'Het is een sprookje 'bajka, bajka' 35 Tips Moord op Chinezen blijft duistere zaak In school AJP staat box vol met batterijen Politie spoort auto van slachtoffer in Den Haag op 4267 Q-G> AL 45 JAAR DÈ TH00LSE COURANT Poolse Danuta Szczypa en zoon met Sztafeta naar de Smalstad Zomermarkt in Poortvliet met helicoptervlucht Provincie geeft niets extra voor rioleringen Bintje 31 cent Donderdag 16 augustus 1^90 46e Jaargang no. 40 Het ontbijt voor de 12-jarige Poolse bezoeker staat klaar in de keuken van de familie Vroegop-Kloet aan de Oudestraat te Sint-Maartensdijk: geroosterd brood met een glas chocolademelk. Rafal Szczypa vindt twee boterhammen uit de oven voldoende. Directeur niet blij met veeg uit de pan "Ik was met stomheid geslagen," reageert directeur H.M. de Kok van de School met de Bijbel in Anna Ja- cobapolder op de woorden van burgemeester T.A. Vo gel omtrent de inzamelingsactie van batterijen op de scholen. Bij de uitreiking van de wisselbeker zei de burgemeester dat de school niets aan de actie had ge daan. De Kok: "Er staat een volle box gereed, maar de gemeente is hem niet komen leegmaken." Zwarte aap Visa kostbaar Worstelen Vakantiespel Televisie DEZE WEEK Dan/en iplezier voor twee Wie heeft de slachtoffers tussen 1 en 7 augustus ge zien, alleen of in het gezelschap van anderen? Wie weet waar Cheung heeft gewoond of verbleef? Op die twee vragen zoekt de politie een antwoord naar aanlei ding van de vondst van twee dode mannen - vorige week dinsdag - in de kreek bij de Kreekweg te Oud- Vossemeer. Via vingerafdrukken is komen vast te staan dat het gaat om Ng Yau Cheung (40) en Chit Huat Koh (43), die respectievelijk zaterdag en vrijdag in Tholen zijn begraven. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f Q,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening t 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Danuta (links) en Rafal Szczypa met Johannes en Neeltje Vroegop. De middenstandsvereniging in Poortvliet organiseert zaterdag van twee tot negen uur de jaarlijk se zomermarkt. Speciale attractie daarbij is een rondvlucht over het dorp met een helicopter. Deze stijgt op in de Deestraat. De jeugd kan zich gratis vermaken in een draaimolen en op een luchtkus sen. In de Molenstraat, Lan- gestraat en de Markt staan ruim 50 stands van middenstanders en verenigingen met diverse aanbie dingen en attracties. Oude am bachten, rad van avontuur, een schiettent en Veilig Verkeer zijn eveneens in Poortvliet present. Een muziekkorps uit Hoogerhei- de vrolijkt 's avonds de zomer markt op, terwijl 's middags een pleinconcert op het programma staat. Voor 't Ouwe Raed'uus is er een kinderbraderie. Het belooft een gezellig evenement te worden in Poortvliet. Rioleringsprojecten in de Deen- sestraat te Sint-Philipsland, Visstraat te Tholen, Zuidstraat te Scherpenisse, in Stavenisse en Oud-Vossemeer zijn uit oogpunt van de stads- en dorpsvernieu wing minder urgent en komen daarom niet in aanmerking voor een provinciale bijdrage. Provin ciale staten hadden voor dit jaar eenmalig f. 700.000,- toegevoegd aan het fonds stads- en dorpsver nieuwing en de gemeenten ge vraagd daarvoor projecten aan te melden. Er werden 49 projecten ingediend, waarvan de totale kosten 22.5 miljoen gulden bedra gen. Gehonoreerd werden aanvra gen van de gemeenten Oostburg, Middenschouwen, Brouwersha ven, Goes, Vlissingen, Wissenker- ke en Terneuzen. De