THOLENDERWIJS Dat was even schrikken informatierubriek van de gemeente tholen Examens FOLDERS VERKRIJGBAAR OVER: WIJZIGING OPHAALSCHEMA REINIGINGSDIENST I.V.M. HEMELVAARTSDAG INZAMELING LANDBOUWPLASTICS HOUDT U VAN UW HOND, NEEM DAN ZELF DE STRONT!! OUD PAPIER BEWAREN GRONDSTOFFEN SPAREN WAT LIGT TER INZAGE? GEVRAAGD: BESTUURSLEDEN VOOR KINDEROPVANG OP THOLEN Vierde lustrum verenigde zeven van koren Jubileumfestival OVM Vossemeer eiland- bewoners^^W Donderdag 17 mei 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT HET DEKLARATIEFONDS: Ook bij een laag inkomen met een aantal activiteiten mee blijven doen!!! HET BUFFERFONDS: "Een financiële bijdrage voor eenmalige voorzieningen voor mensen met een laag inkomen". GOOT SPREEKUUR B EN W medewerker m/v Excursies r— door j. van der slikke 1 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Het deklaratiefonds is een fonds bedoeld om Tholenaren met een minimum-inkomen (of net iets meer) tegemoet te komen bij het beta len van abonnementen, contributies, ouderbijdragen, cursusgelden en bepaalde andere kosten. Het bufferfonds is een fonds bedoeld om Tholenaren met een besteedbaar inkomen op minimumniveau (of net iets meer) bij tegen slagen, op basis van individuele omstandigheden en voor wie ande re voorzieningen geen hulp (meer) bieden, eenmalig financieel te ondersteunen. Te denken valt aan de vernieuwing van meubels, wasmachine of koelkast, extra kleding en schoeisel, extra kosten als gevolg van ziekte voor zover die niet vergoed worden door andere voorzieningen. Over het hoe en waarom Over het hoe en waarom van deze beide fondsen is door het ge meentebestuur een tweetal folders uitgegeven. Deze folders zijn met ingang van morgen, vrijdag 4 mei, op de onderstaande plaatsen ver krijgbaar: Alle postkantoren (behalve Sint-Maartensdijk), alle wijkge- bouwen Groene Kruis, Gemeentehuis, Stichting 'Beter Wonen', alle dorpshuizen, bibliotheken, alle huisartsen en tandartsen, kantoorge bouw Federatie Maatschappelijke Dienstverlening en het Arbeids bureau. De folders geven antwoord op diverse vragen: Wat is het buffer- en declaraitefonds? Voor wie zijn de fondsen bedoeld? Voor welke uit gaven gelden de fondsen? Hoe groot zijn de bijdragen? Hoe kan ik een aanvraag indienen? Hoe vindt de uitbetaling plaats? Nadere informatie Mogelijk dat u na het lezen van de folders toch nog vragen hebt over deze gemeentelijke voorzieningen. Neem dan contact op met een van de medewerkers van het bureau sociale zaken: tel. 01666-8217, 8218, 8230. Ook kunt u even langskomen voor een vrijblijvend ge sprek op maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Op donderdag 24 mei is het Hemelvaartsdag. De vrijdag daarop vol gend zijn de gemeentelijke diensten en bedrijven gesloten, als ge volg waaryan er ook dan geen huisvuil wordt opgehaald. Voor de week te begirtnèn Trtet maandag 21 mei geldt het on derstaande aangepaste ophaalschema: Maandag 21 mei: Tholen-stad en de buitenroute oost; Dinsdag 22 mei: Tholen-Dalempolder, Poortvliet (totaal), Oud- Vossemeer en de buitenroute west; Woensdag 23 mei: Sint-Annaland, Scherpenisse (totaal), Sint- Maartensdijk en Stavenisse. Op donderdag 24 en vrijdag 25 mei is de gemeentelijke stortplaats 'Tuttelhoek' de gehele dag gesloten. Alhoewel de industrialisatie van Tholen langzaam op gang komt, is Tholen bij uitstek nog steeds een agrarische gemeente. De laatste decennia is het gebruik van landbouwplastics steeds meer toegeno men. Alhoewel de kwaliteit van deze plastics van dien aard is dat er