0 'Je hoort de natuur ademen' Zoet water: ik kreeg er weieens 'n punthoofd van' 'Tholen bij Brabant? Dan ga ik verhuizen' Meer animo Ree Bezwaar K.v.K. tegen beknotte Oosterschelde Filmopnamen NOS voor ''Het gezicht van Nederland Kamerlid stelt vragen over de samenwerking Tholen/Brabant Donderdag 26 juli 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De NOS-ploeg die drie dagen Tholen in beeld bracht voor de serie 'Het gezicht van Nederland' maakte ook uitgebreid opnamen van het sportvissen, één van de recreatieve attracties van ons eiland. Weldadige rust J.E. Slager uit Vossemeer in de vut na 31 jaar waterschap Ondenkbaar Betrokken bij mileu Sint-Philipsland niet tevreden over snijden zeegroente Rode Kruisvoorzitter: 't zal zo'n vaart niet lopen Halsteren Op de bres voor recreatie- en visserijsector De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland is bij de Raad van State in beroep gegaan tegen de aanwijzing van de Ooster schelde als beschermd Natuurmonument. De K.v.K. is van mening dat de toeristische- en visserij functie van de Oosterschelde heroverwogen moet worden. Visserij De afdeling vormings- en ontwikkelingswerk van het Ree wil de activiteiten graag uitbreiden naar Sint- Philipsland en Schouwen-Duivenland. Mensen uit die gebieden namen vorig jaar deel aan cursussen op Tho len en de Bevelanden. Daarnaast heeft Welzijn voor Ouderen op Schouwen gevraagd om een geheugencur sus te organiseren, meldt het jaarverslag 1989 van het Regionaal Educatief Centrum. PBVE Nadat een grote bot aan de hengel is gehangen, wordt de vangst Het aanbrengen van de zagers wordt in beeld gebracht, gefilmd. Voor schipper Bos is het een mooie onderbreking van het stille zomerseizoen. "Dit najaar zitten we al bijna vol geboekt, maar juli en augustus zijn altijd rustig. Wij Daarvoor waren donderdagmor gen heel wat mensen opgetrom meld om vanaf het kopen van de zeepieren, leeglopers en maden bij C.J. Moerland in St. Annaland tot en met het vangen van een dik ke paling en een forse bot aan boord van het motorschip Vaya Con Dios van J.J. Bos in beeld te brengen. Regisseur Maarten Henneman, cameraman Peter Bloemendaal en geluidsman Pascal Vos genoten er van. Onder ideale omstandighe den werd een vaartocht gemaakt op de Krabbenkreek richting Mastgat/Zijpe en het programma liep flink uit. "Mensen uit de Randstad zijn geen water gewend", concludeert archivaris J.P.B. Zuurdeeg, die na mens de gemeente de filmploeg begeleidt. "Daarom krijgt deze vaartocht ook zoveel aandacht. Op de haven in Stavenisse sprak ze het bord 'Parkeren op eigen ri sico in verband met hoog water' zo bijzonder aan." Overigens geniet de archivaris zelf ook, want niet elke dag vertoeft hij onder zulke zeldzaam mooie weersomstandigheden op de Oosterschelde. Wanneer de Vaya Con Dios op het 'kruispunt' Krabbenkreek/Mastgat/Zijpe voor anker gaat en de motor af zet, ontstaat er een weldadige rust. "Je hoort de natuur ade men", zegt Zuurdeeg. Een grote tegenstelling met het beeld aan de kust van Walcheren en Schouwen waarover de in een fleurig zomerhemd gestoken ge deputeerde De Voogd een paar dagen later in het NOS-journaal sombere mededelingen doet. De recreatiestroom wordt te groot, Zeeland is vol. De promotie van Tholen als oord van rust voor sportvissers gaat ondertussen verder en daarbij wordt geen middel onbeproefd ge laten. Leden van de hengelsport vereniging de Zeebaars die de Vaya Con Dios bemannen, weten maar al te goed dat de visvangst midden in de zomer te verwaarlo zen is. Dhr. Geluk uit Scherpenis- se krijgt een scholletje en een scharretje aan de haak, dhr. Bo- gers uit St. Maartensdijk twee kleine wijtingen en dat is een schrale oogst. Uit het leefnet wor den een tevoren aan de wal in geslagen grote paling en een flinke bot gehaald en aan hengels be vestigd. De camera zoemt tevre den wanneer die uit het water worden gehaald. varen veel met personeelsvereni gingen: voor 75 tot 80% uit Bra bant