Muziekschool trekt mensen Meer klarinetten nodig bij Concordia Hand voor de mond en handen wassen Druk tussen kramen in Sint-Philipsland Proef met woon-zorgproject in Stavenisse Hoogaars TH 59 Keuken, Botenmarkt Schuurfeest trekt ruim 1100 mensen Uitvoering in sporthal Meulvliet Professioneel fiTOFtl in computers Donderdag 28 juni 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 "U draagt de Zeeuwse muziekschool een warm hart toe en die goede belangstelling van de ouders is be langrijk." Dat zei waarnemend regio-directeur Ger Blom zaterdagavond in de volle Thoolse sporthal Meulvliet. Dwarsfluittrio Getuigschriften Diploma's COM PU SYSTEMS ZENITH Nieuwe dirigent Marcel Hartendorp Saxofoon Visitekaartje Om hersenvliesontsteking te voorkomen De kleuterdag van de Thoolse gymnastiekvereniging die zaterdag in Poortvliet georganiseerd zou worden door Excelsior is afgelast wegens een geval van hersen vliesontsteking. Welzijn voor Ouderen peilt op dit moment de behoefte onder bejaarden In Stavenisse wordt momenteel de behoefte gepeild voor een project zelfstandig verzorgd wonen. In die woonkern kan vervolgens zo'n project van start gaan. Dat vinden b. en w. naar aanleiding van het door een bestuurlijk platform uitgebracht advies. Nieuwe voorzitter waterschapsbond Rehobothschool wil ihno-afdeling Dienstencentrum Werkoverleg Borden wegwerk omdraaien in het weekeinde Niet zeker Naar school Snel Je moet het gezien hebben, bij... Hij vond het meeleven van belang voor de cursisten, maar ook naar het gemeentebestuur toe. "Daar moeten de centjes vandaan komen en dus ook eventuele uitbreiding van lesuren." Ger Blom, die directeur Paul van Belzen wegens ziekteverlof ver ving, verontschuldigde wethouder J. Versluijs. Na dat korte openingswoord werd een gevarieerd muzikaal program ma afgewerkt, waarbij beginnelin gen, gevorderden en routiniers elkaar afwisselden. Het koperor kest o.l.v. Pierre van Broekhoven opende met Latinette, gevolgd door het saxofoonensemble o.l.v. Marcel Hartendorp. Hierbij trad Bram Goedegebuure van de ko ninklijke fanfare Accelerando uit St. Annaland als solist op. Corneel Droogers uit Oud- Vossemeer en Nienke de Jong uit Stavenisse speelden vervolgens piano, Jacqueline van 't Hof en Monica Wisse uit Tholen blokfluit. Op het orgel lieten Arjen Zandijk uit Tholen en Anneke Abrahamse uit Poortvliet hun vorderingen horen. Roopesh Changur en Jasper v.d. Donker uit Tholen speelden gitaar met daadwerkelij ke steun van hun leraar, Hans v.d. Werf accordeon en Ellen Boon man uit Oud-Vossemeer piano. Mariët Hage en Ilse de Keijzer uit Oud-Vossemeer met Jeroen Huis kamp uit Tholen vormden een dwarsfluittrio, waarna de blok- fluitgroep o.l.v. Loes van Herwij nen het programma voor de pauze besloot. Het tweede deel van het program ma begon opnieuw met koper: Marjolein Droogers uit Oud- Vossemeer met Hans en Imanda Goedegebuure uit St. Annaland op trompet. Jaap Boonman uit Oud-Vossemeer speelde piano, Mattie Bout uit Tholen orgel. Marcel Oerlemans uit Tholen en Martijn Groenendijk uit Oud- Vossemeer toonden op hun gitaar aan, dat ze terecht geslaagd Waren voor de cursus 1989/90. De klari- netgroep o.l.v. Hans Hest kon we gens een mondblessure van Carla Visser uit Tholen het geplande programma niet uitvoeren. De finale werd gevormd door de klassen algemene muzikale vor ming o.l.v. Janny Dieleman. Tus sen een piano- en orgelnummer in werden de 26 getuigschriften en 8 diploma's van de cursus 1989/90 van de Zeeuwse muziekschool in Tholen uitgereikt. Getuigschriften van de Zeeuwse muziekschool