29 juni Statenvergadering Zomerconcerten Zeeuwse Koorschool Zeeuws Museum: een bezoek waard c Sint-Philipsland stapt er stevig op los RONCALLI 500,- meer voor Rode Kruis Het Zeeuws Museum in Middelburg ontwikkelt de laatste tijd FXDOSltlG IH verschillende activiteiten op het gebied van kunst en cultuur. H Aanleiding om het museum eens wat nader in de schijnwer- ^©GUWS IN/IUSGUfTI per te zetten. Donderdag 21 juni 1990 Verkeer en vervoer Cultuur, onderwijs, sport Wandtapijten Nehalennia-altaren Schilderijen Klederdracht Openingstijden en kosten PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Diversen L.T.S. Steenbergen O.L.V. ter Duinen Epilepsiebestrijding: ABP IEUWS Op vrijdag 29 juni vergaderen de Provinciale Staten van Zee land. Op de agenda staan ruim 20 voorstellen. De Staten vergade ren in het openbaar: Statenzaal, Abdijplein Middelburg; aanvang 10.00 uur. Er worden verschillende voor stellen gedaan ter verbetering van verkeerssituaties in Zeeland. Zo vragen Gedeputeerde Staten een voorbereidingskrediet van f 75.000,- voor de verbetering van de Zanddijk in Yerseke, ter plekke van de spoorwegover gang en de aansluiting van de Stationsweg. Het betreft hier een druk punt dat problemen voor automobilisten oplevert, maar vooral voor fietsers. Verder wordt de Staten voor- De Zeeuwse Koorschool uit Goes geeft traditiegetrouw deze zomer weer een flink aantal con certen in Middelburg en Goes. In Goes wordt opgetreden in de RK Maria Magdalenakerk en in Middelburg in de Koorkerk. De concerten beginnen om 11.00 uur en eindigen om 12.15 gur. De entree is voor iedereen gra tis. In Goes wordt elke dinsdag op getreden, te beginnen op 10 juli en vervolgens t/m 14 augustus. gesteld f 5 miljoen uit te trekken voor de verbetering van de aan sluiting van de Julianastraat in Zierikzee op de provinciale weg S7. Het gaat o.a. om de aanleg van parallelwegen/fietspaden, een fietstunnel en verkeerslich ten. Ook staat een "vereenvou diging" op het programma van de aansluiting van de S7 op de rijksweg N59 bij Zierikzee. Het rijk en de gemeente Zierikzee ne men ook deel aan het project. Gs hebben gekozen voor een scenario waarin eerst in 1996 of later een vaste oververbinding over de Westerschelde zal wor den gerealiseerd. De situatie van de vloot van de provinciale stoombootdiensten is zodanig (5 schepen, terwijl de "Beatrix" na 1994 niet meer kan worden gebruikt), dat er vooral op de lijn Vlissingen- Breskens capaciteitsproblemen zullen ontstaan. In Middelburg zijn de concerten steeds op donderdag en wel van 12 juli t/m 16 augustus. Het koor telt ongeveer 35 jon gens, in de leeftijd van 7 tot 13 jaar; het staat onder leiding van Evert Heijblok. Men brengt een repertoire dat ten dele bestaat, uit religieuze He lderen en ten dele uit volksliedjes van over de hele wereld. Cassettes en CD's van de Koor school zijn tijdens de optredens verkrijgbaar. IJ De staten wordt gevraagd f 1 miljoen beschikbaar te stellen voor een studie voor een ont werp van een nieuwe veerboot. De boerderijenstichting Zeeland en uitgeverij "De koperen tuin" willen voor de Kinderboeken week 1990 een "boerderijen project" tot stand brengen. Op allerlei manieren zal aandacht worden geschonken aan het he den en verleden van de Zeeuw se landbouw en aan de Zeeuwse boerderij. GS willen het project steunen met bijna f 15.000,-. Een bijdrage van f 20.000,- kan worden gegeven aan de ge meente Reimerswaal, ter on dersteuning van de plannen ter verbetering van de bibliotheek voorzieningen in deze gemeente, zo luidt een