sprake is van meermalig gebruik, komt er een moment dat de landbouwer er vanaf wil. Vaak komt dit materiaal in de bodem te recht of - erger nog - wordt het verbrand. Vanwege de samenstel ling is dit zeer schadelijk voor het milieu. In samenwerking met een bedrijf, dat van dit plastic opnieuw te ge bruiken materialen maakt, organiseert het gemeentebestuur een in- zamelingsaktie van landbouwplastics. Het gaat hierbij overigens uit sluitend om de volgende landbouwplastics: - zwarte kuilfolie (het welbekende landbouwplastic); - lege veevoederzakken en - lege kunstmestzakken. Deze landbouwplastics kunnen tijdens de openingstijden van stort plaats "Tuttelhoek" via een apart geplaatste container kosteloos worden ingeleverd. Van belang is nog dat het plastic zelf geen ste nen, landbouwvoorwerpen, gereedschappen, hout, textiel e.d. mag bevatten. Een normale verontreiniging van zand en stro is geen probleem. EEN SCHOON MILIEU OP THOLEN IS UW EN ANDERMANS BELANG! HOND IN DANK U De rubriek "Tholenderwijs" kent u ongetwijfeld als een vriendelijke informatiemogelijkheid van de gemeente. Elke week opnieuw wijzen wij u op zaken die voor het gemeentebestuur, maar in het bijzonder voor u van belang zijn of kunnen zijn. We doen dat altijd in keurige bewoordingen, ondanks het feit dat we wel eens de neiging hebben zaken wat harder onder uw aandacht te brengen dan dat het ge beurt. Gaat het over hondenuitwerpselen, dan vragen wij uw aan dacht meestal onder het kopje "Hond in de goot". Deze vriendelijke benadering laten we nu eens voor een keer varen. Bewust is gekozen voor de tekst: Houdt u van uw hond, neem dan zelf de stront! Deze veelzeggende leus hebben we in dit artikel ver werkt ter bescherming van de gemeentelijke plantsoenarbeiders. Het zal u duidelijk zijn dat we thans zitten in de groeiperiode van het gras. Diverse plantsoenarbeiders hebben dan ook een weektaak in het maaien van de vele tienduizenden m2 gazons, sportvelden en lig- weides. Helaas moeten we vaststellen dat de openbare grasvelden, maar ook de speelplaatsjes en -terreintjes voor kinderen vol liggen met uitwerpselen van honden. Het 'bruine ongemak' vliegt de bedie ners van de grasmaaiers dan ook letterlijk om en tegen de oren. Op de keeper beschouwd is het in feite een grof schandaal dat eigena ren van honden hun huisdieren zo gemakkelijk op de eerste de beste (openbare) plaats hun behoefte laten doen. Zij maken zichzelf en he laas hun huisdier weinig geliefd bij anderen. Het is puur een mentali teitskwestie van de eigenaar. Iedere hond kan geleerd worden de behoefte te doen in de goot. Wij verzoeken hen die het aangaat eens wat meer rekening te houden met een ander. Desnoods gebruikt u uw eigen gazon voor het beoogde doel. Of vindt u dat vies? De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 21 mei 1990 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen en J. van der Jagt houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Het spreekuur van wethouder J. Versluijs komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666 - 8330. Veertig jaar geleden produceerde elke Nederlander gemiddeld 120 kg huisvuil per jaar. Nu is dat 350 kg per persoon. Nog elk jaar wordt de aangeboden hoeveelheid afval groter. In 1987 nog 10% meer dan in 1986. De capaciteit van de verbrandingsinstallaties en de be schikbare stortplaatsen is niet meer toereikend om deze enorme hoeveelheden afval te verwerken. Bovendien zal de prijs van de af valverwerking nog aanzienlijk stijgen. Huisvuilscheiding aan de bron is de