Oude Harpoen gaat onder nieuwe vlag Poortvlietse ridder J.K. Elenbaas: luisteren naar wat klanten willen Opvolger Nieuwbouw Montessori bij overige scholen? 40 jaar vertrouwensman voor boer en boerin Boegbeeld Bedrijvig Verswinkel Leen Eerland gesloten Donderdag 14 juni 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Voormalige fietsveerpont wordt jacht Zephia Commissie overtuigd van noodzaak vervanging De welzijnscommissie vindt dat er medewerking moet worden verleend aan nieuwbouw voor de Montessori school. Wethouder J. Versluijs zei bereid te zijn om met de andere schoolbesturen in Tholen te overleggen, wanneer nieuwbouw zou plaatsvinden bij die scholen aan de Molenvlietsedijk/Zoekweg. Slijterij Van Oost huismerk de Monnik Werklozen Onvermoeibare inzet Broeikas Oude relaties Klok Specialist verkaveling Gezondheid grootste schat Medespeler Machtig mooi De oude Harpoen die jarenlang de verbinding tussen Gorishoek en Yerseke onderhield en de laat ste twee jaar het toeristisch fiets- veer in het zomerseizoen verzorgde, is verkocht aan dhr. C. Drent uit Scherpenisse. Omdat het schip niet meer vol deed aan de veiligheidseisen voor een veerboot kwam er een nieuwe pont in de vaart. De oude Har poen lag er wat verloren bij aan een steigertje bij Gorishoek, tot dat dhr. Drent er zijn oog op liet vallen. Zijn hart ligt op het water en foto's en gegevens over schepen verzamelen, is zijn hobby. Nadat op 6 juni de oude Harpoen tijdens een proefvaart haar goede eigenschappen toonde, viel 8 juni de beslissing, 's Morgens om acht uur was de overdracht een feit. Dhr. C.J. Geluk en schipper A. Beusenberg zagen de voormalige veerboot node vertrekken van de aloude ligplaats Gorishoek. 's Middags om twee uur doopte mevr. J.A.J. Drent-Stinissen het schip tijdelijk Zephia. Met een ferme klap werd de fles champag ne tegen de boeg stuk geslagen onder wens 'behouden vaart'. De schipper werd bedankt voor zijn goede zorgen en om half drie wer den de trossen losgegooid. De motor ging volle kracht vooruit richting Bergsediepsluis, waarna de Zephia in de handelshaven van Tholen afmeerde. Het schip zal op de scheepswerf J.M.B. te St. Annaland klaar ge maakt worden om verder als jacht de wateren te bevaren. Onder een andere kleur en naam(Johanna Drent) zal het jacht na de vernieu wing het zeegat kiezen. Aangezien ër op Tholen geen ligplaatsen meer zijn, zal de boot waarschijn lijk niet hier kunnen blijven. Het oude naamschild de Harpoen gaat naar het clubhuis van de Kogge in Tholen. Havenmeester F. Zoetewey had daarvoor grote belangstelling. Binnen het ambtelijk apparaat van de gemeente is aan die plaats gedacht voor nieuwbouw voor de school. Ook wilde Versluijs op- Versspecialiteiten Leen Eerland in de Kaaistraat te St. Maartensdijk heeft na een jaar zijn deuren gesloten. "Er zat te weinig rende ment in", laat dhr. J. Eerland uit St. Philipsland weten. Op 15 juni vorig jaar opende zijn zoon de winkel in kaas, vleeswaren, sala des, noten, enz. "De klandizie was best leuk en de mensen von den het dan ook jammer dat we stopten, maar St. Maartensdijk is te klein voor een speciaalzaak. De winstmarge op de produkten is zo laag, dat je een grotere omzet moet halen en daarvoor zijn meer inwoners nodig. In een jaar heb ben we alle seizoenen bekeken en het heeft weinig zin om verder te gaan, anders kom je in de rode cijfers terecht", aldus Eerland. Het pand werd gehuurd van Peter v.d. Reest, die eerst zelf in het pand een verswinkel had geëxploi teerd, maar die wegens de perso neelskosten niet rendabel kon maken. Slijterij Van Oost gaat in samen werking met een distillateur het huismerk 'de Monnik' voeren. "In mei is met groot succes