Kunstvliegers in tuin arbeidsbureau Ouders, stuur je kinderen alleen naar Thoolse scholen Nieuwe APV Tholen krijgt vloekverbod Vacaturebank in Thoolse bibliotheek Tevredenheid over open dag Start en GAB in Sint-Maartensdijk Wethouder Versluijs bij diploma-uitreiking TSG: 3261 61 Donderdag 21 juni 1990 46e Jaargang no. 32 Voor eerste keer kinderbraderie in Sint-Philipsland In de tuin van het gewestelijk arbeidsbureau aan de Haven te Sint-Maartensdijk is onlangs een kunstwerk geplaatst. Het object - op palen gemonteerde vliegers - is van de beeldend kunstenares Marjolijn Boteren- brood uit Amsterdam die de opdracht kreeg van de Rijksgebouwendienst (die een bepaald percentage van de bouwsom besteedt aan beeldende kunst). Dinsdagavond ontvingen 121 eindexamenkandidaten van de Thoolse scholenge meenschap (TSG) in de kantine van het schoolgebouw te Sint-Maartensdijk hun diploma. Het was voor het eerst dat de diploma-uitreiking op één plaats gebeurde en het was voor het eerst dat er leerlingen werden gediplomeerd die 4 jaar onder de paraplu van de TSG hebben gestudeerd. Prestaties en respect Tien voor Frans Metaal Open dag Ondanks vernietiging zelfde Fluplands besluit Wanneer de gemeenteraad van Tholen zich maandag buigt over het ontwerp voor een nieuwe algemene plaatselijke verordening, zullen daarin vrijwel zeker enkele zaken worden toegevoegd. Het betreft een vloekverbod en een verbod op het dragen van aan stootgevende en onbetamelijke kleding. In de commis sie bestuurlijke aangelegenheden waren de vertegenwoordigers van de SGP, RPF/GPV en het CDA daar voorstander van. Hun fracties bezetten sa men 10 van de 17 zetels in de gemeenteraad. Schrappen DEZE WEEK De Betho denkt aan nieuwbouw in Slabbecoornpolder Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin oaoenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De braderiecommissie in Sint- Philipsland geeft voor het eerst kinderen tot 12 jaar de gelegen heid, hun afgedankt speelgoed of andere spulletjes aan de man te brengen. Tijdens de braderie, za terdag, mogen zij vanaf 9 uur 's morgens hun eigen plekje kiezen tegenover het gemeentehuis. De verkoop eindigt om één uur. De braderie gaat dan nog door tot 's avonds negen uur. De kramen staan in de Voorstraat, de Kerk- ring en de Schoolstraat: bijna honderd standplaatsen en een grote autoshow. Plaatselijke mid denstanders en verenigingen geven acte de presence. Vanaf 10 uur 's morgens is - gezien het grote suc ces van vorig jaar - weer een heli copter aanwezig op het havenplateau. Wie dat wil kan daarin een rondvlucht boven het dorp maken. Als het weer mee werkt, belooft het zaterdag in Sint-Philipsland een drukke en gezellige dag te worden. In de bibliotheek aan de Dalem- sestraat in Tholen komt binnen kort een vacaturebank van het arbeidsbureau in St. Maartens dijk. Eind vorig jaar verhuisde het arbeidsbureau vanuit de Simon Lindhoutstraat in Tholen naar het nieuwe kantoor aan de Haven in St. Maartensdijk. Nu blijkt er in de grootste kern van de ge meente behoefte te zijn aan een vacatlffeBank. Hel vertrek vanTet arbeidsbureau wordt kennelijk als een gemis ervaren. In Heinkens- zand is er al jaren een kaartenbak van het arbeidsbureau Goes. TWee keer per week werkt het arbeids bureau in St. Maartensdijk de va caturebank in de Thoolse bibliotheek bij. W~ *4?"' - -> Vliegers in de achtertuin van het arbeidsbureau in St. maartensdijk De vliegers kunnen onafhankelijk van elkaar draaien, waardoor het object steeds van aanzien veran dert. Vanaf het voetpad aan de Wal is het