NOS maakt opnamen voor t.v.-programma Eerste weekeinde 1500 mensen op de nieuwe Speelmansplaten Blijft Tholen bij Zeeland of komt het bij Brabant? Cebeco verkoopt gebouwen Zilveren ronde St. Maartensdijk AL 45 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Vacaturebank bibliotheek Tholen klaar Bezichtiging monumenten in Tholen Dagrecreatieterrein langs de Oesterdam overhaast geopend Staatssecretaris signaleert knelpunten provinciegrenzen Auto gestolen Parkeerboetes Donderdag 19 juli 1990 46e Jaargang no. 36 Kees Weijler komt aanfietsen in gemeentebodeuni- form. Rijdt naar camera toe, stapt af en statement zie 4.1. CU Kees Weijler. Vertelt over Stalland, zie 4.2. Dit is zo maar een stukje uit het draaiboek voor opnamen voor het televisieprogramma 'Het gezicht van Neder land'. Dinsdag en gisteren was de NOS daarvoor op Tholen en ook vandaag wordt er nog aan gewerkt. Praathuisjes "Dit eerste weekeinde hebben we door het gigantisch mooie weer met meer dan 1500 mensen een behoorlij ke drukte te verwerken gekregen, maar we waren er ei genlijk niet klaar voor", zegt Agnes Saris, één van de firmanten van de v.o.f. Oesterdam. Fonteinkruiden Voor 1 november moeten gedeputeerde staten van Zee land aan de staatssecretaris van binnenlandse zaken laten weten, of Tholen en St. Philipsland bij de pro vincie Noord-Brabant ingedeeld kan worden. Dit met name wegens de diensten van de brandweer, ambulan cevervoer, Rode Kruis, ziekenhuizen en de politie. Heroverweging Twee aanleidingen Brandweer/politie Geen 45 maar 60 verpleeghuisbed den in Ten Anker DEZE WEEK Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. In het najaar zal het resultaat op de buis te zien zijn. Op verzoek van de VVV stelde de gemeente raad voor het maken van deze uit zending 30.000 gulden beschikbaar. In mei werden in Sint-Annaland en Scherpenisse al opnamen gemaakt over de lamsoren. Dinsdag werden in Tholen opna men gemaakt van de Grote Kerk, de Markt, het praathuisje aan de haven, het stadhuis, verschillende karakteristieke panden in meerde re straten, molen De Hoop, de boerderijen Stadsgezicht en Bui tenzorg, bloemenvelden en de scheepvaart op het Schelde- Rijnkanaal. Ook de bokkepootjes De vacaturebank in de biblio theek van Tholen is vrijdag geïnstalleerd door het arbeidsbu reau uit St. Maartensdijk. Bij de ze proef worden elke dinsdag- en vrijdagmiddag de vacatures die bij de arbeidsbureaus in St. Maar tensdijk en Bergen op Zoom gere gistreerd zijn, ververst. Ook de meest gangbare folders over solli citeren, vakantiewerk en mini mum loon zijn in de Thoolse bibliotheek aanwezig. Het nieuwe arbeidsbureau in St. Maartensdijk is inmiddels een halfjaar in gebruik. Directeur Castricum heeft de indruk, dat er wat meer mensen binnenlopen dan voorheen in de Thoolse vesti ging aan de Simon Lind- houtstraat. "Door het meer open gebouw aan de Haven, vlakbij de bushalte, stapt men ook gemakke lijker binnen. Vooral 's middags. Om papieren in te vullen, is er ook meer ruimte. Een belangrijk verschil met Tholen is ook, dat we in St. Maartensdijk het uitzend bureau Start hebben. Dat scheelt ook veel voor het bezoek." Het arbeidsbureau hoopt met het steunpunt in Tholen in een be hoefte te voorzien. "In feite zitten de inwoners van Tholen nu in de situatie waarin vroeger St. Maar tensdijk zat", aldus Castricum. Met schoolverlaters heeft het ar beidsbureau 't veel minder druk dan andere jaren. "We hebben er maar een derde van vorig jaar", zegt de directeur. "Met technische beroepen hebben we praktisch niemand ingeschreven. Die waren al van de technische scholen ge plukt. Bovendien waren de schoolverlaters er vroeger bij dan andere jaren", aldus Castricum. van De Waal, de lingerie van Tim- pa en het repareren van een plat bodem op de werf van Van Duivendijk zijn op film vast gelegd. Gisteren kwamen Poortvliet, Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Stavenisse aan de beurt. In Poortvliet de N.H. kerk, het praat huisje en de molen. In Scherpe nisse eveneens kerk en praathuis je, de watertoren, diepzeeduiken en surfen bij Gorishoek en cam ping