Tholen goed bij kas: geen belastingverhoging Waterschap verhoogt heffing met 12 procent 65 Handtekeningen voor behoud weegbrug Computerbedrijf naar lege school Vosmeer Begin schooljaar met nieuwe leidsters Fabeltuin AL 45 JAAR Dl TH00LSE COURANT Ambtenaren zorgen slecht voor bloemen Gloria 21 cent 32.6'] B-6 Donderdag 23 augustus 1990 46e Jaargang no. 41 DEZE WEEK Zuid-Afrikaanse presidentsvrouw stamt uit Tholen Alleen ophalen huisvuil wordt duurder In 1991 zal de Thoolse burger meer moeten gaan beta len voor het verwerken van zijn huisvuil. De heffing voor afvalstoffen wordt met tien procent verhoogd. Andere gemeentelijke belastingen zoals de hondenbe lasting, woonforensenbelasting en toeristenbelastingen stijgen niet; de tarieven blijven hetzelfde als in 1990. Witte juun Braderie met enkele exposities Het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen stelt voor om de verontreinigingsheffing te verhogen van 58 naar 65 gulden per vervuilingseenheid (v.e.). Dat bete kent voor volgend jaar een stijging van 12%. Gemeente wil af van overlast landbouw- en vrachtverkeer in Smalstad De coöperatieve weegbrugvereniging Landbouwbelang uit Sint-Maartensdijk wil de weegbrug op de Haven behouden. Dat is de boodschap die aan de gemeente raad van Tholen is gestuurd, ondersteund met 65 handtekeningen. Volgend jaar maart loopt het erf- pachtrecht voor de vereniging af. Het college heeft de vereniging laten weten dat dit niet verlengd zal worden. Scherpenisse Twee miljoen Traditie PDQ Engineering CAD Systems b.v. te Bergen op Zoom wil haar bedrijf verplaatsen naar de voormalige kleuterschool aan de Bou Kooijmanstraat in Oud- Vossemeer. Bij het ruim twee jaar oude bedrijf werken 12 mensen. Vossemeerse kerk open monument Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De grootvader van Marike de Klerk, echtgenote van Zuid- Afrika's president Frederik Willem de Klerk, emigreerde in 1890 uit Tholen naar Zuid- Afrika. Deze Pieter Willemse was broodbakker in Tholen en werd in zijn nieuwe vader land molenaar. Als zodanig speelde hij een rol in de Boe renoorlog (tegen de Engel sen), hij voorzag de vechtende Boeren van voedsel. Pieter Willemse overleed in 1957. Zijn kleindochter, Marike Willemse, trouwde met Frede rik Willem de Klerk. Marike's vader was professor aan de Universiteit van Pretoria en De Klerk (in 1936 in Johan nesburg geboren) stamt uit een politiek actieve familie. Vorig jaar werd hij staatspre sident van Zuid-Afrika, en zijn uit Tholen stammende vrouw daardoor 'first lady' van dat land. In een vraaggesprek met Anne ke Verhoeven, in maart gepubli ceerd in het Reformatorisch Dagblad, noemt Marike de Klerk zelf haar Thoolse wortels (bovendien kwam haar groot moeder uit 's-Gravenhage). Via de Zuid-Afrikaanse ambassade achterhaalde de redactie de meisjesnaam van mevrouw De Klerk, waarna gemeentearchi varis J.P.B. Zuurdeeg een stam reeks kon opstellen. Een brief van mevrouw De Klerk zelf le verde de aansluiting op en verde re gegevens. Zie pag. 15 Stamreeks Willemse Thoolse bakker wordt mole naar in Afrika Politie Tholen kampt met on derbezet korps Peuters Scherpenisse verhui zen naar jeugdhonk Woonboot Boreas krijgt na een jaar een ligplaats in Tholen Ganzen niet welkom op de Rumoirtslikken Uit op Tholen heeft program ma voor het winterseizoen gereed Thoolse bakker werd mole naar in Zuid-Afrika Tholen wordt een Europese gemeente Sint-Philipsland breidt bui tendienst niet uit Tevredenheid over zomer- markt Poortvliet Alleen Noad '67 en WHS naar de volgende bekerronde In Haestinge 77 zwemdiplo ma's uitgereikt MEN KAN HEEL GOED VAN HET LEVEN GENIE TEN EN TOCH VERSTAN DIG EN SPAARZAAM ZIJN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De ambtenaren van de gemeente Tholen kunnen niet goed genoeg voor hun bloemen zorgen. Het in stand houden van zo'n 50 plan tenbakken in het gemeentehuis blijkt, aldus b. en w., 'al jaren daadwerkelijk een zorg te zijn'. Er kan te weinig tijd of aandacht aan het onderhoud worden ge schonken. Desondanks willen b. en w. 