Zeeuwse hoofdprijs voor een niet alledaags woningontwerp Amerikaanse piloot landde in 1944 op zijn verjaardag in de Hofstraat V-b') Braderie in Scherpenisse Idee van lts Iers Marco Kleppe en Jan Janssen Zeeland niet verkopen als bejaardentehuis AL 45 JAAR THOOLSE COURANT Belangstelling glastuinbouw Ruim drie ton voor facelift de Vossenkuil Plan aansluiting industrieterrein bij Scherpenisse Eric Sherman in Tholen onthaald op koffie en Zeeuwse bolus Donderdag 7 juni 1990 46e Jaargang no. 30 Toiletwagens op Speelmansplaten Op een grondvlak van 45 bij 45 centimeter een ma quette bouwen van een huis, geheel naar eigen inzicht en zodanig dat het geen alledaags woninkje wordt. Die opdracht voerden de 14-jarige tweede-klassers Marco Kleppe en Jan Janssen uit van de afdeling lager tech nisch onderwijs van de Thoolse scholengemeenschap (TSG) te Sint-Maartensdijk, niet wetende dat het de beste inzending uit Zeeland zou worden voor de wed strijd die de stichting Vakopleiding Bouwbedrijf uit Den Haag landelijk had uitgeschreven. Garage Samenwerking Hamer Flinke Thoolse kritiek op provinciale nota De commissie voor het bedrijfsleven ondersteunt de kritiek die de gemeente Tholen heeft op de nota 'Zee land aan zet'. In deze nota wordt een aantal knelpun ten op een rijtje gezet zoals de terugloop van de bevolking in de provincie. Om deze ontwikkeling een halt toe te roepen worden voorstellen gedaan. Jeugd Rode Kruis haar Zierikzee DEZE WEEK Zaterdagmorgen was Eric Sherman even terug op de plek waar hij als le piloot op 21 juli 1944 met zijn parachute terecht was ge komen. In de Hofstraat in Tholen, op de stoep voor het huis van de familie C.J. Schot, Sherman overleefde de crash van de B-24 bommenwerper sa men met twee anderen. Het vliegtuig van de 446e bombardementsgroep van de Amerikaanse lucht macht was door Duits luchtafweergeschut bij Woensdrecht of Essen in brand geschoten. Boontjes plukken O Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de'streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdag wordt in Scherpenisse van 14.00 tot 21.00 uur de jaarlijk se braderie georganiseerd. Ruim zestig standhouders presenteren in de Kerkstraat, Lage Markt, Hoge Markt, Weststraat en Kaaistraat hun koopwaar. Als speciale at tractie heeft de braderie commissie, bestaande uit de da mes Kouwenhoven, v.d. Reest en Larooy, Uncle Sam (de langste man van de wereld) weten te con tracteren. De kinderen kunnen ook Bert en Ernie (bekend van Se samstraat) bewonderen en verder kan men genieten op een lucht kussen. Er zijn ook diverse leuke oude ambachten. Terwijl ook de verschillende verenigingen hun ui terste best zullen doen om een ori* ginele stand samen te stellen. Als het weer meewerkt, belooft het in Scherpenisse een leuke braderie te worden. Een provinciale werkgroep gaat bekijken of de glastuinbouw op Tholen verder uitgebreid kan wor den. De gemeente Tholen had zelf al stappen ondernomen om een en ander uit te zoeken, maar dat voornemen werd doorkruist door een provinciale werkgroep die zich op deze mogelijkheid richt. Volgens wethouder Versluijs zijn er momenteel kandidaten van bui ten Tholen die belangstelling heb ben voor glastuinbouw in de gemeente. Het betreft onderne mers uit onder meer Monster die elders uit willen breiden. Dit zou volgens de wethouder kunnen ge beuren in het kader van de admi nistratieve ruilverkaveling. De gemeente Tholen en Domei nen hebben overeenstemming be reikt over het beheer van de Speelmansplaten, het recreatiege bied aan de oostzijde van de Oesterdam. In de vergadering van juni zal het college de overeen komst aan de raad presenteren. De Speelmansplaten kunnen - als de raad accoord gaat - voor een deel van het zomerseizoen worden opengesteld. Dat