en de rest uit Rotterdam en omstreken. Ze boeken soms zeven maanden vantevoren, anders is de datum bezet. In het hoogseizoen maak ik 22 reisjes per maand en 18 tot 19 is normaal. In september begint het weer en dat loopt in ok tober, november en december door. Januari en februari zijn rustig, maar vanaf maart tot en met juni is het weer heel druk", vertelt schipper Bos, terwijl hij door het smalle vaarwater van de Krabbenkreek terugvaart naar de haven van St. Annaland. Twaalf jaar vaart hij inmiddels met groe pen sportvissers. Sportvissen vanaf de Vaya Con Dios in de Oosterschelde was één van de onderwerpen voor 'Het gezicht van Tholen'. Het is inmiddels al kwart voor elf wanneer de Vaya Con Dios af meert, terwijl de filmploeg om tien uur al in het streekmuseum de Meestoof had moeten zijn. Re gisseur Maarten Henneman is nog niet tevreden. Het schip moet nog een keer vertrekken om de afvaart te kunnen filmen. Dhr. v.d. Ster ren uit Poortvliet, die wegens de hogere stand van de zon zijn bo venlijf intussen heeft ontbloot, moet zijn trui weer aantrekken. "Iedereen dient de kleding die hij om negen uur aan had, weer aan te doen", zo houdt de regisseur de acteurs voor. Er wordt grif meege werkt. "We filmen nu voor de derde dag op Tholen, maar het zijn overal aardige mensen", zegt camera man Peter Bloemendaal. In het najaar zal blijken hoeveel seconden of minuten er van drie uur filmen van de sportvisserij overblijven. Plaatsvervangend griffier J. Slager uit Oud-Vossemeer neemt na 40 jaar overheidsdienst afscheid van het waterschap Tholen. "Ik ben 'n radertje geweest in 'n rad; niet meer en niet minder." De 58-jarige J.E. Slager uit Oud-Vossemeer, waarnemend griffier van het waterschap Tholen, vindt een veertigjarige loopbaan bij de overheid 'geen enke le verdienste'. Morgen biedt zijn werkgever hem een afscheidsreceptie aan, omdat Slager per 1 augustus ge bruik maakt van de vut-regeling. De bescheiden ambtenaar ('ik hou niet zo van dat woord') vat zijn werkzaamheden in enkele zinnen samen. "Uitwerken en voorbereiden van beleidsbeslissin gen, maken van beleidsnota's, ver slaglegging van vergaderingen van het dagelijks bestuur en de alge mene vergadering." Daarnaast hield hij zich bezig met de voor lichting, zij het dat die op een laag pitje stond. "Ik heb me er altijd over verwonderd dat de burger zo weinig over het waterschap weet, maar dat ligt ook aan het water schap zelf." Slager is er daarom mee ingenomen, dat de Zeeuwse waterschappen hebben besloten een gezamenlijke voorlichter aan te trekken. Toen het waterschap in 1975 de waterkwaliteitstaak kreeg toebe deeld, werden voorlichtingsbij-- eenkomsten belegd en tevens alle Thoolse scholen bij die voorlich ting betrokken. En kort geleden is aan 18 van de 22 scholen in de re gio een informatie-diskette gele verd. Het waterschap gaat dit project begeleiden. "Maar het probleem is, dat slechts bij 3 a 4 scholen die diskette ook werkelijk te gebruiken is op de aanwezige computer," vertelt Slager. Maar dat heel wat mensen het water schap zelfs verwarren met de wa terleidingmaatschappij, vraagt volgens hem om verbetering van de voorlichting. Toch zeker met de nieuwe waterschapswet op komst, waardoor de bestuurssamenstel ling minder landbouwgericht zal zijn. Die verschuiving in de vertegen woordiging lijkt de scheidende ambtenaar een goede zaak. "Hoewel 't betekent dat de burger meer moet gaan betalen. De ge wijzigde bestuurssamenstelling zal ook duidelijk maken dat het waterschap géén verlengstuk is van het boerenbedrijf, wat som migen denken." De uit Poortvliet afkomstige Sla ger begon zijn ambtelijke loop baan op 1 augustus 1950 als volontair bij de gemeente Stave nisse. "Werken zonder dat je er voor betaald krijgt is nu ondenkbaar, maar toen was je blij met een baantje." Na acht maan den verwisselde hij Stavenisse voor Sint-Maartensdijk, waar hij de watersnood meemaakte. "Dat was een spannende tijd. Dag en nacht verbleef