Verstandig besluit al valt 't niet mee Concurrentie is zo erg, het zou anders een faillissement worden Primair via Gaastra naar TopSails b.v. Op hoogtepunt met 80 personeelsleden All eiland bewoners Het ging elk jaar minder met surfmarkt Directeur Peter Priem van surfzeilenfabriek TopSails: Mooi Tholen op de kiek Werving blijft steeds nodig Arbeidsbureau: mogelijkheden herplaatsing vrij goed Surfhistorie van 1976 tot 1990 Donderdag 26 juli 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 TVouwste personeelslid Leen van Oeveren (50): "Het is een verstandig besluit, al valt het niet mee", zegt Leen van Oeveren (50) uit St. Maartensdijk over de aangekondigde sluiting van TopSails. Goede sfeer "Het ging elk jaar minder met de surfmarkt, maar dat het nu definitief gebeurd is, komt toch een beetje on verwachts", zegt Wilma Overbeeke(28) uit St. Maar tensdijk. "De concurrentie is zo erg, dat we zo met de prijzen zouden moeten zakken, dat het regelrecht op een fail lissement uitloopt", zegt directeur P.J. Priem van de surfzeilenfabriek Topsails uit St. Maartensdijk. Grens bereikt 20.000 zeilen Wethouder Versluijs: UUM In 1976 begon de surfhistorie in St. Maartensdijk. De produktie kwam voort uit het toenmalige confectiebe drijf Primair. Aanvankelijk werd geproduceerd voor Nijverdal ten Cate, later in opdracht van alle bekende merken zoals Gaastra, Mistral, Wayler, Klepper, Hi- Fly, Simmer Style. Grote ommekeer Vliegers 1989 positief 75% vrouwen vanwie 1/3 in deeltijd TopSails, dat nu voor de 42 medewerkers collectief ontslag heeft aangevraagd, had op zijn hoogtepunt in 1986 inclusief vakantiewerkers ruim 80 personeelsle den. autobedrijf krebbekx door j. van der slikke Hij werkt 14 jaar in de surfzeilen, sinds het begin in 1976, maar is al 29 jaar in dienst van de familie Priem. In 1961 begon Van Oeve ren bij de herenkledingfabriek Mayfair, hij maakte vervolgens le ren jassen voor Belgo Dutch en weer herenkleding bij Primair. Met Sjaak Dorst uit Stavenisse be hoort Leen van Oeveren tot de mensen van het eerste uur bij Top Sails. "Zo stoppen is beter dan het op een faillissement te laten uitlopen, want dan zit je niet zo goed. Nu is er voor het personeel - als alles goed verloopt - een mooie afvloeiingsregeling. Tij dens de bekendmaking van het collectieve ontslag is er geen on- puntelijk woord gevallen. We had den een goede directeur - evenals zijn voorganger - en er is echt alles gedaan wat ze konden, maar het is mislukt. Het is een bepaalde on macht. Je kunt niet tegen de con currentie op. In Hongkong liggen de prijzen 30 tot 40% lager." Volgens Van Oeveren was het al langer te zien, dat het minder ging. "Geleidelijk aan minder mensen, een paar klanten die fail liet gingen, we hebben het eigen lijk nog lang volgehouden. Volledig stoppen komt echter al tijd hard aan. De sfeer was name lijk best goed bij TopSails. In elk bedrijf heb je wel eens wat, dat is thuis nog zo, maar het snijden van zeilen was mooi werk. Je werd niet vuil, tussen de middag kon je thuis gaan eten en wanneer je om Vijf uur klaar was, was je ook thuis. Je hoefde niet met de auto in de file te staan." Van Oeveren verkeert nu nog in onzekerheid wat hij na de vakan tie kan gaan doen. "Eerst nog te rug naar TopSails om werk af te maken, maar wat dan? Je hoort wel dat er werk genoeg is, maar als je het moet hebben, is het wat anders. Zeker wanneer je 50 bent." Een beeld van de zeefdrukkerij bij TopSails waar de surfzeilen van een opdruk werden voorzien, maart 1983. Voorzitter ondernemingsraad Wilma Overbeeke (28): Sinds kort is ze voorzitter van de ondernemingsraad van TopSails, waardoor ze als een van de eersten van het collectieve ontslag op de hoogte werd gesteld. Tien jaar werkte ze in de surfzeilen: achter de naaimachine en als inpakster. "Ik vond