Ganzen niet welkom op de Rumoirtslikken Bestaansrecht wordt in gevaar gebracht Tegels. Politie Tholen kampt met onderbezet korps Peuters naar oud jeugdhonk CORRIE EN GUUST BROUWERS DANSSTUDIO HENK J0RDANS Maak meer mogelijk. Geef! Verkeerszeker College Tholen: Bevlogen tegen de verkokering Buitendienst niet uitgebreid Gemeenteraden bespreken fusie PZEM/WMZ Tholen actiever sport ouderen Donderdag 23 augustus 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Herziening bestemmingsplan Buitengebied De gemeenteraad van Sint-Philipsland boog zich giste renavond over de derde herziening van het bestem mingsplan Buitengebied. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE fan de Ram van Hagendoornstraat 9, Steenbergen, 01670-6 35 26 G.s. Zeeland verwerpen grenswijziging Zeeland ziet niets in een grenswijziging. Als Tholen en Sint-Philipsland van Zeeuws naar Noord-Brabants grondgebied zouden overgaan, wordt het bestaans recht van de provincie Zeeland ter discussie gesteld. Dat schrijven gedeputeerde staten aan staatssecretaris D.IJ.W. de Graaff-Nauta van binnenlandse zaken. Acht uur per week voor bibliotheek Je moet het gezien hebben, bij... H. Biemold, nieuwe wachtmeester De politie van Tholen zal ook in 1991 nog blijven kampen met onderbezetting van personeel. Dit bete kent dat er een extra druk op het aanwezige personeel zal komen te liggen: veelvuldig wisselen van diensten (bij ziekte of onverwacht drukke bezigheden extra wis selende diensten). De onderbezetting is geen typisch Thoolse aangelegenheid. Ook andere korpsen in Zee land lijden eraan, zo schrijft het college van burge meester en wethouders van de gemeente Tholen in haar aanbiedingsbrief bij de begroting van 1991. Vernielingen Hogere jeugdlonen middel in strijd werving personeel Tholen wordt een Europese Gemeente Archieven van oude gemeenten worden geordend De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap en de hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat hebben op het ont werp gereageerd. De gewestelijke raad hecht grote waarde aan het opnemen van een regeling voor de ganzenfourageergebieden op de buitendijkse gronden. Behalve voor de Slikken van De Heen ziet de raad die ook graag voor de Slikken van Rumoirt, het Ramme- gors en de Krammersche Slikken. Voor beide laatstgenoemde gebie den zien b. en w. geen bezwaar om mee te werken aan het inrichten van fourageergebieden, maar de beheerder van de Slikken van Ru moirt wenst aan een dergelijke re geling niet mee te werken. Rijkswaterstaat wijst er het ge meentebestuur op, dat de Krab- benkreekdam is opgenomen in het rijkszeeweringenreglement, waar door het gebruik van de aangren zende gronden is beperkt. Verder wil rijkswaterstaat de voormalige werkhaven aan de dam deels de functie dagrecreatie geven. B. en w. voelen daar niet voor, omdat dan een deel van het havenplateau moet worden overgenomen en op kosten van de gemeente onder houden. De veerhaven in Anna Jacobapolder blijft buiten de planherziening, totdat duidelijk wordt waarvoor die in de toe komst gebruikt gaat worden. Het verzoek van rijkswaterstaat om te bepalen dat vooroeverbestortin- gen aan de Slikken van De Heen zonder vergunning kunnen plaats vinden, wijzen b. en w. van de hand omdat bescherming van de natuurwaarden nodig blijft. B. en w. willen verder een regeling opnemen met betrekking tot kam peren, wat uitsluitend beperkt moet blijven tot kamperen bij de boer. Te zijner tijd moet de ge meenteraad zich daarom uitspre ken over een kampeerverordening. Wethouder L. Walpot is tegen het mogelijk maken van kamperen en het realiseren van bijvoorbeeld picknickplaatsen. Door het bezie- ne bestemmingsplan wordt ook een al 17 jaar bestaande woning aan de Henriëttedijk gelegali seerd. Het Rammegors tussen Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland. In dit natuurgebied is een fourageergebied voor ganzen mogelijk. THOLEN 25 aug VVV- stadswandeling 19 u. 24 aug Wielerronde. 