Vijf lintjes Omroep Zeeland nu dagelijks in de ether Walpot loco zonder een dubbele stem 'Loop het vuur uit de sloffen' Zonovergoten Koninginnedag Thoolse raad unaniem achter nieuw college Vredesvuur St. Annaland A.J. SCHOT EN ZN. 326"j 6 Donderdag 3 mei 1990 46e Jaargang no. 25 3, 4 en 5 mei GIGANTISCHE KLOKKENSHOW TOT 40°/o KLOKKENMAKERIJ BROEKHUIS A.C. de Graaf, St.- Maartensdijk, medewer ker administratie Fauna beheer, zilver. J.J. Bevelander, Oud- Vóssemeer, beheerder postkantoor St.- Philipsland, zilver. ing. J. van der Jagt, Tho len, adjunct-hoofd dienstkring Noord- Zeeland provinciale wa terstaat, ridder O.N. M.J. Giljam, Scherpenis- se, hoofd technische dienst waterschap Tho len, ridder O.N. J.M. Vroegop, St- Annaland, secreta ris/penningmeester afde ling Bouw- en Houtbond CNV, zilver. Ter gelegenheid van Koninginnedag hebben vijf inwo ners van Tholen 'een schouderklopje' gekregen, zoals de Zeeuwse gedeputeerde W. Don zijn koninklijke on derscheiding noemde. Hij werd ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Tholen kreeg ook twee ridders, maar dan in de orde van Oranje Nassau. Beiden zijn oud-waterstaats-ambtenaren. Gedeputeerde J.D. de Voogd speldde in Middelburg de versierselen op bij J. van der Jagt, burgemeester H.A. van der Munnik deed hetzelfde ten huize van M.J. Giljam. Minister Braks voorzag A.C. de Graaf in Den Haag van een zilveren medaille, burgemeester Van der Mun nik deed dat bij J.M. Vroegop en de directeur van PTT Post in Rotterdam speldde J.J. Bevelander koninklijk zilver op. Meer over de lintjesregen in woord en beeld op pagina 9. Volendam centraal Tóch telefoons in vijf gymzalen Er is weer ANSJOVIS (op=op) if GEEP if ZEEUWSE PALING THOOLSE VISHANDEL Derde wethouder bij vertrek Vogel SGP-wethouder L. Walpot zal bij afwezigheid van burgemeester T.A. Vogel geen gebruik maken van zijn recht, dat bij het staken der stemmen in het college van b en w, de stem van de loco-burgemeester dubbel telt en doorslaggevend is. Waarborgen PvdA-voorzitter op 1 mei-viering Juiste prioriteiten Naar de kerk Bewondering DEZE WEEK De verkiezing van de drie wethouders in het Thoolse college leverde dinsdagavond in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk geen enkel probleem op; alle drie de kandidaten kregen unaniem steun van de fracties en dat betekende 17 stemmen voor J. van der Jagt van de SGP, 17 voor J. Versluijs van het CDA en 17 voor P. van Schetsen van de PvdA. Voor de stemming hadden verschillende fractievoorzitters al te kennen gegeven dat ze de kandidaatstelling wilden ondersteunen. Nieuwe gezichten Circus op Tholen Let op de speciale showaanbiedingen met kortingen op de toch al lage prijzen. Openingstijden: Donderdag 3 mei van 08.30 tot 21.00 uur; Vrijdag 4 mei van 08.30 tot 18.00 uur. Ook 5 mei geopend van 08.30 tot 17.00 uur Grote Kerkstraat 13 - Steenbergen 01670-63385 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Vanuit Wageningen, waar in 1945 de capitulatie door de Duitse be zetters werd getekend, wordt za terdag het bevrijdingsvuur overgebracht naar St. Annaland. Meer dan 125 gemeenten met sa men ruim 2000 deelnemers komen het vuur ophalen. Onder hen Ewoud en Rien Fase en Leo Vroe gop. 