het hardstikke leuk, lek ker dicht bij huis." De teruggang van de surfmarkt ging ook aan de personeelsleden bij TopSails niet voorbij. "Je zag dat het minder werd en nieuwe produkten als de vliegers en de ge weven band konden de klappen die we kregen door verlies aan op drachten voor surfzeilen niet op vangen. Sluiting van het bedrijf had ik echter niet verwacht, maar als de bank geen geld meer wil ge ven, dan houdt alles op. Leuk is het echter niet", aldus de voorzit ter van de ondernemingsraad Wil ma Overbeeke uit St. Maartensdijk. .f- De gebouwen van TopSails aan de Nijverheidsweg in St. Maartensdijk. De jonge directeur, die in oktober 1988 de leiding overnam van zijn zwager J.O. ten Cate - hij overleed na een ernstige ziekte - moest donderdag het vervelende nieuws over de aanvraag van het collectie ve ontslag aan zijn personeel mee delen. Vanaf 1983 werkt hij bij de surfzeilenfabriek, eerst in de zeef drukkerij, later bij de produktie- planning. "Het was een uiterst sombere boodschap diè ik moest brengen", vertelt Priem. "Voor de medewer kers was het een forse klap, want tot op het laatste moment was het druk. Met kleine marges is over werk te kostbaar, zodat we dit voorjaar via vier uitzendbureaus en het arbeidsbureau nog tijdelijk personeel hebben ingehuurd: 5 tot 7 mensen. We moesten nog op drachten afmaken, maar voor het nieuwe seizoen, dat 1 augustus be gint, ontbraken de orders. We wa ren niet in staat om contracten af te sluiten voor het nieuwe seizoen. We konden onvoldoende aantrek kelijke offertes maken. Het is al tijd een strijd geweest, maar nu moesten we zoveel water bij de wijn doen, dat we in plaats van op het al bestaande prijsverschil van 20% ten opzichte van het Verre Oosten, op .30 tot 40% zouden uitkomen." Topsails was de laatste jaren al 4 tot 5 relaties kwijt geraakt wegens beëindiging van de verkoop van surfzeilen of door faillissement. Zo stopte vorig jaar ook de He- ma, waarvoor in St. Maartensdijk jarenlang surfzeilen zijn ver vaardigd. "Via natuurlijk verloop van het personeel en door schaalverklei ning hebben we op die nieuwe si tuatie ingespeeld, maar de grens is nu bereikt. Wij hebben hier te ma ken met kostenstijgingen, waar door het verschil met het Verre Oosten steeds groter wordt. De produktie van surfzeilen is onze hoofdactiviteit, waarmee we de laatste twee jaar hebben kunnen doorgaan door kwaliteit en flexi biliteit. Daarvoor accepteerde men de hogere prijs. Wij konden de klanten op korte termijn - vier weken - zeilen leveren, die vanuit het Verre Oosten drie maanden onderweg zijn", aldus Priem. Met de sluiting van Topsails ver dwijnt de laatste surffabrikant in Nederland en wat zelfstandige on derneming betreft, ook uit Euro pa. In Frankrijk zit er nog een dochtermaatschappij van de bal- penfabriek BIC die zeilen vervaar digt. In Nederland zijn er de laatste drie jaar al zeven bedrijven met surfzeilen gestopt, o.a. in Grouw, Waalwijk, Enkhuizen, Heiloo en Zaandam. Van de 100.000 zeilen die in 1985 nog in Nederland gemaakt werden, kwa men er 20.000 uit St. Maartens dijk. In 1990 zijn er tot nu toe bij Topsails 18.000 surfzeilen gefabri ceerd. Daarvan was 90% voor de export: West-Duitsland, Frank rijk, de Verenigde Staten, België, Zweden, Griekenland en Spanje. De produktie gebeurde in feite voor de vervangingsmarkt, want de groei was eruit. De jongste sur fers begonnen met tweede hands zeilen, waarvan ook voldoende aanbod was. "Binnen Nederland hebben wij een vrij actieve rol gespeeld in stimulering van de surfsport", concludeert Peter Priem. "We hadden ook een test team. De laatste twee maanden is echter gebleken, dat er in de toe komst hier geen bestaansrecht voor de surfindustrie is." "Sluiting van TopSails geeft aan, dat we ons ondanks het lage werk loosheidspercentage moeten