Onderzoek naar herinneringen aan watersnoodramp 1953 n Kus van Annie Schilder of Piet Veerman "Aan den morgen van blij dendag" Nat pak in Scherpenisse welkom rstfEKs Prachtig feest in Stavenisse Donderdag 10 mei 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT autobedrijf krebbekx Koren herdenken 45 jaar bevrijding Universiteit Amsterdam vraagt medewerking bevolking Helpen Ellendig Nostalgie "Een hele mooie dag en Grootse optocht met 69 deelnemers op bevrijdingsdag een prachtig feest." Zo ka rakteriseert dhr. C.G. van m ~M a O a a de Schalm, de viering van bevrijdingsdag in Sta venisse. Bevrijdingsvuur Gecostumeerd fietsen 11 PRINS REINIERSTRAAT 3 - STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA zongen werd. Hierna las ds. A.J. Gunst van de Geref. Gem. van Tholen een gedeelte uit Jozua 24. In zijn meditatie legde de predi kant het verband tussen de ge schiedenis van Jozua die nog één keer het volk bij zich roept om te wijzen op de tijd die men in Egyp te doorbracht, en hoe de Heere, door Zijn machtige arm uit te strekken, Zijn volk veilig thuis bracht in het land van belofte, én de bevrijding van ons volk na 5 jaar overheersing. "Het volk van Jozua werd voor de keus gesteld, maar ook wij hebben de keus", aldus ds. Gunst. "Kies dan heden wie gij dienen zult". Alle deelnemende koren hadden een ruim aandeel in het program ma, het Duivelands Mannenkoor o.a.- met een vertolking van het Zeeuws volkslied. De aanwezigen kregen eveneens volop de ruimte voor samenzang, met o.a. 'Gebed voor het Vaderland' op de wijze van Psalm 66, als wisselzang. De heer Den Boer sprak aan het einde van deze sfeervolle avond een dankwoord uit, waarna met Psalm 150 besloten werd. Voor de deelnemende koren was er gele genheid tot ontmoeting (onder het genot van een kopje koffie) in de koorkerk. In 1993 is het veertig jaar geleden dat de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden door het zeewater werden overstroomd. In de nacht van 1 februari 1953 werden grote delen van Tholen en Sint-Philipsland weggevaagd en dat beeld staat nog velen voor de geest. Het is een breuk geweest in het leven van velen; er is heel veel verdriet geweest en meestal praat men er niet zoveel over. Het leven is verder gegaan, de herinnering is geble ven. Maar ondanks dat het voorbij is, wordt op u een beroep gedaan om in dienst van de geschiedschrijving er nog één keer over te praten. Over Tholen en Sint-Philipsland in die ramptijd is niet veel ge schreven. Er zijn wat gedenk schriften, dichtbundels en ontroerende verhalen van mensen die nooit hebben kunnen verge ten. De geschriften getuigen van een grote ontroering; zij zijn in drukwekkend maar vormen op zich ook geen voldoende bron voor een geschiedschrijving. Er is nooit geprobeerd structuur te brengen in die herinneringen, bij voorbeeld in een historische stu die. Daarom staan de herinneringen geïsoleerd en zijn ze nooit samengebundeld tot een geschiedschrijving. Terwijl het gaat om een heel belangrijk stuk geschiedenis, dat verhaalt over bijzondere gebeurtenissen. Het Documentatiecentrum voor Nieuwste Geschiedenis van de Universiteit van Amsterdam is gespecialiseerd in geschiedschrij ving op basis van interviews over het verleden. Deze mondelinge ge schiedenis (oral history) levert vaak goede resultaten op. Het Do cumentatiecentrum wil met be hulp van deze methode de geschiedenis van de ramp alsnog schrijven. Zo zal er dan eindelijk een neerslag komen van de mon delinge getuigenis over