Thoolse raad kiest vertegenwoordigers 'De een wilde rode port, de ander droge sherry' Koelkast bij auto Bouwplannen? 3 CNV erkent 60-jarig lidmaatschap van Thoolse landarbeider M. Hage Vut voor 4 ambtenaren Anderhalf jaar geen autorijden Tholen betaalt helft compostvat Jorritsma overhandigt oorkonde, waardebon en jubileumgift Donderdag 10 mei 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Gemeentebode M.J Moerland uit Stavenisse in de vut Gemeentebode M.J. Moerland uit Stavenisse nam vorige week afscheid van zijn collega's op het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Op negenenvijftigjarige leef tijd maakt Moerland gebruik van de VUT na 24 jaar in dienst te zijn geweest van de gemeente Tholen, zowel de voormalige als de huidige. Hij had de kwart eeuw wel vol kunnen maken maar besloot toch om vervroegd uit te treden: "Wie weet als de minister de regeling verandert dan moet je misschien tot je vijfenzestigste jaar werken. En dat moet je eerst maar eens zien te worden". 17 Instellingen Assiebakken Binnenskamers Bakkerij de Toekomst 100 jaar Bedrijvig Quist-Duine vernieuwd Souvenir 0> Een oorkonde, een waardebon en een jubileumuitke ring. Dat kreeg de 74-jarige M. Hage van het Oude land bij Tholen dinsdagmorgen aangeboden door districtsbestuurder S. Jorritsma van de Industrie- en Voedingsbond CNV. Verschrikkelijk Jongeren Oproepkracht Gezworven De gemeenteraad van Tholen heeft uit haar midden de leden benoemd voor verschillende adviescommissies, alsmede de vertegenwoordigers in andere organen en instellingen. Er zijn een zestal gemeentelijke com missies: Tin us Moerland, geniet van de mooie meidagen. De heer en mevrouw Oerlemans uit Steenbergen ontvangen een waardebon van 500 gulden uit handen van J. de Graaf. De prijs winnaars kochten een auto op de Paasshow van de gezamenlijke BOVAG-garagehouders op Tholen. Ruimtelijke ordening: P. van Bel- zen, K.A. Heijboer, J.M. Deurloo-van Broekhoven, J.L. van Gorsel en M.A.J. van der Lin de. Deze commissie bleef onge wijzigd. Openbare werken: M.J. Klippel (in de plaats van J. v.d. Jagt), M.A.J. van der Linde, J. van den Heuvel, W.C. van Kempen en P. van Belzen. Onroerende zaken: J. Snoep- Overbeeke (in de plaats van J. de Bres), M. Dijke(in de plaats van Th. Aarnoudse), W.C. van Kem pen, J.L. van Gorsel en P. van Belzen. Financiën: A. den Haan (in de plaats van I.C. Moerland), P. van Belzen, M. Dijke, M.A. van Beek en J.L. van Gorsel. Algemene bestuurlijke aangele genheden. Hierin zitten alle frac tievoorzitters: I.C. Moerland (in de plaats van J. de Bres), M. Dijke (in de plaats van J. v.d. Jagt), P. van Belzen, W.C. van Kempen en J.L. van Gorsel. Welzijnscommissie: P. van Belzen, J. van den Heuvel, I.C. Moerland (in de plaats van J. Snoep- Overbeeke), J.M. Deurloo-van Broekhoven en A. Kersbergen (in de plaats van M. Dijke). In een groot aantal samenwer kingsverbanden, schappen, orga nisaties, commissies en instellingen is Tholen eveneens vertegenwoordigd. H.A. van der Munnik: woonwa genschap Midden- en Noord- Zeeland (in de plaats van Van Schetsen), commissie van advies en bijstand brandweer en beveili ging Schelde-Rijnverbinding streekgewest Westelijk Noord- Brabant. P. van Schetsen: gemeenschappe lijke regeling GGD-Zeeland, com missie van advies en bijstand centrale post ambulancevervoer streekgewest Westelijk Noord- Brabant en de Betho. J. Versluijs: Welzijnsorgaan, sa menwerkingsverband welzijns zorg de Bevelanden-Tholen, raad van aandeelhouders WMZ, raad van aandeelhouders PZEM (in de plaats van De Bres), gemeen schappelijke regeling Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland, commissie Thoolse