voorstel van GS. Een project van samenwerkende Walcherse instellingen ten be hoeve van de opvang van an derstalige jongeren zou een eenmalig subsidie kunnen krij gen van bijna f 70.000,-. Hierdoor wordt een structurele oplossing voor de toekomst mo gelijk gemaakt. Het project voorziet in "stoom cursussen" Nederlandse taal en plaatsing in Nederlandse gezin nen en bedrijven. Als het aan GS ligt kunnen de organisatioren van de tweede internationale surfweek voor gehandicapten rekenen op een subsidie van f 20.000,-. Het evenement zal van 25 augustus tot 1 september a.s. worden ge houden in het Zilveren Schor te Arnemuiden. Tenslotte staan er nog voorstel len op de begroting over het in waterschapsverband brengen van gronden bij het waterschap Schouwen-Duiveland, over dracht van een weggedeelte aan Middelburg en het aanbrengen van asfalt op een kruispunt in de weg Haamstede-Westenschou- wen. En voorts: onderzoek naar ande re vorm financiële administratie Zeeuwse bibliotheek, het plan van scholen speciaal en voortge zet onderwijs 1991-1994; subsi die stuurgroep wetenschap pelijke activiteiten; benoemihg leden bestuur Veerse Meer; rechtspositie provinciale VVV; diverse begrotingswijzigingen en jaarstukken. Het Zeeuws Museum is onder-t gebracht in de Middelburgse Abdij, het grootste monumen tencomplex in Zeeland, ledereen die is geïnteresseerd in Zeeuwse cultuur en geschiede nis zou er eens een kijkje moe ten nemen. Dat geldt ook voor de "thuisblij vers" in de komende vakantie maanden: een bezoek aan het museum is alleszins de moeite waard. Het valt ook te combine ren met bijvoorbeeld een be zichtiging van het Middelburgse stadhuis, een rondleiding door de Abdij of een bezoek aan het ramschip "Schorpioen". De collectie van het museum is zeer breed: klederdracht, siera den, fossielen, Romeinse vond sten, wandtapijten, porselein enz. enz. Het zou te ver gaan om alle be zienswaardigheden uit de doe ken te doen; enkele belangrijke onderdelen uit de collectie wor den hierna toegelicht. De trots van het museum is een collectie wandtapijten die zijn gemaakt aan het eind van de 16e eeuw, vlak nadat de Zeeu wen een aantal zeeslagen met de Spanjaarden hadden gewon nen. De totale collectie heeft een lengte van meer dan 30 meter bij een hoogte van vier meter. Uiterst gedetailleerd zijn de., schepen, manschappen, steden en dorpen in beeld gebracht: sa men vormen ze een "maritiem monument" voor een zeer be langrijke periode uit de tachtigja rige oorlog. De tapijtencollectie is eigendom van de provincie Zeeland. Zij is ondergebracht in een spe ciale zaal en het tapijtenbezit vertegenwoordigt een nauwe lijks op geld te taxeren waarde. Nergens in ons land - en tot ver buiten onze landsgrenzen - valt iets dergelijks te aanschouwen. (Er wordt gewerkt aan de res tauratie van de tapijten; twee bevinden zich in Haarlem; dat hoeft u niet te weerhouden van een bezoek: het merendeel van de collectie is aanwezig). Het museum bezit diverse "Ne halennia-altaren" afkomstig uit Domburg en uit de Oosterschel- de bij Colijnsplaat. Deze beeldhouwwerken zijn ge maakt rond het begin van onze jaartelling. Nehalennia was waarschijnlijk een "Romeins- Tot en met 19 augustus is in het Zeeuws Museum een expositie te zien onder de titel "Kent, en versint. Eer datje mint, vrijen en trouwen in Nederland 1500 - 1800" Deze titel is ontleend aan een spreuk van Jacob Cats, opge nomen in een van zijn boeken over liefde en huwelijk. Het spreekwoord houdt een waarschuwing in aan vrijers en vrijsters niet te trouwen op basis van