32^) o 6 Tien gediplomeerde krachten klaar om bejaardencomplex te verhuizen De klokjes lopen niet altijd gelijk Oproep tot steun chr. mavo Tholen in spanningsveld t 5 Omslachtige alarmering bij brand in stacaravan camping de Striene Belgische familie gedupeerd voor 25.000 gulden VERSE MOSSELEN AL 45 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Wandeltocht over Tholen Zomermarkt in Tholen Provincie trekt 1.2 miljoen uit voor twee wegen Provinciale subsidie voor zoet water Project langdurig werklozen bekroond in Ten Anker Tholen Tijdens diploma-uitreiking aan 51 geslaagden ZE ZIJN ER WEER! Donderdag 5 juli 1990 46e Jaargang no. 34 Op 1 september treden tien gediplomeerde bejaarden helpenden in dienst bij Ten Anker in Tholen. Twee jaar lang volgden ze de opleiding en liepen ze 16 uur per week in Ten Anker stage. Over enkele maanden gaan ze het personeel van het verzorgings- en verpleeg tehuis versterken, zonder te solliciteren, want bij de aanvang van de cursus kregen de deelnemers een ga rantie op werk voor minimaal 20 uur per week. 10 van de 17 Jonge werklozen Tussen Beter Wonen en gemeentebestuur DEZE WEEK Het Thoolse voortgezet onderwijs maakt moeilijke tij den door. In navolging van de oproep van o.a. wethou der J. Versluijs bij de TSG, is vrijdagavond bij de diploma-uitreiking van de chr. mavo in Tholen van verschillende kanten een oproep gedaan om de school te blijven steunen. Concurrentie Een derde 7 vakken Maandagmorgen omstreeks 6 uur is op camping De Striene te Strijenham de stacaravan van de Belgische familie M.E.O uit Antwerpen volledig door brand ver woest. De oorzaak van de brand is niet bekend. De schade wordt geschat op 25.000 gulden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De eigenaar was verzekerd. Enorme ravage cjQ- sSckot B.V. Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Het beste adres voor al uw vissoorten! Vanaf heden dagelijkse aanvoer Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Liefhebbers van wandelen kunnen zaterdag op Tholen hun hart op halen. Voor de tweede keer staat dan de Zeven-dorpen-tocht op het programma. De activiteitencom missie van v.v. Vosmeer schoot daarmee vorig jaar in de roos en trok 267 deelnemers op vijf af standen, waarvan 211 op de 50 en 25 kilometer. Overigens is dit jaar de 25 km uit gebreid naar 30, maar de eigenlij ke zeven-dorpen-tocht - die langs alle kernen op Tholen voert - blijft de 50 km. De route is ten aanzien van vorig jaar iets gewij zigd. In Sint-Maartensdijk is het wandelpad richting Gorishoek er in opgenomen en ook Poortvliet wordt nu aangedaan (vorig jaar ging dat niet in verband met de wielerronde). De organisatie heeft al weer aanmeldingen uit het hele land ontvangen voor deze tocht, die door geoefende wandelaars wordt gezien als een goede voor bereiding op de vierdaagse van Nijmegen (17 t/m 20 juli). Evenals vorig jaar is het parcours geschikt voor rolstoelers. Voor de 50 km (minimum leeftijd 16 jaar) wordt gestart 's morgens tussen 8 en 9 uur, voor de 30 km tussen 9.30 en 10.30 uur, steeds vanaf café De Hoop aan de Ring in Oud- Vossemeer. Onderweg zijn meer dere verzorgingsposten ingericht en in Poortvliet is massage moge lijk. Wie liever een kortere afstand wandelt, kan zaterdag eveneens in Oud-Vossemeer terecht, want er zijn ook routes uitgezet van 5, 10 en 15 kilometer. Deelnemers kun nen tussen elf en twee uur starten bij café De Hoop. Alle tochten worden georganiseerd onder de vlag van de KNBLO, de officiële wandelbond. Het provinciaal bestuur van Zee land trekt in de begroting 1991 1 