de-ramp, in de vorm van een historische pu blicatie die de verhalen verwerkt, wikt en weergeeft. Zo'n geschiedschrijving kan nu nog, en kan alleen zolang mensen bereid zijn te helpen. En natuur lijk zolang er mensen zijn die het zich herinneren. Het centrum wil de verhalen van mensen leren ken nen, wil weten hoe zij zich hebben gehandhaafd en of hun leven door de ramp veranderd is. Men is geïn teresseerd in uw kijk op het be lang van de ramp voor Tholen en/of Sint-Philipsland. Met deze doelstelling is de afgelo pen tijd op Goeree-Overflakkee geïnterviewd. Een oproep heeft daar geleid tot veel reacties en de onderzoekers hebben veel van al die verhalen kunnen leren. "Wij hebben mensen gevraagd hun ver haal te vertellen; het verhaal van hun leven voor de ramp, en hun relaas over de ramp zelf. Op basis van die verhalen is het de bedoe ling een boek te schrijven over de herinnering aan de ramp," vertelt dr. Selma Leydesdorff van het Documentatiecentrum. "Wat wij tot nu toe hoorden ging niet alleen over schrik en redding, maar ook over moed in kleine dingen. Wij waren diep onder de indruk van de wijze, waarop men sen in kleine daden problemen hebben opgelost, hebben gehol pen en hun leven weer hebben op gepakt. Juist de mensen die ons zeiden dat ze niets te vertellen hadden, maakten ons bewust van het feit dat de ervaring niet alleen die is van de gezagsdrager, van de notabelen en het beleid. Het gaat ook om dorst, slechte hygiënische omstandigheden, tobben over kleine gebeurtenissen en pogingen het gewone leven te doen terugke ren," aldus dr. Leydesdorff. Zij noemt geschiedenis een mengeling van grote en kleine gebeurtenis sen, waarbij geen verhaal te klein is voor de kennis over die dagen. "Het kleine verhaal over de mens die zich moest handhaven, leert ons over het bijzondere, over wat niet algemeen is." Het boven halen van de herinne ringen kan, dat ervoer dr. Leydes dorff, 'ellendig' zijn. "Maar zonder dat kunnen wij geen ge schiedenis schrijven. Wij probe ren natuurlijk zo respectvol mogelijk met de herinneringen en gevoelens van mensen om te gaan, doch kunnen daarin ook falen." Mensen die willen meewerken aan deze studie over de ramp, kunnen hun naam opgeven op het bureau van de Eendrachtbode (tel. 01665-2752). Daarna neemt dr. Leydesdorff - of één van de stu denten die een speciale opleiding" hebben gehad als voorbereiding op dit studieonderdeel - contact met u op. U kunt dan verdere vra gen stellen. De betrokken student zal met u een afspraak maken èm met u een gesprek te houden. Er zal u gevraagd worden te vertellen over toen en over hoe u er nu te gen aankijkt. Soms is een tweede gesprek noodzakelijk. Dit alles gebeurt alleen na uw uitdrukkelij ke toestemming. Het verzamelde materiaal wordt opgeslagen en is alleen voor wetenschappelijk on derzoek toegankelijk. Niemand kan dus zomaar het verhaal van een ander opvragen. Van het ver schijnen van een boek wordt u volledig op de hoogte gehouden. "Wij dachten dat velen zouden schrikken bij de gedachte aan een student bij zich in huis, maar de ervaring leert dat er wezenlijk contact ontstaat. De studenten zijn immers echt geïnteresseerd in het verhaal dat hen verteld wordt," aldus dr. Leydesdorff. Ze zegt dat de studenten vol idea lisme hebben gekozen om mee te werken aan dit nuttige project. Nuttig, omdat deze geschiedenis anders verloren gaat. Daarom doet dr. Leydesdorff een dringend beroep op de inwoners van Tholen en Sint-Philipsland om mee te werken en een paar uur de tijd