De Pluimpot. In de smalstad volgden opnamen van diverse ge bouwen, de kerk en de stadspomp, het broedgebied Pluimpot en het restant van de slotgracht van het vroegere kasteel. Ook bij Westinghouse en Polderman uien werd gefilmd. In Stavenisse vertelde W.D. van Prooyen over de watersnoodramp, de Noorse houten woningen wer den gefilmd en ook het gemeente huis, de haven, de zeewering en het monument het Zeemonster. Vanmorgen werden in Sint- Annaland opnamen gemaakt over het sportvissen, waarbij de Vaya con Dios van J.J. Bos werd inge schakeld. Ook werden shots ge maakt van het Nonnetjeshuis. Oud-Vossemeer vormt vandaag de locatie voor opnamen over pende laars. Voor de kerk in de Dorps weg stappen mensen in een busje dat richting Rotterdam rijdt. Ver der worden opnamen gemaaKt van het ambachtsherenhuis, de molen en de brug. In de vakantieperiode verzorgt dhr. H.J.J. Elenbaas weer op za terdagavond stadswandelingen in Tholen, waarbij de monumenten als het stadhuis, de Gasthuiskapel en de Grote Kerk worden bezocht. De gids vertelt interessante verha len en anecdotes, waardoor het een leuke, leerzame wandeling in het centrum van Tholen wordt. Vertrek zaterdagavond om zeven uur vanaf de hoek Kerkstraat/Markt. De kaartver koop is bij de VVV in de Kerkstraat 8. De meerpalen bij dp ingang van de Speelmansplaten zijn eindelijk verdwenen. Vrijdag werd er nog één teruggelegd om wethouder Versluijs officieus dit nieuwe dagrecreatieterrein te laten openen. Nadat wethouder J. Versluijs vrij dagmorgen officieus het nieuwe dagrecreatieterrein Speelmanspla ten langs de Oesterdam had ge opend, troffen de exploitanten in derhaast voorzieningen. Volgende zomer zal het aanbod pas com pleet zijn met een toiletgebouw en een horeca-paviljoen. Ondertussen kan men al ervaring opdoen en vele recreanten hebben in elk geval gebruik gemaakt van de nieuwe mogelijkheden langs de zoete kant van de Oesterdam. "Voor mensen met kinderen is het heel plezierig recreëren", aldus mevr. Saris. "Het is er niet diep en je hebt geen gevaar van varende boten. We hebben de eerste dagen ook heel leuk gedraaid. De ijsjes vlogen weg." Auto's moeten een rijksdaalder parkeergeld betalen en aan de hand daarvan kan men een aardi ge raming van het aantal bezoe kers maken. Het afgelopen weekeinde registreerde men 350 betalende auto's. Daarnaast kwa men er nog recreanten op de (brom)fiets. Het terrein heeft nog geen stro mend water, elektriciteit en tele foon. Dat laatste ervaart mevr. Saris in het bijzonder als een han dicap in verband met ongelukken. Een bromfietser die een verwon ding opliep, moest nu per auto naar de dokter worden gebracht. De dichtstbijzijnde telefoon is in het kantoor van de Bergse- diepsluis. "We proberen één of andere oplossing voor de commu nicatie te zoeken", zegt de be heerster. De rijdende frituur/ijsverkoop biedt met 1500 bezoekers te weinig capaciteit. Daarom wordt gestreeft naar een horeca- paviljoen met zitjes. Het eerste weekeinde leerde mevr. Saris verder, dat er barbecueput- ten, een speeltuintje en een boot helling nodig is. "Honden bleken ook een probleem te zijn. Voor de hygiëne moet er een hondentoilet komen en verder moeten de hon den gescheiden worden van moe ders met kinderen", aldus de firmante van de v.o.f. Oesterdam. De onderneming bestaat uit vier Thoolse campinghouders: de fam. Saris en Van de Sande uit Stave nisse, Bakker uit St. Maartensdijk en Zwikker uit Scherpenisse. De firma heeft onlangs een overeen komst met de gemeente Tholen Besloten. Voor de opening vrijdagmorgen was het water bij de Speel mansplaten bedekt met fontein kruiden. Voor de zwanen is dat lekker voedsel, maar voor de re creanten is het minder plezierig. Daarom ging een maaiboot direct aan het werk om het water schoon te maken. De maaiboot kreeg nog met pech te maken, maar dinsdag was de plas helemaal schoon en was de laatste rommel van de kan ten verwijderd. Gisteren begon de maaiboot aan het water voor de surfers. Volgens dhr. De Visser van rijks waterstaat groeien de waterplan ten zo massaal omdat het zoute ZIE VERDER PAG. 9 De opening