Jongeren uit Cleveland vinden Tholen 'cute' Thoolse schapenkampioenen Vakantie in Zeeland Tweede bus Rode Kruis Het wonder van Tholen U hebt de meest gelezen krant op Tholen en Sint- Philipsland in handen. Uitwisselingsweek Youth for Christ met Amerikanen een succes Lening voor de kadastrale atlas Bij Harinck zit u nét iets beter! 12 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 9 augustus 1990 In de Stenen Beer, het clubgebouw van de scouting op de voormalige oesterputten in Tholen, staat maandag ochtend de Bijbel centraal. Thoolse jongeren van Youth for Christ (YfC) praten er over met leeftijdge noten uit the States. In het Engels dus, en dat gaat ie dereen goed af. Morgenavond vanaf acht uur is men aan boord van de Res Nova in de Sint-Annalandse ha ven met een koffiebar. Project Zierikzee Thoolse schapenhouders zijn succesvol geweest tijdens de schapen fokdag Zeeland in Goes, georganiseerd door het Nederlands Texels Schapenstamboek. In twee van de drie categorieën leverde Tholen de kampioenen, met schapen van D.J. van Gor- sel. Een ooi van M.A. Geuze uit Oud-Vossemeer werd reserve-kampioen. JOY CLUB VOLKUNSTSTOF 5-Delige set 4 stoelen 1 tafel C. HARINCK TUINMEUBELCENTRUM De twaalf jeugdige Amerikanen (en 3 begeleiders) behoren tot de Youth for Christ groep uit Cleve land in Ohio (aan het Eriemeer). Ze verblijven sinds zaterdag in 10 Thoolse gastgezinnen in het kader van een uitwisselingsweek. Sinds drie jaar organiseert de organisa tie Atlantic Bridge dergelijke uit wisselingen, met als doel het met elkaar in contact brengen van jon geren uit Noord-Amerika en Eu ropa; het in aanraking komen met eikaars wereld, de manier waarop ze christen zijn, zijn zaken die - al dus Atlantic Bridge - daarbij be langrijk zijn. De Amerikanen verbleven sinds vorige week woensdag in Ossen- drecht voor enkele oriëntatieda- gen. Leden van YfC Tholen (de groep kent rond de 25 deelnemers) halen hun gasten daar zaterdag middag op. "In Tholen werden ze verwelkomd met vlaggen en span doeken," vertelt Mariëtte v.d. Ho ven. Na de gezamenlijke maaltijd presenteren beide YfC-groepen zich aan elkaar. De Amerikanen laten dia's zien van hun leefomge ving. "Ze wonen in verschrikke lijk grote huizen, maar al dat kleine hier vinden ze heel gezel lig," weet Mariëtte. Alles wat de gasten hier ontdekken is 'cute' (enig - red.) en Mariëtte, die thuis ook enkele Amerikanen herbergt, vertelt dat ze in die enkele dagen al helemaal in 't Engels denkt. "Da's wel inspannend." Zondagmorgen wordt de groep opgesplitst en met de gastheren worden diensten bezocht in vijf kerken in stad Tholen, zodat een indruk van de verschillen ont staat. 's Middags is er onverwacht grote belangstelling (zo'n 200 mensen) voor de tweetalige jeugd dienst in de gereformeerde kerk, geleid door drs. Lingen-van Veen. Het thema van de uitwisselings week - 'Geen zee te hoog' - staat in de dienst centraal, 's Avonds staat er niets op het programma. "Maar," aldus Mariëtte, "je zoekt elkaar op en praat over hoe be paalde dingen hier en in Amerika zijn." De bijbelstudie maandag wordt geleid door Patrick Hunt van YfC Cleveland. Hij vertelt dat er ook uitwisselingen plaatsvinden met landen in Midden-Amerika en Afrika. Daar wordt dan vaak aan een project gewerkt, zoals de bouw van een school. De ont vangst in Tholen en bij de gastge zinnen vindt hij allerhartelijkst. De groep uit Cleveland doet voor het eerst aan een uitwisseling mee. 