blij ven inzetten bij het werven van nieuwe bedrijven", zegt wethou der J. Versluijs. "De argumenten die de directie van TopSails aanvoert, geven dui delijk aan, dat er voor de surfzei- lenindustrie geen redding meer mogelijk is. Het bedrijf heeft in samenwerking met de financiers zelf genoeg geprobeerd. De 42 van TopSails en de 12 van Meijer in Scherpenisse onderstrepen, dat we wakker moeten blijven en ons blijvend dienen in te spannen om nieuwe arbeidsplaatsen te schep pen. De 12 mensen die bij Meijer in Scherpenisse werkten en naar de hoofdvestiging in Kruiningen zijn gegaan, beschouw ik ook als een verlies voor Tholen. Dat geldt ook bij de nutsbedrijven PZEM en WMZ. Bij personeelsmutaties vraagt men toch mensen die niet de langere woon-/werkafstand hoeven te overbruggen." Hoewel het in sommige branches heel moeilijk is om personeel te krijgen(o.a. de metaalsector) kun nen we moeilijk selectief te werk gaan bij onze werving. We moeten wel het meeste zien te doen voor de probleemgroepen op de ar beidsmarkt: herintredende vrou wen en 'ouderen'(boven de 40 jaar) met een lage opleiding. We hebben nu contacten met bedrij ven die goed passen bij dit aan bod. Hopelijk krijgt daarvan wat gestalte, maar we juichen pas als er een handtekening is gezet", al dus de wethouder. De surfzeilenfabriek nog in vol bedrijf tijdens een bezoek van het gemeentebestuur en het bestuur van het Overleg Orgaan In dustrie Tholen in februari 1987. Overtollige naaimachines had TopSails de afgelopen twee jaar al verkocht aan jachtzeilmakerijen. Volgens Priem is het niet mogelijk om in St. Maartensdijk over te schakelen van surfzeilen op jacht- zeilen. "Dat is toch een specifiek proces. Onze produktie lijkt veel meer op de kledingconfectie." "De plaatsingsmogelijkheden voor het personeel van TopSails zijn vrij goed. Daar zijn we echt niet zo bang voor", zegt dhr. Van Baaien van het arbeidsbureau in St. Maartensdijk. Hij heeft al aanvragen gekregen van bedrijven uit Poortvliet, St. Maartensdijk en Bruinisse. "Ik zeg niet dat de herplaatsing voor de volle hon derd procent lukt, maar er is veel werk op dit moment. Wie gemoti veerd is, hoeft echt niet lang thuis te lopen. De vraag geldt niet voor alle branches, in de kantoorsector zijn er weinig vacatures, maar voor inpakwerk e.d. juist veel. Overigens vergt de ontslagproce dure zijn tijd. Opzegtermijn, leef tijd, diensttijd, c.a.o. spelen allemaal een rol, zodat het nog wel even kan duren voordat alles rond is. Wanneer de economische trend echter zo aanhoudt, ver wachten we bij de herplaatsing van de 42 mensen van TopSails geen problemen", aldus de woordvoerder van het arbeidsbu reau in St. Maartensdijk*. Gaastra Zeeland, zoals het bedrijf toen heette, was een volledig zelfstandig bedrijf. In Sneek was moeder Gaastra gevestigd, die in Hongkong een hele vette dochter had. Die slokte uiteindelijk de moeder uit Sneek in 1985 op. Tus sen de nieuwe moeder in Hong kong en Gaastra Zeeland ontstonden verschillen van in zicht, waardoor het bedrijf in St. Maartensdijk medio 1985 de naam wijzigde in Topsails Zee land. Topsails in Dordrecht was een klant van Gaastra Zeeland en toen het bij TopSails niet goed ging, werd de handelsnaam ge kocht. Voor opslag van gereed produkt bleek de fabriek te zijn, zodat er in 1986 ruimte in het be drijfsverzamelgebouw werd ge huurd. In 1988 werd de huur opgezegd. De grote ommekeer vond plaats in het seizoen 1987. Marktverzadi- ging en overproduktie in de surf- branche waren de twee voornaamste factoren voor een felle prijzenoorlog. Algemeen werd echter verwacht, dat de re cessie van beperkte duur zou zijn. Niets bleek minder waar en een groot aantal surfproducenten en handelaren was genoodzaakt de activiteiten te stoppen. Alleen al in Nederland verdwenen zeven surfzeilmakerijen. Die