gingen naar de vol gende geslaagden van het cursus jaar 1989/90: accordeon A: Richard Jeroense uit Tholen blokfluit A: Renate Blaas, Chieng-Hin Chong en Rianne Snoep uit Tholen, alsmede Char lotte Geluk uit Oud-Vossemeer blokfluit C: Monica Wisse uit Tholen gitaar A: Annemieke Breure uit Scherpenisse gitaar B: Joan Blaas en Marcel Oerlemans uit Tholen, alsmede Martijn Groenendijk uit Oud- Vossemeer dwarsfluit A: Sylvia van Beek uit Tholen piano A: Cees de Leeuw en Cor neel Droogers uit Oud-Vossemeer, alsmede Nienke de Jong uit Sta venisse piano B: Ellen Boonman uit Oud- Vossemeer orgel A: Wim Snoep en Arjen Zandijk uit Tholen, alsmede Je roen Moerland uit St. Annaland orgel B: Marco Burger en Werner Lindhout uit Tholen, Anneke Abrahamse en Kees v.d. Slikke uit Poortvliet orgel C: Mariëlle Wessels uit Tho len, Wim Lemson uit Stavenisse en Denise de Boe uit Poortvliet orgel D: Mattie Bout uit Tholen Het diploma van het ministerie van WVC voor de opleiding harmonie-fanfare ging naar: dwarsfluit B: Jeroen Huiskamp uit Tholen klarinet A: Marjolein Kettelerij uit Tholen klarinet C: Carla Visser uit Tholen trombone A: Eric Capelle uit Oud-Vossemeer en Jacco Goede gebuure uit St. Annaland bugel A: Dominique Goedege buure en Nadja Goedegebuure uit St. Annaland tuba B: Leo Vroegop uit St. An naland jjjjjjjjjj jjjjjjjjj j jjjjjjjj jjj-i-i-ij-ij j j jjjjjj j jjjjjj j j jjjjj jj jjjjjj jj jjjj j j j j j data systems Is, compu systems automatisering bv - van konijnenburgweg 56 4612 pl bergen op zoom - tel. (01640) 56595 - fax 34815 De koninklijke muziekvereniging Concordia uit Tholen o.l.v. P. Steyns behoort tot het verleden. Na een lange periode is vrijdag avond afscheid genomen van deze dirigent, die plaats maakt voor de 28-jarige Marcel Hartendorp uit Roosendaal. Ook de Thoolse drumband krijgt een nieuwe instructeur in de per soon van de 40-jarige Sjaan van den Boom uit Bergen op Zoom. Hij volgt de heer Kustusz uit Halsteren op. Van den Boom is sinds 10 jaar instructeur bij de drumband dan O.V.M. in Oud- Vossemeer en daarmee een be kend gezicht op Tholen. De drumband van Concordia telt minder leden van O.V.M. De nieu we instructeur ziet het, als een uit daging met de Thoolse ploeg mensen aan de slag te gaan. "Eerst zal ik even af moeten tasten hoe de leerlingen zijn", zegt Van den Boom. Uw repertoire is voor mij onbekend. Mijn eigen voorkeur gaat uit naar vrolijke muziek, met tempowisseling en gebruik van ritmische instrumen ten. Kortom, het moet voor het publiek een gezellig geluid zijn wanneer de drumband door de straten loopt of ergens een optre den geeft". Sjaan van den Boom kreeg zijn interne opleiding bij Odiles Ra pid, terwijl hij aan de muziek school te Bergen op Zoom de cursus slagwerk volgde. De nieuwe dirigent van de harmo nie, Marcel Hartendorp, is als le raar saxofoon gedurende 10 uren per week aan de Zeeuwse muziek school verbonden. Daarbij geeft hij les in Goes en Tholen. Hij heeft van Concordia 1 leerling. Tevens geeft Hartendorp saxo- föonles aan de Tilburgse dans-en muziekschool en is hij daar hafa- coordinator om contacten te on derhouden met de diverse vereni gingen in de regio. Ook was hij dirigent bij Concordia te Bergen op Zoom, waar hij gedurende 5 jaar met veel plezier werkte. In 1989 stopte hij met de directie van Bill Bounders Big Band. "Concordia is voor mij eigenlijk onbekend, zij het dat ik de Thool se muzikanten enkele malen te genkwam bij de eilandelijke play-in", vertelt Hartendorp. "Ik weet dat het koper goed verte genwoordigd is. Binnenkort ga ik met het bestuur