Record aanvoer vroege aardappelen in een jaar met 128 ha verbeterd Neveneffect proef zoet water gunstig BBL zit met hoeve danig in de maag All Minister stemt in met verkaveling Vossemeer Werkgroep afzet uien Twijfels over haalbaarheid van viskweek Ziekenfonds stopt met Tas Zuivering Poortvliet is nog goed Doré 37 cent Vaker zelfde teelt door meer lege percelen voor de rooidatum Medaille voor jeugdtriatleten Seniorenorkest bestaat 10 jaar Donderdag 9 augustus 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Spreekt het jaarverslag 1989/1990 van de veiling St. Annaland over een record aanvoer vroege aardappelen voor de rooidatum, dit lopende jaar 1990/1991 is dat record al gebroken. Het verschil is aanzienlijk, name lijk een recordverbetering van 183 tot 311 ha. Bildstar uitschieter Uien Via Z.H.Z. Drogerij Kisten/pallets Investeringen 13 medewerkers Droogteschade wegen bij Tholen beperkt "In het proefgebied voor zoet water bij Tholen kun nen we de waterlopen prima op peil houden. Dat is een heel positief bijkomend effect van deze proef, die daarmee een grotere uitstraling krijgt." Chloridegehalte Minister Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft Oud-Vossemeer geplaatst op het voorbereidings schema landinrichting 1990. LANDINRICHTING IN VOORBEREIDING St. Philipsland Boerderij Ph. van den Hoek St. Philipsland Het Bureau Beheer Landbouwgronden(BBL) kan de boerderij van Ph. van den Hoek in St. Philipsland maar niet kwijt. "Als er geen zinvolle bestemming voor is, dan moeten we tot veilen overgaan", zegt een BBl-woordvoerder. Tholen autobedrijf krebbekx Toch subsidie voor studiefonds Veel chloride in water Zoommeer Volgens het jaarverslag 1989/90 ge notering op. In maart en april 1990 liepen de prijzen echter sterk op. Er kwamen noteringen tot 60 cent veldsgewas voor. Dat bleek toch te hoog gegrepen en de prij zen zakten snel tot het oude peil en zelfs eronder. had het aardappelseizoen een vlot verloop, waarvan op 6 juni de eer ste aardappelen werden geveild. De aanvoer was met 16 1/2 ton nog niet zo groot, maar door het vaste weertype groeide de aanvoer gestaag. Dit resulteerde in een aanvoer van 128 ha voor de eerste rooidatum in 1989 op 28 juni en voor de tweede rooidatum kwam er nog eens 55 ha bij, waardoor het totaal op een record van 183 ha kwam. Dit jaar is dat record al gesneu veld en niet met een klein beetje. Maar liefst 128 ha meer aardappe len zijn er voor de rooidatum van het land verdwenen. Voor de eer ste rooidatum op 28 juni waren dat al 279 ha en voor 6 juli kwam er nog 32 ha bij, zodat het totaal 311 ha werd. Het rooien voor 6 juli was van be lang om sneller op hetzelfde per ceel aardappelen te kunnen telen. Dit in verband met de aardappel- moeiheid. In het boekjaar 1989/1990 was de prijsvorming goed en de kilo opbrengsten redelijk. De teelt on der plastic verdubbelde ten op zichte van 1988: 31 in plaats van 16 ha. Door vorstschade vielen de kilo-opbrengsten echter aanzien lijk lager uit dan van de koude grond. Opbrengsten van 15 tot 20 ton per hectare kwamen de prijs vorming wel ten goede. Ook de AM-rassen(resistent tegen aar dappelmoeheid) Première en Glo ria waren vroeg in de markt en leverden een goed eindresultaat op. De uitbreiding van het areaal late aardappelen(Eigenheimer, Irene en Bildstar 35 in plaats van 14 ha) heeft tijdens het veilingseizoen geen negatieve invloed op de prijs vorming gehad. Vooral in septem ber 1989 werden grote partijen Bildstar aangevoerd, die tegen prijzen van 40 tot 50 cent per kg werden verkocht. De prijzen lie pen echter snel terug en partijen die in de koelhuizen lagen op geslagen, zijn overwegend tegen aanmerkelijk