deze nieuwe produktengroep geïntro duceerd", vertelt Anton van Oost. "Het betreft gedistilleerd van wer kelijk topklasse, o.a. jenever, vieux, berenburg, bessen, citroen brandewijn en kersen. Daarvoor hebben wij met de grootste distil lateur in ons land een contract af gesloten. Het is een echt huismerk: lage prijzen door goed kope verpakkingskosten, geen bij drage aan landelijke reclamecampagnes en rechtstreek se inkoop bij de fabrikant", aldus Anton van Oost. nieuw via de VNG proberen een compensatieregeling te treffen in verband met de zes ton boekwaar de waarmee de gemeente wordt opgezadeld. Hierop drong P. van Bèlzen (RPF/GPV) aan. I.C. Moerland (PvdA) vroeg zich af of het wel op zo'n korte termijn geregeld moet worden en zette vraagtekens bij de bouw in 1970. "Is hier toen te goedkoop ge bouwd?" Versluijs antwoordde dat de ernst van de situatie een snelle procedure vraagt. "De in formatie van huidige technici gaat inderdaad in de richting van een verkeerde keuze bij de bouw in 1970, maar dat is achteraf natuur-, lijk gemakkelijker te bepalen," zei de wethouder. Hij benadrukte dat er geen sprake is van achterstallig onderhoud. Ook verduidelijkte hij dat de tegenvaller van zes ton niet ten laste van de post onder wijs komt waardoor er minder geld voor bijvoorbeeld leermidde len zou zijn. Moerland zette ook vraagtekens bij de opname van het gebouw enkele jaren geleden, doch Versluijs antwoordde dat de slechte staat pas is gebleken na het wegbreken van enkele wanden. Hij zei er van uit te gaan dat de rijksvergoeding voldoende is om de bouw te realiseren. Drie van de vier commissieleden waren het met b. en w. eens, om geen gemeentelijke subsidierege ling voor het plaatsen van langdu rig werklozen in te stellen. Slechts I.C. Moerland (PvdA) verschilde van mening. "Baat het niet, dan schaadt het niet," vond hij. Als er één inwoner mee geholpen zou kunnen worden, zou de regeling in de ogen van Moerland al nuttig zijn. "En als hij er niet is, wordt er ook geen gebruik van ge maakt." De andere commissieleden lieten zich overtuigen door het feit dat er voldoende andere regelingen bestaan. "Er zijn arbeidsbevorde- rende maatregelen in zowel de loonsfeer als de scholingssfeer en dit zou daarnaast komen," zei ambtenaar A.G. v.d. Sande. A. Kersbergen (SGP) merkte op dat het tekort aan scholing - wat in deze gevallen meestal het knel punt is - door de voorgestelde re geling niet zou worden opgelost. Tijdens de jubileumviering van het 100-jarige carrosseriebedrijf Elenbaas in Poortvliet schetste di recteur J.K. Elenbaas uitvoerig de geschiedenis van het bedrijf aan de Paasdijkweg en daarvoor aan de Langestraat. Afsluitend noem de Elenbaas dat het voor een on dernemer zaak is om te luisteren naar wat de klant wil. Vakkennis is van groot belang maar het ambachtelijke zal gaan verdwijnen, aldus Elenbaas. "Management gaat op de eerste plaats komen." De open grenzen van 1992 zullen meer concurrentie veroorzaken. Grensoverschrij dend verkeer zal toenemen, maar van één Europa is nog lang geen sprake, zo blikte Elenbaas voor uit: "Wat het vervoer betreft, /al Nederland bovenaan staan met goede carrosseriën". Dagelijks bestuurder de heer A. Kusters feliciteerde het bedrijf na mens de FOCWA en prees de inzet van 'Han' die een grote rol heeft gespeeld in de opzet van de vak opleiding. "Dat werpt zijn scha duwen ver vooruit". Als een van de hoogtepunten in Elenbaas' FOCWA-carrière noemde Kusters de openig van het hoofdkantoor in Sassenheim door de toenmalige minister van verkeer en waterstaat Smit-Kroes. "Dat is dankzij de onvermoeibare inzet van Elenbaas tot stand gekomen. Hij woonde dagelijks de bouw vergaderingen