ik, samen met m'n collega Marien Meerman, in het gemeentehuis. We sliepen om toerbeurt, omdat alle hulp vanuit het gemeentehuis werd gecoördi neerd. Thuis in Poortvliet stond alles onder water." Op 1 januari 1955 stapte Slager over naar de Zuidhollandse ge meente Poortugaal, maar per 1 mei 1959 kwam hij terug naar zijn geboortestreek. Op 1 januari van dat jaar was het nieuwe water schap Tholen gevormd, dat het hele eiland omvatte. "Vanaf het begin was ik bij de eenwording be trokken. Het kantoor was ge vestigd in de kleuterschool te Sint-Maartensdijk, waarna in 1961 het huidige Polderhuis in ge bruik werd genomen." Slager be gon als commies op de afdeling algemene en juridische zaken. "M'n hart lag bij de technische kant, maar 'k had totaal geen technische knobbel. Maar bij een waterschap ben je minder ambte naar dan bij een gemeente. Je bent bovendien bij het geheel be trokken." Slager had veel respect voor de bestuurders van het eerste uur - die enorm bij het .water- schapswerk betrokken waren - en voor dijkgraaf H. van Gorsel. "In de loop der jaren is er in de men taliteit van de bestuurders heel wat veranderd. Ook de tijd is nu natuurlijk anders." Toen Slager aantrad was de ruil verkaveling in een afrondende fa se. Maar de deltawet was aan de orde van de dag. In 1974 werd door Den Haag het besluit om de Oosterschelde met een vaste dam af te sluiten teruggedraaid. "Dat hebben de waterschappen niet ge wonnen, maar ik ben nog steeds blij dat de Oosterschelde open is. Voor mijn part waren - in plaats van al die dammen - de dijken ver hoogd, dan was Zeeland Zeeland gebleven," zegt Slager. De water kwaliteitstaak vond hij altijd een interessant aspect, omdat hij zich erg bij het milieu betrokken voelt. Inmiddels was hij - in 1978 - be vorderd tot hoofdcommies en waarnemend griffier. Ook maakte hij deel uit van de commissies lastenheffing en voorlichting. Dijkverhogingen en de waterzui vering zijn afgeronde zaken, maar de laatste jaren van Slager's loop baan stonden in het teken van zoet water. "Ik kreeg er weieens een punthoofd van. Heel wat be zwaarschriften heb ik verwerkt en vergaderingen verslagen." Een an der aspect was de automatisering. "Dat begon op de afdeling finan ciën, dus daar heb ik nog niet erg veel mee te maken gehad. Maar de komende jaren zal de automatise ring voortgaan." Met de concen tratie van waterschappen werd Slager ook geconfronteerd. "Da's voorlopig afgewenteld, maar in de toekomst zal er niet aan te ontko men zijn. En hoewel 't prima functioneert, zal Tholen als kleinste Zeeuwse waterschap ze ker het eerst ten offer vallen aan concentratie." Na 31 jaar water schap kijkt J. Slager terug op een boeiende periode, waarin hij met alle collega's steeds 'enorm plezie rig' heeft gewerkt. Als lid van de personeelsvereniging hoopt hij de contacten met zijn collega's voort te zetten. Vervelen zal Slager zich na 1 augustus geen moment. "Het hele huis moet opgeschil derd worden. Bovendien heb ik een grote tuin te onderhouden, ik ben een enorme strandliefhebber, fotografeer en film en speel pia no." Ook lezen - waarvoor de tijd ontbrak - pakt^hij mogelijk weer op; hij assisteert al als vrijwilliger in de uitleenpost van de biblio theek. Eén ding is nog een wens voor de toekomst: de geschiedenis van het huidige waterschap Tho len te boek stellen. B. en w. van Sint-Philipsland ma ken bezwaar tegen de door minis ter Braks voorgestelde regeling voor het snijden van zeegroente, omdat die onvoldoende waarbor gen biedt voor de plaatselijke be volking. Ook is het college het niet eens met de door de minister gevolgde procedure: gemeente besturen rond de Oosterschelde kunnen tot 1 september reageren op de voorgestelde regeling, maar bezwaarschriften tegen de aanwij zing van de Oosterschelde als (staats)natuurmonument moeten uiterlijk 1 augustus ingediend zijn. In de door de minister voorgestel de regeling zijn suggesties opge nomen voor het afgeven van vergunningen