Strandje 25 jaar lang trekpleister voor recreatieterrein De Pluimpot Honden i OPLEIDINGEN Ransuilen H. Zwikker wordt van leraar LTS directeur familie b.v. Slaapplaatsen Donderdag 30 augustus 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Recreatieterrein 'De Pluimpot' bij Gorishoek bestaat 1 april 1991 een kwart eeuw. Dit seizoen - dat eindigt op 7 oktober - werd het 25ste levensjaar reeds gevierd met een muziekavond en vuurwerk voor de gasten. Voorbereidingen voor de viering volgend jaar zijn in volle gang. Het terrein zelf onderging en ondergaat de nodige veranderingen; een hekwerk, een nieuwe in gang, en straks een nieuwe centrale receptie. Directeur H. Zwikker van de b.v. blikt terug en vooruit. Over landaankoop, tussenuren, dreigende ontruimingen, omgewaaide caravans en de toekomst van de Speel mansplaten. Uit Duitsland Politiedwang j plaatsen zijn waar mensen j is het grootste deel te vinden J woningen. Mestproblemen Scherpenisse i j besdragende struiken op het i Blubberig Herindelen Lijnbach Automatisering b.v. Cursus data 3e trimester 1990 Introductie PC-gebruik 3 en 4 september 1-2-8-9 oktober avond MS-DOS intro 10 en 11 september 10-11-17-18 oktober avond MS-DOS gevorderden 24 en 25 september WordPerfect 5 intro 11-12-18-19 september avond 26 en 27 september 25 en 26 oktober d.BASE intro 13 en 14 september 28 en 29 november d.BASE programmeren 1-2-3 oktober 22-23-24 oktober Lotus 1-2-3 Symphony Q A Ventura 24 en 25 september 29-30-31 oktober 5-6-12-13 september avond 15 en 16 oktober 8 en 9 oktober MEESTERLIJK ONDERBOUWD Gorishoek vanuit de lucht gezien (2800 meter). Aero The Netherlands KLM nam deze foto op 21 maart 1981. De grootste camping De Pluimpot ligt naast de afgedamde naamgenoot, het natuurreservaat. De Gorishoeksedijk scheidt De Pluimpot van camping Gorishoek dat enkele jaren geleden De Oude Hoeve meest links op de foto) overnam. Bovenin ligt camping De Zeester. Uiterst rechts camping De Muije (Schaal 1 18.000). H. Zwikker bij de nieuwe hoofdingang van het recreatieterrein. Het begon met een erfenisje. "Dat konden we opmaken of we konden er wat mee gaan doen. We hebben toen besloten om een camping te beginnen aan het ui terste puntje van deze polder, vlak bij het strandje". De poging om landbouwgrond aan te kopen mislukte aanvankelijk omdat de eigenaar (oud-schipper) Fluit uit Sint-Maartensdijk veel bedenktijd nodig had. Zwikker kocht een an der lapje van bijna anderhalve hectare in 1964 van G. Larooy uit Scherpenisse. "Dat was snel rond. 's Woensdags zouden we de koop akte tekenen, zaterdags kwam Fluit zeggen dat hij zijn grond ook wilde verkopen". Dat stukje i De gemeente Tholen heeft op J de dijk aan 't strandje twee i borden geplaatst met de tekst: J 'Strand en zwemwater niet i toegankelijk voor honden en j paarden'. Campinggasten j klaagden erover dat deze i (huis)dieren door het water j liepen van het zoutwaterbadje J dat dit jaar in gebruik is geno- i men. Ook ruiters zouden hun dieren door het water laten i stappen. De klacht werd bij H. Zwikker van 'De Pluim- J pot' gedeponeerd die contact i opnam met de gemeente. Bin- J nen tien dagen was aan het j verzoek om borden te plaat- i sen voldaan. was bijna 2 hectare groot. De fir ma die door Zwikker was opge richt met zes familieleden wilde een terrein exploiteren voor de verhuur van zomerwoninkjes. De keus voor de lokatie was niet moeilijk: "Als leraar aan de LTS in Sint- Maartensdijk had je tussenuren. Je leende een fiets en ging aan het strandje kijken. Dat was een leuk strandje. Daar kwam heel veel volk op af. Dat was ook bekend geworden na de ramp toen de Pluimpot werd afgesloten. Er kwamen zaterdags en zondags veel mensen van buiten Tholen kijken. Toen ze zagen dat er een