Scouting Heenetrecht tien jaar jong Van Gorsel verwacht minder uitgaven uit premiepot bedrijven Grondeigenaren werken niet mee aan plan voor zoet water Natuurbescherming levert een lid voor landinrichtingscommissie in Poortvliet Drie gewonden bij twee ongevallen De (falde* 'Kofi ZLM-voorzitter: verbetering agrarisch karakter blijft voornaamste Donderdag 7 juni 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 WAT WAS DAT MET GIJS DRUKKER? Opdrachtenspel op de Markt in Tholen Commissie financiën verdeelt Thools overschot De commissie financiën is in grote lijnen accoord ge gaan met de door b. en w. voorgestelde verdeling van het Thoolse rekeningoverschot over 1989. SGP-er M. Dijke was tegen de reservering voor dekking van de plankosten Gorishoek en de sportvoorzieningen, J.L. van Gorsel (VVD) voegde liever niets toe aan het werkgelegenheidsfonds en P. van Belzen (RPF/GPV) gebruikte de reserve sportvoorziening liever voor de te genvaller op onderwijs: nieuwbouw voor de Montes sorischool. Aula Enkele belanghebbenden in St. Philipsland maken bezwaar Enkele grondeigenaren in St. Philipsland werken niet mee aan het basisplan voor zoet water dat het waterschap Tholen wil uitvoeren. "We hopen alsnog tot over eenstemming te komen", zei dijkgraaf I.C. Hage gisterenmiddag tijdens de algeme ne vergadering in het Holland Huis te Scherpenisse. Beregening Automatisering Wegensanering Stormen Sinds 1980 Prachtig domein Hygiëne Paplepel Versterking Tempo te hoog Verpleger Henk Brinkman(rechts) en chauffeur Kees van Koeveringe(links) van de ambulance van het Thoolse Rode Kruis proberen de gewonde chauffeur op de brancard te houden. Links wachtmeester R Voorwinden. Twee verkeersongevallen op Tho- len zijn het afgelopen weekeinde voor de betrokkenen nog vrij goed afgelopen. Op de Langeweg in Sint-Annaland liep een auto bestuurder zaterdagavond lichte verwondingen op bij een eenzijdig ongeval. Vrijdagmiddag waren op de kruising Broekseweg/Krabben- kreekweg drie auto's betrokken bij een aanrijding. Twee mensen raakten gewond. In de Langeweg moest de brand weer er aan te pas komen om de bestuurder, E. de K. uit Sint- Annaland, uit zijn auto te bevrij den. De man was omstreeks elf uur ter hoogte van de Kleine Dijk in de bocht rechtdoor gereden. Na bijsturen kwam hij in de linker wegberm tegen een boom terecht, draaide 180 graden en klapte ver volgens met de achterkant van de auto tegen een andere boom aan. De K. was bijzonder agressief en bleek onder invloed van alcohol te zijn. Hij werd per ambulance naar het ziekenhuis gebracht, waar een bloedproef werd afgenomen. De totaal vernielde auto werd weg gesleept. Bijna drie uren lang werd vrijdag middag het verkeer tussen Sint- Annaland en Oud-Vossemeer via de Broeksedijk omgeleid, nadat omstreeks vier uur de Broekseweg werd geblokkeerd door een aanrij ding. D.P. uit Tholen kwam met een bestelbus uit de Krabbenkree- kweg en verleende geen voorrang aan het verkeer op de Broekseweg. Hij kwam in botsing met automo bilist W.B. uit Roosendaal. Door de klap liep B. een hersenschud ding en een gebroken arm op, ter wijl P. een lichte hoofdwond had. De achter B. rijdende P.D. uit Sint-Annaland raakte eveneens bij de botsing bfetrokken. Zijn auto werd beschadigd. De bestelbus schoof door de klap over de weg en kwam in de sloot terecht. Hij kwam met z'n rapport thuis. De meester had erbij geschre ven: Gijs spant zich helemaal niet in. Dus zoiets als: hij gooit er met de pet naar. Maar Gijs zag slecht dichtbij en in de verte goed. Ze gingen met Gijs naar OPTICIËN VAN MIL. Die ontdekte, na onderzoek: hypermetropie of wel verziendheid. Gijs kreeg oogcorrectie