vervanging van de riolering en de herinrichting van de Deen- sestraat in Sint-Philipsland zou f. 205.500,- kosten. Inmiddels heb ben b. en w. besloten de riolering te repareren. De vier Thoolse pro jecten staan - aldus de provincie - ook niet hoog op de lijst van rio leringswerken. Vervanging in de Visstraat kost f. 150.000,- en reno vatie van de Zuidstraat f. 80.000,-. Voor het renoveren van een pol derriool in Stavenisse - kosten f. 400.000,- - is door de provincie in 1987 al f. 48.000,- bijgedragen. De aanleg van een bergingsriool in Oud-Vossemeer kost f. 700.000,-. Veiling Sint-Annaland, woensdag 15 augustus. Doré blok I 39-42; apart 36-39; drielingen 21; kriel 65; Gloria gewone 23-25; bonken 30-34; drielingen 27; kriel 100; Ot- tena gewone 28; bonken 35; Bintje gewone 22-31; bonken 40-41; Ei genheimer gewone 28-32; drielin gen 15; kriel 18; Bildstar gewone 15-33. Aanvoer 139 ton. Dinsdag 14 augustus. Doré blok I 39-39; apart 36; Gloria gewone 15-29; bonken 35-37; drielingen 26-27; kriel 100-102; Ottena gewo ne 26-27; bonken 35; Bintje gewo ne 24-30; bonken 36-41; drielingen 27; Eigenheimer 18-30; Bildstar 29-32. Aanvoer 102 ton. Zijn moeder Danuta (36) is met een boodschappentas op weg naar de groenteboer om een bloemkool te kopen. Als ze terugkomt laat ze een klein kooltje zien; in het Pools met gebroken Engels en wat woor den Duits legt ze uit dat er geen grote exemplaren te krijgen wa ren. "Dit is genoeg. We verdelen hem gewoon in vieren", gebaart ze. Moeder Danuta en zoon Rafal zijn sinds donderdagavond voor een verblijf van 14 dagen te gast op Tholen, bij Johannes en Neel tje Vroegop. Opgehaald met een minibusje door de organisatie Sztafeta, de sociale pakkethulp uit Sas van Gent die maandelijks goederen naar Polen stuurt. Voor Danuta en Rafal een lange reis van 1800 kilometer uit de stad Lomza in noordoost Polen, zo'n 120 kilometer van de Russische grens. Danuta: "We zijn woens dagochtend om zes uur vertrok ken en donderdagavond om acht uur aangekomen. Het was O.K. Rafal heeft onderweg veel gesla pen, af en toe wat gegeten en als hij moest plassen dan stopte de chauffeur". Toch was het voor het vertrek even spannend geweest; een van de 3 busjes die op verschillende plaat sen Poolse gasten gingen ophalen, kreeg te kampen met motorpech. Dat leverde een vertraging op. "Eerst zouden ze op 3 augustus komen. Dat werd een week later. Danuta zat al klaar maar er kwam niks", vertelt Neeltje", gelukkig heeft ze toen een telegram gekre gen. Later is er telefonisch contact gelegd via de Poolse Micha Pelka uit Poortvliet. Als je je erop ver heugt naar Nederland te gaan dan valt dat even tegen". De familie Vroegop kent Danuta en Rafal sinds 1987. Johannes ontmoette moeder en zoon vorig jaar tijdens een van de voedseltransporten van de stichting Tholen helpt Polen, niet in Lomza maar in een plaats 700 kilometer daarvandaan waar Danuta met de trein naar toe was gereisd. In april dit jaar bezoch ten Neeltje en haar man Danuta in Lomza zelf. Het verblijf op Tholen noemt Danuta na vier da gen een sprookje: "Bajka, bajka", herhaalt ze enige malen om aan te geven dat ze zeer onder de indruk is. "Vooral eb en vloed is hier heel speciaal. Dat ken ik niet in Polen. Het is wel erg zout als je hier in de Oosterschel- de zwemt, maar alles is very beau tiful, very beautiful". Het is heel anders dan het zwemmen in het merengebied bij Pisz ten noorden van