Helpt binnen blijven bij smog? Wat te doen bij zomersmog eiland bewoners Wie heeft activiteiten te melden voor september-cultuurmaand? Bekendmaking smogfase Donderdag 14 juni 1990 (OM M I SS I i:s IN BEROEP In de afgelopen weken werdén grote delen van ons land - waaronder ook Zeeland - weer geconfronteerd met "zo mersmog": meer ozon in de buitenlucht dan goed voor ons is. Gevolgen van smog Smogfase 1 Smogfase 2 Smogfase 3 Als een smogfase wordt ingesteld Hoe verder? rfÉËl petrus canisius mavo steenbergen De Brug Mode en kleding '%ijksschoiengemeenschap 'Bergen op Zoom Diversen PAK EVEN UW ZAKBOEKJE door j. van der slikke A B D IJ I EÜWS De statencommissie bestuurs zaken vergadert vrijdag 15 juni, 10.00 uur. Provinciale bijdragen voor mos- selhangcultuur, suikermaispro- ject, bedrijfsverzamelgebouw Krabbendijke staan op de agen da. Ook wordt geld gevraagd voor een Master of science- opleiding onderhoudstechnolo- gie, een te verrichten onderzoek speerpunt Brouwersdam, een onderzoeksvoorstel Nederland- Waterland en voor de stuurgroep De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt dinsdag 19 juni, 09.00 uur zitting over bij Ged. Staten ingediende bezwa ren van inwoners uit Kruiningen en Bergen op Zoom tegen het bestemmingsplan Kruiningen (het betreft verkeersveiligheid en de afstand tussen woonbebou wing en bedrijfsterrein). Op dezelfde dag (maar om 11.20 uur) houdt de derde kamer uit GS zitting over een bezwaar schrift van het COC Midden- wetenschappelijke activiteiten Zld. De provinciale commissie voor het waterbeheer vergadert maandag 18 juni, 10.00 uur over o.a. de de waterkwali teitsplannen '87 - '92, de voort gangsrapportage waterkwali teitsbeheer '86 en '87 en het waterbeheer Veerse Meer. Beide vergaderingen zijn open baar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. "Bestuursza ken" kent spreekrecht voor het publiek. Zeeland tegen een weigering van b. en w. Middelburg een ver gunning drank- en horecawet uit te geven (vanwege niet voldoen aan zgn. inrichtingseisen). De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis. Het moge duidelijk zijn dat het vermijden van inspanningen ten tijde van smog gunstig werkt: hoe minder vaak en hoe minder diep men moet inademen, hoe minder ozon men binnen krijgt. Men zou zich wel de vraag kun nen stellen of binnen blijven helpt. Die ozon zit toch "overal" in de lucht? Op zichzelf is dit waar, maar aangetoond is dat men in huis (met deuren en ramen dicht) maar half zoveel ozon binnen krijgt als buiten. Ozon "verdijnt" binnenshuis door aanraking met grote oppervlakten zoals gordij nen, vloerbedekking en meu bels. Het grote succes van vorig jaar heeft ertoe geleid dat september wederom is uitgeroepen tot "september-cultuurmaand". Er zal een fraai magazine verschijnen waarin alle activiteiten zijn opgenomen. Wie in september een culturele activiteit onderneemt, kan deze aankondigen in de evenementenkalender van dat blad. Daartoe voor 25 juni gegevens inleveren bij de Provinciale VVV, t.a.v. mevrouw I. Polderman postbus 123, 4330 AC Middelburg. Steeds wanneer een smog fase wordt ingesteld wordt dit bekend gemaakt via de krant, televisie en regionale omroep. Bezitters van teletekst kun nen voortdurend informatie inwinnen via pagina 715. De basisgegevens voor het instellen van een smogfase worden geleverd door het Rijksinstituut volksgezond heid en milieuhygiëne. Het zijn: het ozongehalte zoals dat op het moment is èn de weersvoorspelling voor de volgende dag. Over het gehele land zijn