scholenge meenschap en Zeeuwse Muziek school. P. van Belzen: Welzijnsorgaan, streekmuseum De Meestoof (bei den in de plaats van v.d. Heuvel) en beheerscommissie De Stove. J. van den Heuvel: gemeenschap pelijke regeling Administratief Dienstencentrum Zeeland (in de plaats van Aarnoudse), commissie voor georganiseerd overleg en commissie Thoolse scholenge meenschap. J.L. van Gorsel: commissie voor het bedrijfsleven en beheerscom missie de Vossenkuil. I.C. Moerland: Welzijn voor Ouderen, commissie Thoolse scholengemeenschap en beheers commissie Holland Huis. J. Snoep-Overbeeke: Welzijnsor gaan, Wezen-Armen Sint- Annaland, streekmuseum De Meestoof en beheerscommissie De Wellevaete (in de plaats van Heijboer). A. den Haan: stichting Gemeen schap Sint-Maartensdijk (in de plaats van De Bres) en commissie voor georganiseerd overleg (in de plaats van mevrouw Snoep). M.A.J. van der Linde: beheer scommissie Meulvliet. M. Dijke: de Betho en commissie voor het bedrijfsleven (beiden in de plaats van Aarnoudse). M.J. Klippel: commissie voor ge organiseerd overleg (in de plaats van v.d. Jagt). K.A. Heijboer: Wezen-Armen Sint-Annaland. A. Kersbergen: Welzijnsorgaan en commissie Thoolse scholenge meenschap (beiden in de plaats van Dijke). J.M. Deurloo-van Broekhoven: commissie voor georganiseerd overleg. W.C. van Kempen: de Betho en beheerscommissie 't Ouwe Raed'uus. A.G. Izeboud: Bestuursschool Zeeland. Anderhalf jaar geen auto bestu ren, vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf wanneer hij nog eens met een glaasje op achter het stuur zit, 500 gulden boete en het verplicht volgen van een alcohol- verkeerscursus. Die straf legde de Middelburgse politierechter op aan D.L. van Z. uit Tholen, die vorig jaar maart onder invloed van alcohol(twee promille) bijna een verkeersongeluk had veroor zaakt wanneer twee auto's bij Halsteren niet het fietspad waren opgereden. Van Z. was al zes keer eerder voer een dergelijk misdrijf veroordeeld. De officier van justi tie had 3000 gulden boot» geëist, maar de rechter verlaagde dat tot 500 gulden en voegde de cursus aan de straf toe. Tinus Moerland begon in 1966 als bode in het stadhuis van Tholen. Hij verruilde het dienblad in zijn hotel 'Zeeland' aan de Voorstraat in Stavenisse voor dat van de ge meente Tholen onder burgemees ter Van Boeijcn. "Ik zat een beetje in de horeca en Roukema (de toenmalige bode - red.) hield ermee op." Moerland kwam in Tholen toen er feest werd gevierd. Het stadje herdacht haar 600-jarig bestaan en dat beteken de veel werk aan de winkel. "Het was een hele week feest met heel veel gasten. Er is toen veel ge schonken. Zelf heb ik er natuur lijk ook wel van genoten". Vergeleken met nu werkte Moer land in zijn Thoolse jaren tot de Herindeling in 1971 op een kleine secretarie. "Dat was veel mooier dan nu met die grote kro", vindt Moerland die toen ook gemeente lijke belastingformulieren huis- aan-huis bracht. "Tholen was in die tijd veel kleiner dan nu na tuurlijk. Met het rondbrengen leerde je wel ontzettend veel men sen kennen. Je was naast bode ook schoonmaker maar dat hoeft tegenwoordig niet meer. Daar is nu een schoonmaakploeg voor". De periode in het stadje aan de Eendracht omschrijft Moerland als 'hele goeie jaren'. Vanwege de herindeling moest Moerland even wel afscheid nemen van secretaris Laban en de wethouders Jansen en Klippel. Het gemeentelijk ap paraat verhuisde naar Smurdiek waar alle vertrekken vJn het ge meentehuis werden bezet door ambtenaren, inclusief de trouw en raadzaal. In die tijd onderging Moerland een operatie, het herstel daarvan kostte hem een jaar. Naast het gemeentehuis gaf ook de bibliotheek