via de juiste bril en kan dichtbij en veraf goed zien. "Zulke brillen moesten ze som mige ministers ook geven", zei de vader van Gijs. "Die zijn ook nogal eens kortzichtig". ARN. van MIL Bergen op Zoom WOUWSESTRAAT 8 Advertentie I.M. Het landinrichtingsproject Poort vliet omvat de polders Geertruida, Scherpenisse, Poortvliet, Klaas van Steeland, Nieuw-Strijen, Oud-Strijen, de Houwer, Zoute en Malland. Na Sint-Annaland (3.070 ha.) en Stavenisse-St.Maar tensdijk (2.770 ha.) is het de derde administratieve verkaveling op Tholen. Nu resteert nog het blok Oud-Vossemeer (2.740 ha.). De centrale landinrichtingscommissie (CLC) in Utrecht stelde donder dag het voorbereidingsschema voor 1990 op. Ing. Brinkman ver wachtte dat Oud-Vossemeer daar op geplaatst zou worden. Minister Braks van landbouw neemt in juli een besluit over dat advies, deelde secretaris P. Rietveld van de CLC desgevraagd mee. Gezien de veranderde premierege ling voor bedrijfsvestiging (bij vestiging in stad Tholen wordt minder premie betaald) verwacht Van Gorsel dat er minder premie uitbetaald wordt: 'Tk ben pessi mistisch gestemd." Hij was niet blij met de gewijzigde regeling (Tk denk dat de gemeente nu niet op het goede pad zit') en stopte de f. 184.311,- liever in de reserve openbare werken voor het op knappen van monumenten. Wet houder P. van Schetsen had moei te met die opstelling, aangezien het werkgelegenheidsbeleid de in stemming heeft van de hele ge meenteraad. Hij zei verder dat het aantal bedrijfsvestigingen derma te groot zou kunnen zijn, dat tóch het totale bedrag nodig kan zijn. Op dit moment bevat het fonds f. 331.225,-. A. den Haan (PvdA) in formeerde of het fonds in de hui dige vorm blijft bestaan óf wordt afgebouwd, maar hij kreeg daar op geen antwoord. "De plankosten voor Gorishoek moeten gedekt worden uit de re serve recreatieve voorzieningen," vond M. Dijke. Eventuele in komsten uit dit plan (verhaald op derden) zouden dan ook in die re serve moeten worden gestopt. De wethouder vond dat Gorishoek niets met recreatie te maken had, het betrof immers plankosten voor een bestemmingsplan. Maar Dijke bleef bij zijn voorbehoud en wilde de f. 174.727,- liever beste den voor openbare werken en het woonzorgproject. Van Gorsel was niet gelukkig met de f. 150.000,- voor de uitbreiding van de aula in Sint-Annaland. Dit bedrag was extra nodig naast de al eerder uitgetrokken ton. "Hoe ver moet je gaan met het maken van zalen, terwijl er elders voldoende ruimte aanwezig is?" vroeg de VVD-er zich af. M.A. van Beek (CDA) vond de anderhalve ton ex tra een tegenvaller en wilde weten of dat toereikend was. Van Schet sen lichtte toe dat al twee plannen van de architect door b. en w. zijn afgewezen wegens de hoge kosten. Het kwart miljoen is de uiterste prijs. M. Dijke vond de f. 100.000,- voor sportvoorzieningen niet nodig, omdat hij uit de stukken las dat er in 1996 nog f. 15.000,- zou zijn. De wethouder legde uit dat die f. 15.000,- er pas zou zijn als nu een ton werd gereserveerd, zodat er in feite f. 85.000,- te kort was. Dijke haalde er ook de renovatie - in 1992 - van het voetbalveld in Oud- Vossemeer bij. Omdat dat op zon dag bespeeld wordt, wenste hij niet te reserveren. Van Schetsen vond het wat ver gaan om tegen onderhoud van gemeentelijke ei gendommen te stemmen en wees de SGP-er erop dat hij wél had in gestemd met aanpassingen aan de zwembaden, die toch ook op zon dag open zijn. Maar Dijke kwam niet op zijn voorbehoud terug. Ook P. van Belzen was geen voor stander van zondagssport en advi seerde om de ton niet voor sportvoorzieningen te gebruiken, maar het gat op onderwijs er ge deeltelijk mee te