een meerjaren plan bespreken dat ik heb op gesteld. Als ik met Concordia verder wil, en kan op lange ter mijn, zullen de verhoudingen bin nen het orkest wat instrumenten betreft moeten worden verbeterd. Dat zal de klankverbetering ten goede komen. Het hout blijft bij Concordia wat achter. Als de plannen goed worden uitgelegd, zal dat de ambitie van nieuwe leerlingen om te kiezen voor klari net stimuleren. Evenementen waarover tot nu toe afspraken werden gemaakt, zoals het concert in Vlissingen en de op tredens in bijvoorbeeld St. Phi- lipsland, worden natuurlijk eerst afgewerkt. Daar hebben we na de vakantie onze handen vol aan. In oktober wil ik met het nieuwe re pertoire beginnen waarmee ik mijn visitekaartje bij Concordia en het publiek wil presenteren. Ik denk dat het voor de samen werking in de vereniging goed is dat er nu tegelijk twee nieuwe mensen zijn aangetrokken. Ik heb er alle vertrouwen in dat het goed zal gaan!", zegt de nieuwe diri gent van Concordia Tholen. Een muziekgroep zorgt voor vrolijke klanken in de Voorstraat in Sint-Philipsland. Ondanks een enkele bui en wat donkere wolken mocht de brade rie in Sint-Philipsland zich zater dag verheugen in een grote belangstelling. De hele dag door was het gezellig druk tussen de 107 kramen in de Voorstraat, Kerkring en Schoolstraat. Voor zitter N. Jansen van de mid denstandsvereniging sprak van een 'grandioos succes'. Landelijk lopen de braderieën namelijk wat terug. Natuurlijk leverde de ene stand wat meer op dan de andere, maar winkeliers en verenigingen kijken tevreden terug. Oliebollen en poffertjes waren goed in trek en ook de autoshow verliep pri ma. De kinderbraderie - voor het eerst gehouden - was geslaagd, zo dat de deelnemers hun winst van 's morgens na de middag konden besteden aan het springkussen en andere activiteiten.Van de helicop ter, die vanaf het havenplateau rondvluchten uitvoerde boven het dorp, werd echter aanmerkelijk Deze kinderen vermaken zich prima in de mini-cars tijdens de braderie in Sint-Philipsland. minder gebruik gemaakt dan vo- laars uit Halsteren zorgde voor rig jaar. Muziekband de Treuze- een muzikaal intermezzo, maar ook via de geluidsinstallatie werd voor achtergrondmuziek gezorgd. In de stand van de Hout- en Bouwbond CNV kon worden ge raden naar het gewicht van het bestuur. Dat was 438 kilo. Prijs winnaars waren A. van Toer (Del- densestr.), P.M. Wagemaker (Oostdijk), J. Quist (Mossel- kreekstr.) en mevr. Van 't Hof uit Sint-Annaland. De work-mate, die onder de leden werd verloot, werd gewonnen door A. Moer land (Langeweg). Bij het Rode Kruis kon worden geraden naar de naam van .een pop in klederdracht. Die was door voorzitter A. Kosten 'Cornelia' genoemd en dat raadde alleen mevr. Boontjes (Oostdijk). In de verloting won mevr. Neele (Stati- onsstr.) een wandkleed, C v.d. Gouwe (Eendrachtstr.) een sprei en mevr. Hiemstra (Emmastr.) een plaid. Daarnaast waren er nog 36 prijswinnaars, allemaal afkomstig uit Sint-Philipsland en Anna Ja- cobapolder. In de aanbiedingsbrief bij de be groting voor 1990 spreekt het col lege nog over twee projecten (in Oud-Vossemeer en Stavenisse), maar nu wil men zich beperken tot een eerste aanzet in Stavenisse. Ir. P.J. Gruijters is onlangs be noemd tot voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond. Gruijters, sinds 1 november 1988 dijkgraaf van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland, volgt daarmee mr. J.A. Lantsheer, dijk graaf waterschap Walcheren, op. De Zeeuwse Waterschapsbond is het bestuurlijk en beleidsmatig overlegorgaan van