24-25 aug Braderie, 24 aug 13.00-21.00 u„ 25 aug 9.00-21.00 u. na afloop groot vuurwerk. 25 aug Zangavond in Rehoboth- kerk, 19.30 u. 27 aug. Volksdansen, Meulvliet 14 - 15.30 u. 8 sept. Eiland Tholen Monumen tendag 8 sept. Puzzeloriëntatierit MAC, start Zoekweg. 15 sept. Excursie Huis en Heem; Zeeuws-Vlaanderen, verzamelen op de markt 29 sept. Rondgang of concert muz. ver. Concordia SINT-ANNALAND t/m 15 okt Expos. 'Messen en flessen', de Meestoof di t/m za 15-17 u. SINT-MAARTENSDIJK t/m 31 aug Tentoonstelling Kera miek van Mevr. de Vries in bi bliotheek. 1 sept. Wijkconcert 19.30 u. muz. ver. Euterpe. 7 sept. Thoolse Triathlon. 10 sept. Volksdansen bij Dodi Do- di, kleuterschool R. Barnenstr. 20.15 u. SCHERPENISSE 1 sept. Oosterscheldezwemtocht vanaf Gorishoek. 8 sept. Speldag voor oudere leden van div. verenigingen. OUD VOSSEMEER 1 sept. Wielerronde. 22 sept. Wandeltochten van 5, 10 en 15 km. SINT PHILIPSLAND 22 sept. Muziekfestival en taptoe, 15 en 19 u. BERGEN OP ZOOM 2 sept. De Jaap Aap Kindershow, De Maagd, 14 u. 8 sept. Open Monumentendag en Cultureel Weekend 9 sept. Straattheaterfestival, Mar kiezenhof. f ilm film film ROXY 1: The hunt for the red Oc tober - a.l., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16, 18.45 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. De Reddertjes - a.l., za, zo en wo 14 u. ROXY 2: Back to the future III - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14 en 16.30 u., wo 14 u. Internal affairs - 12 j., zo 19 en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. CINEMACTUEEL 1: Pretty wo man - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Ook honden gaan naar de hemel - a.l. vr t/m zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Total recall - 12 j., vr 14, 19 en 21.30 u., za 14, 18.45, 21.15 en 23.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di endo 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Gremlins II - a.l., vr en za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. MEE! K EDERLANDSE KANKERBESTRIIDING LMILMINA FONDS Inschrijving vanaf heden iedere avond tussen 19.00 en 20.30 uur aan onze school. Advertentie I.M. Het begrip 'sociale vernieuwing' dat de politiek in Den Haag lang heeft beziggehouden, is nu ook te rug te vinden in de aanbiedings brief van de gemeente Tholen bij de begroting van 1991. Volgens het college is er met het invoeren van het begrip niets nieuws onder de zon. Van sociale vernieuwing 'was reeds sprake vóórdat het woord en deze nota uitgevonden waren' aldus de tekst in de brief. 