stoppen. "Mocht dat niet lukken, dan zijn wij genoodzaakt andere maatre gelen te treffen. Vooralsnog gaan we daar niet van uit, want het toe passen van dwangmaatregelen heeft niet alleen een onvriendelijk karakter, maar heeft altijd een remmend effect op de uitvoering van het werk. En daar is niemand mee gediend." Overigens wordt er volgens de dijkgraaf 'met grote voortvarend heid' gewerkt aan de realisering van het basisplan St. Philipsland. "Het tijdsbestek is erg krap, maar we doen er alles aan om dit jaar het werk uit te voeren. De gesprekken met gebruikers en ei genaren van gronden die nodig zijn voor de aanleg van waterlo pen zijn vrijwel afgerond. Het merendeel van de belanghebben den heeft medewerking toege zegd." De dijkgraaf stipte de langdurige droogte aan, waardoor er op di verse plaatsen beregening van land- en tuinbouwgewassen plaatsvindt. "Op grond van de verordening Waterkering en Wa terbeheersing Zeeland is het ver boden water aan een waterloop te onttrekken, zodanig dat de hand having van de in het peilbesluit vastgestelde waterstand wordt be moeilijkt. Nu zal daar in ons ge bied vrijwel nooit sprake van zijn omdat bijna nergens gebruik kan worden gemaakt van het water uit de sloten wegens het hoge chlori degehalte. Toch hechten wij er aan, in kennis te worden gesteld wanneer water aan de waterlopen wordt onttrokken voor beregening opdat we voor geen onaangename verrassingen komen te staan ten aanzien van het peilbeheer. Ook wanneer water wordt aange voerd en tijdelijk waterlopen wor den afgedamd ten behoeve van beregening, dient dat gemeld te worden aan het waterschap. We zullen er dan op toezien, dat de tijdelijk afgesloten waterlopen na het beëindigen van het werk weer volledig geschoond worden. Een bijzondere regeling geldt voor degenen die via tankwagens water onttrekken aan de waterlopen in het proefgebied van de zoet water voorziening in Tholen. Van hen willen we een opgave van het aan tal m3 water dat afgenomen wordt. Niet voor het opleggen van een heffing - het water kunt u gra tis bekomen - maar met het oog op de berekening van het waterge bruik in het proefgebied. Wanneer namelijk water onttrokken wordt voor beregening buiten het proef gebied en wat onbekend blijft bij het waterschap, dan geeft dat een totaal vertekend beeld van de wa terbalans in het proefgebied. Van daar dat wij een dringend beroep doen op degegenen die op die ma nier water afnemen om de juiste gegevens te verstrekken", zei dijk graaf Hage. De dijkgraaf stond in zijn ope ningswoord ook stil bij de auto matisering in verband met het voorstel hiervoor ruim twee ton uit te trekken. Voor de eerste fase 90.000 gulden en voor de tweede fase 121.000 gulden. "Automatise ring biedt vele voordelen", aldus Hage. "Gegevens kunnen snel worden opgeroepen en aan ande ren worden doorgegeven, bijvoor beeld de waterstanden. Werkzaamheden kunnen ook sneller worden uitgevoerd. De ontwikkelingen gaan zo snel, dat regelmatige aanpassing van de ap paratuur noodzakelijk is. Daar worden we ook in ons waterschap mee geconfronteerd. Dachten we twee jaar geleden nog dat we vol doende apparatuur hadden, we ervaren nu al dat uitbreiding no dig is om het maximale rende ment te bereiken. Ondanks de nodige kosten zijn we toch van mening dat we met de ontwikkelingen mee moeten gaan. Enerzijds om zo efficiënt moge lijk te werken, anderzijds omdat informatie-uitwisseling met diver se instanties via diskettes bijna vereist wordt." Het waterschapsbestuur kiest voor een Ethernet netwerk met IBM-werkstations, die in fasen geïnstalleerd zullen worden. De dijkgraaf ging voorts in op de wegensanering, waarover al acht jaar