Vakantiebestemming in het zwembad en aan het strand Jagers in geweer tegen aanwijzing van Oosterschelde 'Je naam op Teletekst, da's even slikken' AL 45 JAAR THOOLSE COURANT Klachten over stank tanker Dit jaar geen Thoolse Dagen Gatze de Moed naar Dokkum Sint-Philipslandse duif tweede nationaal op wedvlucht Tarbes DEZE WEEK Deze week speciaal aanbevolen: Supermosselen Zeeuwse paling Pelgarnalen Verse Rog De ZOMERVISKRANT GRATIS. •&>-j 6)-6 Donderdag 2 augustus 1990 46e Jaargang no. 38 Apparatuur defect, tóch 'n rijverbod Illegaal kamperen ook op Tholen De afdeling Tholen/Sint-Philipsland van de Kon. Ned. Jagers vereniging en de wildbeheerseenheden Tholen/Sint-Philipsland en De Liniedijk hebben zich geschaard in het rijtje organisaties dat bij de Raad van State beroep heeft aangetekend tegen de aanwijzing van de Oosterschelde als beschermd natuurmonu ment. Optimale fauna "Zaterdag en zondag de hele dag je naam op Tele tekst, da's even slikken." Mevrouw Verwijs uit de Ach terstraat in Sint-Philipsland steekt haar blijdschap niet onder stoelen of banken. Tenslotte wint je man niet el ke week een landelijke tweede prijs in een wedvlucht voor postduiven. De duif van J.C. Verwijs die zater dagmorgen om 11.58 uur geklokt werd, was de tweede die thuiskwam van de fondvlucht uit Tarbes. Fondvluchten Duivenvirus Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs t 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Sloth zweet op nieuwe studio, maar houdt geld over Het wonder van Tholen Drie ondernemingen in Be drijvig Zomerse braderie in St. Maar tensdijk levert zonder top drukte toch tevreden deelnemers op Horloge en waterschapstegel voor vertrekkende waarne mend griffier J. Slager Zilveren Eendrachtcup jubi leert met eilandselectie tegen profvoetballers van Willem II Voetballers en bestuurders over verleden, heden en toe komst van de Eendrachtcup Sparta beproeft defensie van Smerdiek in eerste oefen wedstrijd voetbalseizoen VLIJTIGE HAND SCHEPT VRUCHTBAAR LAND Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen per kg4,25 per kg vanaf. f 13,50 met overheerlijke recepten deze is vanzelf "tTkootae viókandel <cA. sScAot Voor de eerste keer in meer dan dertig jaar zijn er geen Thoolse Dagen. "We kunnen het program ma voor 8 september niet rond krijgen", zegt stichtingsvoorzitter M.C.J. Kosten. "Het is jammer, maar het lukte gewoon niet en als je 't maar half moet doen, kan het beter helemaal achterwege blij ven. Dan moeten we maar een jaar overslaan." Er waren o.a. plannen voor een Amerikaanse dag tijdens de Thoolse Dagen. Het ontbreken van belangstelling bij schapen houders en ruiters en de wat late aanpak van de organisatie waren mede factoren die tot het afstel hebben bijgedragen. Het stichtingsbestuur overweegt om volgend jaar weer terug te gaan naar de oude data, eind ju ni/begin juli in plaats van septem ber. M.G.D. uit Tholen werd maandag op de Grindweg achter het stuur aangetroffen met teveel alcohol op. Toen de politie in het bureau een ademanalyse wilde maken, deed de apparatuur het niet. D. werd daarom meegenomen naar het bureau in Halsteren, maar ook daar bleek het apparaat ka pot. Gezien de hoge temperatuur (dat verhoogt de werking van al cohol) kreeg D. daarop een rijver bod van acht uren. Tussen half tien zaterdagavond en half vier zondagmorgen hielden tien politiemensen in samenwer king met de verkeersgroep Mid delburg rijdende alcoholcontroles op heel