'Het is een proces waarin zich voortdurend een aantal maat schappelijke veranderingen heeft voltrokken', zo omschrijft het col lege het begrip. Dat 'sociale ver nieuwing' niets nieuws is, is volgens het college terug te vinden in het beleid dat de gemeente de afgelopen jaren heeft gevoerd. Zoals de bestrijding van de werk loosheid, het gemeentelijk mini mabeleid, het project zorgverbreding tussen basisonder wijs en speciaal onderwijs, de aandacht voor de (leefbaarheid) kleine kernen, studiemogelijkhe den, projecten zelfstandig ver zorgd wonen voor ouderen, etc. Het college erkent wel dat er 'gro te groepen burgers in de marge van de samenleving dreigen te recht te komen', ondanks de eco nomische opleving en de inspanningen van maatschappe lijke organisaties. De aandacht die de rijksoverheid wil geven aan arbeid, scholing, kwaliteit van de leefomgeving, verbetering van de voorzieningen, acht het college 'geen privilege van de overheid'. 'Sociale vernieuwing veron derstelt een geconcentreerde actie waarbij een bepaalde bevlogen heid noodzakelijk is'. In dat licht gezien is het een vereiste dat de (gemeentelijke) overheid haar functioneren ter discussie durft te stellen, 'door verkokering heen- ziet', nagaat of 'zoveel regelgeving echt nodig is'. Het college vraagt zich af of het begrip 'sociale ver nieuwing' nadrukkelijk in het be leid moet worden opgenomen. Ze stelt dat dit wel het geval moet zijn, maar dan niet beperkt tot een aantal beleidssectoren maar 'binnen alle terreinen'. De staatssecretaris heeft de pro vincies gevraagd knelpunten te in ventariseren aangaande provinciale grenzen en gemeen schappelijke regelingen. Voor Zeeland veronderstelde zij die voor Tholen/Sint-Philipsland en het Markiezaatsmeer. G.s. hebben de bewindsvrouwe laten weten, dat er in Zeeland geen knelpunten zijn. Tholen en Sint-Philipsland vallen Twaalf combinaties streden zater dag voor het diploma verkeersze- kere hond, georganiseerd door VDH kringgroep Tholen e.o. Keurmeester was A. Broekhuizen en examenleider C. v.d. Veeren. Het eerste gedeelte vond in het veld plaats. Na afloop werden de gemaakte fouten met de keur meester doorgenomen. Na de lunch gingen acht deelnemers naar Sint-Maartensdijk voor het praktijkgedeelte. Als figurant op de fiets fungeerde daar Jan- Willem de Graaf. Tot slot bedank te de voorzitter iedereen voor de medewerking en prees de deelne mers voor hun sportiviteit. De uitslag: D. van Bentum (St.Maartensdijk) met Dixi van Lievestee 43 p., J. Verwey (Smd) met Una of the Happy House 42 p., J. Verwey met Uda of the Hap py House 40 p., M. den Waal (Rotterdam) met Urana of the Happy House 39 p., M. den Waal met Shadow of the Happy House 38 p., mevr. Den Herdt (Stavenis- se) met Diney van Bentink 36 p., M. Schriever (Halsteren) met Aron van Koningsoord 35 p., J. den Herdt (Stavenisse) met Edo vom Artemis 35 p. Gisterenavond organiseerde de VDH kringgroep het examen uit houdingsvermogen. Wandtapijten. Voor de restauratie van twee wandtapijten willen ge deputeerde staten f. 3.141.971,- uit trekken. Het gaat om een aanvullend krediet, want al in de zeventiger jaren werd voor de ta pijten 'Bergen op Zoom' en 'Fort Rammekens' f. 4.442.000,- be schikbaar gesteld. Van de kosten neemt het ministerie van WVC 70<7o voor zijn rekening. De wand tapijten worden respectievelijk in 1992 en in 2002 in Zeeland terug verwacht. in het nieuwe dansseizoen, aanvang begin september, hebben wij o.a. meerdere beginners clubs voor scholieren op de vrijdag- en zaterdagavond en op de zondagmiddag en uiteraard hebben wij ook diverse clubs voor paren en twens. ook hebben wij clubs in het Trefpunt te Hoogerheide. Inschrijven voor een van onze gezellige dansclubs vanaf heden, iedere avond tussen 19.00-21.00 uur aan de dansstudio, Zuidoost-Singel 23 a te Bergen op Zoom. Bergen op Zoom - tel. 01640-3 67 68/4 