Tholen op de radio Bevrijdingsdag echt gevierd Nationale themaweek visueel gehandicapten „Allure luxe schoenen" Opheffingsuitverkoop Allure luxe schoenen Jong en oud herdenken gevallenen oorlog Bel voor koelkast 9.5 Mille voor groen A AL 45 JAAR Dl TH00LSE COURANT Burgemeester ontsteekt bevrijdingsvuur in St. Annaland Fietsen voor de Waddenzee Sfeervolle plechtigheid bij monument in Thoolse Wandeling Kerncentrale is weer in bedrijf Donderdag 10 mei 1990 46e Jaargang nojtó Diabetesvereniging houdt info-markt Door een haag van muzikanten van de koninklijke fanfare Accelerando brachten de in een rood-wit- b]&uw shirt gestoken Ewoud en Rien Fase en Leo Vroegop het in Wageningen opgehaalde bevrijdings vuur zaterdagmorgen tegen tien uur via de Voorstraat naar de Ring in St. Annaland. De stichting Welzijn Visueel Gehandicapten (WéViGé) organiseert van 19 t/m 27 mei in Bergen op Zoom een landelijke themaweek voor visueel gehandicapten en andere belangstellenden. 45 duiven SLUIT IN DE LOOP VAN DIT JAAR ZIJN DEUREN! vanaf heden St. Josephstraat 12a Bergen op Zoom, 01640 - 4 49 87 Lampions Predikant bedankt VERSE ANSJOVIS ir GEEP THOOLSE VISHANDEL A.J. SCHOT EN ZN. Al hadden we het gewild de afgelopen weken, we kon den er niet omheen... Nederland 45 jaar bevrijd. Maar aan dat bevrijdings feest, dat slechts in vier kernen op Tholen werd ge vierd, gaat jaarlijks de dodenherdenking vooraf. Ook dit jaar kwamen vele honderden naar het monu ment in de Wandeling te Tholen om samen op plechti ge wijze de gevallenen van de wereldoorlog(en) te herdenken. Er is indertijd gekozen voor een zeer sober gebeuren, een goede keuze naar steeds weer blijkt. Bloemen St. Annaland V Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De afdeling Tholen/Sint- Philipsland van de Diabetes Ver eniging Nederland wil in novem ber een info-markt organiseren in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Dat werd meegedeeld tijdens de algemene ledenvergadering, vori ge week woensdag in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. Overigens staan nog heel wat meer activitei ten gepland, zoals een contact avond in het najaar, mogelijk een voedingscursus in de Oester schelp, de cursus 'Diabetes in ba- lans'en de jaarlijkse collecte. Ook lopen de gespreksavonden door. Verder wordt eind september in Arnemuiden een gewestelijk jon gerenweekend gehouden en is in Kruiningen het Sint- Nicolaasfeest. Aan het 45-jarig bestaan van de landelijke vereni ging, in augustus, doet de afdeling niets bijzonders. Bestuurlijk kan er op langere ter mijn een probleem gaan optreden, want na het aftreden van me vrouw De Nijs uit Sint- Maartensdijk bestaat het afde lingsbestuur nog maar uit drie personen: voorzitter/penning meester M. Bolier uit Scherpenis- se, secretaris P.C. Heijndermans uit Bergen op Zoom en mevrouw Stoutjesdijk uit Sint- Maartensdijk, die het verkoop punt beheert. Hoewel de afdeling 108 leden telt, was er niemand be reid een bestuursfunctie op zich te nemen. Hetzelfde probleem deed zich voor in de kascommissie, waarin het enige lid dhr. Opree uit Scherpenisse noodgedwongen blijft zitten. Na de huishoudelijke zaken voer de dhr. D. Allewelt van Novo Nor disk Farma het woord. Hij sprak eerst over de Novo Let, een weg werp insulinepen, en vervolgens over 'de diabeet op vakantie'. Omroep Zeeland zendt maandag middag tussen half zes en zes uur een programma uit over