Tholen en Sint- Philipsland. Ruim tweehonderd voertuigen moesten stoppen en ongeveer 130 bestuurders deden een blaastest. De politie spreekt van een zeer goed resultaat, want slechts ééri automobilist had te-:_ veel gedronken. A.G. van M. uit Tholen werd op de brug staande gehouden en blies een waarde van 470 microgram. Hij kreeg een rij verbod van vier uren. De afgelopen week was Zeeland herhaaldelijk in het nieuws, om dat de provincie overvol zou zijn met toeristen. Overal zochten de vakantiegangers een plaatsje. Op Tholen stuurde de politie ook di verse illegale kampeerders naar campings. Zaterdag werd een groepje aangetroffen in een boomgaard tussen Poortvliet en Scherpenisse. Zij hielden zich daar erg verdacht op en trokken zo de aandacht van de politie. Zondagavond stond een Belgische camper aan de Oesterdam en ook werd een caravan aangetroffen in de Klaas van Steelandpolder. De 'bewoners' werden - tot hun onge noegen - wakker gemaakt én weg gestuurd. Zij vinden dat uit de toelichting bij de aanwijzing de effect gerichte benadering ten aanzien van de jachtuitoefening niet blijkt. Verder moet - aldus de or ganisaties - worden vastgesteld dat de jacht op de in de aanwij zing begrepen gebieden geen af breuk doet aan de waarden van het gebied, maar integendeel posi tieve bijdragen levert. De KNJV noemt de benadering van de jachtuitoefening 'voor het zelfstandig jachtbelang uiterst ne gatief'. De organisatie conclu deert dat de minister vindt dat de jacht de wezenlijke kenmerken van het gebied aantast én bestrijdt die zienswijze. De KNJV meent dat de overheid - alvorens een standpunt in te nemen - eerst moet onderzoeken of de feiten een dergelijk standpunt rechtvaardi gen. Verder is de effect-gerichte benadering, die de minister an ders met betrekking tot natuur monumenten toepast, hier t.a.v. de jacht volledig zoek. Verder wijst de KNJV op het structuur schema natuur- en landschapsbe houd, waarin de regulering van diersoorten wordt genoemd, als mede wildschade vanuit natuurge bieden op aangrenzende landbouwgronden. De KNJV noemt de in 1988, 1989 en dit voorjaar ontstane schade vanuit het schorrengebiedrond Tholen en Sint-Philipsland. De Thoolse jagers hanteren als uitgangspunt de jachtwet en de weidelijke jachtuitoefening, zo meldt het bezwaarschrift. Door dat beleid is een optimale fauna verkregen, zonder noemenswaar dige schade van het bejaagbare wild aan de landbouw. Volgens de brief is het evenwicht vanaf 1988 verstoord door beperking van de uitoefening van de jacht. Tholen en Sint-Philipsland vormen een ecologische eenheid, waarvan de natuurgronden (binnen- en bui tendijks) volgens de KNJV niet kunnen worden losgekoppeld. Vijf onbezoldigde jacht- toezichthouders leveren een be langrijke bijdrage aan het behoud van flora en fauna door onder meer toezicht op ongeoorloofd betreden van de bejaagbare gebie den in het broedseizoen, aan tasting milieu en stroperij, alsmede het behulpzaam zijn bij opvang, wildtellingen, het dirige ren van de rotganzen en reguleren van soorten overbeheersing. De KNJV is bang dat de toelich ting bij de aanwijzing te beperkt is voor een duurzaam wildbeheer en mogelijk zal leiden tot afschotver gunningen op ad-hoc basis. Dat kan niet als wildbeheer worden beschouwd en is daarom niet ac ceptabel voor de KNJV. De vere niging vertegenwoordigt 104 leden. Het werkgebied van de ver eniging, dat onder de aanwijzing valt, omvat binnendijks de