45 11 onder de noordelijke regio van de gebiedsindeling volgens de wet ge meenschappelijke regelingen. Al leen voor de hulpverlening is - ondermeer in overleg met het mi nisterie van binnenlandse zaken - gekozen voor samenwerking met de buurprovincie. Die aanpak werkt in de praktijk goed, aldus g.s. Voor het Markiezaatsmeer is ook een oplossing gevonden. Het ge bied valt onder het waterstaatkun dig beheer van het hoogheemraadschap West- Brabant, de provinciegrenzen worden niet aangetast. Het gemeentebestuur van Sint- Philipsland zal geen nieuw perso neel aantrekken voor de buiten dienst. In plaats daarvan is - als proef - het maaien van de gemeen telijke grasvelden alsmede inci denteel groenonderhoud uitbesteed aan de Betho. Voordeel is dat de versleten maaimachine daardoor niet hoeft te worden ver vangen. Wél moet de vrachtwagen worden vervangen. De gemeente raad besprak gisteren een voorstel om voor f. 43.000,- een Nissan Cabstar aan te schaffen, inclusief kosten voor een kraantje, trek haak, kippend maken en aanpas sing van de bak. In de begroting was voor beide vervangingen to taal f. 60.000,- uitgetrokken. Het gemeentebestuur heeft al eer der voorgesteld om het onder houd van de sportvelden af te stoten, alsmede het woningbe drijf. Het college beraadt zich nog over het uitbesteden van de glad- heidsbestrijding. Subsidie molens. De gemeenten Brouwershaven en Middenschou- wen hebben van de provincie sub sidie gekregen in de aankoopkosten van molens. Het betreft 10.304,- voor De Koren bloem in Zonnemaire en 2.731,- voor De Lelie tussen Eikerzee en Scharendijke. In beide gevallen komt het neer op een kwart van de subsidiabele aankoopkosten. Aan de gemeenteraden van Sint- Philipsland (gisteren) en Tholen (komende maandag) is een voor stel gedaan om accoord te gaan met de fusie tussen PZEM en WMZ. Sint-Philipsland wil met 11 aandelen van 1.000 gulden deelne men in de nieuwe NV Delta Nuts bedrijven (hetzelfde aantal als nu in de PZEM). Tholen levert 88 aandelen PZEM en 117 WMZ in en neemt met 205 aandelen deel in de nieuwe vennootschap. Op voorstel van de provincie zijn de .statuten zodanig aangepast, dat de positie van de algemene verga dering van aandeelhouders van DNB duidelijker wordt bepaald. Ook wordt de instelling van een Verbruikersraad geregeld. Het ge plaatste aandelenkapitaal wordt verhoogd tot f. 15.280.000,- en niet tot ruim 43 miljoen gulden, zoals eerst de bedoeling was. Ook zal het maatschappelijk kapitaal van DNB geen 50 maar 20 mil joen gulden bedragen. Het jongste nummer van Nieuws brief - het personeelsblad van PZEM en WMZ - besteedt ruime aandacht aan de opheffing van het PZEM-kantoor in Tholen. Onder de kop 'De fusie op Tholen komt aan de ribben' geven Koos Bijl, Jan Gelok, Albert Hazen en Anna van de Berge hun visie op de verplaatsing van het kantoor naar Zierikzee. De vertrouwdheid zal plaats gaan maken voor het meer onpersoonlijke, is de teneur van hun verhaal. Ook de conse quenties voor het personeel van aannemers (vier grondwerkers van Hommel uit Oud-Vossemeer wer-. ken al jaren voor de PZEM op Tholen) komt aan de orde. Bij het artikel - dat de voorpagina en pa gina 2 beslaat - is een foto afge drukt van een PZEM-bus, beplakt met de tekst 'PZEM Tholen dicht? Nee!' Het college van burgemeester en wethouders van Tholen wil meer mensen bewegen aan sport te gaan doen. Dat beleid zou zich voornamelijk moeten richten op die 'groeperingen die relatief wei nig aan sport doen' zoals ouderen en gehandicapten. De gemeente is er voorstander van om meerjarige projecten te ondersteunen die lei den tot het deelnemen aan spor tactiviteiten. De taak die het college zichzelf toedicht is, om in te springen wanneer het de geor ganiseerde sport niet lukt om be paalde groepen te bereiken. 