oplossing! Ons huisvuil bestaat nog altijd voor 23% uit oud papier en -karton. Te veel bruikbaar oud papier komt nog bij het huisvuil terecht. Het huisvuil bevat ook niet bruikbaar papier zoals: gebruikte luiers, maandverband, zakdoeken, levensmiddelenverpakking met een co ating van plastic of alluminium, melk- en vruchtensappenkartons e.d. Dat deze sterk vervuilde papierfractie in het huisvuil blijf is niet echt een ramp. Met name in de gebieden waar het huisvuil de ver brandingsoven ingaat, bevordert het het verbrandingsproces. De oud-papierophalers in de gemeente Tholen treffen echter ook vaak dit niet bruikbare papier aan bij hun maandelijkse ophaalroute. Dat dient in ieder geval te worden voorkomen. In Nederland wordt ruim 50% van al het gebruikte papier weer inge zameld voor hergebruik. Met dit hoge percentage is ons land wereld kampioen! Dit terugkeerpercentage kan nog veel hoger. De 100% halen we nooit, omdat zoals we al eerder opmerkten er ook sprake is van niet bruikbaar oud papier. Maar 70% moet haalbaar zijn. Wat wordt er van oud papier en -karton gemaakt? Over het gebruik van de grondstof oud papier en -karton voor allerlei nieuwe papiersoorten bestaan misverstanden. Velen denken dat er alleen 'kringlooppapier' van gemaakt wordt. Niets is minder waar! Zeer veel verschillende papier- en kartonsoorten worden gedeeltelijk of grotendeels uit oud papier vervaardigd. Zo bestaat golfkarton voor 99% uit oud papier, massief- en vouwkarton voor 85%, pak papier voor 75%, sanitair papier voor 65% en krantenpapier voor 50% uit oud papier. Waarom dient het hergebruik van oud papier bevorderd te worden? Oud papier en karton gebruiken als grondstof betekent: grondstoffen besparen energie besparen minder proceswater het milieu sparen door hergebruik deviezen sparen (minder import van cellulose) werkgelegenheid scheppen voor grondstoffen minder afhankelijk van het buitenland de afvalberg verminderen (minder aanbod van huisvuil). De Thoolse situatie Het ophalen van oud papier en -karton is in Tholen veelal een zaak van verenigingen en instellingen. In elke woonkern wordt oud papier opgehaald op vaste tijdstippen per maand. Voor de verenigingen en instellingen betekent dit een leuk spaarpotje. Helpt u die verenigin gen door zóveel mogelijk het papier aan de bron te scheiden en apart aan te bieden. Zoals u hebt kunnen lezen is niet alle oud papier bruikbaar. Houdt u daar ook rekening mee. Biedt het papier in compacte bundels aan en voorkom bij wind het verwaaien door de straat en in de plant soenen. Oud papier bewaren grondstoffen sparen! Bouwen in afwijking van bestemmingsplan. Er is een aanvraag om bouwvergunning ingediend door de heer L. van Zetten, Gladiolenstraat 16 te Sint-Maartensdijk voor het bouwen van een bijkeuken op het perceel kadastraal bekend Sint-Maartensdijk, sektie N, nummer 1143, plaatse lijk gemarkt Gladiolenstraat 16. Dit plan is niet in overeenstemming met het ter plaatse gel dende bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vergunning te verlenen voor onderhavig bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 18 mei 1990 tot en met 31 mei 1990 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethou ders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelij ke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 17 mei 1990. De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Uit een onderzoek Is gebleken dat er in de gemeente Tholen behoef te is aan kinderopvang. De gemeente krijgt van het rijk financiële middelen