Stroomlijning borden bedrijven Bijna net zoveel vrouwen als mannen zoeken een baan Optie Betho 6.000 m2 grond Uien in de verdrukking Accoord gemeente/Domeinen over beheer Speelmansplaten ii: Eigen borden in alle kleuren en maten verdwijnen Steunpunt PZEM nog in studie Postkantoren in onderzoek Vacaturebank in bibliotheek Donderdag 28 juni 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Een nieuwe bewegwijze ring in Tholen, Poortvliet en St. Maartensdijk moet vrachtwagenchauffeurs gemakkelijker bij bedrij ven brengen en een einde maken aan de illegale ei gen borden. Wilde borden Tegen Oudvossemeersedijk in de Slabbecoornpolder Het stuk grond in de Slabbecoornpolder, waarop de Betho een nieuw bedrijfsge bouw wil neerzetten, ligt tegen de Oudvossemeersedijk aan. Het betreft de laatste (vierde) fase van het industrieterrein, in het verlengde van de pas aangelegde ring weg. Sanering Aderlating Scholing PvdA: deukje in Oosterscheldebeleid door uitblijven accoord In eigen hand 'n Kwart minder bedrijven in Zeeland failliet Zeeland heeft de minste werklozen autobedrijf krebbekx "We zijn niet alleen actief als ze komen, maar ook als ze er zijn", constateerde wethouder J. Ver- sluijs donderdagmiddag bij de onthulling van het eerste bord bij de Slabbecoornpolder tussen Tholen en Oud-Vossemeer. "Er heeft hier een rigoureuze ontwik keling plaatsgevonden, wat een stukje nazorg vereist. Zowel het vriendelijker maken van het be drijfsterrein door middel van aan plant als een vlotte afwerking van de verkeersbewegingen. Het is een uitstekend idee om er aanschou welijk wat mee te doen, want in Tholen is er sprake van een inge wikkelde situatie. Je hebt hier het oude en nieuwe, alsmede het nieu were industrieterrein. Om te voor komen dat een vrachtwagen voor de Timpa helemaal achterin de Slabbecoornpolder zoekt in plaats van in de Wattstraat, is de nieuwe bewegwijzering een verbe tering. We hopen dat dit meehelpt aan een vlottere afwerking van het verkeer", zei wethouder Versluijs. Op de ANWB-borden zijn de in dustrieterreinen goed aangegeven, maar de bedrijven zelf maakten nog eigen borden, zodat er in St. Maartensdijk en in mindere mate in Tholen een wildgroei van eigen bordjes ontstond. "De bewegwij zering liet veel te wensen over", aldus b en w. "Veel ondernemers hebben, ieder op hun eigen wijze, her en der verwijzingsborden ge plaatst in alle kleuren en maten. Bij een goede infrastructuur hoort een representatieve bewegwijze ring naar de afzonderlijke bedrij ven. Iedere bezoeker kan dan op eenvoudige wijze zijn weg vinden. Introductie van het nieuwe systeem betekent, dat de 'wilde' bewegwijzering niet langer wordt getolereerd en dat de 'oude' bor den moeten worden verwijderd. Toestemming voor het plaatsen van 'eigen' borden door bedrijven of derden in Tholen, Poortvliet en St. Maartensdijk wordt dan ook niet langer meer toegestaan", al dus b en w. Reklame Industrie Snoeijs(RIS) b.v. uit Veghel heeft het bewegwij zeringsplan in opdracht van het gemeentebestuur gemaakt. Voor 195 gulden per jaar(huurders van de bedrijfsverzamelgebouwen in St. Maartensdijk betalen maar 100 gulden) doen er 59 bedrijven mee. De duur van het contract is 10 jaar. RIS zorgt ervoor, dat de borden schoon en bij de tijd blij ven. In Tholen staan op 8 plaatsen borden, in St. Maartensdijk op 4 en in Poortvliet op 3 plaatsen. Mj&É Beroepsgroepen 1-5-89 l-5:90 1-6-89 1-6-90 Bouwnijverheid 33 22 26 17 Grondwerken 30 18 19 12 Metaal 26 13 21, 10 Landbouw 24 22 11 8 Handel 13 7 11 7 Niet