bij, zorgde voor de lay-out, maak te de kostenplaatjes alsof hij doende was met zijn eigen carros seriebedrijf. Dat is puur onderne mersklasse". Als FOCWA wapenfeit memo reerde Kusters de doorbraak op het gebied van de autoschadebe- heersing onder de vlag van FOCWA-garantiefonds die daar mee de 'trendsetter' werd. Kusters betrok ook de 94-jarige oma Elenbaas(die in De Schutse te Sint-Annaland woont) in zijn relaas over het bedrijf."Met haar man heeft ze de bakermat ge vormd van het bedrijf. Als eerbe toon bood Kusters haar 24 rode rozen aan en werd een bandje af gespeeld met het gelijknamige liedje van Toon Hermans. Kusters noemde Elenbaas een in noverend ondernemer, 'construc tief en stuwend en niet alleen op het eigen bedrijf'. Namens de FOCWA bood Kusters Elenbaas een polshorloge aan ('all in the ti me all in the game'), plus een zil veren eremedaille en oorkonde. Zoon Rens Elenbaas bood na mens de kinderen een gouden horloge aan. Er was ook gedacht aan een tv-stoel maar daarvoor is Elenbaas te weinig thuis. Rens vertelde dat zijn vader zich voor 100% inzet voor het bedrijf. "Hij zei wel eens: je bent geen school meester die om vier uur klaar is". Volgens de zoon zou het geen kwaad kunnen wanneer zijn vader nu eens op de stoel van de school- dat het personeel, waarvan som migen al meer dan 25 jaar in dienst zijn, de onderneming ook als hun bedrijf zagen "Alhoewel dat belastingtechnisch iets anders ligt". Wesdorp zei dat de meeste van de 22 werknemers meteen na het verlaten van de school bij Elenbaas in dienst zijn getreden. "In de jaren 80 ging het minder goed met het bedrijf. Toen zijn er mensen ontslagen". Wesdorp bood Elenbaas een ka cheltje aan voor in de broeikas en zei te verwachten - gezien de da dendrang van de jubilaris - dat er binnen een paar jaar een tuin bouwveiling in Poortvliet geo pend zal worden. Daarnaast kreeg Rens herinnerde eraan, dat het be drijf alleen goed kan functioneren wanneer het personeel weet wat hen te doen staat. Het bedrijf bood de personeelsleden een 50 gulden munststuk aan met de 4 koninginnen erop afgebeeld. Ridder 'Han' bedankte aan het eind van de toespraken Hare Ma jesteit de koningin voor de onder scheiding, alle sprekers die tijdens het officiële gedeelte het woord hadden gevoerd, de buren van de Paasdijkweg en het personeel als mede de pers die de voorpublica- Directeur J.K. Elenbaas ontving ook felicitaties van gedeputeerde mr. J.A. de Boe. In het midden Rens Elenbaas. meester zou plaats nemen. De zo nen Rens, Henri en Hans zullen de zaak van vader verder moeten uitbouwen. Om zijn tweede geschenk te kun nen zien, moest Elenbaas zelf een zeil ophijsen zodat er een broeikas tevoorschijn kwam, waarvoor het fundament vorig jaar al was gelegd. Boekhouder Jaap Wesdorp bood namens het personeel een fotopa neel aan waarin de portretten van de verschillende generaties Elen baas waren verenigd. Wesdorp zei de directeur een klok. "Het perso neel heeft allemaal een horloge gehad zodat we op tijd konden komen. De klok bieden we aan zodat we niet te laat naar huis hoeven te gaan". Van M.L. Geuze, een vriend uit Prinsenbeek, ontving Elenbaas een gouden dasspeld. Vice-voorzitter W. Posthuma van de FOCWA feliciteerde 'Ridder Johannes Karei' maar richtte ver der de schijnwerper op zoon Rens die twaalf en een half jaar in het bedrijf werkt. Posthuma roemde de cijferlijst van de zoon op het diploma dat hij behaalde: "Dat geeft alle hoop voor de toe komst", zo zei Posthuma. tie van het eeuwfeest verzorgde. Daarna vroeg Elenbaas een van de oudste relaties van het bedrijf, A. Schot uit Tholen, om naar vo ren te komen. Ze hadden samen op de MULO gezeten. Elenbaas bood Schot