Inspraak aan zet Tien mille lerarenopleiding Vaartenkaarten Binnenbrand in St. Annaland Leraar technische vakken Heropening fietsveer Un paer blieë ménsen! Fietsveer Gorishoek II Fietsveer Gorishoek III Donderdag 10 mei 1990 IN HEHOEP Het dagelijks bestuur van de provincie heeft vorige week besloten tienduizend gulden toe te kennen aan de Pedago gisch Technische Hogeschool Nederland in Eindhoven. Open Leren Werving OM M ISSI i;s Bij verhuizing f Pekelsma lid van commissie sport Polyhymnia in gospelproduktie PAK EVEN UW ZAKBOEKJE \i ABDIJ Drie informatie/inspraakbijeen komsten zijn belegd voor de nota Zeeland aan zet. In de nota geeft het dagelijks bestuur van de pro vincie aan op welke punten Zee land de komende acht tot tien jaar moet worden ontwikkeld en welke elementen moeten wor den behouden. Insprekers in Terneuzen kwamen dinsdag al aan bod. Donderdag 10 mei is er een in formatie/inspraakbijeenkomst in Zierikzee, restaurant Mondra- gon. Oude Haven 13. Dinsdag 15 mei kan iedereen te recht in het provinciaal informa tiecentrum. Abdij 9, Middel burg. De bijeenkomsten beginnen om acht uur 's avonds. Leden van de projectgroep Zee land aan zet. onder voorzitter schap van gedeputeerde J.B. Ventevogel, zijn aanwezig om nadere informatie te verschaf fen. De projectgroep wordt gevormd door drie gedeputeerden en di verse (semi)provinciale amb tenaren. Voorafgaand aan de formele in spraakbijeenkomsten zijn zes in formele gespreksavonden ge houden, waarvoor de deelne mers op persoonlijke titel wer den uitgenodigd. Vrij algemeen ■daarbij was de klacht, dat Zee land in de nota te provinciaal wordt bezien en te weinig in gro ter - Europees - verband. De mo gelijkheden van de provincie zijn groot als goede samenwerkings verbanden worden aangegaan. Tot 5 juni kunnen schriftelijke reacties op Zeeland aan zet worden ingediend bij de provin cie. De reacties moeten worden gericht aan: Inspraak Zeeland aan zet, p/a provinciehuis, post bus 6001, 4330 LA Middelburg. De nota, een samenvatting er van en een samenvatting van de informele gespreksronde zijn verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, 01180-31400. Hl Maandag 14 mei, van 15.30 tot 17.00 uur, wordt in de Hogeschool Zeeland, Edisonweg 4, Vlissingen een bijeenkomst gehouden, waarop informatie wordt verstrekt over de nieuwe opzet van de deeltijdopleiding technische leraren. Voorzitter dr.ir. J.W.M.A. Houben van het college van bestuur van de Pedagogisch Technische Hogeschool Nederland in Eindhoven geeft een toelichting op het Open Leer Centrum, dat bij de Hoge school Zeeland in Middelburg moet komen. Voorzitter dr.ir. A.P. van Antwerpen van de Hogeschool Zeeland gaat in op het belang van de opleidingen voor het Zeeuwse onder wijsaanbod. Het belang voor het bedrijfsleven wordt verwoord door prof.ir. H.P. van Heel, algemeen directeur van Hoechst Holland nv in Vlissingen. De bijeenkomst, die wordt geopend door gedeputeerde mr. J.A. de Boe van onderwijs, is bedoeld voor werkers in het technisch onder wijs, bedrijfsscholen, werkgevers- en werknemersorganisaties, het bedrijfsleven en de Zeeuwse gemeenten. Aanmeldingen worden ingewacht bij het bureau onderwijs van de provincie, drs. N.R. Landsman, 01180-31416. Voor meer informatie over de deeltijd-lerarenopleiding nieuwe stijl wordt verwezen naar het artikel Tien mille lerarenopleiding in deze Abdijnieuws. IETTWS De tweede kamer uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 15 mei zitting. Vijf aanvragers voor algemene bijstand zijn het niet eens met de daarop genomen beslissing van hun gemeente-bestuur. Zij heb ben daarom beroep aangetekend bij de provincie. Om 10.00 uur wordt een Thool- se