THOLENDERWIJS eiland bewoners jihardruden kost n m informatierubriek van de gemeente tholen BEL VOOR AFGEDANKTE KOELKASTEN DE REINIGINGSDIENST GEMEENTEHUIS GESLOTEN AANVRAGEN TEGEMOETKOMING LEERLINGENVERVOER Z.S.M. INDIENEN •jsrrrsr HEREN LANDBOUWERS: ATTENTIE! SPREEKUUR B. EN W. HERBESTRATINGS - WERKZAAMHEDEN IN SINT MAARTENSDIJK EN THOLEN JAN DE BRES EXPOSEERT "ZONDER KUNSTGREPEN" Door hun Hervormd geweld Donderdag 10 mei 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 U BENT WELKOM WAAR DE WIMPEL WAAIT 9eplaateen assistent badmeester/ toezichthouder M/V •™s;kTs°dpooT~^ Delader/chauffeur m/v Van 7 mei tot 7 juni door j. van der slikke door J.M. Vermeulen Kandidaat Gerlach Strateeg Gerlach Bevelvoerder Gerlach Commandant Gerlach Muzikant Gerlach Oefenaar Van Dijke Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Op zaterdag 12 mei a.s. organiseert Vereniging 'De Hollandsche Molen' voor de achttiende maal de Nationale Molendag. Ook nu weer nodigen alle molenaars u uit om in hun prachtige molens een kijkje te komen nemen. Natuurlijk kunt u bij de meeste van hen ook op andere zaterdagen te recht, maar op de Natio nale Molendag zijn de kansen op een draaiende molen wel erg groot. Tij dens dit grote evenement zijn van de ruim 1000 wind- en watermolens in ons land er ruim 600 draaiende te zien. En waar de blauwe wimpel buiten wappert, bent u ook van binnen van harte welkom. De op deze wijze getooide molens kunnen door u bezocht worden: de molenaars leiden u graag rond. Alleen de wind kost niets! Er staan nog ongeveer 1000 molens in Neder land. In elke provincie ziet u ze aan 'de horizon, in dorpen en steden, langs de polderdijken en we gen. In de gemeente Tho len staan 9 molens, waarvan 8 draaibaar. Prachtige monumenten vol vernuftige constructies, herken ningspunten in het landschap zijn het. Molens hebben eeuwenlang meegeholpen Nederland bewoonbaar te maken. De polders waar nu koeien grazen en woonwijken verrijzen zijn door de molens droogge malen. De Lage Landen bij de zee zijn eigenlijk dankzij de robuuste wiekendragers boven water gekomen. Molens zijn voornamelijk mo numenten van het verleden én van het heden. Honderden (vrijwillige) molenaars laten regelmatig hun molen draaien. Nederland is en blijft een Molenland. Honderd jaar geleden waren er nog zo'n 10.000 mo lens, nu zijn het er nog om en nabij 1000. De neergang van het Ne derlandse molenbestand is dankzij de inspanning van velen inmiddels tot staan gebracht. Ook op Tholen is er de laatste jaren nogal wat gedaan aan het behoud van de molens. Zo werd in 1985 molen "De Nijverheid" in Sint-Maartensdijk gerestaureerd. In 1986 volgde molen "De Hoop" in Tholen en in 1987 de molen in Sta- venisse. De Thoolse molens zijn een bezoek meer dan waard. Zaterdag hebt u een prachtige gelegenheid om deze wonderen van cultuur van bui ten, maar ook van binnen te bekijken. Nieuwe methode van inzameling: Tot op de dag van vandaag is het mogelijk om een oude koelkast of diepvriezer als grofvuil aan te bieden. Vanaf morgen kan dat niet meer!! Waarom, zo zult u zich af vragen? Daarvoor bestaat een wel heel goede reden en wel het behoud van de ozonlaag. Een ieder weet inmiddels dat in koelmiddelen zoals koelkasten en diepvriezers C.F.K.