kunstwerk goed te zien. Doordat de paneeltjes bewegen op Gezien de resultaten was er dins dag reden tot vreugde, maar er was ook zorg om het voortbestaan van de school. Voorzitter J. Ver sluijs van het bestuur en voorzit ter P. van Hemert van de ouderraad deden een beroep op ouders hun kinderen voortgezet onderwijs te laten volgen op Tho len. "Vergeleken met andere voortgezette opleidingen kunnen wij de toets der kritiek doorstaan", zei Versluijs in zijn openingswoord. De wethouder van onderwijs betreurde het, dat er leerlingen buiten Tholen onder wijs volgen dat ook op Tholen voorhanden is. "Als daar goede argumenten voor zijn, dan is er begrip voor. Is dat niet zo, dan is er de TSG die het waard is te be zoeken. De bestuurscommissie is intensief bezig om een zo breed mogelijk voortgezet onderwijs op Tholen te behouden. Zorg om kwaliteit staat daarbij voorop. De resultaten getuige daarvan, al is het op sommige afdelingen wat minder". Versluijs feliciteerde de meisjes en jongens van MAVO, LHNO en LTO met het behaalde diploma en wenste ze veel geluk in de toekomst. Namens de ouderraad bracht P. van Hemert de gelukwensen over. Van Hemert wees erop, dat het di ploma een basis vormt voor een verdere studie of voor een plaats in het bedrijfsleven. "In beide ge vallen wordt er om prestaties ge vraagd. Deze maatschappij vraagt om prestaties. Op school hebben jullie geleerd samen te werken in teamverband. Van groot belang is dat je naast je kennis ook respect hebt voor elkaar en je verdraag zaam opstelt". Ook Van Hemert wees op het feestelijke tintje dat de avond had wegens het afstuderen in TSG- verband na vier aaneengesloten jaren. "We zullen ons moeten in zetten voor het voortbestaan van de school. Vanuit het Haagse wordt geprobeerd het onderwijs te centraliseren, daar wordt het plat teland de dupe van. Dit kan wor den tegengegaan wanneer we over voldoende leerlingaantallen be schikken. Plaats leerlingen daar om op de TSG", zo riep Van Hemert de aanwezigen op. Dat meisjes kunnen integreren in het beroepsonderwijs wordt vol gens Van Hemert door de TSG be wezen. Dit jaar slaagden 2 meisjes aan de LTO-afdeling. "Door jul lie doorzettingsvermogen is dat gelukt". Naast het diploma kregen de leer lingen van de ouderraad een kleu renfoto (van de scholen Tholen en Sint-Maartensdijk) plus een klas sefoto. Docent handelskennis J. van den Donker wees op de goede resulta ten die op de TSG zijn geboekt. Aan de afdeling LHNO slaagden alle dertig kandidaten, aan de MAVO zakte er één leerling en de den er twee herexamen (van wie er 1 al geslaagd is), in totaal 23. Van den Donker had becijferd dat er 13 MAVO leerlingen waren die met 7 vakken afgestudeerd waar van 7 op D-niveau. Een leerling had gemiddeld een 9. Sylvia van den Donker haalde een 10 voor het vak Frans, een cijfer waar de docente Frans J.R. van Brakel zo blij mee was, dat ze de leerlinge een cadeau aanbood. Van de 53 MAVO/LH NO leerlin gen bleven er 50 geen enkele maal zitten, 3 deden er vijf jaren over, aldus Van den Donker. Schooldecaan T. Hettema uit Tholen had een geldkistje meege nomen naar de TSG. Daaruit haalde hij geen muntstukken, maar verzekeringspapieren, een trouwboekje en een diploma. "We leven in een wereld van pa pier". Een diploma is in deze maatschappij belangrijker dan ge voel, zo betoogde Hettema, be langrijker dan initiatief, moed, doorzettingsvermogen. Maar met een diploma kun je geen zieke ver plegen, geen haar kappen, niets in de landbouw beginnen. Een di ploma geeft slechts een toelating. Wat belangrijk