Gevaarlijk uitstappen BBA- bussen Meijer Scherpenisse stopt met verwerking van uien Drastische daling werkloosheid: 3697o Zaterdag fietsdag Vierdaagse Smalstad steeds meer ingeburgerd Tholen laat eigen geluid horen: niet meer vloeken Twaalf personeelsleden moeten naar Kruiningen Drie christelijke partijen scherpen normen aan AL 45 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Ambachtsheer lijkheid koopt 50 ha bouwland PvdA/VVD: geen onnuttige regels Niets nieuws >26') 0 6 Donderdag 28 juni 1990 46e Jaargang no. 33 In de grote vestiging van Meijer aan de Veerdijkseweg in Scherpenisse wordt het stil. Het sorteren en verpak ken van uien wordt gestaakt, waardoor de 12 perso neelsleden naar de hoofdvestiging van Meijer in Kruiningen moeten gaan pendelen. De gebouwen in Scherpenisse zullen in de toekomst voor opslag van pootaardappelen in mechanische koeling worden ge bruikt. Kwaliteit Nog maar 295 mensen zonder werk De werkloosheid op Tholen en St. Philipsland staat met 5.1% op een laagterecord. Nog maar 154 mannen en 141 vrouwen staan bij het arbeidsbureau ingeschre ven voor een baan. In het laatst gepubliceerde over zicht van januari waren er nog 463 mensen werkloos, zodat in binnen een halfjaar een daling is van 36.29%! Pendel Schoolverlaters DEZE WEEK Met een 10-6 meerderheid heeft de Thoolse gemeente raad bij de vaststelling van een nieuwe Algemene Plaatselijke Verordening(APV) een vloekverbod in gesteld. Het is verboden in het openbaar de naam van God vloekende te gebruiken. Dat geldt overigens niet voor zover gedachten of gevoelens worden geopen baard als bedoeld in artikel 7 van de Grondwet of voor zover het Wetboek van Strafrecht van toepassing is. Plaatselijke situatie Maatschappelijke aanvaardbaarheid Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers I 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Chauffeurs van BBA-bussen laten passagiers van de sneldiensten bij de Thoolse brug uitstappen. "Dat komt ons zeer gevaarlijk voor", zei raadslid M. Dijke maandag avond in de Thoolse gemeente raad. B en W zegden toe dit te zul len uitzoeken. Intussen wordt verder aan de nieuwe dienstregeling gesleuteld gezien de achteruitgang op een aantal lijnen. Zo kreeg directeur K. Flikweert van de chr. mavo in Tholen inmiddels de toezegging, dat er met ingang van 27 augustus een nieuwe bus gaat rijden voor leerlingen uit St. Annaland. Deze zogenaamde versterkingsbus ver trekt 's morgens om 7.46 uur van af het Havenplein en komt 8.10 uur aan de Ten Ankerweg in Tho len aan. Dat betekent 24 minuten reistijd, want deze bus gaat niet via Oud-Vossemeer maar over St. Maartensdijk. Eerder werd ten behoeve van win kelpersoneel uit Stavenisse van maandag tot en met vrijdag al een extra avondbus vanuit St. Anna land ingelast. De Ambachtsheerlijkheid Oud en Nieuw-Vossemeer en Vrijberg- he N.V. gaat 40 tot 50 ha verpacht land kopen. Dat is besloten tij dens de jaarlijkse aandeelhou dersvergadering in het Ambachtsherenhuis te Oud- Vossemeer. Geld voor de aankoop is besthikbaar door de verkoop van 80 ha schorren voor de Joan na Mariapolder bij St. Annaland aan de Staat der Nederlanden. Dit was het laatste schor dat de Am bachtsheerlijkheid in eigendom had, want twee jaar geleden was er ook al schor verkocht. Het rijk wilde de 80 ha wel hebben in het kader van de aanwijzing van de Oosterschelde als natuurmonu ment. Voor het geld kozen de aandeel houders voor een waardevaste be legging op lange termijn, waarbij gekozen werd voor onroerend goed en met name verpacht land op het eiland Tholen of rond Nieuw-Vossemeer. Gezien zijn vergevorderde leeftijd is jhr.mr. D. van Doorn uit Koude- kerke teruggetreden als voorzitter van de raad van beheer. Hij blijft nog wel bestuurder, waarbij hij overigens bezig is aan zijn laatste zittingsperiode van drie jaar. Als nieuwe voorzitter is dhr. G.W. van Teylingen Bakker uit Helle- voetsluis