van het recreatie terrein Speelmansplaten heeft voor een nieuw fenomeen ge zorgd. De politie heeft ge constateerd dat nu op de Oesterdam wordt geparkeerd langs de afslag naar het ter rein, vóór de slagboom. Mo gelijk om niet de rijksdaalder parkeergeld te hoeven betalen, die voor het recreatieterrein geldt. Ook werd zondag al een aantal afrasteringspaaltjes vernield, zodat toeristen met hun camper tot aan de water kant konden rijden. Overigens behoren de overtre dingen vóór de Bergse- diepsluis nog niet tot het verleden. Veelvuldig bekeurde de politie automobilisten die toch nog in de berm van de autoweg parkeerden, terwijl ook veelvuldig met auto's over de langzaam verkeersweg werd gereden. "Vanuit de gezichtspunten van de politieorganisatie, hulpverlening, ruimtelijke ordening en verkeer en vervoerzijn er argumenten om wijziging van de provinciale inde ling voor de Zeeuwse gemeenten Tholen en St. Philipsland te over wegen", schrijft mevr. D.IJ.W. de Graaff-Nauta aan g.s. van Zee land. Zij noemt hierbij ook nog het Markizaatsmeer. Volgens de staatssecretaris geldt overweging van de provinciale in deling in het bijzonder waar spra ke is van grensoverschrijdende samenwerkingsgebieden ingevolgé de Wet gemeenschappelijke rege lingen. "Ook waar die niet bestaan, kunnen gemeenten over de provinciegrenzen heen zodani ge wederzijdse relaties hebben, dat de ligging van die grens hero verwogen zou moeten worden." De staatssecretaris verzoekt g.s. om het gehele grensbeloop van de provincie aan een beschouwing te onderwerpen. "Kunt u mij mee delen of het, mede gelet op ge noemde overwegingen - waarvan het gewicht per gebied kan ver schillen - knelpunten veroor zaakt? Daarbij kun u tevens ingaan op de wenselijkheid van 'kleinere' provinciegrenswijzi gingen. Ik vraag u daarbij met het oog op de volledigheid ook aandacht te besteden aan de gebieden waarvan de provinciale indeling in afgelo pen periode onderwerp van dis cussie is geweest. Zonder op de toekomstige discus sie vooruit te lopen, verzoek ik u in ieder geval specifiek in te gaan op Tholen, St. Philipsland en het Markizaatsmeer. Daar is zonder meer duidelijk, dat de argumen ten in meer of in mindere mate van toepassing zijn." De brief van de staatssecretaris heeft twee aanleidingen. De eerste is een toezegging aan de Tweede Kamer om eventuele knelpunten te inventariseren die het gevolg zijn van de huidige provinciegren zen. De tweede aanleiding is het advies van de Raad voor het bin nenlands bestuur over de uitvoe ring van de Wet gemeenschappelijke regelingen. De indeling in samenwerkingsge bieden dient op haar bruikbaar heid in de bestuurspraktijk beoordeeld te worden. Daarnaast zijn de in voorberei ding zijnde vierde nota ruimtelij ke ordening extra, het tweede structuurschema verkeer en ver voer en de reorganisatie van de politie van invloed op de aanpas sing van de provinciegrenzen of de indeling in samenwerkingsge bieden. "Uit het oogpunt van coördinatie van brandweer en politie bij de bestrijding van rampen is ook af stemming van de politieregio's op de regio's van de brandweer en an dere hulpverlenende diensten van belang. Hulpverlening vereist een nauwe bestuurlijke en operatione le afstemming en samenwerking tussen de daarbij betrokken dien sten en organisaties. De belang rijkste zijn de brandweer, de basisgezondheidsdiensten, het Rode Kruis, de centrale posten ambulancevervoer en de politie. De in dat verband noodzakelijke onderlinge afstemming van de werkgebieden van deze organisa ties komt geleidelijk tot stand, maar het is een langdurig proces waarbij werkinhoudelijke argu menten een rol spelen, naast bestuurlijk-organisatorische over wegingen", aldus de staatsse cretaris. De landbouwcoöperatie Cebeco wil de gebouwen met grond aan de Rijksweg in St. Philipsland verkopen. "Liefst het complete gebeuren in één keer of anders proberen we het aan bijvoorbeeld drie gegadigden voor de verschil lende onderdelen", zegt directeur J. de Boer. Het gebouw is niet meer doelma tig voor de opslag van graan. Landbouwers van St. Philipsland kunnen hun graan