Meer mensen helpen aan gezonde organen GVT St.-Annaland wil drie plaatsen erbij Nee toch, 'k et elemael nie verdiend Huis en Heem wil monumentencommissie Nieuwe dokter in het ABG Computerclub is een feit Zes gegadigden broccoliteelt Donderdag 17 mei 1990 EENDRACHTBODE, DE THOQLSE COURANT 13 Lievensberg maakt regels orgaandonatie "Waarom denken mensen wel aan een uitvaartverze kering en niet aan een codicil als uiting van verant woordelijkheid voor de medemens?" Deze vraag stelde hoofd patiëntenzorg R. Bakker van ziekenhuis Lievensberg gisteravond tijdens de presentatie van het protocol orgaandonaties. Het dragen van een codicil ('n kaart waarop de drager ervan verklaart na zijn dood organen af te willen staan voor transplantatie) neemt weliswaar toe, maar in de ziekenhuizen bestaan nog steeds wachtlijsten voor bijvoorbeeld nieren en hoornvliezen. Vereniging blijft Vrederust steunen Provincie stoot de Kreekweg af Leiden-Rotterdam Bergse Kiwanisclub schenkt zonwering aan gezinsvervangend tehuis Het bestuur van het gezinsvervangend tehuis (GVT) aan de Annewas in Sint-Annaland heeft bij de provin cie een verzoek ingediend om te mogen uitbreiden met drie plaatsen. Voorzitter P. van Belzen maakte dat maandagmiddag bekend. Hij kreeg toen uit handen van G.P.A.M. Uytdewilligen van de Kiwanisclub afde ling Bergen op Zoom zonwering voor het GVT aan geboden. Mevrouw Mosselman-Jeroense wordt Thoolse moeder van het jaar Voor de vijfde keer gaf het bestuur van de Onderne mersvereniging Tholen extra glans aan Moederdag door een speciale Thoolse moeder in het zonnetje te zetten. Het werd mevrouw Mosselman uit de Hof straat. De Thoolse moeder van het jaar, mevr. Mosselman-Jeroense uit de Hofstraat met haar royale fruitmand. Links Ella den Doelder, die mevr. Mosselman opgaf. Rechts mevr. Aalbrechtse, voorzitter van de ondernemersvere niging. Bij ons bent u aan het juiste adres als 't om uitgekiend sparen gaat met hoge rente." w.a. donken CDKBonk Voorzitter Heybroek: geen waakhondfunctie Hotel Zeeland Na een ongeval met dodelijke af loop vormt de donatie van een of meerdere organen geen probleem wanneer de overledene een codicil draagt. "Als dat niet het geval is, vragen wij de nabestaanden of er een orgaandonatie mag plaatsvin den. Dit ligt op zo'n moment vaak moeilijk. Als je er geen regels bij hebt, levert dat problemen op en hebben we de neiging die vraag niet aan de orde te stellen," aldus Bakker. Om toch meer mensen te kunnen helpen aan gezonde organen heeft een werkgroep het protocol or gaandonatie samengesteld voor degenen die bij een donorproce dure betrokken kunnen worden, zoals directie, behandelend arts, verpleging, officier van justitie. De handleiding geeft 'een over zicht van de criteria en procedures die van belang zijn op het mo- Bij de medische dienst van het ABG in Bergen op Zoom is sinds kort dokter L. Derikx werkzaam als toegevoegd arts. Mevrouw De rikx zal in de toekomst als plaats vervanger werken in bejaardentehuis De Vossemeren in Nieuw-Vossemeer en in huize Sint Catharina in Bergen op Zoom. Voorlopig werkt dokter Derikx in het ABG op de afdelingen van de doktoren Blokland en Veelenturf. De Vereniging tot Christelijke Ver zorging van Geestes- en Zenuw zieken in Zuid-West Nederland blijft projectmatige ondersteu ning geven aan de psychiatrische ziekenhuizen Vrederust en Zee land. Dat besloot het bestuur me de naar aanleiding van vragen in de vorige jaarvergadering. Op de agenda voor de komende jaarver gadering, op 31 mei, staat een ver zoek van Vrederust om steun in verband met aanschaffingen ten behoeve van de pastorale dienst. De vereniging telde eind vorig jaar 7.889 leden en had een vermogen van ruim 680.000 gulden. Over 1989 werd een batig saldo behaald van f. 56.493,-. Overigens werd het afgelopen jaar aan ziekenhuis Vrederust ruim 36.000 gulden bij gedragen. De gemiddelde contri butie steeg van f. 10,18 naar f. 10,34. Zowel Vrederust als het psychia trisch ziekenhuis Zeeland (PZZ) zijn