Beheersplannen Veiligstelling natuurgebieden Subsidie Rode Kruis Eerste hulp na huldiging Fietsen in de begroting Op doorreis! Zilveren Camera naar Zierikzee Donderdag 26 juli 1990 Tot 1 september ligt de nota veiligstelling natuurgebieden ter inzage in het provinciehuis in Middelburg. Tot dezelfde datum kunnen reacties op de nota worden ingediend bij gedepu teerde staten. Beheer Aankoop Reacties PAK EVEN UW ZAKBOEKJE RMAS Goes Diversen ABDIJ Wallen van Retranchement in beheersplan Z-Vlaanderen Tot 16 augustus liggen ter inza ge de ontwerp-beheersplannen Walcheren (uitbreiding Klevers- kerke) en Zeeuwsch-Vlaanderen 2. In de plannen wordt aange geven in welke gebieden land bouw en natuur naast elkaar kunnen bestaan. Landbouwers, die de grond beboeren, kunnen daarvoor beheersovereenkom sten afsluiten, opdat zij voor de extra zorg die zij aan de natuur lijke waarden moeten besteden, een vergoeding krijgen. Er wordt onderscheid gemaakt tussen beheersgebieden en re- servaatsgebieden. In de reser- vaatsgebieden krijgt de natuur voorrang op de landbouwdoel einden. Op Walcheren zijn de gronden gelegen aan of bij de Zandvoort- seweg, Kievitshoek, Oude Veer- seweg, Ooster Nieuwlandpolder, het kustgebied, de vroongron- den en Kleverskerke. In Zeeuwsch-Vlaanderen gaat het om botanisch waardevolle graslanden in verschillende pol ders en om inlagen, kreekresten en oudland verspreid over de he le regio. Op Walcheren is de verdeling 209 hectare beheersgebied en 106 hectare reservaatsgebied. In Zeeuwsch-Vlaanderen gaat het om 89 ha beheersbegied en 268 ha reservaatsgebied. De fiets is een goed alternatief voor de auto, vooral voor het af leggen van korte afstanden. De fiets geniet daarom veruit de voorkeur boven de auto om een open, schoon en groen milieu in Zeeland te handhaven. Dat staat in de geleidebrief bij de provinciale begroting voor 1991. De provincie kan door de aanleg en instandhouding van goede fietspaden eraan bijdragen, dat meer mensen de fiets pakken. Gebruik is dat jaarlijks 250 dui zend gulden in het fietspaden fonds wordt gestort. Voor ko mend jaar stellen gedeputeerde staten voor het bedrag met 200 duizend gulden te verhogen. Fietspaden die op het program ma staan, zijn die langs de Euro- paweg in Vlissingen-Oost, langs de rondweg 's-Gravenpolder en eventueel langs de Postweg in de gemeente Rejmerswaal. Verder moet de fietsroute Hein- kenszand-Goes worden ver beterd. Nog dit jaar moet worden ge praat over het meerjarenplan toeristisch fietsverkeer. Erin aan gekondigd worden vijftien nieu we fietsroutes, waarvan een goed deel in 1991 moet worden aangelegd. IETTWS Van 16 tot en met 28 augustus kunnen bezwaren tegen de ontwerp-plannen worden inge diend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De plannen liggen voor die tijd - tot 16 augustus - ter inzage in het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, Middelburg. Het Walcherse plan kan ook worden ingezien in de gemeen tehuizen van Mariekerke, Veere, Westkapelle, Domburg en Arne- muiden en bij de waterschappen Walcheren en Calandpolder. Het Zeeuws-Vlaamse ontwerp ligt te kijk in de gemeentehuizen van Aardenburg, Axel, Hontenis- se, Hulst, Oostburg, Sluis en Ter- neuzen en bij de waterschappen De Drie Ambachten, Hulster Ambacht en Het Vrije van Sluis. Het beheersplan Zuid-Beveland is inmiddels vastgesteld. Dat betekent, dat voor deze regio beheersovereenkomsten