Gertrudisprijs Geen batterij veilig voor scholieren Nieuwe bakkerij St. Philipsland SGP neemt afscheid van Th. Aarnoudse Jtl ^1"** bewoners Predikant voor Geref. Kerken Thoïen/Poortvliet Gemeentelijke erepenning Snepvangers Achttien boetes snelheidscontrole Model boerderij voor kinderen Donderdag 12 juli 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Nieuwe wereld Met respect Zoomvliet College Groot cursusaanbod open universiteit "Het milieu wordt dood ziek van al die batterijen, dus jullie hebben met de inzameling van 503 kilo goed gewerkt." Burge meester T.A. Vogel bracht donderdag 'namens de hele gemeenschap van St. Philipsland' de leerlingen van de Koningin Juliana- school zijn hartelijke dank over en overhandig de ze voor de tweede keer de wisselbeker. Proces van jaren Op het industrieterrein in St. Philipsland, vlak langs de Rijksweg, verrijst een nieuwe brood- en banketbak kerij voor dhr. A.P. van der Est. De capaciteit wordt het dubbele van de huidige bakkerij aan de Achter straat. De gemeenteraad besloot gisteravond tot ver koop van 1700 m2 grond, waarvan 600 m2 bebouwd wordt. Th. Aarnoudse De gemeentelijke kiesvereniging van de S.G.P. Tholen heeft donderdag in de Chr. Geref. Kerk te Oud- Vossemeer afscheid genomen van Th. Aarnoudse, die 17 jaar de Staatkundig Gereformeerden in de Thoolse gemeenteraad heeft vertegenwoordigd. Inzet en ambitie Een wonder door j. van der slikke Hoofdstuk 15 VERVOLG VAN PAG. 1 Na jarenlang bejaardenhelpster te zijn geweest, kreeg ze zes jaar ge leden M.S., waardoor mevr. Bolier binnen twee jaar in een rolstoel te recht kwam. De hulp die ze 40 uur in de week via de AAW heeft, is voor haar onmisbaar, net als de wijkverpleegster die haar dage lijks komt verzorgen. In de wo ning, aangepast met allerlei voorzieningen voor de lichamelij ke handicap van mevr. Bolier, ont breekt zelfs de stalen verpleegster niet. Toch vergen de vaak zeer moeilij ke omstandigheden veel van de kracht van mevr. Bolier. Des te meer wordt het gewaardeerd, dat ze leergezin wil zijn. "Het is heel moeilijk om voor de leerlingen een gezin te zoeken op dit ge bied", zegt. mevr. Suijkerbuijk, leidster gezinsverzorging bij het Welzijnsorgaan Tholen. "Daar om zijn we erg blij met de mede werking van mevr. Bolier. De leerlingen zien en leren er ontzet tend veel. Ze worden o.a. meege nomen naar het ziekenhuis voor de wekelijkse therapie. Er gaat voor de leerling een nieuwe wereld open, het leven van de lichamelijk gehandicapte mens in onze sa menleving", aldus mevr. Suijker buijk, die donderdagavond bij de uitreiking van de Gertrudisprijs ook aanwezig was en mevr. Bolier had voorgedragen. Voor de uitreiking van de diplo ma's stelde directeur Nolet, dat het om een mijlpaal voor de jon gelui en de school ging. "Uit een groot scala van mogelijkheden hebben jullie gekozen voor het be roep van verzorgde, waarvoor je je in drie jaar een heleboel kennis en vaardigheden hebt eigen ge maakt. Leer in de praktijk toe te passen, wat je op school leerde. In Management Game. Manage mentteams uit grotere en kleinere bedrijven kunnen meedoen aan een landelijke competitie 'Mana gement Game'. In provinciale voorronden wordt men gecon fronteerd met beslissingen op het gebied van marketing, produktie, financiering, research en develop ment, onder het thema 'concurre ren of samenwerken'. Met behulp van computers en simulatie- software worden de teams steeds geconfronteerd met de gevolgen van hun beslissingen. De spelron- den worden gespeeld in het ge bouw van de Hogeschool