is, is menselijk zijn, inzet tonen. En als dat lukt, dan wordt het diploma bijzaak". De schooldecanen gaven nog aan, welke richting de gediplomeerden gaan kiezen. Van de lts'ers gaan er zich 14 bekwamen in metaalsec- tor(constructie, draaier, vliegtuig monteur) via het KMBO, 7 jongens kiezen voor het timmer- 'vak en eveneens 7 voor de m.t.s., 6 voor de chauffeursopleiding, 5 blijven nog een jaar op de l.t.s. voor verdere studie, 4 kiezen voor het agrarisch onderwijs aan de m.a.s. te Goes, 4 gediplomeerden gaan er werken, 3 leerlingen gaan in militaire dienst. Enkelen gaan door voor automonteur, stoffe ren, detailhandel of administratie. Van de lhno-leerlingen kiezen er 6 voor de afdeling verzorging van het MDGO, 4 voor mode en kle ding, 3 voor de vooropleiding ho ger beroepsonderwijs, 1 voor agogisch werk en 1 voor activitei ten begeleiding. Eén lhno-scholier gaat naar de school voor de Rijn en binnenvaart. Verschillende ge diplomeerden gaan zich in een vak bekwamen via het leerlingwe zen: 5 in de detailhandel, 2 kapster, 2 modinette, 1 verzorging en 1 in het slagersvak. Vier meis jes gaan er werken. Van de mavo-gediplomeerden gaan er 4 naar de havo, 2 mts, 2 meao, 2 middelbaar agrar. onder wijs, 1 middelb. toeristisch/re creatief onderwijs, 1 middelb. middenstandsonderw., 2 intas, 1 mdgo uiterlijke verzorging, 1 opl. ziekenverzorgende, 1 fotografie, 2 kmbo volle tijd administratie en 1 verzorging, alsmede 1 leerlingwe zen administratie. de wind en tegen de gegalvaniseer de palen kunnen slaan heeft het kunstwerk voor enige geluidsover last gezorgd. Om dit tegen te gaan zijn stukjes plastic aangebracht op de hoek van de vlieger zodat het geluid gedempt wordt. Het object van Boterenbrood wordt reeds besproken in het weekblad "Elsevier" van 21 okto ber 1989, toen de kunstenares een schaalmodel had gemaakt voor het arbeidsbureau. In het vraag gesprek met het weekblad legt ze uit hoe het object tot stand is ge komen en wat haar drijft dergelijk werk te maken. "Om te beginnen verdiep je je in het gebouw, door de tekeningen van de architect te bestuderen. Ook ga ik kijken hoe de ligging is. Ik maak een object voor de tuin, die aan de achterzijde wordt be grensd door een hoge bomenrij, een heel donker vlak. Dat gebruik ik als achtergrond voor negen op palen gemonteerde vliegers, die steeds op een andere manier het licht vangen, omdat ze in de wind bewegen. Vanaf de straat ziet men een ander beeld dan vanuit het ge bouw; nooit is het statisch." De kunstenares legt uit dat de op dracht niet tot stand is gekomen na een openbare inschrijving. Hiervoor was het budget te klein. "De Rijksgebouwendienst heeft mij direct om een ontwerp ge vraagd. Ik heb maquettes ge maakt. op verschillende schalen, van het gebouw, van de tuin en van mijn object. Toen ik mijn ma quette presenteerde zei iemand: "Ik ben blij dat u zegt dat het ge woon vliegers zijn, want als het iets anders moest verbeelden dan zou ik het er niet mee eens zijn." Dat is niet kwaad bedoeld. Men sen vinden beeldende kunst ge woon vaak moeilijk. Ze weten niet wat ze ermee aan moeten. En on begrip roept agressie op," aldus Boterenbrood in "Elsevier" (voor het Nedlloyd-gebouw in Rotter dam - ontworpen door de archi tect Wim Quist - ontwierp Boterenbrood een object voor de schuifdeuren van het gebouw). Een kunstwerk buiten en nieuw meubilair binnen, afgelopen za terdag hield het arbeidsbureau open dag. Deze viel samen met de open dag van het uitzendbureau Start in het district Noord- Brabant/Zeeland. Volgens J. van Zwol van Start