Ontwerp veerboot Advies verpleeghuiszorg 3000 gulden gefietst voor Roemenië eiland bewoners Asfalt Serooskerke Subsidies veilig verkeer Donderdag 7 juni 1990 OM M I SS I i;s Zeeland krijgt 162 verpleeghuisbedden meer dan waarmee in het verpleeghuisplan rekening is gehouden. Hoe de extra bedden over de provincie kunnen worden verdeeld, staat in een advies, dat de statencommissie welzijn 11 juni bespreekt. Z-Vlaanderen Walcheren Oosterschelde Sfeervol door j. van der slikke Hoofdstuk 14 PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Lilipaly spreekt voor PvdA Tholen ABDIJ Provinciale staten wordt ge vraagd een krediet van een mil joen gulden te besteden aan het ontwerp van een dubbeldeks veerboot voor de verbinding Vlissingen-Breskens. Veronder steld wordt, dat de vaste oever verbinding Westerschelde niet voor 1996 beschikbaar is. Daar om moet actie worden onderno men om de veerverbindingen over de Westerschelde zo goed mogelijk te kunnen uitvoeren. De enkeldekker Prinses Beatrix, die als reserveboot dienst doet, kan na 1994 niet meer worden gebruikt. Het schip is vanaf 1958 in de vaart en over vier jaar kan het niet meer aan de techni sche eisen voldoen. Een reserveboot is daarna even wel ook nodig om bij onderhoud van de andere schepen en bij eventuele onvoorziene omstan digheden te kunnen worden in gezet. Bovendien wordt ver wacht dat door het groeiende verkeersaanbod op Vlissingen- Breskens steeds langere wacht tijden ontstaan. Het voorstel behelst een studie in gang te zetten die moet leiden tot het ontwerp van een dubbel dekker. Op het moment, dat het nieuwe schip kan worden inge zet, wordt de dan nog resteren de enkeldekker - de Prinses Margriet - de reserveboot en wordt op zowel Vlissingen- Breskens als Kruiningen-Perkpol- der met dubbeldekkers gevaren. Overigens moeten voor die tijd alle schepen, met uitzondering van de dubbeldekker Prinses Ju liana, een grote onderhouds beurt ondergaan. De dubbeldek ker Prinses Christina op de lijn Kruiningen-Perkpolder wordt nu al onder handen genomen. Gs schrijven in hun voorstel, dat de capaciteit voor Kruiningen- Perkpolder voldoende is, zeker als half 1991 de Liefkenshoek- tunnel in gebruik wordt geno men. Verwacht wordt, dat het vervoersaanbod op de veerver- binding dan met ongeveer dertig procent zal afnemen. De statencommissie voor wa terstaat en verkeer bespreekt het voorstel 11 juni. IH De statencommissie voor wa terstaat en verkeer vergadert maandag 11 juni, 13.30 uur. De commissie bespreekt het voorstel om een miljoen gulden uit te trekken voor een studie naar een nieuwe veerboot voor de lijn Vlissingen-Breskens. Andere agendapunten zijn de jaarstukken 1989 van de nv Westerschelde oeververbinding en de nv Provinciale Zeeuwse brugmaatschappij, de verbete ring van de spoorwegovergang bij Verseke en de weg Zeeland- brug-Zierikzee ter hoogte van de Julianastraat. Ook de asfaltering van het kruispunt Meeldijk- Weeldeweg in de weg Haam- stede-Westerschouwen komt aan de orde. De statencommissie voor eco nomische zaken vergadert maandag 11 juni, 16.00 uur. Provinciale bijdragen in de ver wezenlijking van mosselhang- cultuur, een suikermaïsproject en een bedrijfsverzamelgebouw in Krabbendijke staan op de agenda. Ook wordt geld ge vraagd voor onderzoek naar het recreatie-speerpunt Brouwers- dam, voor de opleiding master of science, de opvang van an derstalige