om te starten met kinderopvang. Om de kinderopvang op Tholen op een juiste manier vorm te geven, zal er zo spoedig mogelijk een Stichting Kinderopvang worden op gericht. De doelstelling van de Stichting Kinderopvang is: - het doen opstarten en in stand houden van een gastouderproject in alle kernen van het eiland Tholen; - het doen inrichten en in stand houden van een kinderdagverblijf, (in beginsel voor halve dagen). Voor deze stichting hebben wij een aantal bestuursleden nodig. Bij deze willen wij mensen oproepen die 1) belangstelling hebben voor deze nieuwe organisatie 2) affiniteit hebben met kinderopvang 3) beschikken over óf financiële óf een pedagogische óf een admi nistratieve achtergrond, gezien de diversiteit van de werk zaamheden. Voor verdere informatie en/of kandidaatstelling als bestuurslid kunt u contact opnemen met Ingrid van Luinen, namens de gemeente Tholen lid van de werkgroep kinderopvang, tel: 01666 - 8317. Wij verzoeken u binnen 3 weken te reageren. Bij het bureau registratuur van de afdeling Interne Organisa tie ter gemeente-sekretarie kan geplaatst worden een voor 24 uur per week De werkzaamheden bestaan o.a. uit het registreren van de inkomende en uitgaande post, het uitlenen van dossiers, het behulpzaam zijn bij de dossiervorming en het samenstellen van de knipselkrant. Functie-eisen: Bezit van diploma mavo-4 (d-niveau); het volgen van de cur sus S.O.D. I is verplicht. Salariëring: Aanlooprang schrijver-A minimum-salaris f 1332, maxi mum f 1677,47 bruto per maand. Functierang hoofdschrijver minimum-salaris 1360,42 maximum f 1784,84 bruto per maand. Beneden de leeftijd van 22 jaar wordt jeugdaftrek toegepast. Sollicitaties te richten aan het college van burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint- Maartensdijk, vóór 28 mei 1990. Johan Sturris en Hans Vroegop met hun inktvis. VERVOLG VAN PAG 1 kennis II afgenomen, dinsdag was het vak biologie aan de beurt, woensdag wiskunde en Engels, vandaag handelskennis I en aardrijkskunde, vrijdag Neder lands (schrijfvaardigheid) en Frans. Aanstaande maandag volgt natuurkunde en Duits, dinsdag geschiedenis en woensdag maat schappijleer. De leerlingen kun nen om half zes via de televisie kennis nemen van de goede ant woorden. Vorige week moest bij de vele ein dexamenkandidaten nog even de druk van de ketel. De jongens en meisjes van de Christelijke Mavo deden dat met een bustocht naar Den Haag. 's Ochtends werd over de Pier gewandeld en wat gewin keld, waarna zij naar het Omni- versum gingen voor de fascinerende film 'To the Limit', daarbij konden zij op dat immen se scherm zien tot welke prestaties op sportgebied een mens in staat kan zijn. Na de lunch werd Duin- rell in Wassenaar bezocht en daar genoten de 55 kandidaten en de meegereisde docenten op ont spannen wijze van de laatste 'vrije' uren. De dag werd met een gezamenlijk etentje in Lage Zwa luwe besloten. Dat werd aange vuld met speeches en bloemen voor diegenen die ze verdienden. Donderdags tevoren had de jeugd zich al uitgeleefd in en rond de school met spandoeken e.d. Bij aankomst aan de school werd de dag gezamenlijk besloten waarna iedereen met de bus werd thuisgebracht. De 30 LHNO- kandidaten en 24 Mavo kandidaten van de TSG bliezen in Rotterdam stoom af in Tropicana. Maar 's ochtends bekeken zij eerst vanaf de rondvaartboot van de Spido de bedrijvigheid in de Rot terdamse havens. Er was nog gele genheid om de jubilerende stad te bekijken, maar daarna was het de beurt aan het tropisch zwempa radijs. Daar ging men 