het stadje Tholen. Wekelijks wordt er één van de Zeeuwse woonkernen in het programma 'Van destad en van het land' speciaal belicht. Programmamaakster Selma Os man voert een aantal gesprekken met Tholenaren, die tussen het weerpraatje van half zes en de ru briek 'de agenda' tegen zes uur te horen zijn. De gemeenteraad van Tholen heeft 95.000 gulden beschikbaar gesteld voor het vervangen en aanplanten van bomen in 1990. Uitgangspunt voor deze uitgaaf vormt de 'Bomennota 1989' waar in het te voeren beleid op dat ter rein is uitgestippeld. De nota stelt vast dat de komende jaren een deel van het oudere bomen- bestand (20 jaar en ouder) kaprijp is. De vervanging van deze bomen dient echter geleidelijk te gaan om kaalslag te voorkomen. Extra aan dacht is nodig om bomen gezond te houden (snoeien met hoogwer ker en het treffen van beluch tingsmaatregelen). Op plaatsen in de kernen waar nog geen bomen zijn geplant, is aanvulling ge wenst, aldus de nota. De post van ruim 95.000 gulden zal gedekt worden uit de reserves openbare werken (70.000 gulden) en recrea tieve voorzieningen (25.300 gulden). De commissies openbare werken en financiën hadden eerder al groen licht gegeven aan de bo mennota, waarin gepleit wordt voor de aanplant van 'voldoende bomen' willen de woonwijken 'aanvaardbare woonplaatsen blij ven voor het nageslacht'. Burgemeester Van der Munnik steekt met de fakkel die Ewoud Faseflinks midden) naar St. Annaland bracht, de fakkel van Merien van Prooijen aan om het bevrijdingsvuur naar Stavenisse te brengen. Het programma begint op 19 mei met een goalbal tournooi in sport hal Gageldonk. Daaraan doen acht nationale teams mee en 's middags om twee uur is er een prominentenwedstrijd. Op 22 mei wordt in de Cort Heyli- gerskazerne een symposium ge houden, getiteld 'Een andere kijk op het oog'. Sprekers zijn de oog arts O. Lopes Cardozo, H.A.A. Gresnigt en J. v.d. Krabben van het hulpverleningscentrum Theo- faan, de psychologe R. Hakkens, J. Witvliet van de VNBW, voorzit ter drs. R. van Vliet van de belan genvereniging NV BS, olympisch kampioene J. van Rijswijk, me vrouw J. Stevens namens de ou derverenigingen en mevrouw A. Willems namens het Netwerk zelfstandig wonende ouderen. Op 24 en 25 mei vindt in de Stoe- lemat de beurs 'Tast-zien' plaats. Daar presenteren zich zo'n 50 belangen- en hulpverlenende or ganisaties, alsmede bedrijven die kunnen bijdragen aan het welzijn van visueel gehandicapten. Zo is Sakko er met show-down de monstraties, Veilig Verkeer met ogentest-apparatuur, Amev geeft in braillevorm informatie over verzekeringen en in de stand van Theofaan krijgen revalidatie, thuis-onderwijs en arbeidsbemid deling de aandacht. Verder is er een expositie van bijzondere brillen. Op 26 en 27 mei krijgt amusement de aandacht, beide keren in de Burgemeester M. Jager van Wage ningen had in de nacht van 4 op 5 mei om 12.00 uur op een overvol plein voor hotel De Wereld, waar 5 mei 1945 de Duitse capitulatie werd getekend, het bevrijdings vuur ontstoken en het aan verte genwoordigers van gemeenten uit heel Nederland overhandigd. On der hen ook Ewoud Fase, die het bevrijdingsvuur zaterdagmorgen op zijn beurt overdroeg aan bur gemeester Van der Munnik, die met de fakkel het vuur aan de Ring aanstak. De Thoolse burge meester stak vervolgens de fakkel aan van Merien van Prooijen uit Stavenisse, die het bevrijdings vuur naar zijn woonplaats