Zaterdag braderie Smurdiek TopSails St. Maartensdijk stopt 'vrijwillig' met 42 medewerkers Peiling interesse voor glastuinbouw Poortvliet is bijna te klein voor sterk groeiend Budelpack AL 45 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Jeroen Fase vist paling van 1600 gr Geen tweede braderie in Philipsland Verpakkingsbedrijf investeert 10 miljoen in vier jaar 32b-] (Trï> Dubbele boete voor Duitsers Bourgondische Krabbenfoor Gloria 26 cent Donderdag 26 juli 1990 46e Jaargang no. 37 Bank geeft geen geld meer; concurrentie dumpprijzen Verre Oosten Er zit al een paar jaar de klad in, maar nu valt er niet meer op te boksen tegen de dumpprijzen waarmee surfzeilen uit het Venc Oosten op de markt gebracht worden. TopSails uit St. Maartensdijk sluit haar deu ren. Voor de 42 personeelsleden is collectief ontslag gevraagd. De laatste zelfstandige surfzeilenfabriek in Europa verdwijnt. Geweven band Geen orders Concentratie biedt vele voordelen Onder agrarische ondernemers wordt de belangstelling gepeild voor de vestiging van een glastuinbouwcen trum op Tholen. Landbouworganisaties, veilingen en gemeentebestuur zijn ook op de hoogte gesteld om eventuele gegadigden aan te melden. Het verpakkingsbedrijf Budelpack groeit zo onstui mig, dat er de komende vier jaar een investeringsplan van 10 miljoen gulden is gemaakt: 5 miljoen gulden in terreinen en gebouwen, eveneens 5 miljoen in machi nes. Het personeelsbestand zal dan de 200 passeren. Zuiveringsinstallatie Al tuinbouw georiënteerd Projectmatig DEZE WEEK Volop rijverboden Speciaal aanbevolen: ir SUPER MOSSELEN ir ZEEUWSE PALING Eendrachlbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdag organiseert mid denstandsvereniging Smalstad met medewerking van muziekver eniging Euterpe de jaarlijkse bra derie in Sint-Maartensdijk. Men is er in geslaagd om een interes sant programma samen te stellen. Vele middenstanders zullen hun uiterste best doen om hun han delswaar aan de man te brengen en ook de verenigingen zullen pro beren de clubkas te spekken. Het Veronica-promotieteam is van 12.00 tot 19.00 uur aanwezig en het publiek kan ook genieten van de Pepsi-proef. Verder is er een kinderbraderie, een rommel markt, een modelbotenshow, een skelterbaan, een schiettent en een oliebollenkraam. Ook is er gele genheid om Smurdiek met een he licopter vanuit de lucht te bekijken. Het belooft zaterdag van 10.00 tot 21.00 uur gezellig te worden in Sint-Maartensdijk. De bibliotheek haakt ook in op de braderie. Van 14.00 tot 17.00 uur worden er oude boeken voor en in de bibliotheek verkocht. Hans Schot geeft een dia-voorstelling over zijn vier bergvakanties. Voor alle bezoekers staat er een kopje koffie klaar. De 11-jarige Jeroen Fase uit St. Annaland deed dinsdagmiddag de vangst van zijn leven: een 87 cm lange paling met een gewicht van 1600 gram. Het is de grootste pa ling die dit seizoen in zout water met de hengel is gevangen. Jeroen was met zijn vader en moe der dinsdagmiddag met een boot een eindje de Krabbenkreek opge varen en ging bij opkomend wa ter, 100 meter van de haveningang, tussen de twee -zandplaten voor anker. Met za gers probeerden ze wat visjes te verschalken. Vader Thijs Fase ving eerst een botje, waarna de buigkwaliteit van Jeroen's hengel danig op de proef werd gesteld. "Ik dacht dat er een laars aan zat of een tros mossels", vertelt de ge lukkige visser. "Mijn hengel stond helemaal krom en heel voorzichtig haalde ik mijn 40/100 draad in. Op den duur kreeg ik de molen echter niet meer rondge draaid." Zijn vader zag hem tob ben en sprong bij, nog onwetend wat voor recordvangst ze binnen zouden halen. Er bleek uiteinde lijk een 87 cm lange paling van 1600 gram aan de haak te zitten, die na heel wat moeite werd bin nengehaald. Er werd verder niet meer gevist. Men voer snel naar de wal om het record te laten registreren bij Peer de Koek in Bergen op Zoom. Die was ook onder de indruk van de grote vangst. Kenners schatten de leeftijd van de paling op zo'n tien jaar. "We proberen de paling op te eten", aldus Jeroen Fase. 