var. verk.pers. 8 10 6 11 Varend verk. pers. 6 5 5 5 Kantoor en onderwijs 22 19 20 16 Los arbeider 52 37 52 33 Overigen 43 40 36 35 Totaal mannen 257 193 207 154 Verkoopsters 16 19 16 14 Horecapersoneel 5 16 3 19 Kantoor en onderwijs 36 30 34 33 Sociaal en Geneeskundig 15 11 7 17 Huish. pers. 15 15 14 16 Los arbeidster 28 21 24 22 Overigen 38 28 29 27 Totaal vrouwen 147 140 127 141 Vakatures m/v 41 33 46 45 Jeugdigen Mannen Vrouwen schoolver Overigen schoolverl. Overigen laters 17 jr 1 (-) - (-) 1 (-) 1 (2) 17 jr - (-) 1 (2) - (1) - (1) 18 jr - (-) 1 (4) 3 (3) 3 (6) 19 jr - (-) 2 (5) 3 (1) 3 (7) 20 jr - (-) 3 (6) 3 (1) 5 (7) 21 jr - (-) 1 (1) 1 (1) 2 (2) 22 jr - (-) 4 (9) - (1) 4 (4) 23-24 jr - (-) 5 (14) - (1) 13 (17) 25-29 jr (1) 14 (23) 1 (-) 19 (23) Totaal 1 (1) 31 (64) 12 (9) 50 (71) Plaats van inwoning Tholen Sint Philipsland Totaal Het werkloosheidspercentage: De borden-inflatie in beeld: de lage, eigen bedrijfsborden moeten allemaal verdwijnen. Het hoger Wethouder Versluijs gaat na de onthulling van het nieuwe bord op de foto om dat nieuws in Noord- staande bord links wordt standaard. Gezien het Engelse 'others' worden ook bezoekers uit Groot Brabant te kunnen melden. Op de voorgrond de ambtenaren Polderman, Nuyten en Bakx. Brittannië in de Slabbecoornpolder verwacht. Rayon Tholen Rayon Goes Rayon Zierikzee Provincie Zeeland Mannen 3,6% 5,6% 5,3% 6,0% Mannen 135 19 154 Vrouwen 9,4% 14,2% 8,4% 13,2% Vrouwen 131 10 141 Totaal 5,1% 7,9% 6,1% 8,0% Mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven werd maandagavond niet veel wijzer toen ze vragen stelde over de vacaturebank die het arbeids bureau uit St. Maartensdijk in de bibliotheek van Tholen gaat in richten. "Dat is een zaak tussen het arbeidsbureau en de biblio theek", antwoordde wethouder J. Versluijs. Hij hield het op een vorm van dienstverlening, maar of de bibliotheek daarvoor geld ontvangt, was de wethouder niet bekend. De bibliotheek wordt zwaar gesubsidieerd door de ge meente. De gemeentelijke bijdrage in 1990 is volgens de begroting 676.072 gqJdftö,. Handhaving van een steun- of uit- rukpunt na fusie van de PZEM en de WMZ op Tholen is nog steeds in studie. Wethouder J. Versluijs zei dat maandagavond in de ge meenteraad op vragen van raadslid M.A.J. van der Linde. Bij meerdere fracties was de onrust bij het Thoolse PZEM-personeel opgevallen. "Is er terecht zorg over het verdwijnen van ar beidsplaatsen en hebben b en w al gereageerd?", wilde Van der Lin de weten. Volgens wethouder Versluijs gel den de garanties ten aanzien van de werkgelegenheid die hij van de directies 'van de PZEM en de WMZ en voorzitter Don kreeg, nog steeds. Het steun- of uitruk- punt stond in eerste instantie in het fusieplan, maar is er weer al in een vroeg stadium uitgehaald. Uit ambtelijke contacten was Versluijs gebleken, dat het toch weer op nieuw in studie is genomen. Volgens het bureau Team Consult uit Den Haag, dat als procesbege leider voor de toekomstige Delta Nutsbedrijven functioneert, zijn de koninkrijkjes binnen de PZEM en de wat dominante manage mentstijl bij de WMZ in het oog springende punten. "De PZEM denkt dat de WMZ in het nieuwe bedrijf dominant wordt, omge keerd denkt men ook zo. De waar heid is, dat beide angst hebben", stelt Team Consult. "Er wordt ook wel beweerd, dat de WMZ efficiënter zou zijn. Dat is misschien op onderdelen wel zo, maar mag je die twee totaal ver schillende produkten vergelijken? Vergeet niet, dat de cultuur en stijl die eigen zijn aan beide bedrijven, ook