Jacht is voor jager passie Programma Bevrijdingsdag Dodenherdenking Gift mevr. Dei Campo voor haar dorp r Lampions in Scherpenisse Handtekeningen Anna Jacobapolder voor blijvend trap-speelveld Zomerse spelen in Vossemeer Donderdag 3 mei 1990 EENDRACHTBODE, DE THQOLSE COURANT 9 A.C. de Graaf uit Sint-Maartensdijk krijgt zilveren O.N. Havenbus Rotganzen TH0LEN 0UD- V0SSEMEER SINT-ANNALAND STAVENISSE Handtekeningen Touw vlaggemast weg Huur land Minister ir. G.J.M. Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft vrijdagmorgen de heer A.G de Graaf uit Sint-Maartensdijk de zilveren medaille opgespeld behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Dit gebeur de op het ministerie van landbouw in Den Haag waar zo'n 40 onderscheidingen werden uitgereikt aan perso nen uit heel Nederland die voor het ministerie werken. A. C. de Graaf uit St. Maartensdijk ontving een zilveren medaille. De Graaf kreeg de eremedaille vanwege zijn 40-jarige loopbaan bij het ministerie, waarvan 22 jaar in Den Haag en de laatste 14 jaar in Tilburg. De Graaf heeft zich voornamelijk beziggehouden met het faunabeheer, met name de uit voering van de jachtwet: in zijn Haagse periode voor heel Neder land, in Tilburg voor heel Noord- Brabant. Tholenaren kunnen De Graaf kennen als de man met de tas en de regenjas die tijdens werkdagen gebruik maakte van de bus om van zijn woonplaats Smurdiek naar Bergen op Zoom te reizen en terug of als organist van de hervormde kerk in de smalstad, een functie die hij reeds 19 jaar vervult. De Graaf is onderscheiden voor zijn 'consciëntieuze instelling bij het uitvoeren van zijn taken en de grote waarde hiervan voor de dienst in het algemeen en het fau nabeheer in het bijzonder'. Juli vorig jaar verliet De Graaf de dienst waar hij in het bijzonder belast was met de administratieve taken ten behoeve van het fauna beheer. 'Gedurende zijn loopbaan heeft hij vanuit zijn administratie ve functie het faunabeheer een zeer warm hart toegedragen en zich hiervoor in bijzondere mate ingezet. Met name kan worden vermeld de ondersteuning in se cretariële zin die hij gedurende de laatste 14 jaar van zijn loopbaan heeft verleend aan de wildschade- commissie in Noord-Brabant', al dus de toelichting. De Graaf begon na het beëindigen van de toenmalige Rijks Land bouw Wintersschool (nu Middel bare Landbouwschool) in Goes als leerling assistent bij de direc teur van de Akker- en Weidebouw in Kruiningen. "In 1948 kwamen we van school af en werd je voor het werk ge vraagd. Solliciteren hoefde je niet te doen. Ze vroegen op school de lijst van geslaagden en daarna werd je benaderd. Dat was heel anders dan nu", vertelt De Graaf. In het voorjaar van 1952 kwam hij in vaste dienst als schrijver bij de voorlichtingsdienst ten behoe ve van de landbouw (Rijksconsu lentschap Kruiningen). "Binnen vier jaar kreeg je een vaste aan stelling, daarvoor duurde dat 6 of 7 jaar". In 1953 kreeg De Graaf wederom werk aangeboden. Dit keer betrof het een functie in Den Haag. Omdat De Graaf het niet naar de zin had bij zijn toenmali ge werkkring op Zuid-Beveland nam hij de uitnodiging graag aan en vertrok naar Den Haag, waar hij adjunct-commies werd bij de directie faunabeheer van het mini sterie van landbouw (toenmalige afdeling jacht- en wildschade). Onderdeel van het uitvoeren van de jachtwet is het uitmeten van het jachtveld. Vanaf 1957 dient dat minimaal 100 gemeten te zijn. "Er vielen toen heel wat jagers af. Die maatregel kwam hard aan. Er werden zelfs kamerleden inge schakeld en wij kregen boze brie ven want wat de duivensport is voor een duivenliefhebber is de jacht voor een jager. Dat is