Voorziening warme maaltijden is al 1 IVi jaar ingeburgerd Twee tweede prijzen Mariska Vermaas Braderie en kermis in 624-jarig Tholen TopSails maakt opdrachten af 31.508 maaltijden Zeven dagen per week worden dagelijks 120 mensen bezocht Tijdens concours hippique voor pony's in Oud-Vossemeer Toonaangevend Donderdag 16 augustus 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 De warme maaltijdvoorziening op Tholen en St. Phi- lipsland is één van de best georganiseerde vormen van dienstverlening in ons land. Zo'n HVi jaar geleden werd met 33 mensen begonnen, momenteel krijgen er dagelijks rond de 120 inwoners een warme maaltijd. Daardoor kunnen ze langer zelfstandig in hun ver trouwde omgeving blijven wonen. AI 12 Vi jaar Oud-Vossemeer Bijdrage kerken Koffers duur Zeer streng Dieet Signalen Korte lijnen ill De 12-jarige Mariska Vermaas van de Eendrachtruiters behaalde dit weekeinde twee tweede prijzen met haar pony Sheila. Zaterdag was Mariska succesvol tijdens het concours hippique voor pony's aan de Langeweg té Oud-Vossemeer en zondag in Steenbergen. Bij het onderdeel progressief springen reed ze beide dagen een fout loos parcours. Matig Uitslagen De straten van het bijna 625 jaar oude stadje Tholen zijn op 24 en 25 augustus gevuld met meer dan 120 kramen. De Ondernemersvereniging organiseert dan de jaarlijkse braderie, wat weer een heel spektakel is. Vanaf donderdag staat aan de Bosstraat al de kermis opgesteld. Rode wijn TopSails in St. Maartensdijk is maandag met 14 pro- duktiemedewerkers begonnen om de lopende op drachten af te maken. Drie van de 42 medewerkers voor wie collectief ontslag is aangevraagd, hebben in middels elders een baan gevonden. Balie medewerkers elders aan de slag Budelpack Koopjesjagers I Het 'tafeltje dekje', zoals de voor ziening in sommige plaatsen wordt genoemd, betekent dat ouderen in elk geval elke dag een warme maaltijd krijgen. Zonder deze dienstverlening zouden ze dat gemakkelijk overslaan omdat ze er zelf niet (meer) toe in staat zijn. De voorziening betekent te vens gevarieerde maaltijden. Zo at een 84-jarige voor het eerst van haar leven macaroni dankzij de warme maaltijdvoorziening. Een bijkomend voordeel is, dat de be zorgers sociale controle uitoefe nen. Wanneer de deur op slot is, worden buren geraadpleegd of het kantoor van het Welzijnsorgaan gewaarschuwd. Het is al eens voorgekomen dat iemand ziek op bed lag of zelfs door een beroerte getroffen was. Dankzij het dage lijks bezoek van de bezorger van de warme maaltijd kan zoiets snel ontdekt worden. De bezorgers ge nieten groot vertrouwen van de 'klanten'. "Ze zien je graag komen en het contact is fijn", roepen de acht bezorgers in koor. "Klachten vor men een uitzondering. Zo'n 97% van de mensen is tevreden. Dat is voor ons ook plezierig werken." Uit Oud-Vossemeer zijn de heren M.C. van Driel, J. Hommel en J.A. Boogaart actief met het be zorgen van warme maaltijden, uit St. Philipsland H.K. Reijngoudt en A.H. Fonteijne, uit St. Maar tensdijk G. Gijzen en l.L. Kwaak en uit Tholen P. Withagen. "De oudste brief over de warme maaltijden dateert van 4 januari 1978, waarin een bijdrage van de gemeente Tholen wordt ge vraagd", vertelt dhr. A. Manni van het Welzij nsorgaan Tholen. Hij is voorzitter van de commissie warme maaltijdvoorziening. Daarin hebben verder zitting hoofdwijkverpleegkundige P.M. Mul van het Groene Kruis, diaken W.A. Blaas namens de