te nemen voor die geschiedenis. "Het lot van Tholen en Sint- Philipsland is een deel van de ge schiedenis van de ramp. Op de ei landen heeft men zo een eigen manier gevonden om met nog steeds bestaand leed en verdriet om te gaan. Daar hebben wij respect voor, want het is immers één van de meest getroffen gebie den." Piet Veerman ziet de thuishaven al in de Barenbrug-hal te Oud- Vossemeer tijdens zijn openingsnummer 'sailing home'. Advertentie I.M. Een uur van tevoren zitten de eer ste fans al in de Barenbrug hal in Oud-Vossemeer. Gestadig komen er mensen binnen, van jong tot oud, totdat ruim 700 belangstel lenden de tribune in de warme be drijfshal bevolken. Gespannen kijken ze naar het podium, waar onder met ballonnen gevulde vis netten een aantal Volendamse ar tiesten zal optreden. Wat later dan bedoeld opent voorzitter M.J.C. Geluk van de stichting Promotie Oud-Vossemeer de avond. Hij kondigt als eerste een optreden aan van De Twaalf Rovers. Deze groep mannen, onderdeel van het Volendams Operakoor, zingt een aantal - vooral Russische - num mers. Aanvankelijk is het publiek weinig geboeid, de dirigent ver zoekt zelts om wat meer stilte. Pas bij de slotnummers wordt er luid geapplaudiseerd. De Volendamse band Next One neemt het vervolgens over met meer eigentijdse muziek. Maar werkelijk enthousiast wordt het publiek pas wanneer de eerste ar tiest wordt aangekondigd: Annie Schilder. Het is duidelijk waar voor de mensen zijn gekomen. De ex-BZN zangeres brengt verschil lende bekende nummers. De zaal hoort aandachtig toe, maar wordt er kennelijk warm noch koud van. Géén meezingen, meeklappen of met de armen zwaaien. Annie Schilder zelf bespeelt het publiek ook niet, zingt slechts haar num mers. Met een prachtige stem, dat is waar. Hoe anders is dan het optreden van de laatste Volendamse artiest, Piet Veerman. Van meet af aan praat hij tegen het publiek, maakt grapjes, lokt gejuich uit. Maar ook hem lukt het nauwelijks de zaal te bewegen om mee te zingen, mee te deinen. Enkele trouwe fans hebben de tribune vejdaten en staan vóór het podium. Veerman begint met zijn succesnummer Sailin' Home. Het - rustige - pu bliek geniet, dat is duidelijk. Een stukje nostalgie komt los wanneer Veerman een zeker twintig jaar oud nummer van The Cats ten ge hore brengt: One Way Wind. En warempel, het slotlied Vaya con dioz wordt meegezongen! Het stijve publiek gooit de remmen even los! "Pietje, Pietje," wordt geroepen als verzoek om een toe gift. Aansluitend treedt Annie Schilder een tweede keer op. Bekende klan ken, want ze zingt bijna allemaal oude nummers van BZN. Enkele bezoekers maken een dansje op de gezellige klanken. Het moet ge zegd, het publiek geniet en daar gaat het om. Tussen de optredens door proberen velen - met succes - een handtekening van de ar tiesten los te krijgen. Tijdens de show worden bloemen aangebo den en de doorzetters krijgen de handen van het publiek op elkaar wanneer ze hun hartewens in ver vulling zien gaan: e^n kus van An nie Schilder of Piet Veerman. In de Ned. Herv. Kerk in Tholen werd zaterdag een herdenkings avond gehouden, georganiseerd door de "Ring Zeeland" van de zangverenigingen der Gerefor meerde Gemeenten. Aan het programma werd mede werking verleend door het gem. koor De Lofstem uit Scherpenisse, het gem. koor Sursum Corda uit Middelburg, het Chr. gem. koor Crescendo uit Tholen en het Dui velands Mannenkoor, terwijl het orgel werd bespeeld door Paul Heyboer. Voordat voorzitter Den Boer, het