de zeven Zeeuwse waterschappen en ver vult een belangrijke functie in de relatie naar rijk, provincie enz. Binnen de bond worden afspraken gemaakt over het gezamenlijk op trekken en optreden ten aanzien van de zorg voor waterkeringen, waterbeheer en wegen. Bij de nieuwe ontwikkelingen die op de waterschappen afkomen - zoals wegensanering, wijzigende bestuurssamenstellingen en kostentoedeling - vervult de bond een spilfunctie. De Rehoboth scholengemeen schap voor mavo, Ito en lhno te Krabbendijke krijgt er een afde ling voor individueel huishoud en nijverheidsonderwijs (ihno) bij. De provinciale adviesgroep planning voortgezet onderwijs adviseert positief over plaatsing van de aanvraag op het plan van scholen 1992-1994. Het bestuur van de Vereniging tot verstrekking van voortgezet onderwijs op re formatorische grondslag te Krab bendijke wil in 1992 met een ihno-afdeling beginnen. Overi gens hebben drie Tholenaren zit ting in het bestuur van die vereniging: J. Bolier en F.W. Si mons uit Tholen en J.W. Duvekot uit Scherpenisse. De stichtingsnorm voor een ihno is 60 leerlingen. Van de 753 leer lingen van de Rehobothschool ne men er 338 (dus 45%) deel aan het lhno. Er van uitgaande dat onge veer 26% daarvan op dit moment individuele begeleiding behoeft, wordt ruimschoots aan de norm voldaan: 88 leerlingen. Als het aantal lhno-leerlingen in 1996 nog 45% van het totaal uitmaakt en het ihno-deel daarvan zich ont wikkelt tot 32%, dan betekent dat 94 leerlingen. Op basis van die ge gevens is een positief advies afge geven. Ook telt mee dat binnen redelijke reistijd geen reformatori sche ihno aanwezig is. Over de financiering spreken b. en w. zich nog niet uit. In het advies wordt gesteld dat de gemeente ga rant moet staan voor het exploita tietekort van de gemeenschappelijke ruimten en de aanvullende zorg. Het college vindt echter dat er geen sprake kan zijn van een vrijwel ongelimi teerde gemeentegarantie. Er moet worden onderzocht welke moge lijkheden er zijn vanuit de wet op de bejaardenoorden, de rijksover heid en de provincie. Ook zullen mogelijk derden in het project deelnemen. In de begroting 1990 werd f. 90.000,- voor dit doel gere serveerd. In het project zelfstandig verzorgd wonen staan twee zaken centraal: het aanbieden van huisvesting die langer zelfstandig wonen in het ei gen dorp mogelijk maakt en het zoveel mogelijk op individuele be hoeften afstemmen van zorg- en dienstverlening. Daarbij wordt ge dacht aan bejaardenwoningen (waaraan verschillende voorzie ningen getroffen zijn) die centraal liggen ten opzichte van voorzie ningen in het dorp. Bij nieuw bouw komen de woningen, indien mogelijk, uit op een centrale gale rij en sluiten aan op het diensten centrum. Andere uitgangspunten zijn: betaalbaarheid, behoud van privacy, 24-uurs bereikbaarheid en veiligheid, geborgenheid en zelfstandigheid. De woningen blijven onder het beheer van de woningstichting, die ze ook ver huurt. Maar de toewijzing gebeurt door de stichting Zelfstandig Ver zorgd Wonen. In de gemeenschappelijke ruimtes worden aanvullende of vervan gende diensten aangeboden, zo wel voor bewoners van de aangrenzende woningen als voor ouderen in de omgeving. Maar niet alle activiteiten (zoals soos) moeten naar het dienstencentrum worden verplaatst. Gedacht wordt aan centrale wasbehandeling, huiskamer voor recreatie en ont moeting, warme maaltijdverstrek king, spreekuur Groene Kruis, huisarts e.d. en centraal ophalen van geneesmiddelen. Een zorg- coördinator is verantwoordelijk voor de coördinatie van hulp aan de bewoners. Die