gegroeid zijn. Dat is een pro ces van jaren en jaren. De cultuur die de PZEM heeft, is weinig ver schillend aan die van andere ener giebedrijven. De cultuur blijkt sterk aan de branche verbonden te zijn", aldus Team Consult. Volgens het adviesbureau zitten de belangrijkste knelpunten bij de fusie op functies waar bijvoor beeld 15 gegadigden zijn voor 10 functies. "Dat geeft onzekerheid en weerstand." Htssen de fusieperikelen door zorgde de personeelsvereniging van de WMZ Tholen voor een feestavond op 't Zoldertje. "Waarschijnlijk een van de laat ste feestjes van de p.v. Tholen", stelde N. Klippel in zijn openings woord tot de 22 deelnemers aan de gourmetavond. Het vlees e.d., dat schitterend gegarneerd was op de tafels, smaakte prima. Nage noeg alles ging op. In twee ploe gen werd er afgewassen, waarna er nog wat spelletjes werden gedaan. Een beeld uit 1982 in de hal van Meijer te Scherpenisse, toen er nog heel wat meer handen te pas kwamen aan de sortering van uien. VERVOLG VAN PAG. 1 A. van Damme van uienhandel Dacomex uit St. Maartensdijk vindt de sluiting van Meijer in Scherpenisse 'een slechte zaak'. "Wij hadden de laatste jaren bij zonder goede contacten en kon den elkaar over en weer helpen. Nederland moet op het gebied van uien echter een stap terug doen. Alleen wanneer andere uien niet voorhanden zijn, is er voor de Ne derlandse uien een plaats als goedkoop produkt. De vooraf gaande jaren waren niet best en de toekomst ziet er niet rooskleurig uit. Het is een vaststaand feit, dat er een koude sanering aan de gang is." Dacomex mag volgens Van Dam- Zodra er iets te melden valt over gevolgen van de inkrimping van postkantoren en -agentschappen op Tholen, zal het gemeente bestuur worden ingelicht. Wet houder J. Versluijs zei dat maandagavond op vragen van mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven. Zij maakte zich ongerust ge zien de norm van 40.000 handelingen die voor handhaving van een postkantoor gaat gelden. De wethouder zei recent nog con tact met de PTT in Bergen op Zoom te hebben gehad, maar er was nog niets over concrete veran deringen op Tholen bekend. Er vindt een gesprek plaats wanneer dat wel zo is. Op basis van de nieuwe normen van de centrale directie zijn de re gionale kantoren het aantal han delingen per kantoor en agentschap aan het tellen. Op ba sis daarvan worden beslissingen genomen. Tussen de 300 kantoren en agentschappen gaan verdwij nen. Voor handhaving van een post kantoor moeten er minimaal 40.000 handelingen per jaar plaatsvinden, voor een postagent schap minimaal 2500 handelin gen. me jr. 'nog niet mopperen'. "Dat vergt wel een grote inspanning, want je moet heel flexibel zijn om op veranderingen in de markt te kunnen inspelen. Wij zijn sterk gespecialiseerd in de handel met Frankrijk." Volgens Van Damme is de hoe veelheid uien die bij Dacomex van Tholen en St. Philipsland afkom stig is, heel beperkt. Niettemin is er door sluiting van de uiensorte- ring bij Meijer weer een koper minder voor de telers. ZLM- kringvoorzitter J.L. van Gorsel noemt dat 'een veeg teken'. "Dat een groot bedrijf als Meijer met de Nederlandse uien stopt, is niet alleen bijzonder jammer, maar ook een teken aan de wand. De handel in uien blijft men voortzet ten en hoewel het zakelijk voor Meijer misschien een goede oplos sing is, ben ik er niet blij mee dat men in het buitenland alle uien gaat kopen. De Nederlandse uien zaten overigens al jaren in de' slechte hoek. Dat een firma als Meijer nu de pijp aan Maarten geeft, is een