Sint-Philipsland krijgt in winkel mogelijk postagentschap 'Je hoeft hier niet eenzaam te zijn' Bronzen tegel gemeente Tholen Overvallers postkantoor veroordeeld Nutsbedrijf DNB houdt 27 Thoolse werknemers AL 45 JAAR Dl TH00LSE COURANT Tholen groeit iib-} C\ 6 Gezien aantal PTT-handelingen postkantoor niet rooskleurig9 Bergse verblijft al 25 jaar op recreatieterrein De Pluimpot Donderdag 3<Faugüsttis' 19907^* 46e Jaargang n( Vanavond besluit over asielzoekers Nieuw-Vossemeer Bij de landelijk geplande reorganisatie van PTT Post is de kans groot, dat het post kantoor in de Wilhelminastraat te St. Philipsland dicht gaat. Daarvoor in de plaats komt dan een agentschap in een plaatselijke winkel. Open en eerlijk De dupe Mevrouw F. Franken-Timmermans uit Bergen op Zoom verblijft voor het 25ste seizoen op de camping van het recreatieterrein De Pluimpot. In 1966 kwam ze met haar man en kinderen naar het prille weitje dat was ingericht als kampeerveld. "Toen kon je staan waar je wou. We hadden een caravan met een voor tent. Nu zit ik alweer 16 jaar in deze stacaravan. Dat was een hele overgang. Je hebt alles bij de hand; een wc naast de slaapkamer, een keukentje, televisie en muziek. Alles is aangesloten. Het is echt een woonge legenheid", zegt mevrouw Franken die 22 jaar geleden haar man verloor, maar sindsdien elk jaar naar Goris- hoek is teruggekomen. "Het is mijn tweede huis ge worden. Ik sta hier prima. Tussen de mensen. Voor het contact, dat vind ik heel voornaam. Af en toe een praatje maken met de mensen die hier langs het pad komen". Kaartspelen Heelhuids Statenvragen Waardering voor inzet opleiding straatmaker Met enig ceremonieel krijgt wethouder J. van der Jagt de bronzen herinneringstegel van de stichting beroeps opleidingen weg- en waterbouw(SBW). Met deze er kenning wil de bedrijfstak waardering uitspreken voor de manier waarop de gemeente Tholen zich inzet voor de opleiding tot straatmaker. Besloten zitting geheim agendapunt DEZE WEEK &Zn- Deze week speciaal aanbevolen: Prima Zeeuwse Super mosselen Kibbelingen Standplaatsen toegezegd door top PZEM/WMZ Verzekering van de werkgelegenheid op Tholen was de enige kanttekening die de Thoolse gemeenteraad maakte bij het voorstel om accoord te gaan met de fu sie tussen PZEM en WMZ tot het nieuwe nutsbedrijf DNB. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs t 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Vanavond beslist de gemeenteraad van Nieuw-Vossemeer of er in het Slaakdamgebied een opvangcen trum komt voor 275 asielzoekers. Burgemeester Lukkassen en wet houder Hommel zijn voor de komst van zo'n centrum, maar wethouder Rommers is tegen. Het opvangcentrum - in de vorm van een caravanpark - zou maximaal 5 jaar in Nieuw-Vossemeer ge vestigd zijn. Het ministerie van WVC verzoekt de gemeenteraad 'zeer dringend' om medewerking, omdat door de grote toeloop' van asielzoekers de opvangmogelijk heden in Nederland ontoereikend zijn. Overigens verblijft een asiel zoeker maximaal 9 weken in een asielzoekerscentrum De meerderheid van het Vosse- meerse college vindt het asielzoe kersbeleid een gedeelde verantwoordelijkheid van lande lijke en plaatselijke overheid. Ook humaniteit, solidariteit en de tij delijke duur van zo'n centrum spelen daarbij een rol, evenals de termijnontwikkeling van het Slaakdamgebied. Bezoeken aan verschillende centra hebben - al dus b. en w. - duidelijk gemaakt dat zich geen buitenproportionele problemen voordoen. Verder wordt opgemerkt dat de gemeente mag rekenen op een jaarlijkse bij drage van f. 49.950,- (volgens het voorstel is dat per inwoner, maar dat lijkt onwaarschijnlijk - red.). In mei is een voorlichtingsavond gehouden, waarbij een actiegroep ruim 900 handtekeningen over handigde