marktontwikkeling had de nodige gevolgen voor TopSails. Om de overlevingskansen te ver groten, werd een ingrijpende reor ganisatie in gang gezet: schaalverkleining, drastische be zuinigingen en ontwikkeling van nieuwe produkten en markten. De produktie van vliegers voor sport- en Stuntvliegers was er één van. Het was seizoenwerk voor de top van de markt, de duurdere produkten. Nederland en Duits land waren de afnemers; TopSails was bezig met België. Men bleef voorzichtig om overschatting te voorkomen. Daarnaast begon dhr. Priem sr. met de produktie van geweven band, wat op dezelfde machines als de surfzeilen kon gebeuren. Het was vulling van lege uren. Van het geweven band werden span- en sjorbanden, halsters en kofferrie men voor o.a. Martin Air ge maakt. TopSails deed alleen de produktie, de verkoop deed een ander bedrijf. De artikelen waren allemaal voor de binnenlandse markt bestemd. De reorganisatie leek succesvol. Na twee forse verliesjaren kon 1989 weer positief worden af gesloten. Bovendien leek de surf- branche te stabiliseren, zodat 1990 vol optimisme werd ingeluid. De vreugde bleef echter beperkt tot dit voorjaar. De hele branche lijdt opnieuw aan zelfoverschatting, zodat de prijzenoorlog andermaal in alle hevigheid is losgebarsten. Het einde is nog niet in zicht, want om hun concurrentiepositie te verstevigen, vluchten de groot ste producenten vanuit Hongkong naar nog goedkopere produktie- landen als China, Thailand en Sri Lanka. Aan de toekomst van TopSails Zeeland als Europese surfzeilen- producent komt daarmee defini tief een einde. De prijsverschillen hebben het bestaansrecht aan TopSails volledig ontnomen. Me de gezien het feit dat de overige activiteiten(vliegers en geweven band) onvoldoende mogelijkhe den bieden om de teruggang in de surfafdeling op te vangen, kan aan een volledige stopzetting van de bedrijfsactiviteiten volgens de directie en aandeelhouders van TopSails niet worden ontkomen. In St. Maartensdijk werden tij dens dat topjaar 40.000 surfzeilen gemaakt. Toen de vraag terugliep, verminderde het produktieperso- neel via natuurlijke afvloeiing. Voor een kantoorbediende moest er op economische gronden een ontslagvergunning worden ge vraagd. Bij het arbeidsbureau is nu voor alle 42 medewerkers ontslag ge vraagd. Zo'n 75% bestaat uit vrouwen, vanwie éénderde in deel tijd werk. De 25% mannen heb ben een volledige baan. Onder de laatste groep zijn twee medewer kers die al 14 jaar in dienst zijn, sinds het begin van de surfzeilen- produktie in 1976. De personeelsleden van TopSails komen uit alle zeven woonkernen op het eiland Tholen. Met be staande orders is er na de vakantie nog tot eind augustus werk. Di recteur P.J. Priem hoopt, dat er geen paniekreactie bij de klanten ontstaat, anders zou het plan dat is gemaakt voor sluiting van het bedrijf en de afvloeiingsregeing voor het personeel, in gevaar kun nen komen. PRINS REINIERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 Met als thema 'Mooi Tholen voor uw vakantie' organiseert de streek VVV Eiland Tholen een foto wedstrijd. Iedereen (uitgezonderd vakfotografen en zij die be roepsmatig fotograferen) kan daarvoor zwart/wit- of kleurenfo to's en dia's insturen. Te winnen zijn VVV-geschenkenbonnen ter waarde van 150, 75 en 50 gulden. De jury bestaat uit drie Thoolse fotografen: C. Poot uit Sint- Maartensdijk, A. Goedegebuure uit Sint-Annaland en P. Kooien uit Tholen. De inzendingen moeten uiterlijk 30 september binnen zijn bij het VVV-kantoor, Haven 10, 4695 CP Sint-Maartensdijk. Het aantal in zendingen per deelnemer is onbe perkt; elke foto moet zijn voorzien van naam en adres van de inzender, alsmede van het aan tal ingezonden exemplaren. Foto's moeten onopgeplakt worden inge leverd. Ingezonden foto's worden eigendom van de VVV, die