'Tk hoop dat hij lekker is." In St. Philipsland komt er 11 au gustus geen tweede braderie, na die van 23 juni, die traditioneel door de middenstandsvereniging is georganiseerd. Dhr. De Vlieger uit Oosterland heeft de Kroonpro- cedure tegen de weigering van b en w om hem een vergunning voor 11 augustus te geven, verloren. Eerder verloor De Vlieger een soortgelijke procedure tegen de gemeente Tholen, maar die vond in kort geding plaats bij de Mid delburgse rechtbank. Nu probeer de De Vlieger het via een andere weg, namelijk de Raad van State, waar hij een in het kader van de wet AROB(administratieve recht spraak overheidsbeschikkingen) een schorsingsverzoek of voorlo pige voorziening vroeg. B en W vinden één braderie vol doende in verband met de open bare orde en verkeersveiligheid in St. Philipsland en het feit, dat er in deze periode op Tholen gere geld een braderie is. De Raad van State vond de argumenten van b en w van St. Philipsland juist en wees het verzoek van De Vlieger af. Directeur P.J. Priem (rechts) en adjunct-directeur R. Kremers (links) van TopSails in de lege fabriekshal van het surfzeilenbedrijf toezeggingen over opdrachten voor het nieuwe seizoen. Ook de bank konden we geen orderporte feuille overleggen en dat is in feite de directe aanleiding voor het col lectieve ontslag. We kregen geen nieuw krediet van de bank", aldus Priem. Donderdagmiddag werden alle personeelsleden in een persoon lijk onderhoud - sommigen kwa men met z'n tweëen - met de directie nog over de gevolgen van het ontslag ingelicht. Pagina 5: Verstandig besluit; fail lissement voorkomen; op hoogte punt 80 personeelsleden "Het is een 'vrijwillige' bedrijfs beëindiging met vrijwillig dan tus sen aanhalingstekens", zegt directeur P.J. Priem. "De situatie in de surfbranche heeft ons tot de ze stap gedwongen, maar er is ab soluut geen sprake van een faillissement. Het is echter beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald." Priem erkent, dat deze procedure van bedrijfsbeëindiging ongebrui kelijk is. "Bij grote ondernemin gen zie je het wel meer bij het saneren van dochters, maar bij zelfstandige bedrijven gebeurt het weinig. Het heeft echter geen en kele zin om tegen beter weten in, door te blijven tobben, want dan wordt iedereen de dupe. We heb ben een beëindigingsplan ge maakt, waarbij iedereen ongeschonden uit de strijd komt. Na de vakantie komt het perso neel terug, want er liggen nog op drachten voor surfzeilen. In principe zijn we in staat om alles af te maken", aldus directeur Priem. "We hebben becijferd dat we aan een normale afvloeiingsregeling voor het personeel tegemoet kun nen komen", zegt adjunct directeur R. Kremers, die sinds 1 januari 1988 bij het bedrijf in dienst is. "Gemiddeld komt dat uit op 2 maanden." De verplichtingen zijn vastgelegd in de c.a.o. voor de zeilmakerijen. Afhankelijk van leeftijd en dienst jaren duurt de afvloeiingsregeling minimaal 1 maand en maximaal 4 maanden. "We gaan ook een herplaat singsprogramma opstellen om te bemiddelen bij het zoeken naar een nieuwe baan", zegt directeur Priem. "We