kampeerterrein was, vroegen ze of ze er hun tentje op konden zetten' Van zomerwoninkjes was voorals nog geen sprake. Op 1 april 1966 begon het eerste kampeerseizoen op 1.47 ha grond. De naam Pluimpot was volgens Zwikker gauw gekozen. "We liggen in de oude bedding van de Pluimpot die Tholen vroeger doorsneed". De 'Pluimpot' was een feit, na de Oude Hoeve van G. van 't Slot en Gorishoek de derde camping aan de zuidwestkust van het eiland. Er kwamen caravans, er werd een toi letgebouwtje neergezet, een huisje dat dienst deed als receptie, dienstwoning, vergaderruimte. Voor de kinderen was er een speel- tuintje met een kinderbadje. Fir mant Zwikker kon aan het einde van het eerste seizoen 60 vaste klanten tellen. "Eind jaren vijftig, begin jaren zestig kwam de recreatie in Neder land op gang. In veel plaatsen kwam het toen voor dat kleine ge meenten er politiek en ambtelijk niet op waren ingesteld. We kre gen geen toestemming van de voormalige gemeente Scherpenis se om huisjes te bouwen. Het bestemmingsplan moest er voor worden gewijzigd. Men zat toen hier voor de gemeentelijke herin deling en wilde de problemen doorschuiven naar de nieuwe ge meente. Burgemeester Bouwense gaf wel voorlopige toestemming voor tenten, caravans en een ver plaatsbaar toilet gebouw". In de jaren 1967 en 1968 werd alle grond die beschikbaar was in ge bruik genomen en ruim twee-en- een half hectare aangekocht. Er werd een campingwinkel ge bouwd, het oudste nu nog be staande gebouw, met receptie, kantine en frituur. "Na het sei zoen moesten alle caravans - dat waren in die tijd heel veel kleine types - weg. Alleen de sanitaire wagen bleef op het terrein ach ter". Zwikker vat de ontwikkelin gen van toen samen in: "Het liep vrij snel erg hard". De gasten kwamen en komen uit Halsteren, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Eindhoven tot de Kempen aan toe. Uit Duitsland staan er dit seizoen 35 gezinnen, waarvan een deel vaste staanplaatsen heeft. In 1969 wordt het eerste stenen wasgebouw en een waterzuive ringsinstallatie gebouwd, een wa penfeit dat Zwikker niet onvermeld wil laten: "In een tijd dat er nog op sommige plaatsen stronttonnetjes werden op gehaald". Zwikker blijft zijn vaste baan als leraar bouwkunde aan de techni sche school aanhouden, maar spendeert al zijn tussenuren aan zijn ondernemerschap in de re creatiesector. Dat blijft hij tot 1977 doen. Hoewel hij het in het onderwijs goed naar de zin heeft, maakt hij dan definitief een over stap naar 'De Pluimpot'. In 1970 opent burgemeester Bou wense de kantine. In 1971 wordt weer bijna 2 hectare grond aangekocht, een tweede ste nen waslokaal gebouwd, een mid- getgolfbaan aangelegd. De gasten blijven komen en willen in dezelf de volgorde hun tijdelijk onder komen kwijt. Caravans worden stacaravans, tijdelijk wordt vast. "Je spreekt dan van 360 eenhe den. Met tenten en caravans erbij en je hebt een ruimtelijk probleem waardoor je aan herindelen van je terrein toe komt. Zoiets herhaalt zich. Dat gaf nog wel eens proble men. De man van mevrouw Franken-Timmermans had een boompje geplant op zijn stukje. Hij wilde best schuiven maar niet van het perceel af gaan". De be heerder vertelt dat er in die perio de geen regels bestonden wat betreft het aantal stacaravans op welke oppervlakte. Richtlijnen zouden pas later in de kampeer- wet verschijnen. "In het begin was je gewoon afhankelijk van de maat van de caravan. We zijn toen al begonnen naar maten toe te werken die nu in de kampeerwet staan: 150 vierkante meter voor stacaravans, 120 voor seizoen plaatsen (tourcaravan) en 80 voor een toeristische plek. In 1972 wil de heer Peiksma be ginnen met de bouw van bunga lows op de door hem gereserveerde percelen. De 66 ca ravans die daar tijdelijk