hulp moet ko men van familie en buren, het maatschappelijk werk, het kruis werk en de verzorgingstehuizen. Het project is in principe bestemd voor mensen van 65 jaar en ouder, die reeds in het betreffende dorp wonen of daarmee een sterke bin ding hebben. Van de aan het diénstencentrum grenzende wo ningen wordt een kwart toegewe zen aan ouderen die niet zijn geïndiceerd door de indicatiecom missie bejaardenoorden. Zij kun nen zich rechtstreeks bij het project aanmelden. De overige woningen zijn voor mensen met een positieve indicatie. Het stich tingsbestuur beslist uiteindelijk wie een woning krijgt toegewezen. Van tijd tot tijd wordt geëvalueerd en wanneer blijkt dat een persoon meer hulp nodig heeft dan het project kan geven, moet naar een oplossing buiten het project wor den gezocht. Het bouwen van de gemeenschap pelijke ruimtes (inclusief grond en inrichtingskosten) wordt ge raamd op f. 650.000,-. Daar tegen over staat een eenmalige bijdrage van f. 250.000,-. De jaarlijkse lasten schat men op ruim 60.000 gulden. Uitgaande van 10 wonin gen worden f. 9.600,- service kosten doorberekend, dus per woning f. 960,-. Dat is een jaar lijkse bijdrage die losstaat van het wonen zelf. Het project wordt geleid door een stichtingsbestuur, waarin de ge meente, het kruiswerk, de stich ting maatschappelijke dienstverlening, de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland, bejaardencentrum De Schutse, Graag Gedaan, Beter Wonen en eventueel belangenorganisaties zitting hebben. Vanuit het dage lijks bestuur, de bewonersgroep en Graag Gedaan wordt een com missie samengesteld voor het da gelijks beheer van het dienstencentrum. Daarnaast functioneert een zorgteam (ge vormd door federatie maatschap pelijke dienstverlening en kruiswerk). Dat voert dagelijks met de zorgcoördinator een kort werkoverleg. De zorgcoördinator Borden die geplaatst worden bij wegwerkzaamheden dienen een kwartslag gedraaid te worden wanneer er niet gewerkt wordt. Raadslid J.L. van Gorsel stelde dat maandagavond in de Thoolse gemeenteraad. Hij had geconsta teerd, dat er borden bij de Thool se brug om maar 50 km te rijden, waren blijven staan, terwijl er niet gewerkt werd. Volgens Van Gorsel zou men dan een volgende keer harder kunnen gaan rijden, ter wijl er dan wel gewerkt wordt. Wethouder J. van der Jagt was het volledig met hem eens. "Het is een onjuiste, incorrecte handeling om borden te laten staan wanneer er niet aan de weg gewerkt wordt. Dan ontkracht je de borden en met deze devaluatie of inflatie van aanduidingen is de verkeersveilig heid niet gediend", aldus Van der Jagt. Op de nieuwe Postweg werden in opdracht van provinciale wa terstaat wegwerkzaamheden uit gevoerd. De burgemeester merkte nog op, dat de borden zouden kunnen blijven staan om automo bilisten attent te maken op vers aangebrachte steentjes, maar daarvoor zijn weer andere bor den, zo werd opgemerkt. het ge- regelt ook de contacten met home-team (leidinggevende zinszorg, wijkverpleegkundige, al gemeen maatschappelijk werkende en huisarts). De gemeente is in 1987 begonnen met een studie naar de mogelijk heden van een woon-zorg-project. In de nota 'Zoals het klokje thuis tikt....' werd het standpunt ver woord, met name dat een dergelij ke voorziening wenselijk is in woonkernen waar geen verzor gingstehuis is. In 1989 werd een stuurgroep ingesteld die een pro gramma van eisen moest sa menstellen. Daarin hebben zitting: dhr. A. Manni (fed. maat- sch. dienstverlening Noord- Zeeland), mevr. A.G.M. Mul (Groene Kruis), dhr. I.C. Moer land (Welzijn voor