kun nen worden afgesloten met het bureau beheer landbouwgron den, postbus 6, 4460 AA Goes. Pachters, die zo'n overeen komst willen aangaan, hebben daarbij de instemming van de grondeigenaar nodig. Gebieden met grote natuurlijke waarden worden veilig gesteld door ze de bestemming natuur gebied te geven. Bovendien moeten regels worden nageleefd voor het beheer. Het beheer kan worden geregeld door het sluiten van onderhouds- overeenkomsten en beheersove reenkomsten. Een andere mo gelijkheid is de gebieden in han den van natuurbeschermingsor ganisaties te geven. Wie op zijn of haar grondgebied kleine natuur- en landschaps elementen heeft, zoals vee drinkputten of houtopstanden, kan een onderhoudsovereen- komst afsluiten met de stichting Landschapsverzorging Zeeland. Als de eigenaar/gebruiker ver volgens zelf het onderhoud doet, is daarvoor een subsidie van de stichting Landschaps verzorging beschikbaar. Ook kan het onderhoud worden uit besteed aan de stichting, die werkt met vrijwilligers en met werkkrachten die gebruik ma ken van regelingen tot uitbrei ding van de werkgelegenheid. Een andere mogelijkheid is het onderhoud met een bijdrage van de stichting op te dragen aan een groenvoorzieningsbedrijf. Een onderhoudsovereenkomst kan ook met het rijk worden af gesloten. De regeling aanwijzing landschapselementen en de re geling onderhoudovereenkom- sten landschapselementen (ROL/ RAL-regelingen) zijn daartoe in het leven geroepen. In alle geval len berust het sluiten van een onderhoudsovereenkomst op vrijwilligheid. De eigenaar/ge bruiker kan niet tot zo'n overeen komst worden verplicht. Ook beheersovereenkomsten worden op basis van vrijwillig heid gesloten. Zij gelden voor zes jaar. Veelal hebben zij betrek king op het agrarisch bedrijf in gebieden met natuurlijke waar den. In de (rijks)-nota betreffen de de relatie tussen landbouw en natuur- en landschapsonder- houd, kortweg Relatienota ge noemd, worden de beheersover eenkomsten geregeld. In de nota wordt onderscheid gemaakt tus sen beheersgebieden en reser- vaatsgebieden. In de beheers gebieden is het boerenbedrijf te combineren met het natuurbe heer. De gebruiker/eigenaar bindt zich de natuurlijke waar den te ontzien en te onderhou den. Voor de aangepaste be drijfsvoering wordt een vergoe ding gegeven. In reservaatsgebieden heeft de natuur de overhand. Een beheers overeenkomst kan alleen als tus- senmaatregel worden getroffen ter overbrugging van de termijn waarop het land overgaat in han den van een natuurbescher mingsorganisatie. De overeenkomsten worden ge sloten met het bureau beheer landbouwgronden (BBL) van het ministerie van landbouw, natuur beheer en visserij. De provincie heeft met de pach ters van de Koudekerkse Inlaag op Schouwen-Duiveland soort gelijke overeenkomsten afgeslo ten. Een andere mogelijkheid is nog beheers-overeenkomsten te Provinciale staten beslissen 21 september over een subsidie van 37,5 duizend gulden voor de Kring Zeeland van het Neder landse Rode Kruis. In 1992 bestaat het Rode Kruis 125 jaar en het kringbestuur en de afdelingen zijn inmiddels be gonnen met de voorbereidingen voor de viering. In Zeeland werken ongeveer 2200 vrijwilligers voor het Rode Kruis. Voor hen, voor de leden en voor de totale Zeeuwse bevol king zullen in het jubileumjaar activiteiten en evenementen worden georganiseerd. Gs stellen aan provinciale staten voor de subsidie te verlenen, ge