SPAREN MET DE HOOGSTE RENTE EN DE MEESTE VRIJHEID. Sociale vernieuwing: PvdA in de regering Statencommissie op groentocht PvdA moet het van daden hebben, niet van foto's NMS SPAARBANK Brandwonden, botbreuken en paniek Gevarieerd landschap op Tholen en St. Philipsland bewonderd Donderdag 21 juni 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 NMS Extra Plus Sparen Zeeuws Tweede Kamerlid Lilipaly: Tussen de bespreking van een mogelijke nieuwe vis- fraude in de Tweede Kamer en een reis naar Luxem burg deed kamerlid J. Lilipaly even St. Annaland aan om met de Thoolse PvdA-achterban van gedachten te wisselen. Spoor van vernieling Zichtbaar en tastbaar De plank mis Geld doelmatig aanwenden JEAN VAN DULVEN OP MODEJACHT fyddcK Kop 'Extra blij', stelde voorzitter H. Venekamp (PvdA) van de statencommissie ruimtelijke ordening vast aan het eind van het werkbezoek van de commissie aan Tho len en Sint-Philispalnd. Notenbomen Moerland: nauwer overleg fractie met wethouder "Om fricties te voorkomen, de wethouder de steunen en als klankbord te fungeren, zal de fractie nauwer overleg met de wethouder plegen." PvdA-fractievoorzitter I.C. Moerland zei dat donderdagavond tijdens een ledenvergadering van de PvdA in Havenzicht te St. Annaland Zware portefeuille Sport Beknibbeld Schorren Rumoirt Optimistisch Wilt u meer weten over het NMS Extra Plus Sparen, de termijnloze spaarvorm met de HOOGSTE RENTE, neem dan eens contact op met de NMS spaaradviseur in uw woonplaats. U kunt een betrouwbaar, en degelijk advies verwachten. Specialisten in sparen. Docenten fietsen voor adoptiekind Zilver Rode Kruis voor CM. de Greef Zonnebloem met salonboot mee Penningmeester WÊSSk Hij sprak er uitvoerig over het modieuze begrip sociale vernieu wing, waarbij Lilipaly alle ondui delijkheid over dat begrip ter zijde schoof en simpel stelde: so ciale vernieuwing, dat is de PvdA in de regering! "We waren veel slechter af geweest, wanneer de PvdA niet in de regering had geze ten." Dat wilden de Thoolse socialisten niet tegenspreken, maar een juich toon over het nieuwe Haagse be leid werd beslist niet aangeheven. De raadsleden M.A.J. van der Linde en I.C. Moerland en dhr. H. Meijer oefenden fikse kritiek uit en gaven hun Zeeuwse kamerlid de boodschap mee, bij de be raadslagingen in Den Haag beter aan het platteland te denken. "Politici moeten grote oren heb ben om te luisteren", erkende Lili paly, die uit de onderwijswereld komt, maar in de PvdA-fractie eerste woordvoerder is op het ter rein van de sport. Hij stelde vast, dat het econo misch herstelbeleid in de vorige kabinetsperiode de nadruk had. "Op zich een goede zaak, maar er is fors bezuinigd in het welzijns werk en ten aanzien van het beleid voor de minderheden. Door het zeer eenzijdige beleid, zijn er sec toren verwaarloosd en dat heeft een spoor van vernieling getrok ken in delen van de samenleving. Onder meer verpaupering van buurten in tientallen steden. Het is een negatieve spiraal, het is overerfbaar zoals de tweede gene ratie van de minderheden aan toont. Er is geen evenwichtige ontwikkeling mogelijk, als groe pen buitenspel staan. Er is een tweezijdig beleid nodig: econo misch en sociaal. Daar hoort ook een nieuw evenwicht tussen rech ten en plichten. Als er enig uit zicht bestaat op werk, moeten mensen dat aanvaarden. Ook minderheden dienen aan scholing deel te nemen om schotten te laten verdwijnen en verkokering te doorbreken", zei het Middelburg se kamerlid. Springt Zeeland er volgens hem nog goed uit, in de steden zijn er grote problemen. Lilipaly nóêrnde deregulering en decentralisatie een noodzakelijke voorwaarde om op vele terreinen tot een aanvaard baar beleid te komen. "Sociale vernieuwing moet zichtbaar en tastbaar worden, o.a. door scho ling met samenhangende werk projecten die uitzicht bieden." Het kamerlid noemde als voor beeld een contract tussen 37 ge meenten en het rijk voor uitvoering van sociale vernieu wing