voor het snijden van zeegroente, maar er wordt niet aangegeven of de eigenaar van de gronden met die regeling accoord gaat. De gemeenteraad van Sint-Philipsland heeft inder tijd bezwaar gemaakt tegen de voorlopige aanwijzing, omdat niet duidelijk was of de bevolking zeegroenten kon blijven snijden en zee-aas blijven spitten. On danks een toezegging is in de defi nitieve beschikking over de zeegroenten niets opgenomen. Voor het spitten van zee-aas krijgt de Deltafederatie de bevoegdheid vergunningen af te geven voor be paalde plaatsen, die echter niet worden genoemd. Begin dit jaar besloot Het Zeeuws Landschap om vergunningen uit te geven voor het snijden van zee groente op haar schorren om Sint- Philipsland. Regiobeheerder Ron Brouwer uit Anna Jacobapolder deelt mee dat 106 vergunningen zijn uitgereikt aan Sint- Philipslanders. Zij konden van half april tot half juli op de schor ren terecht, maar moeten die nu weer qverlaten aan de vogels om voedsel te verzamelen voor hun trektocht naar het zuiden. Hoewel Brouwer een zekere mate van dis criminatie in de huidige regeling (alléén inwoners van Sint- Philipsland) toegeeft, vreest hij een verruiming. "Dan worden we beslist door heel West-Brabant overspoeld." Het VVD Tweede Kamerlid mr. A.J. te Veldhuis uit Middelburg heeft aan staatssecretaris me vrouw De Graaff-Nauta schrifte lijke vragen gesteld over de samenwerking van Tholen en Sint-Philipsland met Noord- Brabant. Dit naar aanleiding van de brief van de staatssecretaris aan g.s., waarin ze een grenswijzi ging in overweging geeft. De vra gen luiden als volgt: 1. Hebt u in een brief aan gedepu teerde staten van Zeeland uit gesproken dat de Zeeuwse gemeenten Tholen en Sint- Philipsland zich te veel op West- Brabant richten; er met name bij de ambulancedienst en de brand weer knelpunten bij de samenwer king tussen gemeentes over provinciegrenzen heen bestaan; beide gemeenten daarom meer met Zeeland moeten samen werken? 2a. Kunt u nader concretiseren waaruit die knelpunten feitelijk, dus in de praktijk, bestaan? b. Wilt u bij uw antwoord dan te vens de volgende uitlatingen van de behandelend ambtenaar op de griffie van de provincie Zeeland betrekken: 'Een plan van achter de bureautafel in Den Haag. Alle betrokkenen in het gebied (d.w.z. de 2 provincies en de betrokken gemeenten) willen de samenwer king met West-Brabant. De over eenkomst werkt uitstekend. De brandweer en de ambulance van Bergen op Zoom zijn dichterbij dan Goes; ook na 1995. Het mi nisterie zoekt spijkers op laag water'? 3. Kunt u nader concretiseren wel ke praktische voordelen er uws in ziens zullen ontstaan als beide gemeenten naar een samenwer kingsovereenkomst met Zeeland overgaan? Zullen die voordelen groter zijn dan die bij voortzet ting van de huidige situatie (als betrokkenen dat zouden wensen) en - zo ja - hoe veel groter? Sommige lezers zijn vorige week danig geschrokken van het artikel over de knelpunten bij de provinciegren zen. In een brief aan gedeputeerde staten geeft staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken in overweging om Sint-Philipsland en Tholen bij Noord-Brabant in te delen. "Ze trekken simpelweg je wortels uit, zonder enig gevoel. Als die grenswijziging doorgaat vertrek ik, want ik wens Zeeuw te blij ven," reageert J.E. Slager uit Oud- Vossemeer. Hij stoort zich enorm aan de zakelijke opstelling van de staatssecretaris. Hoewel hij zegt van nature geen actievoerder te zijn, zou hij een actie om Tholen Zeeuws te houden van harte on dersteunen. Toch wil Slager geen kwaad woord over de Brabanders horen. "Dat zijn hele goede men sen, zo heb ik zelf met de evacua tie in de oorlog ondervonden. Maar de aard is heel anders." Hij kan zich niet voorstellen dat de voorgestelde grenswijziging wordt doorgevoerd, of dat de Thoolse en Sint-Philipslandse bevolking dat zonder slag of stoot accepteert. De diensten van brandweer, am bulancevervoer, Rode Kruis, poli tie en