van inwoners die tegen de komst van de asielzoekers zijn. De openbare raadsvergadering be gint om acht uur. A.B. (25) uit Wernhout is veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens overvallen op de postkan toren in Oud-Vossemeer, Stam persgat, Hooge Zwaluwe en Westmaas. De Bredase rechtbank achtte de overvallen bewezen, als mede overtreding van de vuurwa- penwet. De buit van de gewapende overval te Oud-Vossemeer op 26 april, 10.000 gulden, is niet terug gevonden. De officier van justitie had zeven jaar geëist. J.G. (23) uit Zundert trad bij twee overvallen als chauffeur op en kreeg - na een eis van 3 1/2 jaar - twee jaar gevangenis waarvan zes maanden voorwaardelijk. A.H. (22) uit Sint-Willebrord, die bij één overval chauffeur was, moet 15 maanden in het gevang (waar van 3 maanden voowaardelijk). Tegen hem was 20 maanden (4 voorwaardelijk) geëist. Het postkantoor aan de Wilhelminastraat te St. Philipsland wordt gezien het geringe aantal klanten ten opzichte van-de landelijke PTT-normen vermoedelijk gesloten. Een postagentschap in een winkel zou ervoor in de plaats komen. "St. Philipsland zit beneden het aantal handelingen dat landelijk voor postkantoren als norm wordt gesteld", zei burgemeester T.A. Vogel woensdagavond in de ge meenteraad op schriftelijke vra gen van de SGP-fractie. "Wv zitten zelfs niet op het randje, zo dat opheffing van het kantoor dreigt. Er zullen heel veel post kantoren sluiten. De directeur van de PTT uit Bergen op Zoom is bij mij op bezoek geweest, maar hij heeft mij nauwelijks meer verteld dan over de reorganisatie in de kranten stond", zei de burge meester. Een PTT-woordvoerder bevestigt dat het gemeentebestuur van St. Philipsland in een gesprek 'open en eerlijk' is ingelicht. Dit in ver band met de gemeentelijke dienst verlening die de PTT in het rijdende postkantoor in Anna Ja- cobapolder en de Sluis verzorgt. "Wat het aantal handelingen be treft, is het voor St. Philipsland niet rooskleurig, maar er is nog geen enkele beslissing gevallen. We zitten met smart op een besluit te wachten, want dan is er zeker heid." De Bergse PTT-woordvoerder meent overigens, dat het voor de inwoners van St. Philipsland met een postagentschap 'alleen maar gemakkelijker' wordt. "Ten op zichte van het huidige kantoor heb je in een agentschap in een winkel een veel ruimere openstel ling." Burgemeester Vogel vroeg zich in de gemeenteraad ook af, in hoe verre de wijziging een verarming betekent. "Je schijnt er alle post- handelingen te kunnen doen, want ook in het belang van de PTT blijft het soort handelingen zo groot mogelijk. De postsorte- ring blijft ongewijzigd vanuit Steenbergen gebeuren." De burge meester concludeerde, dat de pri vatiseerde PTT wat economischer wil gaan werken. "Je kunt inderdaad constateren dat het een commercieel bedrijf is geworden en daar is het platteland als eerste de dupe van. Jammer", aldus SGP-fractievoorzitter H. Geluk. De burgemeester meende, dat de PTT als monopoliebedrijf voor zichtig zou moeten zijn met het terugschroeven van de service. "Je hebt dan toch een bepaalde ver antwoordelij kheid." Wethouder L. Walpot stelde voor om de zaak met andere Zeeuwse gemeenten te bespreken, waarmee de raad het eens was. PVAB-fractievoorzitter A.P. Kor- naat deed er niet zo dramatisch over. "Economisch gezien kun je moeilijk eisen dat de PTT alles handhaaft en verder hebben ze voor een aantal handelingen ook geen monopolie. In St. Philips land zijn immers ook banken." Wethouder J. de Jager meende echter, dat het 'weer een verdere uitholling van de voorzieningen op het platteland' was. Daarbij noemde hij ook de sluiting van het politiebureau en de drastische plannen voor het basisonderwijs. "Waar zijn we mee bezig als we een beleid