Lomza, legt ze uit. Voor Rafal viel een tweede bezoek aan het strandje tegen; het was eb en hij moest daarom de slikken over om toch even te kunnen zwemmen. Hij vermaakt zich verder prima in Smurdiek; voor de televisie met 16 kanalen, fietsend door het dorp, met tennissen of sjoelen. Op de braderie in Sint-Annaland won hij een grote zwarte aap. "Dat wordt nog wat voor de terugreis, die neemt een plek in voor één per soon", denkt Danuta. Onvermijdelijk betekent een be zoek van Polen aan Nederland het vergelijken van prijzen, salarissen, huren, arbeidsomstandigheden, huizen, eten. Danuta werkt op een fabriek waar (geld)kluizen worden gemaakt. Ze is hoofd van de ad ministratie en verdient zo'n 80 a 90 dollar per maand. Gemiddeld verdienen de werknemers in de fa briek 70 tot 75 dollar. "Vorig jaar is het salaris verhoogd. Dit jaar gebeurt dat niet, maar de artike len in de winkel zijn wel onbetaal baar geworden". Als Danuta antwoord geeft op de vraag wat ze per maand overhoudt voor kle ding en voedsel na aftrek van de huur, stookkosten en electra, knijpt ze de wijsvinger en duim stijf op elkaar. "Sigaretten of wodka is er niet bij", lacht ze.Ze werkt van 7 uur 's ochtends tot 3 uur 's middags. "Geen lunchpau ze, alleen 15 minuten om koffie te Tien jaar Daf-club. Het tweede lustrum van de Daf-club Neder land wordt gevierd met een spe ciale tentoonstelling in de Spijkerhal van het Autotron in Rosmalen (van 5 t/m 26 augus tus). Op 25 augustus - de 'natio nale 1000 Dafjes-dag' - vertrekken duizend Daf personenauto's van uit acht punten in het land naar het Autotron. drinken met een koek erbij". De fabriek is 2 kilometer van haar flatje verwijderd. "Het duurt met de bus tien minuten. Onderweg stopt ie vijf keer". De economi sche hervormingen die in Polen worden doorgevoerd uiten zich onder meer in het vervangen van de leiding van de fabriek waar Da nuta werkt: "Er zijn nu drie Israë lische directeuren en 2 Poolse. Voorheen was het allemaal van de staat". Volgens Johannes is de huis vesting in veel gevallen miserabel: "Slaapkamertjes van 2 bij 3 me ter. Soms bouwen ze een slaapka mer gewoon in de woonkamer. Een heleboel mensen blijven bij hun ouders inwonen omdat het jaren duurt voordat je een woning krijgt toegewezen". Neeltje: "Voor de reis hierheen waren vier visa nodig; twee door- reisvisa voor Duitsland en 2 voor Nederland. Dat is een vrij kostba re aangelegenheid. Toen wij daar op bezoek zijn geweest hebben we daarvoor geld achtergelaten". Da nuta en Rafal brachten naast hun eigen bagage doosjes met ge schenken mee voor de Nederlan ders die hun familieleden in Polen steunen. "Dat zijn drie families hier in Smurdiek die 2 zusjes van haar helpen, de ouders en een fa milie op Schouwen die haar broer en schoonzus pakketten stuurt. Ze willen natuurlijk toch graag wat terugdoen. De chauffeur was er niet zo blij mee, maar het is geluk kig allemaal meegekomen". De aanwezigheid van de twee Poolse gasten is niet onopgemerkt geble ven in het dorp. In de winkel wordt Danuta gevraagd of ze 'bij Neeltje' te gast is. "Kijk deze an sichtkaarten heb ik gekocht, de postzegels kreeg ik gratis", is het gevolg van deze kennismaking. Heel blij is Danuta met een nieu we portemonnee, in Polen niet te krijgen of onbetaalbaar. De slo- ty's zullen niet veel aan de waarde van de beurs toevoegen, wel de Nederlandse gulden. "Samen met de Duitse mark is die veel waard", weet