onderdak aan ver schillende afdelingen van de nieu we gemeente. Voor Moerland en zijn collega C. Weijler betekende dat, dat ze met een mand met kopjes en kannen koffie over moesten steken om de ambtenaren boven de bieb te bedienen. "Na die herindeling moest er gepraat worden over sportvelden, waar er zwembaden moesten komen. Dat moest allerlei commissies passe ren. De raadsvergaderingen waren veel langer dan nu. In die tijd was het ook de ene receptie na de an dere.' Het bedienen is er volgens Moer land na het verbod op alcohol tij dens vergaderingen op vooruit gegaan. "Je hoeft geen bestelling meer od,te, nemen. Qp j» a*enblad staan enkel frisdranken. Jc Jaat oe mensen kiezen en ze kunnen het er zelf af pakken. Vroeger wilde de een rode port, de ander witte of een sherry medium of juist een sherry dry. Voor een spreker was het ook altijd storend als er een vent rond ging die op liep te nemen". Moerland herinnert zich dat er tij dens ontvangsten ook rookwaren werden aangeboden die in glazen op tafel stonden. "Dan moest je naderhand al die assiebakken le gen. Voor het rookverbod hingen die ook in de we's. Ik vind dit een goeie oplossing zo". In 1986 kreeg Moerland hart klachten. Ook toen was hij na een operatie een tijdlang uit de roula tie. "Er werd me geadviseerd er mee te stoppen, maar het is zo voorspoedig verlopen dat ik besloot om te blijven werken, hoe wel ik daarna wel een beetje ont zien werd." De lift na de eerste uitbreiding van het gemeentehuis betekende voor de bodes een verlichting. "Met het koffiekarretje is het makkelijk werken." Na de laatste uitbreiding zijn de voorzieningen voor de ambtenaren, die tussen de middag over willen blijven, verbeterd. In de kantine boven in het gebouw zorgen de bodes voor de warme soep en zetten lunchhapjes ge reed. Voor Moerland geen verbe tering: "Ik bin graeg buuten. Nu zit je de hele dag opgesloten an ders ging je tussen de middag even een rondje doen". De afwasmachine vullen, koffie zetten en rondbrengen, post opha len op postkantoor, mappen op de afdelingen ophalen en binnenge komen post verdelen of met de sleutel van het gemeentehuis wachten tot de laatste ambtenaar naar huis eaat. Dat laatste is door Tie electromsche rUm- nodig. "Gelukkig maar want soms bleven de ambtenaren nog wel eens napraten op de afdeling en dan stond je daar met die sleu tel te wachten". Moerland heeft het de 24 jaar als bode goed naar zijn zin gehad: "Het is afwisselend werk. Je gaat veel met mensen om. Je moet er een beetje de humor van inzien en je weet van tevoren dat je bepaal de zaken binnenskamers moet houden. Je weet natuurlijk wel eens iets meer dan de buitenwacht weet". Sinds 1974 woont Moerland, na 6 jaar in Tholen te hebben ge woond, weer in zijn geboortedorp Stavenisse. "De aanspraak zal ik wel missen, die gezelligheid van het gemeentehuis is nu weg maar ik tref het met het mooie weer. Vo rig jaar ben ik al begonnen met een groentetuintje omdat ik dit jaar in de VUT zou gaan. Ik wil ook nog eens een dagje gaan vis sen en mijn schoonzoon is buiten land chauffeur. Dus dan moet ik ook eens een keertje mee". In de personeelsbezetting bij de gemeente Tholen deed zich de af gelopen tijd een aantal verande ringen. voor. Eervol ontslag werd verleend aan mevrouw J.E. Reeders-Wesdorp (schrijver-A), de heren W. Geuze, W. Deurloo en A. Aarnoudse (allen meester- vakman) en de heer M.J. Moer land (hoofdschrijver). De laatste vier maakten gebruik van de mo gelijkheid tot vervroegde uittre ding. Benoemd werden de dames Y.J. Marinissen (typiste-A) en I.M. van Luinen (adjunct-commies) en de heer S. Westdorp (opzichter), allen in tijdelijke dienst. Om