'Deze situatie doet zich in toenemende mate voor', schrijft het college in de aanbiedingsbrief bij de begro ting van 1991. Als voorbeeld noemt het college het schoolsportproject waarbij de ge meente een voorname rol speelde. Die rol zou volgens de toelichting nog 'prominenter' kunnen zijn. Het bestuur van de openbare bi bliotheek Tholen krijgt van het college toestemming om voor acht uur per week iemand aan te trek ken. Deze beroepskracht zal wor den ingezet voor de ondersteuning van de vrijwilligers in de uitleen- posten. Het college gaat mee in de argumenten die het bestuur heeft aangevoerd dat het inzetten van enkel vrijwilligers (eventueel gesteund door enige uren profes sionele hulp) geen alternatief is. In de aanbiedingsbrief bij de be groting stelt men dat het gemeen tebestuur 'grote waarde hecht aan het blijven functioneren van de uitleenposten'. ...tegelsworden alsmaar groteren mooier. De Schelde heeft tegels en natuursteen voor vloer, wand en plafond te kust en te keur. Kom 'ns kijken en ontdek de veelzijdigheid van de Schelde. mS Advertentie I.M. De organieke sterkte van het Thoolse korps bedraagt 30 perso nen, de feitelijke sterkte is 26Vi (een administratief medewerkster werkt halve dagen). Het is niet zeker of deze deeltijd baan gehandhaafd kan blijven. Dat is afhankelijk van de ontwik kelingen rond het formeren van regionale korpsen waar nu overleg over wordt gevoerd. In totaal verlaten 4 wachtmeesters het Thoolse korps. Per 1 oktober zijn dat J. van Baardwijk, J. de Kluiver en A. Hofland. Begin vol gend jaar vertrekt H. Weinreder. Per 1 oktober is H. Biemold aan gesteld om de groep te versterken. Hij komt van de opleidingsschool in Harlingen. De reden van het vertrek van de wachtmeesters is volgens plaatsvervangend groeps commandant M. Verkerke te vin den in het feit dat ze, na hun verplichte vierjarige periode gestationeerd te zijn geweest bij het korps na de opleiding, een be trekking dichter bij huis zoeken. "Een andere reden is dat ze ver trekken naar de gemeentepolitie of een baan aanvaarden in de bur germaatschappij. Sommigen wor den bevorderd en gaan naar andere onderdelen". Het college verwacht dat er per januari nog eens drie wachtmeesters zullen Het voormalige jeugdhonk bij het Pluimpotterrein wordt het nieuwe onderkomen van peuterspeel zaal De Scarpejaantjes. Voor f. 23.571,- zal het voormalige honk van jeugdvereniging Scarpe- nisse, op het Pluimpotterrein in Scherpenisse, worden verbouwd tot peuterspeelzaal. Dat wil zeg gen, wanneer de gemeenteraad maandagmiddag accoord gaat. Het huidige onderkomen van de Scarpejaantjes - aan de Hoge Markt - heeft als nadeel dat de uitgang direct uitkomt op straat en er geen buitenspeelplaats is. Die is bij het jeugdhonk wél te realiseren. Het opknappen en aanpassen van het gebouw wordt voor een groot deel uitgevoerd door mensen van de peuterspeel zaal. De gemeente bespaart op de lopende begroting nog 4.000 gul den omdat de reparatie van een wand nu niet meer nodig is. Advertentie I.M. worden aangesteld. (De namen van de kandidaten zijn bekend. De nieuwkomers dienen echter de opleiding eerst volledig te hebben afgerond.) "Maar dan nog zijn we niet aan de 30 personen. Bovendien is het niet uitgesloten dat er uit ons korps een aantal van de oudere wachtmeesters bevorderd wordt". De onderbezetting van de groep Tholen zal dan ook voortduren, stelt het college vast, hetgeen Ver kerke volmondig beaamt. 