gesproken wordt. "We lijken naar een eindfase te gaan en de verdeling van de wegennetten tus sen gemeenten en waterschappen is in Zeeland vrijwel rond. In Noord-Holland moeten echter nog verschillende afspraken ge maakt worden. Op 14 juni komt de zogenaamde commissie Brokx weer bij elkaar om verdere stand punten te bepalen. Verwacht mag worden, dat eind dit jaar de we gennetten definitief worden vast gesteld en hoe de financiële regeling er uit zal zien. Als norm voor de hoogte van de uitkering zal de oppervlaktemaatstaf van het gebied gelden en niet de door velen gewenste uitkering per normkilometer. Door o.a. verschil in dichtheid van wegennetten per gebied, zullen de bijdragen per ki lometer weg aanzienlijk uiteenlo pen. Zeeland komt hierdoor gemiddeld slecht uit de bus, maar hieraan valt niet te tornen. Voor ons waterschap ziet het er naar uit, dat de uitkering vrijwel overeen zal komen met de cijfers zoals wij die eerder hebben gepre senteerd. Streefdatum voor over dracht van wegen is 1 januari 1992, maar gelet op de trage voortgang in het verleden, is het nog maar de vraag of dat gehaald zal worden", zei Hage. Hage blikte nog terug op de stor men die in januari en februari ook op Tholen en St. Philipsland hun sporen hebben achtergelaten. Het had de dijkgraaf goed gedaan, dat de minister van verkeer en wa terstaat tijdens de storm ter plaat se aanwezig was om de ernstige duinafslag in ogenschouw te ne men. "Grote waardering hebben wij voor haar doortastend optre den door direct financiële steun toe te zeggen voor de zwaarst ge troffen gebieden: de stranden van Egmond en Bergen aan Zee en Bloemendaal. Overigens roept de uiteindelijke financiële regeling voor de kustwaterschappen com motie op. Wat ons eigen waterschap betreft, is de schade aan de waterkeringen gering. Dat is enerzijds te danken aan een goede staat van onder houd van de glooiingen, maar in de eerste plaats aan het tijdig slui ten van de stormvloedkering. Die heeft zijn nut bewezen. De slui tingsstrategie werd volgens plan uitgevoerd en de waterstanden in de Oosterschelde kwamen vrijwel precies overeen met de voorspel lingen. Een techniek die bewonde ring verdient en respect afdwingt voor de kennis van de Nederland se waterbouwers. Voor ons als (oudere) waterschaps-bestuurders doet de veiligheid in eerste instan tie wat onwennig aan. Sinds jaar en dag zijn we gewend tijdens stormvloeden de posten te bezet ten en actief bezig te zijn. Nu krij gen we bericht dat de stormvloedkering gesloten wordt en we controleren via een ant woordapparaat regelmatig de wa terstanden bij de keerslui te Stavenisse. Wanneer blijkt dat de waterstanden overeenkomen met de berekende waarden, is dat een bewijs dat het systeem goed werkt en is verdere actie overbodig. Overigens voor alle duidelijkheid, door moderne voorzieningen is de controle weliswaar gemakkelijk, maar waakzaamheid blijft gebo den. Uit ervaring weten we, dat de zee zich soms binnen enele uren als een gevaarlijke buurman kan ontpoppen. We kennen onze ver antwoordelijkheid in deze", zei de Thoolse dijkgraaf gisterenmiddag in Scherpenisse. Vrijdag 15 en zaterdag 16 juni wordt door scouting Heenetrecht het 10-jarig bestaan gevierd en het bericht daarover aan de genodig den was enkel in stijl: een tot boot gevouwen convocatie. Speels dus, zoals het hoort bij de volgelingen van Lord Baden Powell. Óp vrijdag is er in de zaal de Kroon een feestavond voor leden, oud-leden, bestuur en oud bestuursleden en iedereen die ver der bij de groep betrokken is. Het feest omvat ondermeer een play back wedstrijd die door een des kundige jury beoordeeld zal wor den. Tevens is er een