proberen zo geruis loos mogelijk in de nieuwe situa tie terecht te komen en de mensen goed te begeleiden." Het 2500 m2 gebouw aan de Nij- verheidsweg is eigendom van Pri mair, de moedermaatschappij van TopSails. "Dat proberen we zo goed mogelijk te exploiteren", zegt Peter Priem. "De produktie van geweven band voor span- en sjorbanden, halsters en kofferrie men, hopen we met 5 tot 7 mede werkers te kunnen voortzetten. Het nieuws over de sluiting werd donderdag 19 juli bekend ge maakt door directeur Priem, na dat hij eerder die morgen de ondernemingsraad op de hoogte had gesteld. Eerder was er vrijdag 13 juli al een vergadering van de OR gehouden. "We konden de OR toen niet gerust stellen met "Er zijn bij de gemeente al signa len van elders binnengekomen dat men op Tholen met glastuinbouw wil beginnen", zegt W.C. van Kempen uit Poortvliet, voorzitter van de werkgroep glastuinbouw- projectvestiging Tholen. De werk groep is in het leven geroepen door de provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling in de land bouw in Zeeland. De werkgroep bestaat verder uit glastuinder A.A. van Luijk uit St. Anna- land(voorzitter tuinbouw- studieclub), akkerbouwer G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vossemeer(voor- Twee Duitse toeristen hadden dinsdag een duur middagje op de Oesterdam. Ze hadden hun auto's geparkeerd in de berm van de au toweg. Dat mag niet, zodat de po litie hen om half zes daarvoor bekeurde. Uit het verhaal van de vakantiegangers bleek, dat ze om half drie ook al waren bekeurd. Ze meenden echter dat daarmee de zaak was afgedaan en lieten hun auto's maar staan. Vrijdagmiddag werden op de Oesterdam ook vier automobi listen bekeurd wegens parkeren in de wegberm, drie wegens het inrij den van een gesloten weg en twee omdat de auto niet APK was ge keurd. C.M.G. uit Tholen ontdek te, toen hij van de Oesterdam huiswaarts^ Wilde gaan, dat er een deuk zat aan de rechter voorkant van zijn auto. Thoolse raadsleden in hygiënische kleding in de farmaceutische afdeling van Budelpack in Poortvliet, v.l.n.r. Van Kempen, Den Haan, Van Belzen, Kersbergen, Heijboer, directeur Nieuw kerk sr. en raadslid Van Gorsel. "De omzetgroei in dit eerste half jaar van 1990 is 50% en voor het tweede halfjaar zitten we al nok- vol met opdrachten", zegt direc teur E.Ph. Nieuwkerk. "We hebben een orderportefeuille van ver boven de 10 miljoen gulden. Voor onze begrippen is de ontwik keling formidabel. Meer dan de helft van de produkten is voor buiten Nederland. Zo zijn er tien tallen trailers met in Poortvliet verpakte artikelen naar Engeland gereden. Via Vlissingen gaat dat heel snel. Ook aan Griekenland en Finland leveren we." In een creatieve competitie ont werpen twee Thoolse architecten, J. Boelhouwers en Th.W. Moer land, Budelpack van de toekomst. Voor uitbreiding van de produk- tieruimte, kantoren, kantine en parkeergelegenheid denkt het Poortvlietse bedrijf 10.000 m2 grond nodig te hebben. Daarmee stuit men al op het eer ste probleem, want binnep een jaar heeft Budelpack alle beschik bare grond(2500 m2) benut. Mede gezien de groei van een ander Poortvliets bedrijf, woninginrich ting Bouman-Potter, zijn volgens Nieuwkerk ingrijpende maatrege len nodig: opheffing van de riool waterzuiveringsinstallatie en uitbreiding van het industrieter rein langs een toekomstige rond weg noord die via het Oud Kerkhof, langs de Schapenweg naar de Noordhoekseweg loopt. "Er is een totaal nieuwe opzet van het Poortvlietse bedrijventerrein nodig, anders is de groei niet te realiseren", concludeert Nieuw kerk. "Dan