Van Belzen wnd. dir. chr. mavo Tholen Juni als zomermaand niet de warmste Model TH 59 terug in Tholen Lustrumviering Ten Anker met kijkje in nieuwbouw Directeur Lievensberg promoveert Kinderjury's kiezen juist Drie nieuwe leerkrachten benoemd Gestalte geven aan milieubeleid Messen slijpen kost 300 gulden Toch straf bij sleepbootoorlog Amateur-restaurateur uit Hoorn past verhoudingen hoogaars aan 14 EENDRACHTBODE, DE THOQLSE COURANT Donderdag 21 juni 1990 Dhr. P. van Belzen, schooldecaan en leraar Duits en geschiedenis, is aan de chr. mavo in Tholen benoemd als waarnemend directeur. Hij volgt dhr. J. de Jonge op, die na 22 jaar de Thoolse chr. mavo vaarwel zegt in verband met zijn benoeming aan de Rehoboth scho lengemeenschap in Krabbendijke. 32 leerlingen minder WMZ voegt winst toe aan de reserve Liever onderwijs uitbouwen dan ouderen aantrekken Oudbouw valt in oktober onder slopershamer Personeel en bewoners van bejaardencomplex Ten An ker in Tholen lieten zaterdagmiddag vol trots aan hun familieleden zien hoe hun nieuwe huis worden zal. Dit open huis werd gehouden in het kader van het 35-jarige bestaan. 7 Opstapplaatsen Thoolse fietsdag Epilepsiebestrijding: staat of valt met uw steun! GIRO 34781 Reünie VAKANTIE De TH 59 is weer terug in het stadje Tholen. De hoo gaars staat op schaal 1 op 10 in het voormalig stadhuis aan de ^oogstraat waar het model vorige week werd overgedragen aan de gemeente Tholen. Ook dhr. Simons gaat de Oester- dam over naar die school. Mevr. Peeks vertrekt wegens verhuizing en mej. Schreuders heeft een vol ledige betrekking aangenomen in Zoetermeer. Er zijn drie nieuwe leraren be noemd: mevr. T.M. Blaas, oud- leerlinge van de Thoolse chr. ma vo, uit Sommelsdijk. Zij gaat Frans en Duits geven. Mej. H. van Antwerpen uit Rilland-Bath zal de tekenlessen overnemen van mevr. Peeks. De derde nieuweling is dhr. J.H. Kettelerij uit Tholen, die leraar handvaardigheid wordt aan de chr. mavo. Dhr. C.H.P. Dickhout uit Fijnaart krijgt in het nieuwe schoolseizoen een volledige baan aan de chr. ma vo doordat hij een deel van de les sen geschiedenis overneemt van dhr. De JongefVan Belzen krijgt de rest). Daarnaast krijgt Dick hout nog een aanvulling met les sen Nederlands. Het leerlingental van de chr. mavo zal in het nieuwe schooljaar dalen tot 160. "Dankzij de steun van de De algemene vergadering van aan deelhouders van de WMZ verga derde gisteren over de jaarrekening 1989 en de bestem ming van het resultaat van de wa terleidingmaatschappij. Vorig jaar maakte de WMZ een winst van f. 8.051.000,-. Dat was hoog ten opzichte van eerdere jaren, vooral door de mooie zomer. Het bestuur wees op grote investerin gen die op stapel staan en die lei den tot toenemende jaarlasten. Met het oog daarop zou verster king van het bedrijf gewenst zijn. Voor dat doel moet - volgens de statuten - de winst bij voorkeur worden gebruikt. Het bestuur heeft voorgesteld de winst van ruim 8 miljoen gulden bij de over ige reserves te voegen. Tot uitke ren van dividend wil het bestuur niet overgaan, omdat dat tot nu toe bij de WMZ nooit is gebeurd. Bovendien is het 't laatste jaar van de WMZ, de maatschappij wordt dit jaar - evenals de PZEM - een dochter van DNB. Het WMZ- bestuur verwacht dat DNB wél di vidend gaat uitkeren, omdat de PZEM dat ook steeds doet. Voor tariefsverlaging voelt het bestuur ook niet, omdat vrijwel zeker de tarieven weer op korte termijn verhoogd zouden moeten worden. Onder de titel 'Samen werken aan en in het milieu' organiseren pro vincie en regionale milieuinspectie vandaag een bijeenkomst, met als centraal thema het gezamenlijk door overheid