in het seizoen bij de haven kwijt, hetzij per vrachtwagen, hetzij per schip. De graansilo bij de haven van St. Annaland blijft wel in gebruik. Alleen het kantoor op de boven verdieping staat leeg en is te huur. Cebeco heeft nog twee andere ge bouwen in St. Annaland: de Joan na Marialoods blijft ook nog nodig, maar van de Suzannaloods wil Cebeco afscheid nemen. Cebeco Zuidwest is overal aan het reorganiseren om het bedrijf zo wel qua personeel als gebouwen af te stemmen op de realiteit, waar- J bij er minder granen worden ge teeld. Het bestuur van de SVRZ heeft er mee ingestemd dat de architect in het bestek voor het verpleeghuis bij Ten Anker uitgaat van 60 bed den in plaats van de 45 die zijn voorzien in het ontwerp- verpleeghuisplan Zeeland. De mo gelijkheid voor 60 bedden is ont staan op grond van de nieuwe verpleeghuisnorm. Het provinci aal bestuur heeft er geen bezwaar tegen, wanneer het college voor ziekenhuisvoorzieningen zich uit spreekt over een schetsontwerp voor een nieuw Ten Anker met een capaciteit van 60 bedden. Ge noemd college brengt aan het mi nisterie van WVC advies uit over de bouwplannen. Het SVRZ- bestuur verwacht dan ook, dat een vergunning voor 60 bedden zal worden afgegeven. De organisatiestructuur van de SVRZ op Tholen en Sint- Philipsland wordt veranderd. Voor de instellingen wil men ko men tot een tweehoofdige directie, een directeur bewonerszorg en een directeur beheer. De onderne mingsraad heeft hierop positief gereageerd. Deelnemers dik tevreden over braderie Stavenisse en zomer- markt Tholen Bouwcommissie veiling Sint- Annaland aan de slag Thoolse gymnasten kijken in Assen ogen uit Orgelpedalen Betho specialiteit Interviews TSG-leerlingen over Buitenzorg Stoeien over vloerbedekking in Sint-Philipsland Geen 45 maar 60 verpleeg huisbedden in Ten Anker Russinnen kosten Timpa veel stof Hardnekkinge brand op stort plaats Tuttelhoek SGP Sint-Philipsland uitkijkposten af wijst Matte wielerwedstrijd met spannende ontknoping in Poortvliet Jubileumronde Sint- Maartensdijk kent sterke be zetting IETS DAT EEN HERINNE RING NALAAT IS NOOIT WAARDELOOS Dit nummer bestaat uit 14 pagina's In de Prins Mauritsstraat te Oud- Vossemeer is tussen dinsdagavond half elf en woensdagmorgen half zes de auto van A.H. gestolen. De bruine vierdeurs Opel Kadett 1.2 stond geparkeerd voor de woning van H. Het is niet bekend of de dader een valse sleutel had of via braak het voertuig kon binnen dringen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Rijwiel- en toervierdaagse. Van 31 juli t/m 3 augustus wordt vanuit Goes voor de tweede keer de Zeeuwse Rijwiel- en toervierdaag se gehouden. Deze fietsvierdaag se, die overdag wordt verreden, kent afstanden van 40, 60 en 120 kilometer. De start is elke morgen tussen 9 en 13 uur vanuit het sportcentrum in Goes en de routes voeren over Tholen, Noord- en Zuid-Beveland, Walcheren en Schouwen-Duiveland. Vorig jaar deden 500 fietsers mee en nu ver wacht de organisatie zo'n 1000 deelnemers. Belangstellenden kunnen voor informatie terecht bij het secretariaat, tel. 01100-12737. Comitévoorzitter A.L. Hage feliciteert dochter Keet ie met haar achtste overwinning (in 1977) in de ronde van Sint-Maartensdijk. Rechts wethouder A. Scherpenisse. Op de jurywagen zit geheel rechts het tegenwoordig internationaal jurylid W. Jeremiasse met naast hem W. Luitwieler uit Tholen. De wielerronde van St. Maartens dijk wordt zaterdag voor de 25ste keer georganiseerd in de smalstad. Dat het zilveren jubileum bereikt wordt, is in de woelige wielerwe- reld zeker een mijlpaal, mede ge zien de teruglopende belangstelling voor amateur wedstrijden. Poortvliet onder vond dat pas in zijn elfde ronde. De oudste wielerronde op Tholen, in Oud-Vossemeer, is 1 september aan de 42ste uitgave toe. Tholen houdt 24 augustus voor de I3de keer een wielerronde, maar zater dag komen alle wielerliefhebbers naar St. Maartensdijk voor een jubileumprogramma ter gelegen heid van de 25ste ronde. Een uit gebreide voorbeschouwing vindt u op pagina 13. v V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1