kerken, dhr. J.A. Boogaart namens de be zorgers, de heren J. Wesdorp(di- recteur) en H. Aarnoudse(kok) namens de Schutse, de heren A.A.M. van Loon(directeur) en A.H. van Loon(kok) namens Ten Anker en Sint Maartenshof, ge meentesecretaris mevr. J.P.A. de Kok en dhr. A.M. Guiljam na mens St. Philipsland en dhr. W. v.d. Meer(ambtenaar sociale za ken) namens de gemeente Tholen. Mevr. J.P. Deurloo van het Wel- zijnsorgaan verzorgt de admi nistratie. Er was voor januari 1978 echter al een begin gemaakt met de warme maaltijdvoorziening. In november 1977 via het Welzijnsorgaan, maar een paar jaar eerder nog in Oud-Vossemeer. Dhr. M.C. van Driel, nog steeds bezorger van de warme maaltijd voorziening, herinnert zich nog, dat de hervormde predikant ds. G.J. Voortman in Oud-Vossemeer de initiatiefnemer was met dhr. Mooyaart, bestuurslid van de ou derenbond Anbo in Scherpenisse. Mevr. Bevelander-Moerland en dhr. Van der Jagt werkten eraan mee en vanuit bejaardencentrum de Schutse in St. Annaland wer den op het gehele eiland, behalve in Stavenisse, warme maaltijden gebracht. Toen nog maar drie da gen per week: maandag, woens dag en vrijdag. In de beginperiode trokken de medewerksters Van der Bulck en Nuyten van het Welzijnsorgaan, bestuurslid mevr. Mullié van het Welzijnsorgaan en hoofdwijkver pleegkundige mevr. De Jong van het Groene Kruis de kar. Besloten werd om een brief naar alle kerken te schrijven en met een bijdrage van 1,50 per dooplid per jaar kwam de voorziening van de grond en kan deze nog goed functioneren. "Alle kerken heb ben toen gereageerd en ze doen nog steeds mee", vertelt mevr. Deurloo. "Samen zorgen ze voor ruim 12.000 gulden per jaar en dat kunnen we niet missen. De ge meenten Tholen en St. Philips land dragen 38.000 gulden bij. Ja, in de warme maaltijdvoorziening gaat jaarlijks drie ton om." De deelnemers betalen 6,90 per warme maaltijd en één keer per maand nog 7,50 bezorg- kosten(een kwartje per dag). Het eten, de koffer, de bezorging en het beheer vergen echter heel wat. Zo kost een koffer 300 gulden en per deelnemer zijn er twee nodig; voor de 'klanten' in St. Philips land zelfs drie. Vorig jaar zijn er nieuwe dessertschaaltjes aange schaft voor 4000 gulden. Alle deksels van de koffers zijn ver- De bezorgers van de warme maaltijdvoorziening met op de eerste rij v.l.n.r. de heren M.C. van Driel, J. Hommel en J.A. Boogaart uit Oud-Vossemeer, op de tweede rij A.H. Fonteijne en H.K. Reijngoudt met tussen hen in mevr. J.R Deurloo die bij het Welzijnsor gaan Tholen de administratie verzorgt, op de bovenste rij de heren G. Gijzen en l.L. Kwaak uit St. Maartensdijk. Dhr. R Withagen uit Tholen ontbrak bij het maken van de foto. nieuwd en er kwamen nieuwe slo ten op. Voor de bezorgers zijn de koffers een zeer handzaam systeem, maar ze vertoonden haarscheuren en daar brak het handvat op af. Een nieuw hand vat kostte 11 gulden. De warme maaltijdvoorziening begon met 60 gamellen. "Daar konden we tot het jaar 2000 mee door", vertelt dhr. Manni, "maar ze waren te groot. In 1987 beslo ten we de meer cliëntvriendelijke koffertjes aan te schaffen, waarin het eten ook langer warm te hou den was. Voor de investering van 80.000 gulden kregen we een één malige subsidie, maar het onder houd vergt duizenden guldens. De koffers blijken niet bestand tegen de warmhoudwagen of de af- wasmiddelen. In samenwerking met de Schutse proberen we dair wat aan te doen." Door een bijdrage