lagere prijzen van de hand gedaan. De handel in Bintje had een rustig verloop. Vooral de maat 40/50 le verde in de wintermaanden een la- Door de optimale weersomstan digheden tijdens de teelt- en oogstperiode was de kwaliteit van de uien uitzonderlijk goed, zo meldt het jaarverslag 1989/1990 van de veiling St. Annaland ver der. Ondanks de uitstekende kwa liteit is slechts 2 tot 3 procent klasse I verhandeld omdat er slechts een geringe meerprijs te genover stond. Landelijk is het uienareaal in 1989 ongeveer 10% ingekrompen ten opzichte van 1988, maar ook de kilo-opbrengst lag beduidend la ger, zodat de brutoproduktie circa 25% lager uitviel. Het uitvalper centage was echter aanmerkelijk lager dan andere jaren. De afzet kwam traag op gang, met name de uitvoer naar West- Duitsland bleef ver achter. Het aanbod van uien was op de veiling dan ook minimaal. Het areaal plantuien steeg flink, maar het ruime aanbod in juli en augustus zette de prijzen flink on der druk. De financiële uit komsten vielen overwegend dan ook niet mee. De belangstelling van de handel voor aankoop van uien via de vei- lingklok in St.Annaland zakte in het verslagjaar verder terug. Besloten werd om via veiling Z.H.Z. te Barendrecht enkele par tijen af te zetten. De noteringen waren redelijk. Vooral de grove maten deden het goed, maar tegen het einde werd men geconfron teerd met extra vervoerskosten, waardoor er van een meerprijs geen sprake meer was. De uienprijzen liepen uiteen van 21 tot 26 cent per kilo 40 opwaarts klasse 2 NL op de eerste veiling van 15 augustus 1989 tot en met 39-42 cent op 27 maart 1990 tot het einde van het seizoen. De omzetten van de veiling St. Annaland in het boekjaar 1989 1990 geven de volgende resultaten te zien: Vroege aardappelen vormen de peiler en werd als veevoer weggedaan. 1989/1990 kilo's guldens 1988/1989 kilo's guldens Aardappelen Uien 14.861.726 7.701.691,88 13.635.573 6.193.337,41 947.335 273.778,99 2.004.878 317.877,74 Totaal 15.809.061 7.975.470,87 16.640.451 6.511.215,15 Via andere veilingen werd door leden nog aangevoerd: 1989/1990 1988/1989 guldens guldens Z.H.Z. kas- en vollegronds groenten Veiling Bergen op Zoom groenten Veiling Breda kleinverpakking aard. 452.165,72 409.931,70 104.206,86 154.811,68 61.753,00 De bloemzaadteelt is de laatste ja ren flink teruggelopen. Het aan bod voor de drogerij was in het verslagjaar dan ook aanzienlijk minder, maar doordat er een grote verscheidenheid aan soorten is, werd het seizoen verlengd. De teelt vergde weer de nodige aandacht. Vooral de moeilijke op komst zorgde voor een ongelijke stand van de gewassen. Dit werkte ook door tijdens de oogstperiode. Het tijdstip van oogsten valt dan moeilijk te bepalen, zodat sommi ge percelen in meerdere keren ge voerd, kon de drogerij op een vol ledige bezetting draaien. Hoe deze teelt zich verder gaat ontwikkelen, is zeer de vraag. Ook voor het nieuwe seizoen is er nog weinig ze kerheid over de te verwerken hoe veelheid. veiling Si. Annaland. Deze partij was na de brand niet meer geschikt voor consumptie De veilingen St. Annaland, Scherpenisse en Z.H.Z. te Ba rendrecht hebben een geza menlijke werkgroep ingesteld om te proberen een passende werkwijze te ontwikkelen zo dat een verantwoorde afzet van Thoolse uien via de vei ling gegarandeerd blijft. Hierbij is ook de teelt van vol- legrondsgroenten bekeken, o.a. groene asperges, broccoli, bloemkool en prei. Tijdens een gezamenlijke voorlich tingsavond is de teelt en ver werking van broccoli nader belicht. Zeven telers van vroe ge aardappelen hebben hun vrijkomende percelen deze zo mer ingeplant met broccoli. De werkgroep wordt gevormd door de heren