het composteren van afval te stimuleren, gaat de gemeente Tholen aan particulieren de helft (met een maximum van 60 gul den) vergoeden van de aanschaf kosten van een compostvat. De verkoop van die vaten probeert de gemeente via winkeliers te regelen. B. en w. gaan er van uit dat 4% van de gezinnen aan het project meedoet, en heeft voor 300 vaten 18.000 gulden uitgetrokken. De raadsleden Van Belzen en Van Gorsel wilden weten of de bijdra ge ook bij verkoop van meer dan die 300 vaten gehandhaafd blijft. "De raad zal dan zeker 'n extra krediet geven," reageerde wethou der Koopman. Alle fracties vroe gen om een goede voorlichting over deze zaak. Van Gorsel vroeg zich of of ge bruikers van een compostvat ge compenseerd konden worden in de hoogte van het reinigingsrecht, maar dat zag wethouder Van Schetsen niet zitten. "Wanneer de burger overtuigd is van de nood zaak van scheiding van huisvuil, dan kunnen we voorkomen dat de kosten in de toekomst drastisch stijgen." De wethouder wees op de gescheiden inzameling van glas en oud papier, waarvoor ook geen compensatie wordt gegeven. In beginsel wil de gemeenteraad meewerken aan een provinciale sloopstraat voor koelkasten. Die kan in september gereed zijn, maar dat duurt Tholen te lang. Daarom gaat de gemeente nu vast zelf koelkasten inzamelen en laat de cfk's aftappen door het Roo- sendaalse bedrijf Sichetra. Inclu sief afvoer kost dat f. 25,- per koelkast, waar een provinciale subsidie van f. 15,- tegenover Raadslid M.A.J. v.d. Linde was bang dat Tholen verplichtingen zou aangaan met Zeeland, omdat na 1992 het Thoolse afval waar schijnlijk naar Brabant gaat. "Dan zou je met de koelkasten ook naar Brabant moeten." De burgemeester lichtte toe dat er zo wel met Brabant als Midden- Zeeland besprekingen zijn. Een verbrandingsoven bij Moerdijk is nog 4 tot 5 jaar weg en tot die tijd kunnen, aldus v.d. Munnik, ge scheiden afvalstoffen overal heen. We zeggen het al jaren: onze goedkoopste band is altijd nog een goede. De laatste test bewees: het is de bestel! TEST BIJ ONS TER INZAGE TEL.: 01640-3 36 76 Advertentie I.M. De eerste gezamenlijke show van de Thoolse Bovag-bedrijven is dinsdagmorgen afgerond met een prijsuitreiking. Garagehouder J.D. de Graaf uit Poortvliet reikte een waardebon van 500 gulden uit Op 19 mei is het 100 jaar geleden dat H.G. Deurloo zijn eerste baaltjes meel tot brood verwerkte. Dat gebeurde in De Toekomst, de bakkerij in de Dalemsestraat in Tholen die thans de familie Glad- dines als eigenaars heeft, maar nog steeds de naam 'de Toekomst' draagt. Voordat Deurloo de bakkerswin kel begon was hij bakkersknecht in Dordrecht. Hij leerde daar een meisje kennen en omdat er brood op de plank moest komen begon hij zelf een bakkerij in Tholen. Het pand in de Dalemsestraat waarin hij zich vestigde was eerst een slagerij. De naam De Toe komst werd door Deurloo, die een gelovig man was, bewust gekozen. "Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heeren hand", dat was het lied achter de naam van de winkel. Er is indertijd door zijn zoon bij overname door de familie Gladdines beslist dat de naam van de winkel bewaard zou blijven. Piet en Bets Gladdines namen in ïzvrv yjp Vanillic Deurloo over. Deurloo sr. die tot '68 bakker was, nam het besluit samen met zijn zoons Henk, die geen opvolger had en Jan, die een dochter had, om de zaak te verko pen. Piet tastte eerst eens af, deed eerst alleen de broodbezorging, maar besloot tot overname. De zaak die eerst alleen brood en beschuit verkocht, werd van lie verlee - na diverse modernisering en, waarbij de grootse verbou wing onder architect J. Boelhou wers in 1980 de belangrijkste