In mei of juni gaat kogel door de kerk over openstelling van Speelmansplaten Ree Goes breidt uit Gerenoveerde woning in AJP opgeleverd SBH Reis mijmeringen 'U heeft zaken voor elkaar' ïïe tyuidet "Kop HID volkshuisvesting prijst verbeteringsbeleid Sint-Philipsland Donderdag 10 mei 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Accoord gemeente Tholen met Domeinen en rijkswaterstaat in zicht Zodra b. en w. van Tholen een positieve beslissing heb ben genomen over de contracten met rijkswaterstaat en Domeinen, zal het dagrecreatieve terrein op de Speelmansplaten binnen niet al te lange tijd voor het publiek kunnen worden opengesteld. "Maar wij lopen niet vooruit op de besluitvorming door de gemeente Tholen" aldus mr. A. de Jong van rijkswaterstaat. Hij waagt zich niet aan het noemen van een datum waarop de recreanten er terecht kunnen. Bodemvervuiling TAALPRAATJE BRIEF Amerikaanse dag in Scherpenisse Het bouwrijp maken van de vierde en laatste fase van het industrieterrein Slabbecoornpolder is met enig of ficieel vertoon gepaard gegaan. Wethouder J. van der Jagt legde met een kraan de eer ste rioolbuis, het begin van de 700 m riolering en 2055 m verharding. Interpak OPA DEN OUDEN ZUCHTTE GELATEN.... De gemeente Sint-Philipsland koopt stelselmatig slechte woningen aan, renoveert die en verhuurt ze dan voor een redelijke prijs. De hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting in Zeeland, ing. H.J. van Hun- nik, noemde dat vrijdagmiddag 'uniek'. In Anna Ja cobapolder woonde hij de oplevering bij van een gerenoveerde woning aan de Langeweg. Loyaal "Als iemand verre reizen doet, dan kan hij veel verhalen. Daarom nam ik mijn stok en hoed en ging terstond aan 't dwalen." Dit is 't begin van een oud lied uit lang vervlogen jaren. En hoeveel praatstof reizen biedt, dat heb ik ook ervaren. Want ik ging graag en vaak op reis, en meestal voor wat weken. Na elke reis kwam het bewijs, dat ik goed had gekeken. En dan vertelde ik spontaan van dorpen, stad en landen. Wat ik gezien had en gedaan in 't bos, aan zee en stranden. Soms was ik heel ver weggeweest met vliegtuig, bus of boten. En elke keer was het een feest, ik heb er van genoten. Ik was in Hamburg, in Berlijn, in Keulen, Bonn en Aken, in Schin op Geul, in IJsselstein, in Sittard en Slenaken, 'k was in Marokko met mooi weer, in Mook met grauwe luchten, 'k was in Venetië een keer en zag de brug der zuchten. Zo was ik ook in Volendam, in Hillegom en Lisse, in Ossendrecht en Strijendam, in Hulst en Stavenisse. Ik heb de afsluitdijk gezien, en 't Ponypark Slagharen, ik was in Bergen bij ons Mien, en zag 't stadhuis in Laren. Ik was in Rome, Weesp en Praag, in Pisa en Stavoren, in Tholen kwam ik veel en graag, want daar ben ik geboren. Ik heb gevaren op de Rijn, de Moezel, Maas en Schelde. En alles zit nog in m'n brein, vandaar dat ik 't vertelde. Nu word ik oitd, het gaat niet meer, ik krijg al veel gebreken. Geloof me, 't doet mij toch wat zeer, nu ik ben uitgekeken. P.M. van Eekelen üiü Het recreatiegebied de Speelmansplaten langs de Oesterdam staat al lang op de ANWB-borden aangegeven, maar oude meerpalen en een container versperren nog steeds de toegang. De aangepaste contracten worden op z'n vroegst dinsdag door b. en w. besproken. Dan moeten er nog zaken geregeld worden met de dienst openlucht recreatie (toilet gebouwen) en met particulieren. Ook moet nog een laatste opleve ring plaatsvinden van dingen die Tholen graag op de Speel mansplaten wil zien. Van de snel heid waarmee dat alles geregeld kan worden hangt het af, of de ge meenteraad nog in mei of pas in juni een uitspraak kan doen over het beheer van de Speelmanspla ten, aldus burgemeester H.A. van der Munnik. Rijkswaterstaat wil de het gebied aanvankelijk vroe ger openstellen, maar na overleg met Domeinen en Tholen is beslo ten om te wachten tot de contrac ten