bracht. Het trompetsignaal voor het ont steken van het bevrijdingsvuur werd gegeven door Accelerando- dirigent Pierre van Broekhoven. De Dorpsgemeenschap had op het kerkplein een met takken groen en bloemen aangekleed gedenkteken opgericht met de tekst 45 jaar be vrijd 1945-1990 en daar boven de uit Wageningen overgebrachte vlam. Een groot aantal belangstellenden sloeg de plechtigheid tijdens idea le weersomstandigheden gade. De voorzitter van de Dorpsgemeen schap, dhr. J.W. van Popering, overhandigde Van der Munnik een herinneringsmedaille van zijn collega De Jager uit Wageningen, stad der bevrijding. In een toespraak(zie elders in deze krant), waarin de burgemeester zich vooral tot de jeugd richtte, waarschuwde hij ervoor om 'don kere gedachten en daden zo wei nig mogelijk speelruimte' te geven. Aan een kant van de Ring waren de woorden slecht te horen omdat de geluidsinstallatie te wensen overliet. Tijdens het musiceren van Accele rando deelden de duivenhouders Vermaas, Potappel en Van Dijke 45 duiven uit aan vertegenwoordi gers van 45 St. Annalandse vereni gingen en instellingen alsmede plaatselij ke gemeentebestuurders. Na het trompetsignaal van Pierre van Broekhoven werden de 45 dui ven als symbool van de 45-jarige bevrijding 1945-1990 de vrijheid gegeven. Wethouder Van Schetsen had zijn duif al even eerder laten gaan toen de vogel hem in zijn hand pikte. Het oplaten van de duiven was een fraai gezicht op het zonover goten gazon rond de N.H. Kerk. Het ochtendprogramma werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. 's Avonds was het opnieuw druk aan de Ring toen de jeugd - met de kleinsten onder begeleiding van de ouders - zich opstelden voor de lampionoptocht, moge lijk gemaakt door middenstands vereniging Activa. Accelerando gaf eerst een concert, voordat be gonnen werd aan een lange rond gang, die onder meer ook langs bejaardencentrum de Schutse voerde. In de optocht werden ook een tiental fakkels meegedragen. De rondgang eindigde even na tien uur aan de Ring. Onder het spelen van een koraal door Acce lerando werd het bevrijdingsvuur gedoofd. De viering van 5 mei, die onder ideale weersomstandighe den plaatsvond, werd besloten met het Wilhelmus, dat door het talrijke publiek werd meegezon gen. Bevrijdingsdag in Stavenisse, Scherpenisse en Poortvliet zie pa gina 9. Dominee J.B. Beijer te Co- lijnsplaat heeft bedankt voor het beroep, dat op hem was uitge bracht door de Hervormde deel gemeenten Immanuël te Tholen en Rehoboth te Sint-Maartens dijk. Eerder bedankte ds. E. v.d. Sluijs al voor een beroep van de twee gemeenten. Maak het moeder gemakkelijk met een heerlijke KOUDE SCHOTEL Verder regelmatig aanvoer van: Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Telefoon: 01660-2540-2792 Advertentie I.M. Stoelemat. Op 26 mei een ar tiestengala met o.a. Bonny St. Clair, Frank Ashton en de groep Facet; een dag later een matinee met Frank Mirella, het Safari Kwartet en vele anderen. Voor de zeventiende landelijk fietsdag kan zaterdag op drie plaatsen op Tholen gestart wor den. Tussen 9.00 en 13.00 uur kun nen fietsliefhebbers vertrekken voor een route van 30 of 40 kilo meter vanaf café Tolrust te Poort vliet, café Havenzicht te Sint-Annaland en het VVV- kantoor te Sint-Maartensdijk. Daar zijn routebeschrijvingen te koop. Bij terugkomst op de start plaats ontvangt iedere deelnemer de Jaarhanger 1990. De landelijke fietsdag