Deskundige thuiszorg van 16 gediplomeerde gezinshelpsters Lint voorkomt last van LAKS Verdachten overval Vossemeer gepakt Lamsoren in beeld Per bus elk half uur vanuit de smalstad naar Bergen op Zoom INEMA MODE Rabobank 9 AL 45 JAAR DÈ TH001SE COURANT Geen huisvrouwen die er paar ochtendjes wat bij doen Examens Thools voortgezet onderwijs zijn begonnen Vanavond Rode Kruisloop in St.-Maartensdijk Trekpaarden in actie op Candia Eerste Doré's vallen niet mee A.J. SCHOT EN ZN. Woensdagavond komt de E.B. 32-tr) A-ft Donderdag 17 mei 1990 46e Jaargang no. 27 Na een praktijkervaring van een jaar en het volgen van een 12 middagen durende cursus, mogen 16 dames van Tholen en St. Philipsland zich gediplomeerd gezins- helpende noemen. De bijbehorende speld van de Cen trale Raad voor de Gezinsverzorging en het certificaat werden dinsdag aan hen overhandigd. Deskundige thuiszorg Lijn Sint-Annaland/Tholen verdwijnt Na bijna 70 jaar komt de busverbinding tussen Tholen en Sint-Annaland te vervallen. In de nieuwe dienstre geling van de BBA, die 27 mei ingaat, rijdt de bus van lijn 108 voortaan via Sint-Maartensdijk. Vanuit de smalstad gaat dan elk half uur een bus richting Bergen op Zoom. Inwoners van Oud-Vossemeer moeten in het vervolg met de bus uit Oude Tonge (lijn 102) naar Tholen. Wij willen iedereen hartelijk bedanken voor de zeer leuke reacties, die wij ontvingen bij de opening van onze nieuwe winkel, Botermarkt 16 in Tholen. Tot ziens, Ineke en Magda Voor de kantine op het plein van de Thoolse scholen gemeenschap (TSG), afdeling lager technisch onder wijs in Sint-Maartensdijk is een lint gespannen. Een stukje verboden terrein voor leerlingen die niet aan de eindexamens deelnemen maar wel normaal de les volgen. Antillenroute Tuinstoel ik NIEUWE HARING! ANSJOVIS ik ZEEUWSE PALING THOOLSE VISHANDEL DEZE WEEK In verband met Hemel vaartsdag komt de Een drachtbode volgende week al op woensdaga vond in plaats van don derdag. Zorgt u a.u.b. voor tijdige inlevering van berichten en advertenties, in elk ge val voor dinsdag 16.00 uur. De politie heeft twee mannen aangehouden die wor den verdacht het postkantoor in Oud-Vossemeer te hebben overvallen. De 25-jarige A.B. uit Wernhout en de 22-jarige A.H. uit St. Willebrord, beiden zonder beroep, worden vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie in Breda. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44-07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers t 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het Thoolse Jeugd Rode Kruis organiseert vanavond een Rode Kruisloop. Deelnemers kunnen 5, 10 of 15 kilometer afleggen. In schrijven kan vanaf half zeven in het Rode Kruisgebouw aan de Radda Barnenstraat. De start is rond zeven uur en omstreeks ne gen uur is het evenement afgelo pen. Voor verdere inlichtingen H. Kurvers, tel. 01662-2527. De NOS heeft dinsdag opnamen gemaakt in St. Annaland en Scherpenisse voor het televisie programma 'Het gezicht van Ne derland', waarbij ook een uitzending aan de gemeente Tho len zal worden gewijd. De ge meenteraad stelde daarvoor 30.000 gulden subsidie beschik baar op verzoek van de streek VVV eiland Tholen. Om nog lamsoren te kunnen fil men, werd er één opnamedag ver vroegd, anders is er weinig meer van de zeegroente te zien. Op de schorren in de Krabbenkreek werd mevr. J. Leinse-Moerland gefilmd bij het snijden van lamsoren, waarna ook de verkoop in de groentewinkel van Koos Hage in beeld werd gebracht. Tussendoor ging de NOS-ploeg nog even langs het praathuisje Tonhuis om de er varingen van oudere inwoners over de lamsoren te peilen. In Scherpenisse werd in de Gou den Leeuw gefilmd, waar dhr. P.J. Nelisse het bereiden en eten van lamsoren toelichtte. De