'totaal uit z'n bol, er kwam immers nog spanning ge noeg de komende weken. De schoolexcursie werd in de school afgesloten met een gezellige maal tijd, bereid door docenten en leer lingen in het kooklokaal. Eeuwfeest museum. Het Stede lijk Museum in Vlissingen bestaat honderd jaar. Ter gelegenheid daarvan zijn er dit jaar vier bij zondere exposities: t/m 30 sep tember De collectie gegroepeerd, van 23 juni t/m 27 augustus De kunstkring Het Zuiden, van 30 ju ni t/m 30 september De oudheid kamer anno 1895 en van 1 t/m 30 september Constantin Guys. Zeven zangverenigingen werkten zaterdagavond in de N.H. Kerk te Tholen mee aan de viering van het feit, dat 20 jaar geleden de vere nigde koren van Tholen en St. Philipsland werden opgericht. Ds. A. van Herk, hervormd predi kant uit St. Annaland, begroette in de monumentale kerk naast de luisteraars de uitvoerenden: Can- ticum o.l.v. Iz. Riedijk, Immanuël o.l.v. Iz. Riedijk, Laudate Domi- num o.l.v. P. Heijboer, Maranatha o.l.v. C. van Dis, VZOS St. Anna land o.l.v. J. van Broekhoven en VZOS St. Philipsland o.l.v. J. Wesdorp. De samenzang van Psalm 47:1-4, Psalm 25:2 en 3, Gezang 149:1, 2 en 3, Psalm 108:1-2 en Gezang 150:1-2 werd begeleid door orga- niste mevr. Hage-v.d. Velde. De verenigde koren voerden eerst o.l.v. Joh. van Broekhoven en met orgelbegeleiding van Paul Heij boer de nummers In grazige wei- den(componist J. van Ingen-Schenau), Be still my soul(Jean Sibelius) en Psalm 25:1 (bewerking Claude Goudimel) uit. Aan het eerst stuk(In grazige weiden) werkten de belangstellen den mee met het zingen van een nummer ter afwisseling van de verenigde koren. Canticum o.l.v. dirigent Riedijk trad alleen op. Uitgevoerd werden Psalm 111 van Pieter Hellendaal, Ecce quomodo moritur van Jacob Handl en De heilige stad van Adams. Ook Laudate Dominum o.l.v. Paul Heijboer kwam zelfstandig aan bod met drie nummers: Psalm 134 van Goudimel, 'k Sla naar 't ge- bert mijn ogen heen(een Schotse psalter) en Christus onze Heer verrees van Davidica. Dezelfde dirigent leidde ook het tweede optreden van de verenigde koren, waarbij eveneens drie stuk ken werden uitgevoerd: Tollite Hostias van Saint Saëns, Verleih' uns Frieden van Mendelssohn, waarbij Piet Bout een solo voor zijn rekening nam en tenslotte O sing a new song to the Lord van Jackson. Na de sluiting door ds. Van Herk volgde er bij de uitgang nog een collecte. Sponsortocht De Bongerd. Do centen van hno-school De Bon gerd uit Steenbergen hebben een sponsor-fietstocht gehouden ten behoeve van de drie adoptiekinde ren (Foster Parents Plan) van de school. De leraren maakten een 100 km lange tocht langs de plaat sen waar hun leerlingen wonen, o.a. ook Oud-Vossemeer, Sint- Philipsland en Anna Jacoba- polder. Johan Sturris en Hans Vroegop deinsden terug toen ze dinsdag avond hun fuiken in de Ooster- schelde ter hoogte van de schiet baan aan de Molendijk in St. Annaland kwamen bekijken. Een vreemdsoortige vis blies hen ver vaarlijk toe. Het was een inkt vis en ze besloten die de volgende dag maar op te halen. De paling namen ze mee en de krabben gin gen er alvast uit. Maandag had den ze bijna vijf kilo paling gevangen, maar de vangst van de inktvis sloeg alles. Zoiets hadden de twee jonge vissers nog nooit meegemaakt. Bij Burgh Haamstede werd een soortgelijke opmerkelijke vangst gedaan met een garnalennetje. De inktvis wordt ook wel zeekat of zeepia genoemd. De Oud-Vossemeerse Muziekvere niging bestaat 65 jaar. Dat wordt zaterdag gevierd met een festival en fancy-fair, een jubileumconcert en een feestavond. Alle activitei ten vinden plaats in de bedrijfshal van Barenbrug aan de Molenweg, waar iedere belangstellende wel kom is. 