's Morgens om tien uur wordt er een fakkel overgedragen aan burgemeester Van der Mun nik die het bevrijdingsvuur op het kerkplein aansteekt. Daarna wordt er een fakkel overhandigd aan Merien van Prooijen die het bevrijdingsvuur naar Stavenisse brengt. Om de 45-jarige bevrijding te symboliseren laten 45 bestuurders van verenigingen een duif op. De koninklijke fanfare Accelerando verleent medewerking aan het programma. Zaterdag staat de Barenbrughal aan de Molenweg te Oud- Vossemeer in het teken van Volen dam. De stichting Promotie Oud- Vossemeer presenteert een avond met optredens van artiesten uit het Noordhollandse palingdorp. In de eerste plaats is dat Annie Schilder, de vroegere zangeres van BZN, die alweer een aantal jaren aan een solo-carrière bezig is. An nie Schilder wordt in Oud- Vossemeer begeleid door de band Next One. De tweede, erg bekende zanger, is Piet Veerman. Hij be paalde 22 jaar lang het gezicht van The Cats, maar besloot vier jaar geleden alleen verder te gaan. Zijn nummer Sailin' Home werd de grootste hit van 1987. Tenslotte werken aan de artiestenavond, die om acht uur begint, een aantal le den van het Volendams Opera koor mee. In de gymnastieklokalen in Tho len, Poortvliet, Scherpenisse, Sta venisse en Oud-Vossemeer komt een telefoon. De gemeenteraad heeft hiervoor f. 3.500,- beschik baar gesteld. Het worden zoge naamde sleuteltoestellen en ook zijn de 06-nummers (uitgezonderd 06-11) geblokkeerd. Zowel door het onderwijs als de sportverenigingen is herhaaldelijk op de noodzaak van de telefoons gewezen, omdat een snelle mel ding ingeval een arts of ambulan ce nodig zou zijn, niet mogelijk is. Vrees voor misbruik weerhield de gemeente er tot nu toe van om tot plaatsing van telefoons over te gaan. W.C. van Kempen was daar nog bang voor en waarschuwde om niet links en rechts met sleu tels te gaan strooien. P. van Bel- zen wees erop, dat ook in drie van de vier gemeentelijke brandweer kazernes geen telefoon aanwezig is. Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Telefoon: 01660-2540-2792 Advertentie I.M. EO in Middelburg. Op vrijdag 18 mei maakt de Evangelische Om roep in Middelburg opnamen voor het radioprogramma 'Laat ons de rustdag wijden'. De avond begint om acht uur in de Oost- kerk. Sinds dinsdag is Omroep Zeeland dagelijks op de radio te beluisteren. Op zaterdag en zondag tussen elf en een uur zijn er nieuwe program ma's en ook op maandagmiddag. Jan Parent en Helge Prinsen worden de nieuwe presentatoren bij de Zeeuwse regionale omroep. Omroep Zeeland is te ontvangen via de ether (FM 101.9 MHz) en via de kabel (FM 88.9 MHz). Per 1 september verwacht de omroep op zaterdag en zondag te kunnen beginnen met sportprogramma's. Het programmaschema van Om roep Zeeland is nu als volgt: Zondag. 11.03-13 u. Op Delta hoogte, over de muziekbeoefening in de provincie. Maandag. 12.07-12.58 Actualitei ten en achtergronden (12.30 u. weerpraatje, 12.32 u. de weeken dreportage, 12.53 u. agenda); 17.07-17.58 u. Actualiteiten en achtergronden (17.30 u. weer praatje, 17.32 u. van de stad en van het land, 17.53 u. agenda). Dinsdag. 12.07-12.58 u. Actuali teiten en achtergronden (12.30 u. weerpraatje, 12.32 u. gast van de week, 12.53 u. agenda); 17.07-17.58 u. Actualiteiten en achtergronden (17.30 u. weer praatje, 17.32 u. natuur en milieu in Zeeland, 17.53 u. agenda). Woensdag. 12.07-12.58 u. Actuali teiten en achtergronden (12.30 u. weerpraatje, 12/32 u. land- en tuinbouwrubriek, 12.53 u. agen da); 17.07-17.58 u. Actualiteiten en achtergronden (17.30 u. weer praatje, 17.32 u. streekeigene en dialecten, 17.53 u. agenda). Donderdag. 12.07-12.58 u. Actua liteiten en achtergronden (12.30 u. weerpraatje, 12.32 u. gezond en wel, 12.53 u. agenda); 17.07-17.58 u. Actualiteiten en achtergronden (17.30 u. weerpraatje, 17.32 u. zegt u 't maar, 17/53 u. agenda). Vrijdag. 