gekozen. Hij was al ge ruime tijd bestuurder van de Ambachtsheerlijkheid. De gebouwen van Meijer aan de Veerdijkseweg in Scherpenisse. Meijer stopt met het veldgewas in kopen en sorteren van Nederland se uien. Door de uitbreiding van de teelt in landen als Duitsland, Frankrijk en Engeland zijn de ex portmogelijkheden de laatste ja ren aanzienlijk verminderd, zegt Meijer in een verklaring over de wijziging van het uienbeleid. "Bovendien zijn door de weers omstandigheden de Nederlandse uien vaak minder van kwaliteit dan de uien uit het Oostblok of het zuidelijk halfrond. Door de variërende kwaliteit en de wisse lende afzet is de bewerking meer geschikt voor kleinere familiebe drijven." Meijer blijft actief in de uienhan- del. "Afhankelijk van het seizoen zal Meijer de uien inkopen waar de beste kwaliteit geboden wordt. Op die manier kan Meijer zijn klanten het hele seizoen het best mogelijke produkt garanderen", aldus de verklaring van Meijer. Het Kruiningse bedrijf zegt met zijn 370 medewerkers ruime her plaatsingsmogelijkheden te heb ben voor de 12 werknemers uit Scherpenisse. Voor de 11 mannen en 1 vrouw die allemaal in Scher penisse en St. Maartensdijk wo nen en tussen de middag thuis konden gaan eten, is dat een ver andering. Volgens directeur C. Meijer werk ten de mensen uit Scherpenisse toch al regelmatig in Kruiningen, afhankelijk van het beschikbare werk in Scherpenisse. "De opslag van pootaardappelen zal weinig personeel vergen. Dat gebeurt al lemaal met de heftruck. Van eind oktober tot half december de aan voer, in maart en april de afleve ring. Daarnaast zal er in het voorjaar distributie van geïmpor teerde uien plaatsvinden." Directeur Meijer benadrukt, dat het bij de uien een kwestie van kwaliteit is. "Eens in de vijf jaar is de kwaliteit van de Nederlandse uien maar goed. Het Nederlandse seizoen is ook veel te kort. Dit sei zoen was nog goed, maar de vori ge twee weer niet. Er is erg veel concurrentie uit het Oostblok en in het voorjaar heb je uien uit Australië, Chili en Argentinië." Meijer sorteerde in Scherpenisse jaarlijks zo'n 20.000 ton uien, waarvan de helft afkomstig was van Zeeuwse telers en het andere deel uit Flevoland werd betrok ken. Voortaan worden er voorver pakte uien uit Australië en Polen gekocht. Meijer is sinds 1974 aan de Veer- d; 'f -;eweg in Scherpenisse ge vestigd. Er is een hal van 40 x 100 meter, waarbij later een overkap ping van 25 x 100 meter is ge bouwd. Daarnaast kwam er nog een koelcel van 40 x 50 meter. De uiensortering was sterk gemecha niseerd, zodat er ook heel wat ma chines in Scherpenisse stil komen te staan. De aardappelen, hoofd zaak voor Meijer, gingen altijd al rechtstreeks naar Kruiningen. VERVOLG PAG. 11 "De jaren van grote werkloosheid op het eiland zijn nu voorbij", stelt directeur Castricum van het arbeidsbureau in St. Maartensdijk vast. "Dit houdt echter niet in, dat het bemiddelen van mensen daardoor gemakkelijker is gewor den. De vraag van de bedrijven(er zijn 45 vacatures geregistreerd) bemoeilijkt bemiddeling als oplei ding en ervaring onvoldoende aansluiten. De komende tijd zal er dan ook vaker over bijscholing e.d. gesproken worden. Met name met werkgevers die vragen wat er niet meer of onvoldoende aanwe zig is", aldus Castricum. De werkloosheid daalde per 1 mei van 404 in 1989 tot 333 dit jaar en per 1 juni van 334 vorig jaar tot 295 nu. In twee maanden waren er dus 110 werklozen minder ten op zichte van 1989. Op Tholen/St. Philipsland is het werkloosheidspercentage maar 5.1°7o meer, ver onder het Zeeuwse gemiddelde van 8%. Op Schouwen-Duiveland is de werk loosheid 6.1% en op Noord- en Zuid-Beveland 7.9%. "De werkloosheid daalt zo hard, dat de gemeente gedwarsboomd zou kunnen worden bij het wer ven van bedrijven", meent Castri cum. 