miljoen gulden uit voor verbre ding van de Krabbenkreekweg tussen Oud-Vossemeer en St. Phi lipsland en 230.000 gulden voor grondaankoop voor afsnijding van de bocht bij Rinses tussen Scherpenisse en St. Maartensdijk. Deze twee werken stonden al op de rails en kunnen met die bedra gen weer een stukje verder komen in de voorbereiding. Overigens komt er in 1991 een nieuw urgentieschema voor de provinciale wegen. Dit in verband met de zogenaamde wegensane ring, waarbij er een herverdeling komt van de wegen die onder het beheer van de provincie, gemeente en waterschap vallen. De planning van de provincie is gebaseerd op een investeringsni veau van 6 miljoen gulden per jaar voor secundaire wegen en ruim 2 miljoen voor tertiaire we gen. In verband met de wegensa nering per 1 januari 1992 vervalt het verschil tussen secundair en tertiair wat financiering betreft, zodat de urgentiebepaling dan het gehele provinciale wegennet zal omvatten. Het wegenonderhoud behoeft nog een lichte verbetering, aldus g.s. Deze wordt o.a. bereikt door en kele wegen met een slechte onder- houdstoestand, zoals de Krabbenkreekweg tussen Tholen en St. Philipsland, de komende jaren te reconstrueren. De provincie Zeeland is bereid om n 1991 evenals dit jaar 75.000 gul len beschikbaar te stellen aan de :ommissie waterbeheersing en ontzilting. Dit geld wordt besteed voor het onderzoek naar de aan voer van zoet water in de Mossel- hoek bij Tholen. Deze zogenaamde inlaatproef vordert en de resultaten zijn tot dusver positief. De betrokken be langen hebben steeds meer be hoefte aan een groter inzicht in de g<3'olgen van zoet wateraanvoer. Dit heeft tot gevolg, dat men ook steeds meer aspecten aan de orde stelt in het onderzoek. Het belang van het onderzoek is dan ook zeer groot, aldus gedeputeerde staten. De commissie waterbeheer en ont- zilting valt onder de stichting voor de Bedrijfsontwikkeling in de landbouw in Zeeland. Het waterschap Noord- en Zuid- Beveland is bezig met de voorbe reiding van een plan voor de aan voer van zoet water vanuit het Zoommeer voor een klein gebied rond Rilland. Dit op verzoek van de belanghebbende landbouwers. Gediplomeerden op bordes van de nieuwbouw Ten Anker in Tholen. Vrijdagmiddag werden de gedi plomeerden in het zonnetje gezet in de personeelsruimte van het nieuwe gebouw nadat ze de dag ervoor in Breda het diploma was uitgereikt. Een en ander was mo gelijk via het jeugd werk garantie plan (JWC) en het project primaire beroepsopleiding vol wassen educatie (PVBE). Directeur A.A.M. van Loon had vrijdag de gediplomeerden al een arbeidscontract aan willen bie den, maar dat lukte niet omdat de onderhandelingen met de provin cie over het aantal te benoemen personeelsleden nog niet officieel bekend is. De nieuwe krachten kunnen tussen 1 september en 10 oktober hun armen flink uit de mouwen steken omdat Ten Anker dan bezig is in te pakken voor de verhuizing, zowel de spullen van de instelling als van de bewoners die op 10 oktober overgaan naar hun nieuwe onderkomen. Voor 1 november komen er nog eens 29 bewoners bij en weer later zullen de 22 aanleunwoningen betrokken worden, wat ook extra werk met zich mee zal brengen. Om de bejaardenhelpsters (9) en bejaardenhelper voor te bereiden op hun taak, kregen ze uit handen van Van Loon een balpen met daarin hun eigen naam gegra veerd. "Jullie zullen heel veel moeten schrijven. Zo'n balpen kun je nooit missen", zei de direc teur. Van de tien leerlingen gaan er vier verder voor bejaardenver zorgenden en begint er één aan de opleiding voor ziekenverzorgen den. De