Kooijman en Kerstens van Z.H.Z.; Versluijs en Schot van de veiling Scher penisse en Wessels en Hage van de veiling St. Annaland. oogst werden. Ook de opbrengsten gaven zeer grote ver schillen te zien. Het eindresultaat was gemiddeld matig. De gladiolenteelt gaat door een diep dal. Wanneer bij een dergelij ke teelt, waar een hoge kostenfac tor is, de prijzen terugzakken tot beneden de 5 cent, is het eindre sultaat snel uitgerekend. Vele kwe kers besloten dan ook hun produkt tijdelijk in de koelhuizen op te slaan, wat ook weer extra kosten met zich meebrengt. Mis schien betalen die zichzelf terug. Doordat tijdens het seizoen nog een partij van elders werd aange Bij de uitgifte van kisten en pal lets hebben zich in het seizoen 1989/90 weinig problemen voor gedaan. Door de aankoop van 25.000 plastic bakken en 500 pal lets bleek de voorraad ook tijdens het hoogseizoen ruim voldoende. Op de beide veilingen(St. Anna land en Scherpenisse) bleef een hoek ongebruikt staan. Door het goede naseizoen van de Bildstar in de 25 kg kist kwam het aantal roulaties uit op 573.701(in het vo rige boekjaar was dat 528.064). Het roulatietarief van 0.3785 viel mee tegenover ƒ0.3691 in 1988/89. Geprobeerd wordt om volgend voorjaar voor de nog aanwezige houten kisten een gega digde te vinden, zodat zo spoedig mogelijk overgeschakeld kan wor den op één soort fust. In het afgelopen boekjaar werd voor 92.202 gulden geïnvesteerd. Zo werden onder meer een fax, copieermachine, rollenleesband, IBM PC/2 computersysteem en een vorkheftruck aangeschaft. Voor het seizoen 1990/91 werden twee droogcellen en een koelcel met benodigde apparatuur ge touwd voor de verwerking van droogbloemen. Door de grote brand is dat verloren gegaan, evenals de kleinverpakkingsma- chine voor aardappelen, die de veiling huurde van aardappelhan- del gebr. Westdorp. Geprobeerd wordt een nieuwe machine voor de kleinverpakking te huren, on danks dat de proef vorig boekjaar niet aan zijn verwachtingen vol deed. De vraag naar de zakken van 2 1/2 en 5 kg aardappelen groeide niet. Doordat constant met een systeem van minimum prijzen werd gewerkt, waren de veilingkosten toch gedekt. Gepro beerd wordt toch weer dagelijks verpakte aardappelen aan de vei ling Breda te leveren. Voor de vervanging van de kozij nen aan de voorkant van het vei linggebouw werd 30.000 gulden gereserveerd, waardoor de alge mene kosten aanzienlijk hoger uitvielen dan het vorige boekjaar. Na de grote brand staat het vei- lingbestuur voor nog grotere in vesteringen. De leden worden daarover nog geraadpleegd. De veiling had in 1989/90 gemid deld 13 personeelsleden: 5 sorteer ders, 4 technische personeelsleden, 3 medewerkers van de administratie en 1 direc teur. De personeelskosten stegen 'van 271 tot 307.000 gulden. Na een zesjarig dienstverband maak te mevr. Bevelander-Westdorp op het kantoor plaats voor mej. A.W. Priem. In het hoogseizoen werd een heftruckchauffeur voor 6 maanden aangetrokken. Het ledental bleef ongewijzigd: 111. Er kwamen 3 nieuwe leden, 1 lid beëindigde zijn bedrijf en 2 zegden hun lidmaatschap op. Het balanstotaal bedraagt 1.678.644 gulden tegenover 1.468.846 in het vorige boekjaar. Op de winst- en verliesrekening stegen de provisie-inkomsten aan zienlijk met 73 mille. Daarentegen bleef het sorteerloon 11 mille ach ter en werd het afstaartloon bijna gehalveerd. Het droogloon bleef eveneens beneden het niveau van 1988/1989. De exploitatie van het eigen bouwland naast de veiling was weinig rooskleurig met een daling van 5812 tot 2451 gulden. Het veilingterrein omvat 2.46.30 ha. Dat zegt het hoofd van de techni sche dienst van het waterschap Tholen, dhr. J.A. Dees. De