alleen verliefdheid, geld zucht of "vleselijke begeerte". De partners moesten bij elkaar passsen qua karakter, leeftijd, godsdienst en stand. Door de eeuwen heen hebben schrijvers en beeldende kunste naars zich met dit thema bezig gehouden en met het verschil In het museum zijn verschillende schilderijen te zien, o.a. van va der en dochter Jan en Charley Toorop. Ook Michiel de Ruyter is vereeu wigd, en wel door Ferdinand Bol. tussen ideaal en werkelijkheid... De tentoonstelling laat schilderij en zien, talrijke voorwerpen en prenten met als onderwerp o.a. de opvoeding van meisje en jon gen ter voorbereiding op het hu welijk, ontmoetingsplaatsen; huwelijk en religie; trouwbelof ten; de viering van bruiloften en geschenken; de positie van man en vrouw binnen het huwelijk en de vorming van "het gezin". De tentoonstelling is een lande lijk initiatief; zij wordt begeleid door een videofilm, documenta tiemateriaal voor scholen (gratis verkrijgbaar: tel. 01180-26655) en een catalogus (f 29,50). Aan te bevelen voor jong en oud! Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Zeeuwse" godin. Als dank voor een behouden vaart naar Enge land, lieten de schippers een aan de godin gewijd altaar maken. De altaren moeten hebben gestaan in tempels bij Domburg en Colijnsplaat aan de ingang van de het vaarwater dat nu de Roompot heet. Het museum heeft ook dingen die nog veel ouder zijn: bodem vondsten van voor het begin van onze jaartelling; fossiele vondsten uit de Zeeuwse wate ren, zoals schelpen en mam- moetkiezen. Ook is er een kunstzinnige re constructie van een mammoet te zien, die goed in beeld brengt hoe groot zo'n dier is geweest. (Interessant voor kinderen!) Het museum heeft een fraaie historische klederdrachtencol lectie, die goed toont dat ook klederdracht zeer aan mode on derhevig was. Deze collectie wordt gecomple teerd door een fraaie verzame ling authentieke Zeeuwse siera den. En verder luidt het advies: ga op zoek in het museum en ontdek het Chinees porselein, een Egyptische mummie, een plane tarium, een Zeeuws winkeltje. Delfts aardewwerk, munten en penningen, 17e en 18e eeuws meubilair... Het museum is dinsdag t/m vrij dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag t/m maandag van 13.30 tot 17.00 uur. De entreeprijs voor volwasse nen is f 3,50; voor kinderen t/m 12 jaar f 2,-; een gezin met kin deren t/m 17 jaar betaalt f 11,-; voor 65-plussers, groepen en schoolklassen zijn er verlaagde tarieven. THOLENjun Expos, olieverf schilderijen, openb. bibl. 23 jun Hengelwedstr. De Kogge 23 jun Dagexcurs. natuurver. 23 jun Uitvoering Zeeuwse Mu ziekschool 19.30 u. Meulvliet 6 jul Palingvissen hsv De Pie terman 7, 14, 21 en 28 jul VVV- stadswandeling 19 u. 11 jul Zomermarkt 14-21 u., met expos. TSA in Gasthuiskapel en avondconcert Concordia op Markt OUD-VOSSEMEER t/m 22 jun Avondwandel vier daagse 23 jun Schuurfeest PJZ m.m.v. Garfield, Langeweg 21 u. 27 jun Midgetgolf en bowlen An- bo, vertrek bushalte J.F. Kenne- dystr. 13 u. 28 jun Musical Sint Anthonius- school, Vossenkuil 18.30 u. 29 jun Pleinfeest Die Heene- trechtschool I jul Luilakkentourn. TOV 7 jul Zeven-dorpen-tocht SINT-ANNALAND t/m 28 jun Expos, aquarellen en tekeningen M. v.d. Meer-Witte, openb. bibliotheek t/m 15 okt Expos. 