een passie, daar moet je nooit aanko men' Volgens De Graaf probeer den toen veel gedupeerde jagers toch aan de gewenste oppervlakte te komen door stukjes grond bij anderen te verwerven. De jacht velden werden door een speciale dienst nagemeten. Voldeden deze niet aan de norm dan moest de rijks- of gemeentepolitie worden ingeschakeld om de overtreders te verbaliseren. Verder hield de afde ling van De Graaf zich in Den Haag bezig met het verhuren van land (Kroondomeinen) aan ja gers. "Dat gebeurde bij inschrij ving. Het veld ging altijd naar de hoogste bieder. Het ministerie geeft veel geld uit maar ze weet het ook goed binnen te halen". De Graaf woonde in Den Haag op kamers. Na zijn huwelijk veran derde er niet veel in de huis vestingssituatie. "Het was onmogelijk om in Den Haag een eengezinswoning te krijgen. Op een flat kon je wel maar dat wilde ik van zijn leven niet". In 1968 kwam De Graaf met vrouw en kind naar Sint- Maartensdijk en begon voor hen de pendel naar de residentie. "Ik ging altijd met de havenbus mee. Die vertrok hier heel vroeg. Dan was ik mooi op tijd in Rotterdam om verder met het openbaar ver voer naar Den Haag te gaan". Hoewel De Graaf in 1975 van dienst veranderde door zijn aan stelling in Tilburg bleef het reizen van en naar het werk bestaan. "TVvee uur heen en twee uur terug, vijf dagen in de week. Veel vrije tijd hield je daar niet aan over. "De verbinding tussen Smurdiek en Tilburg was echter gemakkelij ker dan die tussen de smalstad en Den Haag omdat De Graaf op het traject niet hoefde over te stap pen. In Tilburg bestond het werk van De Graaf ondermeer uit het verlenen van vergunningen voor diersoorten die buiten het jacht seizoen afgeschoten werden om dat deze 'ontoelaatbare schade' aanrichtten aan de landbouw. Het gaat om de jacht op hazen, een den en fazanten waarvoor De Graaf 'in gesloten tijd' vergunnin gen afleverde. Daarvoor waren ge gevens nodig van de jager en het veld waar de schade was aange richt. "Zo'n vergunning mag al-_ leen door Den Haag worden afgeleverd, op ons advies uiter- aard. Dat gebeurde dan met voor rang; de volgende dag had de jager de vergunning thuis want bij schade is haast geboden". De jacht op eksters, kauwen, zwarte kraaien, houtduiven, konijnen en vossen is in Nederland het hele jaar open. "Het aantal vossen neemt enorm toe. Ze komen van uit Duitsland hierheen en zijn al in de Kennemerduinen gesig naleerd. De Graaf heeft zich in Tilburg be ziggehouden met de administratie van het werk voor de wildschade- commissie. Deze commissie bestaat uit een burgemeester, ie mand uit de landbouw en een ja ger. Elke provincie kent zo'n commissie die ingeschakeld wordt als een boer vindt dat er 'ontoe laatbare schade' is aangericht door dieren. "Het rijk moet, wan neer er meer dan 10% schade is, uitbetalen. De dieren mogen niet afgeschoten worden. Je mag ze wel verjagen maar dat helpt niks. Dan gaan ze van A naar B. Een grote vlucht eenden kan vaak 's nachts bij volle maan flink schade aanrichten in tarwe of graszaad". De wildschadecommissie bekijkt het veld en geeft opdracht aan taxateurs om de hoogte van de schade te bepalen. Een rapport van de bevindingen wordt naar Den Haag gestuurd. "Als er uitge keerd wordt hoor je daar meestal niks meer van. Soms wordt de schade te laag geacht en dan krijg je boze brieven en telefoontjes, maar ik heb ook wel eens een we duwe aan de lijn gehad die zei dat het erg meegevallen was". Het geld voor de schadeloosstelling komt uit het jachtfonds dat hoofdzakelijk gevoed wordt door jachtaktehouders (een akte kost 135 per jaar, daarvan gaat 15 gul den naar het fonds). Vooral in de omgeving