welkomstwoord sprak, zongen de aanwezigen staande twee couplet ten van het Wilhelmus, waarna als opening Psalm 77, vers 7 en 8 ge- Toen kwamen de kinderen aan bod. Vanaf de oude kleuterschool aan het Van der Lek de Clercq- plein vertrokken ze naar de haven voor het oplaten van ballonnen. Hieraan is een wedstrijd verbon den. Over enkele weken zal be kend worden, wiens ballon het verst is gekomen. Daarna werkte de jongens en meisjes 10 spelletjes af, waarbij iedereen dezelfde prijs kreeg. Het ging om de eer. Van groep 3/4 was Johan Eerland 1ste voor Colinda Smits en Marco Klippel. In groep 5/6 werd Robert Steendijk win naar voor de allebei gelijk eindi gende Anke de Jong en Robert Nieuwenhuize. In groep 7/8 zege vierde Henri Zwerus voor Arno Neele en Robbie v.d. Jagt. Ringsteken vanuit een bakfiets kan een nat pak opleveren - tijdens de 5-mei viering in Scherpenisse gebeurde dat enkele keren. Bevrijdingsdag begon in Scherpe nisse met een muzikale rondwan deling door het dorp en een aubade op de Hoge Markt, met medewerking van muziekvereni ging Euterpe. Vervolgens gaf A.J. Slager het startsein voor de kinderspelen. De peuters waren in hun hoekje druk in de weer met spekjes happen, visjes uit het water hengelen en bussen gooien. De kleuters hiel den zich bezig met de klompenra ce, skippybal-race, was aan de lijn hangen, zaklopen en stoelendans. En de grotere kinderen speelden geheel nieuwe spelletjes zoals de schuiftafel, knikkerspel, pietjes- boek, toren van Pisa e.d. De limo nade werd met graagte gedronken bij de uitzonderlijk hoge tempera tuur. Na afloop kreeg ieder kind een gepast geschenk. De spelen voor volwassenen wer den 's middags op de Hoge Markt goed bezocht. Onder veel gejuich kreeg men het juiste aantal deel nemers voor de drie-in-één race. Zittende op een bak moest men ringsteken. Liep het fout, dan kreeg de berijder van de bakfiets water over zich heen. Dit onder deel werd gewonnen door Jopie van As en Niek Westdorp, op de tweede plaats Antoine Slager en Tineke v.d. Werf en derde werden Gert-Jan v.d. Werf en Ans van Oe- velen. Na het skiplank lopen en hobbelfiets rijden stond de finale van het schoofgooien op het pro gramma. Bij de dames was de uit slag 1. Tineke v.d. Werf en 2. Mieneke Jansens; bij dfe heren 1. Jan Bijnagte en 2. Jurjen Suurd. 's Avonds gaf Euterpe een Oranje concert op de Hoge Markt. Dat trok veel belangstelling. Op uitno diging van de Oranjevereniging gebruikte men daarna in het Hol land Huis een verfrissing. Het Oranjebal met medewerking van The New Two bracht vele beentjes op de vloer voor genoeglijk dansplezier. De polonaise sloot het feest af en daarbij werd bestuurslid mevrouw Drent van de Oranjevereniging door twee sterke mannen door het Holland Huis gedragen. Na de proclamatie van het feest door dorpsomroeper G. de Moed verzorgden enkele muzikanten van Euterpe koraalmuziek in de Voorstraat. De spelletjes werden na half elf onderbroken voor de aankomst van Merien van Prooijen met het bevrijdingsvuur, dat hij in St. An- naland had opgehaald. Met de brandweerauto voorop werd hij ingehaald, waarna de kinderen vanuit de Voorstraat meeliepen naar het Van der Lek de Clercq- plein, waar het vuur werd ontsto ken. De gehele dag brandde daar een flinke gasvlam. Van Prooijen had nog een brief van burgemees ter Van der Munnik meegebracht, die dhr. Van den Hoek voorlas. Dezelfde tekst had de burgemees ter in St. Annaland uitgesproken. Daarna werden de spelletjes in de Voorstraat vervolgd. Het middagprogramma