een zwart/wit foto van een vrachtwagen aan, ge maakt van een negatief op glasplaat. Ook de 80-jarige J. van Dijke sr. uit Poortvliet, die vroe ger in het timmerbedrijf van zijn ouders in St. Annaland werkte en in drukke perioden bij Elenbaas aan de slag ging, kreeg een vergro ting van een negatief. Tot slot bracht Elenbaas een (champag- nejtoast uit en kon de receptie be ginnen. VERVOLG VAN PAG. 1 economische voorlichting) stond. Een boer die zich aanpast, heeft toekomst, was je stelregel. Verzet tegen ontwikkelingen leverde be drijven en gezinnen niets positiefs op, zo was je ervaring. Op die ma nier heb je 26 jaar bij de ZLM op unieke en meer dan voortreffelijke wijze ingevuld", aldus Van der Maas. De ZLM-voorzitter on derstreepte zijn waardering met een enveloppe('bruto is netto') en een Zeeuws mes. "Dat krijgen al leen vorstelijke personen en zeer goede vrienden", zei Van der Maas. Mirjam Bierhuizen sprak Mar- kusse toe namens de collega- hoofden s.e.v. binnen het KNLC. Ze noemde de koninklijke onder scheiding een echte kroon op zijn werk. "Liefst was je met stille trom vertrokken omdat je een af scheid heel vervelend vond, maar wanneer je bijna je gehele loop baan van 43 jaar bij de landbouw- J. Markusse, die gebruik maakte van de VUT-regeling, is als hoofd sociaal- economische voorlichting van de ZLM opgevolgd door J.A.M. Withagen. Deze uit Ossendrecht afkomstige boe renzoon volgde de hogere agrarische school in Dor drecht en werkte na zijn mili taire dienst bij het ministerie van landbouw als financie- ringsdeskundige in de glastuinbouw in het Westland. Vervolgens was hij be- drijfstakdeskundige voor de akkerbouw en later voor de vollegrondsgroenteteelt bij het consulentschap te Baren- drecht. voorlichting in Zeeland werkt, is dat niet te doen. In de 26 jaar bij de ZLM heb je ook een belangrijk stempel op deze organisatie ge drukt. Als hoofd s.e.v. was je des kundig, gemotiveerd, praktisch en collegiaal bezig. Ten aanzien van de ruilverkaveling was je een echte specialist. Als man van de prak tijk vond je dat een prachtige pe riode. Toen je hoofd werd, wilde je eigenlijk het liefst nog maar een paar in het veld werken!' Mevr. Bierhuizen had vele verga deringen met Markusse meege maakt, waar hij duidelijk liet blijken dat discussies hem niet be vielen. "Dan ging je de krant maar lezen. Je was voor een direc te benadering en vertelde onver bloemd de mogelijkheden. Dat bleken de mensen bijzonder te waarderen", aldus mevr. Bierhui zen, die Markusse veel geluk en een goede gezondheid toewenste. De medewerkers van het s.e.v.- team in Goes deden vervolgens onder veel hilariteit een voor dracht over een dag uit het leven van Ko Markusse onder het mot to: 'Dat is uit het leven gegrepen'. Als afscheidscadeau overhandig den ze een fietsenrek voor de au to. ZLM-secretaris mr. J. Oggel deed namens de overige medewerkers in het Landbouwhuis een wereldont vanger cadeau. Hij noemde Mar kusse 'een prima collega die bij de dames met zijn typewerk altijd voorrang kreeg'. In zijn dankwoord begon Mar kusse met de diploma-uitreiking diezelfde dag aan veel scholieren, waardoor er ook ouders verhin derd waren de afscheidsbijeen komst in de Prins van Oranje bij te wonm. Er bleven er echter nog meer dan genoeg over, zo merkte Markusse wel bij de onafzienbare rij receptiegangers. De ZLM-voorzitter constateerde, dat er een film voorbij rolde, waarin hij zijn hele loopbaan zag. "Steun van het thuisfront was daarbij onmisbaar en daarvoor dank ik mijn vrouw en mijn kin deren, die ik snel groter zag wor den. Gelukkig was ik steeds in goede gezondheid om mijn werk te doen. Dat is de grootste schat in je leven. Wanneer