van Dinteloord heeft de wildschadecommissie veel werk. "De plek is berucht, vooral van wege eenden en allerlei soorten ganzen. Overdag fourageren ze op het land en 's nachts zitten ze op open water". De jacht op ganzen is verboden. "We zijn gebonden aan internationale richtlijnen die in Brussel zijn bepaald. Er zijn er veel die het anders zouden zien want rotganzen kunnen verschrik kelijk veel schade aanrichten". Volgens De Graaf, die veel veran deringen in naamgeving van de dienst heeft gezien zal het fauna beheer op den duur verdwijnen. "Het is nu allemaal milieu en na tuurbescherming wat de klok slaat. Het woord faunabeheer is over een paar jaar verdwenen". 5 mei 8.30-17.00 u. Brandweer wedstrijden m.m.v. 14 korpsen. 19.30 u. Herdenkingsavond 45 jaar bevrijding in N.H. kerk, m.m.v. gem. koor Crescendo, gem. koor De Lofstem Scherpe- nisse, gem. koor Sursum Corda Middelburg, Duivelands mannen koor Oosterland en ds. A.J. Gunst. 5 mei 20.00 u. 'n Avondje Volen- dam met Annie Schilder, Piet Veerman en Volendams Opera koor, hal Barenbrug. Jim (David Palffy) als Canadese bevrijder in de Smidsstraat te Poortvliet tijdens de opnamen voor de NCRV t.v. serie 'De zomer van 1945'. ■1» illilllllllllll 9.45 u. Aankomst drie atleten met bevrijdingsvuur in de Spuistraat, onder begeleiding van Acceleran do naar de Ring. 10.00 u. Ontsteken bevrijdings vuur aan de Ring door burge meester Van der Munnik. Aansluitend laten afgevaardigden van 45 verenigingen elk een duif op. 20.30 u. Concert Accelerando aan de Ring; ophalen lampions. 21.00 u. Lampionoptocht m.m.v. Accelerando. 22.00 u. Doven bevrijdingsvuur en afsluiting met het Wilhelmus. 8.00 u. Proclamatie door dorps omroeper G. de Moed. 8.15 u. Koraalmuziek door enkele muzikanten van Euterpe, vanaf een woning in de Voorstraat. 9.00 u. Oplaten ballonnen aan de haven. Vertrek vanaf de oude kleuterschool aan het v.d. Lek de Clercqplein. 13.45 u. Optocht wagens, versier de fietsen, step- en loopgroepen m.m.v. Accelerando. Opstellen vanaf de Bosstraat 13.15 u. 15.30-17.30 u. Volksspelen in de Voostraat, verzorgd door La Redoute. 19.00-19.45 u. Gekostumeerde wielerwedstrijd. 21.00 u. Oranjebal in De Stove. Vijfenveertig jaar na de bevrij ding worden op Sint-Philipsland en Tholen de gevallenen uit de tweede wereldoorlog op gepaste wijze herdacht op vrijdag 4 mei. In Sint-Philipsland speelt muziek vereniging Concordia bij het ge meentehuis vanaf 19.15 uur geestelijke liederen. Aansluitend worden twee minuten stilte in acht genomen en tot slot het Wilhel mus gespeeld. In Tholen gebeurt de dodenher denking bij het monument in het bosje nabij de Vossemeersepoort. Vanaf ongeveer zeven uur houden leden van het Korps Nationale Re serve er de dodenwacht. Een uur eerder gaan de vlaggen halfstok. Vanaf 19.45 uur tot een halve mi nuut voor acht speelt Concordia enkele koralen. Daarna wordt de Last Post geblazen en nemen de aanwezigen twee minuten stilte in acht. Na het Wilhelmus is er voor iedereen gelegenheid om bloemen n :er te leggen bij het monument. De officiële plechtigheid wordt besloten met enkele liederen door het geref. gem. zangkoor Canti- cum onder leiding van I. Riedijk. De herinnering aan de oorlogsda gen kwam enkele weken geleden terug bij de t.v.-opnamen van de NCRV. Maar degenen die het aan den lijve ondervonden en daar door ook de vreugde van de be vrijding meemaakten, vertelden tijdens de opnamedagen hart grondig dat men 'nooit zou kun nen naspelen en namaken hoe groot die vreugde was'. Wellicht dat de jeugd, die deze dagen niet van de Markt in Tholen was te slaan, ook vrijdag de herdenking van de gevallenen bewuster be leeft. 