jongeren op Walche ren, de herinrichting van het centrum van Oostburg en het project openbaar vervoer en toerisme. De vergaderstukken voor de ha venschappen Vlissingen en Ter- neuzen staan geagendeerd, alsook de privatisering van de provinciale VVV. De statencommissie voor wel zijn vergadert ook op maandag 11 juni, 16.00 uur. Het advies over de verdeling van verpleeghuisbedden wordt be sproken, evenals de rapportage groeibeheersing en zorgverbre ding in het onderwijs en een bij drage aan het boerderijproject in de kinderboekenweek. Ook de wetenschapswinkel komt ter sprake. De statencommissie voor be stuurszaken vergadert vrijdag 15 juni, 10.00 uur. De agenda punten worden volgende week in Abdijnieuws vermeld. Alle vergaderingen beginnen met spreekrecht voor het pu bliek. De bijeenkomsten zijn in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. WM IEUWS Volgende week wordt begon nen met asfalteringswerk op de Wilgenhoekweg, onderdeel van de traverse Serooskerke (W). Nu de weg zich voldoende heeft gezet na de reconstructie in 1986 kan de definitieve asfalt- deklaag worden aangebracht. Regenplassen op het fietspad gaan ook tot het verleden beho ren, want het pad wordt aange past aan de hoogte van de hoofdrijbaan. Verwacht wordt, dat de werk zaamheden drie weken duren. In die tijd moeten omwonenden en weggebruikers rekening houden met enige hinder. Provinciale waterstaat heeft in een brief aan de bewoners en de gebruikers van de (landbouw)percelen mee gedeeld, dat de overlast wel zo veel mogelijk beperkt zal worden. Het doorgaand (brom)fietsver- keer wordt tijdelijk via de Noordweg omgeleid. Voor auto mobilisten hoeft waarschijnlijk geen alternatieve route te wor den gemaakt. WÊ De verdeling wordt per deelge bied aangegeven: Zeeuwsch- Vlaanderen, Walcheren en dd Oosterschelderegio. Een deel van de extra capaciteit zal worden gebruikt om ver pleeghuiszorg te bieden aan mensen die thuis of in een be jaardenoord wonen. De hulp kan in het hele deelgebied wor den geboden vanuit de ver pleeghuizen, maar ook het kruiswerk en de huisartsenzorg zijn daarbij betrokken. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft recht op 542 bedden. Volgens de nieuwste plannen blijft De Blaauwe Hoeve, Hulst, op 120 bedden. Ter Schorre, Terneuzen, gaat naar 193 bedden, wat in houdt, dat 12 bedden en de noodvoorziening moeten wor den ingeleverd. De inkrimping met 12 bedden wordt bereikt door van kamers, waar nu zes of vier personen worden verpleegd kleinere te maken. De patiënten krijgen hierdoor meer persoonlij ke vrijheid. In Axel (in de buurt van bejaardenoord De Vurssche) moet een dependance van Ter Schorre worden gebouwd met 60 bedden en in het centrum van Terneuzen moeten vijf plaat sen worden gemaakt voor jonge verpleeghuispatiënten. De Stelle, Oostburg, houdt 133 bedden. Voor zorg buiten het verpleeg huis worden 31 bedden gereser-, veerd. Voor Walcheren zijn 498 bedden te verdelen. Volgens de opzet van gedepu teerde staten gaat Der Boede, Koudekerke, terug naar 280 bed den en wordt het Jacob Rogge veenhuis gehandhaafd op 20 bedden. In Middelburg moet een nieuw verpleeghuis worden ge bouwd (op de plaats van het hui dige Gasthuis) met 120 bedden en in Domburg komt een depen dance met 60 bedden. Voor patiënten die thuis of in een bejaardenoord wonen, wordt het geld aangehouden dat beschik baar is voor 18 bedden. De