12.07-12.58 u. Actualitei ten en achtergronden (12.30 u. weerpraatje, 12.32 u. Uit, 12.53 u. agenda); 17.07-17.58 u. Actualitei ten en achtergronden (17.30 u. weerpraatje, 17.32 u. agenda, 17.34 u. Zeeuws Diep). Zaterdag. 11.05-12.58 u. Dag- Week! Informatief programma voor de vrije zaterdag. Die door Walpot, CDA- wethouder J. de Jager en burge meester Vogel ondertekende over eenkomst werd dinsdagavond bekend gemaakt tijdens de instal latievergadering van de nieuwe St. Philipslandse gemeenteraad. Daarin werd ook vastgelegd, dat bij een eventuele vacaturetijd(bur- gemeester Vogel gaat 1 oktober 1993 met pensioen) een tijdelijke derde wethouder zal worden be noemd van een andere dan de SGP-signatuur. Dat houdt in een PVAB'er of CDA'er. De regeling is getroffen omdat Walpot als loco-burgemeester bij verzoeken voor een braderie, dansavond, toewijzing van een huis aan mensen die samen wo nen, e.d. gezien zijn principiële opstelling nee zou zeggen. Wan neer wethouder De Jager voor zou zijn, werd het verzoek toch afgewezen gezien de dubbele stem van de loco. Overeengekomen is nu, dat Walpot geen gebruik maakt van zijn bevoegdheid om zaken te blokkeren of door te drukken. Volgens de overeen komst wordt naar een praktische oplossing gezocht door bijvoor beeld de beslissing uit te stellen tot de burgemeester terug is(van va kantie of na ziekte) of de zaak aan de gemeenteraad ter beslissing voor te leggen. Met deze afspraken zijn er vol gens de drie voldoende waarbor gen aanwezig dat tijdens afwezigheid van de burgemeester bij stemmingen de politieke me ning van de loco-burgemeester niet bepalend is. Een door het bondgenootschap van SGP en CDA teleurgestelde PVAB-fractieleider A.P. Kornaat werd zo op zijn wenken bediend. Hij had eerder namelijk een 'ern stige waarschuwing' laten horen voor de situatie na het vertrek van burgemeester Vogel per 1 oktober 1993. "Wethouder Walpot kan za ken moeilijk gescheiden houden en daarom heb ik moeite met hem als loco-burgemeester", aldus Kornaat. Burgemeester Vogel had dat al on derkend en op 24 april een over eenkomst met de beide wethouders gesloten. Kornaat rea geerde verrast en sprak over 'een nieuw gegeven'. "We zullen moe ten toetsen of de wet dit toelaat", liet de PVAB-voorman weten. "Het wordt niet bij notariële akte vastgelegd, noch aan gedeputeer de staten gestuurd, maar het is een gentlemen's agreement", zei de burgemeester. "Een man, een man, een woord, een woord." Wethouder Walpot noemde de overeenkomst 'een betere beslis sing in het beeld van de raad'. "De mening van de loco burgemeester is dan niet bepa lend." De burgemeester legde uit, dat het eigenlijk al 'een ongeschreven re gel' is, dat bij vakanties 'geen zware stukken' op de agenda ge plaatst worden. "Bij deze over eenkomst zijn geen kwaliteiten van de loco-burgemeester aan de orde. Feit is alleen, dat wethouder Walpot nogal eens minder heidsstandpunten laat horen en die laat hij de komende vier jaar niet domineren. Pagina 11: De Jager mikpunt kri tiek PVAB De 1 mei-viering van de Thoolse afdelingen van PvdA, FNV en VARA zal ook volgend jaar weer gehouden worden, ondanks de ge ringe publieke belangstelling. Daarover bestond dinsdagavond in café Smerdiek geen verschil van mening. De 1 mei-viering bestaat honderd jaar maar is in Nederland nooit uitgegroeid tot een nationale feestdag zoals in andere landen. De gezamenlijke viering van PvdA, FNV en VARA was bewust klein van opzet gehouden gezien de installatie van de raadsleden P. van Schetsen, A. den Haan, I.C. Moerland, mevrouw J.A. Snoep- Overbeeke en M.A.J. van der Lin de die vanuit het gemeentehuis