's Middags om twee uur beginnen de concerten van de gastverenigin- gen, die aansluitend een muzikale rondwandeling door het dorp ma ken. Medewerking verlenen Con cordia Sint-Philipsland, Euterpe Sint-Maartensdijk, Kon. Concor dia Tholen, Kon. fanfare Accele rando Sint-Annaland, Semper Crescendo uit Nieuw-Vossemeer, Volharding en Amicitia uit Steen bergen en natuurlijk OVM. 's Avonds om acht uur geeft OVM een jubileumconcert ter gelegen heid van het dertiende lustrum. De presentatie is in handen van Sarien Bout-Sakko. Voorafgaand aan het concert wordt de nieuwe kleding voor de majoretten ge toond. Aansluitend is er een feestavond met Greg Meadow en een muziekgroep. Stiefouder. Onder het thema 'Stiefouder zijn, je wist toch waar je aan begon' organiseert Fiom- Zeeland op 23 en 30 mei en 6 juni thema-avonden voor stiefouders en stiefgezinnen. Dat gebeurt in het Fiom-gebouw in Middelburg. Toon probeerde er nog een handeltje van te maken en bood Henk een flink bedrag aan als hij de zaak liet zitten. Toen werd Henk pas echt kwaad. "Denk jij dat je met je zwarte geld alles naar je hand kunt zet ten? Dan ben je bij mij wel aan het verkeerde adres. Toon begreep wel, dat dit voorstel zijn zaak niet ten goede kwam. "Zo," zei Henk, "nu ga ik mijn chef even waarschuwen en jullie wach ten hier tot ik terugkom. En wee je gebeente als er iets veranderd is als ik terugkom." Die waarschuwing was volkomen overbodig, de mannen bleven verslagen achter. Maar na een poosje bedacht Toon dat Piet wel f. 2900,- van hem in zijn zak had en dat hij waarschijnlijk zonder tarwe weg zou moeten en dan ook nog zijn geld kwijt was. En wie weet hoe veel boete hij nog moest betalen, als het daar tenminste mee afliep. Piet zou ook wel een boete krijgen, maar die had dan het geld nog. Dus vroeg hij Piet eerst heel onderdanig of hij zijn geld terug kon krijgen. Maar Piet kon erg van streek wezen; als het op geld aankwam dan had je een kwaje aan hem. Brutaalweg zei hij: "Man, ik heb je die tarwe toch op de wagen geleverd. Dat ze dan in beslag genomen wordt kan ik toch niet helpen. Dat had net zo goed onderweg kunnen gebeuren." Toon besefte dat hij in een akelige underdog positie terecht was geko men. Hij probeerde nog wat op het gemoed van Piet te werken door hem er op te wijzen dat er op zulk geld toch geen zegen kon rusten. Maar dat had helemaal geen uitwerking, want iedereen wist wel dat Toon zelf nooit gevraagd had waar het vandaan kwam en hoe hij er aangekomen was. Hij begreep wel dat hij geen enkel machtsmiddel aan kon wenden, want wie kon je nu in zo'n zaakje betrekken. En dat wist Piet ook drommels goed. Er bleef hem niets anders over dan Piet in een onbewaakt ogenblik te overvallen en te proberen het geld uit zijn zak te halen. Maar het leek wel of die het ook door had, want hij verloor hem geen ogenblik uit het oog en hield krampachtig zijn hand op zijn broekzak. Henk was inmiddels bij het huis van Thijs aangekomen en daar was al iemand van de ondergrondse met een vrachtauto van het ministerie van voedselvoorziening gearriveerd. Thijs werd hartelijk be dankt voor zijn hulp eij Henk reed met de chauffeur naar de boerderij van Piet Maas. De twee mannen keken heel vreemd op toen Henk eraan kwam met een auto met chauffeur van het ministerie. Heel gedwee laadden ze de zakken over en waren er toen helemaal van overtuigd dat ze de klos waren. Nadat het