er automatische meetpunten, aangesloten op een compu ternet. In Zeeland wordt ge meten bij Zierikzee en in de Braakman. Zomersmog, oftewel de vor ming van ozon, ontstaat bij mooi weer met landurige zonne schijn en weinig of geen wind. Het ideale zomerweer, zou je kunnen zeggen... Als er dan een lichte oosten wind staat, kan na verloop van enkele dagen zeker in Zeeland ozon ontstaan, doordat we dan in de "rook" komen te liggen van grote bevolkings- en in dustrieconcentraties in binnen- en buitenland. De twee belang rijkste veroorzakers van zo mersmog zijn namelijk auto's en industrieën. Niet dat die ozon in de lucht brengen. Ze brengen wel andere stoffen in de lucht, waarvan stikstofdioxyde een belangrijke is. Onder invloed van de zon ontstaat er een che mische reactie waardoor ozon wordt gevormd. Wat de veroorzakers betreft, dienen we tot ver over onze grenzen te kijken: ook de veront reiniging vanuit Oost-Duits- land. Polen en Tsjechoslowakije speelt een rol. Over het algemeen geldt dat te veel ozon leidt tot irritatie van de luchtwegen, de ogen en dat men er hoofdpijn van kan krijgen. Er kan niet precies worden ge zegd bij welk ozongehalte deze problemen bij de mens gaan op treden. Het hangt er bijvoorbeeld vanaf of men veel buiten is en wat men buiten doet. Mensen met gezondheidsproblemen op het gebied van longen en hart zullen sneller de gevolgen van teveel ozon ondervinden dan zij die hiervan gevrijwaard zijn. Ook is bekend dat zo'n tien procent van de bevolking van nature gevoeli ger is voor ozon dan de rest van de mensen. Enkele weken geleden werd in deze rubriek al bekend gemaakt dat er een nieuwe draaiboek in werking treedt, waardoor de provincies over het gehele land dezelfde cijfers gaan hanteren en dezelfde waarschuwingen afkondigen. Er worden drie smogfasen ge hanteerd. Als de weersvoorspelling luidt: aanhoudend zon, terwijl in de buitenlucht een ozongehalte wordt gemeten van gemiddeld tussen 180 en 240 microgram per uur, per kubieke meter lucht - dan wordt fase 1 ingesteld. (Microgram wil zeggen: mil joenste gram). Smogfase 1 heeft als strekking dat ambtelijke en technische diensten op hun hoede moeten zijn voor een mogelijke overgang naar fase 2. De provincie geeft hier wel be kendheid aan met als oogmerk dat een ieder op de hoogte is van dit feit en dat men indivi dueel maatregelen kan treffen. Smogfase 2 wordt ingesteld als de concentratie ozon naar ver wachting tussen 240 en 360 microgram komt te liggen. Automobilisten wordt gevraagd zoveel mogelijk gebruik te ma ken van openbaar vervoer, aan carpooling te doen, of de voor genomen autorit uit te stellen. De industrie wordt gevraagd be paalde werkzaamheden en pro ductieprocessen te beperken of uit te stellen. Mensen die gevoelig zijn voor ozon zal worden geadviseerd zware lichamelijke inspanningen in de buitenlucht tussen twaalf uur 's middags en acht uur 's avonds te vermijden. In die pe riode doen zich altijd de grootste concentraties voor, doordat het de zonneschijn is die het "ozon- proces" van start laat gaan. Een ieder wordt aangeraden tij dens deze smogfase geen licha melijke sportprestaties neer te zetten zoals marathons en tri- athlons. Smogfase 3 gaat in werking bij een ozongehalte van 360 micro gram en meer. Deze situatie zal zich baar we mogen verwachten en hopen slechts zeer spora disch voordoen. Tot nu toe is in Nederland de grens van 360 mi crogram slechts eenmaal over schreden, nl. in 1978. De oproep aan automobilist en industrie zal met klem worden herhaald. Een