'Een schrale troost is, dat in het district Zeeland meer groepen sterk on derbezet zijn', aldus de aanbie dingsbrief bij de begroting. Dit heeft tot gevolg dat de groep on der extra druk moet werken. Om de bereikbaarheid van de politie voor de bevolking te garanderen zijn er vaak wisselende diensten te verrichten. Bij ziekte of zoals het geval van de recente moordzaak wordt dat versterkt. Verkerke: "Die onregelmatigheid wordt zo zwaar - dat zien we in zo'n geval als bij Vossemeer - dat je je af vraagt of het nog wel verantwoord is om als club redelijk te kunnen functioneren". De groepscom mandant wijst erop dat ze moei lijk aan kunnen kloppen bij buurtkorpsen die ook onderbezet zijn. "De groep Schouwen- Duiveland heeft werk genoeg en die van Reimerswaal is flink on derbezet". Om de groep Tholen aan te vullen zouden er meer men sen uit de streek aangetrokken moeten worden. "De selectie voor Tholen en Sint-Philipsland is heel marginaal. Er zijn weinig politie mensen uit de eigen omgeving". Om het tij te keren probeert de politie sinds anderhalf jaar kandi daten te werven uit de streek. "Er zijn wel wat gegadigden maar er mogen er zeker bijkomen". Wat de taken van de politie betreft is het volgens de notitie zaak dat de groep Tholen 'met duidelijke plannen en doelstellingen dient te werken'. Een werkgroep inventari seert een aantal knelpunten zoals vernielingen, baldadigheid en overlast. "Het is de bedoeling dat we deze zaken doelmatig gaan bestrijden. Eind dit jaar gaan we de uitkomsten van de project groepjes voorleggen aan het bestuur en de officier van justitie. Die zullen bekijken of deze maat regelen openbaar kunnen worden gemaakt", aldus Verkerke. De rijksoverheid heeft in het be leid gesteld dat er gestreefd moet worden naar regionale korpsen om het hoofd te kunnen bieden aan de toenemende (internationa le) criminaliteit. Door de schaal vergroting in de aanpak zullen de kosten beter te hanteren zijn, zp vindt het kabinet. De groep Tho len valt onder het district Zeeland van het korps rijkspolitie. De pro vinciegrens is tevens arrondisse mentsgrens en regiogrens. Budelpack in Poortvliet verhoogt per 1 september de bruto jeugdlo nen voor vaste medewerkers met ongeveer 20%. "Wij willen het voor jeugdigen extra aantrekke lijk, maken om bij Budelpack te werken," schrijft de directie in een brief aan het personeel. "Arbeidskracht is schaars gewor den," licht E.Ph. Nieuwkerk de maatregel toe. "Een betere belo ning kan er toe bijdragen dat mensen voor Budelpack kiezen. Ook is het een middel om te pro beren meer arbeid op Tholen te houden." De directeur van het ver pakkingsbedrijf liet in deze krant al eerder weten dat geprobeerd zou moeten worden om mensen, die nu over de brug werken, op Tholen te houden. Het inpakkend personeel van Bu delpack krijgt, wanneer het verder dan tien kilometer van het bedrijf woont, voortaan een reiskosten vergoeding. De gemeente Tholen wordt op 1 januari 1991 lid van de Raad der Europese Gemeenten en Regio's. Als tenminste maandag de ge meenteraad daarmee accoord gaat. Een meerderheid van b. en w. - wethouder J. v.d. Jagt is prin cipieel tegen - vindt de