en derden gestalte geven aan het milieubeleid. De rijksoverheid heeft het milieu beleid op papier gezet in het na tionaal milieubeleidsplan (NMP). Binnenkort is een vertaling ervan te verwachten naar de Zeeuwse si tuatie, in het Zeeuws milieube leidsplan. De uitvoering van het milieubeleid is echter niet alleen een zaak van rijk en provincie. Het vraagt de nodige acties van burgers, bedrijven en andere over heden. Dit kan alleen dan vorm krijgen als zij in staat worden gesteld mee te denken over de oplossingen van de milieuproble matiek. De bijeenkomst (van half twee tot half vijf in de Zeeuwse biblio theek te Middelburg) is een eerste aanzet om de verwachtingen die over de uitvoering van het milieu beleid zijn uitgesproken in het NMP - en straks in het Zeeuws milieubeleidsplan - waar te maken. Voor de bijeenkomst is een groot aantal organisaties en instanties uitgenodigd. Deze zijn op velerlei terreinen werkzaam. Het gaat on der andere om branche- en stand sorganisaties, kamers van koophandel, een aantal bedrijven, de vakbeweging, milieuorganisa ties en nutsbedrijven. Ook ge meenten en waterschappen zijn uitgenodigd. Sprekers zijn milieu gedeputeerde G. de Vries- Hommes - over samen werken aan het milieu - en directeur bestuurs zaken ministerie van VROM mr. dr. J.A. Peters, over het milieube leidsplan in partnership. Op de bijeenkomst worden ook de certificaten van de eerste post- HBO cursus milieutechnologie uitgereikt. Deze cursus is georga niseerd door de Hogeschool Zee land en de Bestuursacademie Zeeland. Infopanelen zeehonden. Het laat ste onderdeel van de voorlichting sactie 'Zeehonden in de Zeeuwse wateren' is het plaatsen van elf in fopanelen. Het eerste wordt in Zierikzee geplaatst. ouders die onze school een warm hart toedragen, blijven we nog ruim boven het voortbestaansmi nimum van 120", zegt directeur K. Flikweert. Een grote eindexamenklas van 58 leerlingen gaat de chr. mavo verla ten, waar een geringe aanmelding van 26 kinderen tegenover staat. De medezeggenschapsraad bestaat uit de ouders A. den Bra- ber uit St. Philipsland, W. Nieu- wenhuize uit Stavenisse en M.E. Roggeband uit Tholen, alsmede de leraren mej. C.M.F. van Unnik en dhr. C.H.P. Dickhout. Er is 1 vacature(leraar). Het dagelijks bestuur bestaat uit voorzitter T.A. Vogel uit St. Phi lipsland, vice-voorzitter A. Box hoorn uit Tholen, secretaris J.J. Snoep uit St. Maartensdijk, pen ningmeester C. Meertens uit Poortvliet, S. de Bruijn uit St. Maartensdijk en J.G. Eerland uit Tholen. Uitbouwen van voorzieningen op het gebied van het beroepsonder wijs levert een effectievere bijdra ge aan het vasthouden van het Zeeuwse bevolkingsaantal, dan te proberen ouderen over te halen zich in de provincie te vestigen. Dat schrijft de Kamer van Koop handel voor Midden- en Noord- Zeeland in een reactie op de nota 'Zeeland aan Zet'. De kamer pleit voor meer aandacht voor - met name - het middelbaar beroeps onderwijs. De vergrijzing van de Zeeuwse bevolking moet, aldus de reactie, zeker niet met actief be leid worden versterkt. Dat zou af breuk doen aan het imago van een provincie met goede economische ontwikkelingsmogelijkheden. De kamer betreurt het dat het Westerscheldebekken in de pro vinciale nota nauwelijks aan bod komt, temeer daar in de Vierde nota ruimtelijke ordening de rijksoverheid de mogelijkheden van dit gebied onderschrijft. Dat in 'Zeeland aan zet' geen sug gesties worden gedaan om de po sitie van het Westerscheldegebied uit te bouwen, betreurt de kamer. Ook vindt men dat de verbinding in noordelijke richting - met het Waterweggebied - verbeterd moet worden in het belang van de