ploeg gediplomeerden bestaat uit Marjo van Vlimmeren, Ina Goud, Diana Bruijnzeel, Eri ca van Haaften, Ton Polderman, Leanne de Kok, Nancy de Veth, Lia van Haaften en Jolanda Mol (niet aanwezig). Overigens begon nen er eind 1988 zeventien leerlin gen aan de opleiding. Drie beëindigden de cursus tussentijds, twee stroomden door naar het eerste jaar bejaardenverzorgenden twee doen in september herexa men. Van Loon liet de voorge schiedenis de revue passeren. In 1987, toen bekend was dat er in Tholen nieuwbouw gepleegd zou worden, stond Ten Anker voor de vraag hoe aan voldoende perso neel te komen. "De Nationale Ziekenhuisraad had toen al bere kend dat in de jaren negentig een tekort zpu ontstaan aan verzor gend personeel". Via het arbeids bureau en de afdeling sociale zaken van de gemeente Tholen werden er plannen gemaakt om jonge werklozen via het JWG sta ge te laten lopen, de wethouder van onderwijs wees op het PVBE- project en zo konden betrokkenen geholpen worden, zij het dat de algemene directie van de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland (SVRZ), er zo haar twijfels over had, zo liet Van Loon weten. De 17 die uiteindelijk in het na jaar 1988 aan de slag konden, wa ren langdurig werkloos (via JWG, werklozen met behoud van uitke ring en herintredende vrouwen). Van Loon feliciteerde de gediplo meerden en bedankte de praktijk begeleiding, de vertegenwoordigster van het ar- beidsbureau (Krijnie Hoek), en alle andere betrokken instanties. Van Loon wees in zijn afsluiting op een verkiezingsbijeenkomst van het CDA in 1987 in Poortvliet toen burgemeester H.A. van der Munnik aan de toenmalige minis ter van WVC, E. Brinkman, be loofde naar Den Haag te komen om de extra verzorgeaden voor te stellen wanneer de minister toe stemming zou geven. "Die toe stemming hebben wij nooit gekregen en dus zijn we nooit naar Den Haag geweest, maar misschien dat de loco burgemeester Van Schetsen zijn partijgenoot in de Tweede Kamer kranteknipsels op kan sturen over deze bijeenkomst om te laten we ten 'In Tholen en dan met name in Ten Anker, werkt het'. Wethouder van sociale zaken P. van Schetsen feliciteerde de be jaardenhelpenden met het behaal de succes. Hij stelde dat Tholen zijn tijd ver vooruit was. Het be grip 'sociale vernieuwing' dat door het kabinet is gelanceerd, kreeg op Tholen gestalte in het bundelen van 'krachten, kennis en middelen om achterstandsituaties .g te werken en de werkloosheid te bestijden'. Door de inspannin gen van het arbeidsbureau, de di rectie van Ten Anker en Sint-Maartenshof, het PVBE en de gemeente is het gelukt de oplei ding 'zo dicht mogelijk bij huis op te starten'. Geld voor deze opleiding kwam van de gemeente via verschillende regelingen (wet VERVOLG PAG 7 "De klokjes van de gemeente en de woningstichting lopen niet al tijd gelijk, hoewel de gebouwen op loopafstand van elkaar gelegen zijn, zoals b en w voor deze instel lingen graag zien." Die prikkelende opmerkingen maakte PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde tijdens het debat in de Thoolse gemeenteraad over de planningslijsten nieuwbouw en verbetering 1991-1995. "Je kunt merken dat Van der Lin de dichtbij het vuur zit", conclu deerde SGP-raadslid K.A. Heijboer, daarmee doelend op het bestuurslidmaatschap van Beter Wonen. Burgemeester Van der Munnik meende echter, dat het PvdA- raadslid minder goed geïnfor meerd was. "Ik dacht dat Van der Linde op de hoogte was van het reilen en zeilen van Beter wonen, maar goed* hij zit hier als raadslid", constateerde de burge meester. Van der Linde zei