's Middags leidt WV-gids H. Elenbaas de groep rond door Tholen. Stadhuis, Gasthuiskapel, Grote Kerk en molen De Hoop zijn in de route opgenomen. Tine ke 't Hart vertaalt Elenbaas' woorden in het Engels, 's Avonds stapt het gezelschap in de bus naar Stavenisse. Men presenteert zich daar bij de hervormde jeugd vereniging Menorah. Dinsdagmorgen zijn de Amerika nen opnieuw in Stavenisse. Op camping Stavenisse verzorgen ze een deel van het ochtendprogram ma bij Dabar. Twee teams van die groep houden zich bezig met evangelisatie- en recreatiewerk: dagelijkse kinder- en tienerclubs, 's Middags is er geen programma voor de YfC-groep, maar 's avonds volgt een uitwisseling met de Christengemeente (ontstaan vanuit een huisgroep die wekelijks bijbelstudie hield). Diezelfde groep verzorgt woens dag een programma dat bestaat uit bijbelstudie en ontspanning. Het Interkerkelijk Jeugdwerk Poortvliet en jongerenvereniging Kaja uit Sint-Maartensdijk bren gen de avond door met de groep Amerikanen. Vandaag vertoeft men in Zierikzee, samen met an dere groepen die als uitwisseling in zuid-west Nederland zijn. Een volleybaltournooi, een burger- bash (het eten van hamburgers) en een optreden van de Engelse band Double Check staan gepland. Morgen maakt de groep met de Res Nova een vaartocht over de Oosterschelde. Om twee uur krij gen de buitenlandse gasten een rondleiding door het gemeente huis in Sint-Maartensdijk; tegelij kertijd worden met de boot tochtjes georganiseerd en 's avonds meert men in Sint- Annaland voor een koffiebar aan boord. De gospel drive-in show Flex is daarbij ook present. De week wordt zaterdag besloten bij het scoutinggebouw in Tholen met een sportieve middag, een zelfbereide maaltijd een een 'U.S. night'. Zondag is de groep ook nog in Tholen, maar maandag vertrekken de Amerikanen met de Res Nova richting Dordrecht. Hen wachten nog enkele trips naar on dermeer Amsterdam en het Flevo Totaal Festival, dat Youth for Christ Nederland van 16 tot 19 augustus organiseert. Mariëtte v.d. Hoven vindt de uit wisseling nu ^1 een succes. YfC Tholen heeft wel gesproken over mogelijkheden om zelf ook een keer een uitwisseling te doen, maar concrete plannen zijn er nog niet. "Het kost niet niks, maar mis schien dat er door een sponsorac tie mogelijkheden komen," zegt Mariëtte. Het Thoolse Rode Kruis heeft de beschikking gekregen over een tweede voertuig voor het tran sport van gewonden. De van de voormalige Bescherming Bevol- king(BB) overgekomen 10 jaar oude blauwe Peugeot kan na slechts 7000 km nog goed dienst doen. Het Thoolse Rode Kruis kreeg de tweede bus in het kader van de rampenbestrijding van de regio stichting Brabant, waarbij het Ro de Kruis bij hulpacties is onderge bracht, samen met de Thoolse brandweer. De auto wordt bestuurd door Bert Stolk uit St. Maartensdijk, die te vens magazijnbeheerder is van het Rode Kruisgebouw aan de Radda Jïarnenstraat in zijn woonplaats. De tweede wagen van het Thoolse Rode Kruis werd vorige week voor 609 gulden beletterd bij Quality in St. Maartensdijk. De penning meester kreeg geen rekening om dat Quality het tot vreugde van waarnemend colonnecomman dant L.N. Niemantsverdriet als gratis dienstverlening uitvoerde. Zowel de witte als de blauwe bus van het Thoolse Rode Kruis wor den in de boerderij van de fam. Niemantsverdriet aan de Poort- vlietsedijk gestald. De witte bus wordt bestuurd door Lau Geuze uit Poortvliet. Het Thoolse Rode Kruis doet 24 september met 16 mensen mee aan een peletonsoefening in Bra bant. s f Combines scheren in één week heel wat velden met graszaad en graan kaai, zoals hier aan de Oudelandseweg bij St. Maartensdijk. De