gemis voor de hele Nederlandse uienteelt. Voor Tho len komt er een extra aderlating bij: de 12 personeelsleden in Scherpenisse verliezen de: plaatse lijke werkgelegenheid. Die zullen 'elders moeten gaan werken. Wat de uientelers op Tholen en St. Philipsland betreft, zullen Daco mex en de veiling wat kunnen overnemen, maar een de:el zal er ook mee stoppen", vreest ZLM- kringvoorzitter Van Gorsel. Eerder uitte voorzitter D. Vermaas van de ZLM-afdeling S't. Maar tensdijk al zijn zorgen over de ui enteelt en -prijs. Directeur D.L. Hage van de vei ling St. Annaland ziet voorlopig nog weinig veranderingen door de sluiting van de sorteerinrichting in Scherpenisse. "Meijer kocht op de veiling wel eens verpa kte uien en hopelijk blijven ze dat doen. Misschien dat telers die voorheen veldsgewas uien aan Meijier lever den, nu naar de veiling komen. De praktijk zal het leren", alidus Ha- ge. Volgens een inventarisatie onder de leden van de veiling zijn er 22 ha uien te oogsten tegeno ver vorig jaar 19 ha. Het aan te k<?pen kavel is ongeveer 6.000 m2 groot en kost f. 174.000,- (exclusief omzetbelasting, notaris- en overdrachtskosten), of f. 29,- per m2. In de grondprijs is de aanwezigheid van gas, water en electriciteit mede begrepen. Het Betho-bestuur noemt het stuk grond (kadastrale gemeente Oud- Vossemeer, sectie L nummers 179, 247 en 248) 'vrij gunstig gelegen' ten opzichte van de huidige huis vesting, namelijk op eenzelfde af stand van de brug bij Tholen, maar precies aan de andere zijde. De gemeente Tholen heeft de Be tho een optie van drie maanden verleend op de bouwgrond. Het dagelijks bestuur van de Be tho heeft het algemeen bestuur om een machtiging gevraagd om de grondaankoop af te werken. Omdat de nieuwbouw 3,5 miljoen gulden zal vergen, heeft het dage lijks bestuur ook verzocht om een geldlening tot dat bedrag te mo gen aangaan (men was al gemach tigd tot 2 miljoen gulden). Gisteren vergaderde het algemeen bestuur over de nieuwbouwplan- nen voor de werkplaats in Tholen. Het dagelijks bestuur verwacht dat de bijkomende extra lasten van dit project volledig worden gecompenseerd door hogere op brengsten en door besparingen op nu bestaande kostensoorten. Met het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid zijn gesprekken begonnen over de nieuwbouw- plannen. Het dagelijks bestuur wil ook al stappen ondernemen om de grond en gebouwen aan de Wattstraat te verkopen. Er heeft zich al een ge gadigde gemeld en het bestuur verwacht dat de opbrengst mini maal gelijk zal zijn aan de boek waarde. Het aantal toegestane WSW for matieplaatsen bij de Betho is het afgelopen jaar verhoogd van 363 naar 371, er werd een begin ge maakt met de opzet van een egali satiefonds en er werden investeringen gedaan gericht op verbetering van de arbeidsplaat sen. Gebleken is dat de invoering van de budgettering om snellere verslaggeving en een alert reage rend administratief systeem vraagt. Daarom is een automati- seringsonderzoek gestart met als uitgangspunt een volledige inte gratie van de financiële, de personeels- en de produktiebe- heersregistratie. Op het gebied van personeelsbegeleiding is veel aan dacht besteed aan scholing. In Tholen werd een cursus basisedu catie opgezet voor lezen en schrij ven. Uit het jaarverslag over 1989 blijkt, dat op 31 december 1989 in totaal 295 mannen en 92 vrouwen bij de Betho werkten. Daarvan werken 41 mannen en 13 vrouwen in Tholen, 76 mannen bij het ho veniersbedrijf en de rest in Goes. Van de Thoolse werknemers zijn er vijf