verpleeghuisafdeling in het Jacob Roggeveenhuis is nog in een experimentele fase. Als de ervaringen aanleiding zouden Tot 15 augustus kunnen bij de provincie subsidies worden aange vraagd voor activiteiten, die de veiligheid in het verkeer vergroten. Er is vijftigduizend gulden te besteden. Verkeersvoorlichting, onderwijs programma's, campagnes ge richt op speciale groepen weg gebruikers, experimentele ver keersmaatregelen, juridische of maatschappelijke hulp aan ver keersslachtoffers zijn mogelijk heden, die met provinciale sub sidie kunnen worden verwezen lijkt. De subsidie is nooit hoger dan 75 procent van de totale kosten. Alleen verenigingen, instellingen en dergelijke kunnen een bijdra ge vragen. Particulieren zijn van de regeling uitgesloten. Wel kun nen zij proberen via een instantie hun idee of plan ten uitvoer te leggen. geven tot het weer sluiten van de afdeling moet worden beke ken hoe die bedden opnieuw kunnen worden ingedeeld. Een werkgroep die het advies heeft voorbereid, vindt in meerder heid dat de 20 plaatsen dan be schikbaar moeten komen voor thuiszorg. (In dat geval zou er voor kunnen worden gekozen de bedden speciaal te bestem men voor bewoners van het be jaardenoord Jacob Roggeveen die toe zijn aan verpleeghuis zorg.) Gs gaan in hun ontwerp-advies vooralsnog uit van handhaving van de afdeling bij het huis. De Oosterschelderegio wordt onderverdeeld in Tholen/Sint Philipsland, Schouwen-Duive- land en de Bevelanden. In het ontwerp-advies wordt uit gegaan van 60 bedden voor een verpleeghuis bij het bejaarden oord Ten Anker op Tholen. Op Schouwen-Duiveland moet de capaciteit van de Cornelia- stichting in Zierikzee uitgroeien naar 150 bedden. Voor de Bevelanden wordt voor gesteld Ter Valcke in Goes uit te breiden tot 215 bedden. Ook hier worden meer-persoonskamers kleiner gemaakt om de patiënten meer persoonlijke vrijheid te bie den. Voor een dependance van Ter Weel bij bejaardenoord Nieu- lande in Krabbendijke zijn 60 bedden gereserveerd. Een nieuw verpleeghuis Ter Weel in Goes moet 120 bedden krijgen. Voor Noord-Beveland worden 15 bedden aangewezen voor zorg In het informatieblad Subsidies verkeersveiligheid wordt aange geven hoe en waar de subsidie aanvragen kunnen worden in gediend. Het informatieblad is verkrijg baar bij het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. In beperkte mate is het blad ook verkrijbaar bij de dienstkring- kantoren van provinciale wa terstaat in Zierikzee, Goes, Middelburg en Axel. I aan huis. In dit geval wil dat zeg gen verpleeghuiszorg in het be jaardenoord Rustoord in Colijns- plaat. Ook voor de Zak van Zuid- Beveland wordt voorzien in ver pleeghuiszorg: uitgegaan wordt van 25 bedden. Voor de hele regio zijn er dan nog eens 23 bedden, die niet aan een speciaal verpleeghuis worden gekoppeld, maar waar van de capaciteit wordt gebruikt voor patiënten die thuis of in een bejaardenoord wonen. De voorgestelde uitbreidingen in het verpleeghuisplan voor dagbe handelingsplaatsen bij verschil lende verpleeghuizen in Zeeland blijven staan. Daarvan moeten nog worden uitgevoerd drie plaatsen op Walcheren en vijf op Tholen. Gs willen de minister van welzijn volksgezondheid en cultuur advi seren de capaciteitsvermeerde ring over te nemen en de gel digheid van het verpleeghuisplan met één jaar te verlengen en wel tot 1993. Daarna kan dan een gecombineerd plan voor