ieder krijgt het advies tus sen 12.00 uur en 20.00 uur li chamelijke inspanningen in de buitenlucht te vermijden, terwijl organisatoren van "evenemen ten in de buitenlucht" de raad krijgen de voorgenomen activi teit uit te stellen. Als smogfase 1 wordt ingesteld, dan hoeft u in principe nog niets te doen of te laten. Natuurlijk is een ieder vrij om te beslissen bij voorbeeld niet op het heetst van de dag te gaan voetballen of te gaan trimmen. Zeker niet als ie mand van zichzelf weet dat hij of zij gevoelig is op de luchtwegen en de longen. Als smogfase 2 ingaat zou een ieder dienen te overwegen of het per se nodig is de auto te gebrui ken. Het is ook niet zo verstan dig om 's middags zwaar te sporten. Wie zeer gevoelig is voor ozon doet er goed aan een paar uur binnen te blijven in plaats van op het balkon te gaan zitten. Bij smogfase 3 is het verstandig goed te letten op de adviezen en waarschuwingen die via de pu bliciteitsmedia worden gegeven en hieraan ook gevolg te geven. Het instellen van smogfasen en het uitdelen van adviezen is geen oplossing voor het ozon probleem. De kern van de zaak is dat door allerlei verbrandings- en produk- tieprocessen teveel stoffen wor den geproduceerd die de kwaliteit van de buitenlucht be dreigen. Voor de toekomst is alleen heil te verwachten van structurele maatregelen: technische ingre pen en voorzieningen die ervoor zorgen dat bepaalde stoffen niet meer vrijkomen of in elk geval in veel mindere mate. Gelukkig wordt hieraan op Euro pees niveau gewerkt. West- Duitsland en Nederland kunnen tot de koplopers worden gere kend. Het zgn. anti-verzuringsbeleid moet zorgen voor het terugdrin gen van stikstofoxyden. Dit zal ook positieve gevolgen hebben voor het verminderen van de ozonvorming. Drieweg-katalysatoren in auto's leveren een belangrijke bijdrage aan het voorkomen van smog. Andere plannen voorzien in het verminderen met tientallen pro centen van de uitstoot van kool waterstoffen, die ook een rol spelen in de ozonkwestie. 't Zou mooi zijn als over tien jaar zomersmog in Zeeland net zo zeldzaam zou zijn als een sneeuwbui op 1 augustus! Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Aan de Thoolse scholengemeen schap voor lto/lhno/mavo zijn de volgende leerlingen geslaagd. MAVO Tholen: Petra Bout, Sylvia van den Donker, Elles van der Heij den, Tessa Joosse, Stoffel de Kor te, Tanya Schot, Carmen van de Velde en Monica Wisse. Poortvliet: Cora van den Boo- gaart en Marian Goudzwaard. Sint-Maartensdijk: Maaike Buer- mans, Richard den Engelsman, Camiel Mulders, Marco Noom, Cobie de Rijke, Renate Slager en Sandy de Vreugd. Stavenisse: Lizette Hoek. Scherpenisse: Angelique van Loon. Sint-Annaland: Sandra Westdorp. Bergen op Zoom: Angelique Rijnberg. LHNO Verkooppraktijk. Tholen: Ellen van Houdt en Mi randa van Houdt. Sint-Annaland: Frida van Iwaar- den, Jolanda Mol en Janneke Sturris. Oud-Vossemeer: Rianne Tange en Patricia Vroegop. Vrije afstudeerrichting. Tholen: Diana Burgers, Marlies Geuze, Jenny Hage, Evelyn Haze, Petra Jonker, Miranda van der Kleyn, Lianka Luitwieler, Patricia Reinerman en Dianne Tichem. Sint-Annaland: Francien Cop- pens, Jenny Giljam, Elles Goede- gebuure, Patricia Teljeur en Petra de Witte. Sint-Maartensdijk: Patricia Grof- fen en Jessica de Rijke. Oud-Vossemeer: Anja Hertogh, Patricia Heijboer en Sonja van Oeveren. Sint-Philipsland: Christina Hoek en Arianda Kosten. Scherpenisse: Mariska Noordijke. Heerle: Jacqueline Heijboer. LTO Bouwtechniek praktijk. Tholen: Adrie