'Tn sommige sectoren hebben we helemaal niemand meer ingeschreven." De directeur van het arbeidsbureau kan niet aangeven, wat het effect van de nieuwe bedrijven op Tholen is. "De totale economie trekt aan en pendelen is voor een Tholenaar niets bijzonders", aldus Castri cum. Het onderzoek dat hij op verzoek van het gemeentebestuur instelt naar de pendel is praktisch niet uitvoerbaar omdat er geen gege vens bekend zijn. De directeur van het Thoolse arbeidsbureau had zijn hoop gevestigd op de be lastingdienst, maar ook daar is niets bekend over werkgevers van Thoolse werknemers. Eén van de opvallendste kenmer ken van de huidige arbeidsmarkt noemt directeur Castricum het feit, dat het aantal schoolverlaters op dit moment nog maar 34% is van het aantal van vorig jaar. "Vooral in de technische beroe pen is het aantal werkloze school verlaters zeer gering. De cijfers over de schoolverlaters worden pas in juli in het overzicht meege teld, zodat er dan meer preciese gegevens bekend zullen zijn. De werkloosheid onder vrou- wen(141) is in absolute getallen toegenomen en benadert voor het eerst praktisch het aantal werklo ze mannen(154). Deze tendens heeft er de laatste tijd steeds inge zeten. Grofweg kan men spreken van een slechte werkgelegenheid in de dienstverlende sector en een krapte aan personeel in de nijver heid." In het eerste halfjaar zijn 494 mensen bij het arbeidsbureau in geschreven en 648 uitgeschreven: een daling van 154 mensen. Van hen zijn er 102 geplaatst via het arbeidsbureau. "Er verandert on derhand meer aan de cijfers per dag, dan uit de maandtabellen blijkt", zegt Castricum. "Daar naast worden er ook veel adviezen gegeven ten aanzien van ontslagsi tuaties en informatie over arbeids overeenkomsten. Ook werkgevers die informatie willen, kunnen het arbeidsbureau benaderen. Een goede informatieverstrekking kan immers zowel voor de werkgevers als de werknemer vaak een door geen der partijen gewenste situatie voorkomen. En weet het arbeids bureau geen antwoord te geven, dan weten we wel de weg", aldus directeur Castricum. Pag 11: Bijna net zoveel vrouwen als mannen werkloos Naaktrecreatie en condoo mautomaten in de Thoolse gemeenteraad Speelmansplaten bij de Oesterdam gaan in juli open Bond tegen het vloeken meldt hoopvolle ontwikkelingen Nieuwbouw Montessori school bittere pil voor Thool se raad Bijna net zoveel vrouwen als mannen zonder werk Gemeente maakt met unifor me borden einde aan wild groei bewegwijzering bedrijven Nieuwe dirigent Concordia wil meer klarinetten bij, Thoolse harmonie Proef met woonzorgproject in Stavenisse Vermoedelijke hersenvlie sontsteking in Poortvliet vergt goede hygiëne Grote belangstelling voor uit voering Zeeuwse muziek school Kwaliteit water in Thoolse zwembaden onder de norm DE DEUGD IS EEN EIGEN SCHAP DIE NOOIT ZO IN AANZIEN STAAT ALS HET GELD Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Zaterdag kan men 35 of 70 km fietsen in het kader van de achtste Thoolse fietsdag die de Streek VVV Eiland Tholen organiseert. In elke kern kan men tussen tien en twee uur starten: Tholen Markt, Poortvliet Stoofstraat, Scherpenisse Langeweg, St. Maar tensdijk Haven, Stavenisse Stoof- dijk, St. Annaland Havenpleïn en Oud-Vossemeer Ring. Tijdens de recreatieve tocht hoeft men niets tekort te komen: men kan kiezen tussen een bolus, vis, appels, limonade en worst. Maandagavond startten 315 deel nemers aan de 4de avondwandel vierdaagse te Sint-Maartensdijk. Evenals vorig jaar koos het me rendeel voor de vijf kilometer: 230. De overige 85 begonnen aan een tocht van 10 kilometer. Vorig jaar telde de vierdaagse 347 deel nemers. Opvallend is dat er dit jaar veel meer deelnemerskaarten in de voorverkoop van de hand zijn gedaan: 178 tegen 88 vorig jaar. Het evenementencomité Smalstad toonde zich tevreden met de opkomst en met de steun van de middenstand die versnape ringen ter beschikking stelde. Voorzitter J. de Feijter: "De be kendheid van de wandelvierdaag se neemt toe. Dat is ook de bedoeling. Het is leuk dat het steeds