wa terstand in de sloten in de Deur- loopolder en omgeving is een halve meter hoger dan elders op het eiland. De eventuele droogte- schade van de wegen kan daar door worden beperkt. "We hebben nog geen intensief onderzoek gedaan, maar onze in druk is, dat er momenteel nog weinig extra droogteschade op Tholen en St. Philipsland is", al dus Dees. "We hebben echter een relatief droge winter gehad en na een droog voorjaar maken we nu ook een droge zomer mee. Dat geeft zorgen voor de komende maanden, want als de droogte blijft aanhouden, dan zal er even als vorig jaar weer schade aan de wegen ontstaan." De hoeveelheid water die in het proefgebied wordt ingelaten, is af hankelijk van het chloridegehalte en in de tweede plaats van het wa terpeil. "Zelfs in een droog jaar hebben we echter een surplus aan water", aldus Dees. "In het afwa- teringsgebied van gemaal de Een dracht kunnen we het zomerpeil handhaven." Hij heeft wel de indruk, dat het chloridegehalte van het water uit het Zoommeer wat hoger is dan vorige jaren. "Dat houden we zeer nauwlettend in de gaten en we moeten daardoor ook meer water inlaten", zegt Dees. Verwijzend naar de oproep van dijkgraaf I.C. Hage in de laatste vergadering van het waterschap om het tappen van water uit het proefgebied te melden, noemt het hoofd van de technische dienst het 'teleurstellend' dat er water getapt wordt, zonder dat men dat altijd meldt. "Voor de proef is het heel belangrijk dat die melding met de hoeveelheid wel gebeurt." Het water op zich is overigens gra tis. Ook de gemeente Tholen maakt er gebruik van voor berege ning van pas aangelegde sportvel den. Visserijdagen. In Colijnsplaat worden vrijdag en zaterdag visse rijdagen gehouden. Zaterdag kan iedereen meevaren op een viskot- ter. Daarnaast is er volop amuse ment: vrijdagavond Veronica drive-in show, zaterdag Coca Cola ski stuntteam, diverse artiesten en 's avonds een vissersbal. Deze eve nementen vinden plaats in de vismijn. Met dit 2.740 hectare grote gebied is nu het hele eiland Tholen (ver deeld in vier blokken) op het voorbereidingsschema opgeno men. Ook voor Oud-Vossemeer gaat het om een ruilverkaveling met administratief karakter. Daarbij ligt de nadruk op het ver beteren van de agrarische verkave ling, maar aan natuur en landschap wordt ook de nodige aandacht besteed. Voor Oud- Vossemeer geldt bovendien dat het landinrichtingsinstrument wordt ingezet om de toepassing van zoet water in waterschapsver- band soepeler te doen verlopen. Omdat het gebied grenst aan reeds in voorbereiding zijnde ge bieden, kan onderlinge uitruil van gronden worden toegepast. Het verkavelingsblok Oud- Vossemeer omvat ruwweg de pol ders Oud-Vossemeer, Kerke, Vo gelsang, Leguit, Oud-Kijkuit, Slabbecoorn, Vijftienhonderd ge meten, Peuke, Puit, Nieuwland, Dalem, Oudeland, Vrouw Belia, Deurloo en Razernij. De inventa risatiefase is inmiddels gestart. Op dit moment zijn in Zeeland 13 landinrichtingsprojecten in voor bereiding en 3 in uitvoering. Het ontwerpplan voor Sint- Philipsland wordt momenteel af gerond; voor het blok Sint- Annaland staat komende winter de inspraak op het voorontwerp plan op het programma; voor Sta- venisse is het voorontwerpplan in ontwikkeling en voor Poortvliet is de planvorming gestart. BBL dacht de boerderij met grond destijds goed te kunnen ge bruiken in het kader van de plan nen voor administratieve ruilverkaveling in St. Philipsland. Het werd gekocht van Ph. van den Hoek, die een landbouwbedrijf in de Flevopolder begon. "We zijn het hele avontuur aangegaan voor de grond", zegt de BBL- woordvoerder. "Een bedrijf uit de dorpskom van St. Philipsland zou kunnen opschuiven naar de boer