op staan moeten eraf en komen op het laatst aangekochte stuk bouwland van 1,8 ha te staan zonder dat Zwikker hiervoor vergunning van de gemeente Tholen heeft gekre gen (één jaar na de herindeling van de gemeente). Tussen ondernemer Zwikker en het ambtelijk apparaat begint een juridisch steekspel dat enige jaren in beslag zal nemen: de illegale handelwijze zal uitmonden in een ontruiming die echter steeds wordt uitgesteld na onderhande lingen met de gemeente. Alle arti kelen die erover in de nieuws- en dagbladen zijn verschenen be waart Zwikker - samen met ande re berichten en verhalen over het i Uit een onderzoek dat in op- dracht van de Provinciale I Zeeuwse Courant is uitge- voerd naar het toeristisch be- J drijf in de provincie blijkt, dat i er op Tholen in totaal 8776 i kunnen overnachten. Daarvan op kampeerterreinen: 7200. i De overige zijn hotels, tweede huizen. In de gemeente Sint- i Philipsland zijn 8 slaapplaat- sen beschikbaar bij 'De Drui- J ventros' aan de Voorstraat, i Verder telt Flupland 35 tweede L recreatieterrein - zorgvuldig. De map waarin ze zijn gebundeld noemt hij - niet zonder zelfspot - 'de map ontruimingen'. In 1973 wordt de camping getroffen door een storm. "Eerst waren er cara vans scheefgewaaid maar er kwa men er ook over het terrein rollen. Vooral de lichte types moesten het ontgelden. Bij degene die ze ver ankerd had, waaide de complete bovenbouw eraf. In de verzeke ring waren geen voorschriften voor verankering opgenomen". De ontruiming onder politied wang op 5 juni 1974 gaat niet door. 'De Pluimpot' heeft een kort geding aangespannen tegen de gemeente maar verliest dat. Op 1 oktober zal er weer tot ontrui ming worden overgegaan, maar nieuwe onderhandelingen met de gemeente stellen het verwijderen van de 70 caravans uit. Ook nu bestaat er volgens Zwikker geen officieel bestemmingsplan en is er 'geen goedkeuring verleend voor het in gebruik nemen van ruim 4 hectare kampeerterrein. "De transportonderneming van Geuze was al gebeld om de caravans weg te halen. De kampeerders hadden gezegd; als hij komt, steken we de wagen in brand. Planologisch is een deel pas in 1983 geregeld". Weer wordt grond aangekocht in 1975: 1,59 hectare en een jaar later een boomgaard van 1 hectare. In 1977 wordt de firma omgezet in een besloten vennootschap. Zwik ker gaat op het terrein wonen. In 1978 wordt 1600 meter weg op het terrein geasfalteerd. Er wordt een persleiding voor het afvalwater in gebruik genomen, aangesloten op de waterzuiveringsinstallatie te Sint-Maartensdijk. Een inspan ning van de gezamenlijke cam pinghouders (Gorishoek, Oude Hoeve, Bungalowterrein i.o. Wul- pendale, Pluimpot, Zeester en Muije) waarvoor de stichting Persleiding in het leven was geroe pen (op de aanleg van de externe leiding zit 75% subsidie). De lei ding gaat dwars door het natuur gebied 'De Pluimpot' en loopt via de Kastelijnsweg naar de water zuivering. Zwikker roert zich ondertussen in een aantal bestuursorganen en ad viescommissies: Namens de Re- cron Zeeland (overkoepelend orgaan voor recreatieonderne mers) neemt hij zitting in commis sies van de kamer van koophandel (handel, ambachten en diensten, horeca en milieu). Sinds 1969 is hij adviseur van de lokale VVV op Tholen. Ook nam hij namens de Recron deel aan de interim commissie die de provinciale VVV uit het bestuurlijke slop moest ha len. Als dagelijks bestuurslid van de provinciale VVV is hij voorzit ter van de commissie overleg over heid toeristisch bedrijfsleven en de commissie productontwikke ling. Zwikker is voorgedragen als voorzitter van Recron Zeeland. Verder is hij lid van de commissie voor het bedrijfsleven van de ge meente Tholen. "Ik ben veel op pad. Op een jaar 2 maanden ver gaderen. Dat geeft een druk op het bedrijf. De overheid zou een aantal functies die wij doen moe ten overnemen. Er zouden plaat selijke coördinators - vanuit de overheid - kunnen worden aan gesteld met een goede afdeling re creatie. Met een eigen ministerie. Nu zitten we onder landbouw en krijgen we met veemestproblema- tiek te maken". 