ont wikkeling van de Zeeuwse havens. Daarin past - aldus de kamer - het op korte termijn tolvrij maken van de Zeelandbrug. De kamer bepleit verder het ver melden van het project World Fish Center Neeltje Jans in de no ta en betreurt dat het begrip Zee landboulevard in 'Zeeland aan zet' niet nader wordt geconcreti seerd. Hoewel de aandacht voor elkweervoorzieningen de steun van de kamer heeft, wijst men fi nanciële deelname van de provin cie in dergelijke projecten af. Voor financiering van in de nota genoemde projecten wil het pro vinciaal bestuur de eigen in komsten verhogen. Maar de kamer vindt dat de provinciale re serves meer dan tot nu toe moeten worden ingezet ter versterking van de regionale economie. Bovendien pleit de Kamer van Koophandel voor een goede samenwerking tus sen provincie en regio-gemeenten. Een bewoonster van de Pr. Mau- ritsstraat in Oud-Vossemeer had maandag slechte ervaringen met een scharenslijper. Ze gaf deze en kele messen en een heggeschaar mee en moest bij terugkomst maar liefst 300 gulden betalen. Vooraf was geen prijs afgespro ken. De politie adviseert iedereen dat wél te doen en dan nog schrif telijk. In Anna Jacobapolder (de Sluis) werden dinsdag twee mannen be keurd die daar valse merkartike len, bestek, potten en pannen langs de deur probeerden te slij ten. Enkele wantrouwig geworden bewoners waarschuwden de politie. In stad Tholen zouden mensen zijn gezien die - evenals vorig jaar - mapjes met kaarten van zeehon den verkopen. De opbrengst daar van komt echter ten goede aan de verkopers van die kaarten. De dames G. uit Poortvliet en Q. uit Sint-Philipsland zijn bij de neus genomen door een thuis werkcentrale uit Deventer. Ze rea geerden op een advertentie en kregen een machine thuis voor het naaien van spijkergoed. Daarvoor moest een borgsom van f. 1.680,- worden betaald. Toen de machi nes echter gingen haperen en één van de dames daarom het bedrijf wilde bellen, bleek dat niet meer te bestaan. De borgsom zijn ze zo doende kwijt. Graag komt de po litie in contact met mensen die eenzelfde ervaring hadden. Voor de achtste keer organiseert de Streek-VVV Eiland Tholen op 30 juni de open Thoolse fietsdag. Een recreatieve fietstocht voor zo wel inwoners als toeristen. Tussen tien en twee uur kan in elke woon kern worden opgestapt voor een route van 35 of 70 kilometer. Tij dens de rit worden versnaperingen uitgedeeld, zoals een bolus, vis, appels, limonade en worst. Deze attenties worden beschikbaar gesteld door enkele VVV-leden. Iedere deelnemer die zich vóór vijf uur weer afmeldt, ontvangt een fraaie herinnering. De opstapplaatsen: café The Pub (Markt, Tholen), café Tolrust (Stoofstraat, Poortvliet), café Zeeland's Welvaren (Langeweg, Scherpenisse), VVV-kantoor (Ha ven, Sint-Maartensdijk), café 't Packhuys (Stoofdijk, Stavenisse), café De Hoop (Havenplein, Sint- Annaland) en café Hof van Hol land (Ring, Oud-Vossemeer). In hoger beroep heeft het Haagse gerechtshof toch een straf uitge deeld in de 'sleepbootoorlog' bij Stavenisse. S. van O. uit Hans- weert is tot 2000 gulden boete ver oordeeld en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand. Het gerechtshof achtte bewezen dat hij als kapitein van de sleepboot Bravo opzettelijk zijn concurrent Zephyrus van J. v.d. Berge had aangevaren. De Middelburgse rechtbank had Van O. daarvan destijds wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken, maar de officier van justitie ging in hoger beroep. Nu neemt Van O. geen genoegen met de rechterlijke uitspraak: hij is in cassatie gegaan bij de Hoge Raad. De aanvaring deed zich twee jaar geleden in september voor bij de