'Messen en flessen', de Meestoof di t/m za 15-17 u. 23 jun Viswedstr. Zeebaars, An- navosdijkpolder 29 jun Fancy-fair De Casembroot- school 30 jun Jeugddag STAVENISSE 23 jun Rommelmarkt en expos, bloemschikken, camping Irene- hoeve 10-15 u. 14 jul Braderie v.a. 9.30 u. SINT-MAARTENSDIJK jun Expos, origami, openb. bibl. t/m 22 jun Zwemvierdaagse, Haestinge 21 jun Optreden volksdansgroep De Zeeuwse Reien, Sint Maartens- hof 15 u. 25 t/m 28 jun Wandeltochten, Markt 18-18.30 u. (5 of 10 km) II jul Dauwzwemmen, Haestinge 18 jul Kinderspelen, Haestinge 18 t/m 21 jul Kermis 21 jul Wielerronde, aanvang 13.30 u. 28 jul Braderie en rommelmarkt v.a. 10 u. SCHERPENISSE 21 jul Braderie camping Goris- hoek v.a. 11 u. POORTVLIET 23 jun Kleuterdag gymverenigin gen, Burgemeet 10-14 u. 14 jul Wielerronde SINT-PHILIPSLAND 23 jun Braderie BERGEN OP ZOOM t/m 15 jul Expos, grafiek, Mar kiezenhof t/m 8 jul Expos, zilveren sieraden en wanddecoraties, Markiezenhof 22 jun Concert Bad to the Bone, Botte Hommel 22 u. 23 jun Muziekuitv. Kamermuziek gezelschap, Hofzaal Markiezen hof 16.30 u. 30 jun Concert Nozems, Botte Hommel 22 u. 7 jul Concert Axitt, Botte Hom mel 22 u. 14 jul Concert Tröckener Kecks, Botte Hommel 22 u. f ilm film film ROXY 1: An innocent man - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Koko Flanel - a.l., za, zo en wo 14 u. ROXY 2: Stanley Iris - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. Uncle Buck - a.l., za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Look who's talking - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: She's out of control - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Tango and cash - 16 j., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., do 20 u. Wait until spring, Bandini - a.l., ma, di en wo 20 u. Oliver and company - a.l., za, zo en wo 14 u. In de zeven woonkernen op Tho- len is voor het Rode Kruis 207,55 meer opgehaald dan vo rig jaar. In Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder was de op brengst zelfs 358,05 hoger. In totaal werd in de regio 15.658,10 ingezameld. Alleen in Poortvliet (-20%!) en Oud-Vossemeer (-4%) werd minder gegeven aan het Ro de Kruis, in stad Tholen 11%) en Sint-Philipsland (+19%) was de grootste stijging te zien. De opbrengst per plaats: Tholen 3.601,- (f 365,35 meer), Poort vliet 1.309,45 329,85 minder), Scherpenisse 1.260,65 (f 42,- meer), Sint-Maartensdijk 2.436,35 109,85 meer), Stave- nisse 1.221,85 6,45 meer), Oud-Vossemeer 1.668,95 67,85 minder) en Sint- Philipsland 2.259,80 358,05 meer). E SLAAG D DOS GEFELICITEERD Aan de Roncalli scholengemeen schap in Bergen op Zoom zijn de volgende leerlingen geslaagd. ATHENEUM Arjan Anthonisse en Ronnie Gunter uit Sint-Annaland, Sjaak Bolier uit Sint-Philipsland, Bou- die Hoogedeure, Herbe van de Merbel, Patrick Rijsdijk en Ro nald Vroon uit Tholen, Rick Peeks uit Poortvliet. Henrike van Doesburg uit Sint- Philipsland, Daniël Lobbezoo en Bart Stoeken uit Oud-Vossemeer, Miranda Nelisse uit Sint- Maartensdijk, Anne Stoel uit Sint-Annaland. HAVO Marieke van Bemden uit Poort vliet, Jaco Goedegebuure uit Sint- Annaland, Angelique de Greef en Chantal de Greef uit Sint- Philipsland, Maayke van den Reydt uit Tholen. MAVO Aan de scholengemeenschap De Lage Meren in Bergen op Zoom slaagden de volgende leerlingen. Bouwtechniek: Peter Boogaart uit Tholen (differentiatie timmeren) en Antal de Rijke uit Sint- Maartensdijk (differentiatie schilderen). Elektrotechniek: Patricia Harden- bol en René Riemens uit Tholen. LEAO: Sonja Franken uit Poortvliet. D-opleiding: Rense Wouterse uit Poortvliet. Aan het Mollerlyceum in Bergen op Zoom zijn de volgende leerlin gen geslaagd. GYMNASIUM Esther Geuze uit Sint-Annaland en Hilde Moerland uit Tholen. Deelnemers aan de avondwandelvierdaagse in St. Philipsland met rechts