verdere opnamen van Tholen volgen later. De uitzending is pas in het najaar. Bij K. Brooymans, Bartelmeetweg 6 in Tholen (hoeve Candia) kun nen belangstellenden zaterdag tussen 13.00 en 15.00 uur terecht tijdens de open dag van de stich ting Het Werkend Trekpaard Zee land. De trekpaarden zullen ingezet worden voor de late voor jaarswerkzaamheden, zoals wei desiepen, hooischudden, wieden en kunstmest strooien. Brooy mans is één van de zes Zeeuwse bedrijven die aan de open dag meewerken. De veulens en zogen de merries, die op verschillende bedrijven al te zien zijn, vormen een bezienswaardigheid op zich. "De prijs is niet meegevallen", zegt aardappelteler J. v.d. Repe uit St. Annaland, die maandag als eerste op Tholen Doré's van on der plastic heeft gerooid en gele verd op de veiling ZHZ te Barendrecht. Op het antwoordap paraat had hij prijzen tot 3,80 per kilo gehoord, maar dat bleek voor aardappelen uit de kas te zijn. Voor zijn geleverde 1080 kilo kreeg hij 1.90 tot 2.00. Van der Repe vindt het onbegrij pelijk dat hij zoveel minder kreeg. "Het waren werkelijke prachtige aardappelen, zo blank als zilver." Hij had met 15 kilo uit de roe een goede opbrengst. Het rooien op 14 mei was wel bui tengewoon vroeg. De Doré's wa ren 22 februari op het perceel aan de Plaatweg geplant en de volgen de dag onder plastic gelegd. De buitenste aardappelbedden zijn flink door de nachtvorsten aange tast. "Dat komt nooit meer goed bij", meent Van der Repe. Dinsdag zijn meerdere telers van vroege aardappelen in St. Anna land en de Weihoek met rooien begonnen. De veiling St. Anna land is van plan in de maand mei nog de eerste veiling te houden. Vijftien gediplomeerde bejaardenverzorgstersféén ontbrak er wegens ziekte) in de tuin van de Gasthuiskapel in Tholen. Vierde van rechts, staande, cursusleidster Andrea Pols. Aan deze bijeenkomst in de trouwzaal van het stadhuis aan de Hoogstraat, waar het Welzijnsor- gaan Tholen van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening is gehuisvest, was een officieel tintje gegeven, waarbij de nieuwe directeur J. van der Veer uit Zie- rikzee aanwezig was. Functionaris scholing en vorming gezinsverzor ging, mevr. A. Pols, begroette eveneens regio-coördinator A. Manni, en de leidsters Gaakeer, Suijkerbuijk en Van Midde. Mevr. Sterrenburg was wegens ziekte afwezig. De cursus 'Algemene oriëntering voor gezinshelpenden' is voor me dewerkers van de gezinsverzorging na een jaar praktijk, een verplich te cursus. "Want," zo zei mevr. Pols, "al gaat wijsheid kennis te boven, dan nog kan het bezitten van kennis over diverse zaken geen kwaad." De geslaagden zijn de dames B. van Dorst, J. Jansen-Minheere, J. Offermeijer-de Viet, L. IJzerman- Wielaard uit Tholen, M.J. Dijke, C. Goedegebuure-Baarda, L. Goedegebuure-Vermeulen, E. Hage-Hartog, A. Poot-Ligtendag en I. Pleune-Polderman uit St. Annaland, I. v.d. Made, E. Vos en W. v.d. Reest uit St. Philipsland alsmede J. Dijkema en C. Vriesma-van Dalen uit Oud- Vossemeer en mevr. A. Poot-v.d. Hoek uit St. Maartensdijk. Zij werden op de hoogte gesteld van zaken als veroudering van het menselijk lichaam, dementie, taak en plaats van de gezinshelpende in het gezin, de mogelijkheden van de voorzieningen voor ouderen in deze maatschappij en hoe om te gaan met ongewenste intimiteiten. De lessen werden door verschil lende deskundigen gegeven. Op 20 juni zal nog een bezoek aan het verpleeghuis ABG te Bergen Zoom worden gebracht. op Met deze 16 gediplomeerden is het aantal part-timers die enkele och tenden per week huishoudelijk werk bij gezinnen of ouderen ver richten, op Tholen gegroeid tot ruim 130. J. van der Veer (opvol ger van J. Stoutjesdijk) deelde mee, dat er in de regio