Witte Tonnevlije bij Stavenisse. De achtersteven van de Zephyrus werd voor 20.000 gulden bescha digd. De boeken van Van Hooft en Ter louw werden door groepen in Tholen uitgekozen. Er waren drie groepen actief: een van 10 tot 12 jaar en twee van 13 tot 16 jaar. Zij kozen respectievelijk 'De tasjes dief', 'De kunstrijder' en 'Het Gulden Vlies van Thule' van Thea Beekman. Dit laatste boek was ook de favoriet van de jury in Sint-Annaland, terwijl de groep 10 tot 12 jaar daar koos voor het boek 'Nikolaj' van Ellen Tijsin- ger. In Sint-Maartensdijk viel het boek 'Kunst en vliegwerk' van Ly- dia Rood het beste in de smaak bij de jury 10 tot 12 jaar en de jury 13 tot 16 jaar koos voor 'Het heksen- kind' van Monica Furlong. Onwetendheid over epilepsie heeft zeer vervelende gevolgen. Stelt u zich eens voor, daar ligt u dan. Overgeleverd aan het oordeel van anderen. Nationaal Epilepsie Fonds-De Macht van het Kleine, telefoon (030) 660144. Op 16 juni 1955 werd in het huis door de toenmalige commissaris van de koningin in Zeeland, Jhr. Mr. de Casembroot, officieel geopend. Ten Anker, een naam die verzon nen werd door mevr. L. Hendrikse-Everaers uit Stavenis se, kreeg als directrice mevr. J. En gelvaart. Zij mocht haar zilveren jubileum als directrice vieren. Haar opvolgster was mevr. N. Koole-de Bourgraaf. Sinds 1986 is A.A.M. van Loon directeur van het bejaardencomplex. Net als Sint Maartenshof, waarvan hij ook directeur is, valt Ten Anker onder de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland. Voor de oprichting in 1955 werden de plannen gemaakt een pensionte huis voor ouderen voor 100 bed den te bouwen. Een idee dat toen niet verwezenlijkt werd, maar nu, in 1990 aardig in de richting komt. Alleen is het nu geen pensionte huis maar wordt het complex een samenvoeging van 60 verzorgings bedden, een 56 appartementen serviceflat en daarbij een ver pleeghuis voor 45 bedden. En dit laatste wordt mogelijk uitgebreid naar 60 bedden, een beslissing die op korte termijn genomen zal worden door het ministerie van WVC. De voltooiing van het ge bouw nadert met rasse schreden. Zaterdag konden de kijkers zelf waarnemen hoever hun werkplek gevorderd is, terwijl de toekomsti ge bewoners van de verzorging konden constateren hoe ruim de nieuwe kamers met aangebouwd keukentje zijn. Een zeer groot ver schil met de huidige toestand. Ze zullen hun voedsel verstrekt krij gen door een keuken die zeer mo dern uitgerust is, hetgeen zaterdag dan ook met veel trots door chef kok W. van Loon werd verteld. De planning is dat op 10 oktober alle huidige bewoners verhuisd zullen zijn. De 13 verpleegbedden zullen, tot de nieuwbouw van het verpleeghuis klaar is, in de verzor gingsvleugel worden onderge bracht. Dir'ecteur Van Loon wil voordat de nieuwbouw in gebruik wordt genomen, ook het Thoolse publiek een kijkje in het huis la ten nemen. Na de verhuizing wordt het oude Ten Anker nog een keer gebruikt voor een reünie van oud-personeelsleden. Dit feest, dat op vrijdag 12 oktober zal plaatsvinden, wordt o.a. georgani seerd door mevr. A. de Graaf- Braal, tel. 01660-3828, Hoog aarsstraat 39, Tholen. Bij haar kan iedereen die belangstelling heeft voor het feest zich opgeven. De dag daarna zal er een rommel markt zijn om de spullen, die meeverhuisd werden, te verkopen, waarna op 17 oktober het huis on der de slopershamer valt. Op de plaats die dan vrijkomt wordt begonnen met de bouw van de recreatiezaal en de hoofd ingang. Niet eerder dan in mei 1991 gaat de aannemer met de bouw van het verpleeghuis aan de gang, maar wanneer dat klaar is, zullen er op het adres Pr. Clauslaan 1 te Tho len in