ze kan gebruiken voor publicatie en pro motiedoeleinden. De jury be houdt zich het recht voor om - wanneer de kwaliteit onvoldoende is - niet alle prijzen toe te kennen. Havenschap. Op de voordracht voor de benoeming tot directeur van het Havenschap Vlissingen staat als eerste ir. A. de Best te Ka- pelle, thans hoofd bureau water beheer en project-coördinator WOV bij provinciale waterstaat. Tweede op de voordracht is drs. M.E. van Berckel te Santpoort, nu commercieel adjunct-directeur van het gemeentelijk havenbedrijf in Amsterdam. De raad van bestuur benoemt de nieuwe direc teur op 29 augustus. Toen Kees die voormiddag naar zijn gewoonte aan het huis aan de Ach terweg kwam vond hij alle deuren dicht en niemand thuis. Hij reed di- recht naar het huis van Hendriens ouders, en daar hoorde hij het verhaal dat zijn vader al vroeg vertrokken was naar zijn zeggen naar zijn zwager. Kees zei ook maar zoiets van, nou dan zal dat wel onver wachts opgekomen zijn, maar Hendrien vond het toch ook maar heel vreemd dat zijn eigen zoon daar ook niets van wist. Kees dacht er in middels wel het zijne van. Ze hadden al allerlei plannen onder ogen ge had, maar ze vonden het toch veelte riskant om Gilles en Theo er op af te laten gaan. Die jongens waren op een leeftijd dat je zeker niets moest doen dat de Duitsers niet welgevallig was. Carla hadden ze al eer der verboden om er zich actief mee te bemoeien, hoewel die inmiddels wel contact gekregen had met verzetskringen in de regio waar Jan ge pakt was. Maar ook mevr. Drijfhout had haar afgeraden daarheen te komen, en zij had haar verzekerd dat er alles aan gedaan werd om de jongens vrij te krijgen. Hoe het allemaal gegaan is, dat zal altijd een geheim van een paar mensen blijven, maar een feit is dat drie dagen la ter Jan van der Linde met de laatste bus weer op het dorp aankwam. Hij was de enige passagier en dat vond hij wel goed, hij had geen be hoefte aan gezelschap nog minder aan praten. Voordat hij naar bed ging knielde hij voor zijn bed en stortte zijn uit hart uit voor Hem, die hem op deze weg geleid en bewaard had, en smeekte om bewaring van Hem, die hij op deze dag als het ware uit de dood had terug gekregen. Tot het station in de stad had hij samengereisd met een jongeman met een snor en een donkere bril op. Hij had een persoonsbewijs waarop als beroep hulpprediker stond. Hij was aan 't station opgehaald door de smid waar Theo nog altijd knecht was. Daar bleef hij die nacht. Wat genoten de jongens dat ze na zo'n lange tijd elkaar weer ontmoetten, maar toch het gesprek vlotte niet erg. Theo merkte wel aan Jan dat hij de laatste weken eigenlijk te veel had meegemaakt en dat er ook te veel was dat hij ook aan zijn beste vriend niet kon vertellen. Zij moesten bei de nog weer denken aan die avond in de jeugdherberg en aan de woor den van de vader van de jeugdherberg, die toen tegen hen zeide, denk er wel om jongens als deze mensen het voor het zeggen krijgen dan is het met je vrijheid gedaan, en hoe jong ze ook nog waren ze hadden het al aan den lijve ervaren. De volgende avond moest Koos Janse weer eens weg, maar beloofde Mientje dat het niet laat zou worden. De politieagent die die avond op de brug stond voor controle was een goed kerks man die er niet over prakkezeerde om een hulpprediker een strobreed in de weg te leggen. In middels had Jan van der Linde Kees en Jaantje op de thuiskomst van hun zoon voorbereid. Wat een weerzien is dat geworden. Koos bracht hem tot aan de achterdeur, die op het afgesproken klopteken geopend werd. Hij trok zich toen maar vlug terug, dergelijke taferelen kon hij maar moeilijk verwerken en hoe eerder hij terug was bij Mientje hoe beter. Elke avond tijdens de afwezigheid van van der Linde ging Hen drien even naar het huis om de luiken te sluiten