van het Wezen Armbestuur zijn er nieuwe dek sels aangeschaft. Directeur Wes- dorp van de Schutse heeft begrepen, dat hoge temperaturen de oorzaak van de klachten wa ren. "In Ten Anker en Sint Maar tenshof hebben ze geen warmhoudkast voor de koffers en daar kregen ze dergelijke klachten niet. Onze warmhoudkast is ei genlijk aan vervanging toe, maar we wachten er nog maar mee tot we meer inzicht hebben. De kof fers zijn overigens heel gemakke lijk hanteerbaar en goed stapelbaar, maar het is jammer van de klachten. We hebben ons destijds heel goed georiënteerd voordat tot aanschaf werd overge gaan. Een toekomstig probleem is ook, dat wanneer de dessert schaaltjes vervangen moeten wor den, die niet meer in de bestaande koffers passen." Mensen van 65 jaar en ouder en gehandicapten komen in aanmer king voor de warme maaltijdvoor ziening. "We proberen de zelfstandigheid te stimuleren", vertelt dhr. Manni, "maar we la ten wel een indicatie stellen of deelname gewenst is, anders loopt het boven je hoofd. Wie wil mee- eten dient bekend te zijn bij de leidster gezinsverzorging of bij het kruiswerk. We zijn er zeer streng in omdat we aan de grenzen van onze dienstverlening zitten. Met name vanuit Ten Anker is het maar net meer rond te krijgen. Gekeken naar de capaciteit in de keukens en de aanrijroutes kun nen er nog maximaal 15 deelne mers bij." Om de week hebben de bezorgers dienst. Bij ziekte of vakantie wordt er zo nodig een beroep ge daan op een oproepkracht. De he ren Fonteijne en Reijngoudt bedienen vanuit Ten Anker een klein deel van Oud-Vossemeer, alsmede St. Philipsland en Anna Jacobapolder. De heren Van Driel en Hommel vanuit de Schutse de dorpen St. Annaland en Oud- Vossemeer. Vanuit Ten Anker be zorgen de heren Kwaak en Witha gen de warme maaltijden in Tholen en Poortvliet. Sint Maar tenshof fungeert als keuken voor St. Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse, waar de heren Gijzen en Boogaart de bezorgers zijn. Om kwart voor elf zijn de bezor gers in de keuken van de drie be jaardentehuizen. De koffertjes worden gevuld en in de auto gezet en bij elke deelnemer wordt het le ge koffertje weer mee terug geno men. Dat wordt na afloop van de route in het desbetreffende be jaardentehuis gebracht, zodat het schoongemaakt kan worden. Er wordt rekening gehouden met dieet-maaltijden en wie bijvoor beeld geen nasi lust, krijgt wat anders voorgeschoteld. Velen we ten echter nasi en bami te waar deren, een kleine groep niet. Erwtensoep wil er altijd in, zo we ten de bezorgers. In de Schutse maken de koks in het seizoen lams oren en stokvis klaar en dat weten de deelnemers te waarderen. Dat maakten ze voorheen zelf ook klaar. Er zijn deelnemers bij van 91 jaar, tachtigers en mensen ver in de ze ventig. De meeste 'klanten' wonen in de oude kernen. In Stavenisse is er heel lang maar 1 deelnemer ge weest, maar daar zijn nu ook 6 mensen die van de warme maal tijdvoorziening gebruik maken. Bejaarden die zich nog goed kun nen bewegen, mogen ook in de be jaardentehuizen gaan eten, maar hiervoor bestaat nogal wat drem pelvrees. Alleen in Ten Anker wordt dat vrij veel gedaan. In Sint Maartenshof eten mensen mee die daar toch moeten zijn voor de dagbehandeling. De bezorgers zijn zodanig geïnstrueerd, dat ze signalen aan de leiding geven wanneer mensen eten mee terug geven of ziek zijn. "Voor velen is het de eerste bezoe ker die 's morgens aan de deur komt, zeker