wordt geor ganiseerd door de ANWB, in sa menwerking met de Tros en de VVV's. Een belangrijk deel van de opbrengst gaat jaarlijks naar een goed doel. Dit keer is dat de Waddenvereniging, die 25 jaar bestaat. Die club zal het geld ge bruiken voor het opzetten van een computernetwerk tussen zichzelf, de vereniging Behoud IJsselmeer, de werkgroep Noordzee en de stichting Rein Water. Via het net werk kan snel informatie worden uitgewisseld over plotseling optre dende vervuiling in het water. De heren Withagen en Renes van het comité Dodenherdenking na het leggen van een krans bij het gedenkteken in het Bosje in Tholen. Harmonie Concordia en de Nationale Reserve verleenden medewerking aan de Dodenherdenking. Het monument, met daarop de tekst 'Gedenk allen die voor onze vrijheid vielen', is door het ge meentebestuur enkele jaren gele den aangewezen als het centrale punt van alle kernen. Het gemeen tebestuur was tijdens deze herden king ruim vertegenwoordigd, terwijl ook verschillende dragers van het verzetskruis de gevallenen herdachten. 7 Leden van het Peloton Tholen (442) van het korps Nationale Re serve hielden de dodenwacht, na dat zij eerst om zeven uur de vlag halfstok hadden gehangen. Voor Kees Zwaai, Sjaak Oostdijk, Rien Klippel, Mart Deurloo en Jan Ponsteen was het de eerste keer dat zij deze taak mochten vervul len. André Giljam hield voor de tweede keer de wacht, terwijl Jaap Minheere al bijna vanaf het begin het korps vertegenwoordigt. Concordia, onder leiding van diri gent P. Steyns, speelde nadat de leden zich achter het door gerani ums omzoomde monument had den opgesteld, allereerst 2 koralen, daarna 'Herzlich tut mich verlang en', 'Blijf mij bij Heer', 'Alle Menschen' en 'Bede voor het Va derland', waarna Arnold van Ba- vel 'Last Post' ten gehore bracht. De stilte, slechts verstoord door een enkele onnadenkende auto mobilist, werd gevolgd door het gezamenlijk zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus. Daarna bestond gelegenheid tot het leggen van bloemen, waarvan o.a. gebruik werd gemaakt door de heer en mevrouw van der Mun nik die daarmee gemeentebestuur en bevolking van Tholen vertegen woordigden. Het Ger. Gem. zangkoor Canti- cum onder leiding van dirigent I. Riedijk sloot de bijeenkomst af met enkele liederen, waarbij voor al 'Be stil my soul' prachtig klonk. Verder zong men 'O God die droeg ons voorgeslacht' en 'Nader mijn God bij U'. Ook op het echtpaar Izeboud, die voor het eerste de plechtigheid in hun nieuwe woonplaats mee maakten, had het geheel een heel plechtige en stijlvolle indruk ge maakt. Mevrouw Izeboud zei het als prettig te ervaren dat zoveel kinderen aanwezig waren. Het korps Natres, waarvan de nieuwelingen deze wacht als 'best vermoeiend' hadden ervaren, maar die ze naar ze zeiden niet graag hadden gemist, zorgden dat de nationale driekleur op de juiste wijze werd gestreken, om daarna af te marcheren. Ook in St. Annaland werd 4 mei stil gestaan bij de Dodenherden king. Het initiatief van een aantal inwoners om niet alleen 5 mei te vieren, maar ook 4 mei te herden ken, werd overgenomen door de Dorpsgemeenschap. Om kwart voor acht verzamelden zich 125 mensen bij het streekmuseum, waarna een stille tocht naar de oude begraafplaats volgde, waar drie Britse militairen zijn begra ven. Er werden bloemen gelegd bij de drie stenen en bij een ge denksteen met de tekst 'Ter nage dachtenis aan de voor