gelukkig met de beslissing van de staatssecretaris van WVC om de capaciteit van Zeeland los te koppelen van de ontwikkelin gen van de capaciteit van Vrede rust. Daardoor kunnen beide ziekenhuizen de functie in het ei gen verzorgingsgebied zelfstandig invullen. In 1989 kon het PZZ be ginnen met nieuwbouw voor 28 plaatsen en deeltijdbehandeling. Namens de vereniging maakt bestuurslid C.S. Gideonse deel uit van het bestuur van Vrederust. Tijdens de algemene ledenverga dering zijn voorzitter P.G. Ver- maire en bestuurslid I.C. Hage (uit Oud-Vossemeer) periodiek af tredend. Het bestuur stelt voor hen opnieuw te kiezen. Andere Tholenaren in het bestuur zijn C. Meertens (penningmeester) en mevrouw L.A. Padt-de Visser uit Poortvliet. Hoofdcorrespondent is A. Brinkman te Sint- Maartensdijk. De algemene ledenvergadering in het cultureel centrum De Sprenge van Vrederust begint om twee uur. Gedeputeerde staten van Zeeland willen de weg tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer (Kreekweg) af voeren van het provinciale wegen net. Zowel het Thoolse gemeentebestuur als het dagelijks bestuur van het waterschap Tho- len hebben hiertegen bezwaar aangetekend. G.s. hebben overeenstemming be reikt met de provincie Noord- Brabant, om hetzelfde te doen met het Brabantse deel van de weg. Om die reden laat het beleid volgens g.s. niet toe, dat de Kreek weg alsnog op het provinciale net wordt geplaatst. Het college ziet geen overwegend bezwaar in een verschillend beheer voor deze ver binding. Ook al omdat het Zeeuwse gedeelte in beheer komt bij het waterschap en het Noord- Brabantse gedeelte bij de gemeen te Nieuw-Vossemeer. G.s. hebben dit standpunt kenbaar gemaakt aan de stuurgroep herziening we- genbeheer in Den Haag. ment dat er sprake is van een po tentiële donor'. Coördinator en lid van de werkgroep is de afde lingsmanager H. Brinkman uit Sint-Maartensdijk. Voor Lievens berg is hij degene die aanspreek baar is als een orgaandonatie plaatsvindt, ondermeer voor het afwikkelen van juridische zaken en de begeleiding van de na bestaanden. Brinkman dient van A tot Z op de hoogte te zijn van de afspraken binnen Lievensberg. Wat de transplantaties betreft is het ziekenhuis ingedeeld in de re gio Leiden-Rotterdam. De dienst urotransplant, verbonden aan het Academisch ziekenhuis in Leiden, heeft meegewerkt aan de totstand koming van het protocol. Brink man: "Het is de bedoeling dat ieder ziekenhuis zo'n protocol maakt. Dit protocol is het eerste in een algemeen ziekenhuis in het westen van het land." Tijdens de presentatie voor perso neel, huisartsen en andere werkers in de gezondheidszorg hield de heer Bakker een inleiding en gaf mevrouw M. van Gurp (coördina tor urotransplantatie) algemene informatie over orgaantransplan tatie. Neuroloog drs. P. Berntsen sprak over hersendood en na de pauze kwam de familie van een donor aan het woord waarbij pastor J. Staps een inleiding ver zorgde. De algemene leiding was in handen van de heer Brinkman, die er op wijst dat de familie die achterblijft een beroep kan doen op nazorg. "Dat kan in het zie kenhuis zelf, maar ook in de eer ste lijn door huisarts of maatschappelijk werkers die pa tiënten begeleiden. Ik hoop dat andere ziekenhuizen ons voor beeld zullen volgen." De overheid wil orgaandonatie stimuleren om het aantal donors te vergroten. Binnenkort kunnen inwoners van ons land een codicil- kaart in de bus verwachten. GVT-voorzitter P. van Belzen op de voorgrond bij de zonneschermen met achter hem dhr. G.P.A.M. Uijtdewilligen van de Kiwanisclub met zijn mede-leden Geluk, Van Tilborg en Quist, leverancier W. Mosselman en de heren Leune en Quaak van het GVT. Het tehuis heeft al wel dertien plaatsen, maar er worden er slechts tien gefinancierd. De drie extra plaatsen zouden dan ook geen uitbreiding van het complex tot gevolg hebben. Van Belzen zei verder dat het GVT onlangs de of ficiële erkenning heeft ontvangen van het ministerie van WVC. "We voldoen dus aan alle eisen; alle