ouderen), dhr. J. Kloet (Beter Wonen), mevr. A. Verschoor (Graag Gedaan), dhr. J. Wesdorp (de Schutse), mevr. H. Pons (SVRZ), dhr. E.H. Veldman (Thoolse huisartsenvereniging) en dhr. A.G. v.d. Sande (gemeente Tholen). Hoewel de organisatoren van de huisarts hoorden, dat de kleuter dag eigenlijk gewoon door kon gaan, belden er zusterverenigin gen af omdat ze toch niet gerust waren. Toen besloot het bestuur van Excelsior maar om het gehele evenement niet te laten doorgaan. "Het is een ziekte die zich ontzet tend goed leent om paniek te zaai en", zegt dhr. W. Flipse, arts-epi- demoloog bij de Gemeenschappe lijke Gezonheidsdienst Zee- land(GGD). "Toch is het zeer onwaarschijnlijk dat iemand an ders op school hersenvliesontste king krijgt. Het komt heel zelden voor, dat twee nekkramp-gevallen elkaar kennen. Je wordt niet besmet. Toch is het een ernstige ziekte, die je niet kunt onder schatten omdat het de dood tot gevolg kan hebben. Nekkramp, de epidemische vorm van hersen vliesontsteking, is een hele drama tische ziekte bij jonge mensen", aldus dokter Flipse. Hij adviseerde b en w van Tholen bij het opstellen van een brief aan de ouders/verzorgers van leerlin gen van de openbare basisschool de Eevliet, die vrijdag verspreid werd. Daarin werd gesteld, dat er 'waarschijnlijk een geval van me ningitis geconstateerd is'. "Het is nog niet helemaal zeker dat het hersenvliesontsteking is", zegt de GGD-arts. In de brief wordt beschreven, dat hersenvliesontsteking veroorzaakt wordt door een bacterie, die zich verspreidt via kleine druppeltjes in de lucht (met name bij hoesten en niezen) uit de keel van de men sen die deze bacterie (meningo- cor) bij zich dragen. De besmette lijkheid van meningitis is niet zo groot omdat de bacterie in de bui tenlucht snel uitdroogt. Veel mensen hebben deze bacterie bij zich zonder het te weten en zonder dat ze er last van hebben of ziek worden. Of iemand ziek wordt, hangt af van meer facto ren, onder andere van de ge zondheid. Volgens de brief van b en w is er geen reden voor de ouders om hun kind thuis te houden of de school te sluiten. Wel is het raad zaam de huisarts in te schakelen als een zoon of dochter snel oplo pende koorts krijgt, ernstige hoofdpijn, gaat braken, sufheid vertoont of nekstijfheid. Besmetting is te voorkomen door te zorgen dat het lichaam goed ge zond is, door goede voeding en Op het parkeerterrein bij recrea tiecentrum De Pluimpot te Scher penisse wordt zaterdagmorgen een botenmarkt georganiseerd. Bij voldoende deelname worden van af 10 uur gebruikte zeil- en motor boten, kano's, surfplanken en toebehoren aangeboden. Geïnte resseerden kunnen contact opne men met De Pluimpot, tel. 01666-2727. C.A.H. Waghto (links) en M.L. Waghto bij het model van de TH 59. Op het artikel in de Eendrachtbode van 21 juni inzake de restauratie van het scheepsmodel hebben twee mensen gereageerd. Mevrouw Verkoute ren te Tholen meldde dat de hoogaars TH 59 van schipper Willem Cor- nelisse is geweest. Volgens het in het gemeentearchief aanwezige register van vissersvaar tuigen liet Willem Cornelisse de hoogaars Vrouw Jacoba, groot 5 ton, op 30 december 1989 registreren. Het schip werd als de TH 59 inge schreven. Cornelisse noemde het schip naar zijn vrouw Jacoba de Kor te, de Vrouw Jacoba. Dit vissersvaartuig zal in 1889 zijn gebouwd op de werf van Dirk van Duivendijk. Cornelisse verkocht het in 1916 waar na deze als de YE 187 werd geregistreerd en zette zijn bedrijf nog enkele jaren voort met een in 1915 in Tholen gebouwde zeilsloep, de TH 59, voordien de TH 