Zeeland te Vlissingen. de praktijk is het allemaal één ge heel, geen losse onderdelen Zoals op school." De directeur hield de geslaagden een Romeins gezegde voor: 'we le ren niet voor de school, we leren voor het leven.' "Je kunt mensen technisch verzorgen, maar hoe treedt je ze tegemoet? Je moet het met hart en ziel, met aandacht doen. De ander met respect tege moet treden en ze in hun waarde laten. Dat hebben we geprobeerd mee te geven als opleiding van werkveld en school. Dit is een hele goede basis voor een hopelijk stralende toekomst", aldus direc teur Nolet. Naast het diploma spelde de sta gedocent bij elke geslaagde de be- roepsspeld verzorgende op. Iedere eindexamen-kandidaat had tien onderdelen, waarbij Jolanda van Akkeren de hoogste score be haalde met 1x9, 5x8 en 4x7. Ria van Hemert en Den Engelsman uit St. Maartensdijk behoorden volgens adjunct-directeur Van Loon ook tot de gediplomeerden met een hoog puntenaantal. Toch was het niet voor iedereen even gemakkelijk gegaan, zo ver telde leraar W. Dominicus. Team leider Franke lichtte dat verder toe bij de uitreiking van een cadeau bon aan Ingrid Schouten uit Steenbergen. "Daarmee bena drukken we iets anders dan de prestatie van deze gediplomeerde vz'er. Ze heeft er vreselijk hard voor moeten werken en ons de oren van het hoofd gevraagd. We hebben van haar kunnen leren en tijdens de stage straalde ze ook heel veel uit. De bejaardenzorg kan daarvan profiteren", aldus teamleider Franke. Op één na hebben alle gediplo meerden werk gevonden: de meesten in de bejaardenzorging zoals ook Marleen de Vos uit Poortvliet, die al voor de diploma-uitreiking in St. Cathari- na in Bergen op Zoom aan de slag is gegaan. Ook de kraamzorg was bij de geslaagden in trek. Een kleiner aantal vond werk in de gehandicapten- en gezinszorg. Sommige gediplomeerden stude ren verder voor verpleegkundige A en B. Per 1 augustus gaat St. Gertrudis een fusie aan met het Johannes College(meao) in Roosendaal als mede de Schakel(mdgo apothekers- en tandartsassisten te), eveneens in Roosendaal. De nieuwe naam van de school wordt Zoomvliet College. In de statuten is bepaald, dat er zowel in Bergen op Zoom als in Roosendaal les ge geven moet worden. De 75ste erepenning die de ge meente Nieuw-Vossemeer uit reikte, ging vrijdagmiddag naar dhr. C. Snepvangers, op Tholen en St. Philipsland ook bekend als projectvoorberei der van bouwbedrijf Uytde- willigen. Burgemeester Luk kassen reikte de onder scheiding uit in het Wagen huis. Snepvangers kreeg de gemeen telijke erepenning in zilver we gens zijn verdiensten op velerlei terrein. Hij is niet al leen 25 jaar in dienst van Uyt- dewilligen alsmede secretaris van de personeelsvereniging van het bouwbedrijf, maar ook actief in de muziek en de politiek. Tien jaar bestuurslid van de Nieuw-yossemeerse muziekvereniging Semper Crescendo, waarvan momen teel secretaris. Verder lid van de harmonie Amicitia uit Steenbergen en de carnavals band de Vosseblazers. Voorts is Snepvangers lid van de steunfractie van Algemeen Belang, waarvan raadslid H. Buys de exponent is. Sinds de instelling van de ge meentelijke onderscheidingen in Nieuw-Vossemeer in 1963 was de erepenning voor Snep vangers de 75ste decoratie. Bij het Zeeuwse studiecentrum van de open universiteit zijn mo menteel 1.040 studenten inge schreven (2.4% van het landelijke aantal), die samen 1.600 cursussen volgen. De belangstelling gaat uit naar rechtswetenschappen (22%), bedrijfs- en bestuurswetenschap pen (18%), technische weten schappen (16%), cultuurwetenschappen (13%), so ciale wetenschappen (13%), eco nomische wetenschappen (12%) en natuurwetenschappen (6%). Elk van de ruim 120 cursussen van de open universiteit bevat een af geronde hoeveelheid lesstof, die kan fungeren als op zichzelf staande studie of als bouwsteen voor meer omvangrijke studiepro gramma's. Naar eigen behoefte kunnen cursussen worden gecom bineerd tot een op maat gesneden opleiding, bij voorbeeld een kort hoger onderwijsopleiding (KHO) of een opleiding voor het behalen van een doctoraaltitel of een eind diploma HBO. Het studiecentrum van de opên universiteit is gevestigd in de Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg. Onlangs is de ruimte uitge breid van 90 naar 189 m2, wat nodig was door de groei van het aantal ingeschreven studenten (en daardoor van de medewerkers) en door de automatisering. In het studiecentrum kan men terecht voor informatie over de cursus sen. Het is geopend dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur, dinsdag en woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, maandag, dinsdag en donderdag van 18.00 tot 21.00 uur. Vorig schooljaar begon het ge meentebestuur voor het eerst met de milieu-actie. De Koningin Juli- anaschool haalde toen 216 kilo batterijen op, wat met 132 leerlin gen neerkwam op 1.64 kg per kind. Dit jaar was dat 503 kg of bij 123 leerlingen 4.09 kg. De openbare basisschool de Luyster zamelde vorig jaar 93 kg in of bij 111 leerlingen 0.84 kg en dit jaar 296 kg of bij 110 kinderen 2.69 kg. De School met de Bijbel in Anna Jacobapolder zorgde vorig jaar voor 25 kg of 0.54 kg bij 46 leer lingen. Het afgelopen schooljaar werden daar geen batterijen inge zameld en dat vond de burge meester 'erg jammer'. "Helaas is er niets aan de actie gedaan en dat is geen compliment voor de school. Hopelijk gaat men vol gend schooljaar extra zijn best doen, want deze actie blijft hard nodig. Waarom het zo belangrijk is: in heel Nederland komen 4000 De leraren C. van 't Hof en H. Geluk hebben hun handen vol aan de kist met batterijen die door leerlingen van de Koningin Juliana- school in St. Philipsland werd gevuld. Rechts voor enkele kinderen met een hele grote batterij/accu. Burgemeester Vogel kon voor de tweede keer de wisselbeker uitreiken voor deze milieu-actie. ton, dat is 100 miljoen afgedankte Dat betekent kwik, cadmium, ver- daarom dat de leerlingen in St. batterijen hebben ingezameld." batterijen in het milieu terecht, gif in het milieu. Hartelijk dank Philipsland zo ontzaggelijk veel Kampioen-inzamelaar was Ro nald Verwijs, die van zijn oom ac cu's van een baggerschip had gekregen en nog een hele grote batterij van een vuurtoren. Directeur C. van 't Hof van de Koningin Julianaschool kwam zelf aan 507 in plaats van 503 kg, zodat er volgens hem ergens 4 kg batterijen zoek moesten zijn. Hoe dan ook, hij zei het heel fijn te vinden, dat na het enkele maan den geleden begonnen milieupro ject, met de inzameling van batterijen de daad bij het woord was gevoegd. "Het is echter een proces van jaren, een heel bewust wordingsproces. We gooien echter niet alles meer zo maar weg en zijn ons meer bewust geworden van de gevaren voor het milieu. Papier, vuil, plastic, enz. mogen niet op straat of elders in het mi lieu terecht komen", zei directeur Van 't Hof. Burgemeester Vogel stipte ook het spuiten van gif door boeren en (volks)tuinders nog aan. "Daar moeten we ook mee oppassen en gelukkig wordt er al minder vergif gespoten. Voor slakken e.d. die nen we ook niet zo maar te spui ten. We