zich te baseren op wat voor elk raadslid bij de stukken ter inzage lag en wat door de ambtenaar volkshuisvesting van de gemeente Tholen, G.D. Roeland, was verzameld. Uit de discussie bleek, dat er ver schillen van inzicht tussen de ge meente en de woningstichting zijn over invulplannen in de kernen. De burgemeester stelde vast, dat Beter Wonen 'een zelfstandige stichting is die soms een andere visie heeft dan de gemeente'. "We blijven echter graag in gesprek en hopelijk kunnen ze tot de daad overgaan. Ook particulieren kun nen dat", zei de raadsvoorzitter. De ondernemersvereniging orga niseert woensdagmiddag een zo mermarkt op de Markt in Tholen, waarvoor zich een twintigtal standhouders hebben aangemeld. Van twee tot negen uur kan men een keuze maken uit allerlei koop jes. Er zijn nog meer attracties dank zij Tholen Stad Actief. Zo is er in de Gasthuiskapel een verzamel- beurs geopend met o.a. geboorte kaartjes, vingerhoeden, eierdopjes, beren, enz. Het kin dertheater van mevr. Wapper treedt om half drie en om kwart over vier op bij de Gasthuiskapel of bij minder gunstig weer in het patronaatsgebouw in de Pauli- nastraat. Voorts treedt de gospel groep New Town op. De Thoolse muziekvereniging Concordia geeft om half acht een concert. De verzamelbeurs is ook dinsdag a.s. al geopend van twee tot vijf uur, evenals donderdag. Op woensdag en vrijdag zijn de ope ningsuren 14.00-21.00 uur en za terdag van 14.00-16.00 uur. Tholen deelt in Zeeuwse ma laise sociale woningbouw Weg vrij voor garage Len testraat Scherpenisse na uit spraak Kroonberoep St. Philipslandse figuranten bezig met dijkbouw voor t.v.- serie Vara Gemeentebesturen Tholen en Reimerswaal houden pleidooi voor Belgische surfers Verrassend grote deelname aan fietsdag verrast de VVV Oproep tot steun Thoolse chr. mavo aan de Presentatie werkstukken bij finale open school REC Tholen Unieke wisselbeker voor jon ge tennisvereniging Ruucstoppelen Spookhuisje decor voor hul diging 'eredivisie' tennissers Jan Jansen in ronde St. Maar tensdijk, Poortvliet ducht concurrentie bij amateurs STANDVASTIGHEID WORDT SOMS MET GENZINNIGHEID VERWARD EI- Dit nummer pagina's bestaat uit 16 «Huk v4 Jtm* X 0# .JU/:' «Mk» .3 «Séri 4 «,t- m "Sar*»' <1 Ook de caravan links liep door de brand schade op; de ramen sprongen en ook de zijwand werd door de hitte beschadigd. "Het zal de ouders niet ontgaan zijn, dat door allerlei oorzaken de cjlr mavo in Tholen zich in een spanningsveld bevindt", zei vice- voorzitter A. Boxhoorn. "Daar om doen wij een dringend beroep op de ouders, onze school te blij ven steunen en daarmee achter het christelijk onderwijs te blijven staan", zei de vice-voorzitter. Ook de vertegenwoordiger van de medezeggenschapsraad, dhr. W. Nieuwenhuize uit Stavenisse, on derstreepte dat namens de ouders van de geslaagden. "Wij waar deerden het bijzonder dat onze kinderen op deze school konden gaan. In een positief christelijk klimaat op Tholen opgevangen worden en begeleid worden, is heel wat waard. Ik spreek de wens uit, dat ouders reclame maken voor de chr. mavo en deze school in hun gebed opdragen tot eer van Hem en tot opbouw van Zijn ko ninkrijk", aldus Nieuwenhuize. "We voelen ons gesteund", zei di recteur K. Flikweert. "Dit is een opsteker die we hard nodig heb ben." Door strengere eisen van het mi nisterie van onderwijs ten aanzien van de grootte van scholen en een dalend leerlingental zou de chr. mavo in de problemen kunnen ko men. Daarom werd gezocht naar mogelijke vormen van samenwer king met scholen op Goeree- Overflakkee en Zuid-Beveland, maar