in de winter", zegt mevr. Deurloo. "Die sociale con trole is belangrijk. Het is een goe de begeleiding. Komt de bezorger voor een gesloten deur en is er licht aan in de douche, dan wordt verder gekeken. Het is ook wel ge beurd dat een vrouw naar de kap per was, maar de bezorger kwam twee keer terug. Toen iemand haar sleutel niet kon vinden, ging de bezorger wel door het raam naar binnen. De bezorgers hebben onderling een leuke samenwerking en ze doen het ook allemaal even graag." Dat beamen ze. "Je hebt nog iets te doen en ze zien je graag komen. Het contact is fijn", stellen de be zorgers. Alleen op honden hebben ze het niet voorzien. Er zijn soms grote herders bij en daar is menige bezorger bang voor. Uk ervaring weten ze, dat het gros van de mensen aan de voorziening gaat meedoen wanneer ze zelf niet meer voor een warme maaltijd kunnen zorgen. Over het alge meen zijn er in Stavenisse en St. Maartensdijk heel weinig deelne mers. Daar is de mantelzorg, de hulp van kinderen en buren, ken nelijk groter. In Oud-Vossemeer, Poortvliet en Scherpenisse zijn er in verhouding veel meer 'klanten'. De warme maaltijdvoorzie ning Tholen/St. Philipsland heeft in 1989 weer op volle toeren gedraaid. Er werden 5000 maaltijden meer ver strekt dan in 1988. De 110 be jaarden die vorig jaar gebruik maakten van deze dienstverle ning nuttigden samen 31.508 maaltijden. In St. Philipsland, waar met 4 deelnemers begonnen werd, is de dienstverlening gegroeid naar 18. Opgave daar gebeurt bij dhr. A.M. Guiljam, op Tholen kan men bij het Welzijnsorgaan in de Hoogstraat terecht. "We scoren met de warme maal tijdvoorziening op Tholen en St. Philipsland geweldig hoog", constateert dhr. Manni met ge noegen. "Zeven dagen per week kan men er hier van gebruik ma ken, maar bijvoorbeeld in Bergen op Zoom maar drie dagen per week en daar is nog een wacht lijst. Het geïntegreerd aanbieden van diensten werkt dankzij de sa menwerking van gezinsverzorging en kruiswerk ook beter dan apart. Er is een lage drempel, de warme maaltijdvoorziening is goed inge burgerd. Dat geldt ook voor het bejaardenalarm", aldus de voor zitter van de commissie warme maaltijdvoorziening. Mevr. Deurloo, die de dienstverle ning administratief begeleidt van uit het kantoor van het Welzijnsorgaan in het stadhuis van Tholen, schrijft het succes mede toe aan de korte lijnen. "Er zijn nauwe contacten en het is heel persoonlijk", aldus mevr. Deurloo. In de barrage moest ze op het ter rein van de familie Friderichs tus sen Tholen en Vosmeer Angelique Dorsselaars met Beauty uit Hulst voor laten gaan. Het verschil was miniem: 1 seconde. In deze cate gorie D/E (voor de spanning ge combineerd door de wedstrijdleiding) haalden beide deelnemers 36 punten. In de bar rage tekende Dorsselaars 42 se conden aan en Vermaas 43. Aanstaande zaterdag zal Mariska deelnemen aan de wedstrijden in Arnemuiden waar de Zeeuwse kampioenschappen voor pony's worden verreden. De wedstrijden in Vosmeer behoorden tot de voorselectie. De kampioenschap pen zijn bedoeld voor ruiters in klasse Z. Mariska springt in klas se B en dressuur L,l. Bij de dres suur behaalde ze in Vosmeer 112 punten. In Steenbergen was ze meer succesvol: 125 punten het geen eveneens een tweede plaats betekende. Nathalie van As uit Scherpenisse met Ceasar behaalde in Vosmeer 111 punten en werd in het West-Brabantse vijfde met 120 punten. Carola van der Slikke uit Poortvliet moest