inlaag en karrevelden Scherpenisse, kar- revelden Muijepolder, Pluimpot, Stinkgat, Rammegors en de een denkooi; buitendijks de schorren van Oosterschelde, Krabbenkreek, Mastgat, Zijpe en Krammer. Dorpsomroeper Gatze de Moed uit Stavenisse is de Zeeuwse verte genwoordiger tijdens het festival voor omroepers dat woensdag 8 augustus in het Friese Dokkum wordt gehouden. Er worden elf deelnemers verwacht die elk een vrije en een verplichte tekst moe ten omroepen. Dokkum, uit de geschiedenisboekjes bekend van de plaats waar Bonifacius werd vermoord en waar bij een strenge winter de Elfstedentocht langs komt, heeft voor de vrije tekst ook nog een eis gesteld. Er moet in elk geval de zin 'Dokkum is een moordstad' in voorkomen. De provinciale VVV in Zeeland zorgt voor de aanvullende tekst. Na het omroepen worden de elf deelnemers uitgenodigd voor een rondvaart met een trekschuit. Gatze de Moed hoopt volgend jaar dichter bij huis te kunnen blijven. Hij probeert het bestuur warm te krijgen voor een uitnodi ging van Tholen Stad Actief om ter gelegenheid van het 625-jarig bestaan van Tholen in 1991 het festival voor omroepers in Tholen te organiseren. Mosseldag. In Yerseke wordt za terdag 18 augustus de traditionele mosseldag gehouden, 's Morgens is er een demonstratie ringrijden, 's middags helicopterreddingsde- monstraties, vlootschouw en gra tis mosselen eten. In het dorp is er de hele dag een braderie. Het echtpaar Verwijs uit St. Philipsland met de snelle duif. "Er is al 10.000 gulden voor gebo den, maar die duif gaat nog niet weg," zegt Jan Verwijs resoluut. "Dat geld ligt in de kast, terwijl je naar de duif iedere dag kijkt. Ik houd van mijn dieren. Bovendien kun je er naderhand jongen uit verkopen." De duif met ringnum- mer 8881305 mag de rest van het seizoen rusten. Met vluchten naar Dax, St.Vincènt, Tours en Cha- teauroux én de nodige opleer- vluchten heeft het dier er dit jaar een slordige 5.000 kilometer op zitten. Zo'n zestig telefoontjes uit het hele land kreeg de gelukkige duivenliefhebber al en met die be langstelling is hij erg ingenomen. "Ik bedrijf de duivensport al 44 jaar, vanaf mijn dertiende. Nu is dan mijn moeite beloond," zegt Verwijs. Hij zat 35 jaar lang in het bestuur van De Reisduif in Sint- Philipsland, waarvan 15 jaar als penningmeester en 15 jaar als voorzitter. "Het is 'n machtig mooie sport en je doet enorm veel contacten op." Verwijs legt zich toe op de langere afstanden, de zogenaamde fond- vluchten. Hij is daarom ook lid van een speciale fondvereniging in Roosendaal. Wekelijks gaan er duiven mee voor een vlucht van ongeveer duizend kilometer. "Ik moet veel duiven hebben, want de dieren kunnen maar eens in de drie tot vier weken mee," zegt Ver wijs. Hij begon dit jaar met 170 duiven, maar inmiddels zijn er een aantal verkocht. Verwijs wil met 100 tot 110 vogels doorgaan. De vlucht uit Tarbes (in Zuid- Frankrijk, tegen de Pyreneeën aan) was ongeveer 986 kilometer lang. Door het slechte weer in Frankrijk zijn er veel duiven nog niét thuisgekomen. De 13.046 dui ven werden vrijdagmiddag om kwart over een gelost bij een tem peratuur van 34 graden. Maan dagmiddag had Verwijs er 12 van de 20 thuis. "Als er nog vier ko men, vind ik 't goed," zegt hij. Zijn duiven vliegen op dit mo ment goed, hoewel ze wat laat in het seizoen op gang kwamen. De nummer twee van Tarbes was veertien dagen geleden zevende uit Bordeaux, uit St.Vincènt was hij 869e en uit