dat is op niets uitgedraaid. De Thoolse chr. mavo blijft zelfstandig doorgaan. Evenals de TSG heeft men echter concurrentie van de reformatori sche scholengemeenschap(mavo, lts, lhno) in Krabbendijke. De re cente overgang naar Krabbendijke van twee leraren die jarenlang me de het gezicht van de Thoolse chr. mavo bepaald hebben(J. de Jonge en F. Simons), is daarbij nog een extra onderdeel dat bijdraagt aan het spanningsveld, waarover de vice-voorzitter vrijdagavond tij dens de feestelijke diploma uitreiking sprak. Namens het bestuur wenste dhr. Boxhoorn alle 51 geslaagden het allerbeste toe. "We hopen dat jul lie je doel in je leven zult bereiken. Fijn dat je op onze school bent geweest en vergeet nooit: schaam je niet voor het Evangelie en maak je dienstbaar." De vice-voorzitter feliciteerde ook de ouders, die jaren nauw met de chr. mavo verbonden zijn geweest. Dhr. Nieuwenhuize van de mede zeggenschapsraad dankte alle do centen voor de begeleiding. "De leerlingen hebben een flinke in spanning voor dit resultaat gele verd, maar het is ook mede aan de inzet van de docenten te danken, al is dat niet altijd in dank afge nomen." Directeur Flikweert was blij, dat er 51 van de 57 kandidaten geslaagd waren voor het mavo diploma. "Die 89.4% is weliswaar minder dan voorgaande jaren, toen dit percentage altijd ruim bo ven de 90% lag, maar voor de school is het toch geen nare zaak. We weten, dat overgang naar de eindexamenklas een groot risico voor de school met zich mee brengt." De directeur was er trots op, dat 17 geslaagden in 7 vakken examen hadden gedaan en 34 leerlingen in 6 vakken. Hij gaf vervolgens een opsomming per vak, waaruit bleek dat 100% het examen Ne- VERVOLG PAG. 11 De brand moet omstreeks zes uur zijn uitgebroken. Ongeveer drie kwartier nadat de eigenaar naar zijn werk was vertrokken, werd zijn vrouw gewerkt door 'een knetterend geluid'. Toen ze op het lawaai afging, liep ze de rook die zich had ontwikkeld, tegemoet. Ze bracht haar drie kinderen in veiligheid en waarschuwde de bu ren. Ook de campingbeheerder werd gewekt om de brandweer te waarschuwen. De beheerder belde echter het oude alarmnummer 006 in plaats van 06-11. Men ging toen naar landbouwer Bierens aan de Kettingdijk, waar het wel lukte om de brandweer te waarschuwen. Ondertussen had de buurman via de 27 mc band dhr. M.K. Jansen van de bunkerboot Pieter van Da gevos in Tholen gewaarschuwd. Jansen op zijn beurt alarmeerde via de marifoon de Kreekrakslui- zen, die de brandweer waarschuw de. Toen de korpsen van Tholen en St. Maartensdijk op de cam ping aankwamen, lag de caravan en de aanbouw al plat. Met de ho ge drukspuiten heeft de brand weer het vuur geblust, waarna nog lage drukspuiten werden ingezet voor het lang smeulende linnen- en beddegoed. Een nabij gelegen caravan liep schade op doordat de ruiten we gens de hitte sprongen. De vrouw met drie kinderen werden door de buren opgevangen. De ravage was enorm. Slechts enkele fietsjes van de kinderen bleven gespaard. Ook het broeikasje met tomatenplan ten stond nog overeind. Voor het gezin was dit het eerste seizoen op de camping de Striene. Sinds vorig jaar augustus huurden ze een staanplaats. Tijdens de wintermaanden werkte de eige naar tijdens de weekeinden hard aan zijn zomerverblijf, wat vol gens de buren een van de mooiste caravans van de Striene was. Het gezin zou enkele maanden op de camping bij Strijenham verblij ven. Om die reden was de caravan volledig ingericht voor de zomer maanden. ^hoolae oióhandel

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1