jonger dan 23 jaar, vier 23 of 24 jaar, veertien tussen 25 en 34 jaar, achttien tussen 35 en 44 jaar, negen tussen 45 en 54 jaar en drie tussen 55 en 64 jaar. Zij hebben samen gezorgd voor 57.1% pro- duktieve uren (Goes 51.1% en ho veniersbedrijf 48.4%), 11.1% inproduktieve uren, 19.8% niet gewerkte betaalde uren, 5.4% niet gewerkte onbetaalde uren en 6.6% ATV. In het Georganiseerd Overleg van de Betho nam C. Bolier de plaats in van N. Weeda. De sociale werk plaats had over 1989 een batig sal do van f. 297.310,-. Een strandpaviljoen, catamarans, waterfietsen en kleine zeilbootjes, een speeltuin en een zeilschool. Dat is binnen afzienbare tijd te verwachten op de Speelmansplaten, nu de gemeenteraad van Tholen de huurover eenkomst met Domeinen voor dit recreatieterrein ten noordoosten van de Oesterdam heeft goedgekeurd. Het zijn plannen van Oesterdam v.o.f. - een samenwerkingsverband van Thoolse campinghouders - waarmee de gemeente een exploitatieovereenkomst sloot. De SGP-fractie was tegen beide overeenkomsten, de RPF/GPV alleen tegen de laatstgenoemde. De laatste, uit Tasmanië afkomstige uien worden gesorteerd in Scherpenisse. "Eindelijk is 't ei gelegd," ver zuchtte CDA-fractieleider W.C. van Kempen maandag. Ook ande re fracties herinnerden aan de lan ge lijdensweg die aan het sluiten van de overeenkomst vooraf ging. Volgens M.A.J. v.d. Linde had het té lang geduurd. "Bij de recrean ten is er inmiddels een stukje ge wenning ontstaan om aan de zoute kant van de dam te vertoe ven. Dat zul je niet zo maar terug draaien, maar het betekent wel een deukje in het Oosterschelde beleid," vond hij. Zowel de PvdA- er als J.L. van Gorsel (VVD) noemden de met Domeinen be reikte overeenkomst 'goed door timmerd'. Voor f. 2.960,- per jaar huurt de gemeente 42.50.00 hectare water en grond van Domeinen en ver huurt dat gebied voor hetzelfde bedrag door aan Oesterdam v.o.f. K.A. Heijboer (SGP) wilde weten of het aanbrengen van een zand laag op het strandje en het wegha len van de ondiepte voor het surfstrand deel uitmaken van de basisinrichting van het project, wat door rijkswaterstaat moet ge beuren. Wethouder J. Versluijs beaamde dat en zei dat rijkswa terstaat had toegezegd dat die werken nog vóór 1 juli worden uitgevoerd. Op die datum treedt de overeenkomst met Domeinen (die voor tien jaar is aangegaan) in werking. Als het werk echter niet voor die datum is gebeurd, dan gaat de exploitatieovereen komst tussen gemeente en Oester dam v.o.f. pas op 1 januari 1991 in. De raad stemde ook in met de door rijkswaterstaat verleende vergunning om de Speelmanspla ten in te richten als recreatie object. De SGP onderschreef het minderheidsstandpunt van wet houder J. v.d. Jagt en was tegen, omdat de zondagsrust en - heiliging in het geding zijn. Door het privatiseren van de ex ploitatie wordt de dagelijkse be moeienis van de gemeente met het dagrecreatief terrein tot een mini mum teruggebracht. Al het onder houd komt voor rekening van de v.o.f., die overigens ook de in komsten geniet. P. van Belzen (RPF/GPV) vond dat de gemeente de zaak zoveel mogelijk in eigen hand moest houden en was daar om tegen. Maar Versluijs meende dat de doelstelling openbare en niet-commerciële dagrecreatie vol doende was gewaarborgd via be palingen in het contract. Zo is bedongen dat het parkeergeld niet hoger mag zijn dan een rijksdaal der en verder mogen geen entree gelden worden geheven. Van Gorsel ging nog in op een brief van de Vogelwerkgroep Ber gen op Zoom, die verzocht de Speelmansplaten