-gassen zitten. Die C-F.K.'s tasten te- samen met de in sommige spuitbussen aanwezige drijfgassen de ozonlaag aan. En dat moeten we met zijn allen zien te voorkomen. Het is sedert enige tijd mogelijk om met gebruikmaking van speciale apparatuur deze schadelijke gassen niet alleen af te tappen, maar zelfs te hergebruiken. Om dat aftappen mogelijk te maken worden koelkasten en diepvriezers vanaf morgen gescheiden ingezameld. U kunt deze koelmiddelen dus niet langer meer bij het grofvuil zetten. Wat moet u doen en weten! 1. de koelkast/diepvriezer bevat milieuschadelijke stoffen en kan niet langer als grofvuil worden aangeboden. 2. zodra u een koelkast/diepvriezer wilt afdanken (weggooien), dan meldt u dit telefonisch via het gemeentehuis, tel. 01666-8259. Ver volgens noteert men uw naam, adres en telefoonnummer. In sommi ge gevallen krijgt u direct te horen wanneer de reinigingsdienst het koelmiddel ophaalt, in het andere geval hoort u dat telefonisch. Het streven is om u uiterlijk na twee dagen van dienst te zijn. 3. de aangeboden koelmiddelen dienen geheel in tact te zijn, in die zin dat er geen onderdelen gedemonteerd mogen worden. Ook de motor niet. Juist bij demontage is er grote kans op ontsnappen van de gevreesde C.F.K.'s. 4. geef de afgedankte koelapparatuur niet mee aan een handelaar in oude metalen. In dat geval komen de C.F.K.'s altijd in de dampkring. De handelaar zal namelijk nimmer overgaan tot het aftappen van de C.F.K.'s, omdat die handelingen meer kosten dan de apparatuur aan oude metalen opbrengt. Werk mee aan een schoon milieu en een veilige toekomst voor ons allen! Bel voor afgedankte koelkasten/diepvriezers de reinigingsdienst. In verband met de arbeidsduurverkorting voor het gemeenteperso- neel is het gemeentehuis vrijdagmiddag 11 mei 1990 gesloten en te vens telefonisch niet bereikbaar. Houdt u daar rekening mee! De ouders van leerlingen die vallen onder de Wet op het Basisonder wijs en de Interimwet op het Speciaal Onderwijs en het Voortgezet Speciaal Onderwijs maken wij attent op de Verordening leerlingen vervoer gemeente Tholen. In deze verordening is bepaald dat een aanvraag om een tegemoetkoming in de vervoerskosten vóór 1 juni voorafgaand aan het nieuwe schooljaar moet zijn ingediend bij het college van burgemeester en wethouders van Tholen. Aanvraagfor mulieren daartoe zijn verkrijgbaar op het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk, bureau onderwijs, of kunnen telefonisch worden opge vraagd via de nummers 01666-8319/8320. Desgewenst kan via de zelfde telefoonnummers ook nadere informatie worden verkregen. KEN JE LIMIET 80; Bij de gemeentelijke openlucht zwembaden te Tholen en Sint-Maartensdijk kan voor dit seizoen (38 uur p.w.) worden Vereisten: Het bezit van of studie voor het diploma zwemonderwijzer dan wel beschikken over een goede zwemvaardigheid en zo mogelijk over praktische ervaring. Taak: Eventueel belast zijn met het geven van zwemonderricht aan schoolkinderen en particulieren; het houden van toezicht en het verrichten van andere voorkomende werkzaamheden. Salaris: Afhankelijhk van leeftijd, opleiding en ervaring. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de sportambtenaar, de heer P. van der Vlies, tel.: 01666-8315 (tijdens kan tooruren). Zij die belangstelling hebben voor deze functie worden ver zocht hun sollicitatiebrief te richten aan het college van bur gemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk, binnen 10 dagen na verschijning van dit blad. snelle rijder sneller op je bestemming snelheidskick idee sportief te zijn idee dat ie „je best hebt gedaan" .levert (soms) een premie van )e baas op normale rijder