4 mei 19.45 u. Dodenherdenking bij monument in Bosje. Oud Vossemeer 4 mei 19.30 u. Concert in N.H. kerk, m.m.v. OVM, Polyhymnia, kinderkoor en Smalstads man nenkoor. 8.45 u. Aubade en rondwandeling m.m.v. Euterpe. Vanaf 8.30 u. verzamelen op het Spuidamplein. 9.45 u. Kinderspelen. 14.00 u. Spelen voor volwassenen op de Markt. 19.15 u. Oranjeconcert Euterpe, Hoge Markt. 20.30 u. Oranjebal m.m.v. The New Two, Holland Huis. 9.00 u. Aubade. 9.45-11.30 u. Kinderspelen, aan sluitend prijsuitreiking. 14.00 u. Grote optocht bedrijven, verenigingen, particulieren met versierde fietsen, auto's, wagens e.d. 18.00 u. Zeskamp, groepen van zes personen. Na afloop prijsuit reiking, ook van de optocht. Een gift van 2000 gulden van me vrouw Del Campo en een open brief aan b en w over een blijvend trap-speelveld gaven in Anna Ja cobapolder maandag een extra tintje aan de viering van Konin ginnedag. Burgemeester T.A. Vogel maakte de schenking maandagochtend bekend tijdens de aubade bij Ons Dorpshuis. Hij zei regelmatig contact te hebben met de 93-jarige kleindochter van de droogleg- ger/stichter van Anna Jacobapol- der, die in Den Haag woont. "Onlangs was ik met de gemeen tesecretaris bij mevr. Del Campo- Groenewold en ze heeft het altijd over haar dorp. Bij de heropening van het uitgebreide Ons Dorps huis liep ze ook rond als een ko ningin. Ze heeft ons bij het laatste bezoek 2000 gulden meegegeven voor de bejaarden en de kinderen. Voor een tweede hands biljart voor de bejaarden willen we 1000 gulden bestemmen en de andere helft voor de kindervakantieweek in Anna Jacobapolder", zo vertel de de burgemeester. Er bleken echter meer wensen te zijn, want de vorige jaren traditio nele zeskamp kon maandag niet doorgaan omdat het trap- speelveld inmiddels is benut voor de bouw van vijf koopwoningen. In een open brief van de werk groep Dorp aan b en w werd aan gedrongen op een goede beslissing van b en w naar aanleiding van de eerdere schriftelijke vragen van de PVAB-fractie. "Wij vragen b en w om verandering te brengen in het feit, dat de kinderen van Anna Ja cobapolder momenteel geen speel-trapveld hebben. Voor de kinderen is het ernst geworden. Ze hebben zelfs een heel boek ge maakt en ruim 170 handtekenin gen verzameld van mensen uit Anna Jacobapolder. We willen een blijvend trap-speelveld, want telkens veranderen is niets. In elk dorp is er een terrein waar de kin deren kunnen spelen. Laten b en w ervoor zorgen dat ook wij dat krijgen." De werkgroep Dorp wees er ver der op, dat sinds het doortrekken van de Steintjeskreek naar de Noordweg, de 'verkeersintensiteit aanzienlijk is toegenomen'. "Sommige voertuigen rijden met veel te hoge snelheid door deze weg, wat gevaarlijke situaties met Bussen gooien in Anna Jacobapolder, één van de spelletjes die op veld in Steintjeskreek werden gehouden. Koninginnedag op het door de huizenbouw kleiner geworden gras- zich meebrengt. Laten b en w hier wat aan doen. Breng bijvoorbeeld in de Steintjeskreek een paar drempels aan en voer éénrich tingsverkeer in. Volgens de be staande richtlijnen kan dat verwezenlijkt worden. We vertrou wen erop dat b en w ook voor de kinderen daadwerkelijk gereed willen staan en hen een veilige speelomgeving zullen geven", al dus de open brief van de werk groep Dorp. De burgemeester zei het verzoek welwillend te willen bekijken. Het hijsen van de vlag kon niet op de geplande plaats bij Ons Dorps huis plaatsvinden omdat het touw uit de vlaggemast verdwenen bleek te zijn. Zondagavond om elf uur hing 't er nog. Het vlag hijsen werd toen maar verplaatst naar het schoolplein, waar ook ballon nen werden opgelaten. Concordia luisterde de aubade muzikaal op. Daarna vonden er kinderspelen plaats, een estafette met hinder nissen voor kinderen vanaf der tien jaar. 