overstaken naar het café om de ro de roos in ontvangst te nemen van voorzitter J. van Akkeren van de PvdA-Tholen als 'steuntje in de rug bij het raadswerk'. In totaal woonden 22 mensen de viering bij, die opgeluisterd werd met liedjes van Jan van der Velde. Van Akkeren riep de raadsleden op zich in te zetten voor de belan gen van de bevolking die door de bezuinigingen van vorige kabinet ten zijn gedupeerd. "Loop het vuur uit de sloffen om de sociale vernieuwing te doen slagen", zei Van Akkeren, die hoopt met de PvdA in de regering met het CDA de achterstand in de collectieve sector in te lopen. Hij wees erop, dat de overheid meer taken zal overdragen aan de gemeente. "Dat vereist kwalitatief maat werk. Dat eist dat wethouders en raadsleden zich meer op de hoog te stellen van de wensen van de be volking. Het is van belang dat in de politiek de juiste prioriteiten worden gesteld". De voorzitter pleitte voor het herstel van de koppeling tussen uitkeringen en lonen, meer onderwijs voor kans arme groepen. Wethouder P. van Schetsen stond stil bij de veranderingen die zich de laatste 50 jaar hebben voorge daan. "In 1938 moest je naar het gemeentehuis voor gehaktballen soep en een pakje boter. Je werd uitgejouwd als je met een gat in je fietsplaatje naar school reed", (ontheffing van rijwielbelasting- red.) Als je moeder 2,50 kreeg van de kerk, dan werd er gezegd dat ze wel naar de kerkdienst moest komen, anders hoefde ze niet meer op geld te rekenen". Van Schetsen wees erop, dat er finan cieel veel is verbeterd, maar dat langdurig werklozen nu ook vaak dezelfde gang moeten maken: "Of het nu een sociaal fonds is of het maatschappelijk werk. On danks alle inspanningen blijft er iets van de vergelijking staan". De wethouder noemde in dit verband het opkomend rascisme. "Toen kregen de Joden de schuld, nu de buitenlanders. Op dit moment zijn er extreem rechtse heren raadslid geworden. Na 50 jaar zijn we weer op hetzelfde punt". Raadslid I. Moerland las voor uit het boek 'Landarbeiders' van Kees Slager. Over de 'sociale ver nieuwing' zei Moerland, dat daar niet al te hoge verwachtingen van dienen te worden gekoesterd. "Er komt wel geld voor grote gemeen ten, maar minder voor kleine". Hij betreurde het, dat tijdens de raadsvergaderingen eenmaal inge nomen standpunten in de discus sie tussen de fracties niet veranderen. J. de Bres las voor uit eigen werk. Aanstaande zaterdag opent een tentoonstelling in het gemeentehuis van zijn hand. Van Akkeren bedankte De Bres voor zijn raadswerk voor de PvdA de afgelopen 12 jaar. "We hebben veel bewondering voor wat je ge daan hebt. "Hij overhandigde De Bres een geschenkenbon. Sfeervolle Oranjehulde op Tholen en Sint-Philipsland Zware gevechten in Poortvliet Dijk langs vaargeul Stavenisse verlaagd Nieuwe wethouder De Jager mikpunt van kritiek PVAB Kleurrijke opening zwemsei- zoen op Tholen Twee Thoolse 100-plussers krijgen zilveren munt cadeau Wethouder Van der Jagt geeft aanzet voor afronding van in dustrieterrein Slabbecoorn- polder Vijf Thoolse gymzalen krij gen een telefoon Smerdiek en SPS 2 winnen af delingsbeker, maar Vosmeer degradeert uit de KNVB Voetballers Ter Tolne opnieuw Zeeuws kampioen LAAT UW DAAD GROTER ZIJN DAN UW WOORD Dit nummer bestaat uit 18 pagina's M. Dijke van de SGP verklaarde dat zijn partij een voorstander is van een afspiegelingscollege: "Ik hoop dat ze alle steun van de raad zullen krijgen." Ook W.D. van Kempen van het CDA had geen moeite met het voorstel de drie kandidaten te kiezen als wethou ders. J.L. van Gorsel van de VVD