minder brandstofverbruik minder boetes en minder Kans om )e rijbewijs kwiji te raken minder moe op je bestemming Binnen de gemeente Tholen zijn een 2-tal voorlichters werkzaam die beide naar dezelfde naam luisteren, zij het met een andere schrijfwij ze. Als voorlichter van de gemeente functioneert de heer F.A.P.M. Bakx, Garnalenstraat 66 te Tholen, tel. 01660-4201. Als bedrijfsvoorlichter (landbouwvoorlichter) is de heer L.N. Bax, Pr. Beatrixstraat 5 te Tholen werkzaam. De heer L. Bax heeft als tele foonnummer 01660-2805. Met name in deze tijd van het jaar wordt de gemeentevoorlichter nogal eens gebeld (bij voorkeur 's morgens om 6.45 uur) om adviezen over aardappelen, suikerbieten en allerlei ziektes die zich mogelijkerwijs in de landbouwgewassen kunnen ont wikkelen. Nog los van het feit dat de gemeentevoorlichter daar in het geheel geen verstand van heeft, is het voor hem en zijn gezin erg ver velend. Daarom verzoeken wij de heren landbouwers in onze gemeente vriendelijk het telefoonnummer van de landbouwvoorlichter, de heer L. Bax, in hun agenda's of telefoonklappers te noteren onder num mer 01660-2805. Op voorhand dank daarvoor! Burgemeester en wethouders van Tholen roepen sollicitanten op naar d& functie .van rr van de huisvuilauto. Aanstelling zal plaatsvinden in tijdelijke dienst. De te benoemen functionaris zal belast worden met het bela den van de huisvuilauto en zal bij toerbeurt daarop als chauf feur werkzaam zijn. Tijdens de vrijdagmiddag waarop in verband met arbeids duurverkorting niet wordt gewerkt zal hij worden belast met het toezicht op de gemeentelijke stortplaats te Scherpenisse, omdat de stortplaats op die middag wel geopend is. Voorts kan de te benoemen medewerker worden belast met alle voorkomende werkzaamheden. Bezit van rijbewijs BCDÈ is vereist, bezit chauffeursdiploma strekt tot aanbeveling. Salaris aanlooprang min. f 2.109,— max. f 2.656,— bruto per maand. Salaris functierang min. f 2.154,— max. f 2.826,— bruto per maand. Bij aanstelling beneden de leeftijd van 22 jaar vindt jeugdaf- trek plaats. Sollicitaties te richten aan het college van burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint- Maartensdijk, binnen 10 dagen na verschijning van dit blad. 'J De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 14 mei 1990 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen en J. van der Jagt houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Het spreekuur van wethouder Versluijs komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666 - 8330. ^STmTndTverKeers^acWoffers" Nog deze week wordt in de kern Sint-Maartensdijk een aanvang ge maakt met het herstraten van: de Gladiolenstraat, het gedeelte tus sen Hogeweg en Bloemenlaan; de Bloemenlaan, het gedeelte tussen Frank van Borselenstraat en Tulpstraat; de Rozestraat, het gedeelte tussen Bloemenlaan en het aanwezige pleintje. De werkzaamheden worden uitgevoerd door aannemer M.L. Bolier uit Sint-Maartensdijk. Eind juni moeten de werkzaamheden gereed zijn. In dienst van aannemingsbedrijf Gebr. Moerland uit Sint-Annaland wordt door een groep leerling-straatmakers een 3-tal straten her straat in de kern Tholen. Het betreft: de Eendrachtsweg, het gedeel te ingang Rabobank tot aan de Bebouwdendam; de Dalemsestraat, het gedeelte Bakstraat tot aan de kruising Kerkstraat. Een gedeelte van de Dalemsestraat zal bovendien van nieuwe klinkers worden voorzien: de Hoogstraat, het gedeelte tussen de