bejaar denoorden en verpleeghuizen worden opgesteld. Zoals gemeld bespreekt de sta tencommissie welzijn het ont werp-advies in haar vergadering van 11 juni. IH v,-r jp-4-3, Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Tachtig fietsers reden op Tweede Pinksterdag met een sponsortocht ruim 3000 gulden bij elkaar voor hulp aan Roemenië. Het initiatief ging uit van de Gereformeerde Kerk in Tholen naar aanleiding van het reisverslag van dhr. Lou- werse, die een bezoek bracht aan Roemenië. Direct na de lezing gingen er brie ven naar leden van de Gerefor meerde Kerk, bedrijfsleven en middenstand om de afstand tus sen Tholen en Roemenië(2000 km) voor minstens 1 gulden per km te sponsoren. Men kwam roy aal over de brug, zodat het streef bedrag van 2000 gulden maandag al met ruim 1000 gulden was over schreden. De leden van de kerk werden op geroepen om samen de 2000 km te fietsen en maandagmorgen om tien uur gebeurde dat vanuit het verenigingsgebouw het Visnet in Tholen. Er konden drie afstanden afgelegd worden: 10.5, 30 en 50 km. De 45 fietsers voor de kortste afstand gingen door de polders rond Tholen. Voor de 30 km wa ren er 26 deelnemers. Zij fietsten door de polders langs Poortvliet, Scherpenisse en Oud-Vossemeer. Voor de route van 50 km, die alle dorpen aandeed en tot het meest westelijke puntje van het eiland ging, waren 9 deelnemers. De jongste deelnemer, de 4-jarige Kirsten Hofland uit Poortvliet, fietste de 30 km! In totaal waren er 80 deelnemers: leden van de Gereformeerde Ker ken uit Tholen en Poortvliet, de Hervormde Gemeente Immanuël uit Tholen en één fietser uit St. Philipsland. De tocht langs de groene dijken was sfeervol en de fietsers troffen het, want het bleef droog, maar de harde wind speelde menigeen wel parten. De 80 deelnemers hebben 1700 km bij elkaar gereden. Zaterdag 16 juni fietsen de mensen die op, Tweede Pinksterdag niet konden om de resterende kilometers vol te maken. De start is dan weer om tien uur bij het Visnet. De organisatoren toonden zich heel dankbaar voor de geweldige respons op deze bliksemactie. ¥\- - ÉL SHs* Een deel van de 80 fietsers op de winderige Puitsedijk, waarbij de kleinsten een duwtje in de rug krijgen van vader of moeder. Eind 1942 kwamen er moeilijkheden voor de studenten. De bezetter stelde als eis dat er 25.000 mannen voor de Arbeitseinsatz naar Duits land moesten. Daarvan moest een gedeelte, ongeveer 5.000 man, uit de studentenwereld komen. Er vonden besprekingen plaats met de rectors- magnifici van de verschillende universiteiten. Doordat sommige rectors al vervangen waren door een Duitsgezinde opvolger, waren er verschei dene bij die aan een dergelijke maatregel mee wilden werken, maar het merendeel weigerde en sommigen traden af. Veel studenten trokken daaruit de conclusie dat het nu tijd werd om onder te duiken. Zo ook Jan en Theo. Jan kwam in de Wieringermeer terecht bij een oomzegger van opa Van der Linde. Het was namelijk een zoon van diens zwager, hij heette Kees Drijfhout. Daar had Jan van der Linde altijd hele goede contacten mee gehad. Hij had altijd al veel interesse gehad voor nieuwe inpolderingen en had dan ook de inpoldering en de kolonisatie van de Wieringermeer op de voet gevolgd. Toen Kees Drijfhout daar een be drijf toegewezen kreeg had hij daar verschillende keren een bezoek ge bracht. Hij vond het prachtig een rondrit door zo'n nieuw