plaatsen zijn bezet en alle perso neelsplaatsen ingevuld." Er zijn tien bewoners, vijf full-time groepsleden en dan nog de huis houdelijke dienst. Er is al een wachtlijst, maar niettemin zouden mensen die een plaatsje in het GVT willen zich nu al moeten aanmelden, aldus Van Belzen. "In de gezondheidszorg kennen we geen korte termijnplanning. Wij willen dit tehuis handhaven voor inwoners van de gemeente." Wanneer er ruimte in het GVT zou zijn, kunnen die plaatsen aan inwoners uit de Bevelanden wor den toegewezen. Van Belzen was ingenomen met het gebaar van de Kiwanisclub. "Voor ons is het een bewijs dat de bewoners van het GVT in de Thoolse gemeenschap opgeno men worden. We horen er bij en hoe. Daarom stellen we uw gift bijzonder op prijs." Uytdewilligen (past-president, d.w.z. dat hij vo rig jaar voorzitter was) vertelde een en ander over de Kiwanisclub. Het is een serviceclub die zich tot doel heeft gesteld nuttige en menslievende taken te vervullen. De afdeling Bergen op Zoom (één van de 70 in ons land) heeft 26 le den, waarvan er 5 van Tholen ko men. De club probeert ondermeer geld bij elkaar te krijgen door de verkoop van geraniums aan fami lie en kennissen (vorig jaar werden er ruim zesduizend verkocht). De Kiwanisclub droeg vorig jaar bij aan de couveuse voor de Thoolse ambulance en organiseert jaar lijks in de Stoelemat een voorstel ling van de Bergse Die kozen de ondernemers niet zelf uit. Men werd getipt door El- la den Doelder. "Kiest U me vrouw Mosselman uit de Hofstraat. Zij is namelijk degene die mijn gezinnetje 12 jaar gele den toen ik in Tholen kwam wo nen zo goed opving. Als ik eenzaam was kon ik altijd bij haar terecht. En voor de 2 kinderen die ik toen had, Robbert en Domini que en later ook voor Michiel is ze een echte oma. Ze is een schat, want ondanks het feit dat ze ook in haar eigen gezin veel verdriet kende is ze altijd opgewekt'. Deze inzending was overtuigend genoeg voor het bestuur om zater dagmiddag naar de Hofstraat te stappen, gewapend met een grote mand boodschappen, 4 waarde bonnen van 25 gulden en 2 boe ketten bloemen, 1 voor de Thoolse moeder en 1 voor me vrouw Den Doelder. Zelf was me vrouw Mosselman nog niet thuis, maar meneer Mosselman en de aanwezige dochter Gerda waren natuurlijk verrast met dit compli ment. En hoewel Gerda haar zelf niet aanmeldde, vond ze ook dat moeder het verdiende. "Ze is echt zoals een moeder moet zijn, zorg zaam, ze staat altijd voor mijn 4 broers en 2 zussen klaar. En ook de bijna 12 kleinkinderen (in juni zijn dat er al 13) hebben er een lie ve oma aan". Meneer Mosselman, al 47 jaar de echtgenoot van de Thoolse moe der, knikt instemmend. Ondertus sen weet ze er zelf nog niets van, stapt nietsvermoedend de straat in, druk napratend met een mede- NCVB koorlid. Nog enthousiast van de reis naar Hilversum wordt ze opgewacht door A. de Bruin van de Onderne mersvereniging, en wanneer ze de fotograaf in de gang ziet, gaat haar een licht op: "Nee toch, 'k et elemael nie verdiend!" is haar reactie. Maar voorzitter Aal brechtse, en de heren Jansen, Ti- chem en de Bruin zijn er niet voor niets. Mevrouw Aalbrechtse leest de ontroerde mevr. Mosselman- Jeroense de brief van Ella voor waarna ze haar de cadeaus over handigt. De 67-jarige moeder van het Jaar, is naast moeder en huis vrouw ook enthousiast lid van 2 zangkoren en 2 vrouwenverenigin gen. En in de rest van haar vrije tijd, want die heeft ze natuurlijk wel nu haar gezin volwassen is, breit en haakt ze graag, puzzelt en rijdt met haar man als het mooi weer is, samen op de tandem. De komende dagen wordt ze be slist extra begroet op straat en aangesproken vanwege haar 'ver kiezing': "elemael nie verdiend", zoals ze zelf zegt. Maar door haar te kiezen, werden alle moeders weer eens extra in het zonnetje gezet. Operettevereniging voor de Zon nebloem. Ook wordt ieder jaar een project uitgekozen en dit keer is op Tho len gekeken om iets terug te doen voor de bijdragen die de Kiwa nisclub via haar Thoolse