totaal toch zo'n 200 oude ren wonen. Zowel bewoners als personeel van het huis hebben het laatste jaar de nodige problemen gehad door de nieuwbouw en uiteraard zal men er de komende tijd met de verhui zing nog flink tegen aan moeten, maar zaterdag kon men al even genieten van de voorziening die beschikbaar komt. De directeur patiëntenzorg van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom, drs. R.B.M.R. Bakker, is per 1 december benoemd tot di recteur van het ziekenhuis Westeinde in Den Haag. Hij is nog maar sinds februari 1989 aan Lievensberg verbonden. Drs. Bakker(35) was eerder direc teur van de Districts Gezond heidsdienst Zeeland. In Den Haag vervult hij een vacature in de tweehoofdige directie. (door J.H. Pelleboer) Juni staat genoteerd als zomermaand, juli als hooimaand en augustus als oogstmaand. Toch is juni van de drie gemiddeld niet de warmste. In de Bilt registreerde men een gemiddelde maximum temperatuur van 20,0, in juli 21.1 en in augustus 21.2 graden. In juni hebben wij nog vrij vaak wind van zee of een noordelijke stro ming. Het zeewater komt eerst in de tweede helft van de zomer op tem peratuur. In juni is het zeewater met 13 a 14 graden nog iets aan de koude kant en dat drukt de temperatuur wanneer de wind van zee komt. Dat wil niet zeggen dat juni bij een gunstige luchtdrukverdeling niet warm tot zeer warm kan zijn. Wanneer wij oostelijke of zuidelijke win den hebben, komen maxima boven de dertig voor. Een paar zeer warme perioden in juni waren bijvoorbeeld die van 17 tot 24 juni in 1936 met in De Bilt acht dagen boven 25 en vier dagen boven 30 graden. Ook de laatste juniweek van 1947 was tropisch met op de 29ste in De Bilt 36 en in Limburg 38 graden. In de hete zomer van 1947 noteerde De Bilt in juni acht dagen boven dertig graden. De laatste zeer warme juni werd in 1976 waargenomen met in De Bilt zeven en in Lim burg negen tropische warme dagen. Ook zeer droog - Zuid Limburg 10 mm regen. Tot half juni hebben we nu veel minder zon gehad. Het was te koel door zeewind en wolkenvelden door noordelijke winden. Een dergelijke over wegend droge koude juni-periode staat bekend als 'schapenscheerders kóu'. Breekt de zon door, dan zitten we goed, zoals in Denemarken met 22 tot 26 graden. De verschillende jury's lazen tus sen 1 maart en 1 juni onder des kundige begeleiding boeken om tot een keuze te komen. Als feeste lijke afsluiting ging de hele groep naar de vertoning van de film 'Oliver Co'. Vanuit het hele land zijn meer dan 10.000 deelna meformulieren ingestuurd om jeugdboeken te beoordelen. Ï^NVWNV I"S, We gaan weer op vakantietoer met caravan of tent. Misschien kamperen bij een boer in Soest of Sas van Gent. 't Kan ook per vliegtuig, fiets of boot, •jij met brommer of per trein •jij naar Lisse toe of Loendersloot, jij: naar Nes of Nieuwegein. jjjj Of wel per tandem, tram of bus, •jij per huifkar of te voet, •jij maar dan wordt het een zware klus. i$ Het kan wel, als het moet. SS Of gaat u zittend op een paard? - per motorfiets kan ook - naar Haarlem of Heerhugowaaard, :j:J naar Meersel, Mill of Mook? :j:j Of weet u nog niet waar naar toe ijij u uw trip zal gaan dit jaar? jjjj Of wordt u van het zoeken moe? Het komt wel voor elkaar. Maar waar u ook naar toe zult gaan, 't zij Tholen, Thorn of Trier, al gaat u heel ver hier vandaan S ik wens u veel plezier. Twee Thoolse kinderjury's heb ben het bij het rechte eind gehad voor wat betreft de landelijke keu ze van het favoriete kinderboek. De Nederlandse Kinderjury koos in de categorie 6 tot 9 jaar 'Hens up' van Rindert Kromhout, in de categorie 10 tot 12 jaar 'De tasjes dief' van