kruising Kerkstraat en de Brugstraat. Zoals gesteld wordt het werk in Tholen uitgevoerd door een groep leerling-straatmakers. Dit gebeurt onder auspiciën van de S.P.G.: de Stichting samenwerkingsverband Praktijkopleidingen Grond-, Water en Wegenbouw. Sedert een reeks van jaren stelt het gemeentebestuur werken in het vooruitzicht die door dergelijke groepen leerling-straatmakers mogen worden uitgevoerd. Voor de Stichting Beroepsopleidingen Weg- en Waterbouw is dit reden om als blijk van erkentelijkheid het gemeen tebestuur van Tholen in de periode september/oktober 1990 een bronzen herinneringstegel aan te bieden. Deze tegel zal tegen die tijd op het kruispunt Dalemsestraat/Hoogstraat worden ingestraat. Van maandag 7 mei tot donderdag 7 juni vindt in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk een tentoonstelling plaats van foto' en teksten van Jan de Bres. De tentoonstelling heeft als titel meegekregen: De openingstijden zijn op werk dagen van 9-12 uur en van 14-17 uur. Op vrijdagmiddagen is de tentoonstelling gesloten. Bezoeken van groepen kan na telefonisch (dagelijks vóór 10 uur) overleg met de heer de Bres: tel. 01666-3928. Hij wist precies welke boeren voor een normale prijs arbeiders en mid denstanders aan eten hielpen. Die gaf hij wel een tip. Denk erom, dat je het zo weg steekt dat ik het niet gezien kan hebben, en dat je nog zoveel over houdt om te leveren, dat "onze beschermers" geen achter docht krijgen. Maar er waren er ook waarvan hij wist dat ze van elke ha. zeker tien mud aan zwarte Toon verkochten en die nooit wat over hadden voor een ambachtsman of een onderwijzer of zoiets. En die hield hij goed in de gaten. Henk had ook nogal contacten met de ondergrondse. Die moesten ook nogal het één en ander in het leven houden. Af en toe kre gen ze bij een overval op een distributiekantoor wel heel wat bonkaar ten te pakken, maar dat was lang niet voldoende. Ze hadden Henk al eens gepolst of hij niet voor een vrachtje tarwe kon zorgen, 't Was mid den in de winter dat Piet Maas zijn schuur aan het leeg dorsen was. Die had wel een paar dagen werk, want het was één van de grootste boeren. Henk was er overdag al eens geweest, want hij had zo'n vermoeden dat daar wel het één en ander ging gebeuren wat het daglicht niet kon zien. Hij nam alvast contact op met de commandant van de ondergrondse en raadde hem aan, te zorgen dat hij 's avonds over een vrachtauto kon beschikken, 's Avonds na het eten zei hij tegen zijn vrouw, dat hij nog even weg moest. Dat gebeurde wel meer tegenwoordig en zij wist wel, wat er dan aan de hand was. Zij was er helemaal niet blij mee. Hij had toch al zo'n gevaarlijk beroep en als hij er dan nog van die karweitjes bij deed die helemaal verboden waren, dan moest het vandaag of mor gen wel spaak lopen. Hij zei er nog bij, dat het wel eens laat kon wor den, zodat het weer een onrustige nacht voor haar werd. Hij nam zijn fiets en reed zonder licht naar zijn vriend Thijs Fase. Daar kon je wel een moord mee doen en zo iemand had hij nodig. Thijs woonde dicht bij de boerderij van Piet Maas. Henk vertelde Thijs, dat hij vermoedde dat er die avond wel een auto zou verschijnen om bij Piet Maas een vrachtje tarwe op te halen. En dat niet met de beste bedoelin gen. Henk had daar zo zijn eigen mening over. Hij vertelde Thijs, dat hij een afspraak had met de commandant van de ondergrondse, die Thijs ook wel bekend was. Zij spraken af, als zij een vrachtauto naar