kon zich ook vinden in de kandi daten van de drie grootste partijen in de Thoolse raad. "Er zal niets veranderen. Het heeft geen zin daar nu diep op in te gaan," zei de liberaal, wiens partij weer buiten het college blijft. "Het zal vandaag wel een zware dag voor u geweest zijn burge meester waarop u het gehele colle ge heeft moeten vertegenwoordigen," merkte Van Gorsel gekscherend op. "Ik heb ervan genoten," lachte Van der Munnik. P. van Belzen van RPF/GPV zei dat hij als eenmans fractie 'extra introvert met zich zelf moet spreken om de zaken boven water te krijgen'. Van Bel zen zei dat hij zich kon vinden in de kandidaten 'aan gene zijde van de tafel'. Na de verkiezing verklaarden alle wethouders dat ze hun post wil- De zonovergoten Koninginnedag is op Tholen en St. Philipsland op velerlei wijze gevierd. Op Poort vliet en Stavenisse na - die komen zaterdag op Bevrijdingsdag met een programma - waren er in alle plaatsen feestelijke programma's. 's Morgens waren de kinderen bij de aubaude(zoals links in St. Phi lipsland) nog zo fris als een hoent je, maar na een lange dag met spelletjes en tractaties werd het 's avonds(zoals rechts bij de start van de optocht met versierde fiet- aan. Uitgebreide verslagen in sen in St. Annaland) wel bedtijd, woord en beeld vindt u op pagina De ouders hadden er geen kind 8 en 9. den aanvaarden. De burgemeester concludeerde dat de raad una niem het vertrouwen heeft uit gesproken in de nieuwe wethouders voor de komende vier jaar. "Op 1 lid na zijn we wel zoetjes aan aan elkaar gewend. Voor Van der Jagt (als nieuwko mer in het college-red.) zal het even wennen zijn maar u bent de politiek niet vreemd. Ik hoop dat we een zegenrijke tijd tegemoet gaan," zo besloot de burgemeester de wethoudersverkiezing. Na het afleggen van de eed of be lofte door de nieuw benoemde raadsleden sprak Van der Munnik een woord van welkom aan de drie nieuwe gezichten in de raad: A. Kersbergen en M.J. Klippel van de SGP en A. den Haan van de PvdA. De burgemeester noemde Den Haan een 'moedig man'. "Op 61-jarige leeftijd nog ja zeg gen op het verzoek om op een ver kiesbare plaats te worden gezet. Het viel koud op uw dak. U was nimmer politiek actief maar wel al jaren in allerlei commissies ver tegenwoordigd die wel met poli tiek te maken hadden, zoals het vakbondswerk. U komt van bui tenaf naar binnenin." Tot Kersbergen zei Van der Mun nik dat het raadslidsmaatschap voor Kersbergen onverwacht is ge komen. "Het komt op je af. Je rolt er zomaar in, heeft u eens ge zegd maar u ziet het ook als een roeping van God. U maakt deel uit van de SGP. Dat betekent dat u niet als eenling optreedt maar in een groep en dat kan inschikking vragen." Voor Van der Munnik is het raadslid Klippel 'een ver trouwd gezicht'. Klippel zat voor zijn verkiezing vaak achter de perstafel als correspondent voor het Reformatorisch Dagblad. "U leerde het raadswerk op die ma nier kennen. Ook achter de coulis sen in uw partij. U was er kennelijk klaar voor!' Het sinds drie jaar bestaande cir cus Bavaria geeft binnenkort drie voorstellingen op Tholen. Op 7 mei in Scherpenisse (evenemen tenterrein 16.15 u.), op 8 mei in Sint-Annaland (achter de Welle- vaete 16.15 u.) en op 9 mei in Oud- Vossemeer (parkeerterrein bij sportveld 15 u.). Naast vaste cir cusnummers zoals paardendres- suur, jongleurs en muzikale clownerie brengt circus Bavaria de dolkomische capriolen van een ezel, acrobatiek en een slangenta bleau in oriëntaalse sfeer. De voorstellingen duren twee uren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1