vijand had het land bezet Beroofd de mensen telkenkeer Verdrukking tegen woord en wet - Neen zei de boer, ik stel mij teweer Het water overstroomde 't iand Het zilte vocht doordrong de klei Maar toch geen plaats voor wanhoop, want - Nee, zei de boer, ik vecht mij vrij De vree kwam, 't zoute land werd droog Maar voor het zaaien kwam verbod Met vastberaden blik omhoog - Neen, zei de boer, ik zaai voor God En 't koren groeid' als 't nimmer was Ondanks voorspelling en verbod Men sprak dat 't onbegrijplijk was - Neen, zei de boer, het komt van God Straks lachen wij weer om den boer Zo dom gehecht aan God en land - Neen is dan 't antwoord van den boer Geloof helpt slechts en niet verstand En rustig gaat de boer zijn gang Als 't moet tot in de eeuwigheid En vraag hem duurt het niet te lang? - Neen, zegt de boer, 't is nog geen tijd Eerst werken, hard en stug en veel Ellende, moeite, tranen, bloed Maar daarna vreed' en rust mijn deel - Ja, zegt de boer, dan is het goed. Bovenstaand gedicht hangt momenteel ingelijst in het streekmuseum De Meestoof te Sint-Annaland. Het is gemaakt in 1945 en spreekt op het verbod dat er - na de inundatie - bestond om graan te zaaien. Op Tholen deed men dat toch, kreeg weliswaar geen kunstmest, maar het graan groeide desondanks buitengewoon goed op de zilte grond: het wonder van Tholen. Overigens heeft De Meestoof dit seizoen al ruim 1.200 bezoekers kun nen begroeten. De wisseltentoonstelling 'Messen en flessen' is nog tot 15 oktober te zien in het streekmuseum. De stichting Kadastrale Atlas Zee land 1832 kan van de provincie een renteloze lening verwachten van 10.000 gulden. De stichting heeft die bijdrage nodig om de uitgave van de atlassen te kunnen voortzetten. Na drie uitgaven - de laatste was die van Sint- Maartensdijk - is er een tekort van bijna 2.800 gulden. Men wil van iedere atlas een aantal exemplaren in voorraad houden voor mensen die in een later stadium alsnog de hele serie willen aanschaffen, maar hiermee is een niet op te brengen investering gemoeid. De provincie voelt niets voor een sub sidie en vindt dat uit de verkoop en plaatselijke bijdragen de on kosten bestreden moeten worden. De stichting wil echter de ver koopprijs niet verhogen, omdat anders misschien minder exem plaren verkocht zouden worden. Om de kosten in te perken heeft de stichting met ingang van het deel Sint-Maartensdijk de oplage al gehalveerd. Van de 280 exem plaren zijn er inmiddels 165 ver kocht (59%). De kosten van de Thoolse atlas bedroegen f. 9.692,60. De verkoop bracht tot nu toe f. 7.742,- op, de gemeente droeg f. 1.500,- bij en de Rabo bank f. 1.000,-. Daardoor resteert een nadelig saldo van f. 1.950,60. Van de delen Goes en Hulst/St. Jansteen is inmiddels 64% verkocht. Aan de renteloze lening verbindt het provinciaal bestuur enkele voorwaarden. Zo moet jaarlijks minstens één atlas verschijnen; moet de voorraad beperkt blijven tot hoogstens 100 exemplaren bo ven de intekenoplage; mag het ei gen vermogen van de stichting tijdens het project de 10.000 gul den niet overschrijden en moet het volledige bedrag na afloop van het project worden terug betaald. Amerikanen op de dijk bij Tholen, te gast bij Youth for Christ. Behalve de kampioen ooi en de kampioen viertallen bedrijfscol- lectie sleepte Van Gorsel tien eer ste prijzen in de wacht, terwijl hij bovendien nog één van de drie beste ramlammeren had. De Tho- lenaar stond in de categorie IA met een drietal éénjarige ooien en voegde daar voor het viertal be- drijfscollectie de kampioen uit de categorie IA