Dax 3553e. "Toen bleef ie twintig minuten buiten op het hok zitten." Ook zaterdag bleek de prijsduif een liefhebber van de buitenlucht. Na een rondje over het huis nestelde hij zich op nieuw op de 13 1/2 meter lange kooi. "Het duurde 4 1/2 minuut vóór ik hem kon klokken" vertelt Verwijs. Hij wist toen al dat hij een vroege had, want op Teletekst stond nog geen enkele melding. Nationaal winnaar werd Th. Er- nest uit Halsteren, die de eerste duif om 11.47 uur klokte. "Die gaan we straks nog even feliciteren en een bloemetje brengen," aldus Jan Verwijs. Mevrouw Verwijs is ook met het duivenvirus besmet. "Daar genees je nooit meer van," zegt ze. Samen met haar man verzorgt ze de dui ven en houdt het hok schoon. Za terdagmorgen om kwart over vijf zat ze al op de uitkijk of er duiven arriveerden, enkele uren later af gelost door haar man. Het echt paar Verwijs heeft in de zomer geen tijd voor vakantie, hoewel de heer des huizes als bouwvakker wel vrijaf heeft. "Na het vliegsei- zoen, in oktober, gaan we met va kantie. Mijn dochter verzorgt de duiven dan," vertelt mevrouw Ver wijs. De vrouw moet er achter staan, anders lukt het niet om re sultaat te boeken, vindt ze. Dat Verwijs goede duiven heeft blijkt uit de resultaten. "Je moet ze er wel naar toe kweken," zegt hij. "Ik speel veel met duivinnen." Al vijf jaar gooit hij hoge ogen in het generaal kampioenschap van zijn club. En een duivenmelker uit Hellevoetsluis behaalde in diens vereniging eerste prijzen voor St.Vincènt en Dax met duiven van Verwijs. Welke prijs het resultaat van Tarbes hem oplevert, weet Jan Verwijs nog niet. "Dat hangt af van de totale inleg, maar de duif was vol gepouled," aldus de geluk kige Sint-Philipslandse duiven melker. Voor de vlucht uit Tarbes waren er twee inkorfcentra in de regio: Oud-Vossemeer en Sint- Maartensdijk. De vroegste mel dingen: J.C. Verwijs, Sint- Philipsland 1064 m/min., Bent- schap Knook, Sint-Maartensdijk 977 m/min., C. v.d. Berge en Zn., Tholen 970 m/min., J. v.d. Zande, Scherpenisse 946 m/min. en comb. Jos en J. Vaders, Oud- Vossemeer 892 m/min. Eerst uit Tholen en naderhand ook uit Oud-Vossemeer en Sint- Philipsland klaagden vrijdag avond omstreeks half zes inwo ners over een prikkelende geur. Onderzoek wees uit dat een tanker - de Dordrecht 33 - al in de Kreek- raksluizen door collega-schip- pers was gewezen op stank, af komstig van de lading methylethy- leen. Het schip voer door het Schelde-Rijnkanaal richting Rot terdam. De Thoolse politie waar schuwde daarom de RP te water bij de Krammersluizen, die de zaak verder in onderzoek namen. Advertentie I.M. Het is echt zomer en velen trekken deze vakantie naar de waterkant. In het twintigjarige zwembad Haestinge te St. Maartensdijk maakte men maandagmiddag volop plezier. Dinsdag waren er 600 bezoekers. "Het is goed te merken dat het deze week 's middags laag water is in de Oosterschelde", zegt badmeester Ad Kuzee. "Dat levert het zwembad meer bezoekers op. We zitten nu al op de 28.000 zwemmers, zodat het een goed seizoen wordt." Intussen vermaakt men zich achter de dam van basaltblokken bij laag water ook aan het strandje van Gorishoek. Veel gezwommen werd er maandagmiddag niet. Ouders met kinderen konden zich er echter prima vermaken met bootjes, maar de meesten zaten oj lagen op het strand te bruinen. Er was nog ruimte genoeg om in de zon van de vrije tijd te genieten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1