inwoner gehoord, 10.20 uur een Arnemuidse, 10.40 uur een Vlissingse, 11.00 uur een Middel burgse en om 11.20 een Borselse inwoner. Dinsdag 15 mei, 11.00 uur, hoort de hoorcommissie be stemmingsplannen bezwaarden tegen het bestemmingsplan Buitengebied van de gemeente Kapelle. De gewestelijke raad voor Zee land van het landbouwschap en de heren F.P. Rijk uit Schore en ir. A.M.J. Kole uit 's-Gravenpol- der hebben bij de provincie be zwaar tegen het bestem mingsplan gemaakt. Zij zijn het geen van allen eens met de bestemming agrarische doeleinden met landschappelij ke en natuurwetenschappelijke waarvan! voor de bufferzone langs de Kapelse Moer. Ook zijn er bedenkingen tegen het ver gunningstelsel in leidingzones. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Het geld moet worden gebruikt om de deeltijd-lerarenopleiding voor technische vakken in Zee land grotere bekendheid te geven. Er zijn plannen ontwikkeld om de opleidingen onder te brengen in een Open Leer Centrum, dat huisvesting moet krijgen in de Hogeschool Zeeland in Vlissin gen. Tussen de Pedagogisch Techni sche Hogeschool Nederland (PTH) in Eindhoven en de Hoge school Zeeland is daartoe een samenwerkingsovereenkomst gesloten. Ook de provincie is bij de plannen betrokken. De deeltijd-lerarenopleiding is nu nog in Goes. Het Open Leer Centrum wordt een project van vier jaar, te be ginnen in augustus dit jaar. Het minimale opleidingenaanbod bestaat uit een eenjarige voorbe reidende lerarenopleiding, vierja rige opleidingen bouwtechniek, mechanische techniek en elek- tro-techniek voor leraar lager be roepsonderwijs (lbo) en de een jarige opleiding pedagogisch- didactische voorbereiding. De eenjarige opleidingen kun nen volledig in Zeeland worden gegeven en de vierjarige voor driekwart. Alleen voor speciale outillage of deskundigheid hoeft dan nog te worden uitgeweken naar buiten de provincie. Eventuele andere opleidingen kunnen in Zeeland worden ge volgd, mits zich voldoende kan didaten aanmelden. Ook kan in die gevallen een deel van externe opleidingen, zoals lerarenoplei ding motorvoertuigentechniek of grafische techniek, in Vlissingen worden gevolgd. Het Open Leer Centrum wordt voorzien van geavanceerde ap paratuur, waarvan de studenten op de hen schikkende tijd ge bruik kunnen maken. Het gaat om personal computers met ver schillende programma's, interac tieve beeldplaat en dergelijke. Ook kan via het centrum studie materiaal worden geleend, zoals foto- en video-apparatuur voor de opleiding mediakunde. Op termijn kan via deze werkwijze Vrijdag 18 mei is de laatste dag, dat 20-vaarten-kaarten voor de veerverbindingen over de Westerschelde, die zijn gekocht voor 3 ja nuari 1990, maar nog niet zijn opgebruikt, kunnen worden ingewis seld bij de provincie. Ook de vaarten-kaarten en -boekjes voor voetgangers kunnen die dag voor het laatst worden ingewisseld. De overgangsbewijzen kunnen worden opgestuurd naar het provinciehuis, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, of worden ingewisseld aan het adres Koor kerkhof 18, Middelburg. De ope ningstijden van het provinciehuis zijn op werkdagen van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Bij ver zending naar de provincie wordt gevraagd bank- of gironummer te vermelden, opdat het bedrag van het niet-gebruikte deel van de kaarten daarop kan worden gestort. De 20- en 40-vaartenkaarten die volgens het nieuwe tarief zijn gekocht, dus na 3 januari, blijven geldig. Op het moment, dat de automatisering bij de provinciale stoombootdiensten wordt doorgevoerd, kunnen zij worden omgeruild tegen de dan van kracht wordende meervaar- tenkaarten. Voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen komt er dertig procent van de leerstof worden verwerkt. De PTH ontwikkelt en koopt de leermiddelenpakketten. In over leg met de Hogeschool Zeeland en de Technische Bibliotheek (op het terrein van de school in Vlis singen) worden beheer en bege leiding geregeld. Doordat studenten voor veel vakken, waarvoor zij vroeger in Goes terecht konden, nu naar Rotterdam moeten, is hun aan tal in vijf jaar gehalveerd: 120 in 1983 en 61 in 1987. Met het Open Leer Centrum kan die ont wikkeling worden gestopt. Samen met het SKOA (samen werkingsverband keuzebegelei ding en onderwijs/arbeidscon- tacten) in Goes wordt een wer vingsplan gemaakt voor de opleidingen. De promotie wordt gericht op studenten, die kiezen voor een lerarenopleiding; stu denten, die geen leraar willen worden, maar wel een hogere beroepsopleiding in deeltijd wil len volgen en op al bevoegde le raren, die behoefte hebben aan nascholing. Voor dit onderdeel heeft het da gelijks bestuur van de provincie tienduizend gulden beschikbaar gesteld. Van het geld moeten folders en affiches worden ge maakt en verspreid. De PTH heeft de provincie ook geld gevraagd voor de inrichting van het Open Leer Centrum (50 duizend gulden) en een garantie subsidie voor de duur van het project. Voor het eerste jaar be treft dat 30 duizend gulden en de daarop volgende drie jaar tel kens 7,5 duizend gulden minder. Gedeputeerde staten hebben op deze verzoeken nog geen beslis sing genomen. Zij willen daar over eerst praten met de Hogeschool Zeeland en andere betrokkenen. op dat moment een nieuw iden titeitsbewijs. WM Vrijdag 11 mei, 9.00 uur, verga dert de statencommissie voor bestuurszaken in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. Op de agenda staan subsidie voor de stichting Begeleid Wo nen in Goes, de vereniging van Instellingen voor maatschappe lijke dienstverlening en voor pu- blikaties over het project Momenumenten Walcheren 40-45. De regorganisatie van de provinciale ambtelijke diensten, de jaarstukken van de WMZ, de PZEM en de beheermaatschappij Neeltje Jans komen ter tafel, evenals een bijdrage aan het ar chitectuurproject De Boulevard en een renteloze lening voor* de verbouwing van het Studiecen trum Open Universiteit. Andere onderwerpen zijn de ondersteu ningsstructuur volwassenenedu catie, en plaats en functie van het Roosevelt studiecentrum. De commissie geestelijke ge zondheidszorg en zwakzinni genzorg uit de provinciale raad voor de volksgezondheid verga dert donderdag 17 mei, 9.45 uur, in Terminus, F. den Hollan derlaan 37, Goes. Besproken worden de uitbreiding met 24 plaatsen van De Sterre in Clinge en nota's over richtlijnen geestelijke gezondheidszorg en psychiatrische woonvormen. De commissies vergaderen in het openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. mvObÉSVVL ^■ArSSBfcv;1 Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 De dichtgespijkerde, uitgebrande woning aan de Burg. Baasstraat in St. Annaland met in de tuin een verkoold kozijn. Door de rook werd de in slaap ge vallen Kees Jan Weijler nog tijdig wakker om zich in veiligheid te brengen, maar zijn huis aan de Burg. Baasstraat in St. Annaland brandde van binnen uit. Een overhitte frituurpan' was de oorzaak van het vuur, dat in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks drie uur ontdekt werd. De 18-jarige bewoner wilde na zijn thuiskomst nog een hartige hap, maar nadat de fritespan aan stond, was hij in slaap gevallen. De rook maakte hem weer wak ker. Hij waarschuwde de buur vrouw, die de brandweer alarmeerde. Jeugdorkest. Het Zeeuws Jeugd orkest verzorgt op 18 mei een con cert in de Grote Kerk te Goes. Uitgevoerd worden werken van