leden krijgt. Gekozen werd voor zonwe ring voor het GVT, waarvoor bin nen de exploitatie van het gebouw geen geld beschikbaar was. "Door dit geschenk laat u de zon buiten en toch 't zonnetje voor ons schijnen," vond Van Belzen. Hij bedankte leverancier W. Mos selman, die de zonwering gratis monteerde. Uit handen van Uyt dewilligen kreeg Van Belzen een Kiwanis-vaantje. De Thoolse Kiwanis-leden A.C. Quist, M.J.C. Geluk en A.J.H. van Tilborg wa ren bij het aanbieden, van de zon wering aanwezig, alsmede de bestuursleden J. Leune en G. Quaak van het gezinsvervangend tehuis. Leerlingvolgsysteem. De provin ciale onderwijsraad organiseert maandag in De Prins van Oranje te Goes een lezing over het leer lingvolgsysteem. Drs. J. Haar- mans (cursusleider ibo/lbo-nascholing en voor de opleidingen speciaal onderwijs) besteedt ondermeer aandacht aan de betekenis van het leerlingvolg systeem voor de zorgverbreding, het systeem als hulpmiddel ten be hoeve van meerdere zaken en de voor- en nadelen van zelfontwik- kelde en kant-en-klare leerpakket ten. De Thoolse Computer Club(TCC) is een feit. Met 17 leden was de oprichtingsvergadering donder dagavond in de Wellevaete te St. Annaland direct een succes. De le den zijn afkomstig uit St. Anna- land(8), Poortvliet(3), Tholen(2), St. Philipsland, Stavenisse, Hoo- gerheide en Bergen op Zoom(elk 1). Voorzitter is Ron Bakker uit St. Annaland, secretaris Dick de Waal uit Tholen, penningmeester Ruud Wanders uit St. Annaland. Afgesproken werd om elke eerste donderdag van de maand in de Wellevaete bijeen te komen. Tij dens de oprichtingsvergadering bleek, dat velen problemen heb ben met diverse software pakket ten. "Waarom zou je avonden gaan zweten, wanneer een ander de oplossing al heeft", zegt voor zitter Bakker. "We hebben de pro blemen al geïnventariseerd en de volgende bijeenkomst zetten we minimaal 1 personal computer neer. De leden proberen de moei lijkheden op een schijf te zetten die ze de volgende keer meebren gen. De TCC wil zich aansluiten bij de Hobby Computer Club(HCC), met 120.000 leden de - op de ANWB na - grootste vereniging van Nederland. De initiatiefne mers streven ernaar om een afde ling Oost-Zeeland/West-Brabant van de HCC te vormen. Een spaar-advies op maat voor iedereen. Kerkstraat 14 4694 BX Scherpenisse Telefoon 01666 - 2979 jg a l w spaar-adviseur: de agent van CDK-Bank. bankbedrijf van De Grenswisselkantoren Advertentie I.M. Bestuur en leden van Huis en Heem, de vereniging tot behoud van historische kernen en het landschap van Tholen, hield za terdag in zaal De Kroon in Tholen een slecht bezochte, maar niette min inspirerende ledenverga dering. Voorzitter H. Heybroek moest di verse mensen verontschuldigen. De vergaderdatum werd op een nogal vroeg tijdstip vastgesteld, aldus Heybroek, voor vermelding in de VVV-kalender! "Een tegen valler was toen, dat we toch niet in de folder stonden vermeld." De vergadering ging vooraf aan een bezoek aan het pand Ring 36 te Oud-Vossemeer, dat door Huis en Heem voor restauratie is aan gekocht. Het leek het bestuur zin vol deze aankoop te doen. Deskundige adviseurs vertelden dat het pand beslist de moeite waard is aangezien het vermoede lijk één van de oudste pandjes van Oud-Vossemeer is. Zo zitten er op deze vroegere brandstoffenhandel nog links ge dekte pannen. Zou dit pand wor den gesloopt of verbouwd, dan is het authentieke gezicht van de Ring verloren. Het is beeldbepa lend, aldus de voorzitter. Aan de uitgave van de kadastrale Atlas van Zeeland 1832 serie Tho len, deel 1 St. Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse, werd financiële steun verleend. Alle foto's van Huis en Heem werden gereproduceerd en gear chiveerd. De dia-serie werd al di verse malen uitgeleend. Ook de actualiteit kwam in zaal de Kroon naar voren, zo waren al le aanwezigen nogal verbouwe reerd dat hotel Zeeland totaal tegen de grond lag. Er werden vra gen gesteld over de herbouw, ze ker nu Tholen een van de beschermde stadsgezichten is. Ie dereen was zeer nieuwsgierig naar de invulling, zeker omdat dit pand aan de Kaay beeldbepalend is. Wellicht moet Huis en Heem aler ter zijn, merkte één "der aanwezi gen op, waarop de voorzitter meedeelde dat Huis en Heem geen waakhondfunctie heeft. "We me nen erop te kunnen vertrouwen, dat de gemeente Tholen in het ka der van het beschermd stadsge zicht de juiste wegen bewandelt." Wel vond de voorzitter het jam mer, dat er op Tholen nog geen Het huis aan de Ring te Oud-Vossemeer dat Huis en Heem in sa menwerking met de stichting Promotie wil herstellen. In de archieven blijkt er een stuk te bestaan van de levering van een huis en erf in 1764 door dijkgraaf en baljuw Abr. Verkouteren aan Christiaan Houke. Dit huis stond tussen het huis van de heer Van Gastel en het plein van de am bachtsheren. Het bracht 75 gul den op. Het huis werd tot 1984 bewoond door dhr. C. Lindhoudt. De gemeente Tholen doet moeite om alle mogelijke subsidies aan te spreken. Dit kost nogal wat tijd en Huis en Heem, dat ondertussen met zelfwerkzaamheid aan de slag is gegaan, blaakt van enthousias me, zei Heybroek. Dat bleek ook wel tijdens de excursie. In verband met deze aankoop werd het bestuur gemachtigd 90% van de gelden onder haar beheer te houden, terwijl voor de vereni ging 10% beschikbaar blijft. Alle aanwezigen gingen hiermee akkoord. In het jaarverslag kon men de ver dere aktiviteiten van de vereniging aflezen: in 1989 was er de geslaag de tentoonstelling over boerderij en in de Meestoof, terwijl de avond voor de bewoners waarde volle foto's opleverde, zoals van Ravensoord. monumentencommissie functio neert, ondanks het feit dat er 2 be schermde stadsgezichten zijn. D. Binkhorst meende, dat de vere niging 'meer body' moet krijgen. "Door onze ijver hebben we mis schien een 'slechte' naam verwor ven. We zullen dus een vriendelijker gezicht moeten krij gen." Over de manier waarop wordt door hem onderzoek ge pleegd. Het bestuur liet dat graag aan hem over. Aan dhr. Ruben, zeer betrokken lid van Huis en Heem, werd ge vraagd om eens onderzoek te doen naar een bundeling van pu blicaties over alle kernen en daar aanwezige monumenten. Mevr. Meerman vroeg om aan de excursie een kort bezoek aan Bui tenzorg toe te voegen, na vooraf korte uitleg te hebben gegeven over haar plannen met betrekking tot behoud van de boerderij in de Thoolse nieuwbouwwijk. Nadat eerst een stop was gemaakt bij het nieuwe Riagg-kantoor, waar architect J. Boelhouwers (adviseur van Huis en Heem) uit leg gaf, volgde een kijkje bij Bui tenzorg om daarna het pandje in Oud Vossemeer te bezichtigen. Tijdens de tweede voorlichtings avond over broccoliteelt in de Wellevaete te St. Annaland heb ben zich zes telers definitief aan gemeld voor dit experiment. Zij gaan totaal 2 ha broccoli telen. Drie dachten er sterk over om dat voorbeeld te volgen, wat 1 ha meer zou betekenen. De veiling St. Annaland zou qua koeling en afzet 4 ha kunnen gebruiken, zo dat er nog belangstellenden bij kunnen komen. Half juni zal er na de oogst van vroege aardappelen geplant gaan worden, zodat de eerste broccoli op Tholen in augustus geoogst kan worden. De planten worden gezamenlijk ingekocht. Mevr. Koopmans van de Dienst Landbouw Voorlichting uit Ba- rendrecht gaf informatie over ras- sen, onkruid- en koolvliegbestrijding, bemesting, arbeidsbehoefte en sortering. Voorzitter Kooijman van de vei ling ZHZ uit Barendrecht was tij dens deze tweede bijeenkomst ook aanwezig. Het veilingklaar maken en ver pakken van de broccoli is met 340 uren per ha het meest tijdrovend. Het snijden vergt 165 u, teelt 85, verzamelen 45 en het transport 20 u. Bij een opbrengst van 10.000 kg a 2.69 en 8362 gulden toegere kende kosten blijft er met eigen mechanisatie volgens mevr. Koop- mans 18.538 gulden per ha over. De Thoolse gegadigden voor de broccoliteelt bezoeken nog een te ler in het Noord-Hollandse Wer- vershoof en de veiling ZHZ in Barendrecht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13