was - tot de huidige bakkerswinkel met zeer moderne bakkerij. Gladdines, die thans 10 mensen in dienst heeft, levert zijn brood aan campings, supermarkten e.d. Wel licht is hij wel van opvolging ver zekerd. Zoon Ad, die enkele jaren geleden de voetbalsport liet preva leren, is nu sterk bij de zaak be trokken, zodat nu de toekomst van bakkerij 'de Toekomst' mis schien verzekerd is. De klanten kunnen van het eeuw feest profiteren via een groot aan tal aanbiedingen. aan dhr. en mevr. Oerlemans uit Steenbergen. Het echtpaar kocht tijdens de Paasshow van de Thoolse Bovag-ondernemingen een nieuwe auto bij De Graaf. De 65 kopers kregen een lot waarmee men kans maakte op een magne tron of een c.d.-speler. De win naars konden het gegeven paard nog in de bek kijken, want ze wil den liever een koelkast en die kre gen ze ook. Volgend jaar wordt opnieuw een dergelijke gezamen lijke show gehouden, zo deelde De Graaf nog mee. Radio, T.V. en Video Quist-Duine aan de Markt te Tholen heeft gis teravond met een groot aantal ge nodigden de gemoderniseerde winkel in gebruik genomen. Deze modernisering betreft vooral de aanpassing in kleur: het bruine winkelinterieur dat 5 jaar geleden mee verhuisde van de Molenvliet- sestraat naar de Markt, is nu ver anderd in het moderner wit met blauwgrijs, terwijl er door de ver laging van het plafond, extra ver lichting en het werken met spiegeleffecten een aantrekkelijke omgeving voor het grote aanbod is gecreëerd. Verder is het pand, dat onlangs een tijdelijke meta morfose onderging wegens televi- «iVonnamen, nu voorzien van rolluiken in de etalage. "Een noodzakelijk kwaad", aldus J. Quist. De klanten kunnen de ver nieuwingen komen bekijken tij dens drie open dagen. Al eerder kon men bij Atelier Priegelmee in Tholen een hand werkpakket kopen met het ge meentewapen van Tholen. Dit was een borduurpakket met wol, ge schikt voor een kussen of schilde rij. "Er bleek", aldus mevr. R. van de Berge, "echter vraag naar een kleiner souvenir, zodat wij van dit grote pakket nu een klei nere afdruk hebben gemaakt. Dit ongeveer 15 x 15 cm. metende pa- troon wordt als totaal pakket, dus met stof, naald en zijde, geleverd. Het kan in deze uitvoering uitste kend dienst doen als cadeau, het kan gemakkelijk worden verzon den en zonodig kunnen wij het voor de klant op aanvraag zelf maken. Tegen betaling, natuur lijk". Tholen is dus weer een sou venir voor de verzamelaar rijker. (Ver)Bouwplannen krijgen al snel vaste vorm bij dp Schelde. U vindt er niet alleen bouwmate rialen; u wordt er ook nog 'ns uiterst vakkundig geadviseerd en ze weten alles van de nieuwste systemen en produkten. Loop dus eerst 'ns vrijblij vend de bouwinfo van de Schelde binnen. Dat kost niksen levert heel wat op. s I Advertentie I.M. Hage werd gehuldigd wegens zijn 60-jarig lidmaatschap van het Christelijk Nationaal Vakver bond, een feit waarover enig mis verstand heeft bestaan, zo bleek uit de toespraak van Jorritsma. Deze herinnerde eraan dat Hage op een ledenvergadering in janua ri met een brief naar het bestuur was gekomen waarin stond dat hij geen recht had op een jubileum uitkering omdat niet vast stond dat Hage vanaf zijn 14de jaar al door lid was gebleven van het CNV. "Een beetje trieste zaak, maar het afdelingsbestuur heeft een brief geschreven en uiteinde lijk is de erkenning gekomen". Jorritsma verklaarde 'de commis sie' door het feit dat tijdens de oorlog een groot deel van de ledenadministratie zoek is ge raakt. Hage: "Het gaat mij niet om die uitkering, maar om het recht". Voor Jorritsma was de huldiging de laatste officiële handeling als bestuurder van de bond. Op 1 juni treedt