disco, en na afloop overnacht de jeugd in de Stenen Beer, het clubgebouw op de Oesterputten. Zaterdag 16 juni worden ook alle inwoners van Tholen en de andere kernen bij de viering betrokken. Met dit jubi leum wil men geld inzamelen om het mogelijk te maken dat Peter van der Linden, lid van de groep Heenetrecht, samen met nog 7 an dere scouts van de Zoomstreek de Wereld Jamboree in Korea kan be zoeken in 1991. De onkosten zijn voor de ouders te hoog om deze alleen te dragen. Iedere groep spant zich dus in om hun eigen af gevaardigde financieel te helpen. Dat gebeurt o.a. met een statie geld actie en op 23 juni is er een Koreaanse kermis op de Markt te Bergen op Zoom. Zaterdag 16 juni is er een spel ge organiseerd, waarbij men via aan wijzingen in de etalages opdrachten moet invullen. Daar voor dient men 's ochtends om 10.00 uur op de Markt aanwezig te zijn. Deelname kan geschieden, mits men een lege fles meebrengt. Het statiegeld dat dit oplevert moet bijdragen in de kosten voor de reis naar Zuid-Korea. Op 10 maart 1980 werd een eerste bijeenkomst gehouden om te zien of scouting in Tholen levensvat baar zou zijn en na een uitgebrei de info-markt in 't Ouwe Raeduus' te Poortvliet bleek in derdaad dat veel jongens en meis jes wel voelden voor 'de padvinderij'. De kijk- en doemid- dag werd een groot succes. Ty pisch was dat toen uit St. Annaland nauwelijks aanmeldin gen waren, terwijl er nu nogal wat jeugd uit deze kern afkomstig is. De Heenetrechtgroep kent in to taal 26 welpen, 15 kabouters, 7 padvindsters, 19 zeeverkenners, 5 wilde vaart en het flink aantal mensen van De Stam. Dit is de oudste groep, velen van hen draai en, al vanaf het begin mee. Het be gin, dat betekende sjouwen in De Waag, een onderkomen op de hoek van de Kaay en de Bebouw den dam, rommelig en slecht on derhouden, maar na enkele jaren was het een gezellig clubhuis ge worden waar de jeugd elke zater dag trouw aanwezig was. In juni 1988 kreeg men de be schikking over de clubhuizen op de Oesterputten. Een prachtig do mein dat menig zweetdruppeltje kostte, want scouting is een club die slechts kan bestaan omdat er zoveel inzet van vrijwilligers is en dat betekent vooral medewerking van de ouders. Voorzitter J. Por- rey, die A. Zuiddam opvolgde, zegt er naar te streven dat men de subsidie niet meer nodig heeft. Dan dienen er nog enkele haken en ogen te worden weggewerkt. Zo heeft men problemen met de rio lering en het veranderen hiervan is een dermate hoge post voor de club, dat men daarvoor toch de gemeente aan zijn jasje zal moe ten trekken. Een ander probleem blijft het compleet maken van het clubge bouw. Natuurlijk kunnen de kin deren er terecht, maar uit het oogpunt van hygiëne, i.v.m.. aller gieën e.d. is het noodzakelijk dat de vloeren beter behandeld wor den. De zelfwerkzaamheid is groot, maar geld moet er zeker zijn. De scouting-gezelschap zit echter niet snel bij de pakken neer, want wie kent er niet de cake-acties, of de klusjesdag heit je voor een karweitje) t.b.v. de clubgebouwen. De jongens en meisjes van Heene trecht zijn inmiddels goede beken den van Tholen geworden. Hun vlotten zijn regelmatig te zien, de Lord Baden Powelldag wordt meest duidelijk herdacht, er kan op scouting een beroep worden gedaan bij het vlaghijsen bij di verse evenementen. De leiding kent naast materiële problemen nog een andere moeilijkheid: dat is het gebrek aan kader. De jeugd die nu in De Stam zit, is eigenlijk te jong om de leiding over een speltak over te nemen. Daarom is de brandende vraag van de voor zitter 'Mensen, alsjeblieft, kom ons helpen'. Zelf is hij er ook 'in gerold' zoals hij zelf zegt. "Ik heb af en toe