ziekenhuizen zijn de voornaamste beweegreden voor de bewindsvrouwe om de grens kwestie aan de orde te stellen. "Het is niets nieuws," aldus een geenszins verontruste Rode Kruis voorzitter A. v.d. Hoek. "Gede puteerde staten zijn er al jaren over bezig, maar Zeeland vecht voor het behoud van die 21.000 in woners (ruim 6% van de Zeeuwse bevolking - red.). Hij verwacht dan ook niet dat er de eerstko mende jaren iets verandert. "Het is puur een kwestie van: wie moet er betalen. Nu betaalt Zeeland een aantal subsidies aan Brabant voor de grensoverschrijdende activitei ten. Maar de overheid wil graag per gebied een overzicht van de kosten. En het toerekenen van lasten is dan kennelijk weieens moeilijk." Voor het Thoolse Rode Kruis verandert er in de praktijk niets, aldus v.d. Hoek. Op papier maakt men deel uit van de kring Zeeland, maar voor oefeningen en rampenbestrijding wordt met West-Brabant samengewerkt. "We besteden niet eens aandacht meer aan die geluiden over grens wijziging." Wat het ambulance vervoer betreft is v.d. Hoek erg duidelijk: 'Wettelijk moet een am bulance binnen 15 minuten ter plaatse kunnen zijn." Waarnemend groepscommandant M. Verkerke van de Thoolse rijkspolitie kan zich de gedachten- gang van de staatssecretaris goed voorstellen. Persoonlijk zegt hij, gezien zijn ervaringen op Tholen, dat samenwerking met het korps Halsteren gezien de afstand het beste is. De Zeeuwse korpsen Zie- rikzee en Kruiningen liggen altijd nog zo'n 15 tot 20 kilometer van Tholen. "De samenwerking met Halsteren wordt belemmerd door dat het een ander politiedistrict, een ander arrondissement en een andere provincie betreft, dus door een grenswijziging zou handiger gewerkt kunnen worden," aldus Verkerke. Hoe de districtscom mandant in Middelburg over deze zaak denkt, weet hij niet. In sep tember komt er waarschijnlijk uit sluitsel over de reorganisatie bij de rijkspolitie en de samenwer king met de gemeentepolitie. Tot die tijd vinden geen benoemingen plaats en blijven vacatures onver vuld. Daardoor blijft Tholen zit ten met een vacature bij de administratie. Ook de Thoolse brandweer werkt nauw met West-Brabant samen. "In Zeeland bezoeken we alleen de brandweervergaderingen. Ik snap af en toe niet wat we er doen," vertelt waarnemend ge meentelijk brandweercomman dant R.J. Weggemans. Volgens hem verandert er door een grens wijziging niets, de samenwerking met de gewestelijke brandweer is er al en blijft zo. "Maar of dat een argument zou moeten zijn om de provinciegrens te wijzigen, daarvan wil ik niets zeggen," al dus Weggemens. Het gemeentebestuur van Tholen gaat een reactie naar gedeputeer de staten sturen, laat wethouder J. Versluijs desgevraagd weten. "We kunnen er moeilijk over zwijgen. Zeeuws gebied zijn we en willen we blijven, maar er moet prak tisch gewerkt worden. Sommigen zeggen dat Tholen van twee wal letjes wil eten, maar ambulance vervoer, brandweer en vuilafvoer moet praktisch worden opgelost. De provinciegrens moet niet on overbrugbaar zijn." In het beleidsplan Oosterschelde, dat is vastgesteld door de Stuur groep Oosterschelde, is in de hoofddoelstelling ruimte gecrëerd voor de visserij- en de recreatieve- functie. De Kamer van Koophan del vindt het jammer dat deze doelstelling slechts gedeeltelijk wordt vertaald in de beschikkin gen 'Oosterschelde binnen- en Buitendijks'. Ook verwijst men naar het Streekplan Zeeland en Oosterschelde. Ten aanzien van de recreatie is gesteld dat deze slechts op extensieve wijze een rol mag spelen. Dit doet, volgens de K.v.K. afbreuk aan de ontwikkelingsmo gelijkheden voor dit gebied. Een recreatieve functie is wel verenig baar met de natuurfunctie. Bo vendien staat het voorgestane beleid haaks op het thema 'Ne derland Waterland', een uitwer king van de vierde nota Ruimtelijke Ordening. De K.v.K. is ook van mening dat ook op het gebied van de visserij een herbezinning gewenst is. "De Oosterschelde bezit een belangrij ke functie voor