deelde wethou der J. Versluijs dinsdagavond mee tijdens de vergadering van de commissie voor het bedrijfsleven in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. In de overeenkomst worden zaken geregeld zoals de huurprijs van het terrein en het in nen van parkeergelden. Als de Speelmansplaten opengaan zal dat dit jaar nog gebeuren zonder vast toiletgebouw. In samenwer king met de dienst openluchtre creatie wordt gezocht naar een tijdelijke oplossing in de vorm van toiletwagens. Op de vraag van D. Kaashoek hoe groot Versluijs de kans acht dat het recreatiege bied in 1990 opengesteld wordt voor het publiek antwoordde Ver sluijs: 90 a 100 procent. "Er wordt aangedrongen op openstel ling. Gedeputeerde staten hebben zich er ook reeds mee bemoeid". Jan Janssen en Marco Kleppe met hun ontwerp. Een paar dagen nadat bekend is geworden dat Marco uit Scherpe nisse en Jan uit Sint-Maartensdijk tot de prijswinnaars behoren, lij ken ze zelf nog niet helemaal over tuigd van het succes van hun kartonnen woning. Marco: "Dit hadden we niet verwacht. Er zijn er zoveel die meegedaan hebben. Voor Zeeland hebben we zelfs de eerste prijs". De maquette is gemaakt van kar ton, stukjes hout en grint. Het ontwerp van Jan (die mechani sche techniek doet) en Marco (grafische) bestaat niet uit de geijkte vier wanden, maar telt ze ven hoeken waarbij de garage dui delijk deel uitmaakt van het geheel. Opvallend is de verdieping waarvan de gevel 'terugspringt' waardoor er ruimte rondom is ontstaan voor een balkon. De ga rage heeft veel aandacht gekregen. Dat is te zien aan de garagedeuren aan de voor- en achterzijde. "Dat is gemakkelijk", legt Jan uit, "ze ker als je achtervolgd wordt, dan ga je er hier in en daar uit", grin nikt de TSG-er. De gevel van het woonhuis wordt gekenmerkt door grote ramen en schuifpuien. De garage heeft ook een deur 'om fietsen naar binnen te rijden'. De deur kan schuiven: staat hij open, dan bedekt hij gedeeltelijk het halfronde raampje dat duidelijk verwijst naar vensters in een boe renschuur. Op de platte daken van de woning en garage ligt grint. Ook in de tuin is dat terug te vin den. In een hoek van de tuin heb ben de ontwerpers een vijver geprojecteerd. Diagonale accen ten in de raamsponningen bewij zen dat het de makers ernst is geweest bij het uitvoeren van de opdracht dat herbouwd af moest wijken van wat gebruikelijk is. "Er heeft ook nog een torentje opgestaan", vertelt Marco, "maar dat vonden we niet passen in de vorm". Het is aan andere ontwer pers in de klas gegeven die het in hun maquette hebben verwerkt. Op de TSG deden in totaal 64 leerlingen mee, allemaal 2de klas- sers. Docent bouwtechniek W. Si mons: "We hebben er bewust voor gekozen dat er met twee leer lingen aan gewerkt werd om de sa menwerking te stimuleren. Bovendien zou je anders erg veel inzendingen krijgen en het zou wellicht te lang gaan duren voor dat de maquette klaar is". Aan de ontwerpen is ongeveer 3 a 4 weken gewerkt. "We zijn erg verrast door de eerste prijs voor Zeeland". Woensdagmorgen ontvingen de prijswinnaars van de wedstrijd 'In Holland staat een huis' in de kan tine van het schoolgebouw een ha mer uit handen van de regiovoorlichter P.G.W. Verbeek Wolthuys van de stichting Vak opleiding Bouwbedrijf (SVB). Het was niet de bedoeling dat ze daarmee hun maquette zouden slopen, zo zei Verbeek. Directeur A.A. Meloen mocht een verzegel de enveloppe met 500 gulden in ontvangst nemen als tweede prijs voor de TSG. Meloen legde de tweedeklassers die aanwezig wa ren uit, dat er over de besteding van het geld zoals gewoonlijk eerst vergaderd zal moeten wor den. Eén leerling in de zaal wist er wel raad mee: "Voor een school reisje," riep hij. Burgemeester Van der Munnik van Tholen