later open te stellen dan 1 juli. "Dat vind ik niet zo gek, maar aangezien de natuur dit jaar erg vroeg is, zal op 1 juli 99% van de vogels uitge broed zijn," meende hij. Wethou der Versluijs onderschreef dat en wees erop, dat Domeinen rekening met het broedseizoen houdt. Zo is het wandelpad in de Pluimpot al tijd gesloten van 15 april tot 15 juli. Zonder discussie stelde de raad vervolgens geld beschikbaar voor het aanbrengen van twee toilet- en douchevoorzieningen op de Speel mansplaten. Dit kost meer dan 220.000 gulden, maar er is goede hoop dat de consulent openlucht recreatie 75% van de uitvoerings kosten subsidieert. Vanaf de Bergsediepsluis zal een waterlei ding worden aangelegd, waarvan de Oesterdam v.o.f. 25% van de niet-subsidiabele kosten betaalt. Voor de bouw van de voorzienin gen, alsmede voor een beperkte horecavoorziening, wordt een her ziening van het bestemmingsplan Buitengebied voorbereid. Zowel landelijk als in Zeeland werden in 1989 relatief weinig fail lissementen uitgesproken. Met 60 in Zeeland en 3.676 landelijk werd het laagste niveau van de afgelo pen tien jaar bereikt. Ten opzichte van 1988 was er in Zeeland een daling met 23%, landelijk liep het aantal faillissementen met 4% te rug. Het aandeel van Zeeland in het landelijke aantal bedroeg 1.63%. Vorig jaar gingen in Zeeland 29 eenmanszaken failliet en 16 ande re ondernemingen. Daarnaast 2 vennoten en nog 13 andere na tuurlijke personen. Het aantal faillissementen van ondernemin gen in Zeeland bedroeg 1.45% van het landelijke aantal. Dat is erg laag, vergeleken met het onderne mingsaandeel van ongeveer 2.8%. Voor natuurlijke personen was het aantal faillissementen relatief hoog: 2.65% bij een bevolkings aandeel van 2.4%. De faillissementen deden zich voor in de volgende bedrijfstak ken: landbouw en visserij 1, in dustrie 9, bouwnijverheid 1, handel en horeca en rep.bedrijven 26, transportsector 2, banken en overige zakelijke diensten 3, overi ge diensten 2 en onbekend 1. In geen enkele bedrijfstak is het aan deel faillissementen in het lande lijke totaal hoog. In de industrie is het aantal op landelijk niveau, maar in de andere bedrijfstakken scoort Zeeland gunstig. In 1981 bedroeg het aantal faillissementen in Zeeland nog 173, een jaar later overschreed het aantal de twee honderd, maar sinds 1986 zijn het er steeds minder dan honderd. Zowel de werkloosheid als het aandeel in de niet werkzame be roepsbevolking was vorig jaar in Zeeland het laagste van heel Ne derland. Slechts 4% van de be roepsbevolking was werkloos en maar 8% niet werkzaam. Lande lijk lagen die percentages op 6 en 10. Het ongunstigst kwam Gro ningen uit de bus met respectieve lijk 10% en 15%. In Zeeland waren 234.000 mensen tussen 15 en 64 jaar oud, de beroepsbevol king bestond uit 155.000 mensen, waarvan 143.000 werkzaam en 12.000 niet werkzaam. Er stonden 6.000 werklozen geregistreerd. Deze cijfers werden onlangs gepu bliceerd door het centraal bureau voor de statistiek. Bedrijventerrein Goes. De ge meente Goes gaat het bedrijven terrein Poel II uitbreiden met 35 hectare en in een volgende fase met nog eens 11 hectare. De uitgif teprijzen liggen naar verwachting tussen de 55 en 105 gulden per m2. Volgens de gemeente Goes komt ter plaatse het eerste hoog waardig bedrijventerrein in Zee land, alsmede een modern bedrijventerrein met districen- trum. De aanleg begint in okto ber. f PRINS REINIERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOT, Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11