nog moeite met de speciale termen die daar in die scoutingwereld leven. Er zijn bij ons mensen bij die het echt met de paplepel is ingegoten. Neem nou het echtpaar Le Due Edith kreeg zelfs een onderscheiding van scouting wegens het 25-jarig lid maatschap en dat is al meer dan 5 jaar geleden. Kun je nagaan, zon der die familie zou Tholen gehan dicapt zijn. Maar ook al die andere ouders die altijd gereed staan als we ze nodig hebben. Bijvoorbeeld na de fe bruari storm, toen 2000 pannen van het dak waaiden. Zoiets kan dan wel verzekeringswerkk zijn, maar als je zelf niet meehelpt, kost het toch geld. Om onze fi nanciële positie te verbeteren, ver huren we ons clubgebouw aan o.a. de customcars-meeting op Konin ginnedag, aldus Porrey. De eerste 10 jaar zitten er op voor scouting Heenetrecht. Actieve ja ren zoals blijkt uit een overzicht van de kranteknipsels die hande len over installaties, klusjesdagen, zwemwedstrijden, Zevaka's, kam pen voor de speltakken, altijd be zig zijn met elkaar. De feestcommissie heeft ruim aan dacht aan het jubileum besteed en hoopt dat velen zaterdag 16 juni meedoen, zodat Peter van der Linden in 1991 de Heenetrecht in Korea kan vertegenwoordigen. De ruilverkavelingscommissie Poortvliet is geïnstalleerd. Voorzitter M.D. Geuzeftweede van rechts) kan het uitstekend vinden met drs. A.G.M. Sauterftweede van links), voorzitter van de Natuurvereniging Tholen. Links dhr. J. Lindhout, rechts dhr. E. Hage. De agrarische blijvers zullen in de toekomst geen meter grond tekort mogen komen ais gevolg van het natuurbeleidsplan. Landinrichting blijft een integraal instrument en is dus niet alleen voor agrarische doel einden. Deze twee uitspraken, de eerste van ZLM-voorzitter H.G van der Maas en de tweede van M. Kramer van de Zeeuwse Milieufederatie, geven al aan dat er tegenstrijdige belangen zijn tussen landbouw en na tuur. Het kwam aan de orde bij de installatie van de landinrichtings commissie Poortvliet door gedeputeerde mr. J.A. de Boe. In Poortvliet is de particuliere na- dat plan de overheid de gronden tuurbescherming voor het eerst met een volwaardig lid vertegen woordigd in een commissie, die een landinrichting met admi nistratief karakter voorbereidt. Kramer sprak daarom woensdag in 't Ouwe Raed'uus van 'een min of meer historische dag'. "Ik ga uit van een constructieve samen werking," zei voorzitter M.D. Geuze van de nieuwe commissie. Die wordt verder gevormd door E. Hage en J.D. Lindhout (land bouw) en drs. A.G.M. Sauter (voorzitter natuurvereniging Tholen). Het blok Poortvliet - 2.945 hecta re groot - bevat 50 ha natuurge bied en 60 ha beheersgebied. "Maar het natuurbeleidsplan, dat deze zomer door de minister wordt omgezet in beleid (het be treft de Oosterschelde), gaf de doorslag bij de keuze voor een vierde commissielid," liet ir. H.A. Okma (inspecteur landinrich- tingsdienst) weten. Hij lichtte toe dat een relatie wordt gelegd tussen de gebieden aan weerszijden van de zeedijk en dat de vrij grote be langen van natuur en landschap in de overweging zijn mee genomen. Van der Maas vond het een 'twij felachtige eer' dat Poortvliet met een stip stond aangegeven op de kaart van het natuurbeleidsplan. "Dat verdient het wel uit prakti sche overwegingen, maar ik maak enkele voorbehouden." De ZLM- voorzitter zei dat in het kader van zal moeten aankopen, wat alleen kan met medewerking van de grondgebruikers. Ook vond hij dat er duidelijkheid moet komen over de oppervlakte en de precieze plaats van de gebieden die in het beleidsplan staan aangegeven. "Wij zullen steeds positief advise ren voor een volledige plaats van de natuurbescherming in landin richtingscommissies