Aalbrechtse, Iwan Duine, Leendert Hage, Serge van Homoet en Martin Kot. Sint-Maartensdijk: Rien van den Berg. Poortvliet: Sjaak Geuze. Oud-Vossemeer: Alfred Hommel. Scherpenisse: Johan Kleppe. Stavenisse: Martin Oosdijk. Sint-Philipsland: Petei Bolijn. Bouwtechniek theorie. Sint-Maartensdijk: Wiljan Bolier, Marcel Kwaak, Huib Lindhout en Carlo Opree. Tholen: Arjan Deurloo, Richard Korsman en Ronald de Visser. Sint-Annaland: Leo Moerland. Mechanische techniek praktijk. Sint-Maartensdijk: Farid Bouaz- zaoui, Kees Priem en Piet van de Velde. Stavenisse: Marcel van Eenen- naam, Hubert Gaakeer en Jolan da Geuze. Scherpenisse: Hans van Eenen- naam en Wim Hage. Sint-Philipsland: Wouter Hoek. Sint-Annaland: Johnny Keur. Oud-Vossemeer: John Ridderhof en Richard Voshol. Tholen: Arjan van Voorst. Mechanische techniek theorie. Tholen: Peter Bijl. Scherpenisse: Constance Bijnagte. Poortvliet: Jan-Willem Hage en Rien Vroegop. Sint-Maartensdijk: Tonny van den Hoek en Wim Snoep. Sint-Annaland: Henk Keur. Anna Jacobapolder: René Moerland. Sint-Philipsland: Rens Reijngoudt. Motorvoertuigentechniek praktijk. Sint-Annaland: Remco den En gelsman. Poortvliet: Sjaak Fase en Adrie Lindhout. Oud-Vossemeer: Dik Kersbergen. Sint-Maartensdijk: Martin Stouten. Tholen: Maurits Taalman. Motorvoertuigentechniek theorie. Sint-Maartensdijk: Danny Bult, Corné van Dijke en Corné Ponse. Tholen: Arjan Eskes. Poortvliet: Marco van der Male en Jan-Pieter Otte. Oud-Vossemeer: Patrick Mees. Sint-Annaland: Martin van Po- pering. Scherpenisse: Laurens van Steenis. Aan de Petrus Canisiusmavo te Steenbergen slaagden uit Sint- Philipsland Hannie Breeman, Menno Fontijne, Monique Reijn goudt en Olga Reijngoudt. Aan de lagere agrarische school De Brug te Steenbergen slaagden Karin Breure uit Sint-Annaland, Paul Droogers uit Oud-Vossemeer, Johan van Rijen uit Sint- Philipsland en John Verbogt uit Tholen. Aan de Petrus Canisiusschool in Bergen op Zoom voor individueel en lager huishoud- en nijverheids onderwijs slaagden: Jacqueline van 't Hof en Corina Rijnberg uit Sint-Annaland en Miranda Wessels uit Stavenisse. van Vossen, Lianne Waasdorp. Op 29 juni om 19.30 uur worden de diploma's uitgereikt. DE BONGERD chr. school voor m.a.v.o Aan de Chr. mavo in Tholen zijn geslaagd uit: Oud-Vossemeer: Emile Learbuch en Bianca Wessels. Poortvliet: Lianne Menheere en Marja Vroegop. Scherpenisse: Sonja van Houte. Sint-Annaland: Marco Bolier, Jo sé Lindhout en Antoine van Luijk. Sint-Maartensdijk: Edwin van Balen, Linda Deurloo, Willeke Dorst, Marion van Houdt, Anjo- lien Koopman, llze Meeuwissen, Chris Scherpenisse, Suzan Scher penisse en Madelinde van Vossen. Sint-Philipsland: Anne Geense, Mathilda Geense, Leonie Joppe, Caroline Kempeneers, Johan Reijngoudt. Stavenisse: Boudewijn Nieuwen- huize, Jantine den Braber en Rini de Moed. Tholen: Corina Aarnoudse, Jaco Akershoek, Janneke Boer, Jacoba Bogert, Johan Bogert, Esther Bout, Marco Burger, Jacqueline v.d. Doel, Jako van Gorsel, Elma Guequièrre, Jacqueline Heijboer, Pieter van 't Hof, Bertha de Jon ge, Jacco v.d. Kleijn, Jeroen v.d. Merbel, Corellen Laban, Niels Quist, Astrid de Regt, Hermi Sak- ko, Robbert van de Sande, Erik Versluis, Claudia de Vos, Johnny STEENBERGEN Aan de H.N.O.