zaterdag verstek laten gaan. Haar pony Patty was kreupel. Het concours kende een matige bezetting. Voorafgaande jaren konden gemiddeld zo'n 130 deel nemers worden ingeschreven nu kwamen 90 combinaties aan de start. Opvallend was dat er meer bijschrijvingen waren dan afmel dingen. De publieke belangstel ling was gering: het warme weer was daar debet aan. Er stond een beetje wind op het vlakke terrein, zodat het voor de deelnemers goed uit te houden was. Ind. DRESSUUR. Klasse B, cat. D/E: 1. Elise Vissers, Campeachy, Heerle 125 p., 2. Marjolein van Exel, Harald, Oranjer. W. 123 p., 3. Bibi Geerste, Bonny, BRU 121 p., 4. Cindy Ammer- laan, Anouska, BRU 120 p. Klasse LI, cat. D/E: 1. Margreet Walraven, Ma- thilde, Oranjezon 125 p., 2. Sander Abrahamse, Hartwig, Oranjezon 124 p. Klasse B, cal. D/E: 1. Tamara Schij ven, Katinka, La Chapeller. 121 p., 2. Muriel Vader, Blue Lady, Scheldestad 114 p. Klasse LI, cat. D/E: 1. Adrien- ne Raaymakers, Natasha, Pr. Auverg- ne 128 p., 2. Irene Davidse, Cobien, Nrd.Beveland 124 p., 3. Leny v.d. Guchte, Odinda, Paardebloem 118 p., 9. Mariska Vermaas, Sheila, Een- drachtr. 112 p., 10. Nathaly van As, Ceasar, Eendrachtr. 111 p. Klasse L2, cat. D/E: 1. Carolien Abrahamse, An- noeska, Oranjezon 123 p., 2. Rebecca v.d. IJssel, Udo, Oranjezon 121 p., 3. Sheila van Troost, Julian, LEE 120 p. Klasse LI, cat. B/C: 1. Ilze Timmers, Black Power, Flakkee 131 p. Klasse L2, cat. C/D: 1. Jantine Lazeroms, Sanko, St.Isidorus 132 p., 2. Thirza Baas, Duranche, Oranjer. W. 130 p., 3. Sandra Dorst, Sun Shine, Schouwse R. 126 p. Klasse L2, cat. A/B: 1. Loui se Snepvangers, Irene, Markiezaat 110 p. Klasse Ml, cat. E: I. Sandy Breel, Ringel, Oranjezon 108 p. Klasse M1/M2, cat. C/D: 1. Wieke Galama, Surprice, LEE M2 122 p., 2. Nicol Looyen, Carlo, Rodeoruiters M2 122 p. Klasse Z, cat. D/E: 1. Martijn Ha- rinck, Colbey, Zd.Beveland 182 p., 2. Sylvia Walraven, Valentijn, Oranjezon 181 p., 3. Jolanda Vroegrijk, Lejador S, La Chapeller. 175 p. Afd. dressuur. Klasse L 8-tallen: 1. Schouwse Ruiters 122 p., 2. Oranjezon 110 p. Klasse Z 4-tallen: 1. Oranjezon 120 p. Ind. dressuur (2e proef). Klasse L2, cat. B/C: 1. Ilze Timmers, Black Po wer, Flakkee 125 p. Klasse L2, cat. D: 1. Carolien Abrahamse, Annoeska, Oranjezon 128 p., 2. Tarja Goedege- buure, Scarl. Fox, Paardebloem 128 p., 3. Wendy Moelker, Frederick, Paarde bloem 125 p. Klasse B, cat. D: 1. Elise Vissers, Campeachy, Heerle 121 p. Klasse M2, cat. D: 1. Leonie Hui- brechtse, Boy, Vroonruiters 116 p. Dressuur klasse Z1 (voorselectie Zeeuws kampioenschap): 1. Martijn Harinck, Colbey, Zd.Beveland 186 p., 2. Alice van Exel, Cinderella, Oranjer. 182 p., 3. Arjan Baas, Chery, Oranjer. 175.5 p., 4. Mariska Boone, Meivin, Nrd.Beveland 174.5 p., 5. Monique Melse, Achim, Oranjezon 160.5 p., 6. Sylvia Walraven, Valentijn, Oranjezon 159 p. SPRINGEN. Klasse B, cat. C: 1. Thir za Baas, Durance, Oranjer. W. 3 strafp. Klasse B, cat. D: 1. Angelique van Dorsselaer, Beaty van Hulst, Hulst 65 stijlp., 2. Mariska Vermaas, Sheila, Eendrachtr. 