Piet Maas zouden zien rijden, dan zou Thijs de ondergrondse gaan waarschuwen en Henk zou ongemerkt de schuur zien te bereiken om de kat uit de boom te kijken. Bleek zwarte Toon dan om een vrachtje tarwe ""te komen, dan zou Henk na het laden van de auto ingrijpen. De onder grondse zou dan met een wagen naar Thijs komen om de tarwe over te laden. Ze moesten lang wachten voordat er wat gebeurde. Even over tienen hoorden ze het geluid van een auto. Ze gingen naar buiten en bleven achter de muur van het huis staan luisteren. Er kwam een auto met ver duisterde koplampen aan, langzaam rijdend. Toen hij bijna voorbij was, liepen de mannen naar de weg en hoewel het donker was, zagen ze toch dat het de auto betrof die ze verwacht hadden. Thijs pakte zijn fiets en reed naar het opgegeven adres. Henk wachtte nog even, maar toen hij de auto bij Piet Maas het erf op zag draaien, ging hij er zacht jes achteraan. Hij wist dat de tarwe op de afchterste dorsvloer lag en ver moedde, dat de auto binnengereden zou worden om met gesloten schuurdeuren te kunnen laden. Henk zette zijn fiets in de ondiepe erf- sloot en liep naar de achterkant van de schuur. Hij sloop langs de ach tergevel en keek om de hoek. Inderdaad, de mendeuren waren open en zwarte Toon was bezig om zijn auto achteruit de schuur in te rijden. Toen dat gelukt was, werden de deuren gesloten. Henk begreep, dat nu het laden zou beginnen, maar hoe moest hij ongemerkt zo dicht bij het tweetal komen, dat hij kon zien wat ze deden. Ze waren natuurlijk op hun quivive. Hij liep weer terug langs de achtergevel en ging naar de mestputstraat. Daar was nog een kleine deur die uitkwam op een smal voergangetje, dat langs een kalverstal liep. Dat kwam weer uit op de grote voergang die in verbinding stond met de dorsvloer. Als dat deurtje nu maar niet op slot zat. Voorzichtig lichtte Henk de klink op en hij had geluk. Zonder veel moeite ging de deur open en zo vlug en zo stil mogelijk sloot hij de deur weer om geen dieren onrustig te maken. Het was aardedonker in de schuur. Op handen en voeten kroop hij door het voergangetje tot hij niet meer verder kon. Hij begreep, dat hij dan naar links moest, naar de bredere voergang voor de koeien. Toen hij een eindje verder gekropen was, zag hij een flauw lichtschijnsel en hoorde het geschuif van zakken. Nog een paar meter en hij bevond zich tegen over de dorsvloer. Toen hij voorzichtig om de dikke, houten paal heen keek, zag hij bij het licht van een stallantaarn de twee mannen bezig. Ze hadden de auto naast de stapel zakken gereden en Piet gaf ze aan Toon, die ze op de auto laadde. Henk was gaan staan en kon, om de paal heen kijkend, de mannen rustig gadeslaan. Hij stond volkomen in het donker, zodat ze hem nooit konden zien. Rustig liet hij ze hun gang gaan. Toen ze 30 zakken gela den hadden, hielden ze ermee op. Er werd netjes een zeiltje overgetrok ken en vastgemaakt. "Zo", zei Toon, "nu nog even afrekenen. Hij trok zijn portefeuille uit zijn borstzak en begon de briefjes van honderd uit te tellen. Henk liet het doorgaan tot het 29ste briefje, waarna hij tevoor schijn trad. Toon had het 30ste briefje van honderd tussen zijn vingers. Het gezicht van Piet vertoonde tot op dat ogenblik verheerlijkte trek ken, maar de verandering die toen plaatsvond, is niet te beschrijven. Piet verstijfde en werd lijkbleek, maar hij had nog wel de tegenwoordig heid van geest om de hand vol met bankbiljetten vlug in zijn broekzak