voor kleine kernen voe ren? Je mag toch van de hoge overheid wat verwachten!", aldus wethouder De Jager. De PTT huurt het postkantoor in de Wilhelminastraat van de ge meente St. Philipsland. De PTT-directie uit Bergen op Zoom heeft ook de burgemeester van Tholen ingelicht over de lan delijke reorganisatie-plannerf. In de juni-raadsvergadering was er Voordat de familie een vaste stek op de camping innam bezocht ze in de weekends Gorishoek. "Om aan het water te zitten. We kwa men altijd naar de (lijk. Op een gegeven moment zagen we aan de andere kant van de dijk dat er een camping was gekomen, dat was camping Gorishoek. In 1965 za gen we dat er aan deze kant ook was aangeplant. We zijn eens gaan informeren en zodoende kwamen we bij meneer Zwikker terecht. Een mooi plekje omdat je hier nog dichter aan de dijk staat". De 68-jarige weduwe ver blijft tijdens de zomermaanden 7 a 8 weken op De Pluimpot. Een paar keer per week rijdt ze naar huis om de bloemen water te ge ven en de post op te halen. "Als ik nu thuis zou zitten zou ik toch ook maar alleen zijn. Iedereen is op vakantie". Het eerste seizoen op de camping van Zwikker was dat anders. "Bij regen moest je wel naar huis. Dan kon je hier niet blijven slapen. Je zat toen in het gras. Zat je in een kuil dan liep die bij regen vol met water. Toen was het terrein niet zo vlak als nu". De eerste jaren op de camping was het aantal kampeerders klein. "Toen kende je iedereen. Nu niet meer. Nu ken ik de eigen mensen van het binnenveld niet eens alle maal meer". Na de dood van haar man heeft mevrouw Franken-Timmermans geleerd auto te rijden. "Het eerste half jaar werd ik tijdens de week ends gebracht en opgehaald, maar dat kun je niet blijven doen. Dan ben je afhankelijk van een ander dus ben ik zelf gaan leren autorij den". Per auto doorkruist ze het eiland Tholen, dat ze onderhand op haar duimpje kent. "Ik ken al le polders. Tegen de avond ga ik nog al eens rijden naar Sint- Annaland. Dat is heel mooi. Dan is het heel rustig en kun je goed rondkijken". Ook is ze jarenlang een vaste bezoeker van de brade- ries en zomermarkt die op Tholen worden gehouden. "Als in het stadje Tholen de braderie op vrij dag begint dan ben ik er. En dan ga ik 's zaterdags terug. Vooral de kindertjes met hun spullen vind ik machtig". Ook bij verschillende middenstanders in Sint- Maartensdijk is ze vaste klant. Op de camping zelf houdt de kampeerster zich bezig met kaartspelen. Ze is dan ook lid van de kaartclub. Ook voor een spel letje bingo is mevrouw Franken- Timmers te vinden. Goede herin neringen bewaart ze aan het 'oude café De zeester' ('met die trapkes naar benee') toen dat nog geëx ploiteerd werd door de heer Ro- zendaal. "Daar hebben we menig gezellig avondje doorgebracht". In september ging ze 'garnalen trekken', een bezigheid die door meerdere campinggasten werd uit geoefend langs de laagwaterlijn op de slikken van den Dortsman. "Een klein netje trek je over de bodem. De garnalen zitten in het zand en die springen er allemaal in. Ze zijn lekker om te eten". De stacaravan is van alle gemakken voorzien. Er is zelfs een buiten kraan. Vroeger was dat anders. Toen moesten de kampeerders naar het washok, een houten cabi ne. Daarnaast stond de kantine die door de gasten het 'Pluumkot- je' werd genoemd. Over eigenaar Zwikker is me vrouw Franken zeer te spreken. "Ik herinner me dat ik eens met nog twee vrouwen naar de brade rie in Bergen was gegaan en dat het zo mistig was geworden dat je de strepen op de weg niet meer kon zien. Zwikker stond ons op te wachten om te zien of we heel huids waren teruggekomen. Na tuurlijk zijn er mensen die kritiek hebben, maar als beheerder moet je één lijn trekken voor alle men sen. Ik heb twee jongens en stond er