getekend zijn. De gemeente heeft Domeinen voorgesteld om het terrein voor tien jaar te huren tegen een onge wijzigde jaarlijkse huurprijs. Aanvankelijk wilde Tholen een symbolisch bedrag (f. 7.500,-) be talen, maar Domeinen bleek ge bonden te zijn aan door de minister vastgestelde landelijke tarieven (een cent per m2 grond en een halve cent per m2 water), wat neerkwam op zo'n 3.000 gulden. De burgemeester zei dit vorige week in de commissie ruimtelijke ordening, waar M.A.J. v.d. Linde het voor zowel natuur als recreatie onaanvaardbaar noemde dat de Speelmansplaten nog steeds niet toegankelijk zijn. Het getouwtrek tussen de drie instanties leidde er vorig jaar toe, dat het gebied voor de recreanten gesloten bleef. Daardoor waaieren die, aldus v.d. Linde, uit langs de Oosterschelde. Behalve met Domeinen, moet over het beheer een contract wor den afgesloten met rijkswa terstaat. "Niemand wil het gebied als enige in beheer. Wij willen dat wel, maar willen geen open einde aan de kosten voor onderhoud," zei de burgemeester. Bodemver vuiling en aanslibbing buiten de schuld van Tholen en de recreatie, verzakkingen van de bodem, ont wikkeling van zeealgen in het wa ter, olievervuiling en een afrastering zijn zaken waarvoor de gemeente financieel niet wil opdraaien. Een lijstje is bij rijks waterstaat ingediend. "Men pro beert er uit te komen." Ingaande op de lange duur van de onder handelingen zei de burgemeester aanwijzingen te hebben, dat men de gemeente Tholen de zwarte piet wil toespelen over het misluk ken. "Maar wij hebben al heel wat toegegeven. Wij hebben 'n goede oplossing voorhanden en de instanties moeten accoord gaan. Onze kaarten zijn verdraaid duidelijk," aldus v.d. Munnik. De burgemeester zei dat het on derhoud de gemeente minimaal 30.000 gulden gaat kosten. Uit één of meer standplaatsen wil Tholen wat van dat geld terughalen, ter wijl verder wordt gedacht aan een parkeergeld van een rijksdaalder per auto per dag. Aanvankelijk claimde Domeinen een percentage van die inkomsten. "Uiteindelijk zegt Domeinen overtuigd te zijn dat Tholen de kosten wat wil te rugdringen," zei de burgemeester in de commissie. Oorspronkelijk werd met brief een met de hand geschreven be wijsstuk aangeduid (ook een akte, een oorkonde enz.).. Meestal op perkament geschreven en vaak voorzien van een zegel. Vandaar de zeer oude uitdrukking "zegel en brief" voor een door een zegel gewaarmerkte notariële akte. Te vens kwam het woord brief toen voor in de betekenis van minder officiële geschreven correspon dentie tussen personen onderling. Na de uitvinding van de schrijf machine ook getypte (getikte, zonder de bijgedachte aan "gek") epistels. Men onderscheidde naar de inhoud brieven van adeldom, gezondheid, vrijgeleide, pardon en geloove. Die laatste zijn nog bekend in ruimere betekenis in de geloofsbrieven, nodig o.a. bij be noeming in een gemeenteraad. Verder in bijzondere toepassingen als bewijs van eigendom van on roerend goed, de koopbrief en hy- potheekbrief en als bewijs van een schuldbekentenis, de schuldbrief en de pandbrief. Bekend van vroeger tijd was ook de lastbrief of machtbrief, houdende een voorrecht of opdracht. Daarvan is de zegswijze afkomstig "de oudste brieven hebben". Dat be tekende de oudste rechten heb ben; ook nu nog van toepassing. Verder "brieven van iets heb ben". Dat hield in dat men ergens recht op had. Het kon tevens be tekenen: vergunning tot iets heb ben. Zo betekende de uitroep "vaste brieven" wis en zeker. Daar kun je staat op maken. Het was een soort van verzekerings formule, als antwoord op een vraag, waaruit twijfel sprak. "Een brief hebben" werd gezegd van iemand die zich laatdunkend gedroeg en ten onrechte de grote meneer uithing. Het is afkomstig van een brief (recht) op iets heb ben. Hier dus zich inbeelden of doen alsof men recht op iets kan laten gelden. Vergelijk: lef heb ben. In overeenstemming met het bovenvermelde verbeelding heb ben, noemde men in sommige streken een pochhans, een wind maker wel "een brief", Vergelijk: Zaanse kak hebben. Dat werd ge zegd van een bluffer. Vroeger bestond de spreekwoor delijke zegswijze "zijn brieven scheuren". De betekenis daarvan was: zijn plannen definitief opge ven. Een andere uitdrukking was "iemand zijn brief leren". Dat betekende iemand onderrichten of les geven. Bij uitbreiding, ie mand de les lezen, berispen. Bijzondere benamingen waren Latijnse brief en Uriasbrief. Een Latijnse brief was een schrijven opgesteld door de secretaris van de paus en voorzien van een zegel van rood lak, waarop het pause lijk wapen. Een Uriasbrief hield de opdracht in de brenger ervan te doden. De naam is afkomstig uit het bijbelverhaal, waarin koning David Uria op de gevaarlijkste plaats in het gevecht liet zetten, Het gevolg was dat Uria sneuvel de. David had het oog laten vallen op Bathseba, de vrouw van Uria. Om aan te duiden dat iemand ge heimen kon bewaren, zei men "hij is zo dicht als een brief'". Tegenover zo dicht zijn als een brief stond de uitdrukking "hij kan toch mooie brieven schrij ven". Dat werd gezegd van ie mand die mooie beloften deed maar ze nooit nakwam. Grappig is de zegswijze "Engelse brieven schrijven". Schertsens gezegd voor een middagdutje doen. Als het ware zich zogenaamd afzon deren om een gewichtig, moeilijk werk (het schrijven van een brief in een vreemde taal) te doen. Ook: een brief aan de koning schrijven. Lastige bedelbrieven werden aan geduid door "zijn brieven houden altijd een gebrek". Aparte bena mingen waren ook een pa(m)pie- ren brief en omzendbrief. Een pa pieren brief stond in tegenstelling tot een perkamenten brief. Oor spronkelijk werd een brief op per kament geschreven, speciaal bij de notaris. In de volksmond was een pampieren brief minder ge wichtig en ook goedkoper. De omzendbrief of rondgaande brief was een epistel dat na het le zen aan anderen werd doorgege ven. Deze gewoonte is afkomstig uit het Nieuwe Testament. De in houd van de brieven van de apostelen, inzonderheid van Pau- lus, werd op die manier verbreid. Een aardige zegswijze was: "Brie ven van lieven (minnaars) zijn met boter bezegeld". De inhoud moet men niet al te nauwgezet ne men, omdat een minnaar als hij zijn beminde schrijft met zijn ge dachten in de wolken is. Het verkleinwoord briefje kwam voor in "een briefje op de deur spijkeren". Dat werd gedaan om aan te geven dat in het huis een besmettelijke ziekte heerste. Thans nog bekend in de zegswijze "dat geef ik je op een briefje" in de betekenis van: daar kun je vast op rekenen, verder in "iemand een briefje op de mouw spelden" voor iemand wat wijs maken, voor de gek houden. We besluiten met een uitspraak van Voltaire: "Korte brieven en lange vriendschappen is mijn leus". De stichting Thoolse Dagen wil op 8 september een Amerikaanse dag organiseren. In samenwerking met organisatiebureau Scarpenes- se wordt het Pluimpotterrein in Scherpenisse omgetoverd tot een country and western gebied, met een westernshow, een kindershow, een racebaan uit Amerika en 's avonds een country and western band. Om er een grootse happening van te maken, en tevens een goede promotie van zowel Tholen als het Thoolse winkelbestand, vraagt de stichting de medewerking van alle middenstanders en verenigingen van het eiland. Zij kunnen zich aanmelden voor een standplaats. Wie dat voor 2 juni doet krijgt de voorkeur. Reacties en inlichtingen bij L. Hage, Weststraat 1 in Scher penisse (tel. 01666-3593) of bij A. Hage, Randweg 8, Poortvliet (tel. 01666-3874). In Goes is zaterdag het uitgebreide gebouw van het Regionaal Educatief Centrum De Bevelanden-Tholen officieel geopend door burgemeester mr. T.R. Seinstra en de Borselse wethouder drs. PJ. Vollaard. Aan die uitbreiding is door het