'een verzorgde groene aanblik' in het gemeentehuis handhaven. Een oplossing denkt het college gevon den te hebben in de zogenaamde hydrocultuur, waarbij planten le ven op water met voeding. Dat water geven en voeden hoeft maar één keer per maand te gebeuren, maar de planten blijven naar ver wacht in een veel betere conditie. Met de omschakeling is maar liefst 18.000 gulden gemoeid. Jaarlijks komt daar nog 5.000 gulden aan onderhoudskosten bij. Maandag neemt de gemeenteraad een besluit over dit voorstel. Zetten valt de piek in de laatste week van juli en de eerste van au gustus. "Tien dagen in de oogst. Dat maakt natuurlijk een beetje leven maar als je ziet wat er aan zwaar vrachtverkeer door het dorp komt voor de nieuwbouw wijk in De Muye..." Van Zetten is sinds 1979 beëdigd weger. In dat jaar werden er in to taal 24 miljoen kilo's gewicht ge noteerd, tegen 43 in 1989. Het maximale gewicht dat de wijzer van de weegschaal aangeeft is 60.000 kilogram. De schaal staat er al sinds 1964. De zwaarste vrachten zijn wagens met witte juun (ongeveer 60 ton) en aard appelen van Meyer uit Kruiningen (54 a 55 ton). Van Zetten: "Dat komt allemaal over de Sportlaan en gaat die kant weer het durp uit ook". De weger noemt de beton nen schaal voor het huisje 'een best bruggetje'. "Je hebt er bijna nooit onkosten aan. Vorig jaar is hij nog geëikt. Dat gebeurt om de vijf jaar". Wordt de brug geëikt, zo dient Van Zetten zich om de vijf jaar te laten beëdigen. Het proces-verbaal hangt goed zicht baar in het glazen kamertje. "Vo rig jaar zijn hier 39 verschillende produkten gewogen: tarwe, gerst, stro, hooi, aardappelen, uien en basaltblokken". De weger woont 15 meter van de weegbrug. Naast zijn huisdeur hangt een bordje 'Weger', voor wie naar hem op zoek is. "Als ze erg vroeg komen, bellen ze vantevoren op. Laatst wilden ze van Meyer om vier uur komen wegen. Dan bellen ze. Ze kunnen hier dag en nacht terecht. Het gebeurt wel dat ik 's avonds om elf of 's nachts om twaalf uur nog bezig ben". De eerste tarwe kwam dit jaar op 28 juli. Op 10 augustus was in totaal 8 miljoen kilo de brug gepasseerd. Het we gen van suikerbieten behoort sinds een aantal jaren tot het ver leden. Die worden op de fabriek gewogen. Naast het weeghuisje staan enkele kartonnen dozen. Het is oud papier dat Van Zetten samen met J. Nelisse in het dorp ophaalt. "Dat is makkelijk. Hier kan ik ook nog wat dozen opvou wen en papier sorteren. Naast alle eerder genoemde acti viteiten op de komende Thoolse braderie, die trouwens nog dienen te worden aangevuld met enkele demonstraties door de jazzdans- groep van Laura Ouwens op vrij dag en zaterdag, is het voor liefhebbers van 'vroeger' een must een bezoek aan de bibliotheek te brengen. Al de hele week kan men daar genieten van een fototen toonstelling van "Tholen toen en thans". Mevr. M.W. Blaas heeft slechts een deel van de oude an sichten en foto's die in haar bezit zijn ter beschikking gesteld met de aanvulling van de 'Kent u ze nog boekjes' levert dit menig gesprekje bij de expositiehoek op. Ook ziet men daar foto's van de Hoeve Buitenzorg en Jopie Meer man - die ijvert voor het behoud van de boerderij - is de organisa toren van de expositie dankbaar dat ze daar haar "actie" formulie ren mag neerleggen zodat nog meer mensen de gelegenheid krij gen om te reageren. In de vitrine staat een keur aan materialen uit het Streekmuseum "de Meestoof". De middelbare schooljeugd die nog vrij was kon al een voorproefje nemen op de kermisattracties en in sommige straten hing er door de feestelijke aankleding met vlaggetjes al een gezellig sfeertje. Al