'De Pluimpot' komt in het nieuws door het me ningsverschil over het begrip dorpsuitleg met de gemeente Tho len. Deze wil een daalder heffen per vierkante meter in het kader van het fonds Dorpsuitleg over de uitbreidingen van bijna 6000 vier kante meter die Zwikker heeft ver wezenlijkt en waarvoor de gemeente een aantal voorzienin gen zou hebben getroffen. De hef fing van ruim 8700 gulden wordt door de Raad van State ongeldig verklaard. De gemeente haalt bakzeil maar de Kroon heeft ook kritiek op Zwikker die op 'subjec tieve wijze de voorgeschiedenis van de Pluimpot' zou hebben be licht. "Juridisch word je in het ge lijk gesteld, maar dan ben je wel weer vijf jaar verder. Als je puur ambtelijk kijkt, kan er in Neder land niet veel", is Zwikker's over tuiging. De spectaculaire groei van het kampeerterrein verklaart Zwikker door de nabijheid van het strandje en hij vergelijkt de Oosterschelde met de baarmoe der: "Een mens komt uit stof voort, ligt 9 maanden in het water en daar blijft hij maar naar zoeken". In de loop der jaren worden stroomkasten verbeterd, komt de kampwinkel in eigen beheer. Dochter Ineke runt deze zaak. De firmanten van het eerste uur wor den uitgekocht. Zwikker wordt di recteur en zoon Bert mede-eigenaar. Bert houdt zich bezig met de administratie en electrische bedrading, zoon Peter werkt op het terrein. In totaal zijn er 8 mensen in vaste dienst. Vier krachten werken 6 maanden en tijdens de zomermaanden verster ken ongeveer 20 vakantiehulpen de beheerder. De totale oppervlakte van de cam ping bedraagt momenteel bijna 13 hectare. Er staan 46 bungalows, 390 stacaravans en 60 tourcara vans. Het aantal gasten op De Pluimpot overtreft het inwonertal van Scherpenisse ruimschoots. Dit seizoen telt de camping zo'n 1700 gasten. Met de Zeester en Gorishoek meegerekend schat Zwikker het totaal aantal ver- blij fsrecreanten op 3200. De di recteur vindt dat de maat voor Tholen nog niet vol is. "Die laat meer toe dan nu. We zouden het bungalowpark met de elk weer- voorziening verwelkomen. Ook in het belang van de plaatselijke be volking. Die kun je ervan mee la ten genieten. Wij zijn bij deze ontwikkelingen betrokken. Als ondernemers steken we de kop niet in het zand. Voor onze gasten is het zeker van belang; alleen voor de 225 zomerwoninkjes kan zo'n voorziening niet draaien". Zwikker heeft al wel plannen laten maken door een onderzoeksbu reau maar houdt deze nog in de la. "Het belang voor zo'n cen trum is voor ons groter dan voor hen. Maar er zit geen gang in". Aannemersbedrijf Uytdewilligen onderhandelde met de projectont wikkelaar Apron uit Rotterdam. "Deze heeft goede ideeën op tafel gelegd, maar Uytdewilligen wilde er toen niet aan". Zwikkers' betrokkenheid bij de recreatieve ontwikkelingen bij Gorishoek - veerpont naar Yerse- ke, boothelling - hebben zich uit gebreid naar de Speelmansplaten. Samen met andere campinghou ders is er een firma gevormd die het nieuwe terrein aan de zoete kant van de Oesterdam exploi teert. Het eerste seizoen is 'boven verwachting' geweest. "Helaas is de overheid in gebreke gebleven in het nemen van maatregelen om te voorkomen wat op andere Zeeuw se dammen wel gebeurt. Het over nachten moet tegengegaan worden. Recreanten' moeten ver wezen worden naar overloopter reinen. De politie treedt ertegen op, maar tegen het fout parkeren i wordt onvoldoende opgetreden. Je zou de foutparkeerders moeten fotograferen, hen de