meer ingeburgerd raakt. De lijst van winkeliers wordt ook steeds langer. Vorig jaar een stuk of drie nu zijn het er al acht die meedoen". De deelnemers vertrekken steeds tusssen 6 en 7 uur 's avonds en lo pen elke avond een andere route. De eerste avond gingen de wande laars in noordelijke richting, on der meer over de Ruigendijk (10 kilometer) en Eerste Dijk (beide •afstanden). De vrijwilligers van de E.H.B.O. hoefden maandagavond niet in actie te komen. Volgens een van hen is het een normaal ver schijnsel dat er de eerste avond geen blaren te prikken zijn. Vanavond worden de wandelaars de laatste meters vergezeld door muziekvereniging 'Euterpe' die de deelnemers opwacht op het terrein van fa. Schot aan de Sportlaan. Door die beperking eraan toe te voegen - in navolging van de ge meente Nunspeet - zal die tekst genade vinden bij de hogere over heden. De gemeente St. Philips land had die beperking destijds niet aangebracht, waardoor het vloekverbod in de APV vernietigd werd. In tegenstelling tot wat vori ge week werd vermeld, gaat het in Tholen dus niet om hetzelfde besluit als in St. Philipsland. Volgens burgemeester H.A. van der Munnik en wethouder P. van Schetsen heeft het vloekverbod geen enkele juridische waarde, maar slechts een symbolische be tekenis. SGP-fractievoorzitter M. Dijke bestreed dat laatste. "Het is Algemene Politie Verordening ge noemd, tegenwoordig verzachtend aangeduid als Algemene Plaatse- heel duidelijk een principiële normstelling." Daarmee ver woordde hij het standpunt van de raadsmeerderheid. Het vloekverbod was de enige wij ziging van het door de meerder heid van b en w voorgestelde ontwerp voor de nieuwe APV. Voorstellen om de naaktrecreatie strafbaar te stellen(RPF/GPV en SGP) en aan de andere kant con doomautomaten buiten aan de muur te hangen(PvdA) werden eveneens met 10-6 verworpen. Artikel 168 van de Gemeentewet geeft de gemeenten gelegenheid om een APV te maken, vroeger Het vloekverbod in de Thool- se„APV is niets nieuws. Ook in de oude APV stonden in ar tikel 120 bepalingen over Godslastering en het bezigen van ruwe of onzedelijke taal: Het is verboden in het openbaar a. de naam Gods vloekende te gebruiken b. ruwe of onzedelijke taal te bezigen De burgemeester en wethou der Van Schetsen wilden deze bepalingen volgens het lande lijke, uniforme model niet meer in de nieuwe APV opne men, maar via een wijzigings voorstel gebeurde dat door een meerderheid van de ge meenteraad wel, zij het in nieuwe bewoordingen. lijke Verordening. De Vereniging van Nederlandse Gemeen- ten(VNG) heeft daarvoor model len en die namen b en w van Tholen grotendeels over. De drie christelijke partijen wilden bij een aantal principiële zaken echter de puntjes op de i zetten. "Wij wil len de uniforme regelingen van de VNG zoveel mogelijk volgen, maar op onderdelen mogen we een eigen geluid laten klinken, toegespitst op de plaatselijke si tuatie", zei CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen. Hij meende in tegenstelling tot de burgemeester en wethouder Van Schetsen, dat een symbolische be tekenis van een vloekverbod toch zinvol kan zijn. "Het is ook geba seerd op de uitgangspunten van onze partij", aldus Van Kempen. SGP-fractievoorzitter Dijke stelde vast, dat de gemeente een behoor lijke autonomie heeft, maar de hogere overheid beperkt dat. "Daarbij gaat men ons voor in beleid, dat geheel in strijd is met Gods geboden." Dijke wilde daar VERVOLG PAG. 9 De voorlaatste controlepost op de eerste dag van de avondwandelvierdaagse te Sint-Maartensdijk. De deelnemers aan de vijf en tien kilometer konden hier op de hoek van de Eerste Dijk/Hogeweg een stempeltje halen (struisvogel voor de snelle lopers, slakje voor de minder snelle wandelaars). Mevrouw J. Sturris-Rijnberg van de Bond van Plattelandsvrouwen zit al klaar met snoepjes en een zonneklepje. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1