met al belooft het het komend weekend een goede braderie te worden in Tholen. Evenals vorig jaar kan op zaterdag de Grote Kerk bezichtigd worden. Tussen elf en vijf uur kan men er terecht, en dan meteen de expositie bekij ken over het ontstaan van de Bij bel en het Joodse geloof. Ook worden boeken verkocht en lepelt jes ten behoeve van restauratie van kerk en orgel, 's Middags van twee tot vier is er een orgelcon cert. In de rooms-katholieke kerk vervalt zaterdagavond in verband met de braderie de dienst. De verhoging is nodig omdat de kosten voor de bestrijding van de verontreiniging van de oppervlak tewateren volgend jaar ongeveer 155.000 gulden hoger liggen dan dit jaar. Totaal is daarmee 2.015.957 gulden gemoeid. Slib verwerking in de rioolwaterzuive ringsinstallaties en energiekosten van zuiveringstechnische werken zijn de belangrijkste oorzaken van de kostenstijging. Als de heffing 58 gulden zou blij ven, ontstaat per vervuilingseen heid een tekort van f. 12,35. Een verhoging met 7 gulden levert f. 196.000,- extra op. Omdat het wa terschapsbestuur een verdere ver hoging van de heffing teveel vindt, wordt het resterende tekort - ongeveer anderhalve ton - aan de reserves onttrokken. Bij de voorgestelde verhoging (de algemene vergadering spreekt zich volgende week donderdag uit) is rekening gehouden met het aan leggen van een reserve. Die is be doeld om de kapitaallasten te dekken van investeringen in de ko mende jaren, die nodig zijn voor de zuivering van afvalslib en het verwijderen van fosfaten en nitra ten in de zuiveringsinstallaties. In december heeft zij besloten de erfpacht in 1991 te beëindigen en de vereniging aangeraden buiten de kom een nieuwe weegbrug te bouwen. Voor de vereniging met 73 leden is dat onaanvaardbaar. De kosten die daarmee gepaard gaan zijn voor de leden niet op te brengen. Volgens secretaris M.W. Kloet kost het vervangen van de weegbrug 150.000 gulden. "Dan zou het weegloon verdubbeld moeten worden. Het bestuur en de leden kunnen daar niet achter staan". De reden waarom de ge meente af wil van de weegbrug in de kom van Smurdiek is gelegen in de overlast die wordt veroor zaakt door het landbouw- en an der vrachtverkeer. "Dat wisten we vorig jaar al en er zijn dan ook verschillende gesprekken gevoerd met wethouder Koopman en amb tenaar Nuyten. Die hebben ons aangezegd dat verlenging moeilijk zou worden", aldus Kloet. (De erfpacht wordt elke vijf jaar ver leend). Kloet wijst erop dat de vereniging al meer dan 25 jaren over deze brug beschikt: "Hij is technisch nog goed en niet verou derd. Bij de renovatie van de Ha ven zijn er ruime opritten gemaakt zodat er makkelijk opge reden kan worden'De vereniging wil de weegbrug op de Haven handhaven. "We zien niet in waarom het niet zou kunnen. Al het verkeer is in die jaren zwaarder geworden. En de perio de van de oogst is niet lang". Vol gens Kloet zijn de leden er niet voor te porren om een nieuwe brug elders te laten bouwen: "Ten eerste zit je met de aankoop van grond. Dan moet je een plek zoe ken die goed ontsloten is". Als de weegbrug in Smurdiek ver dwijnt zijn de leden aangewezen op de weegbrug in Scherpenisse. Kloet: "Dat zou extra kosten en ongemak met zich mee brengen voor mensen uit Sint-Maartens dijk en Stavenisse". De sectraris verwacht dat het een zware dob ber wordt om de weegbrug te be houden. "Het ligt er maar aan hoe de raad erop reageert. Er wa ren enkele jaren geleden raadsle den die de weegbrug wilden laten voortbestaan, maar of dat nu ook nog zo is, weet ik niet". Volgens Kloet geeft de weegbrug iets ex tra's aan de .kerngemeente Sint- Maartensdijk". Met zijn industrie en landbouw is de weegbrug een bloeiend verlengstuk. Het is een begrip voor het dorp. We zijn met de 73 leden nog volop actief. Dat is nog steeds hetzelfde aantal als in 1964 