moeten liefde voor de natuur opbrengen en met zijn al len ons best doen voor een schoon milieu", aldus de burgemeester. Wanneer de Koningin Juliana school volgend jaar opnieuw de wisselbeker wint, mag die defini tief op school blijven. Alle leerlin gen waren bij de prijsuitreiking aanwezig, behalve de kleuters, want die kwamen later op de dag om pannekoeken te eten als afslui ting van het schooljaar 1989/90. Donderdag heeft de politie op di verse plaatsen op het eiland de snelheid van automobilisten ge controleerd. In totaal bleken 18 chauffeurs in overtreding. Tussen 8.00 en 9.00 uur werden er op de Ten Ankerweg in Tholen 149 voertuigen gecontroleerd en 6 reden er te snel. De snelheden la gen tussen de 65 en 76 kilometer. Een uur later werd er gecontro leerd op de Provincialeweg tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Van de 58 automobilisten reed er één te hard: 102 kilometer, terwijl de toegestane snelheid 80 kilome ter is. Aan de Paasdijkweg in Poortvliet werden 11 van de 89 bestuurders bekeurd. Zij hadden een snelheid van 65 tot en met 91 kilometer. Het afgelopen weekeinde werd er op diverse plaatsen een alcohol controle gehouden. Ongeveer 60 bestuurders moesten blazen, maar niemand bleek in overtreding. De Thoolse politie nam diverse brommers uit het verkeer omdat ze technische mankementen ver toonden. De Gereformeerde Kerken van Tholen en Poortvliet krijgen vol gend jaar mei een nieuwe predi kant. De uit Zeeland afkomstige kandidaat P.J. de Buck(26) wilde de toezegging van beroep graag aannemen. Hij heeft al een keer in Tholen gepreekt en maakte 2 juli kennis met de twee kerkeraden en de gezamenlijke beroepingscom missie. De beide gemeenten zijn vacant sinds het vertrek van ds. J. Droogendijk in november 1988. In de Gereformeerde Kerken is het moeilijk om een predikant te krij gen. Er zijn veel vacante gemeen ten en weinig kandidaten. "Met twee gemeenten is het nog moeilij ker, want dat is extra zwaar. Daar om zijn we allemaal erg blij met de komende nieuwe predikant", zegt mevr. Boxhoorn-Urbanus uit Tholen. Kandidaat De Buck ging op Wal cheren naar school. Zijn ouders wonen nu in de Flevopolder, ter wijl hij zelf in Kampen studeert. De aanstaande predikant is gehuwd. Het industrieterrein in St. Philipsland met rechts op de voorgrond het perceel waar de nieuwe brood- en banketbakkerij komt. "In onze bestaande bakkerij is het een onhoudbare situatie", ver telt Adrie van der Est. "We zijn eruit gegroeid. Met zeven mensen werken we daar nu en de vraag naar onze produkten groeit steeds. Niet alleen in onze eigen vestigingen van Albert Heijn in St. Philipsland en Tholen, maar ook in de verkooppunten te St. Annaland, Oud-Vossemeer en Steenbergen. We proberen nog groter te worden en mede daar voor is een grotere bakkerij nodig. Op het industrieterrein krijgen we twee nieuwe ovens en een volledig nieuwe deegverwerking met een rijs- en bollenkast." B en W van St. Philipsland schrij ven aan de gemeenteraad, deze nieuwe activiteit op het industrie terrein 'van harte toe te juichen'. "Het bouwplan zal een aanwinst voor het industrieterrein beteke nen", aldus b en w. Volgens Van der Est werkt een ge heel zelfstandige vestiging voor de bakkerij ook beter naar de klan ten toe. "We hopen er dit jaar nog in te kunnen, want architect Fier- loos uit Goes heeft de plannen al rond en de aanbesteding vindt binnenkort plaats." De oude bakkerij wordt bij de winkel van Albert Heijn aan de Achterstraat getrokken. "Daar voor zijn we ook met plannen be zig, maar