te steken. Verder was hij sprakeloos, maar Toon herstelde zich vrij snel. Op Henk's vraag, wat hij met dat vrachtje wilde, had hij rap zijn ant woord klaar. Och Henk, je begrijpt ook wel, in deze beroerde tijd moet ik nogal eens de één of andere helpen, zoals de dominee, de school meester en zelfs de politie. Kunnen die daar allemaal zoveel voor beta len, zei Henk. Oh nee, dat hoeven ze ook niet. Dan geef je er nogal wat aan toe, meende Henk. Toon legde uit, dat hij nogal wat nodig had om te ruilen omdat je vele dingen niet meer kunt krijgen. "En je moet je bedrijf toch draaiende houden. Alles bijeen genomen, spring ik er dan net uit." Nu moet je eens goed luisteren, zei Henk, ik neem dit zaakje in beslag en dan zul je er wel meer van horen. Piet, die net wat aan het bijkomen was, jammerde het uit. Och Henk, denk er toch om, als wij door jouw toedoen in de gevangenis terecht komen, dan kan dat na de oorlog voor jou wel eens nare gevolgen hebben. Dat kon nog wel eens meevallen, zei Henk veelbetekenend. Hij eiste onverbiddelijk dat het kleedje eraf ge haald werd. Ziezo, zei Henk, nu ga ik de zaak verzegelen. Aan elke zak deed hij een loodje. WORDT VERVOLGD We waren bezig over de vervol ging van de 'Ledeboerianen'. Om u een stukje praktijk te schetsen, gaan we eens naar Flipland. 't Gaat over een heel droeve perio de. Nauwelijks is het jaar 1842 begonnen, of de plaatselijke Her vormde predikant ds. S.J. Eve- raers overlijdt op 65-jarige leeftijd. In het gunstigste geval kan het wel een jaar duren voor dat er sprake zal zijn van een eventuele opvolger. De kerke- raad plaatst een advertentie waarin zij kandidaten oproept om eens naar Flipland te komen om te preken. Blijkens de notu lenboeken lukt dat prima, maar Pieter van Dijke blijft baas in het dorp. Onder de kandidaten die deze tijd Flipland bezoeken, bevindt zich een dreigende jonge man van 25 jaar; hulpprediker in Overlangbroek. Hij zal degene zijn die 'orde op zaken' stellen zal, want slechts weinig mensen bezoeken de dorpskerk. De ker- keraad vindt dat voornemen na tuurlijk prachtig en via een razendsnelle procedure wordt Arnoldus Gerlach dominee van Flipland. Om 'meer dan eene re den' wil hij zo vlug mogelijk be vestigd worden. Als datum wordt 4 december geprikt. Hij is niet jaloers op Van Dijke. Hij ver acht hem. En hij haat hem. Di rect brandt Arnoldus los. Kiezen of delen heet het. 'Helen' kan niet meer. Maar zijn maatregelen helpen niet. Na een rondgang door het dorp, kiezen velen voor Van Dijke. Zelfs een door Gerlach opgestelde verklaring die de af scheiding moet indammen, werkt niet. Na opnieuw een verloren zon dag, zou Arnoldus de (Oud) Ge reformeerde gemeente eens te pakken nemen. Buiten zijn zin nen van machteloze woede ver laat hij de gewelven van zijn kerk. Om pak weg 6 uur moeten zijn volgelingen zich verzamelen bij een zeker houten gebouwtje. Eén van de meest opzienbarende gebeurtenissen in de vervolging van Fliplands Kerk voltrekt zich, zoals een oud verhaal beschrijft, 'op eenen prachtigen stillen zon dagavond'. De kerk is vol en de tuin is vol. Velen moeten buiten genoegen nemen met een plaats, liefst zo kort mogelijk bij een open deur of raam. Terwijl Van Dijke die avond staat te pre ken vormen zich groepjes in de tuin van de Hervormde dominee, die vroeger vlak naast de Ach- terwegse kerk lag. (Voor zover ik kon nagaan woont in dit pand thans de fam. A. de Raat). De Hervormde leidsman begeeft zich naar de