de visserij. De be staande bedrijven worden vooralsnog ontzien door het ver strekken van ontheffingen. Ech ter, uitbreiding moet worden getoetst aan de Natuurbescher mingswet, waarbij de bedrijfsma tige invalshoek nauwelijks aan de orde zal komen. Ook worden de sportvisbedrijven in hun moge lijkheden beperkt. Wij realiseren ons dat de beschikkingen vrijstel lingsmogelijkheden en vergunnin genregimes bevatten die ruimte bieden om deels aan onze bezwa ren tegemoet te komen. Echter, de beleidsmarge van de vergunning verleners is derhalve groot en in dermate bewoordingen gesteld dat geenszins vaststaat dat in vol doende mate van die mogelijkhe den gebruik zal worden gemaakt. Integendeel, de teneur van de be schikkingen is zodanig opgestèld dat er geen ruim vergunningen- en ontheffingenbeleid verwacht mag worden." De K.v.K. hoopt dat de beschikkingen zodanig worden geformuleerd dat er meer duide lijkheid zal ontstaan over de ma nier waarin gevestigde belangen worden veilig gesteld, met inacht neming van de potentiële ontwik kelingsmogelijkheden van de recreatie en de visserij binnen de randvoorwaarden van een verant woord milieubeleid voor dit fraaie natuurgebied. Vormings- en ontwikkelingswerk op St.-Philipsland In Tholen volgden 11 mannen en 58 vrouwen een cursus bij het vormings- en ontwikkelingswerk. De verdeling: drie cursussen 'Vrouw en computer' repectieve- lijk 9, 11 en 11 deelnemers, asserti viteit 12, vergadertechniek 8, cultuur v.h. alledaagse 10, geheu gencursus 8 deelnemers. Ten op zichte van 1988 werden 185 deelnemersdagdelen meer gereali seerd. De afdeling kunstzinnige vorming en amateuristische kunstbeoefening verzorgde activi teiten voor CNS De Regenboog en tijdens de bibliotheekdag in Tho len. In totaal volgden in Tholen 14 mannen en 89 vrouwen een cursus: tekenen/schilderen 38 (vier cursussen), boetseren/beeld houwen 8, keramiek 20 (drie cur sussen), kinderfilmwerkplaats 8, kunstbeschouwing 13, poëzie- werkplaats 4, kleine poëziewerk- plaats 12, modeltekenen 1. Er werden 1165 deelnemersdagdelen gerealiseerd, 129 minder dan in 1988. De afdeling betreurt het, dat geen activiteiten voor kinderen ge organiseerd mogen worden. De subsidiërende gemeenten vinden dat niet tot het werkterrrein beho ren, maar het jaarverslag spreekt van 'een verarming van de oor spronkelijke doelstelling'. De afdeling primaire beroepsge richte volwasseneneducatie (PBVE) wil de aansluiting met de basiseducatie verbeteren en via in tensieve schakelcursussen de deel nemers met minimale opleiding opvangen. In het verslagjaar viel de belangstelling voor de tweede opleiding bejaardenhelpen- den/bejaardenverzorgende in Tholen tegen. Ook het aantal cur sisten voor technische opleidingen bleef beneden de verwachting, ter wijl in deze sector de vraag groot is. Van Tholen volgden 5 cursisten in Zierikzee de cursus administra tie, 18 in Tholen de cursus bejaar- denhelpende, 2 bejaardenverzorgende, 2 electro- techniek en 1 verspanende tech niek. In totaal deden 3 mannen en 25 vrouwen mee, tien deelnemers meer dan in 1988. De basiseducatie is qua omvang het grootste onderdeel van het Ree, met 377 deelnemers, uit Sint- Philipsland waren dat slechts 3 vrouwen, allen aan der open school (in 1988 nog 8 deelne mers). Van Tholen deden 16 man nen en 35 vrouwen mee: 2 aan de lees- en schrijfgroep, 8 open school, 12 Nederlands (in combi natie met Engels of sociale/stu dievaardigheden), 13 tweede taalverwerving, 6 bruggroepen en 10 activiteiten voor lichtgeestelijk gehandicapten. In 1988 waren er 41 Thoolse cursisten. In totaal be reikte het Ree vorig jaar bijna 500 deelnemers meer dan in 1988. De nevenstichting Linea RECta ver zorgde daarnaast voor nog eens bijna 1000 mensen een cursus. De afdeling ondersteuning heeft voor de voorlichting ten behoeve van de PBVE voor het eerst gebruik gemaakt van een dia in de biosco pen, aldus het jaarverslag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13