eerst moet de nieuwe bakkerij klaar zijn", zegt Van der Est. Hij wil ook de Thoolse vesti ging van Albert Heijn aan de Kot- terstraat nog'uitbreiden. Door de gezondheidstoestand van dhr. Aarnoudse kon het afscheid nu pas plaatsvinden. De bijeen komst werd geleid door de voor zitter van de gemeentelijke kiesvereniging, dhr. J.W. Duvekot. Alle raadsleden van de SGP- fractie en diverse oud-raadsleden waren aanwezig. Na Schriftlezing en gebed werd dhr. Aarnoudse toegesproken door dhr. Duvekot, die in lovende woorden de lange staat van dienst en de diverse functies van Aarnoudse memo reerde. Als blijk van waardering overhandigde dhr. Duvekot hem een boek. Na de pauze sprak dhr. M. Dijke namens de raadsfractie en de oud- De Koperen Tuin uit Goes en de Boerderijenstichting Zeeland zijn bezig met een bouwmodel van een Zeeuwse boerderij en een begelei dend boekje. Daarin wordt infor matie gegeven over de geschiedenis en ontwikkeling van de Zeeuwse boerderij, de moge lijkheden van moderne bedrijfs voering in een historisch gebouw en de manier waarop men het mo del kan maken. Er wordt ook een tentoonstelling voorbereid over de Zeeuwse boer derij. Aan de orde komen de be drijfsgebouwen van vroeger, de schuren, bakkeet, het wagenhuis, de stallen, het erf met mestput, moestuin, boomgaard, windsin- gels, alsook de hedendaagse ma nier van bouwen met golfplaten in plaats van rietdakbedekking, het gebruik van kunststof, e.d. Aan dacht wordt geschonken aan de bescherming van de boerderij als belangrijk element van ons cultuur-historisch erfgoed. Voor beelden worden gegeven van oude boerderijen waarin toch een mo derne bedrijfsvoering plaatsvindt. Het gehele project is vooral bestemd voor de jeugd. Gemikt wordt op presentatie tijdens de kinderboekenweek die op 10 okto ber begint. raadsleden. Ook in deze toespraak kwam duidelijk de veel zijdige belangstelling van Aar noudse naar voren. "U heeft niet alleen uw raadswerk met veel in zet en ambitie gedaan, ook de jeugd had een warm plekje in uw hart. Denk hierbij aan de lange staat van dienst in diverse school besturen, noem daarnaast de bestuursactiviteiten in bejaarden centrum De Schutse in Sint- Annaland, uw werk voor de socia le werkplaats De Betho, uw amb telijke werkzaamheden voor de kerk in uw woonplaats Oud- Vossemeer, dan kunnen we stellen dat een groot gedeelte van de Thoolse samenleving u veel dank is verschuldigd", aldus dhr. Dijke, die Aarnoudse een enveloppe met inhoud overhandigde. Dhr. G.D. Roeland uit Sint- Annaland sprak dhr. Aarnoudse nog toe namens de fractiebelei- dingscommissie. In zijn dankwoord benadrukte dhr. Aarnoudse dat de dank voor alles wat hij voor de gemeenschap heeft mogen doen, toekomt aan God de Heere, die dit alles heeft geschonken. Ook de gezondheid waarvan hij nu weer mag genie ten. "Het is voor mij een wonder dat ik dit afscheid nog mee mag maken. Daarom waardeer ik dit afscheid in bijzonder", aldus dhr. Aarnoudse. Het officiële gedeelte werd af gesloten door dhr. A. Kersbergen uit Oud-Vossemeer, die nog enkele woorden sprak namens de kiesve reniging Oud-Vossemeer. Hierna was er onder het genot van een hapje en een drankje nog ruime gelegenheid om herinneringen op te halen. Open tuin. Op 13, 14 en 15 juli is er voor de derde keer bij de fam. Smits aan de Pr. Julianastr. 