je met mensen in aanraking kwam die ziek wa ren, leerde je relativeren. Ik heb met veel genoegen gewerkt, ple zierig werken is heel belangrijk." Markusse doorspekte zijn dank woord met anecdotes. Hij noem de o.a. de heel moeilijke periode van de Thoolse herverkaveling, tpen er nogal wat tegenstand was. Dat niet iedere kleine boer wilde uitbreiden, bleek hem op Schou wen. "Toen ben ik in positieve zin geschrokken wat je op 9 ha nog kunt verdienen." Markusse zei als grensrechter, scheidsrechter en aanvoerder te zijn opgetreden. "Maar het liefst was ik medespeler. Samenwerking is heel belangrijk. De eerlijkheid en werklust - ze keken niet op een uur - die ik in mijn loopbaan te genkwam, zal me steeds bijblij- Markusse zei het prachtig te heb ben gevonden om bij de ZLM te mogen werken. "Het was een po sitieve organisatie, waar ik met zes voorzitters heb samengewerkt. Ik kreeg het volledige vertrouwen. Mensen helpen was machtig mooi en daarom vond ik het sociale heel belangrijk. Daarvoor hadden we als moeder ZLM een goede sa menwerking met dochters als de Accountantsunie. Het aantal boe ren zal alsmaar minder worden, dus blijft er een hechte familie band nodig." De ZLM-voorzitter zei verder de contacten met de leergierige agra rische commissie van de platte landsvrouwen te hebben gewaardeerd. Hij erkende ook wel eens dwars te zijn geweest. "De vergaderingen zouden echter met een kwart tot de helft verminderd kunnen wor den en veel rapporten leverden moeilijke beslissingen op. Toch heb ik alles bijeen een machtig mooie tijd meegemaakt en wan neer ik nog zou moeten beginnen, koos ik weer voor een baan bij de ZLM-voorlichting, die het welzijn van de boer op het oog heeft." Zijn koninklijke onderscheiding vond Markusse wel mooi, maar hij zag die waardering niet alleen voor zichzelf. "Ik krijg die me- 'Het boegbeeld van de ZLM'. Zo noemde ZLM-voorzitter H.C. van der Maas de vertrek kende voorlichter J. Markusse bij zijn afscheid van het hoofdbestuur. "Je werd breed gewaardeerd door talloze boe ren en tuinders. Hartelijk dank voor je grote inzet en deskundige adviezen, zowel aan onze leden als aan het hoofdbestuur." Van der Maas bood Markusse daarbij het fraaie ZLM- herinneringsbord aan. Op zijn karakteristieke wijze gaf de vertrekkende voorlichter nog een laatste advies mee. "Ik zie ook in de landbouw het indi vidualisme en de verdeeldheid opkomen. Pas daarmee op. Intern mag er best eens ver schil van mening zijn, maar naar buiten moeten we geza menlijk optreden. Neem de tijd om naar elkaar te luiste ren. Dat heb ik ook altijd ge daan en ik heb er veel mensen mee kunnen helpen", aldus Markusse. daille nu toevallig, terwijl ik het glad niet verdiend heb omdat ik voor mijn werk altijd geld heb ge kregen. In mijn hart ben ik er ech ter trots op, maar wanneer die onderscheiding nu maar af mag stralen op mijn vrouw, kinderen, collega's en alle boeren uit Zee land en West-Brabant, dan vind ik het goed", aldus Markusse in zijn dankwoord. H. van Gorsel uit Tholen hoopt dat Markusse nog lang in gezondheid van zijn ge- Bedankt voor alles, zegt mevr. Kosten tegen ridder Markusse, terwijl de oud-voorzitter schenk mag genieten. van de ZLM-kring met velen op zijn beurt wacht. Mevr. Markusse herinnert zich mevr. Koopman uit St. Maartensdijk weer. In 40 jaar zie je ook zoveel mensen. Een versierde bedrijfshal en een lange rij belangstellenden die J.K. Elenbaas feliciteerden met het eeuwfeest van zijn bedrijf en met zijn koninklijke onderscheiding. Rechts de bibliotheekbus - 'de trots van het bedrijf- en links een broeikas als geschenk van de kinde ren van de jubilaris.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11