Schouwen- Duiveland, St. Philipsland en Tholen in totaal 400 dames wer ken. De directeur zei het vervelend te vinden, dat de gezinsver zorgster vaak niet als een beroep wordt gezien. "Vervelend omdat zoiets niet bij de marktbenadering past, maar ook nog vervelend voor u als cur sisten die met zoveel inzet uw werk verricht. We zullen duidelijk moeten maken dat we als federatie wat bijzonders te bieden hébben: deskundige thuiszorg met veel kennis van het organiseren van een huishouden en van zorg en be geleiding van vaak oude mensen. VERVOLG PAG 7 voerd rechtstreeks naar Bergen op Zoom. De nieuwe dienstregeling is vanaf volgende week verkrijgbaar in de bus en op de postkantoren. Ook komt er een foldertje met extra in formatie. De nu vervallen verbin ding St.-Annaland/Tholen dateert uit de twintiger jaren, toen C. v.d. Klundert uit Oud-Vossemeer be gon met een autobusonderne ming. "Door het lijnennet iets anders in elkaar te zetten, wordt voor de zelfde kosten de kwaliteit van het vervoer beter," aldus regiochef R.J.M. Meijers van het busbe drijf. De lijn uit Oude Tonge (via Sint-Philipsland en Nieuw- Vossemeer) wordt doorgetrokken naar Bergen op Zoom (op week dagen) en rijdt voortaan ieder uur (nu nog om de twee uur). Nieuw is een sneldienst van Sint-Annaland via Oud-Vossemeer rechtstreeks naar Bergen op Zoom (dus niet over Tholen-stad). Deze lijn 109 rijdt alleen in de ochtend- en mid- dagspits en brengt reizigers in 25 minuten naar Bergen op Zoom. In Oud-Vossemeer sluit lijn 109 aan op de bus naar Oude Tonge. Op zondag en in de avonduren veran dert er niets aan de bestaande dienstregeling. Samengevat geeft de nieuwe dienstregeling de volgende busver bindingen. Uit Stavenisse elk uur naar en van Bergen op Zoom, uit Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet elk half uur naar en van Bergen op Zoom, uit Sint- Annaland elk uur (via St- Maartensdijk) naar Bergen op Zoom, uit Sint-Philipsland en Oud-Vossemeer elk uur van en naar Bergen op Zoom. Uit Tholen-stad gaan drie ritten per uur naar en van Bergen op Zoom. Daarnaast gaat er ieder uur een bus naar Oude Tonge vanuit Tho len, Oud-Vossemeer en Sint- Philipsland. Laatstgenoemde plaats houdt ook nog lijn 106 via Steenbergen naar Bergen op Zoom, maar dan is men tien mi nuten langer onderweg dan via Vossemeer. In de ochtend- en mid- dagspits worden vanuit Sint- Annaland en Oud-Vossemeer aan vullende sneldienst-ritten uitge- Advertentie I.M. Directeur A. Meloen en secretaris J. de Kerf van de examencommissie openen de envelop met examenopgaven. Docent Nederlands A. Geboers kijkt toe. Binnen is rust en concentratie ge wenst en die moet van buitenaf niet verstoord worden. "Anders krijgen we last van LAKS", legt directeur A.A. Meloen van de TSG uit. LAKS staat voor, lande lijk aktie komitee scholieren' bij wie leerlingen klachten kunnen melden. Vorig jaar scoorde ge luidsoverlast hoog. Met het lint hoopt de TSG deze zoveel moge lijk tegen te gaan. Tijdens het cen traal examen dat tot volgende week woensdag duurt, moet het lint de kantine afschermen van leerlingen die er anders de pauze doorbrengen. Maandagochtend om 10 uur be gonnen 220.000 leerlingen uit het voortgezet onderwijs in het hele land aan de laatste loodjes van hun eindexamenjaar. In de kanti ne bogen zich 27 TSG-ers over de Nederlandse tekstverklaring waar een vragenboekje bij hoorde met bijna 40 opdrachten. Meloen opende als voorzitter van de exa mencommissie de envelop met tekst en vragen, bijgestaan door secretaris J. de Kerf. Docent Ne derlands A. Geboers en docent M. Uijl mechanische techniek deel den de teksten uit. Schooldecaan De Kerf legt uit, dat de aan vangstijden van de examens een paar keer zijn veranderd. Vooraf gaande jaren begonnen