's Middags volgde nog een fietstocht over het eiland. Dinsdagavond kwam het verzoek voor een 'groot en glad trapveld zonder hobbels' ter sprake in de gemeenteraad na schriftelijke vra- gen van de PVAB in een vorige vergadering. De burgemeester ci teerde enkele uitspraken uit de verzoekschriften van de kinderen uit Anna Jacobapolder, zoals de suggestie 'neem land van een boer'. "We zullen bekijken of we grond kunnen huren om een meer definitief speelveld aan te leggen, want bij een bouwterrein is dat steeds een tijdelijke zaak. In het nieuwe college van b en w zullen we het bespreken", antwoordde de burgemeester. Weinig enthousiast was hij over verkeersmaatregelen en dan met name snelheidsbeperkingen tot 30 km. "Het zijn er maar enkelen die te hard rijden in de woonkernen en dat is een mentaliteitskwestie van de mensen. Wanneer je 30 km door St. Philipsland rijdt, dan krijg je rare verrassingen. Ik heb het zelf geprobeerd en dan hoor je toeterende auto's achter je." De burgemeester bleek niet onder de indruk van de brief van de werkgroep Dorp Anna Jacoba polder, dat de verkeersintensiteit na het doortrekken van Steintjes kreek naar de Noordweg 'aanzien lijk is toegenomen'. "Als er voorheen 2 auto's per uur door heen kwamen, zijn dat er nu 4." Het door de werkgroep gevraagde éénrichtingsverkeer zou volgens Vogel juist uitnodigen tot harder rijden. Andreasstrepen zag hij evenmin zitten gezien de hinder voor om wonenden. "Het is allemaal inge wikkelder geworden en daarom zullen we de verkeerssituatie nog eens bekijken", aldus de burge meester. "We wachten wel af", was de reactie van raadslid Kornaat. Kinderspelen op het sportveld in Oud-Vossemeer. Het begin van de lampionoptocht in Scherpenisse. Brandt mijn kaarsje nog?, denkt dit jongetje (rechts) terwijl een va der het vuur uittrapt van een lam pion die door het wiebelen tijdens het lopen in de fik was gevlogen. Het was niet de enige lampion die maandagavond tijdens de lampi- onnenoptocht in Scherpenisse vlam vatte. Het was ook de enige manier waar toeschouwers aan konden zien dat er werkelijk iets brandde, want tussen 8 en 9 uur in de avond was het nog volop licht. De Oranjevereniging bood de mu zikanten na afloop een verfrissing aan. Voorafgaand aan de optocht las dorpsomroeper G. de Moed een proclamatie voor. Niettemin bracht de muziekvere niging Euterpe (die 20 minuten la ter met de rondgang begon omdat het concert in St. Maartensdijk was uitgelopen) heel wat kinderen en volwassenen op de been. Traditiegetrouw begon Koningin nedag met een aubade voor de Vossenkuil, waar wethouder J. Versluijs met zijn vrouw het ge meentebestuur vertegenwoordig de. Het Oranjecomité en vrijwilligers waren toen al enkele uren aan de slag geweest en mu ziekvereniging OVM had de kin deren bij hun scholen afgehaald. Op het sportpark stond alles ge reed voor de traditionele spellet jes. Het publiek toonde daarvoor met dit goede weer een redelijke belangstelling. Burgemeester Van der Munnik reikte na afloop de prijzen uit. Inmiddels bevochten de A-junioren van voetbalvereni ging Vosmeer de jeugdleiders. Het sportieve treffen werd door de ju nioren gewonnen met 6-3. 's Middags was er voor de fancy- fair van peuterspeelzaal De Pluus en de film over het koningshuis goede belangstelling. De ongeveer zeventig kinderen die meededen aan de wedstrijd voor versierde fietsen, sloten 's avonds de konin ginnedag af met een rondgang achter de muziek door het dorp.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9