kaart opstu ren met Groeten uit Zeeland en de tekst, maar U stond wel fout ge parkeerd. Nu staat het in de Duit se kranten dat er op de Deltadammen niet wordt opgetre den". Zwikker zegt dat hij in de i J In de winter mogen dan de i i meeste gasten afwezig zijn, toch herbergt camping 'De j Pluimpot' andere bezoekers: i t ransuilen die zich zomers J J schuil houden in het natuur- i i gebied De Pluimpot. Direc- teur H. Zwikker: "Ze komen J iedere winter terug. Een stuk i i of tien, soms twaalf. Jaren- j J lang zaten ze achter de golf- i i baan. We hebben nogal wat terrein die door vogels worden i opgegeten. Het zaad dat op de J J grond valt is voor de muizen i en daar komen de uilen weer J op af". i boomgaard 50 eenheden kwijt kan mocht het bij de Oesterdam spaak lopen. Het is de taak van de politie deze toeristen door te sturen. Als de overheid de druk op de Oostersèhelde wil verminderen dan zal er volgens Zwikker wat ge daan moeten worden aan het strandzand bij de Speelmanspla ten: "Waterstaatkundig is het pri ma materiaal maar het lijkt blubberig. Dat schrikt de mensen af. Daar zou gewoon zand op gespoten moeten worden'". Wanneer er een speeltuintje, een voetbalveld, en een tafeltennista fel worden gerealiseerd zou er al veel verbeterd zijn (volleybalveld is aangelegd, ook de trailerhelling functioneert). "Het zijn geen grootse dingen, maar dan veran der je de druk. Probleem is nog het groen in het water. Surfers va ren zich na vijf meter vast". Hoewel Zwikker in de 25 jaar van het bestaan van 'De Pluimpot' menigmaal overhoop heeft gele gen met de plaatselijke overheid ziet hij duidelijk een kentering in de benadering vanuit de gemeen te. In de aanbiedingsbrief van het college bij de begroting voor 1991 wil de gemeente 'een actieplan' opstellen op recreatief gebied. "Nu komt de gemeente langs en vraagt: kunnen we nog wat voor je betekenen. Dat is een totale ommekeer in 25 jaar". Aankomende winter richt Zwik ker zich op het bouwen van een nieuwe receptie bij de hoofdin gang en het herindelen van het stuk terrein bij het strandje. Dat was gereserveerd voor stacara vans. "De laatste jaren is de trend weer toeristisch geworden. De mensen gaan weer meer op reis. Dat betekent dat we het terrein moeten aanpassen. De stacara vans gaan er in de loop der jaren uit. Daarvoor in de plaats komen tourcaravans. We zijn 25 jaar gele den toeristisch begonnen met ca ravans, dat werden stacaravans en nu is de cirkel rond. We zijn weer terug bij het begin. Dat betekent wel dat investeringen in onze branche een kort leven zijn be schoren". Een storm in 1973 zette deze caravan bijna op een andere. De stormen van afgelopen winter brachten minder schade. Zo'n 30 tal bomen sneuvelden op het terrein. Lijnbach Automatisering b.v. f |/y|/lflcjfl Lijnbach Automatisering b.v. Industrieweg 1-3, P. Vineloolaan 12a, 4382 NA Vlissingen Tel. 01184-15610 Fax 01184-18357 4611 AN Bergen op Zoom Tel. 01640-41087 Fax 01640-41747 Voor vrijblijvende informatie over het gehele cursusaanbod van Lijnbach Automatisering, aankruisen wat voor u van toepassing is: O introductie PC-gebruik, O MS-DOS intro, O MS-DOS gevorderden, O Wordperfect 5 intro, O d.BASE intro, O d.BASE programmeren, O Lotus 1-2-3, O Symphony, QQ&A, O Ventura, overig cursusaanbod. O aanmelding cursus Naam v/m Adres: Postcode en plaats: Telefoon: Deze coupon in ongefrankeerde envelop sturen naar: Lijnbach Opleidingen, Antwoordnummer 709, 4600 VB Bergen op Zoom Pitman Goes 29070 Advertentie I.M. .Tv Caravans en tenten op het prille kampeerterrein, gezien vanuit het noordwesten. De dijk met helling is de Gorishoeksedijk met daarachter de mogelijke plaats voor een nieuw zomerwoningenpark.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11