helemaal alleen voor; dan is het voornaam als je weet dat je op steun kan rekenen. Hij is een kei hard werker en een echte zaken man, anders zou hij het niet zo ver gebracht hebben". (Eén van haar zoons strijdt van 2 tot 5 ok tober mee naar het wereldkampi oenschap kustvissen in Oost-Kapelle waar ook Jan Ver hees uit Oud-Vossemeer aan deelneemt). De campinggaste is tevreden met haar plaats; "Het is groot genoeg. We hebben niks nodig dan goed weer. Is het slecht weer dan valt alles in duigen. Voor de rest is het hier prachtig. Alleen al het feit dat je 's morgens buiten lekker de krant kan gaan zitten lezen. Als je tevreden bent is dat toch alles. Ik zie graag mensen. Je hoeft niet eenzaam te zijn. Wat moet je dan nog meer?" Pagina 11: Strandje 25 jaar trek pleister voor recreatieterrein de Pluimpot ook over gesproken. Mevr. Deur- loo zei toen gelezen te hebben, dat de norm voor handhaving van een postkantoor ligt bij 40.000 hande lingen per jaar. De PvdA-statenleden J.W. Mijns- bergen en drs. G.L. de Kok heb ben gedeputeerde staten van Zeeland schriftelijke vragen gesteld over de sluiting van 'vele tientallen' postkantoren. Zij noe men dit 'een ernstige teruggang van het voorzieningenniveau in de kleine kernen op het platteland'. De statenleden willen dat g.s. in samenwerking met de vereniging van Zeeuwse gemeenten stappen ondernemen omdat sluiting van postkantoren ook voor de werkge legenheid een slechte zaak is. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord- Zeeland schrijft aan de directie van PTT Post in Den Haag 'met enige zorg' kennis te hebben geno men van de plannen voor her structurering. "Bedrijven in de vele kleine(re) kernen hebben veel al duidelijke behoefte aan PTT- dienstverlening ter plaatse. Daar naast vormt de aanwezigheid van PTT-diensten een belangrijk on derdeel van het plaatselijke voor zieningenniveau dat van belang is voor de leefbaarheid van de klei nere kernen." De KvK doet een beroep op de PTT om de dienstverlening in de kleine(re) kernen zoveel mogelijk te handhaven. "Wij vertrouwen erop, dat u bij de verdere uitwer king één van de uitgangspunten van deze herstructurering volledig waar maakt: dat kernen in de toe komst niet verstoken zullen wor den van een vast vestigingspunt van de PTT Post", aldus de KvK. De uitreiking gebeurt maandag middag 17 september op het kruispunt Kerkstraat/Hoogstraat/Dalem- sestraat in Tholen. Daar hebben leerling-straatmakers al een stuk sierbestrating gelegd, waarin de tegel zal worden aangebracht. Volgens de SBW is Tholen in het zuid-westen één van de gemeenten die inzien dat behoud van vak manschap in de wegenbouw en Na de Thoolse raadsvergadering van maandagmiddag verzocht burgemeester Van der Munnik de raadsleden te blijven. Hij kondig de daarbij officieel een besloten raadsvergadering aan. Wat het on derwerp van bespreking was, werd niet vermeld en het stond evenmin op de agenda. Voor zover bekend, is dit de eerste keer dat zoiets gebeurt in de Thoolse gemeenteraad. Een enke le keer komt het voor dat tot een besloten zitting wordt overgegaan omdat er persoonlijke of gemeen telijke belangen geschaad zouden kunnen worden, maar dan gaat het om een openbaar agendapunt, waarover na een gedeeltelijke openbare discussie ook een beslis sing meegedeeld wordt. Het is echter een zeldzaamheid dat ook het onderwerp van bespreking geheim blijft. Op grond van de Gemeentewet is dat in speciale gevallen mogelijk. Maandagmiddag ging het om een zaak van een gemeente ambtenaar waarbij gezien privé- belangen geheimhouding was ge vraagd. B en W konden hier ken nelijk niet over beslissen, een besluit van de gemeenteraad was noodzakelijk. Op 31 mei van dit jaar had het aantal inwoners van Tholen-stad de 6.000 overschreden