Danuta, "De Amerikaanse dollar is veel minder. Niet goed". Naast het werk op de administra tie heeft Danuta tijd voor hob by's: "Ik kook graag en brei truien. Daarnaast doe ik aan hardlopen. Als ik in mijn sport- kleren buiten loop dan zie je de mensen vanachter de gordijnen kijken". Ook Rafal doet aan sport: worstelen en samen hardlo pen met zijn moeder. PSV is zijn favoriete voetbalclub. Doelman Van Breukelen zijn geliefde kee per. Van Basten en Gullit de beste spelers. Rijkaard heeft voor hem afgedaan. "Die spuwt", imiteert hij de voetballer na diens aanva ring met de Westduitse spits Vol ler tijdens het wereldkampioenschap in Italië. A's het deze dagen niet te heet wordt, bezoeken de Poolse gasten met de familie Vroegop Zierikzee, Blijdorp, de Efteling of Miniatuur Walcheren. Neeltje: "We kunnen goed met elkaar akkederen. Ik heb voor vanavond vlees gebak ken, zij maakt de groente klaar". We zijn heel blij dat ze gekomen zijn, al waren we ook wel even be droefd toen het veel later werd dan gedacht". De vragen werden dinsdagavond gesteld in een politiebericht, dat via de televisie na de journaals werd uitgezonden. Daarin werden ook foto's getoond van de twee mannen, alsmede van de kleren die ze droegen. Van Cheung, ge boren in Hongkong, is nog geen woon- of verblijfplaats bekend. De in Singapore geboren Koh woonde in het Gelderse Enspijk (gemeente Geldermalsen). Een huiszoeking in zijn woning, vrij dagavond en zaterdagmorgen, le- Terug van vakantie las de school directeur in de E.B. dat de wissel beker was uitgereikt aan de Kon. Julianaschool en dat 'zijn' school nul komma nul kilo batterijen zou hebben ingezameld. Vogel noem de dat 'geen compliment voor de school'. De Kok verwondert zich over die gang van zaken. "Ze den ken hier in Anna Jacobapolder zeker wel aan 't milieu. Dat de school zo'n veeg uit de pan krijgt, vind ik laag," zegt hij. Volgens de directeur moet burgemeester Vo gel de hand in eigen boezem ste ken. Een medewerker van de gemeente laat desgevraagd weten, dat ge meentewerken de op de scholen geplaatste batterijboxen leegt en de inhoud weegt. Over de beschul diging van De Kok is hij verbaasd. "Als de school niets doorgeeft, komen wij niet langs." De ambte naar noemt het een kleine moeite voor de school om een seintje te geven, want gemeentewerken komt vaak genoeg in Anna Jaco bapolder. "Maar ze kunnen na- Halve marathon. In Burgh- Haamstede wordt op 25 augustus een halve marathon georganiseerd voor wedstrijdlopers en trimmers. De start is om 12 uur aan de Adr. v.d. Weydeweg. Ook is er diezelfde dag een trimloop van 6 en 11 ki lometer. verde niets op. Er is alleen een kentekenbewijs gevonden van een auto, een witte BMW 316, bouw jaar 1983, met kenteken JH-12-VT. Dit voertuig spoorde de politie dinsdagavond in Den Haag op. Naar de auto was zowel in de Hik- se Kreek als in het Schelde- Rijnkanaal maandagavond, zon der resultaat, gedregd. Ook vorige week woensdagmiddag en -avond en donderdag werd nog in de tuurlijk niet iedere keer bij de school gaan kijken of er iets is." De werkgroep Dorp in Anna Ja cobapolder kan terugzien op een geslaagd kindervakantiespel. Donderdag was de bonte avond, waarvoor de 62 kinderen 's mid dags voorbereidingen troffen. In groepjes werd een toneelstukje, play-backnummer e.d. ingestu deerd. Ook mocht iedereen een T- shirt met textielverf versieren en dat leverde prachtige ontwerpen op. Nadat kinderen