1 te Wemeldinge een open tuin te be zichtigen van 13.00 tot 17.00 u. Behalve vele soorten fuchsia's be wonderen, kan men ook adviezen krijgen voor het kweken en over winteren, evenals ideëen voor de eigen tuin. probleem met de Duitsers had, niet dat hij nu in dat geval dacht, dat die hem een oplossing aan de hand kon doen. Trouwens een gesprek met iemand die je volkomen vertrouwen kon gaf op zo'n moment al enige verlichting. Toen hij Koos het probleem voorlegde zei deze zoals gewoonlijk niets. Hij ging gewoon door met het karwei waar hij mee bezig was, maar na een poosje zei hij: kreupele paarden moeten die Duitsers toch zeker ook niet hebben. Nee, dat denk ik ook niet zei Kees, maar hij is toch ook niet kreupel. Nee nog niet, maar dat kan 'ie mor gen wel wezen, zei Koos. Hoe dan, zei Kees. Nou dat is makkelijk ge noeg, vernagelen. Durf je dat wel, zei Kees? Nou als dat mijn gevaarlijkste karweitje was, dan liep het wel af zei Koos. Zij spraken af dat Koos de volgende morgen een uur voordat de knechts kwamen op de boerderij zou zijn om het karwei te klaren. Ik kan het vanavond ook wel doen zei Koos, maar het is beter morgenochtend, want na een paar uur heeft ie de meestê pijn en dan zul je eens zien hoe lekker kreupel dat ie is als 't ie voor de Duitsers verschijnt. De volgende morgen vroeg, het moest natuurlijk allemaal in het donker gebeuren, was Koos op de boerderij bij van der Linde. Kees was in de schuur en had de klepper apart in het veulenstalletje gezet. Zet hem eerst maar een prang op zijn neus zei Koos, want het doet wel pijn. Koos tilde de rechtervoorpoot van het paard op en trok er een hoefnagel uit. Toen mocht het paard weer even de poot op de grond zetten. Inmiddels haalde Koos een nieu we hoefnagel uit zijn zak en tilde het voorbeen weer op. Hij sloeg ver volgens de nieuwe nagel er weer in, maar wel zo verkeerd of hij nog nooit een paard beslagen had. De klepper stampte de poot op de grond, maar Koos was op tijd weg. Het dier trok de poot meteen weer op en steunde er nauwelijks meer op. Even wachten zei Koos, ik trek hem er zo weer uit, de pijn blijft ie vandaag wel houden. Om half acht gingen ze met de paarden naar 't dorp, Willem, Gilles en Bram ieder met twee paarden. Kees kwam zelf met de kreupele klepper achteraan, maar die had moeite om het dorp te bereiken. Het duurde uren voor ze aan de beurt waren, want het hele dorpsplein stond vol met paarden en de andere helft was aangeschreven om na de middag te ver schijnen. De paarden moesten allemaal één voor één voor de Duitste keurmeesters verschijnen en ze bekeken ze goed, eerst in stap en dan nog eens in draf. Dan werden de dekbewijzen bekeken en als dat klopte met de leeftijd en het signalement dan mochten die meestal door. Maar het gebeurde toch ook wel dat een merrie met een dekbewijs die er nog al slank uitzag toch gevorderd werd. Het bleef dus afwachten. Tegen elf uur waren de paarden van Kees aan de beurt. Eerst die met de dekbewij zen, dat viel mee, ze mochten allemaal mee terug naar huis. Toen kwam Kees met de klepper. De Duitsers keken met welgevallen naar de slanke merrie met de lange staart. Dat leek hun beter dan die logge zware Bel gen, maar dat die nou net weer kreupel was. Ze probeerden het eerst nog eens in stap, dat ging al moeilijk en in draf was helemaal niet te doen. Mit nach haus, snauwde één van de Duitsters, en Kees wist niet hoe snel hij van de plaats des onheils weg moest komen. En zo kwamen X ze met alle zeven paarden weer thuis. Jaantje schonk de mannen gauw een borrel in dat kon er nu wel af. Maar nu moet je me toch eens vertel len, zei Willem, hoe komt die klepper nou zo kreupel want ik heb hem gisteren nog laten drinken en toen was er niets aan te zien. Ja, dat is vannacht