en kwam Oud-Vossemeer boven de 2.300, respectievelijk 6.051 en 2.301 in woners. Dat betekent een stijging ten opzichte van 1 januari met respectievelijk 70 en 3. Ook Sint- Annaland (+36) en Sint- Maartensdijk 20) groeiden: 3.067 en 3.271 inwoners. Poort vliet telde op 31 mei 1.633 inwo ners (-7), Scherpenisse 1.427 (-10) en Stavenisse 1.445 (-2). In totaal groeide de gemeente Tholen in de eerste vijf maanden van dit jaar met 110 inwoners tot 19.195. vooral in de straatmakerij van le vensbelang is. Elk jaar zorgt de gemeente Tholen voor een groot aantal weken werkgarantie voor de leerlingenploeg. Vanaf 1983 was die bij Van Dijck Petit uit Bergen op Zoom ondergebracht en na een korte onderbreking sinds april 1987 bij het SPG West- Brabant/Tholen. Deze stichting samenwerkingsver band praktijkopleidingen grond-, weg- en waterbouw(SPG) bestaat uit 15 bedrijven die zich gezamen lijk inzetten voor goede vakoplei dingen. Van de raad van advies maakt onder meer wethouder J. Versluijs deel uit. Ook de huisaannemers van de ge meente Tholen dragen de oplei dingen een warm hart toe, aldus de SBW. Dit blijkt uit het beschik baar stellen van reparatiewerk en examenopdrachten. De eigen straatmakers van de gemeente volgden de opleiding ook en on dervinden volgens de SBW nog dagelijks, dat een goede vakoplei ding onontbeerlijk is. De leerlingenploeg wordt begeleid door Klaas Pronk. Voor het nieu we seizoen kunnen nog enkele leerlingen geplaatst worden. De overdracht van de bronzen te gel in de Kerkstraat zal vanaf 8 september met een spandoek ver der onder de aandacht worden ge bracht. Tholen zit goed aan de grens Alle basisscholen blijven be neden de norm van 250 Vanavond besluit over asiel zoekers Nieuw-Vossemeer Schatgravers vieren 30 jaar Vrij en Blij Recreatieterrein De Pluimpot 25 jaar bij strandje Gorishoek Deelplan zoet water voor Sint- Philipsland klaar Geen subsidie voor langdurig werkelozen Nelli Fiere-Cooman oogst veel sympathie bij Thoolse wielerronde Voetbaltrainers blikken voor uit naar nieuwe competitie RAAD WORDT GEWOON LIJK BEREIDWILLIGER GEGEVEN DAN AAN GENOMEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's ^koolae vishandel cSchot Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Advertentie I.M. W.C. van Kempen (CDA) herin nerde aan de toezegging dat er 27 standplaatsen op Tholen en Sint- Philipsland blijven. "Dat vind ik in het voorstel niet terug en daar om breng ik dat onder de aan dacht." M. Dijke (SGP) onderschreef die opmerking. Ook J.L. van Gorsel (VVD) vond werkgelegenheid en serviceverle ning van belang. "Wie geeft ons de garantie dat het aantal Thoolse werknemers in de toekomst zo blijft?" vroeg P. van Belzen (RPF/GPV) zich af. Wethouder J. Versluijs zei dat b. en w. een officieel gesprek hebben gehad met de voorzitters van de raden van bestuur en de directeu ren van PZEM en WMZ. In dat gesprek zijn de 27 standplaatsen toegezegd. "De afspraken zijn door ons in een brief vervat en aan beide nutsbedrijven toe gestuurd. Beiden hebben de brief bevestigd," aldus Versluijs. In ver band met de serviceverlening aan Brabant overweegt de directie van de WMZ nog steeds een steun punt in Tholen, had de wethouder bij geruchte vernomen (Inmiddels heeft de PZEM tot opheffing van kantoor Tholen besloten en voor Zierikzee gekozen - red.). Overi gens betekent dat niet - aldus de wethouder - dat het kantoor aan de Ten Ankerweg open blijft. De vraag van Van Gorsel over de in te stellen verbruikersraad kon Versluijs niet beantwoorden. Het betrof de samenstelling van die raad en op welke manier de leden worden aangesteld. Mevrouw Franken-Timmermans naast de wilg die ze 25 jaar geleden op camping de Pluimpot plantte.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1