is de open dag wat Start betreft een succes geweest. "Het is heel druk geweest. In an dere plaatsen stonden er al men sen te wachten voordat om tien uur de deuren opgengingen." In Sint-Maartensdijk bezochten ongeveer 50 mensen het arbeids bureau en Start. Van Zwol: "We konden zo'n 100 vacatures presen teren doordat we ook de bestan den Bergen op Zoom en Halsteren erbij betrokken hadden. Veel vrouwen en meisjes zijn op zoek naar administratieve banen. Die zijn op Tholen niet zo gemakke lijk te vinden." Het is voor de eer ste maal dat Start een dergelijke open dag hield. Volgens Van Zwol is het zeker voor herhaling vatbaar. Ook directeur P.J.F. Castricum van het arbeidsbureau is goed te spreken over de aanloop die het kantoor zaterdag tussen 10 en 4 uur heeft gekend. "Opvallend dat er veel vrouwen om inlichtingen zijn gekomen. De meeste willen werk maar weten niet precies wat voor soort werk ze willen." Vol gens Castricum hebben weinig schoolverlaters van de open dag gebruik gemaakt. Gezien de per sonele bezetting was het zaterdag niet mogelijk om als werkzoeken de te worden ingeschreven. Een vloekverbod heeft geen enke le juridische waarde, doch slechts een symbolische betekenis. Niette min zijn de wethouders Van der Jagt en Versluijs voor zo'n ver bod, gezien de signaalfunctie. Om dezelfde reden willen SGP, RPF/GPV en CDA het kleding- verbod opnemen. In maart 1988 stelde de gemeente Sint- Philipsland een nieuwe APV vast en handhaafde uit de oude veror dening o.a. artikelen met betrek king op een vloekverbod en een verbod op naaktrecreatie. Die ar tikelen (ze bezaten geen enkele rechtskracht) werden vervolgens door de Kroon vernietigd, omdat ze in strijd waren met de wet. SGP en RPF/GPV onderschrijven ver der een zevental bezwaren van wethouder Van der Jagt tegen de voorgestelde verordening. De wet houder wil een sluitingsuur voor horecagelegenheden op maandag t/m zaterdag tussen 23.45 en 5.00 uur, alsmede een sluitingstijd van zaterdag 23.45 uur tot maandag morgen 5.00 uur. In het versprei dingsverbod voor gedrukte stukken wil Van der Jagt een be perking voor de zondag aanbren gen. Ook is hij tegen het voorgestelde kennisgevingsstelsel voor optochten, feest en muziek en evenementen en hij wil dat ge wijzigd zien in een verbodsbepa ling met ontheffingsmogelijkheid. Verder wil Van der Jagt enkele ar tikelen uit de oude APV handha ven. Zij hebben betrekking op het verbod te spelen tegen inzet van geld, alsmede daartoe de gelegen heid te geven; verbod tot versto ring van zwangerschap; onzedelijke creatie. reclame; naaktre- De nieuwe APV is grotendeels de modelverordening van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. B. en w. willen daaruit enkele min der relevante zaken schrappen, zo als de verplichting aan de eigenaar om de naam van het win kelbedrijf op winkelwagentjes te zetten; het verbod tot plaatsen van houtgewas en voorwerpen onder hoogspanningslijnen; de verplich ting tot opruiming van strooibil jetten en een parkeerverbod in verband met straatvegen. Enkele artikelen zijn aangepast aan de Thoolse omstandigheden. Zo is het betredingsverbod voor plantsoenen ook van kracht voor sportvelden, blijven de huidige bepalingen omtrent loslopende honden, verspilling van leidingwa ter bij droogte en bedrijfsmatige recreatie te water gehandhaafd. Tenslotte willen b. en w. de moge lijkheid scheppen om een alge meen aanlijn- en muilkorfgebod in te stellen voor als gevaarlijk aangemerkte rassen of typen hon den. Veerse Meerdagen. Tussen 22 juni en 14 juli worden de