onthulde aan de wand van de kantine een gedenksteen, geschonken door de SVB aan alle VERVOLG PAG. 5 Volgens het college is in de notitie vond Boulognee onjuist nu het te veel nadruk gelegd op de vier grote steden van Zeeland en de ge bieden daaromheen. Oost- Zeeland wordt niet of nauwelijks genoemd. Ook Tholen komt niet in 'Zeeland aan zet' voor. Het on- vernoemd laten van de ontwikke lingen die zich op Tholen voorgedaan hebben en voordoen was één van de voornaamste kri tiekpunten van de commissie. J. Elenbaas (namens de industrie) wees erop dat het werven van be drijven door de gemeente 'prij zenswaardig' is maar niet in de nota voorkomt. "Middelburg weet slecht wat Tholen doet". Volgens Elenbaas is Tholen 'be voorrecht' ten opzichte van ande re delen van Zeeland. "Door de ontsluiting met dammen en brug gen is de infrastructuur enorm verbeterd. Ga je van Schouwen naar Beveland dan moet je tol be talen. Straks met de Westerschel- de oeververbinding zal dat ook zo gaan". Verschillende commissiele den maakten ook bezwaren tegen het provinciaal uitgangspunt ouderen aan te trekken om in de Zeeland van hun oude dag te kun nen genieten. "Daarmee wordt vergrijzing in de hand gewerkt", aldus Elenbaas. H. Zwikker (na mens de recreatie) wees erop dat in een dergelijk beleid ouderen 'naar de recreatieve voorzieningen worden geschoven'. "Zoiets blijft op het produkt een aparte druk uitoefenen. Gaan ouderen voor langere tijd in een zomerwoning wonen dan worden de op brengsten minder omdat het er maar 1 of 2 zijn. Dat kan toch ook niet het plan zijn geweest van je bedrijfsvoering". J. Boulogne (namens de vakbeweging) ziet in de nota een pleidooi om Walche ren te versterken en de rest 'zo te laten'. De opvatting dat in Zee land het openbaar vervoer niet overal hoeft te worden uitgebreid autogebruik wordt ontmoedigd. Het aantrekken van ouderen zou volgens Boulogne alleen de grote re plaatsen ten goede komen die over de beste voorzieningen be schikken. Ook P.M. Stouten (landbouw) zag niets in het 'be voordelen van ouderen'. Hij ver dedigde zijn stelling dat de binnendijkse gebieden langs de Oosterschelde hun landbouw- functie dienen te behouden en niet als 'natuurbuffer' moeten gaan fungeren zoals in de nota wordt voorgesteld, M. Dijke (raadslid) stelde vast dat de nota geen 'integraal plan is'. "Aan de huidige plannen zal deze nota niets veranderen. Een en ander is al vastgelegd in het economisch beleidsplan van de provincie". Versluijs bestreed dat. "Wel dege lijk krijgt de nota een vervolg. Ik hoop wel dat er een stuk beleid op volgt, maar dan voor heel Zee land. Wij hadden graag gezien dat Tholen ook genoemd was. Wij hebben iets gedaan aan het terug dringen van de werkloosheid. Dat had vernoemd moeten worden. We worden allemaal ouder maar we moeten Zeeland niet gaan ver kopen als bejaardentehuis. Als zo danig dienen we deze bevolkingsgroep in ere te houden maaar om die als uitgangspunt te kiezen voor een beleid is een zaak om erg voorzichtig mee te zijn". Versluijs meent dat de 'speerpun ten' in de ontwikkeling van de re creatie zijn gericht op de kuststrook en de Neeltje Jans. "De rest voelt zich achtergesteld. Vergelijkbare bezwaren zijn reeds geuit door andere vertegenwoor digers van Zeeuwse gebieden die niet in de nota zijn vernoemd. Gisteravond sprak de commissie ruimtelijke ordening zich over de nota uit. Voor 8 juni dient het col lege te reageren op 'Zeeland aan zet'. De provincie Zeeland is momen teel bezig plannen uit te werken om de bocht in de Provincialewèg tussen Scherpenisse en Sint- Maartensdijk af te snijden. Hier bij wordt bekeken of er tevens een aansluiting kan worden verwezen lijkt met het industrieterrein tus sen de twee plaatsen, zodat verkeer voor de