hij vervroegd uit. Zijn op volger J. Jongejan is sinds 1 april als districtsbestuurder aan de re gio West-Brabant/Zeeland ver bonden. Jorritsma stond stil bij de periode voor de Tweede We reldoorlog toen Hage lid werd van de bond. "Als landarbeider moest je lef hebben om lid te worden van de vakbond. De boer nam het je niet in dank af. De omstandighe den waren beroerd, de beloning was minimaal en er was grote werkloosheid. Als mensen zeggen: vroeger, toen was het nog eens een goeie tijd dan zeg ik, dat bestaat niet, het was een verschrikkelijke tijd. De arbeider kwam in de verdruk king door het kapitalisme dat hoogtij vierde". De bestuurder zei dankbaar te zijn dat Hage lid is geworden van de bond: "U begon met een karig loon, er was geen vakantietoeslag. Als we daar nu op terugzien, dan hebben we het nog nooit zo goed gehad als nu. Daar moeten we trots op zijn. Als leden hebben jullie daaraan mee gewerkt", betrok Jorritsma voor zitter J. Weggemans en secretaris H. Boogaard van de afdeling Tholen in zijn verhaal. De bonds- bestuurder acht het de taak van de vakbeweging aan jongeren steeds uit te leggen hoe de toestand vroe ger was en wat er door het toe doen van de bond is bereikt. De strijd was volgens Jorritsma niet altijd 'sympathiek': "Er werden wel eens mensen de straat opge schopt omdat ze opkwamen voor hun rechten". Ook heden ten dage zijn er volgens Jorritsma nog werkgevers die werknemers drei gen met ontslag als ze weten dat werknemers vakbondslid zijn. Hij betreurde het dat jongeren de bij eenkomsten van de bond niet of nauwelijks bezoeken maar wees erop, dat jongemannen (zoals Jongejan) wel bereid zijn zich in te zetten voor de organisatie. Over de huidige arbeidsverhou dingen zei Jorritsma dat het erop begint te lijken dat de werknemer als oproepkracht in de kaartenbak van de werkgever terecht komt. "Een situatie die wij niet willen. Het komt helaas ook op Tholen veel voor". Volgens de bestuurder laat de bond zich geen oor aan naaien: "Als we lezen dat werkge vers zeggen dat het slecht gaat, terwijl het goed gaat, dan moeten we dat laten weten". Namens het hoofdbestuur bood Jorritsma verontschuldigingen aan voor de manier waarop Hage was behandeld bij het toekennen van zijn jubileum. "We hopen dat we het hiermee hebben rechtge trokken". Hage, geboren in Sint- Maartensdijk, werd op veertienja rige leeftijd lid van het CNV. Dat gebeurde in Tholen. Na de lagere school werkte Hage 1 jaar bij boer Vermaas in Stavenisse, waar na hij verhuisde naar Tholen. Hij werkte bij verschillende boeren, het langst bij Ph. Verduit (21 jaar), maar ook bij Frans en Cees Hommel, Martin Verduit, de 'jon gens van Hage' en bij Joh. van der Slikke aan de Kettingdijk. "Ik heb altijd gezworven en nog ben ik arm", zegt Hage lachend over zijn werk als landarbeider. Toen de oorlog uitbrak was Hage mili tair. Hij was betrokken bij de aan voer van materieel bij de Grebbeberg. Op het Oudeland hield Hage geiten en enkele bok ken. Met de geitenmelk kweekte hij kalveren op die hij aan de vee- '\v.x M. Hage krijgt een oorkonde vanwege het feit dat hij 60 jaar lid is van het C.N.V. Districtsbestuurder S. Jorritsma en zijn opvolger J. Jongeman van de Industrie- en Voedingsbond kwamen de jubilaris en zijn echtgenote feliciteren. Links voorzitter J. Weggemans en secretaris H. Boogaard van de afdeling Tholen. boeren verkocht. Nu onderhoudt moestuin. Fietsen en lopen doet thuis en ik roep aan iedereen", worclt en uitkijkt naar een bejaar- Hage nog steeds een flinke de jubilaris graag: "Ik ben nooit zegt Hage die binnenkort 75' denwoning in het stadje Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 17