op lokaal niveau. "Elke ge meente kan zelf bezien wat men wil aanpakken", aldus Lilipaly. Hij stipte verder de openstelling van sportterreinen en sportzalen op andere tijdstippen dan 's avonds of in het weekeinde aan, in samenwerking met jeugdwerk. De Thoolse achterban was niet enthousiast. "Tholen wordt ge kort met het fonds dorpsvernieu wing. Er moet geld bij de sociale vernieuwing, anders wordt het een sigaar uit eigen doos", zei raadslid Van der Linde. "Gemeenten schermen daar nog al gauw mee'antwoordde het ka merlid. "Het geld wordt echter soms niet doelmatig besteed. Op onderwijsgebied bijvoorbeeld worden rijksbijdragen voor het wegwerken van achterstanden bij individuele leerlingen gebruikt voor verkleining van de klassen", zei Lilipaly. Raadslid Moerland was dat niet met hem eens. Hij meende, dat de decentralisatie meer gebeurt om de kosten te beheersen, dan om echt beleid op lokaal niveau uit te voeren. "Met deze sociale ver nieuwing slaan we de plank mis. Het zit bij de regering fout, niet bij de gemeenten. Je bent pas be zig in Den Haag, maar zeg nu ge woon: het lijkt nog nergens op", aldus Moerland. Zover wilde Lilipaly zijn partijge noten toch niet tegemoet komen. Jean was op nieuwe mode uit. Hij was met vakantie in onze woonplaats. Z'n tante Trees wees hem op diverse goede modezaken. Maar pas toen hij OPTICIËN VAN MIL zag, zei Jean: "Hier is het, tante." Zij keek verbaasd, maar Jean had gelijk: de allernieuste brilmode van internationale allure was daar. Beter zicht op GEZICHT '87. ARN. van MIL Bergen op Zoom WOUWSESTRAAT 8 "Binnen 1 jaar kun je niet alles wat 8 jaar daarvoor gebeurde, wij zigen. Het is echter geen symp toombestrijding wat we met sociale vernieuwing doen. Jan Schaeffer(oud-staatssecretaris) gaat de 37 gemeenten langs om de middelen effectief in te zetten. So ciale vernieuwing is ook niet al leen een pot met munten, maar een effectieve aanwending van be staande middelen. Het gaat om mensen, niet om regels." Volgens raadslid Moerland bete kent decentralisatie in feite, dat het rijk zegt: we kunnen het niet betalen. Hij vond schaalvergro ting niet altijd goed gezien de ge volgen voor het platteland. "Dan krijg je ontvolking, dan trekken de mensen weg van het land waar het leven nog goed is." Meijer merkte op, dat de PvdA coalitiegenoot CDA bij beleids beslissingen veel meer op de c moet aanspreken. "Dat doen we te weinig, want bij het CDA zitten hele slimme jongens, dat zie je maar weer bij de WIR-premie. Daar worden bedragen ver over schreden, maar voor andere zaken is er geen geld." Lilipaly was er verrast door en er kende, dat de coalitiepartner in derdaad nooit op de c wordt aangesproken. "Met de Bijbel in de hand, kun je elkaar belazeren, dat blijkt ook ten aanzien van de visserij. Veel vissers zijn kerkelijk meelevend, maar toch is er weer een grote visfraude in de Tweede Kamer besproken", aldus het PvdA-kamerlid donderdagavond in Havenzicht te St. Annaland. De Zeeuwse commissie ruimtelijke ordening bekijkt de informatiepanelen bij de Krammersluizen aan de Philipsdam en nuttigt een appeltje (van de Stichting het Zeeuws Landschap). Midden -met mouwloos jasje- voorzitter H. Venekamp (PvdA), uiterst links M. Dijke (SGP) op de rug gezien en ambtenaar M. van Loenhout van de gemeente Tholen. 'Heel positief', reageerde M. van Loenhout hoofd plantsoenen dienst van de gemeente Tholen op de toer over het eiland. 'Op zich wel leuk, je steekt er wat van op', zei M. Dijke (SGP), Advertentie I.M. "mm Tweede Kamerlid J. Lilipaly vorig jaar bij een verkiezingsactie in de Voorstraat te St. Annaland. plaatsvervangend commissielid voor J.P. Bruinoge uit Krui- ningen. Vrijdag 10 uur 's ochtends tot 4 uur uur 's middags bracht de commissie (samen met leden van de commissie milieu) haar eerste werkbezoek aan Tholen en Sint- Philipsland. 