toen de club als coöpera tieve vereniging is verdergegaan". Bij het veranderen van de statuten in 1964 zijn de aandeelhouders uitbetaald. Nu betalen de leden 200 gulden inleggeld. De weegbrugvereniging is in 1987 opgericht. Er werden toen 158 be wijzen van aandeel uitgegeven. Vóór Van Zetten zijn onder meer de volgende personen weger ge weest: L. van Poortvliet, A. Heij boer, L. v.d. Ree, P. Manneke, J. v.d. Rhee en C. Oudesluijs. Weger A.A. van Zetten zou het betreuren als de weegbrug aan de haven moet verdwijnen en er geen andere voor in de plaats komt. "Dan kom je zonder werk te zit ten. Ik zou het erg jammer vinden als hij wegmoet". Volgens Van De verhoging van de heffing voor afvalstoffen is uitgestreken over een aantal jaren. Gezien het feit dat de stortplaats Tuttelhoek in 1992 niet meer mag worden ge bruikt en het afval naar elders moet worden afgevoerd ziet de ge meente zich gesteld voor een kostenstijging van 100 gulden per ton af te voeren vuil. Waar het Thoolse heen zal gaan is nog niet duidelijk. (Moerdijk wordt door de overheid geschikt geacht voor de plaatsing van een vuilverbran dingsinstallatie). De gemeente Tholen wil de stijging^yan de hef fing uitsmeren over een aantal ja ren om de burger niet voor een abrupt hoge uitgave te stellen. Daarvoor is een zogenaamd egali satiefonds in het leven geroepen, dat de pijn voor de burger moet verzachten. In dit fonds is een half miljoen gulden gestort uit een rekeningoverschot. De gemeente zit goed in de slappe was; het overschot wordt per 1 ja nuari geschat op twee miljoen gulden. Dit wordt veroorzaakt door de verkoop van 'veel bouw terreinen en gunstige rekenings- saldi van de afgelopen jaren'. Het college verwacht dat het overschot tegen het eind van 1991 zal zijn verdwenen, als alle voorgenomen investeringen hun beslag krijgen. Deze zullen 2 miljoen minder opslokken dan in 1990. Niet dat er minder kapitaalswerken worden uitgevoerd, maar omdat er voor 1990 een stijging werd genoteerd die nodig was voor de verbreding van de weg tussen Poortvliet en Sint-Annaland. De kapi- taalslasten worden geraamd op zo'n 416.345 gulden. Dat is meer dan vorig jaar. De voornaamste werken die op stapel staan zijn baggerwerk handelshaven Sint- Annaland (260.000 gulden), uit voering openbare verlichtingsplan Poortvliet (109.000 gulden) ver vangende nieuwbouw Montesso rischool Tholen (1.434.000 gulden rijksvergoeding), renovatie trai ningsveld St. Annaland (170.000 gulden), invoering registratie vast goed en beheerssystemen riool, groen en wegen (380.000 gulden), uitbaggeren en beschoeiingswer- ken 'Dalempolder' Tholen (50.000 gulden), herstel houtrot toren St. Maartensdijk (250.000 gulden waarvan 187.500 subsidie), baggerwerk jachthaven St- Annaland (520.000 gulden), op knappen dorpshuis Oud- Vossemeer (325.000 gulden), uit breiding begraafplaats Poortvliet (150.000 gulden). Met enkele an dere werken totaal 6.481.000 gul den. De reserves worden met 1.450.000 gulden aangesproken terwijl er aan subsidies 202.500 gulden binnenkomt. De post on voorziene uitgaven wordt, evenals de twee voorafgaande jaren, gespekt met 300.000 gulden. Het college acht dit bedrag voor 1991 voldoende. Het college is er trots op dat de raad weer een sluitende begroting kan worden aangeboden. 