F. von Suppé, D. von Dittersdorf, W.A. Mozart, alsmede een aantal Latijns-Amerikaanse dansen. a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Eendracht bode. Postbus 5, 4697 Z(j St. Annaland of aan uw bezorger. De kleine woning met plat dak is eigendom van het Wezen Arm bestuur, dat het huis na de blus- singswerkzaamheden liet dichtspijkeren. De bewoner is tij delijk ondergebracht bij zijn ouders. De twee omliggende hui zen liepen rook- en roetschade op. In de gemeentelijke adviescom missie sport is J. Pekelsma uit Tholen als nieuw lid benoemd. Hij komt in de plaats van C. v.d. Berge (voorzitter van de oude commissie). Pekelsma, actief bin nen gymnastiekvereniging Olym- pia, kreeg de voorkeur boven zijn plaatsgenoot C.J. de Lang. Deze is actief binnen de voetbalsport, waarmee ook al twee andere com missieleden banden hebben. Alle andere commissieleden zijn her benoemd, te weten L. Hage (ge handicaptensport), J. Rijsdijk (persoonlijke titel, maar bestuurslid Tholense Boys), J. de Laater (voetbalfederatie), J. Smulders (federatie gymnastiek verenigingen), T. Moerland (per soonlijke titel, maar actief binnen de tennissport) en mevrouw C. Moeliker (AVC '87). in de gemeentelijke adviescom missie sociaal-cultureel werk zijn alle acht zittende leden herbe- De vrijwillige brandweer van St. Annaland zette gelijk hoge drukspuiten in en had het vuur snel onder controle. De aan de voorkant liggende keuken brand de helemaal uit. Door de hitte sprong de ruit van dubbel glas in de kamer, waar ook veel schade is. noemd. Het zijn de dames A. Lankhorst, A.S.M. Saris- Coolegem, G. Mayer- Goedegebuure, A. van de Sande- Sinke en M. van Driel-Vaders, als mede de heren J.H. Kers, P.C. Geuze en P.J. Moerland. In de vestigingscommissie huis artsen Tholen/Sint-Philipsland bestaat een vacature voor de ge bruikers van voorzieningen van gezondheidszorg. Voor het overi ge heeft de Thoolse gemeenteraad ingestemd met de voordracht van b. en w. Overigens functioneert de commissie slechts zolang het vestigingsbeleid huisartsen een ge meentelijke bevoegdheid is. De rijksoverheid denkt erover om in de toekomst het principe van vrije vestiging in te voeren. In de commissie worden de huis artsen vertegenwoordigd door i i f Een tiental leden van het interker kelijk jeugdkoor Polyhymnia uit Oud-Vossemeer werkt op 17 mei in Vlissingen mee aan de uitvoe ring van het stuk 'The Passion' van de Engelse gospelzanger Adrian Snell. 'The Passion' werd tien jaar gele den geschreven. De muziek is een mix van balladen, pop en klas siek. De huidige uitvoering is nieuw: Adrian Snell zingt de cen trale rol en krijgt medewerking van een live band (5 man) onder leiding van Dave Bainbridge, een meereizend backing-koor (25 per sonen) onder leiding van Kees Schrijver, een plaatselijk koor van 50 tot 100 man, een meereizende groep dansers (6 personen), een meereizende groep acteurs (8 per sonen), zes solisten en een techni sche crew (10 man) voor de effecten, licht en geluid. 'The Passion' wordt opgevoerd in sporthal Baskenburg in Vlissin gen, aanvang acht uur. Kaarten kunnen bij Polyhymnia besteld worden. Helpende Handen. De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van Helpende Handen gehandicap tenzorg van de Geref. Gem. houdt op 19 mei een contactbijeenkomst in Dirksland, in het gebouw van de Geref. Gem. aan de Gelder- sedijk. E.H. Veldman, A.W.A. de Looze en A.C.J. Noteboom (vervangers R.H. Padt, E.N. Mellema en J.H.E. Janssen). Namens de aan verwante beroepen A. Manni (fed. maatschappelij ke dienstverlening; vervanger J.Th.M. v.d. Veer). Na mens het Groene Kruis heeft C. Meertens zitting (vervanger M.C. Noorthoèk) en namens de Ned. Patiëntenvereniging G.D. Roeland (vervanger L. den Braber). De ver zekeringsinstellingen worden ver tegenwoordigd door F.M.M. Meeuwisse van het ziekenfonds MZB (vervanger A.A.J.J.M. Takx) en namens het Kontaktorgaan landelijke organisaties van Ziekte kostenverzekeraars heeft C.G. Jebbink zitting (vervanger me vrouw C.J. van Hekke). De Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid voor Zee land, S. Lely, en directeur V.A.J. Slenter van de GGD-Zeeland zijn benoemd tot adviserende leden. THOLEN mei Expos. 