'Openbaar groen, landschap en milieu' kreeg de dag als thema mee. Voor vele leden een eerste kennismaking met het gebied. Aanleiding was het feit dat enkele statenleden ooit eens te kennen hebben gegeven te willen zien op welke manier er vorm wordt gegeven aan beplan tingsplannen waar de provincie geld voor uitgeeft. Van Loenhout: "De gemeente Tholen heeft een beheersplan bui tengebied. In 1986 zijn we met alle eigenaren om de tafel gaan zitten om te kijken wat we aan beplan ting konden doen op het moment dat de bomen (populieren en wil gen) die na de ramp zijn geplant, gekapt gaan worden. Dat plan is nu in uitvoering en dat is in het Thoolse landschap aan te wij zen". (Notenbomen aan de Vrou- wendijk, meer aanplant van essen en linden, bomen met een zoge naamde korte en lange omloop). "Daarmee kunnen we meer varia tie in het landschap aanbrengen en dat hebben we de statenleden laten zien. "Het gaat volgens Van Loenhout vooral om het actieve beleid van de provinciale wa terstaat, de gemeente Tholen en staatsbosbeheer en in mindere mate om het waterschap. "Hope lijk worden die ook meer actief". Naast aandacht voor het buiten gebied werden ook enkele wijken "We moeten voorkomen dat de pap gestort is", zei Moerland. Hij wilde ook zo weinig mogelijk minderheidsstandpunten en de fractieleden die in bepaalde com missies zitten, als woordvoerder bij hun onderwerpen laten optre den. "De verhoudingen in de Thoolse raad zijn goed, maar af en toe zijn er toch kronkels", aldus de PvdA- fractievoorzitter, die dat verder niet wilde toelichten. Het deed hem plezier, als opvolger van J. de Bres te mogen fungeren. "We waren blij, onze vijf zetels te kunnen handhaven. Het waren geen slechte verkiezingen voor ons en de PvdA zal het vertrou wen van 30% van de Thoolse be volking niet beschamen. We zijn bij de raadsverkiezingen gelukkig de grootste partij gebleven, waar door Van Schetsen loco burgemeester bleef. Daarmee zijn we gegarandeerd van inbreng in het college van b en w", aldus Moerland. De fractievoorzitter ging verder in op de presentatie van het beleid door de collegeleden. "De wet houder van economische za- ken(Versluijs) kan prachtig naar buiten treden met bedrijfsvesti gingen e.d.. Ook de burgemeester doet dat zo vaak, zonder dat hij overigens politieke verantwoorde lijkheid draagt. Wethouder Van Schetsen heeft echter een lood zware portefeuille als sociale za ken waarmee je niet naar buiten kunt treden en waarover hij thuis soms vervelende telefoontjes krijgt. Daar moet je sterk voor zijn", aldus Moerland. Dhr. H. Meijer uit Scherpenisse stelde vast, dat de andere wethou ders en de burgemeester 'geregeld in de krant staan'. "De PvdA moet wat doen aan haar maat schappelijk imago." Moerland zei te hopen, dat de kie zers daar toch anders tegen aan kijken. "Elke week een winkel of een fabriek openen, daar gaan de mensen ook doorheen kijken. De PvdA moet het van daden heb ben, niet van foto's in de krant. Ons beleid zal mensen moeten trekken", aldus de fractievoor zitter. Oud-raadslid L. Kloet uit St. Maartensdijk geloofde ook niet, dat de kiezers zich laten leiden door foto's in de krant. "Vier jaar geleden behartigde Van Schetsen dezelfde portefeuilles, ook sociale zaken en we hebben er bij de ver kiezingen niet onder geleden. De PvdA moet gewoon sociale zaken blijven behartigen", stelde Kloet. Raadslid M.A.J. van der Linde noemde het 'voor een politicus toch leuk om je zaken te verko- in Tholen en Oud-Vossemeer be zocht waar openbare groenvoor zieningen zijn aangebracht. Volgens Van Loenhout is het op vallend dat er tien jaar geleden meer ruimte was voor openbaar groen dan nu het geval is. "In Oud-Vossemeer oost, de Weel- hoekstraat bijvoorbeeld, zijn we uitgestapt. Daar is flink aanplant gedaan. Kom je in Buitenzorg in Tholen dan is er nog geen trap veld. Er is de laatste jaren nogal beknibbeld en dat is ten koste ge gaan van het groen. Dat beperkt zich nu tot straatbomen". Overi gens merkt Van Loenhout op dat dit niet typisch is voor Tholen maar een ontwikkeling