'Sedert de gemeentelijke herindeling is dat reeds het geval'. Omdat dat volgend jaar 20 jaar geleden is, spreekt het college dan ook van een 'traditie' bij het aanbieden van een sluitende begroting. PDQ houdt zich bezig met het vervaardigen van tekeningen via personal computers. Daartoe heeft het bedrijf een eigen systeem ontwikkeld, het zogenaamde PDQ-systeem. Het Bergse bedrijf verzoekt de ge meente Tholen om een krediet. Behalve de kosten van verplaat sing, staat de liquiditeit van het bedrijf onder druk. Dat vindt zijn oorzaak in de aanloopkosten, de relatief hoge ontwikkelingskosten en een sterk groeiende orderom- vang. B. en w. hebben een onder zoek laten instellen naar de financiële achtergronden van het bedrijf, waaruit is gebleken dat het verstrekken van een achter gestelde lening verantwoord zou zijn. De financiële basis van het bedrijf wordt er door verstevigd en er ontstaat een klimaat voor verdere groei. Maandag beslist de gemeenteraad over het verstrek ken van de lening. Op korte termijn denkt het be drijf 3 a 4 extra mensen werk te kunnen bieden. Een havo opleiding is daarvoor voldoende en in die categorie is er een groot aanbod. Het gemeentebestuur hoopt dat de vestiging van PDQ Engineering een aanzet vormt tot een gewenste kantoorontwikke ling en een uitbouw van de dienst verlenende sector op Tholen. Het door PDQ ontwikkelde systeem onderscheidt zich van an dere, doordat sneller kan worden gewerkt, de tekeningen van ten minste dezelfde kwaliteit zijn en de produktiekosten kunnen wor den beperkt. Dat laatste komt doordat alle mogelijke kennis op dit gebied door het bedrijf in de software is verwerkt. Op de open monumentendag - za terdag 8 september - is het rijtje Thoolse monumenten dat voor het publiek toegankelijk is, uitge breid met de Ned. Hervormde kerk in Oud-Vossemeer. Ook de Maartenskerk in Sint- Maartensdijk en de Grote Kerk in Tholen kunnen bezichtigd wor den. De Hervormde kerk in Scherpenisse, die vorig jaar voor het eerst meedeed, heeft nu nog geen uitsluitsel gegeven bij de ge meente. Tijdens de open monumentendag zijn verder alle molens te bekij ken. In Tholen verder het voor malig stadhuis en de Gasthuiskapel. De weegbrug aan de Haven te Sint-Maartensdijk. Landbouwer W. Kloet (rechts) laat zijn lege wagen wegen door A.A. van Zetten. De een gaat met plezier naar school, de ander met tegenzin. Deze leerling links begint fluitend aan zijn eerste schooldag op De Rie- burch in Sint-Maartensdijk. Ook voor de peuters van de Fabel- tuin in Tholen is het nieuwe schooljaar begonnen, zij het dan mondjesmaat voor de meesten van hen. In totaal heeft de peu terspeelzaal nu zo'n 70 vaste klan ten die één of meer ochtenden of middagen per week kunnen genie ten van alle goede voorzieningen die in het gebouw aan de Oude landsepoort aanwezig zijn. Enige tijd geleden was een deel van het speelgoed al vernieuwd, kort voor de grote vakantie kwamen er nieu we meubeltjes, en vanaf 20 augus tus zijn er ook nieuwe leidsters aanwezig. Nadat er een vacature was door de beëindiging van een arbeidscontract, volgden er ook nog enkele ontslagaanvragen om persoonlijke redenen. Deze wer den door het bestuur uiteraard in gewilligd. Het bestuur kreeg nogal wat respons op een advertentie in verband met de eerste vacature en daaruit rolden enkele namen die wel geschikt leken. Dus kregen de ouders met ingang van het nieuwe schooljaar bericht dat de dames Ellen Cornelisse, Jo- sien Zandbergen, Trudy Versluis en Ellen Bras de taak van leidster op zich hebben genomen. Mevr. J. Provoost zegt namens het bestuur blij te zijn met het functioneren van de speelzaal, en rekent gezien de positieve sfeer die voor de va kantie heerste op een fijn 'school jaar' voor kinderen, ouders en andere betrokkenen. Veiling Sint-Annaland, woensdag 22 augustus. Doré blok I 38-40, bonken 8, drielingen 10, kriel 45; Première gewone 21; Gloria gewo ne 15-21, bonken 34-35, drielingen 13, kriel 80; Bintje gewone 18-21, bonke 40-42, drielingen 15, kriel 75; Eigenheimer gewone 19-25; Bildstar gewone 22-26. Aanvoer 189 ton. Dinsdag 21 augustus. Doré blok I 43, apart 42, drielingen 15, kriel 60; Gloria gewone 16-23, bonken 33-35, drielingen 18, kriel 70; Bintje gewone 18-24, bonken 33, drielingen 15; Eigenheimer gewo ne 20-28; Bildstar gewone 29-30. Aanvoer 79 ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1