en vrijwilli gers een maaltijd van salades met stokbrood hadden genuttigd, kwamen om zeven uur vele ouders en andere belangstellenden naar het plein van de School met de Bijbel, waar het ingestudeerde in de open lucht werd vertoond. De werkgroep Dorp was teleur gesteld dat de gemeente een week voor het vakantiespel de subsidie toezegging introk (voorgaande twee keren was er wél een finan ciële bijdrage). "De gift van me vrouw Del Campo, die een extraatje zou zijn voor het kinder vakantiespel (dit maakte burge meester Vogel op koninginnedag bekend - red.) is zo een extraatje voor de gemeente in plaats van voor de kinderen. Dat zit de werk groep Dorp hoog," aldus woord voerder H.M. de Kok. kreek gezocht, maar niets gevon den. Dat alles versterkt het ver moeden dat de mannen ergens anders zijn neergeschoten. Donderdag publiceerde de politie in Brabants Nieuwsblad en De Stem foto's van de twee mannen, om zo achter de identiteit te ko men. Dat leverde enkele tips op, maar de vingerafdrukken van de twee Chinezen brachten uitkomst. Ze bleken in de jaren zeventig al eens te zijn aangehouden omdat ze illegaal in ons land verbleven. Ook is vast komen te staan dat beide heren connecties hadden in de drugswereld. Familieleden van de mannen heeft het recherche bijstandsteam nog niet kunnen achterhalen. Ook over de toe dracht tast men nog volledig in het duister. Volgens het op televisie (en tele tekst pag. 147) verschenen politie bericht droeg Cheung een lichte bermudabroek met felgroene en Politie vindt auto van ver moorde Chinees. Je Polen op bezoek bij familie Vroegop in Smurdiek. TopSails maak opdrachten af. Sint-Annalandse horeca doet goede zaken op de braderie. Je Bruidspaar Hagen-v.d. Male uit Poortvliet 60 jaar ge trouwd. Veiling Sint-Annaland bouwt twee nieuwe hallen. Er komt 4000 m2 glastuin bouw bij. Thoolse selectie komt er niet aan te pas tegen Willem II. Weer topprestatie Toby Hage. Mariska Vermaas twee maal tweede op paardenconcours. Je Warme maaltijdvoorziening al echt ingeburgerd. WANNEER DE LIEFDE NIEUW IS, BRUIST ZE ALS JONGE WIJN: NAARMATE ZE OUDER EN HELDER DER WORDT, ZAL ZE MINDER MOUSSEREND ZIJN. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Alliance Francaise. Op 28 augus tus van zeven tot tien uur houdt de Alliance Francaise een open avond in de dependance van het Mollerlyceum, Burg. Wittelaan 3 te Bergen op Zoom. De niet- commerciële vereniging begint op 18 september een nieuwe reeks Franse lessen voor beginners, ge vorderden en vergevorderden, als mede andere opleidingen. oranje motieven, en een beige shirt met de tekst 'Nikosclub Fis- hing'. Koh was gekleed in een wit met blauw gestreept overhemd en een Marlboro-bermudabroek. Het recherchebijstandsteam Zuidwest Nederland heeft naar aanleiding van de poli tieberichten, dinsdagavond na de journaals van acht en elf uur, 35 reacties gekregen. De tips kwamen volgens een woordvoerder uit het hele land. De tips leverden veel in formatie op, al zat waar schijnlijk de gouden tip er vooralsnog niet bij. Alle tips zullen worden nagetrokken. Het bijstandsteam zal voorlo pig nog op volle sterkte (30 man) blijven werken om de moordenaars te achterhalen. Advertentie I.M. De politie zocht de afgelopen dagen - zoals hier vorige week woensdag - nog regelmatig de kreek bij Oud-Vossemeer af, waarin de twee dode mannen werden gevonden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1