'vakantiefoto's', openb. bibliotheek 10 mei Reis Anbo 12 mei Alg. ledenvergadering Huis en Heem, zaal De Kroon 14 u. 12 mei Zangavond verenigde ko ren Tholen/Sint-Philipsland, n.h. kerk 19.30 u. 21 mei Vistocht Anib, Oesterdam 8 u. 15 mei Reisje NCVB 16 mei Bijeenkomst Platte- landsvr., patronaatsgebouw 16 mei Bingo bejaardensoos 19 mei Oriëntatierit Mac, Zoek weg 19 u. 19 mei Excurs. natuurver, naar eendenkooi 20 mei Viswedstr. De Pieterman 30 mei Busreis Anib, Grindweg 7.30 u. 31 mei Reis bejaardensoos, ver trek 12.30 u. OUD-VOSSEMEER t/m 10 mei Fietsavonddriedaagse (20 en 40 km), start 18.30-19.30 u. 11 mei Prestatieloop v.v. Vosmeer, afstanden 1, 2, 5, 10 en 15 km, start Vossenkuil 11 mei Halve marathon v.v. Vosmeer, start Vossenkuil 19 mei Muziekfestival 65 jaar OVM, hal Barenbrug 14 u. SINT-ANNALAND 14 t/m 17 mei Avondwandelvier daagse, sportveld 18.15-18.45 u. 22 mei Plattelandsvr., reisje naar Tilburg, vertrek Brugstr. 8 u. 28 mei t/m 28 jun Expos, aquarel len en tekeningen M. v.d. Meer- Witte, openb. bibliotheek STAVENISSE 12 mei Viswedstr. 't Scharretje 14.30-17.30 u. 21 t/m 23 mei Fietsdriedaagse (20 km), Voorstraat 18.30 u. 24 mei Deltaviswedstr. 14-17 u. 26 mei Viswedstr. De Zeebaars 15-18 u. SINT-MAARTENSDIJK mei Expos. 'Verkeer', openb. bi bliotheek 17 mei Rode Kruisloop, inschrij ven v.a. 18.30 u. Rode Kruis- gebouw 17 mei Bijeenkomst Platte- landsvr., Haestinge 19.45 u. 31 mei Plattelandsvr., reis naar Arcen, Haven 8.15 u. SCHERPENISSE 12 mei Prov. africhtingskamp. VDH, Langeweg 8 u. 22 mei Plattelandsvr., reis Zaanse Schans/Volendam, Spuidam 8 u. 26 mei Rommelmarkt Philadel phia, Langeweg 13.30-17.30 u. POORTVLIET 22 mei Plattelandsvr., reis Zaanse Schans/Volendam, Tolrust 7.50 u. SINT-PHILIPSLAND 18 mei Bloedafname-avond Rode Kruis 30 mei Busreis Anib, Wimpel 6.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 27 mei Expos. Uit cel en kamp (40-45), Markiezenhof 12 mei Jewel, Botte Hommel 21 u. 12 mei Vierde Poptocht, 21.30 u. 19 mei Expos, graffiti, Botte Hommel 11-18 u. 19 mei t/m 15 jul Expos, grafiek, Markiezenhof 24 mei Dreadline, Botte Hommel 22 u. 27 mei Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. film film film ROXY 1: Nightmare on Elm Street 4 - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Honey, I shrunk the kids - a.l, za, zo en wo 14 u. ROXY 2: Young Einstein - a.l., vr 19 u., za 14 en 19 u., zo 14 en 16.30 u., wo 14 u. Music Box - a.l., vr en za 21.30 u., zo 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. CINEMACTUEEL 1: Tango and cash - 16 j., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30, ma, di en do 20 u.,wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Look who's talking - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Koko Fla nel - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Oliver and company - a.l., za, zo en wo 14 u. r Het enkele jaren geleden door wethouder Versluijs en zijn colle ga uit Yerseke geopende fietsveer bij Gorishoek wordt zaterdag 26 mei nieuw lezen ingeblazen. Om twee uur stelt drs. A.J.W.H.L. Mouton, consulent voor de open luchtrecreatie van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij, het