die zich ook elders voordoet. "Als je de reacties hoort, dan komt Tholen er niet eens zo bekaaid af". Via de binnenwijken ging de rit naar Sint-Annaland, Molendijk, Annavosdijk 'bekend om hun bo tanische rijkdom') naar Stavenisse (leibomen in de Voorstraat) naar de Muyepolder (snelgroeiend po- pulierenbos bij natuurreservaat De Pluimpot en 't Strandje). Via de Weihoek vervolgde het gezel schap de tocht naar de Ramme- gors waar Venekamp uitleg gaf over het gebied. Volgens Van Loenhout is het niet alleen voor statenleden van belang op deze manier kennis te maken met het Thoolse landschap maar zou een dergelijke oriëntatie ook voor het gemeentebestuur of de raad van Tholen zinvol kunnen zijn. In de eendenkooi in Anna- Jacobapolder werd de commissie verwelkomd door het Zeeuwse landschap. De stichting maakte van de gelegenheid gebruik te pleiten voor de aankoop van een stuk schorren van Rumoirt (66 hectare) waarvoor het Zeeuws Landschap reeds een voorschot heeft ontvangen (180.000 gulden van het rijk). Voor de rest (nog eens 180.000 gulden) doet de stichting een beroep op de provin cie die zich echter nog niet heeft uitgesproken over de aankoop. Penningmeester J. Laporte vroeg min of meer een uitspraak van de commissie, maar voorzitter Vene kamp wees erop dat de verschil lende partijen hierover eerst fractie-overleg willen voeren. Met deze aankoop zou het Zeeuws Landschap het hele schorrenge- bied onder haar beheer krijgen. Commissielid Dijke was het ver zoek van Laporte 'koud op het dak gevallen'. "Je komt er om voorgelicht te worden en niet om een beslissing te nemen. Het was volledig correct dat Venekamp daarop wees. Je zit daar niet in vergadering en bovendien was de commissie niet compleet". Dijke's grote bezwaar tegen de aankoop is dat er dan geen zeegroentes gesne den mogen worden). M. Jacobusse die veel veldwerk voor de stichting verricht, wees op het belang het gebied te bescher men. Gebeurt dit niet, dan gaan deze gebieden verloren, aldus Ja cobusse. Venekamp juicht het toe dat de stichting de schorren wil aankopen en is optimistisch over de besprekingen die hierover zul len volgen in het Middelburgse. "Het bezoek heeft daar zeker toe bijgedragen. De meeste leden ko men voor het eerst deze kant op". Beheerder Ron Brouwer leidde de groep op de eendenkooi, 's Mid dags nam de commissie een kijkje bij de Krammersluizen en de Plaat van de Vliet. Dit gebied langs de Philipsdam is natuurge bied maar kan ook een recreatieve bestemming krijgen wanneer an dere recreatiegebieden (aan de Grevelingen) vol dreigen te gera ken. Via de parallelweg werd de tocht afgesloten langs de schorren van de Heen. Advertentie I.M. Docenten van hno-school De Bongerd te Steenbergen hebben 2.200,- voor het Foster Parents Plan bij elkaar gefietst. Gespon sord door hun leerlingen begon nen zij aan een fietstocht van 100 kilometer langs de woonplaatsen van hun pupillen (o.a. Anna Jaco- bapolder en Oud-Vossemeer). Het binnengekomen bedrag is ruim voldoende om de maandelijkse bijdrage aan de twee adoptiekin deren van de school voor de ko mende twee jaar veilig te stellen. Bij zijn afscheid als penning meester van het kringbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in Zeeland is dhr. C.M. de Greef on derscheiden met de zilveren me daille van verdienste. Kringcommissaris N.M. Bollen speldde de onderscheiding don derdagavond in Goes op. De Greef was sinds 1982 kring bestuurder en maakte zich ook verdienstelijk bij het afdelings bestuur van het Rode Kruis in St. Philipsland. Wegens zijn verhui zing naar Steenbergen nam De Greef afscheid van het Zeeuwse Rode Kruis. Maar liefst 110 gasten van de Zonnebloem-afdelingen Oud- Vossemeer, Tholen, Nieuw- Vossemeer en De Heen vertrokken donderdag per auto naar Heijnin- gen, waar het gezelschap zich in scheepte op de salonboot Merijntje Gijzen. Al koffiedrin kend voer men richting Helle gatsplein, om vervolgens terug te varen naar het Heense Sas en de Steenbergse Vliet op. Ondertussen zetten de 15 helpsters de gasten een lunch voor. Bij het Heense Sas kon men een uurtje de benen strekken en de plek bekijken waar indertijd de t.v.