moeten we elders gaan kijken en misschien is dat ook beter voor het arbeidspoten tieel, want het vinden van perso neel is het tweede knelpunt. Voor vestiging elders hebben we al een uitnodiging en offerte van de ge meente Roosendaal gekregen." Budelpack raamt de groei voor de komende vier jaar op jaarlijks 15%. "Als we die omzet kunnen bereiken en de financiën rond krijgen, is het de vraag of er vol doende bouwterrein en mens kracht is. Op dit moment is dat nog niet het geval. Grond hebben we nog wat, maar de Thoolse ar beidsmarkt is uitgeput. Via Ber gen op Zoom hebben we 20 Turkse personeelsleden kunnen aantrekken en van TopSails heb ben er 6 mensen gesolliciteerd. Mensen die nu over de brug wer ken, zouden we meer op Tholen moeten kunnen houden", aldus Nieuwkerk. Pagina 9: Rondweg noord Poort vliet met industrie in hart van Tholen zitter landinrichtingscommissie ruilverkavelingsblok St. Apna- land), wethouder J. Versluijs uit Scherpenisse namens het gemeen tebestuur, landbouwconsulent A. v.d. Linden, ir. H. Okma van de landinrichting en ir. De Wit van de stichting stimulering plantaar dige produktie. De provinciale raad koos Tholen voor het onderzoek door de ver schijning van de nota 'Landbouw Tholen 2000', het feit dat er al eni ge concentratie van glastuinbouw aanwezig is en het gegeven, dat Tholen al tuinbouw georiënteerd is. Daarnaast bieden de onder handen zijnde landinrichtingspro jecten wellicht extra mogelijkhe den voor verwezenlijking van een glastuinbouwcentrum. Zeeland heeft er een geschikt klimaat voor en glastuinbouw kan aan goede ondernemers een uitstekend inko men bieden, aldus de provinciale raad. De werkgroep heeft zich al elders georiënteerd en vastgesteld, dat concentratie vele voordelen biedt: een meer doelmatige en goedko pere aanleg van tal van gemeen schappelijke voorzieningen: gas, water, elektriciteit en ontsluitings wegen. Daarnaast is de onderlinge kennisuitwisseling van groot be lang gebleken. Zo'n glastuinbouwcentrum kan het best via een projectfnatige aanpak tot stand komen. Uitwer king van de plannen is alleen zin nig en verantwoord als er voldoende agrarische onderne mers zich als glastuinder willen vestigen. "De werkgroep inventa riseert eerst voordat we wat gaan doen", stelt Van Kempen. Afhan kelijk van de animo wordt beslist of er eind augustus een speciale voorlichtingsbijeenkomst komt. Van Kempen stelt vast, dat er een glastuinbouw-ontwikkeling in een wat grotere ring rond Rotterdam plaatsvindt. "In Voorne Putten is men ook begonnen met zo'n pro ject. Er komen daar o.a. 5 glastuinders die in het Westland voor wegenaanleg of stadsuitbrei ding weg moeten. Tholen is er ook geschikt voor. Je hebt er een groter aantal uren zon dan gemid deld in Nederland, binnen de ruil verkaveling zijn er mogelijkheden om grond te krijgen en bij St. An naland zijn er nogal wat glastuin ders. Over de plaats hebben we nog geen idee, maar het ligt een beetje voor de hand om de moge lijkheden daar te onderzoeken. Het ruilverkavelingblok St. Anna land is ook het verst gevorderd. Bij ons stappenplan is de peiling van de interesse echter een eerste vereiste. Wij wachten de ant woordkaarten af", aldus Van Kempen. Een wagenspel, ponytrein, Caribi sche en Zuid-Amerikaanse mu ziek en dans, ballonnenclown, illusionistenshow, modeshows en demonstraties. Zomaar enkele dingen die de komende dagen te beleven zijn in Bergen op Zoom, tijdens de 26ste Bourgondische Krabbenfoor. Vanmiddag om twee uur gaat die officieel van start en duurt tot tien uur, evenals morgen. Zaterdag is de Krabben foor