met admi nistratief karakter, als het tenminste gebieden betreft die in het natuurbeleidsplan staan aan gegeven," aldus Van der Maas. Deze stelde, géén regel te willen maken van een natuurvertegen- woordiger in landinrichtingscom missies. De verbetering van het agrarisch karakter van een gebied moet volgens hem de doelstelling zijn van herverkaveling. "Dus ook in Poortvliet niet teveel getrek door de natuur, want het is hier een agrarische verkaveling," zei Van der Maas. Natuurbeschermer M. Kramer vond dat er in het gebied Poort vliet goede mogelijkheden zijn voor natuurontwikkeling. Land inrichting noemde hij een belang rijk instrument om te komen tot versterking van natuur en land schap. "Dat zal hier goed aan z'n trekken komen," meende Kramer, die zei benieuwd te zijn naar het resultaat. Overigens vond hij dat overal, waar natuurwaarden in het geding zijn, de natuurbescher- ming vertegenwoordigd dient te zijn in landinrichtingscommissies. Zowel Okma als Van der Maas haalden de voordelen aan van een verkaveling met administratief ka rakter: lage kosten, een korte tijdsduur en erg evenwichtig. Ok ma beschreef het gebied Poort vliet waar gemiddeld 4.9 kavels per bedrijf zijn met een gemiddel de perceelsgrootte van 3.3 hectare. De helft van de percelen heeft een regelmatige vorm en de afstand van de bedrijfsgebouwen naar de kavels bedraagt gemiddeld 2.5 ki lometer. Belangrijke zaken die de commissie moet meenemen zijn de plannen voor de rondweg Poortvliet (met doorsnijdingen van percelen), het zoet waterplan en de kavelruil tussen de vier blokken op Tholen. "Wanneer over een jaar in Sint-Annaland de pachtersregistratie plaatsvindt, wordt de uitruil bekeken," zei Ok ma. Hij deelde mee dat de vier deelad- viezen (landbouwstructuuradvies, advies openluchtrecreatie, advies landschapsbouw en advies na tuurwetenschappelijke waarden) al gereed zijn. Het bureau beheer landbouwgronden (BBL) heeft in het gebied inmiddels bijna 30 hec tare grond aangekocht. "Als alles meezit kan in het voorjaar van 1992 de inspraak op het vooront werp plaatsvinden," aldus Okma. Hij noemde een voorberei dingstijd van 4 tot 5 jaar en een uitvoeringsperiode van 5 tot 6 jaar. Directeur mr. A.F. Faas van het kadaster liet weten, dat vol gend jaar van heel Tholen lucht foto's worden gemaakt om nieuwe kaarten te kunnen samenstellen. Faas zei ook dat het tempo van de landinrichtingsprojecten in Zee land eigenlijk te hoog ligt, gezien de capaciteit van zijn dienst. Ook ing. P.W. Brinkman van de centra le landinrichtingscommissie stipte dat aan. Het gaat zo goed met de projecten, dat er minder in voor bereiding genomen kunnen wor den. De heroverweging van het budget, die de minister heeft ge vraagd, baarde Brinkman daarom zorgen. Van de voor 1990 aange vraagde vijf Zeeuwse projecten worden er waarschijnlijk maar twee gehonoreerd, liet hij de aan wezigen weten. Voorzitter M.D. Geuze schetste in grote lijnen de ontwikkeling van de zuidkant van Tholen door de eeuwen heen. Verder riep hij in herinnering hoe er dertig jaar ge leden grote weerstand bestond te gen de herverkaveling van Tholen. "Maar achteraf is alle goedgeko- men." Ook hij meende dat een ef fectieve bedrijfsvoering voorop staat bij deze landinrichting en dat niemand in Poortvliet en Scherpenisse zit te wachten op het prijsgeven van landbouwgronden aan de natuur. Geuze noemde het zoet waterplan een 'extra dimen sie' voor de commissie. Zaken waar rekening mee gehouden moet worden zijn: het voordeliger beregenen op grotere kavels en de noodzaak van kavels dicht bij huis voor intensieve teelten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9