63 p., 3. Sheila Troost, Julian, LEE 58 p., 4. Muriel Vader, Blue Lady, Scheldestad 60 p. en 4 strafp. Klasse L, cat. D: 1. Sibylle Burm, Rocky Boy, Hulst, 2. Louise Snepvangers, Wienie, Markiezaat, 3. Leonie Klompe, Taufan, Schouwse R. 4 strafp., 4. Miranda Nuijten, Pepper, Markiezaat 4 strafp. Klasse M, cat. A.: 1. Tein v.d. Broek, Blacky, Markie zaat 3 strafp. Klasse M, cat. C: 1. Ro zemarijn de Leeuw, Maja, Schouwse R. Klasse M, cat. D: 1. Jeroen Burm, Dizzy Girl, Hulst, 2. Annemieke Klompe, Nandor, Schouwse R. 4 strafp., 3. Karina Koole, Fairplay, LEE 12 strafp. Klasse Z, cal. D: 1. Rowena de Pender, Nelis, Zwinruiters, 2. Ciska Grootjans, Ronnie-Mayor, Oranjezon 3 strafp. Klasse Z, cat. E: 1. Sandy Breel, Ringer, Oranjezon. Voorselectie kampioenschap: 1. Rowena de Pender, Nelis, Zwinruiters 0 ft., 2. Sandy Breel, Ringer, Oranjezon 0 ft. (barrage 8 ft.), 3. Ciska Grootjans, Ronnie- Mayor, Oranjezon 3 ft., 4. Eline Struyk, Pascal, Schouwse R. 3 ft., 5. Annique Jakobsen, Asceen A, Oranje zon 4 ft., 6. Mariska Boone, Meivin, Nrd.Beveland 8 ft. SPRINGEN PROGRESSIEF. Klasse B, cat. C: 1. Thirza Baas, Durance, Oranjer. 32 3/4 p. Klasse B, cat. D/E: 1. Angelique Dorsselaars, Beaty van Hulst 36 p. (barrage 30 p. en 42 sec.), 2. Mariska Vermaas, Sheila, Een drachtr. 36 p. (barrage 30 p. en 43 sec.), 3. Sheila Troost, Julian, LEE 36 p. (barrage 25 p. en 48 sec.). Klasse L, cat. D/E: 1. Miranda Nuyten, Pepper, Markiezaat 36 p., 2. Louise Snepvan gers, Wienie, Markiezaat 32 3/4 p. Klasse M, cat. A: 1. Teun v.d. Broek, Blacky, Markiezaat 33 p. Klasse M, cat. D: 1. Jeroen Burm, Dizzy Girl, Hulst 29 3/4 p. Klasse Z, cat. D: 1. Rowena de Pender, Nelis, Zwinruiters 44 p. De braderie begint vrijdagmiddag om twee uur zonder enig officieel vertoon, waarna jong en oud hun hart kunnen ophalen. Zoals ge zegd is er de kermis, en voor de kleintjes een springkussen, mini- cars en kindercarrousel, 's Avonds om half negen gaat vanaf de Markt een lampionoptocht over de braderie van start. Lampions zijn te koop in de stand van Tho len Stad Aktief in de Dalem- sestraat. Diezelfde avond om half zeven geeft de atlete Nelly Fiere- Cooman het startschot voor de wielerronde, 's Morgens organi seert zwembad De Spetter tradi tioneel het dauwzwemmen (zwemmen met ontbijt), waarvoor deelnemers vanaf zes uur kunnen starten. Zaterdagmorgen van ne gen tot een uur wordt de jeugd op het braderieterrein de gelegenheid geboden haar spulletjes te verko pen. De bekende vismeisjes van het produktschap voor vis- en visprodukten zijn ook dit jaar weer van de partij. De Zonne bloem zorgt voor clownsoptre dens en in de Gasthuiskapel is de Herv. Gem. Immanuel in de weer met Indonesische hapjes, zelfge bakken appeltaart of cake, panne koeken en wafels. De gemeente heeft de bus uitgenodigd van de stichting alcohol-preventie en bij Veilig Verkeer kan iedereen de ogen laten testen. Tholen Stad Aktief verkoopt arti kelen om geld in te zamelen voor de viering van 625 jaar stad. Vol gend jaar is het 625 jaar geleden dat Tholen stadsrechten kreeg. Daarom biedt TSA - de werk groep die leven en werken in Tho len nog aantrekkelijker probeert te maken - een rode wijn aan met speciaal etiket, alsmede kaarsen en andere souvenirs in die sfeer. Dweilband De Treuzelaars uit Halsteren vrolijkt het braderie- parcours muzikaal op, en ook de plaatselijke horeca verzorgt mu ziek. De braderie wordt afgesloten met een groots vuurwerk. Tijdens de Thoolse braderie zijn er enkele exposities. In de Gast huiskapel zijn olieverfschilderijen en aquarellen te zien van M. Quist uit Goes (dorps- en stadsgezichten en de haven van Sint-Annaland), alsmede aquarellen van mevr. E.W. Pattimahu uit Roosendaal. En in de openbare bibliotheek toont Huis en Heem oude foto's van Tholen. De bibliotheek zelf heeft oude