Zaterdag braderie Annaland Lugubere vondst in Vossemeer Omzetgroei en rente doen winst stijgen Jonge visser vindt twee dode mannen in kreek AL 45 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Engels jacht losgetrokken bij Stavenisse 'Het is niet zo leuk' bij Gewonden aanrijdingen j fl iS Donderdag 9 augustus 1990 46e Jaargang no. 39 In de watergang langs de Kreekweg bij Oud-Vossemeer zijn dinsdagmiddag twee dode mannen gevonden die vermoedelijk bij een misdrijf om het leven zijn ge bracht. Hun identiteit is nog onbekend, maar ze heb ben een Chinees uiterlijk. Na sectie in het gerechterlijk laboratorium in Riisvük hoopt de Thoolse politie meer te weten te komen over dit misdrijf. Vanaf 13.15 uur Zoekactie Veiling St. Annaland had goed jaar 1989/1990 De veiling St. Annaland en omgeving heeft een goed jaar 1989/1990 achter de rug. De winst steeg van 7790 gulden in 1988/89 tot 38.586 gulden in 1989/90. Verzuring funest voor archieven DEZE WEEK Don/en i/ plezier voor twee Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het Engelse zeegaande zeiljacht Octopussy is donderdag door de sleepboot Zephyrus losgetrokken op een strekdam bij Stavenisse. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. in de vakantieperiode is het mede door het zonnige weer enorm druk op de Oosterschelde. "Het ziet wit van de zeilen", aldus sleepbootkapitein J. v.d. Berge. Een aantal pleziervaarders blijkt de strekdammen over het hoofd te zien en dat geeft de bemanning van de Zephyrus het nodige werk. De Octopussy liep vast ter hoogte van camping Quaak. De boot hing behoorlijk scheef. De kinde ren waren al in een volgbootje, terwijl twee echtparen aan boord bleven. Het water moest nog anderhalve meter zakken toen de sleepboot te hulp kwam. Met de speedboot Mistral werd een touw bovenin de 20 meter lange mast vastgemaakt, waarna het jacht verder scheef ge trokken werd en de kiel vrij kwam. Voor het water lager kwam, raakte de Octopussy weer vlot. Er was veel scheepvaart in de buurt. Een dag eerder had de Zephyrus een Nederlands zeiljacht, dat op een zandbak gestrand was, losge trokken. Door de twee walradarposten bij Stavenisse en Wemeldinge zijn on gelukken van binnenvaartschepen in de buurt van de Witte Tonnevli- je volgens sleepbootkapitein Van den Berge met de helft afgeno men. De pleziervaart levert hem echter nog voldoende werk op. Traditioneel op de laatste zaterdag van de bouwvakvakantie, dus nu 11 augustus a.s., organiseert mid denstandsvereniging Activa de braderie in St. Annaland. Secreta ris W.C. Pleune heeft 72 kramen verhuurd aan plaatselijke bedrij ven en verenigingen, alsmede aan deelnemers aan de snuffelmarkt. In de Voorstraat, aan de Ring, Brug- en Nieuwstraat zal er weer een grote variatie zijn van artike len en attracties. Voor het nieuwe seizoen proberen de Plattelands vrouwen, de Zeebaars, sportver eniging l'Esperance, WHS, Acce lerando, Smash en Vogelvreugd een stevig financieel fundament te krijgen. Op het Havenplein kan de jeugd zich vermaken in de mi- Het streekmuseum heeft ter gele genheid van de braderie nog spe ciale attracties bij de Meestoof aan de Bierensstraat. 's Avonds treedt de koninklijke fanfare Accelerando nog op. De St. Annalandse braderie duurt van twee uur 's middags tot negen uur 's avonds. Het bootje van de Thoolse brandweer in de watergang nadat de twee lijken geborgen waren. Het recherchebijstandsteam zuid west Nederland stelt een uitge breid onderzoek in, geassisteerd door de tactische en technische re cherche van het district Middel burg en de rijkspolitie in Tholen. Bij het onderzoek werd ook een helicopter ingeschakeld die luch topnamen maakte. De politie maakte verder gebruik van foto- en video-apparatuur om de plaats van het misdrijf in beeld te bren gen. Een grote zoekactie van de Zeeuwse Mobiele Eenheid op het bouwland bij de watergang en in de bermen van de Kreekweg lever de dinsdagavond geen voorwer pen