nieuwe veer-/passan- tensteiger in gebruik. Deze voor ziening is speciaal bedoeld als aanlegplaats voor het toeristisch fietsveer Gorishoek/Yerseke dat in de zomer dienst doet. Men is nu niet meer afhankelijk van de waterstand, wat voorheen het veer een wisselvallig karakter gaf. Er komen nu vaste vertrektijden. Het veer Gorishoek-Yersekendam werd 1 januari 1925 door het rijk opgeheven. Er werd echter nog tot circa 1960 door de familie Larooy uit Scherpenisse overgezet. Aansluitend op de heropening van het fietsveer wordt het strand je/zoutwaterband bij Gorishoek geopend. Beide voorzieningen zijn door het rijk gesubsidieerd. Zaterdag 21 april was de landelij ke dag van de waterrecreatie. In verband daarmee zou die dag het fietsveer Gorishoek gratis naar Yerseke varen. Dit was door de VVV bekend gemaakt. Door over macht kon de veerboot - zeer tot onze spijt - niet varen en hebben enkele mensen tevergeefs staan wachten. Een van deze - terecht - ontevredenen heeft daarover ge schreven in de Eendrachtbode van 26 april. De veerboot de Harpoen was en kele dagen tevoren voor een kleine reparatie naar de firma Van Dui- vendijk te Tholen overgebracht. De firma is toen op eigen gezag aan een veel grotere reparatie be gonnen dan wat eigenlijk was af gesproken. Zonder meer lieten zij op vrijdagmiddag half vijf de veerboot, klaar of niet, op de werf achter. Dat het fietsveer die zater dag niet kon varen, lag geheel aan de firma Van Duivendijk. We ho pen hiermee duidelijkheid te heb ben gebracht in de gang van zaken, die wij overigens zeer be treuren. Directie m.s. Harpoen Schipper Beusenberg Scherpenisse Wij vinden het volkomen onte recht om ons de schuld te geven van het niet varen van het fiets veer. Na reparatie van de Harpoen bleek het schip nog te lekken, dus moest hij weer uit het water ge haald worden. Het is een oud bootje, waar vroeger een beun in gestaan heeft. Daar is een plaat over gelegd en door een allegaar tje van allerlei voorzieningen kwam er nog water door oude gaatjes. De kimkiel moest eraf om wat erachter zat, eerst dicht te kunnen lassen. Er is toen een ver dubbeling over de naad gelegd en daarover is de kimkiel aange bracht. Het is onze taak om een goed gerepareerde boot af te leve ren. In het belang van de opvaren den kunnen we toch geen lekkend schip meegeven? Veiligheid is wel een paar dagen vertraging waard. Fa. M. van Duivendijk Tholen Toen ak vorugge weke de Eendrachtbode bekeke, ök 'r geweun aordugheid in die twee êêuweliengen te zie hlundere toen a ze van de burgemêêster die nieuwe heldstikken ontvienge. 't Waere Merien van Bevere in vrouw Koapman-Biel die adde dat gebaer van 's rijks muntmêêster tun dêêl viel. Ze binne aolebeie a mêêr as un eeuw oud. In a is da geldstik dan nie van goud, 't is toch van vee waerde vanwege de vier vorstinnen wier foto's zich op die munt van fuuftug hulden bevinden. Oal die konehinnen ze mee mugge maeke. Je zou 'r op j'n ouwe dag van in de warre raeke. Zukke diengen zie je in nie vee landen mêê gebeure, dae blienkt ons land dan nog in uut. Mae 't is wè te betreure at ut mee de gosdienst zo achteruut bluuf gae. Wat a tat betreft is t'r buuten vroeher vee veranderd, da's waer. Mu mochte oak herdienke a dur an d'n oorlog un einde kwam. In oak wier ur an die ménsen gedocht, die diezelfde bevrijding 't leven benam. Noe zumme ma ope in wênse at ut wêê zo.mag wöre da't besef mag bluuve dat God, Neerland en Oranje bie mekoare oare. Want zonder die band zü me 't toch nie klaere. Die spreuk is 't, waer a me aoltied zo gröös op waere. L.M. Hendrikse-Everaers Schoolstraat 23 Stavenisse

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7