gebied te maken. Wat moest het wel mooi boeren zijn op die mooie vierkante ka vels grond. En dan een waterhuishouding die tot in de puntjes geregeld was. Goede ontsluiting en mooie wegen, hij vond het een prachtig boe renland.Hij had de familie Drijfhout altijd als zeer gastvrij ervaren en daarom had hij direct aan dit adres gedacht toen het voor Jan thuis te gevaarlijk werd. Jan had dan ook op zijn advies contact opgenomen met de familie Drijfhout. Van hun kant was er geen enkel bezwaar ge opperd om Jan als onderduiker op te nemen, en zo was Jan begin 1943 naar de Wieringermeer vertrokken. Theo wilde liefst wat in de buurt blijven vanwege zijn contacten met Carla. Liefde maakt vindingrijk. Dat bleek ook nu weer want Theo vond een plaats bij een smid net aan de overkant, voor in Brabant. Diens knecht was opgepakt om in Duitsland te werken. Deze smid had weer omgang met Koos Janse, daar ze allebei in de ondergrondse zaten. Zodoende werd Theo tijdelijk smidsknecht. Toen de oorlog in 1940 begon was er eigenlijk niemand die dacht dat het langer zou duren dan in 1914. Dat was toen echt nog 'n loopgraven oorlog geweest met soms wel maandenlange perioden dat er aan het front niets gebeurde. Als men dat vergeleek met het bliksemoffensief van Hitler in 1940 dan moest men wel tot de conclusie komen dat dit nooit zo lang kon duren. In 1918 was er toen nog plotseling een eind aangekomen door het gebruik van gifgassen. Die uitwerking was zo ver schrikkelijk, dat er toen uiteindelijk om verder zinloos mensenlevens vernietigen te beëindigen tot een wapenstilstand besloten was, gevolgd door de capitulatie van Duitsland. Daarom dachten velen in 1940 dat deze oorlog ook door gebruik maken van gifgas beëindigd zou worden, maar dat men het dan niet zo ver zou laten komen dan de vorige keer. Met andere woorden men dacht dat men het niet zo ver zou laten ko men dat er eerst miljoenen soldaten moesten sneuvelen, veel steden gro tendeels vernietigd werden, de burgerbevolking mateloos moest lijden. Maar ook nu weer bleek dat bij een oorlogstoestand verstandelijke overwegingen geen enkele rol spelen. Er is maar één doel, overwinnen en dat heiligt alle middelen. Het meest tragische is dat, als voor degene die dit doel nastreeft, duidelijk wordt dat hij zijn doel niet meer berei ken kan, hij de doelstelling dan verandert in sterven ongeacht hoeveel slachtoffers dat dan ook kost. Vooral voor mensen zoals Kees van der Linde die een afkeer had van alle onrecht en geweld, was die lange duur van de oorlog een vreeselijke tegenvaller. Hij kon maar niet begrijpen hoe mensen dit nu elkaar alle maal aan konden doen, en dat er nu nooit eens verstandige mensen van welk land dan ook eens zoveel invloed kregen dat er onderhandeld kon worden over stop zetten van dit zinloze venietigingsproces. Maar he laas, de tijd ging door en de gevolgen werden steeds erger en werden ook voor de burgerbevoking steeds meer merkbaar. Kees kreeg er ook in zijn bedrijfsvoering steeds meer mee te maken. Hij die gewend was zijn bedrijf zo optimaal mogelijk te voeren hinderde dat bovenmate. Daar kwamen ook nog allerlei dwingende van bovenaf opgelegde maat regelen bij, hij kon daar slecht tegen. Dat begon al in in het voorjaar. WORDT VERVOLGD THOLENjun Expos, olieverf schilderijen, openb. bibl. 9 jun Fancy-fair Montessori school 9 jun Oriëntatierit Mac, Zoekweg 19 u. 9 juni