op die van belang kunnen zijn voor deze zaak. Er werd wel wat gevonden, evenals bij het dreggen van de rijkspolitie te water in de watergang, maar niets dat ver band zou kunnen houden met dit vermoedelijke misdrijf. Vanuit Middelburg kwam de offi cier van justitie zich persoonlijk op de hoogte stellen van de situa tie in Oud-Vossemeer. De lijken werden geborgen door de brandweer van Tholen, die een boot inzette op de brede water gang. Rouwonderneming Schot uit Tholen zorgde voor het verde re transport. De lugubere vondst werd om streeks kwart over één dinsdag middag gedaan door een jonge Vossemeerder die in de watergang wilde gaan vissen. Nadat de Thoolse politie was gewaar schuwd, werden meerdere dien sten gealarmeerd. Provinciale waterstaat zette de Kreekweg af, waardoor het verkeer vanaf de brug bij Nieuw-Vossemeer werd omgeleid via de Hikseweg en de Hiksedijk richting St. Annaland en omgekeerd. De omleiding duurde van 's middags half drie tot 's avonds tien uur. De brand weer van Tholen werd met de boot opgeroepen en nadat die omstreeks kwart voor vier gearri veerd was, volgde nog een rubber boot van de rijkspolitie te water. De auto's van de hulpdiensten konden vanaf de Hiksedijk over de stoppels van een pas geoogst graanperceel gemakkelijk de wa tergang bereiken. De bij de brandweerkorpsen Tho len en St. Annaland opgeslagen lijkkisten voor calamiteiten(ook het korps St. Maartensdijk heeft er één) werden opgehaald en naar de Kreekweg gebracht. Brandweer en politie hadden inmiddels de twee lijken geborgen. Tegen vijf uur verliet rouwonder- nemening Schot met de kisten het stoppelveld langs de watergang. Tientallen passerende automobi listen parkeerden hun voertuig op de Hiksedijk schots en scheef om de situatie in ogenschouw te kun nen nemen. 's Avonds werd door twintig men sen van de Zeeuwse Mobiele Een heid de omgeving van de watergang afgezocht. De rijkspo litie te water dregde vanuit een rubberboot naar mogelijke voor werpen in de watergang. Zowel bij de molen op het kruispunt Kreekweg/Hikseweg als bij de splitsing van de Kreek- weg/Broekseweg/Hiksedijk had provinciale waterstaat een trailer t( waarschuwingslichten op de weg geplaatst. De 's middags met dranghekken en linten totaal afgezette omge ving werd 's avonds vrij gegeven. Rond tien uur kon men ook weer over de Kreekweg. Alleen een stuk watergang was nog afgezet. ZIE VERDER PAG. 11 De 18-jarige Marco Berkey uit Oud-Vossemeer vertrouwde zijn eigen ogen niet Rond één uur dinsdagmiddag zou hij gaan vissen in de watergang langs de Kreekweg, maar wat hij daar aantrofWaren dat nu poppen of mensen? Hij spoedde zich naar molen De Jager om zijn vriend Peter Vogel erbij te halen. Samen gingen ze naar de watergang en daar kwa men ze tot de conclusie dat het in derdaad twee dode mensen moesten zijn. Ze waren behoorlijk van de kook en vanuit de molenaarswoning meldden ze hun lugubere vondst. De alarmcentrale trok het voor de zekerheid even na en belde terug, want twee dode mannen in een kreek bij Oud-Vossemeer kwam bij de dienstdoende medewerker Marco Berkey (archieffoto) ongeloofwaardig over. Het bleek op waarheid te berusten. "Het is niet zo'rf leuke ervaring", liet Marco Berkey weten. "Maar voor de rest wil ik er niets over zeggen." De bedrijfsbaten vielen 78.000 gulden hoger uit door een om zetstijging van 1.045.000 gulden. Als gevolg van aanrijdingen zijn dinsdag twee mensen gewond ge raakt. 