derij van Van den Hoek, maar dat lijkt een beetje spaak te lopen. In de ruilverkavelingsgebieden op Tholen hebben we gelukkig geen gebouwen. Wanneer er geen zin volle bestemming voor de St. Phi- lipslandse boerderij te vinden is, dan gaan we tot veilen over, maar dan moet de agrarische bestem ming vervallen", aldus de BB1- medewerker. Zover is het echter nog niet, want de ruilverkavelingsprocedure duurt nog lang. Er is nog maar sprake van een ontwerp-plan en de landbouwers op St. Philipsland moeten er nog over stemmen. Van alle ruilverkavelingsplannen is St. Philipsland echter het verst gëvor- derd. BBL heeft al 47 ha grond in de pot die gebruikt kan worden voor ruiling, zodat er meer perce len per bedrijf bij elkaar komen te liggen. De boeren kunnen dan doelmatiger werken. De taakstel ling op St. Philipsland is circa 56 ha in de grondpot, zodat er nog maar 9 ha nodig is. Op Tholen is het ruilverkavelings- blok St. Annaland het meest ver in de procedure. Er zit 46 ha grond in de BBL-pot, terwijl het streven ongeveer 90 ha is. Veel ge kocht is er door middel van de re geling voor bedrijfsbeëindiging. Er is nog het één en ander onder weg, dus maakt de BBL zich nog geen zorgen over het halen van de 90 ha. De taakstelling voor de grondpot is 2 1/2 tot 3% van de oppervlakte in het ruilverkavelingsblok. In Stavenisse is dat met 58 ha in de grondpot al een heel eind bereikt. Het gaat vlot. In het kader van een vrijwillige kavelruil met twee landbouwers raakt BBL wat van de 58 ha kwijt. In het blok Poortvliet is 27 ha grond beschikbaar voor ruil en in het allernieuwste ruilverkavelings blok Oud-Vossemeer is sinds vori ge week overeenstemming bereikt over de eerste grondaankoop voor de grondpot. Aanleunwoningen. Bij het ABG in Bergen op Zoom zijn 40 aan leunwoningen gereedgekomen. Ze zijn in 130 werkbare dagen gerea liseerd. De woningen bestaan uit een ruime woonkamer met keu kenhoekje, een slaapkamer met schuifdeur naar douche/toilet ruimte. Alles gebouwd voor rolstoelgebruikers en aangepast aan de oudere bewoner. Het waterschap Tholen heeft een afwachtende houding aangeno men ten aanzien van de plannen voor de kweek van vis in de spui- kom van Bolier bij Scherpenisse. "Over het realiteitsgehalte van de plannen kun je twijfels hebben", zegt het hoofd van de technische dienst van het waterschap, dhr. J.A. Dees. "Gezien de aanwijzing van de Oosterschelde als natuur gebied is het de vraag of men vis kweek in de inlaag bij Scherpenisse zal tolereren. Is het planologisch wel haalbaar? Daar om neemt het waterschap een af wachtende houding aan", aldus Dees. Alle 34 deelnemers aan de jeugd- triathlon in en om zwembad Haestinge te Sint-Maartensdijk haalden woensdagavond de fi nish, ondanks een temperatuur van 28 graden en een zacht weg dek. Aan dit evenement was geen wedstrijdelement verbonden, zo dat elke deelnemer na afloop een medaille en certificaat kreeg, als mede bloemen en een welverdiend applaus van ouders, familie en vrienden. Plaatselijk triathlon- atleet Jaap Geuze reikte de me dailles uit. Hij sprak de wens uit dat de jeugdige sporters door zou den gaan in deze tak van sport. Er werd in twee categprieën gestart. De groep 9 tot 11-jarigen zwom 250 meter, fietste 7.5 kilo meter en liep 1.200 meter. Als eer ste eindigde Elmar v.d. Griek (31.32 min.), tweede werd Ramon Bijl (31.48 min.) en derde Martijn v.d. Graaf (32.04 min.). Bij de jongens van 12 tot 15 jaar was Jo- chem Kuzee de snelste (51.40 min.), gevolgd door Jeroen Kloet (52.04 min.) en diens broer Ivo Kloet (52.48 min.). Hun program ma bestond uit 500 meter zwem men, 15 kilometer fietsen en 2.700 meter hardlopen. Het seniorenorkest Zeeland