onze vrijheid gevallen Engelsche vrien den'. Hier werden ook de twee mi nuten stilte in acht genomen. J.L. Brown(34), V.S. Rapley(24) en E. Callan(19) van het regiment 'Royal Artillery' werden op 15 ja- VERVOLG PAG 9 DEZE WEEK Burgemeester bij ontsteken bevrijdingsvuur in Sint- Annaland: gevaren onver draagzaamheid vlakbij 45 Jaar bevrijding feestelijk herdacht Poortvliet heeft Trees Ca nadees 'n Kus van Annie Schilder of Piet Veerman Brandweer Sint-Philipsland vijfde met jonge ploeg M. Hage van 't Ouwland zestig jaar CN.V-lid Publiek kan - naar verwacht - binnenkort terecht op Speel mansplaten Polyhymnia werkt mee aan gospelproduktie Geschiedenis schrift Tholen op Stemmen van lezers over fiets- veer en vorstenhuis Periodekampioen WHS via nacompetitie kans op tweede klasserschap VRIJHEID....IS DE KEUZE TUSSEN WERKEN OF VERHONGEREN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Afgedankte koelkasten en diep vriezers mag men niet meer mee geven met de Thoolse vuilnisophaaldienst. In verband met de aanwezigheid van CFK- gassen en de nadelen daarvan voor het milieu, dient men voor taan naar het gemeente- huis(01666-8259) te bellen, waarna de koelkast of diepvriezer wordt opgehaald. Zie ook Tho- lenderwijs. De kernenergiecentrale van de PZEM in Borssele is, na dertien weken te hebben stilgestaan, vori ge week weer in bedrijf gesteld. De centrale werd op 3 februari uit bedrijf genomen in verband met de jaarlijkse splijtstofwisselperio- de. Tegelijkertijd zijn een aantal onderhouds- en testprogramma's uitgevoerd.Een niet voorziene re paratie zorgde voor negen weken extra oponthoud. Een inspectie van het binnenste van een reactor vat wees namelijk uit, dat een aantal bouten van een hulp constructie moest worden vervan gen. Dat moest onder water gebeuren, met op afstand bedien de apparatuur. De PZEM heeft 1989 afgesloten met een winst van f. 3.969.000,-, slechts f. 90.000,- minder dan in 1988. Er werd 79 miljoen gulden geïnvesteerd. Van de winst wordt ruim 460.000 gulden als dividend uitgekeerd en ruim 3.5 miljoen gulden toegevoegd aan de algeme ne reserve. De afzet van electrici- teit groeide met 3.2%, of in geld met 994.000 gulden. De toename deed zich voor bij speciale con tracten en grootverbruikers. De opbrengst uit gaslevering liep met 6% terug tot f. 135.316.000,-, oor zaak enerzijds een lagere afzet en anderzijds lagere gasprijzen. Er werd 1.2% minder gas geleverd. Het jaarverslag van de PZEM gaat ook in op het onderbrengen van de produktie in de EPZ. Daardoor komen 25 arbeidsplaat sen op de tocht, echter zonder ge dwongen ontslagen. Van de PZEM gaan 620 arbeidsplaatsen, over naar de EPZ. De fusie van de distributie-tak met de WMZ zal bij beide ondernemingen de eerst komende jaren nog eens 113 ar beidsplaatsen kosten. De PZEM-dochter Zekatel maak te een jaar van expansie door. Door overname van de kabelnet ten op Tholen en in Zeeuws- Vlaanderen (waarmee 46 miljoen gulden gemoeid was) waren er per 1 januari 70.605 abonnees, waar van 4.725 op Tholen. Het boek jaar werd afgesloten met een winst van f. 122.000,-, wat in min dering is gebracht op het cumula tieve verlies van de voorgaande jaren. De beroerdste niet. De bijna 80-jarige J. Kousemaker (afkom stig uit 's-Heer Hendrikskinde ren) heeft een boekje met Zuidbevelandse verhalen geschre ven, getiteld De beroerdste niet. s

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1