naderende eenwording van Europa voldoen de reden om tot de REGR toe te treden. De organisatie is lid van een aantal adviesorganen van de Europese Gemeenschap en laat op die manier de opvattingen op ge meentelijk niveau doorklinken op Europees niveau. B. en w. hebben zich opnieuw over het lidmaatschap van de REGR beraden, nadat de gemeenteraad in maart een initiatief-voorstel van raadslid J.L. van Gorsel hier over met 9 tegen 7 stemmen ver wierp. Dat lidmaatschap werd praktisch vereenzelvigd met jume- lage (tweeling-gemeente), maar dat blijkt slechts een klein onder deel te zijn van de activiteiten van de REGR. Door die denkwijze heeft, aldus b. en w., in maart geen werkelijke afweging over toe treding plaatsgevonden. Voor een jumelage pleit raadslid mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven al meerdere jaren. Het lidmaatschap van de REGR kost f. 1.623,-. De archieven van de voormalige gemeenten op Tholen zijn 'rede lijk' tot 'niet' toegankelijk. Dat schrijft het college van burge meester en wethouders in de aan biedingsbrief bij de begroting van 1991. Om deze archieven 'goed en op uniforme wijze' toegankelijk te maken stelt het college voor de ze ven archieven te schonen en te or denen. Deze werkzaamheden zouden over vier jaren moeten worden uitgesmeerd om de kosten en de uitvoering te spreiden. Het archief van Scherpenisse is tot op heden niet toegankelijk. Dit komt omdat de voormalige gemeente de basisarchiefcode van de vereniging van Nederlandse ge meenten nooit heeft ingevoerd. Andere gemeenten deden dat wel, tussen 1936 (Tholen) en 1953 (Poortvliet). Om geen kostbare tijd verloren te laten gaan aan zoekwerk, is het noodzakelijk dat er een inventarisatie komt van stukken die bewaard dan wel ver nietigd dienen te worden. Het ar chief van Poortvliet is geïnventariseerd, dat van Stave nisse is in bewerking en van de ar chieven van Smurdiek en Vossemeer is een dossier inventaris gemaakt maar deze die nen beter gesaneerd te worden. Ook de ordening behoeft verbete ring. Van de overige is geen of slechts een gedeeltelijke inventaris aanwezig, zo schrijft het college. Het is bij wet verplicht de stukken in goede staat te bewaren en over te dragen aan de archiefbewaar plaats. De termijn van overdracht is 50 jaar maar de nieuwe archief wet stelt deze op 20. 'Dat betekent dat de archieven in 1991 overge bracht kunnen worden en open baar worden'. Voor dit karwei dient extra perso neel te worden ingezet. Tot nu toe is gebleken dat deze werkzaamhe den zeer traag verlopen vanwege de drukke werkzaamheden van het archiefpersoneel. Een onder zoek in 1989 toonde aan dat er ex tra personeel zou moeten worden ingezet om de achterstand in te halen. Een bureau is gevraagd een offerte te doen om de archieven van Scherpenisse, Tholen, Sint- Maartensdijk, Sint-Annaland en Oud-Vossemeer en de financiële archieven van Poortvliet en Stave nisse te inventariseren. Daaronder is eveneens begrepen de inventari satie van het archief van de voor malige Centrale Dienst Noord-Zeeland dat gedeeltelijk is nagekeken en ook onder het Thoolse archiefpersoneel valt. In totaal is hiermee 161.280 gul den gemoeid. In 1991 komt het eerst Tholen aan de beurt (46.340 gulden), in 1992 Scherpenisse en Sint-Maartensdijk (40.040 gul den), in 1993 Sint-Annaland, Oud-Vossemeer en Poortvliet (41.440 gulden) en in 1994 Centra le Dienst en Stavenisse (33.460 gulden). 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9