zien het belang van het Rode Kruis bij rampenbestrijding, hulp aan mensen thuis, het vervoer van mensen die gebruik maken van dagopvang voor ouderen, het welfarewerk en het werk van het Jeugd Rode Kruis. sluiten met het rijk op basis van de natuurbeschermingswet. Gs geven in de nota aan, dat be heersovereenkomsten goed wer ken in de niet zo kwetsbare ge bieden, zoals weidelandschap. Naar mate er meer speciale eisen aan beheer en onderhoud van de natuurwaarden worden gesteld, blijkt de maatregel niet afdoend. Dat geldt te meer als de overeen komst na de geldigheidstermijn niet wordt verlengd. De eige naar/gebruiker heeft daartoe het recht. Volgend jaar is vee! geld nodig voor de Yerseke Moer Voor traditionele natuurgebieden (duinen, schorren, inlagen, karre- velden, landgoederen, kreken en dergelijke) en reservaatsgebie den wordt de beste bescherming verkregen door aankoop, aldus gs. De instanties die de terreinen in eigendom verkrijgen, zijn gespecialiseerd in het beheer en daardoor het best in staat de waarden veilig te stellen. Staatsbosbeheer, Natuurmonu menten en Het Zeeuwse Land schap zijn de drie organisaties, die in Zeeland binnen een be grensd gebied (invloedsfeer) na tuurgebied kunnen kopen. Het Zeeuwse Landschap en Natuur monumenten krijgen doorgaans vijftig procent van de aankoop som gesubsidieerd van de pro vincie. Het Zeeuwse Landschap krijgt bovendien subsidie in de beheerskosten. Met de transac ties van Staatsbosbeheer heeft de provincie geen bemoeienis. Natuurgebieden, die gekocht zouden kunnen worden door Na tuurmonumenten of Het Zeeuw se Landschap zijn op kaarten ingetekend. Het gaat om kreken, bossen, inlagen, dijken, vliedber gen enz. Geraamd is, dat de twee organi saties daarvoor bijna 27 miljoen gulden nodig hebben. Gs heb ben becijferd, dat jaarlijks zo'n 775 duizend gulden aan aan koopsubsidies moet worden uit gegeven. Voor 1990 is ruim 3 ton beschikbaar. Het voorstel is daarom het na tuurbeschermingsfonds te ver groten, opdat een vrij besteed bare ruimte van ten hoogste 1,5 miljoen gulden ontstaat. De aparte, begrotingspost voor natuurgebieden zou gelijk moe ten worden aan de jaarlijks te be talen subsidies: 775 duizend gulden. Dat geld is volgend jaar vrijwel helemaal nodig voor de ruilverkaveling Yerseke Moer. De nota veiligstelling natuurge bieden ligt tot 1 september ter inzage in het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, Middel burg. Zij is daar ook verkrijgbaar; postbus 6001, 4330 LA Middel burg, telefoon 01180-31400. Reacties op de nota kunnen tot 1 september schriftelijk worden ingediend bij Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. ttÊ Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 overdenking Wanl wij hebben hier geen blij vende stad, maar wij zoeken de toekomende" Hebreeën 13 vers 14 Hebt u even tijd? Misschien dat u, zomaar eventjes onder uw werk, deze krant in kijkt. Even de voor pagina lezen, even de advertenties nakijkep en dan.... hé, wat staat daar? óp doorreis. In dat ene ogenblik zegt Gods Woord tot u: wij hebben hier geen blijvende stad. Ga er toch even bij zitten, lees dit eens goed en keer er mee in tot uzelf. Waarheen bent u of jij op reis? Waar eindigt uw le vensreis? Hebt u daar wel eens over nagedacht? Er komt een ein de aan uw aardse leven. Al zou u de schoonheid van Rachel heb ben, of net zo sterk zijn als Sim- son, ja al had u de wijsheid van