geopend van tien tot negen uur. Behalve veel muziek en show zijn er diverse attracties en de monstraties van verenigingen en koopjes bij de talrijke deelnemen de middenstanders. Het centrum van de markiezenstad verwacht opnieuw tienduizenden bezoekers de komende dagen. In de Stenen Tuin staan kermisattracties op gesteld, bij het Markiezenhof en op het Beursplein zijn kunstmark ten ingericht en oude ambachten zijn te bewonderen in de Stations-, Steenbergse- en Lievevrouwe straat. In de Gevangenpoort is een tentoonstelling ingericht over de historie van laatstgenoemde straat. De Gertrudiskerk is gedu rende drie dagen van 's morgens tien uur tot na het laatste avond concert open voor bezichtiging. Om half vijf en half negen vinden er orgelconcerten plaats. TSG gaat samenwerken met bouwbedrijven Noordelijke rondweg groeihart bij Poortvliet met Vier mille voor opknappen kerkorgel Oud-Vossemeer Tholen bij Brabant? Dan ga ik verhuizen, zegt scheidende waterschapsambtenaar J. Slager ie Rijkssubsidie voor onderzoek lange Thoolse pendel Topsails had op hoogtepunt 80 personeelsleden, maar sluit nu de poorten Sint-Philipsland maakt be zwaar tegen voorgestelde rege ling voor snijden van zee groente Meer animo cursussen Rec- Canadese wielrenner breekt rugwervel in jubileumronde van Sint-Maartensdijk Jan Jansen is het fietsen nog niet verleerd MEN VINDT NIET IN IEDER ZANDKUILTJE TRUFFELS Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Veiling Sint-Annaland, woensdag 25 juli. Doré blok I 25-28, blok II 25-26, apart 22-29, bonken 22, drielingen 22, kriel 160-162; Pre mière gewone 22, bonken 45; Glo ria gewone 22-26, bonken 32-34, drielingen 22-23, kriel 167-173; Bintje gewone 24-26, bonken 43, drielingen 15, kriel 165; Eigenhei mer gewone 22-34, drielingen 11, kriel 36; Prior gewone 22, bonken 26; Bildstar gewone 20-31, kriel 30. Aanvoer 245 ton. Dinsdag 24 juli. Doré blok I 23-24, blok II 22, apart 22-24, bonken 22, drielingen 22, kriel 150-152; Première gewone 22-23, bonken 41, drielingen 22; Gloria gewone 22-25, bonken I 32-35, drielingen 22-23, kriel 160-170; Bintje gewone 23-27, bonken 41; Eigenheimer gewone 19-32; Bildstar gewone 20-28. Aanvoer 233 ton. De afgelopen week heeft de poli tie tijdens de dagelijkse alcohol controle diverse keren een rijverbod opgelegd. Dat gebeurt wanneer de ademanalyse-appara- tuur een waarde aangeeft van meer dan 235 microgram. Zon dagavond mocht M.S.F. uit Sint- Annaland gedurende acht uren niet achter het stuur zitten. Hij wilde in de Hoogstraat in Tholen in een auto stappen, terwijl hij door alcoholgebruik nog nauwe lijks op zijn benen kon staan. Maandagavond werd D. v.d. B. uit Burgh-Haamstede met zijn auto staande gehouden onder de Thoolse brug. Ook hij had teveel gedronken, de apparatuur wees 255 microgram aan. Omdat dat onder de 350 bleef, kreeg v.d. B. de mogelijkheid om meteen f. 250,- boete te betalen. Hij deed dat ter plekke, en moest vervol gens de auto nog een uur laten staan. In Sint-Philipsland bleek automo bilist J.V. donderdagavond flink onder invloed te zijn: 955 micro gram (is 2.15 promille). Hij kreeg een rijverbod van acht uren. Een dag eerder werd op de Oostdijk bij E.J. van R. 515 microgram (1.1 - 1.25 promille) geconstateerd, goed voor een rijverbod van vijf uren. oióhandei cA. Schot B.V. Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen per kgf 4,25 per kg vanaf... f 13,50 ir PEL GARNALEN ir VERSE ROG ir De ZOMERVISKRANT met heerlijke recepten ligt GRATIS voor u klaar! Advertentie Ï.M. w

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1