leden van zijn Her vormde Gemeente. Het oude boekje noemt ze 'de bende met spotters'. Een strijdplan wordt besproken en een aanval georganiseerd. Dreigende beweging komt in de Hervormde samenkomst. Ver scheidene luisteraars in de tuin rond de schuurkerk gaan opzij. Stenen slaan tegen de planken en doen het kerkje schudden. De mensen stuiven uit elkaar, maar ramen en deuren staan ver ge noeg open om stenen door te la ten. Midden in de totale paniek sluipen enkele Hervormden de kerk binnen. Op bevel van hun Arnoldus moeten ze harde en benauwde schreeuwen geven en 'zoo hard mogelijk allerlei vuile en gemene lastertaal naar het hoofd des sprekers slingeren'. Bevelvoerder Gerlach in zijn tuin, schreeuwt zijn bevelen. Zijn ogen schieten vuur als hij, bijna krankzinnig van woede, probeert door de kerkramen te kijken. In de veilige beschutting kan niets hem deren. Maar Van Dijke preekt gewoon door: 'Hij, de Al lermachtigste onder de machti gen had zijn mond aangeroerd en sterkte hem wonderlijk. Wat er ook gebeurde, hij stond als onbewegelijk'. Als met onzichtbare hand ge keerd, liggen de stenen daar. Stille getuigen en zekere bewij zen. Afschrikwekkend! Tenslotte raken de keien op. Machteloos heid bij de scherpschutters, want Van Dijke wil maar niet stoppen. Maar dan... Niet begrij pend horen de Hervormden hun Gerlach vertellen over een nieu we 'prachtige inval'. Binnen een paar minuten is hij terug. Zo gauw geeft hij de strijd niet op. Nu mag het hek van zijn tuin open. Van Dijke zal toch geen uitval doen. Dat staat wel vast. Bovendien, hoe dichter bij de kerk hoe meer effect het nieuwe wapen zal hebben. Zorgvuldig richt Arnoldus. Nee, geen ge weer, hoewel hij treffend 'de commandant' genoemd wordt. De kast onder de kin, de strijkstok in de hand en de blik door het raam op Van Dijke. Op 'die boer' zoals hij het noemt. Een oude viool zorgt voor de me lodie. Op een wenk van de leids man beginnen de leden van zijn 'vaderlandse' gemeente te zin gen. Ze springen in het rond en zorgen als levende ritmeboxen voor de gewenste begeleiding. Het publiek komt in stemming om hun idool op gepaste wijze uitbundig te ondersteunen. Eerst nog wat schuchter, maar allengs wordt met overgave gedanst. Als tenslotte het gejuich zich mengt met de dreunende ca dans van de muziek, kent het en thousiasme van Hervormd Flipland geen grenzen meer. Steeds dichter op elkaar om maar zo dicht mogelijk bij hun straatmuzikant te zijn, beweegt de massa. Ruiger, flitsend wordt het hanteren van de strijkstok. Harder het geschreeuw en hoger de sprongen. Het aantal decibels dat nu de Achterweg wordt in gesmeten maakt Van Dijke het preken onmogelijk. Dan wordt het stil, oefenaar Van Dijke moet zwijgen. Zijn dienst wordt verhinderd. Gerlach schendt de openbare bediening. Daarom kan Pieter niet anders. Dit wordt sleutelmacht in een met autoriteit beklede dienst des Woords. De oude datheenbundel wordt opengeslagen en Van Dij ke geeft psalm 31 vers 19 op. Naast het gelal en gebral van de hervormden stijgen uit de Gere formeerde schuurkerk met de meeste eerbied de verheven to nen van dit Gode Verheerlijkende psalmvers omhoog. Een niet-te-herroepen vonnis wordt voltrokken. De hervorm den druipen af. Maar toch... On danks dit alles is het hervormde geweld nog maar nauwelijks be gonnen. En nog, nóg denkt Flip land dat ze uit de brand zijn met zo'n vlotte, frisse en originele dominee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5