de exa mens een uur eerder maar wegens de zogenaamde 'Antillenroute' is deze verlaat en zijn op de Neder landse Antillen en Aruba de exa mens vervroegd. (Gebleken is dat in 1989 examenopgaven naar deze eilanden werden gefaxt of gebeld waar door het 6 uur tijdsverschil de examens begonnen nadat ze in Nederland waren afgelopen). De praktijkexamens aan de TSG zijn vorige week al afgerond. Vol gens Meloen waren de omstandig heden beter dan vorig jaar toen het in de praktijklokalen erg heet was wegens de zomerse tempera turen. Kandidaten van het vak bouwtechniek namen alvast een voorzetje op de komende zomer. Zij maakten een houten tuinstoel of (afhankelijk van het niveau) een tuintafel. Wat de theorie betreft, werd maandagmiddag het vak handels- VERVOLG PAG. 5 (zie de advertentie op pagina 3) Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Telefoon: 01660-2540-2792 Kleine kernen. Gedeputeerde van onderwijs mr. J.A. de Boe uit Poortvliet opent woensdag in het dorpshuis d'Ouwe Schööle in Re- tranchement de manifestatie klei ne kernen. Burgemeester M.L. Everaers van Sluis en gedeputeer de mevr. E. Maris-Koster komen ook aan het woord, de laatste over het provinciaal beleid voor kleine kernen. Provisie acceptgiro's gemoederen bezig houdt Computerclub is een feit Huis en Heem wil monumen tencommissie Thoolse Rec-cursisten praten met minister Ritzen Politie zoekt cocaïne tussen sap in bedrijfsverzamel gebouw Gisteren zondagsdienst in Lie- vensberg Regen en wind hielden fietsers zaterdag thuis, maar vana vond beëindigen 588 deelne mers wandelvierdaagse in Sint-Annaland De Spetter terpolo start met wa- L.A.M. Elenbaas bestuurder kampioen Voetballers Ter Tolne vijfde en dammers elfde in landelijke titelstrijd ALLE MENSEN TEZAMEN ZIJN HOE MEER ONT WIKKELD, HOE MEER KOMEDIANT Dit nummer pagina's bestaat uit 18 Van de buit van 10.000 gulden is niets teruggevonden en de politie is ook niet duidelijk, waar het geld is gebleven. De rijkspolitie in Oudenbosch kwam de twee man nen op het spoor naar aanleiding van overvallen op de postkantoren van Stampersgat en Hooge Zwa- luwe, waarbij ook enkele tiendui zenden guldens werden gestolen. Evenals in Oud-Vossemeer wist men daar onder bedreiging van een vuurwapen geld te bemachti gen. Bij het onderzoek werkten de po litiekorpsen van Oudenbosch, Tholen, Made en Zundert, alsme de de districtsrecherche uit Breda samen. De twee verdachten zijn bekenden van de politie die aan de signalementen voldeden. Zij heb ben echter nog niet bekend. B. woonde alleen in Wernhout, H. officieel nog bij zijn ouders in St. Willibrord, maar in de praktijk verbleef hij veel bij B. De eerste overval gebeurde 6 april in Hooge Zwaluwe door drie mannen, waarbij later een gesto len auto werd teruggevonden. Op 10 april werd het postkantoor in Stampersgat door één man over vallen. Hij ontkwam in een gereed staande auto, waarin mogelijk een tweede man zat. Het postkantoor in Oud- Vossemeer werd 26 april beroofd door één overvaller. Met ingang van mei 1990 zal de voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer ing. L.A.M. Elenbaas zijn funktie als lid van de beheerscolleges van onze bank na 39 jaar afsluiten. In verband met dit afscheid wordt aan de heer en mevrouw Elenbaas op donderdag 17 mei a.s. een receptie aangeboden in "Het Holland Huis", Laban Deurloostraat 28 te Scherpenisse. Leden, cliënten, vrienden en bekenden zijn daar van 20.00 uur tot 22.00 uur welkom om persoonlijk afscheid te nemen van de heer Elenbaas als voorzitter van de Raad van Toezicht van de Rabobank St. Maartensdijk. In verband met dit afscheid zijn onze kantoren op donderdag 17 mei a.s. vanaf 12.00 uur gesloten. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1