boeken in de verkoop. Mariska Vermaas met Sheila rijdt een foutloos parcours. Adjunct-directeur R. Kremers ver wacht, dat de directeur van het ar beidsbureau in de week van 20 augustus alle personeelsleden een brief stuurt over het ontslag. De vakbonden krijgen dan in het ge bouw van TopSails gelegenheid om de personeelsleden te ad viseren. "CNV en FNV hebben begrip voor het collectieve ontslag, al vinden ze het niet leuk", aldus Kremers. "Er zijn afspraken op papier gezet en ze hebben geen en kele redenen om aan de ontslagre denen te twijfelen. Ze leggen zich bij de directiebeslissing neer, zo schrijven ze in een brief aan hun leden." TopSails werd na de aanvraag van het collectieve ontslag door vijf bedrijven benaderd voor arbeids krachten, met name machinebank werkers, maar daarvoor was men bij de surfzeilenfabriek aan het verkeerde adres. Twee modinettes vonden emplooi bij een leerbewer- kingsbedrijf in Bruinisse, een der de medewerker ging naar Budelpack in Poortvliet. Met dat verpakkingsbedrijf heeft TopSails een gesprek gehad over de her plaatsing van mensen. Deze week vinden de sollicitaties plaats. Ver der zijn nog enkele bedrijven door TopSails aangeschreven. "Misschien krijgen we straks nog het luxeprobleem dat we wel or ders hebben, maar geen mensen", filosofeert Kremers. "Na het be kend worden van de sluiting heb ben we namelijk geen uitval van geplaatste opdrachten gehad." Zijn er deze week nog maar 14 produktiemedewerkers bij Top Sails, vanaf 20 augustus zijn er meer mensen terug van vakantie. Na het bekend worden van de slui ting van de surfzeilenfabriek kreeg men al snel met koopjesja gers te maken. "Zowel particulie ren dienden zich aan om goedkoop een surfzeil te bemach tigen, als bedrijven die onderdelen of machines willen overnemen. Particulieren hebben we naar de handel verwezen, dat zijn nog steeds onze klanten en de verkoop van machines e.d. gaat volgens plan. Onze concurrent uit Frank rijk heeft ook al belangstelling ge toond", aldus Kremers. Of de produktie van geweven band en vliegers, alsmede eventu ele andere nieuwe artikelen op be perkte schaal kan doorgaan, is nog niet bekend. TopSails wil daarover zo snel mogelijk zeker heid zien te krijgen. Financiële steun is daarbij één van de voor waarden. Nu het doek definitief is ge vallen voor Topsails in Sint- Maartensdijk, worden de naam en het logo nog wel ge bruikt in een halve paginagro te advertentie op de achterpagina van het NRC Handelsblad van 9 augustus. Een kleurenfoto toont een helblauwe zee met een surfer op een plank met een door schijnend zeil met het logo van de firma. De advertentie is van Hoechst Holland die in een begeleiden de tekst gewag doet van de enorme ontwikkelingen in de surfsport, waarbij de folie ge bruikt voor het maken van de zeilen van belang is. Deze fo lie wordt door Hoechst High Chem geleverd. Dit materiaal bepaalt naast het vakman schap van de surfer uiteinde lijk de snelheid waarmee de surfer over het water scheert: 'Geen wonder dus dat toon aangevende fabrikanten van surfzeilen, zoals Topsails voor t Hostaphan van Hoechst kie zen'. De folie wordt door de adverteerder 'bijzonder ge schikt' geacht om er zeilen mee te maken. Windenergie wordt volgens het bedrijf di rect omgezet in stuwkracht omdat er 'praktisch geen rek in zit'. Deze maand is de rek voor Topsails in Smurdiek er in elk geval uit.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11