-serie Merijntje Gijzen is opgenomen. Tussen de bedrijven door werden de mensen bezig gehouden door een trouba dour. Cliëntenbond. In Zeeland wordt gewerkt om een cliëntenbond van de grond te krijgen, een vereni ging van en voor mensen die een beroep doen of gedaan hebben op de hulpverlening in de geestelijke gezondheidszorg. Op 28 juni vindt een eerste activiteit plaats in het Trefpunt, Johannaplantsoen 2 te Goes, met als thema: gifvrij be handeling. pen'. Hij was er niet ongerust in, dat Van Schetsen die mogelijkhe den niet zou hebben. "Het decla ratiefonds van sociale zaken slaat aan en dat is toch vooral ons be leid. Verder heeft Van Schetsen als wethouder van sportzaken en van financiën en als loco burgemeester voldoende moge lijkheden om zich te profileren", zei Van der Linde. Voorzitter Jac. van Akkeren kon digde alvast in de tweede of derde week van september een nieuwe aanpak voor de behandeling van de Thoolse gemeentebegroting bij de PvdA-leden aan. De fractiele den behandelen hun eigen onder werpen in discussie met de leden. De 15 leden kozen J. West- dorp(25) uit Tholen, die binnen kort weer terugkeert naar zijn geboorteplaats St. Annaland, tot penningmeester als opvolger van P. van Meel uit Oud-Vossemeer. Er waren geen andere kandidaten. Westdorp, sinds zijn 16de jaar lid van de jonge socialisten, werkt op een bank in Halsteren. Raadslid mevr. J. Snoep- Overbeeke en voorzitter Jac. van Akkeren werden aangewezen als afgevaardigden naar het gewest Zeeland van de PvdA. Mevr. D. van der Wal uit St. Annaland is plaatsvervanger. Rampterrein in St. Maartensdijk voor oefening Rode Kruis en brandweer; korpsleden zorgen voor eerste hulpverlening. Brandwonden en botbreuken, ad- menhalingsmoeilijkheden en pa niek. Dat was het gevolg van een explosie die zich vorige week voordeed in een fabriek op het in dustrieterrein van Sint- Maartensdijk. De slachtofferlijst van het Rode Kruiskorps Tholen geeft precies aan wat de deelne mers aan de oefening mankeren: belast met snijwond onderarm, sleutelbeenfractuur met hoofd wond, 2e graads brandwond on derbeen, oogletsel. Zo'n lotus-slachtoffers simuleren pijn, bewusteloosheid. Sommige lopen verward rond, met anderen is nau welijks contact mogelijk. De brandweercommandant van het korps Smurdiek heeft die avond 'de eigen discipline' gealarmeerd, zo staat in het draaiboek van de oefening 'Cooperation' het Rode Kruis korps en de politie hebben de 'hulpverleningsketen' opgezet. Alles loopt op rolletjes, al is het geen gemakkelijke klus slachtof fers van een betonmengmachine te halen. Bovendien proberen slachtoffers roet in het eten te gooien door weg te lopen of terug te gaan in het gebouw waar na de ontploffing brand is uitgebroken. De taak van de brandweer (met tien hulpverleners uitgerukt) is om de slachtoffers in het gebouw te vinden en te vervoeren naar het zogenaamde 'gewondennest' dat door het Rode Kruis buiten is 'in gericht'. De meeste slachtoffers zijn vrij gemakkelijk te vervoeren, maar een aantal ligt hoog en dient met een brancard naar beneden te worden gebracht. De colonnele den stellen zo goed en zo kwaad als het gaat een diagnose en bepa len hoe het slachtoffer verder dient te worden vervoerd. Het Ro de Kruis heeft de beschikking over een blauwe bus met mobilo foon en een witte bus die naar 'de verzamelplaats gewonden' gaat, de gymzaal in Scherpenisse waar de opvang en verzorging van de slachtoffers plaatsvindt. De oefening, die bedoeld is om de samenwerking tussen de brand weer en het Rode Kruis te bevor deren, verloopt vlot: in twee en een half uur is iedereen weer ter been en is er in het Holland Huis tijd om de gezamenlijke actie te bespreken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13