Ree een feestelijk programma verbonden, dat de hele week duurt. Zaterdag werd in stands het com plete cursusaanbod van het Ree getoond en maandag werd de ten toonstelling 'Zien en beleven', in gericht door de afdeling kunstzinnige vorming, geopend. Dinsdag was de actrice Carry Tef- sen (bekend als Mien Dob belsteen) spreekster op de themadag 'Vrouwen in een baan' en 's avonds werden verhalen uit verschillende landen en culturen verteld, o.a. door Gerda Haver tong (Sesamstraat). Gisteren was Hans van Willigenburg de gast heer tijdens een show waarin be kende en minder bekende mensen hun verhaal kwamen doen. Woensdag brengt minister Ritzen van onderwijs een bezoek aan het educatief centrum in de Zusterstraat. Op de al genoemde tentoonstel ling, die de hele maand mei duurt, zijn ook werkstukken van Thool se cursisten te zien. Een Thoolse delegatie was maandag bij de ope ning en genoot zowel van de crea tieve resultaten (beeldhouwwerken, tekeningen, schilderijen, keramiek) als van een demonstratie door de cursisten van 'Spel en theater'. Zij hadden onder leiding van docente Gudrun Beckmann een door haar geregis seerde versie van 'De Beer' van A. Tsjechov ingestudeerd. Rec-directeur J. Roovers vertelde dat het centrum jaarlijks zo'n 1800 cursisten heeft, waarvan de afdeling kunstzinnige vorming bijna 75% voor zijn rekening neemt. Naast de Rec-cursussen kent men sinds enkele jaren ook Linea Recta. Over de samenwer king met de gemeente Tholen is Roovers content, de cursussen lo pen uitstekend. Zo was er, na een open dag in Oud-Vossemeer, daar meteen een voedingsbodem voor diverse cursussen. Op Tholen heeft men momenteel 27 leerlin gen bij de PBVE, 75-bij kunstzin nige vorming, 62 bij vormings- en ontwikkelingswerk, 50 bij de basiseducatie en bijna 200 mensen die via Linea Recta een cursus vol gen. "Onze intentie is nog steeds om alle cursussen overal te geven, zowel op Tholen als in de Beve- landen en Schouwen. Het deelne mersaantal telt daarbij natuurlijk wel mee, maar de naamsbekend heid van het Ree wordt steeds be ter," aldus Roovers. Directeur Jaartsveld bij uitbreiding Slabbecoornpolder: De aanleg is gegund aan Jaarts veld Wegenbouwbedrijf bv te Steenbergen. In de Gasthuiskapel, hield wet houder Van der Jagt vervolgens zijn 'maidenspeech', gevolgd door ing. J. Huiszoon, directeur van Jaartsveld. Naast vertegenwoordi gers van het college en de afdeling technische zaken van de gemeente, had men ook de ondernemers uit de Slabbecoornpolder uitgeno digd. Daarbij was ambtenaar C. Nuijten gastheer. De heer Van der Jagt sprak zijn vertrouwen uit in de fa. Jaartsveld. "Het werk ligt er goed verzorgd bij, het machinepark waarvan u gebruik maakt is de moeite waard, ik weet dat dit een visite kaartje is". Omdat de nieuwe ambtsperiode van de aanwezige wethouders (J. Versluijs en J. van der Jagt) nau welijks gestart was, begon de heer Huiszoon met deze heren te felici teren en wijsheid toe te wensen. De gemeente Tholen werd alle lof toegezwaaid voor de manier waar op zij zich in de landelijke pers manifesteert wat bedrijfsontwik kelingen aangaat. "Op langere termijn profiteert de Thoolse ge meenschap daar zeker van". "Verder complimenteer ik de technische dienst van de gemeen te. Als wegenbouwers komen we veel bestekken tegen, er is nogal wat kwaliteitsverschil, maar u heeft de zaken voor elkaar, er is geen vinger tussen te krijgen". De keuze voor Jaartsveld, het oudste wegenbouwbedrijf van Ne derland, vond Huiszoon uiteraard logisch. Hij overhandigde zowel de wet houder als ir. H.Th.W. van Veen (hoofd gemeentelijke ontwikke ling) een reproductie. Inmiddels heeft het in de Slabbe coornpolder gevestigde bedrijf In terpak besloten om de fabriek uit te breiden met 2000 m2. Het con tractverpakkingsbedrijf biedt op dit moment werk aan 24 mensen. De uitbreiding - een verdubbeling van het huidige vloeroppervlak - is het gevolg van een aanzienlijke omzetstijging door toepassing van nieuwe technieken. Volgens het gemeentebestuur verwacht de di rectie van Interpak een groei van het personeelsbestand met 20 mensen als gevolg van de uit breiding. Ook machinefabriek Jansen heeft onlangs uitgebreid, met ruim 600 m2. Dat kan naar verwachting zes arbeidsplaatsen opleveren. "Ik leg mij erbij neer. 