enkelingen aan toe. "Dat paste precies, daar kon nie mand tegenaan," aldus Van Gor sel. Hij fokt al zijn dieren zelf. Onder de 19 inzenders (met zo'n 200 schapen) in Goes waren ook G.M. Geluk uit Sint-Annaland, W. Pot-Beeke uit Sint- Maartensdijk en P. van Hemert uit Stavenisse. Zij moesten met mindere prijzen genoegen nemen. De komende maanden staan er opnieuw keuringen op het pro gramma. Op 18 augustus de inter provinciale in Utrecht en op 8 september de nationale in Zwolle. De schapenfokkers hebben geen best jaar. De wolfederatie geeft voor de wol slechts f. 1,50 tot 1,80 tegen vorig jaar f. 4,50 en ook de slachtprijzen liggen beduidend la ger. "De schapen kosten meer van 't scheren dan de wol opbrengt," aldus de succesvolle Thoolse fok ker D.J. van Gorsel. G.M. Geluk uit Sint-Annaland be haalde in Goes eerste prijzen in de categorieën oudere ooien, ooilam meren en 1 1/2-jarige rammen. De resultaten van de Thoolse deel nemers zijn als volgt: D.J. van Gorsel, Tholen. Rammen ge boren in 1989 IB, ID en 2A; ramlam meren indiv. IA; ooien geb. voor 1988 2B; ooien geb. in 1989 IA, tevens kam pioen ooi; ooi ooilammeren IE; 3-tal ramlammeren 2B; 3-tal ooilam meren 1B; 3-tal oudere ooien 1B; af stammelingen van 1 vader 1B; 4-tal bedrijfscollectie IA; één van de drie beste ramlammeren. M.A. Geuze, Oud-Vossemeer. Ram men geb. voor 1988 1B; rammen geb. in 1988 3A; ramlammeren indiv. 2B; ooien geb. voor 1988 IA en IC; ooien geb. in 1989 2B; 3-tal jaarlingen ooien 1D, tevens reserve-kampioen ooi; 4-tal bedrijfscollectie 1D. W. Pot-Beeke, Sint-Maartensdijk. Rammen geb. in 1989 3A; ooien geb. voor 1988 2A; ooien geb. in 1988 2A; 2-tal ooilammeren IA en IE; 3-tal be drijfscollectie 2B. G.M. Geluk, Sint-Annaland. Rammen geb. voor 1988 3A; rammen geb. in 1989 IB en 3A; ramlammeren indiv. IC en 3C; ooien geb. in 1988 IA en IC; 3-tal ramlammeren 2D; 3-tal ooilam meren IE; 3-tal jaarling ooien 1B; 4-tal bedrijfscollectie IC. P. van Hemert, Stavenisse. Ramlam meren geb. in 1989 IC; ooien geb. in 1988 1B; ooien geb. in 1989 2E; ooi ooi- en ramlammeren 2B; 2-tal ram lammeren 2A. Studiedag ouderenhuisvesting. De Zeeuwse Raad voor Ouderen or ganiseert op 27 september een stu diedag over ouderenhuisvesting in Zeeland. In de Stadsschouwburg te Middelburg worden ouderen, woningbouwverenigingen en ge meentelijke beleidsmakers met el kaar in contact gebracht. Het winnende viertal bedrijfscollectie van schapenfokker D.J. van Gorsel (rechts) tijdens de fokdag in Goes. Geheel links zit A. Verhees uit Sint-Philipsland. Een prachtig, mooi en heerlijk land, met polders tussen dijken met zwartbont vee, met zee en strand, een lust om naar te kijken. En Tholen - om precies te zijn - was door mij uitverkoren, omdat ik - en dat vind ik fijn - in Tholen ben geboren. Daar mag ik vroeg m'n bed uitgaan. Door ochtendnevel stappen, waar ik dan tussen 't goud geel graan, de frisse lucht kan happen. Ook daar geniet ik van de rust - van zon, van groen en water. Zo spaar ik - en wel heel bewust - wat energie voor later. Vakantietijd gaat razend vlug, ook in het land van Tholen. Maar naar dat land wil ik terug. Het heeft mijn hart gestolen. Land, met veel uren zonneschijn, waar ook nog eb en vloed is. Waar mensen nog gelukkig zijn. Land, waar het leven goed is. P.M. van Eekelen. JA vd Goeskade 49 Goes tel 01100-23060 Korte Geere 8 Middelburg, lel 01100-26087 Openingstijden: Donoe'dag "oodavond Maandag '300 1800 uu' Dinsdag t/rr vr,toag 900-1800 uu' Zaterdag 900-1700 uu'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 12