-school De Bon gerd te Steenbergen slaagden: Bianca de Gast uit Oud- Vossemeer, Linda Backer en Na- tasja Wagemaker uit Sint- Philipsland. Anneke van Vossen uit Tholen is aan De Boeimeer te Breda geslaagd voor de driejarige oplei ding MDGO mode en kleding, richting realisatie. Aan de rijksscholengemeenschap in Bergen op Zoom zijn geslaagd voor: MAVO Niek Wesdorp uit Scherpenisse; Jolita Dekker, Reinier Fase en Ka- tinka Smits uit Sint-Annaland; Marleen Guiljam en Alexander Muetstege uit Sint-Maartensdijk; Karina Moerland uit Sint- Philipsland; Faroel Ishaak, Mu- riëlle Karremans, Diana Pilaszek, Xander Rombach, Ronald Smits, Brigitte van Velzen, Christianne Verduit, Cathleen Volker en Dick de Waal uit Tholen. HAVO Linda Heijdra, Ab de Jonge en Irene du Pont uit Oud-Vossemeer; Anne-Mieke Reedijk uit Sint- Maartensdijk; Kees Verkerke uit Sint-Philipsland; Dianne van Ast, Bertine ter Beek, Marco van Dijk, Marjon de Hond, Monique Jan sen, Ronald Jansen, Caroline Mees, Jolanda Moerland, Jos Overbeeke, Martin Thoutenhoofd en Bart van der Werf uit Tholen. ATHENEUM Auke Quist uit Anna Jacobapol der; Wim Gaakeer, Marco Hen- drikse en Arjan Verreijen uit Oud-Vossemeer; Elvira van der Hoeven, John Manneke en Robin Pot uit Sint-Maartensdijk; Martin Breeman en Tineke Voorwinden uit Sint-Philipsland; Janine Potappel en Anja Smits uit Stave nisse; Steven Dietvorst, Trudy Drenth, Wendy Johnson, Marcel van Oorschot, Gerard Polderman, Angela van 't Slot, Martin Ver duit, Leon de Waal en Xandra Zuurdeeg uit Tholen. Maja Wesdorp uit Stavenisse is geslaagd als grafisch vakvrouw (richting voorbereiding) aan de Grafische School te Rotterdam. Anita Kloet uit Scherpenisse is aan de m.d.g.o. De Schakel in Roosendaal geslaagd als tandarts assistente. Ze heeft inmiddels een volledige baan bij een tandarts in Roosendaal. Joke Donken uit Scherpenisse heeft het diploma Z- verpleegkundige (zwakzinnigen zorg) behaald. Zij ontving haar opleiding aan Groot- Schuylenburg in Apeldoorn. Gerda Mosselman uit Tholen is geslaagd aan de pabo in Mid delburg. Frans de Wit uit Tholen is in Ze venbergen geslaagd als tennisle- raar categorie A. Hij is trainer bij t.v. Sint-Annaland. THOLEN jun Expos, olieverf schilderijen, openb. bibl. 15 t/m 17 jun Excurs. natuurver, naar Ardennen 16 jun Middagconcert Concordia 19 jun Vistocht Anib, Oesterdam 8 u. 20 jun Bingo bejaardensoos 23 jun Hengelwedstr. De Kogge 23 jun Dagexcurs. natuurver. 23 jun Uitvoering Zeeuwse Mu ziekschool 19.30 u. Meulvliet OUD-VOSSEMEER 15 en 16 jun Kermis 19 jun Bingoavond met gourmet AVB, Vossenkuil 19 t/m 22 jun Avondwandelvier daagse 23 jun Schuurfeest PJZ m.m.v. Garfield, Langeweg 21 u. 27 jun Midgetgolf en bowlen An- bo, vertrek bushalte J.F. Kenne- dystr. 13 u. 28 jun Musical Sint Anthonius- school, Vossenkuil 18.30 u. 29 jun Pleinfeest Die Heene- trechtschool SINT-ANNALAND t/m 28 jun Expos, aquarellen en tekeningen M. v.d. Meer-Witte, openb. bibliotheek t/m 15 okt Expos. 'Messen en flessen', de Meestoof di t/m za 15-17 u. 14 jun Ledenvergad. PvdA, Ha venzicht 19.30 u. 23 jun Viswedstr. Zeebaars, An- navosdijkpolder 29 jun Fancy-fair De Casembroot- school 30 jun Jeugddag SINT-MAARTENSDIJK jun Expos, origami, openb. bibl. 18 t/m 22 jun Zwemvierdaagse, Haestinge 21 jun Optreden volksdansgroep De Zeeuwse Reien, Sint Maartens- hof 15 u. 25 t/m 28 jun Wandeltochten, Markt 18-18.30 u. (5 of 10 km) POORTVLIET 15 jun Fietstocht Plattelandsvr. naar ambachtsherenhuis Oud- Vossemeer, vertrek Markt 13.45 u. 16 jun Fancy-fair De Eevliet 14-16 u. 23 jun Kleuterdag gymverenigin gen, Burgemeet 10-14 u. SINT-PHILIPSLAND t/m 15 jun Avondwandelvier daagse 18 jun Zomeravondconcert Con cordia, Anna Jacobapolder 23 jun Braderie BERGEN OP ZOOM t/m 15 jul Expos, grafiek, Mar kiezenhof t/m 8 jul Expos, zilveren