graan overgeladen was vertrok de auto. Henk schreef een vervoerbewijs en gaf dat aan de chauffeur. Echter kon het allemaal niet toegaan. Henk bleef met de twee mannen over. Voor dat hij wegging zei hij, dat hij de volgende dag wel terug zou komen om de zaak af te werken. Zo liet hij de twee achter. Hoe ze de financiële problemen verder opgelost hebben is niet bekend. Thuisgekomen vond Henk zijn vrouw nog op. Zij was erg blij dat hij er weer was, maar smeekte hem om toch vooral voorzichtig te zijn. De volgende dag ging Henk nog eens bij Piet Maas langs om de zakken te tellen. Piet was op merkelijk stil en sloofde zich uit om Henk ter wille te zijn. Hij zal wel nooit begrepen hebben, waarom hij naderhand nooit meer iets van deze zaak hoorde. De eerste jaren van de bezetting had Kees zijn bedrijf nog vrij normaal kunnen uitoefenen. Hij had personeel genoeg. Merien Osseweier was niet teruggekomen na de oorlog. Hij was in de mobilisatie in de Betuwe terecht gekomen en had daar kennis gekregen aan een jonge wedywe, die alleen op een klein boerderijtje zat. Hij had daar soms tijdens zijn verlofdagen al eens geholpen en op den duur kwam hij dikwijls al niet eens meer met verlof naar huis, maar bracht die dagen daar door. Kort na de oorlog waren ze getrouwd. Kees en Jaantje hadden graag de uit nodiging aanvaard om daarbij aanwezig te zijn. Ook Teeuw de Fouw was niet teruggekomen. Zijn omgang met Lientje was van dien aard geworden, dat ze nadat Teeuw gezond en wel na de oorlogsdagen thuisgekomen was, zo gauw mogelijk willen trouwen. Maar het probleem was een woning. Dat vormde voor menig jong stel een groot struikelblok. Vooral de arbeiderswoningen waren niet zo groot dat je er met meer dan één gezin in kon wonen. En bovendien had men dikwijls vrij grote gezinnen. Noodgedwongen gebeurde het nog wel eens, maar dat werd dikwijls ook doffe ellende. Teeuw en Lientje wilden dan ook persé een eigen woning. En die kans kwam, want Mas Verhulst had bij zijn boerderij een heel rijtje arbeiderswoningen staan. En zijn oudste arbeider was er met ingang van maart mee gestopt en was in een heel klein huisje op het dorp getrokken en Mas wist best dat Teeuw uit een goed nest kwam en ook Lientje stond goed aange schreven. En dan was er altijd wel een gedienstige geest te vinden die bij de één of andere gelegenheid de jongelui zo terloops even vertelde, als ze zin hadden om te trouwen, dat ze misschien dan wel eens met Mas Verhulst konden gaan praten.Kijk, dan hoefde Mas dat zelf niet aan te kaarten, want dat stond weer niet tegenover Kees van der Linde. En hij hoefde Teeuw ook nog niet te laten merken dat hij hem eigenlijk wel graag wil de hébben, want dan kon die daar nog weieens profijt uit proberen te trekken. Teeuw nam overigens alle vormen in acht en besprak de zaak eerst met Kees van der Linde. Die wilde Teeuw geen strobreed in de weg leggen. Hij begreep drommels goed dat de jongelui wilden trouwen en hij kon toch niet voor een woning zorgen. En hij kon zijn werk zonder Teeuw goed rondzetten, want Bram de koeiewachter was inmiddels ook te oud geworden om beneden het volle loon te werken. Dus die kon de plaats van Teeuw innemen. Gilles bleef voorlopig thuis. Hij was nu al een hele tijd van huis geweest en iedereen vond het fijn dat hij nu eens een tijd thuis was. En dat vond hij zelf ook wel, maar zowel hij als zijn vader waren toch van mening dat hij ook eens verier moest kijken dan het bedrijf van zijn vader. WORDT VERVOLGD

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5