begon met een voor Stavenisse hele grote optocht. Bij de loopgroepen wa ren er 11 deelnemers vanwie mevr. Moerland met haar baby Jeffrey de eerste prijs won voor haar leu ke creatie Pierrot's. Gymnastiek vereniging Kwiek kreeg de tweede prijs eri Tina Fortuin de derde. Er reden verder 42 versierde fiet sen in de optocht mee. De prijzen gingen naar Ralf Smits, Vera Veld man en Henri Zwerus. In de categorie grote wagens wa ren er 4 deelnemers waarvan jeugdvereniging Menora de eerste prijs won voor de indianen van de families Hoek en Van Haaften. Derde werd de voetbalvereniging S.C. Stavenisse. Bij de kleine wagens(ll deelne mers) zegevierden de families An- heuglijke feit, dat ons land 45 jaar geleden van het Duitse juk werd bevrijd. Als inwoners van dit goe de dorp, verheugen wij ons hier over en maken ons op, dit op feestelijke wijze te vieren. Wij roe pen u op, de vlag uit te hangen en zich klokke negen naar de Voor straat te begeven. Met spelen voor jong en oud zullen wij verder de zen dag doorbrengen in ons ver trouwde dorp. In de namiddag zullen de bazuinen schallen en den trommele zal worden gesla gen. Hoort, hoort, zegt het voort", aldus De Moed. Via de Voorstraat liepen de deel nemers aan de ballonnenwedstrijd naar het havenplateau waar Van den Hoek het sein gaf de ballon nen de lucht in te laten. Daarna begonnen de spelletjes voor de kinderen in de Voorstraat die voor deze gelegenheid was afgezet. Op de haven in Stavenisse gingen op 5 mei ballonnen de lucht in. De vijf-mei viering in Stavenisse werd 's morgens aangekondigd door dorpsomroeper Gatze de Moed, die tussen 8 en 9 uur te voet op de hoek van de straten de mensen opriep feest te komen vie ren. Zijn tocht door het dorp ein digde op de hoek Van der Lek de Clercqplein-Wilhelminastraat waar kinderen en hun ouders zich verzameld hadden om ballonnen op te laten blazen. "Burgers en burgeressen van Sta venisse", zo begon De Moed's tekst, geschreven door directeur C. van den Hoek van de openbare basisschool 'De Schalm', 'aan den morgen van dezen blijden dag doen wij u kond, dat onze geëer biedigde vorstin Hare Majesteit koningin Beatrix dezen dag, te midden van volk en gezin, haar 10-jarig regeringsjubileum zal vie ren. Tevens herdenken wij het land. De optocht werd begeleid door de koninklijke fanfare Acce lerando uit St. Annaland. Jeugdvereniging la Redoute sloot met middagprogramma in de Voorstraat af met volksspelen met bijna 50 deelnemers. De kruiwa genrace werd gewonnen door Piet van Gorsel met 12.03 seconden 2. Kees van Haaften 12.14 sec 3. Jaap de Vos 12.68 sec Het gooien van zandzakken werd gewonnen door Jaap de Vos met 9 meter 2. Wim Fase 8.92 m 3. Mar tin Neele 8.15 m. 's Avonds was er een gecostu- meerde wielerwedstrijd met 31 deelnemers. Mevr. Beeke en dhr. Steendijk wonnen de eerste prijs voor mevr. Hoek en mevr. Van Haaften. Derde werd Frans Fortuin. KT//:/ Bevrijdingsdag werd zaterdag besloten met een Oranjebal in een tjokvol dorpshuis de Stove. Het was er heel gezellig, maar warm met 275 belangstellenden. driesse en Van den Hoek met groente en fruit. Tweede werden Arno Neele, Ad Moerland en Cy- rille Steendijk als soldaten. Ilonka en Angela van Vossen werden der de met hun uitbeelding van David en Lisa, de kabouters van de t.v. Een aparte prijs was er nog voor de paarden van de fam. Moer- Zakkenlopen vormde een onderdeel van de spelochtend voor de kinderen in de Voorstraat te Sta venisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11