Salomo, het zal niet helpen. Eens geldt van u en mij: en zij/hij stierf. Nog eens: waar is uw levensreis heen? Dit is zeker: wij allen zullen geopenbaard worden voor de rechterstoel van Christus. Alle maal! Hoe zal dat aflopen? Heel slecht! Dat is niet onder woorden te brengen, zo erg als dat is. Voor eeuwig verloren. Hoe komt dat? Door onze zonden. God had ons geschapen om te leven tot Zijn eer. Maar zie... Wij hebben zelf voor de dood gekozen. Wij had den God niet meer nodig. Onge hoorzaam waren we geworden en die ongehoorzaamheid blijft maar in ons zitten. Zó leven wij! En., zó sterven wij! Wat dwaas zijn we toch. Met beide handen klemmen we ons aan het leven vast. Wie wil er niet leven? Als we ons leven met één dag zouden kunnen verlengen, dan deden we er alles voor. De dood is de grote vijand. Ook voor Gods kinderen. Je man loslaten, je vrouw achter laten, een kind naar het graf bren gen....dan vraagt zelfs een kind van God zich wel eens af: Heere, is er nu geen andere weg? Daarom is er stervensgenade nodig. Al leen, daar gaat wat aan vooraf. Wat? Levensgenade. Dat betekent: God hebben we nodig, niet alleen om te sterven. Dat wil iedereen wel. Maar God hebben we nodig allereerst om te leven. De cate chismus vraagt: wat is uw enige troost in léven en in sterven? Kunt u sterven? Wie de Heere heeft leren vrezen door het werk van de H Geest in zijn hart en le ven, die heeft een heerlijke toe komst. Want de tekst zegt: er is een toekomende Stad. Er is dus één Stad, die blijft. Waar zijn So dom en Gomorra? Waar is Nine- ve? En waar zullen alle steden en dorpen blijven als God ten gerich te komt? Ontzaglijk zal het zijn, als Gods Woord in vervulling zal gaan: de hemelen en aarde zullen met gedruis voorbijgaan. Maar te midden van dat wereldgericht zal er één stad zijn, die blijft. Het is de Schone Stad van Israels Opper heer. Onwankelbaar zal deze Stad zijn, want zij is gegrond op het eeuwige, verkiezende welbehagen des Heeren. En in deze Stad wordt de Heere alleen groot gemaakt. Alles wat daar adem heeft, dat looft de Heere! Zou u er niet ja loers op worden, als u dit nog mist? En nu zouden we toch wel den ken, dat iedereen met een enorme haast deze Stad aan het zoeken is. Dat u uw werk ervoor laat staan voor de rest van de dag en tot uw man of vrouw of kinderen zegt: laten we die Stad gaan zoeken! Want de Heere heeft het gespro ken. Doen wij dat? Gods Woord beschrijft ons als mensen, die heel gewoon zeggen: mooi geschreven, maar mij niet gezien. Of misschien raakte het een ge voelige snaar in uw hart, u denkt aan vroeger. Thuis las moeder uit de Bijbel, er komen zo enkele van die bekende verhalen in je op...maar verder? Geen behoeft. Gods beloften be koren ons niet. Ja, zegt u, maar ik ga wel niet meer naar de kerk, maar ik geloof wel. wij bidden nog wel bij het eten. En ik heb het er nog wel eens moeilijk mee. Goed, maar dat is niet het zoeken naar de toekomende Stad. Wat is dat zoeken? Als je zoekt, ben je iets kwijt. Misschien bent u onder het werk vandaag iets kwijtgeraakt en toen hebt u toch alles aan de kant gezet om het te vinden, nietwaar? Zó is het ook met het zoeken naar de toekomen de Stad. Daar ontstaat een gemis in uw hart: o God, ik ben U kwijt. En dan krijg je er alles voor over om die God tot uw deel te mogen hebben. Hebt u dat? Alleen gena de leert ons dat. Hoe kom je in die Stad? Door een poort. De Heere Jezus zegt: Ik ben de Deur. Door het geloof moeten wij met Christus verenigd worden, een onverbrekelijke band met Hem. Dan hebt u echte troost en ook de enige troost, die genoeg is voor leven en voor sterven. O, zoek dan de toekomende Stad. Het volk, dat op reis is naar deze Stad, is zo gelukkig. In zichzelf veelal ongelukkig, want hun hart is zo vaak dor en doods, het zoe ken staat nog weieens op een laag pitje. Maar toch...zij hebben de toekomende Stad in het oog! Want de Heere gaat hen vóór en Hij zal nooit gedogen, dat zij on derweg nog zullen omkomen. Ik heb u onder uw werk even op gehouden. Bedenk dan, dat het Gods roepstem was, die tot u zei: zoek de toekomende Stad! Want als u met de wereld leeft, dan moet u straks ook met de wereld sterven. Vreselijk zal het zijn, als u zo valt in de handen van de le vende God. Maar wie door gena de met God leerde leven, wie graag naar de kerk gaat, wie Hem belijdt onder de mensen, wie de verborgen omgang met de Heere THOLEN 28 jul en 4, 11, 18, 25 aug VVV- stadswandeling 19 u. 14 t/m 17 aug Fietsvierdaagse 15, 25, 40 km., deelname 6,- inl. 01660-3668. 18 aug Koggecup, zeilwedstrijd Zoommeer, inl. 01660-3110. 24 aug Wielerronde, inl. 01660-2824. 24-25 aug Braderie, 24 aug 13.00-21.00 u„ 25 aug 9.00-21.00 u. na afloop groot vuurwerk. OUD-VOSSEMEER 11 aug Concours Hippique Po ny's, voorselektie Zeeuwse Kam pioenschappen, inl. 01666-2795. SINT-ANN ALAND t/m 15 okt Expos. 'Messen en flessen', de Meestoof di t/m za 15-17 u. 16 jul t/m 16 aug Expos. Kera miek, bibliotheek 11 aug Braderie van 13.30-21.00 uur STAVEN ISSE 10 aug 19.30 u. voetbalwedstrijd Thools elftal tegen Willem II SINT-MAARTENSDIJK 8 jul Braderie en rommelmarkt v.a. 10 u. 1 aug Kindertriathlon Haestinge inl. 01666-3882 7, 9, 11, 14, 16, 18, 21 en 23 Voet- balnederlaagtoernooi van S.V. Smerdiek, inl. 01666-3112/3143. 14 aug Midzomernachtzwemmen zwembad Haestinge, inl. 01666-3882. 18 aug Zwem- en fietsoriëntatie- rit, inl. 01666-3882 SCHERPENISSE 4 aug Finale playback/sound- mixshow Camping Gorishoek, aanvang 13 u. 4 aug Kampvuur en vuurwerk op 't strandje aan Gorishoek, aan vang 21 u. 5 aug Tobbedansen aan Goris hoek, aanvang 14.00 u. inl. 01666-2457 BERGEN OP ZOOM 22 jul t/m 19 aug Retrospectieven Fons Gieles, Markiezenhof 26 t/m 28 juli Krabbenfoor film+ +film+ +film+ ROXY 1: Back to the future III- a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 14, 19 en 21.30 u. beoefent, die mag op kosten van Jezus Christus sterven. En dat is geen sterven meer. Dat is een doorgang tot in het eeuwige leven. Kiest dan heden wie gij dienen zult! Ja, héden! Want morgen kan het te laat zijn. Ds J. van Dijk Tholen ROXY 2: Renegades - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 19 en 21.30 u. De Reddertjes - a.l., zo t/m do 14 u. CINEMACTUEEL 1: Pretty wo man - a.l., vr en za 14, 19 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Gremlins II - a.l., vr en za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: She's out of control - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u„ ma t/m do 19 en 21.30 u. Dage lijks: Ook honden gaan naar de hemel 14 u. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Aan de rijks middelbare agrari sche school te Goes sloten de vol gende personen hun cursus met goed gevolg af. EVTO rundveehouderij: P.A. v.d. Slikke uit Tholen. Modern boekhouden: A.M.C. v.d. Slikke uit Stavenisse. Spuiten in de landbouw: M. van Ast uit Tholen. Bodem en bemesting: L. Bijnagte uit Scherpenisse, Goense uit Anna Jacobapolder, H.A.T. van Onna uit Sint-Philipsland, A,J, Wegge- mans uit Tholen. Computermanagement in de ak kerbouw: L.H. Guiljam en M.J. Kooijman uit Sint-Annaland, M.P. v.d. Jagt, D.T. Niemantsver- driet en J. Vroegop uit Scherpe nisse, F.C. van Twist en L.M. van Twist uit Sint-Maartensdijk. Johan Aarnoudse uit Oud- Vossemeer is afgestudeerd voor de studierichting landbouw aan de Agrarische Hogeschool Delft. Maja Westdorp uit Sint-Annaland heeft in Utrecht het diploma dro gist behaald. Rianne Nieuwenhuijzen uit Tho len is geslaagd aan de afdeling verpleging van de school voor mdgo/mhno te Vlissingen. Mevr. Van Akkeren in actie met een collega EHBO-helpster. In de Nieuwe Kerk in Zierikzee is van 28 juli tot 4 augustus de Zilve ren Camera-tentoonstelling 1990 te bezichtigen. Ze omvat prijsfo to's van bekende en minder be kende fotografen. Daaronder ook werk van de fotojournalist van het jaar, Theo van Houts. Het jury rapport is zeer lovend over het werk van Van Houts, die de bij naam 'Mister Panorama' heeft. Hij werkt al 31 jaar voor dat tijd schrift. De jubileumronde van St. Maar tensdijk telde zaterdag één mede werkster die al 25 jaar bij de organisatie betrokken is. EHBO- ster mevr. Van Akkeren(57) is van af 1966 langs het parcours te vin den om bij valpartijen eerste hulp aan de renners te verlenen. Voor het wielercomité was dat aanlei ding om haar met een bloemen hulde te bedanken. Mevr. Van Akkeren reageerde ver rast toen Koos van den Hoek haar een royaal boeket bloemen aan bood. "Op de hoek bij Gerard Polderman ben ik 25 jaar geleden begonnen", herinnerde de EHBO-ster zich nog goed. "Een wielerronde was toen iets nieuws voor St. Maartensdijk. De wegen waren nog niet zo best: ze zaten vol putten en poelen en er sneu velde nogal eens een renner. Meestal bleef het beperkt tot schaafwonden. Ik maakte nog wel een beenbreuk mee toen een jon getje van Verwijmeren bij het oversteken door een renner werd aangereden." Mevr. Van Akkeren heeft de indruk, dat er meer ren ners vielen toen de route in omge keerde richting liep, dus van de Molendijk/Molenstraat naar de Haven in plaats van andersom. "Bij verwondingen hebben ze het liefst schoon, koud water. Hoog stens een sterieltje of hansaplast- je." Grote belangstelling voor de wie Mevr. Van Akkeren in de bloemen gezet door bestuurslid Koos van den Hoek van het wielercomité St. Maartensdijk. lersport heeft mevr. Van Akkeren nooit gekregen. "Er reden nogal eens renners van Tholen mee en daar leefde je dan mee mee." De 25ste wielerronde zou voor mevr. Van Akkeren de finale zijn, zo had ze aangekondigd. "Ik heb gezegd dat ik stop, maar als het puntje bij paaltje komtWe zullen nog maar hopen dat we het volgend jaar weer mogen doen", aldus mevr. Van Akkeren. Mevr. Van Akkeren was zaterdag middag nog maar net gehuldigd door het wielercomité, toen ze haar plaatstje in de schaduw op de hoek van de Korte Vest/Haven snel verliet. Terwijl de renners voor de zoveelste keer de bocht namen, was aan de Korte Vest mevr. Lindhout met in de kinder wagen haar kleinkind, gevallen. De grootmoeder liep een bloeden de hoofdwonde op die door mevr. Van Akkeren en een EHBO- collega werd verzorgd. Dokter J.M. van der Bel moest er nog aan te pas komen voor hechtingen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7