viert het tienjarig bestaan met zes con certen in de provincie. Op 22 sep tember komen de oudere musici in de Grote Kerk te Brouwershaven. In de pauze van het concert treedt een dansgroep van Schouwen- Duiveland op. Bij voldoende be langstelling rijdt er van Tholen een bus naar deze voorstelling. Het vertrek is om 13.00 uur in Sint-Maartensdijk en vervolgens wordt in alle woonkernen gestopt. Ouderen kunnen zich tot 10 sep tember opgeven bij mevr. Bijl- Vaders, tel. 01660-2485. PRINS REINIERSTRAAT 3 - STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOT Advertentie I.M. Het ziekenfonds MZB heeft de medewerkers-overeenkomst met tandarts B.S. Tas in St. Maartens dijk per 23 juli beëindigd. Dit is in een brief aan de patiënten meege deeld. Volgens de MZB is hij niet meer gerechtigd om tandheelkun dige hulp te verlenen krachtens de Ziekenfondswet en voor rekening van het ziekenfonds. De MZB zegt ervoor te zullen zorgen, dat er op zo kort mogelijke termijn een nieuwe tandarts/medewerker wordt toegelaten. Tandarts Tas vertrok twee jaar ge leden met de noorderzon uit St. Maartensdijk. Heel lang bleef on duidelijk met welke bestemming. Hij zou nu in Zwitserland een werkkring hebben gevonden. Zijn inmiddels gescheiden vrouw is naar Brabant vertrokken. In St. Maartensdijk waren er steeds waarnemers. Het langdurig afwe zig zijn van Tas, de moeilijke con tacten en de verschillende waarnemers maken het voor het ziekenfonds onmogelijk om doel matig samen te werken. De patiënten kunnen bij de overi ge Thoolse tandartsen terecht. In St. Maartensdijk houdt de maat schap Vos en Wouters spreekuur in het Groene Kruisgebouw. Men heeft plannen om op de hoek Westpoort/Achter 't Bos een zelf standige praktijk te bouwen. De basis voor de praktijk van Tas aan de Noordpoort wordt door het stopzetten van de medewer king van de MZB een stuk smal ler. Gedeputeerde staten willen het Zeeuws Studiefonds vanaf 1991 een jaarlijkse subsidie verlenen van f. 64.000,-. Elke vier jaar wordt bekeken of dit bedrag aan gepast moet worden. Het stich tingsbestuur is gevraagd een beleidsnotitie op te stellen, waarin de werkwijze kritisch wordt beke ken. Het bestuur heeft berekend dat f. 57.950,- aan besparingen mogelijk is, waarvan f. 30.000,- voortkomt uit halvering van de se cretariaatsvergoeding. Door niets meer toe te voegen aan het reserve-fonds en de voorziening dubieuze debiteuren wordt nog eens f. 15.950,- bezuinigd. Om de werkzaamheden van het secretariaat in te krimpen, zijn een aantal maatregelen nodig. Dat betreft een eenvoudiger toe wijzingsbeleid en tijdsbesparende maatregelen. Het bestuur heeft besloten dat studenten, die wonen in een gemeente die het studie fonds niet subsidieert, slechts 50% van het hen toekomende ren teloze voorschot krijgen. Het vol gen van een opleiding in België (tenzij kan worden aangetoond dat een vergelijkbare studie in Ne derland niet gevolgd kan worden, óf indien van thuiswonende stu denten de woonsituatie zou wijzi gen bij keuze voor een Nederlandse opleiding) geeft geen recht meer op een bijdrage uit het fonds, evenals het volgen van een studie na het voltooien van een vwo- of hbo-opleiding. Aan in deeltijd studerenden worden geen voorschotten meer uitgekeerd als die beneden de f. 1.200,- blijven. De debiteurenadministratie en de advisering zullen worden geauto matiseerd. Uitbetaling van rente loze voorschotten gebeurt niet langer in twee termijnen, maar in één. De aanvraag-periode wordt beperkt van 1 mei tot 1 september en het secretariaat is op werkda gen nog slechts geopend van 9 tot 12 uur.Het stichtingsbestuur gaat er van uit, dat zowel provincie als gemeenten f. 64.000,- bijdragen (18 cent per inwoner). Dan moet wel de gemeente Reimerswaal op nieuw gaan deelnemen. Het voorstel van g.s. vloeit voort uit het besluit van provinciale sta ten om de subsidiëring voort te zetten. G.s. wilden de bijdrage na melijk afschaffen. "Voor bedrijven die willen uit breiden is het vervelend, maar wij zitten met de zuiveringsinstallatie Poortvliet niet in de problemen", zegt dijkgraaf I.C. Hage van het waterschap Tholen. "Achteraf zeggen we wel, of het zo'n gelukkige keuze was dat de toenmalige gemeente Poortvliet die installatie daar aanlegde en la ter bebouwing in de buurt toestond. Bedrijven die willen uit breiden worden belemmerd en dat is jammer, maar wij gaan die in stallatie niet zelf verplaatsen. We denken positief mee, maar het prijskaartje dat aan een verande ring vastzit, is voor de verzoekers. Er kan een persleiding naar Tho len of St. Maartensdijk aangelegd worden, maar dan moet de zuive ringsinstallatie daar uitgebreid worden. Wij wachten het verder af en laten het graag aan dhr. Nieuwkerk(directeur Budelpack- red) over. Wie weet over welke (subsidie)kanalen hij nog be schikt", aldus de Thoolse dijkgraaf. Veiling Sint-Annaland, woensdag 8 augustus. Doré blok 1 36-37; Première 22; Gloria gewone 15-25, bonken 30-42, drielingen 26, kriel 105-106; Ottena gewone 25, bon ken 33; Bintje gewone 25-29, bon ken 44-48; Eigenheimer gewone 21-29, drielingen 8; Bildstar gewo ne 25-28. Aanvoer 120 ton. Dinsdag 7 augustus. Doré blok I 32-35, apart 26, drielingen 19, kriel 86; Gloria gewone 14-30, bonken 40-41, drielingen 25, kriel 105; Ottena gewone 25; Bintje ge wone 21-27, bonken 42-46, drie lingen 24-25, kriel 101-105; Eigenheimer gewone 30-35, kriel 12; Bildstar gewone 26-29, kriel 28. Aanvoer 73 ton. In het zuidelijk gedeelte van het Zoommeer overschrijdt het chlo ridegehalte regelmatig de norm van 400 mg per liter, meldt het evaluatierapport waterbeheer Zoommeer. De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouw schap is daarover bezorgd, omdat bij dergelijke hoge zoutgehalten het water niet geschikt is voor de watervoorziening in de landbouw. Aangezien er plannen zijn om een deel van Zuid-Beveland vanuit het Bathse Spuikanaal van zoet water te voorzien, dringt het Land bouwschap er bij rijkswaterstaat op aan om het chloridemeetpunt bij genoemd spuikanaal weer in te stellen. Op die manier kan het be heer van het Zoommeer weer zo danig worden gevoerd, dat het water aan de genoemde kwaliteits norm voldoet. De gewestelijke raad heeft verder besloten om bij de Kroon in be roep te gaan tegen de aanwijzing van de Oosterschelde tot be schermd natuurmonument. Vol gens de raad geeft de minister te weinig duidelijkheid over de rechtsgevolgen, waar het gebruik van de aangrenzende gronden (binnendijkse landbouwgronden) betreft. Daar moet onbelemmerd het agrarisch bedrijf kunnen wor den uitgeoefend. Bovendien vindt de raad dat binnendijks de inzet van alle middelen mogelijk moet zijn om wildschade op landbouw gronden te voorkomen. Binnen het natuurmonument moet het beheer zodanig zijn, dat men niet bang hoeft te zijn voor wildscha de in het aangrenzende gebied. De raad sprak zijn bezorgdheid uit over de onpraktische werkwij ze die na de reorganisatie van de wildschadecommissie (wico) moet worden gevolgd. Leden van de commissies moeten voortaan mel dingen uit hun regio beoordelen, en vervolgens beoordeelt de vol tallige commissie ze. Gevreesd wordt dat dit ten koste gaat van een adequate afwikkeling van de schademeldingen. Tot voor kort kon de wico-secretaris een groot gedeelte van de meldingen (admi nistratief) afwikkelen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9