34. Mej. M.W. Blaas te Tholen bevestigde dat het model door Cornelis Wagtho, direkteur van de waterleidingmaatschappij Tholen was ge maakt als speelmodel voor zijn kinderen en had zelfs een foto waarop het model was afgebeeld met de twee oudste kinderen van de familie Wagtho, namelijk Cornelis Anne Hendrik Wagtho en zijn zusje Maria Louise. De foto zal zijn genomen in de tuin achter de woning aan de Dalemsestraat. Cor Wagtho is in verband met de mislukte overval op het distributiekantoor te Bergen op Zoom in mei 1944 door de Duitsers gefusilleerd. voldoende slaap, zodat er een goe de weerstand is. Een goede hygië ne is ook belangrijk: was regel matig de handen bij verkoudheid, snuit regelmatig de neus in een papieren zakdoekje (éénmaal ge bruiken). Niet niezen of hoesten in de gezichten van anderen; hand voor de mond! Deze maatregelen zijn voldoende, zo schrijven b en w in de brief. Dokter Flipse noemt 'er snel bij zijn' de enige oplossing wanneer hersenvliesontsteking wordt ver moed. "Het is namelijk behan delbaar.' Is nekkramp in Ethiopië en Soe dan een epidemie, in Nederland steekt het regelmatig ook de kop op in kleine aantallen. De eerste vijf maanden van dit jaar waren er in West-Brabant 10 patiënten die aan nekkramp leden, tegen over 16 in dezelfde periode vorig jaar. Flipse noemt het 'heel vreemd' hoe jonge mensen en recruten her senvliesontsteking krijgen. Vol gens hem komt er een soort 'in- fectiedruk' bij. Behalve verschijn selen als hoofdpijn, misselijkheid en koorts is er een prikkeling, die te constateren valt door de kin op de borst te leggen. Bij vragen kan er contact opgeno men worden met L.N. van den Berge, sociaal verpleegkundige in- fectiezïektenbestrijding of met dokter Flipse, beiden van de GGD Zeeland: tel. 01100-49400. Het schuurfeest, dat zaterdag door de PJZ in de schuur van de familie Polderman aan de Lange weg in Oud-Vossemeer werd ge houden, was weer een groot succes. Er kwamen ongeveer 1100 jongeren op af. Vooral rond mid dernacht was de schuur stampvol, daarna werd het wat minder druk. Om ongeveer vijf uur gingen de laatste bezoekers naar huis. De muzikale klanken op het feest werden dit jaar gebracht door de band Garfield. De bezoekers hielden zich keurig, want tijdens een ruim twee uur durende alcoholcontrole consta teerde de politie dat niemand van de veertig gecontroleerde bestuur ders te diep in het glaasje had ge keken. Niettemin hielden vijf jongeren een minder plezierige herinnering aan het schuurfeest over. Van vier werd een fiets gestolen: J.C.M.B. uit Lepelstraat, C.M.M. de K. uit Halsteren, P.C.M. uit Sint- Annaland en C.A.P.A.W.K. uit Nieuw-Vossemeer. In alle gevallen betrof het herenfietsen. Uit het politieonderzoek bleek dat een busje is gezien, waarin mogelijk de fietsen zijn afgevoerd. Mensen die hierover iets meer kunnen ver tellen, wordt verzocht contact op te nemen met de politie. A.P.H. uit Oud-Vossemeer deed aangifte van mishandeling en moest zich onder doktersbehandeling stellen nadat hij op het feest in het ge zicht was geslagen. Het zou om een afrekening gaan, de politie heeft de zaak in onderzoek. ...De Schelde keukentechniek maakt precies de keuken die zoekt. Een keuken die, door vaak verrassende ideeën en oplossingen, uniek is en perfect aansluit op uw leefomgeving. Jan Buermansvande Schelde maakt die keuken voor u en zorgt dat u straks alleen de kastjes nog maar hoeft in te ruimen. Kom'ns kijken en proef wat de Schelde meto.a. AlnoenPoggenpohl voor uw nieuwe keuken kan betekenen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13