fabrieken en be drijven vanaf Scherpenisse het terrein kan bereiken. Dit deelde wethouder J. Versluijs mee tijdens de vergadering van de commissie voor het bedrijfsleven dinsdag avond te St. Maartensdijk. Op de Provinciale Jeugd Rode Kruisdag, zaterdag in Zierikzee, is ook het Thoolse Rode Kruis met een groep aanwezig, 's Morgens wordt een EHBO A en B tournooi afgewerkt in sporthal Onderdak. Daaraan doen 14 EHBO A en 9 EHBO B groepen mee, in totaal 115 kinderen. Het thema van de dag is 'Internationaal begrip', 's Middags wordt dit nader uitge werkt via het spel 'Wereldreis', dat het bureau in Den Haag speciaal heeft ontwikkeld. Het spel voert de jongeren door zes werelddelen, en bij elk daarvan horen vijf spel- onderdelen. Nieuwbouw Montessori school Tholen is goedkoper dan verbouw Carrosserie Elenbaas in Poortvliet 100 jaar oud en Thoolse bakkerij Van Oost 60 jaar Luttele seconden scheelt letter tijdens sportdag basisscholen Huurverhoging doorn in oog gemeenteraad Sint- Philipsland Gronings bedrijf tapt Thoolse koelkasten af Dertigjarige Bond van Platte landsvrouwen in Sint- Maartensdijk: niet alleen brei en en babbelen Drie gewonden bij twee onge vallen op Tholen Kamerlid Lilipaly spreekt voor Thoolse PvdA Scouting Heenetrecht en De Snotdolf vieren tweede lustrum Jubileum smalstad wielerronde in de SPS wint voor de tweede keer de Eendrachtcup EEN SLECHTE SCHUT TER GEEFT DE SCHULD AAN ZIJN HEMDSMOUWEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's B. en w. willen volgend jaar 325.000 gulden uittrekken om dorpshuis De Vossenkuil in Oud- Vossemeer een facelift te geven. "Voor mijn gevoel heeft dit ge bouw al veel geld gekost, wanneer komt er 'n eind aan," wilde M. Dijke in de commissie financiën weten. Hij vroeg zich af het ge bouw wel geschikt was als dorps huis. Ook P. van Belzen sprak over 'een smak geld', maar hij vond dat de aanpassingen nu maar eens afdoende moesten zijn en er geen half werk moet worden geleverd. Wethouder P. van Schet sen zei dat er met dit bedrag heel wat gedaan kan worden en zegde de commissie toe dat ze volledig worden geïnformeerd over wat het college voor ogen staat. J.L. van Gorsel pleitte ervoor om de be heerscommissie in de plannen te betrekken. Hij merkte op dat de Vossenkuil het eerste dorpshuis van na de herindeling is. "Het mocht niet meer dan 4 ton kosten en de eerste begroting was het dubbele, zodat er flink gesneden moest worden," zei van Gorsel. Hij noemde de goedkope tribunes waarvoor destijds werd gekozen, maar die sindsdien al een keer moesten worden vervangen. De 'Liberator' kwam terug van een bombardementsvlucht op de stad München en was op weg naar de vliegbasis in Oost-Engeland. Het toestel explodeerde echter in de lucht en kwam neer aan de Brabantse kant van de Eendracht. Sherman zweefde toen al door de lucht en landde op een kruide nierskarretje van Izaak Hoek dat bij de familie Schot voor de deur stond. Zijn parachute hing over het dak van de woning er tegen over bij de familie Steyns. Me vrouw J.M. Schot-Dijke schoot de gewonde piloot te hulp, gaf hem een stoel en een glas water. De heer L. Kegge, die zich op dat mo ment op straat bevond, hielp Sherman de parachute losmaken. Meer konden de Tholenaren op dat moment niet doen omdat een Armeense soldaten met getrokken pistolen de Amerikaan gevangen namen. Sherman was op die dag jarig. Zijn 25ste verjaardag ein digde niet met een feestje op de basis waartoe hij de voorbereidin gen al had getroffen, maar in Duitse gevangenschap. "Het is puur een kwestie van ge luk dat je zoiets overleeft", vertelt de 70-jarige Sherman 46 jaar na dato in de woonkamer van familie Schot. De tweede graads brand wonden die Sherman aan zijn hoofd en aan zijn gezicht opliep tijdens