en de volgende morgen ging ze weer even en deed alles weer open. Dat ging nu al een paar da gen zo en verwonderde haar eigenlijk toch dat hij zo lang weg bleef.Maar de vierde morgen nadat hij vertrokken was vond zij hem monter en wel in zijn stoel zitten. Het had allemaal wat langer geduurd dan hij had gedacht, zei hij. Maar och het ging weer redelijk goed met zijn zwager en hij was toch maar weer blij dat hij thuis was, want het was toch maar niks dat reizen in deze tijd en dan nog in de winter. Hij hoopte voorlopig maar niet meer van huis te moeten, 's Voormiddags kwam Kees ook weer eens langs om eens poolshoogte te nemen of vader nog niet terug was. Die kwam toen natuurlijk ook direct binnen en het viel Hendrien op dat ze wel zo gewoon mogelijk deden, ze praatten ook wat over die zwager, maar zij vond dat er toch een geheimzinnige sfeer was en bij het weggaan hoorde zij van der Linde zeggen: "ik kom van middag wel even naar de boerderij, het is lekker weer voor de tijd van het jaar, dat is een mooi kuiertje", 's Middags wandelde hij naar de boerderij en hij was weer volop op tijd terug voor het avondeten. Ook Hendrien was blij dat hij weer terug was. Haar leven was er helemaal op ingesteld om voor de oudere man te zorgen, en het was eigenlijk zo'n dankbare man. Zoals nu ook, hij zat zo genoeglijk zijn pijp te roken -hij had nog altijd goede pijptabak- en dan kon hij zo gezellig vertellen. De volgende middag na het eten pakte hij zijn stok en zei tegen Hen drien dat hij nog een eindje ging lopen. Hij stapte weer naar de boerde rij. Toen hij na een poosje binnen was verscheen Jan ook en gaven elkaar een hand, maar over wat de afgelopen dagen gebeurd was werd met geen woord gesproken. Voordat opa weg ging zei hij tegen Jan: "Ik zou nu hier het einde maar afwachten". Daar was natuurlijk in gezins verband inmiddels ook al druk over beraadslaagd. Na de eerste blijd schap over de behouden thuiskomst van Jan hadden ze overwogen hoe het nu verder moest. De Gestapo zou natuurlijk met alle middelen pro beren de ontsnapte gevangenen weer op te sporen, en hun methoden waren niet mals dat was genoegzaam bekend. Maar men had van de on dergrondse in de Wieringermeer wel begrepen dat de kans dat men Jan thuis zou zoeken niet groot was. Hij was onder een andere naam opge pakt en ondanks zware verhoren en mishandelingen hadden ze zijn wa re naam niet te horen gekregen. Hij had nu weer een ander persoonsbewijs en ook aan zijn gedaante was het nodige veranderd, zo dat hij weinig risico liep ontdekt te worden en bovendien op een wat af gelegen boerderij zoals hier hoefde je ook niet zo gauw ontdekt te worden. Het nadeel was dat in zo'n kleine gemeenschap elke nieuweling direct opvalt en dat betekende voor Jan dat hij zich overdag altijd schuil moest houden. Alleen 's avonds ging hij wel eens een eindje lopen. Hij wist ook niet hoe lang hij dit vol kon houden. Maar iedereen vond het toch maar het beste dat hij voorlopig thuis zou blijven. Ze dachten ook allemaal dat het nooit lang meer kon duren, wellicht kon hij dan toch het einde van de oorlog thuis afwachten. Toen dat allemaal net achter de rug was kwam er een nieuwe klap, die heel hard aankwam. Op een middag in februari ging de omroeper met de bel door het dorp. Op alle dorpen van het eiland was er nog iemand die mededelingen, die voor de dorpsbewoners van belang waren, mon deling bekend maakte. Hij had een bel bij zich en begaf zich lopend naar het einde van het dorp en riep daar zijn boodschap uit nadat, hij door de bel de mensen opgewekt had om te luisteren. Elke keer liep hij dan weer een eindje verder en dan herhaalde de ceremonie zich. Het was dikwijls dezelfde persoon die ook aanzegger was bij sterfgevallen. WORDT VERVOLGD

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5