Keeten A-race, Bergse- diepsluis 8 u. 15 t/m 17 jun Excurs. natuurver, naar Ardennen 16 jun Middagconcert Concordia 19 jun Vistocht Anib, Oesterdam 8 u. 20 jun Bingo bejaardensoos 23 jun Hengelwedstr. De Kogge 23 jun Dagexcurs. natuurver. OUD-VOSSEMEER 10 jun Clubkamp. v.v. Vosmeer 15 en 16 jun Kermis 19 jun Bingo-avond met gourmet AVB, Vossenkuil 19 t/m 22 jun Avond wandelvier daagse 23 jun Schuurfeest PJZ m.m.v. Garfield, Langeweg 21 u. 27 jun Midgetgolf en bowlen An- bo, vertrek bushalte J.F. Kenne- dystr. 13 u. SINT-ANNALAND t/m 28 jun Expos, aquarellen en tekeningen M. v.d. Meer-Witte, openb. bibliotheek t/m 15 okt Expos. 'Messen en flessen', de Meestoof di t/m za 15-17 u. 12 jun Plattelandsvrouwen naar Oude Tonge, Brugstraat 13.15 u. 14 jun Ledenvergad. PvdA, Ha venzicht 19.30 u. 23 jun Viswedstr. Zeebaars, An- navosdijkpolder 29 jun Fancy-fair De Casembroot- school 30 jun Jeugddag STAVENISSE 9 jun Jeugdviswedstr. 't Scharre tje 14-17 u. SINT-MAARTENSDIJK jun Expos, origami, openb. bibl. 11 jun Dia-avond Sint Maartens- hof 19 u. 13 jun Open dag Plattelandsvrou wen 14 u. 18 t/m 22 jun Zwemvierdaagse, Haestirtge 21 jun Optreden volksdansgroep De Zeeuwse Reien, Sint Maartens- hof 15 u. 25 t/m 28 jun Wandeltochten, Markt 18-18.30 u. (5 of 10 km) SCHERPENISSE 9 jun Braderie POORTVLIET 16 jun Fancy-fair De Eevliet 14-16 u. 23 jun Kleuterdag gymverenigin gen, Burgemeet 10-14 u. SINT-PHILIPSLAND 12 t/m 15 jun Avondwandelvier daagse 23 jun Braderie BERGEN OP ZOOM t/m 15 jul Expos, grafiek, Mar kiezenhof t/m 9 jun Kunst uit Praag, Mar kiezenhof en Gevangenpoort 10 jun t/m 8 jul Expos, zilveren sieraden en wanddecoraties, Mar kiezenhof 9 jun Concert Zero Zero, Botte Hommel 22 u. 22 jun Concert Bad to the Bone, Botte Hommel 22 u. 30 jun Concert Nozems, Botte Hommel 22 u. film film film ROXY 1: Johnny Handsome - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma, wo en do 20 u. Koko Flanel - a.l., za, zo en wo 14 u. ROXY 2: The tall guy - a.l., vr en za 19 en 21.30 u„ zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en wo 20.15 u. Turner and Hooch - a.l., za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Tango and cash - 16 j., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u„ ma 20 u., wo 14 u., do 20 u. CINEMACTUEEL 2: Look who's talking - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Dead poets society - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., di t/m do 20 u. Oliver and Company - a.l., za en zo 14 u., wo 14 u. Shir ley Valentine- a.l., ma t/m wo 20 u., Het Zeeuwse Tweede Kamerlid John Lilipaly is door de Thoolse PvdA uitgenodigd voor een spreekbeurt. Lilipaly verzorgt een inleiding over 'Sociale vernieu wing', over wat dat is en wat de gevolgen zijn voor kleinere ge meenten. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen en dis cussie. De bijeenkomst, op 14 juni om half acht in café Havenzicht in. Sint-Annaland, is ook voor niet-Ieden toegankelijk. Aansluitend houdt de PvdA een - besloten - ledenvergadering. Op de agenda staan de verkiezing van een penningmeester (Jack West dorp) en van afgevaardigden naar het gewest Zeeland (Janneke Snoep-Overbeeke en Jac van Ak keren, plaatsvervanger Dien v.d. Wal). Fractievoorzitter Sjaak Moerland geeft verder een uiteen zetting over de verdeling van de taken binnen de fractie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7