Mieke van Hooft en in de categorie 13 tot 16 jaar 'De kunstrijder' van Jan Terlouw. Dat smaakt lekker, zo'n eerste ijsje, maar het is wel moeilijk hoor. Toch wil ik het zelf doen, mama mag niet helpen. Het betreft de restauratie van een model dat in de jaren '20 van deze eeuw is gemaakt en is gevonden op de zolder van het verenigings gebouw in de Brugstraat. Het mo del, gebruikt om mee te spelen, behoorde toe aan ir. Waghto, de directeur van de toenmalige drink waterleidingmaatschappij in Ber gen op Zoom. Waghto was ver want met oestertelers en de hoogaars werd in die tijd gebruikt als vaartuig in de mossel- en oestercultuur. Het model is op geknapt door de heer M.C. Bosters uit Hoorn en overgedra gen aan de Thoolse gemeentear chivaris J.P.B. Zuurdeeg. "Het model was door houtworm aange tast. Er heeft een kiel ondergeze ten en de spijkers waren door het hout geroest. Dat wijst er op dat er mee is gevaren in zout water", aldus Zuurdeeg. Het oorspronke lijke model was plomper van uit voering. Bosters heeft de onderdelen op maat gemaakt en meer in overeenstemming ge bracht met de werkelijkheid. "Het is een echte Thoolse hoog aars geworden, geen jachttype", aldus een tevreden Zuurdeeg. De heer Bosters (afkomstig uit Bergen op Zoom) heeft het model in augustus vorig jaar voor een opknapbeurt meegenomen naar Hoorn. "Ongeveer 10 maanden heb ik eraan gewerkt. Als je geen vlag op een modderschuit wil ma ken moet je secuur te werk gaan. Ik ben gek van platbodems en ik had al een klein hoogaarsje, de TH 64 gemaakt. De gemeente vond dat goed genoeg en toen mocht ik deze ook restaureren". Puttend uit handboeken heeft Bosters menig onderdeel aange past aan de werkelijke (schaalver houdingen. "Van de mast heb ik wat afgeschaafd, het roer is een stuk kleiner geworden en van het kader is ook een stukje gehaald. Dat bleek niet van ijzer maar van lood te zijn", zo wijst Bosters naar het zwart geverfde onderdeel van de TH 59 die al eerder, in 1976, door J. Schot onder handen was genomen. Bosters heeft de hoogaars helemaal ontmanteld en opnieuw opgebouwd. Geen ge makkelijke klus, zo laat de ama teurrestaurateur weten: "Eigenlijk moet je meer modellen hebben gebouwd voordat je zo'n restauratie op deze schaal uit voert". Een voordeel van de sche pen die -onder meer op de werf van Van Duivendijk- zijn gemaakt is volgens Bosters dat de modellen onderling kunnen verschillen: "Dat was in de praktijk ook zo, er is geen een platbodem hetzelfde. Dat was ook afhankelijk vart het materiaal dat beschikbaar was. Meestal was er geen geld voor re paraties. Zwakke plekken werden afgedicht met koekblik en de boot werd met kool- of bruinteer be handeld omdat dat het goed koopste was. De visserij leverde hier geen geld op. Als je foto's van de havens ziet dan lagen die er maar schamel bij". Volgens Zuurdeeg is het mogelijk dat de TH 59 één van de hoogaar zen was uit de vloot van de familie Waghto. In de 70-er jaren van de vorige eeuw bouwde Van Duiven- dijk dergelijke platbodemvaartui- gen voor de Waghto's. Het was T.A. Waghto die de Tholense oestermaatschappij heeft opge richt. Hij was meester in de rech ten, evenals zijn broer Krijn. T.A. Waghto overleed in 1892. In deze eeuw is de oestermaatschappij verkocht aan Bona Fides. Wouwse Plantage. Zaterdag en zondag is het landgoed Wouwse Plantage voor het publiek open gesteld. Ondermeer het brand weermuseum, de houtzagerij en de voormalige paardenstallen zijn tussen 10 en 5 uur te bezichtigen. Haar eerste ijsje De maker M.C. Bosters tuigt de TH 59 op in de hal van het voormalig stadhuis in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 14