voor mevr. E. van der Vlies-van Dijke, die alvast oefent voor de Vierdaagse van Nijmegen. De 121 deelnemers aan de avond wandelvierdaagse in Sint- Philipsland werden vrijdag inge haald door vele familieleden met bloemen, waarna achter muziek vereniging Concordia nog een rondwandeling door het dorp werd gemaakt. In de Druiventros ontvingen alle wandelaars een me daille. Jongste deelnemer was de 3-jarige Annemarie Vermeij en oudste deelnemer de 72-jarige me vrouw Wesdorp-Mol. Onder goe de weersomstandigheden legden 90 mensen elke avond 5 kilometer af en 31 liepen er 10 kilometer, door de polders en langs het Schelde-Rijnkanaal. De deelname was tegenvallend, maar ook in Oud-Vossemeer gingen dinsdag minder wandelaars van start dan vorig jaar. UM ATHENEUM Denise de Boe, Liesbet Hoek en Leila Mouji uit Poortvliet, Mar tij n Groenendijk uit Oud- Vossemeer, Tanny van Loon en Corné Moerland uit Sint- Annaland, Marie-Janine Saris uit Stavenisse. HAVO Marlien Dekker uit Poortvliet, Imanda Goedegebuure uit Sint- Annaland, Patrick Klapwijk en Marcel Verspuy uit Tholen. MAVO Angelique Pipping uit Oud- Vossemeer. Erik Manneke uit Sint- Maartensdijk is aan de Anthony Fokkerschool voor Luchtvaart en Electronica in Den Haag geslaagd voor Avionica techniek met Rijksluchtvaartdienst be voegdheid. Aan de Hogeschool Zeeland be haalden L.T. Steenpoorte(van de gemeente Tholen) uit Sint- Maartensdijk en M.J. Klippel(van het waterschap Tholen) uit Scher penisse het diploma voor de post hbo-cursus milieutechnologie. Steenpoorte volgde na die basis cursus nog 'milieuzorg voor be drijven' en Klippel 'milieubeheer en natte milieutechnologie'. Van daag worden in de Zeeuwse bibli otheek de diploma's uitgereikt. De cursus werd gegeven in samen werking met de Bestuursacademie Zeeland en het Delta Instituut te Yerseke. Jacqueline Heijboer uit St. Anna- land ontving in het Catharina zie kenhuis te Eindhoven het getuigschrift gerontolo- gie(psycho-)geriatrie voor ver pleegkundigen. Ria van Hemert uit Scherpenisse is aan de mdgo-vz Sint-Gertrudis te Bergen op Zoom geslaagd. Petra Ridderhof uit Sint- Annaland is geslaagd als verzor gingsassistente aan de Streek school in Bergen op Zoom. Henk den Haan uit Sint- Philipsland is aan de chr. scholen gemeenschap Prins Maurits te Middelharnis geslaagd voor het mavo-examen. Jolanda Bijnagte uit Poortvliet is aan het Scheideggerinstituut te Venlo geslaagd als secretaresse. Cornis den Braber uit Stavenisse is geslaagd aan de Groene School te Kapelle. Conny v.d. Kleijn uit Tholen is aan de mdgo De Schakel in Roo sendaal geslaagd als apothekers assistente. Ze heeft inmiddels een volledige baan bij een apotheek in Halsteren. H.A. van Houte uit Scherpenisse slaagde te Nieuwegein voor het A- gedeelte woningstoffeerbedrijf en het tentamen aanvulling complete woninginrichting. Dolores van Splunter uit Sint- Maartensdijk is aan de Sisa te Antwerpen geslaagd als off-set drukker. Aan de lagere technische school te Steenbergen zijn geslaagd: M. Fontijne (mechanische techniek) en L. Walpot (bouwtechniek diff. timmeren C/D niveau) uit Sint- Philipsland en A. Hommel (bouwtechniek diff. timmeren) uit Oud-Vossemeer. Aan de lagere technische school Onze Lieve Vrouw ter Duinen te Ossendrecht zijn geslaagd: T. de Jager, E. Soomers en H. Stoutjes- dijk uit Sint-Maartensdijk en S. Feijtel uit Poortvliet, allen aan de afdeling consumptieve techniek. Nationaal Epilepsie Fonds- De Macht van het Kleine tel. (030) 660144. giro 34781

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7