Veerse Meer dagen gehouden, waarbij telkens één van de' vijf deelnemende ge meenten centraal staat. De mani festatie bestaat uit evenementen op het gebied van de watersport, andere sportieve recreatie, cultuur, historie, visserij, folklore, educa tie, amusement en culinaire pre sentaties. Thoolse scout naar wereld jamboree: Misschien dansen we er de lambada op klompen Klippelstraat in Sint- Annaland gaat verdwijnen Statencommissie tocht op groen- Schipper verlaat zijn roer om een plas te doen: 100 gulden boete PvdA moet hebben het van daden Model hoogaars TH 59 terug in Tholen Kantonrechter wil meer dui delijkheid over pierenspitten Plan voor milieupark: Thools afval in zeven gekleurde bollen Rode Kruiszilver voor GM. de Greef Daniëlla de Vos maakt droomdebuut bij N.K. snel- dammen WAT HELPEN STRATEN ALS DE HUIZEN ONT BREKEN Dit nummer bestaat uit pagina's 18 Het bestuur van sociale werk plaats De Betho overweegt om in Tholen nieuwbouw te plegen. In de Wattstraat is geen uitbreiding mogelijk en gezien de groei van de laatste jaren voorziet men voor de toekomst ruimtegebrek. Daarom heeft het bestuur het oog laten vallen op het industrieterrein Slabbecoornpolder. De totale bouwkosten worden geraamd op drie miljoen gulden. De verkoop waarde van het huidige gebouw is zeven ton. Er heeft zich - uit milieu-oogpunt - al een potentiële koper voor de Wattstraat aange meld. Het dagelijks bestuur van de Betho neemt woensdag een besluit over de nieuwbouw- plannen. De 101-jarige M.A. van Beveren wordt begeleid naar de recreatiexaal van Sint Maartenshof. Links: burgemeester H.A. van der Mun- nik, rechts mevr. Van Oudenaarde. Om half tien kijkt M.A. van Beve ren op zijn horloge. Het wordt zachtjes aan tijd om naar de re creatiezaal te gaan. Op zijn ver jaardag is het niet anders al zijn er meer mensen bij hem dan ge woonlijk. Tenslotte wordt je niet elke dag 101. In het bejaardente huis Sint Maartenshof vierde Van Beveren vorige week donderdag het feit dat hij op 14 juni 1889 is geboren. Hij kreeg bezoek van burgemeester H.A. van der Mun- nik van Tholen (die hem namens het gemeentebestuur kwam geluk wensen), familie en kennissen die met de oudste mannelijke bewo ner van het bejaardentehuis sa men met de andere bewoners koffie dronken in de recreatiezaal. "Het zijn drukke dagen", zegt Van Beveren die in het middelpunt van de belangstelling staat. Pas uit het ziekenhuis ziet de jarige er nog wat bleekjes uit maar heeft vast beraden zijn gewoonte weer opge nomen om te voet naar de recreatiezaal te gaan voor zijn kopje koffie. Ook sigaartjes roken behoort tot het dagmenu van Van Beveren. Elke dag drie stuks. Als hij een doosje met 20 sigaartjes als cadeautje krijgt zegt hij: "Daar zit er net jin te weinig in voor een week". Van Beveren ver blijft sinds april 1985 in Sint Maartenshof. In januari 1989 overleed zijn echtgenote Marina Wesdorp (weduwe van M.C. van Oudenaarde) en sindsdien woont Van Beveren in een eenpersoons- kamertje. Van Beveren werd gebo ren in Stavenisse aan de Achterweg (nu Wilhelminastraat). Na de lagere school werkte hij in de landbouw, hielp in de haven met laden en lossen van grind. La ter hield Van Beveren zich bezig met het leggen van drains in land- bouwpercelen. Voor zijn huwelijk met Marina Wesdorp was Van Beveren ge trouwd met Tannetje Quist. Zij overleed in 1957. Beide huwelij ken bleven kinderloos. Elke week ontvangt Van Beveren echter be zoek van zijn stiefkinderen, het echtpaar Van Oudenaarde uit Rotterdam.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1