's Morgens kwam op de Postweg bij Tholen, ter hoogte van de Oudelandsedijk, een bromfietser onder een watertank (achter een tractor) terecht. De jongeman zou er ernstig aan toe zijn. Dinsdagavond deed zich een aanrijding voor op de Langeweg in Sint-Annaland, waarbij even eens iemand gewond werd. Nade re bijzonderheden kon de politie gisteren nog niet verstrekken. Het onderzoek naar de in Oud- Vossemeer gevonden stoffelijke overschotten nam alle beschikbare mensen en tijd van de Thoolse po litie in beslag. De toenemende hoeveelheid zwa- veldioxyde en stikstofoxyde in de lucht bevordert het afbraakproces van houtvezelpapier, daterend uit de periode 1845-1880. Dit papier 'slijt' toch al door een chemisch proces, de slechte bewaarcondities en menselijk gebruik. In zijn jaar verslag constateert de provinciaal archiefinspecteur dat een groot deel van de archiefbescheiden daardoor met ernstig verval wordt bedreigd. Op rijksniveau wordt ontzuring van de archiefstukken al bestudeerd en een wijziging in de archiefwet moet verfilming van de archieven mogelijk maken. Over Sint-Philipsland meldt het rapport dat daar de kluiscapaci- teit weer voldoende is na het plaatsen van nieuwe verrijdbare stellingen. Ook wordt de lucht vochtigheid beter beheerst. In Tholen werd de microverfilming van burgerlijke stand en bevol kingsregisters voortgezet, wat dit jaar wordt afgerond. Ook wordt dit jaar de software geïnstalleerd voor de micro-computer waarop het archief is aangesloten. De kluisruimte van het water schap Tholen is te krap, zo meldt het verslag. Het overbrengen van het oud-archief van de voormalige waterschappen Scherpenisse, Sint- Annaland en de Sluispolder (20 strekkende meter) naar de ge meentelijke archiefbewaarplaats heeft voor wat ruimte gezorgd. Op dit moment staat al 69 meter waterschapsarchief in het gemeen tehuis. De lasten waren echter ook 71 mil le hoger door reservering voor VUT voor het personeel en groot onderhoud aan de voorkant van het veilinggebouw. De rentewinst had ook grote in vloed op het positieve resultaat: het rentevoordeel was 40.000 gul den tegenover 16 mille in het vori ge boekjaar. "Doordat alle investeringen uit eigen middelen konden geschieden en een paar flinke reserves aanwezig zijn, beïnvloedt de huidige rentestand het eindresultaat aanzienlijk", constateert veilingdirecteur D.L. Hage in zijn pas verschenen jaar verslag. Toch zijn er ook zorgen. De proef met de kleinverpakking van aard- appelen(Bintje 2 1/2 en 5 kg) heeft niet aan zijn verwachtingen voldaan. De belangstelling van de handel voor de aankoop van uien via de veilingklok zakte verder te rug. De drogerij kreeg minder werk door een flinke daling van de bloemzaadteelt en de gladiolen- teelt, die door een diep dal gaat. Droogbloemen en broccoli zijn de nieuwe teelten waarmee de veiling was begonnen om lege uren te vul len en investeringen rendabel te maken. De grote brand gooide roet in het eten. Pagina 9: Record aanvoer vroege aardappelen al met 128 ha ver beterd Twee dode mannen gevonden in idyllische kreek bij Oud- Vossemeer Vakantiespelweek in Anna Ja- cobapolder trekt 62 kinderen Jongeren uit Cleveland vinden Tholen 'cute' Geen t.v. door stroomstoring in West-Brabant Minister accoord met landin richting Vossemeer, maar BBL zit met hoeve in de maag Twijfels over viskweek haalbaarheid Thoolse schapenkampioenen in Goes Recordaanvoer van aardappelen aan Annalandse veiling vroege Sint- Weer Sint-Philipslandse duif de snelste in fondvlucht Russische dammer komt spe len voor De Eendracht Nellie Cooman bij wielerron de in Tholen •k BIJ DE KEUZE VAN ZIJN VIJANDEN KAN MEN NIET VOORZICHTIG GE NOEG ZIJN Dit nummer pagina's bestaat uit 16 Nieuwe Muziek. Gedeputeerde 'staten willen de stichting Nieuwe Muziek volgend jaar een subsidie verlenen van f. 385.800,-. Dat is inclusief f. 75.000,- voor een ver antwoorde programmering van het festival Nieuwe Muziek. Advertentie I.M. Op de voorgrond Thoolse brandweerlieden en medewerkers van provinciale waterstaat bij de boot trailer van de brandweer. Op de achtergrond de rubberboot van de RP te water met politiemensen en brandweerlieden bij het bergen van de slachtoffers. De watergang aan de Kreekweg (links) met de knotwilgen en de verder op steeds dichter wordende rietkraag. Rechts verlaten een politieauto en de lijkwagen het stoppelveld na het bergen van de twee lichamen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1