gekomen, zei Kees met een geheimzinnig lachje en ik denk dat ie wel weer gauw beter is. Ik hoop het, zei Willem en hij begreep dat het maar beter was om verder geen vragen te stellen. Maar het liep na tuurlijk niet bij iedereen zo goed af. De Duitsers hadden een zeker aan tal paarden nodig en die haalden ze er wel uit. Er waren boeren bij die raakten er wel twee of drie kwijt, en dat moest naderhand weer een beetje recht getrokken worden en daar moest de bureauhouder dan maar weer voor zorgen. Die wist precies hoeveel paarden ieder had en hoeveel er gevorderd waren. Aan de hand van die gegevens moest er een herverdeling plaats hebben. Wie geen enkel paard kwijtgeraakt was moest er één afstaan aan iemand die er meerdere kwijtgeraakt was en die zodoende met zijn werkzaamheden in moeilijkheden zou komen. Kees raakte op die manier ook nog wel een paard kwijt, maar dat vond hij niet helemaal erg, hij was graag bereid om een collega die er moeilij ker voor stond te helpen en dan werd het in elk geval geen kanon- nevlees. Zonder veel schokkende gebeurtenissen naderde de jaarwisseling van 1943/44. In tegenstelling tot de andere oorlogswinters was het een zach te winter. Dat kwam wel goed uit met het oog op de kolenschaarste. Kees hield zijn personeel wat aan het werk met hout hakken. Hij had nog een wal met eikenhakhout staan daar was in jaren niets aangedaan, maar nu er overal gebrek aan was loonde het wel de moeite om dat hout eens te kappen. Als het dan klein gehakt werd kon het naar de garage houder, want die verkocht nu i.p.v. benzine, hout voor de gasgenerato ren waarmee de weinige auto's die nog reden uitgerust waren. Daar het een open winter was konden ze ook nog wat greppels opschonen. Kees had ook nog wel graag wat willen draineren, maar draineerbuizen wa ren ook niet meer te krijgen en zo werd je steeds meer in je bedrijfsvoe ring beknot. Inmiddels kwamen er steeds meer geruchten over een op handen zijnde invasie op de kust van Frankrijk, België of Nederland. De Duitsers hielden daar ook terdege rekening mee. Het gehele kustge bied langs de Atlantische Oceaan werd enorm versterkt, de z.g. Atlan- tikwal. Er werden veel bunkers in de duinen gebouwd langs de Neder landse kust. Er moesten ook heel wat mensen evacueren o.a. gedeelten van Scheveningen en Katwijk. Veel mensen werden bij deze werkzaam heden gedwongen tewerkgesteld, o.a. bij het plaatsen van de z.g. Rommel-asperges, zware ijzeren staven die gedeeltelijk in zee geplaatst werden, zwaar en moeilijk werk. Veel burgemeesters kregen bericht dat ze een zeker aantal mensen moesten leveren. Velen weigerden daaraan mee te werken en gaven er de voorkeur aan om dan maar onder te dui ken. Er zijn ook burgemeesters opgepakt omdat ze weigerden en er is natuurlijk ook een aantal geweest dat zijn medewerking verleend heeft. Op deze manier werd de hoofdverdedigingslinie van Duitsland verlegd naar de West-Europese kust. Vlak na nieuwjaar 1944 werd het gezin van der Linde opgeschrikt door het bericht dat Jan opgepakt was in de Wieringermeer bij een wapen dropping voor de ondergrondse. De vrouw van Kees Drijfhout had via ondergrondse kanalen het bericht door weten te geven aan de familie van der Linde. Haar man was er ook bij betrokken geweest en hij was één van de weinigen die niet gearresteerd was, maar hij was nu natuur lijk wel ondergedoken. Ze hadden ook huiszoeking gehad, en mevr. Drijfhout werd ook meegenomen. Men had haar zware verhoren afge- WORDT VERVOLGD if

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5