sieraden en wanddecoraties, Markiezenhof 17 jun Orgelconcert, kerk Godde lijke Voorzienigheid 16 u. 22 jun Concert Bad to the Bone, Botte Hommel 22 u. 30 jun Concert Nozems, Botte Hommel 22 u. ROXY 1: Uncle Buck - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m wo 20 u. Koko Flanel - a.l., za, zo en wo 14 u. ROXY 2: FLomuald en Juliette - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m wo 20.15 u. Turner and Hooch - a.l., za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL I: Tango and cash - 16 j., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., wo 14 u., do 20 u. Val- mont - a.l., ma t/m wo 20 u. CINEMACTUEEL 2: Look who's talking - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Dead poet's society - a.l., vr en za 19 en 21.30 u„ zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Oliver and com pany - a.l., za en zo 14 u., wo 14 u. In de wintermaanden werd al een bemestingsplan opgezet aan de hand van de uitslag van de genomen grondmonsters. Dat was nu veranderd in, hoe moet ik de beschikbare kunstmest verdelen over de verschillende gewassen, maar met de beperking dat alles nooit genoeg kon krijgen, want daar was de toewijzing veel te laag voor. Het gevolg was dat er meer aan de grond onttrokken werd dan er toegevoegd werd. Kees moest dikwijls aan de woorden van zijn vader denken uitgemergelde grond hou je over. Goed touwwerk was er ook niet meer te koop. Kees had toch een behoorlijke voorraad aan strengen en lijntouw toen de oorlog begon, maar waar afgaat en niet bijkomt dat mindert snel, en je weet bovendien niet hoe lang het duurt wanneer je weer nieuwe kunt kopen. Vandaar dat je toch angstvallig probeert om nog wat achter de hand te hebben. Er wordt dus steeds meer met aan elkaar gespitste strengen en menlijnen gewerkt. Nu is dat niet zo erg, want als dat splitsen goed gebeurt, en zowel Wil lem als Kees zelf kunnen het allebei goed, dan gaat die plek nooit meer kapot. Maar het kostte wel veel tijd en op den duur als het touw al te oud werd, dan moest het toch een keer vervangen worden, dan zat er echt geen kracht meer in. Jute zakken dat werd ook een probleem. Die werden voor de oorlog elk voorjaar vernieuwd doordat de kunstmest in jute zakken werd aangevoerd. Dat waren zakken van 100 kg. Die werden als het kunstmest eruit was netjes schoongespoeld en gedroogd. Het eerste jaar werden ze als graanzak gebruikt en naderhand als aardappel zakken. Het weinige kunstmest wat er nu nog kwam werd hoofdzakelijk in papieren zakken aangevoerd, zodat van die kant ook geen aanvulling meer kwam. De knechts waren dan ook in de winter wel druk in de weer met het repareren van zakken, maar elke boer weet wel dat er toch elk jaar een aantal verloren gaan. Zakken is roofgoed zegt het spreekwoord niet voor niets. Nieuwe werktuigen en machines kwamen er ook niet meer. Nu was dat in die tijd nog niet zo'n probleem dan het nu zou zijn, omdat de land bouwmechanisatie eigenlijk nog in de kinderschoenen stond. De meeste werktuigen gingen nog een boerenleeftijd mee, maar ze moesten na tuurlijk wel eens vernieuwd of gerepareerd worden en dat werd ook steeds moeilijker. De smid kreeg geen ijzer meer, de wagenmaker zat krap in zijn hout, de schilder had geen verf meer, en zo kwam het één bij het ander. Hoefijzers voor de paarden waren ook al op de bon en het betekende altijd te weinig want iets waar genoeg van was, dat hoefde niet op de bon. Ook werkkleding, klompen en rubberlaarzen, het was op den duur allemaal moeilijk meer te