het verlaten van het toestel hebben geen sporen achtergelaten. Toen mevrouw Schot en P. Steyns- van Dijke en de heer Kegge Sher man in de straat vonden merkten ze, dat de rechtermouw en rug van de piloot bebloed waren. "Dat was niet van mij maar van de 2e piloot Hand die gewond was ge raakt en me bij het verlaten van de cockpit heeft aangeraakt waar door ik zijn bloed op mijn pak kreeg". Van het kruidenierskarre tje kan Sherman zich niets herin neren. Van de stoel en het glas wa ter en wat daarna gebeurde wel: "Ik heb één nacht hier of in Halsteren in een schuilkelder ge vangen gezeten. Daarna ben ik met sergeant-majoor Lutes, die ook krijgsgevangen was gemaakt, naar Arnhem vervoerd waar we 4 of 5 dagen eenzaam werden op gesloten. Toen zijn we met de trein langs de Rijn naar een kamp bij Frankfurt aan de Main gegaan en vandaar naar Barth zo'n 150 kilo meter ten noorden van Berlijn, vlak bij de Oostzee". Tijdens de ondervragingen in Frankfurt bleek dat de Duitsers veel van Sherman en zijn mede bemanningsleden afwisten. "Ver moedelijk hebben ze over goede spionnen beschikt want ze wisten meer over ons dat wij ze vertel den". De reis door Duitsland voerde Sherman langs steden die onder meer door de Amerikaanse luchtmacht waren gebombar- deerdd. "Soms stond er alleen nog een kathedraal overeind ter wijl de rest van de stad in puin lag. Toch zag je overal mensen rondlopen. Je vroeg je af waar die moesten slapen". Sherman, die getrouwd was en een kind had, begreep later dat zijn vrouw een week na het neerstorten van het vliegtuig bij Halsteren bericht ontving dat hij was vermist. Drie maanden later hoorde ze via het Rode Kruis dat haar man krijgs gevangene was (PIW-prisoner in war). De tijd in het kamp bracht Sherman door met het spelen van 'softbal'. Rode Kruispakketten voorzagen de gevangenen van voedsel. Later verslechterde de aanvoer doordat de trein en ande re verbindingen door aanvallen van de geallieerden werden ver broken. Russische cavaleristen be vrijdden het kamp 'Stalag Luft I', zoals het werd genoemd. Toch duurde het nog drie weken voor dat de Amerikaanse luchtmacht mocht landen om de krijgsgevan genen te vervoeren. "De Koude Oorlog was al begonnen, moet je weten", vertelt Sherman die door de familie Schot wordt ontvangen op koffie met Zeeuwse bolussen die hem doen denken aan Ameri kaanse kaneelbroodjes ('Cinna mon rolls'). Tijdens het bezoek aan de Hof straat haalt ieder zo zijn of haar herinneringen op aan die dramati sche 21 juli 1944. Mevrouw Steyns: "Ik zag hem aankomen met zijn benen fietsend door de lucht. Ik dacht die komt boontjes bij me plukken in de tuin". Tenslotte kwam de parachute op het dak van haar woning terecht die er later door Armeense solda ten werd afgehaald en in beslag genomen. De heer Kegge: "Ik was de enige die op dat moment in de straat liep. Hij kwam eerst bij Schot op het dak en viel toen op het karretje. De parachute werd door de wind naar de overkant gestuurd". Mevrouw Schot: "Toen de Armeniërs kwamen heb ik nog gezegd: denk erom dat je hem niet doodschiet!" Sherman ontving als aandenken aan het be zoek aan Tholen een lepeltje met een molentje, een blik Zeeuwse babbelaars en een door de heer Schot gemaakte olieverfschilde rijtje (gezicht op Delft). De Ame rikaan die in de buurt van San Diego in California woont maak te filmopnamen van de Hofstraat en de mensen die hem op zijn ver jaardag in 1944 opvingen. In 1988 schreef Sherman overi gens een artikel over zijn landing VERVOLG PAG. 11 Oud Ie piloot Eric Sherman tussen de Tholenaren die hem 46 jaar geleden in fen, mevrouw J.M. Schot-Bijl (rechts) en de heer L. Kegge, links mevrouw de Hofstraat aantrof- P. Steyns-van Dijke.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1