't Zien gaat achteruit. Als je ouder wordt, moet je daarmee leren leven." "Soms is het waar, maar vaak nog niet," zegt 0PTICIËN VAN MIL. "Wij hebben al veel ouderen aan en nog weer betere bril gehol pen. En vele bejaarden hebben bij ons ervaren dat er meer kén dan ze soms denken. Misschien maken wij van opa den Ouden ook nog wel een opa 'den Jon gen'..." "Als dat zou kunnen." Opa leef de weer helemaal op. ARN. van MIL Bergen op Zoom WOUWSESTRAAT 8 Advertentie I.M. Van Hunnik vond dat er in Sint- Philipsland relatief veel gebeurt. Hij wees op de meer dan honderd woningen die de afgelopen tien jaar gebouwd zijn (terwijl de be volking maar met 64 inwoners toenam) en de activiteiten op het gebied van de dorpsvernieuwing en leefbaarheid. "U doet het leuk en goed, met kleine projectjes. Een nadeel is om dat financieel rond te breien, maar het lukt u steeds weer." Sint-Philipsland maakt gebruik van de Rijksregeling aangekocht vooroorlogs eigen bezit om ver vallen panden te renoveren. Tot nog toe alleen in de Voorstraat, maar nu komen vier woningen in Anna Jacobapolder aan de beurt. Het opknappen van Langeweg 29, het oudste pand in de Polder, kostte 125.000 gulden. De ge meente wist behalve de maximale 40.000 gulden subsidie nog eens 20.000 gulden los te krijgen via een extra regeling. Van Unnik, die zei zich bijzonder te interesseren voor de verschillen tussen stad en platteland, opende de voordeur van de woning en verrichtte zo symbolisch de oplevering. De renovatie werd uitgevoerd door het plaatselijke bedrijf Kleinbouw Techniek. "Aannemer J.P. Quist stelt zich steeds bijzon der loyaal op," aldus burgemees ter T.A. Vogel. Daardoor kan de huurprijs van het gerenoveerde pand beneden de 500 gulden per maand blijven. Dat is ook het uit gangspunt bij drie woningen in de Noordweg (nummers 13, 25 en 27), die nu aan de beurt komen. Overigens zijn er voor de wonin gen nog geen huurders, wat Vogel enigszins teleurstelde. "Daarvan hangt het ook een beetje af in welk tempo we doorgaan." De burgemeester hoopte dat het ge meentelijk beleid van woningver betering een uitstralingseffect zou hebben op particulieren. Vogel riep in herinnering, wat er op het gebied van de dorpsver nieuwing de laatste jaren in Anna Jacobapolder is gebeurd. Zeven jaar geleden werd - samen met Schouwen-Duiveland - een inter gemeentelijke projectgroep dorps vernieuwing ingesteld, waaruit plaatselijke groepen voortkwa men. In juni 1983 werd het dorpsplan Anna Jacobapolder ge presenteerd, wat knelpunten in ventariseerde en mogelijke oplossingen aandroeg. Het resul teerde in een nieuwe basisschool, verbouw van de oude school tot woningen, renovatie van Ons Dorpshuis (met 142.000 gulden subsidie), verbetering van trottoirs en riolering en de aanleg van groenvoorzieningen. Als dank voor Van Hunnik's bereidheid om naar Sint-Philipsland te komen, overhandigde de burgemeester hem een kruik Sint-Philipslands kruidenbitter. Ing. H.J. van Hunnik (links), hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting in Zeeland, opent de deur van de gerenoveerde woning aan de Langeweg in Anna Jacobapolder. - iSSKSSSS SSSS&StSfcS..: Aan de Noordweg in Anna Jacobapolder wordt gewerkt aan de renovatie van drie woningen. Voor het uitgebroken raam van Noord- weg 25 (ooit een winkelpand) staan ing. H.J. van Hunnik (links) en burgemeester T.A. Vogel. In het midden aannemer J.P. Quist van Kleinbouw Techniek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 19