krijgen. Dikwijls moest er ge ruild worden, b.v. tarwe voor laarzen, koolzak voor fietsbanden enz. Kees had een hekel aan die ruilhandel, omdat er op die manier meestal geen eerlijke prijsbepaling tot stand kwam. Bij vrij handelsverkeer is er een marktwaarde, die tot stand komt door vraag en aanbod. Tegen woordig ook wel beivloed door allerlei beschermende maatregelen, maar in elk geval een controleerbare prijs. En als je die prijs als koper of verkoper niet acceptabel vindt dan ben je vrij om er niet op in te gaan. En dat element ontbrak ten enenmale bij die ruilhandel. Je moest op een gegeven moment een bepaald artikel hebben. In de normale handel was het niet te koop en dan kwam je dus in het circuit terecht waar het nog wel was, maar niet in het normale handelsverkeer, dus voor extra geld, of ruilen voor iets dat ook schaars was. En dan hing het heel erg van de integriteit van de betreffende per sonen af op welk niveau zo'n transactie tot stand kwam. Je moest ook zorgen dat je personeel wat had om te ruilen, want die moesten toch in de eerste plaats over goede werkkleding en schoeisel kunnen beschik ken. Ze moesten ook wel eens een fietsband hebben en het was allemaal normaal niet meer te koop. Nu waren er allerlei regelingen waardoor mensen die in de landbouw werkzaam waren producten kregen die af komstig waren van landbouwgewassen. Die regeling gold voor landbou wers, maar ook voor hun personeel. Voor elke ha. suikerbieten kreeg de verbouwer een aantal kilo's suiker boven zijn normale hoeveelheid die hij via zijn bonkaarten kreeg. De helft daarvan was bestemd voor zijn personeel. Zo kreeg iemand die koolzaad verbouwde een aantal flessen olie per ha. Als je vlas verbouwde kreeg je textielpunten, als je schapen had kreeg je wol. Daar ontstonden natuurlijk ook weer allerlei scheve toestanden door, want iemand met een groot bedrijf kreeg b.v. zoveel suiker dat hij het met de boerewagen op moest halen en dan moest er wel de helft af voor zijn personeel, maar dan hield hij natuurlijk nog veel te veel over. Als 't ie goed van aard was hielp hij nog wel eens een kennis en een familie lid, maar het kwam er ook nog al eens op neer dat de geest wel gewillig was, maar het vlees toch maar zwak en het slijk der aarde zeer begerig. Touw, dat werd een steeds nijpender probleem, zo was er ook geen touw meer voor de zelfbinders waar het graan mee gemaaid werd. In de plaats daarvan werd er nu papieren touw verstrekt. Daar werd ook heel wat mee afgezien, want de bindapparaten van de graanmaaiers waren daar niet op afgesteld. Het resultaat was in het begin een boel losse schoven. Als de bindapparaten eenmaal goed afgesteld waren viel het trouwens wel mee dat papieren touw, als je er maar geen regen in kreeg, want dan was het huilen. En zo was er altijd wel wat dat niet meer op normale wijze uitgevoerd kon worden. In 1943 had Kees een mooi per ceel blauwmaanzaad staan. Door het gunstige weer was het mooi recht op blijven staan, zodat hij het netjes met de binder had kunnen maaien. Het waren gave schoven geworden en die stonden netjes gehokt op het land te drogen. De vogels hadden er ook nog geen vat op gekregen. Hij zou het op het land dorsen met zaadsleeën, dan had je zo weinig moge lijk verlies. Alles was geregeld. Hij had een afspraak gemaakt met zwager Wout, die had zelf een dorsmachine, die zou het voor hem dorsen. Een dag van te voren ging hij naar de bureauhouder om een dorsvergunning. WORDT VERVOLGD

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7