Ridder J. van der Jagt nieuwe wethouder die van wanten weet Inzet bondsbestuurder beloond 'Self-made man zuiverste water' Bevelander krijgt zilver Gedeputeerde De Voogd eert waterstaatsman en raadslid Zilveren O.N. voor CNV-er J.M. Vroegop in Sint-Annaland Oud-Waterschapsman M.J. Giljam uit Scherpenisse geridderd Donderdag 3 mei 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 PTT-kantoorhouder in Sint-Philipsland J.J. Bevelander (60) uit Oud-Vossemeer is onderschei den met de eremedaille in zilver, behorende bij de Or de van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd hem vrijdag in het PTT-hoofdkantoor regio zuid-west in Rotterdam opgespeld door regio-directeur drs. J. de Vilder. De tegenwoordige kantoorhouder van het post kantoor in Sint-Philipsland is komend najaar veertig jaar in overheidsdienst. "Ik hoef eigenlijk niet ge heimzinnig te doen", zei gedeputeerde J.D. de Voogd vrijdagmorgen in de kantine van provincia le waterstaat in Middel burg. Voormalig adjunct-hoofd van de dienstkring Noord- Zeeland J. van der Jagt uit Tholen kwam met zijn vrouw, kinderen en klein kinderen niet voor het bespreken van technische zaken uit zijn inmiddels afgesloten waterstaatspe riode naar het hoofd kantoor. Samenvoeging Oren en ogen Organist/ouderling Stabiel Eerbewijs Waarde vriend Voor oud-waterschapsman M.J. Giljam uit Scherpe nisse had het verloop van vrijdag 27 april een normaal karakter. Het enige wat die dag was veranderd was de bespreking op de opleiding voor steenzetters in Stel lendam waar hij als technisch adviseur aan deel zou nemen; een telefoontje de avond ervoor had geleerd dat deze bijeenkomst geen doorgang kon vinden, 's Morgens maakte Giljam een toertje met zijn schoon zoon over het eiland en toen hij rond half elf thuis kwam stond de koffie klaar, én burgemeester H.A. van der Munnik met een onderscheiding en werd Giljam benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Van onderop Zoet water Ir. Van der Meer, hoofdingenieur-directeur van provinciale waterstaat in Zeeland, spreekt Ridder Van der Jagt toe. Achter hem gaat gedeputeerde De Voogd schuil, rechts mevr. Van der Jagt. PTT-kantoorbeheerder Bevelander met rechts burgemeester Vogel bij een eerder evenement, het uitreiken van Rode Kruiszegels in het postkantoor te St. Philipsland. "Het gaat vanmorgen om een ge wichtiger aangelegenheid. Er is iets belangrijkers", zei de gedepu teerde. "Ik heb de eer u een ko ninklijke onderscheiding op te spelden, maar welke zeg ik nog niet. Er moet nog iets te raden blijven." Het werd een 'hoge decoratie', zo als Van der Jagt het in zijn dank woord noemde: Ridder in de Orde van Oranje Nassau. "U valt deze onderscheiding ten deel voor de manier waarop u uw werk hebt gedaan en voor de wijze waarop u invulling hebt gegeven aan het maatschappelijk leven", aldus De Voogd. Behalve de familie Van der Jagt waren ook de Thoolse kanton- niers van provinciale waterstaat in Middelburg aanwezig, wethouder L.J. Koopman, ds. A. Gunst van de Thoolse Gereformeerde Ge meente, dhr. J.C. Melse uit Tho len, dhr. Riefe met zijn echtgenote van aannemingsbedrijf Vermeer en een groot aantal medewerkers van provinciale waterstaat. De gedeputeerde schetste, hoe Van der Jagt(60) ruim 36 jaar in dienst van de provincie was. Van 15 fe bruari tot 1 november 1953 was hij tijdelijk opzichter bij de dienst dijkherstel van rijkswaterstaat. Daarna steeds in dienst bij pro vinciale waterstaat, aanvankelijk bij de dienstkring Tholen en na de samenvoeging met Schouwen- Duiveland eind 1987 bij de dienstkring Noord-Zeeland &ls adjunct-dienstkringhoofd. "Tussen uw aanstelling als op zichter en uw laatste functie als adjunct-dienstkringhoofd ligt een hele loopbaan met werk van veler lei aard en technische problemen in verschillende gradaties. Ook zit in die periode de samenvoeging van de dienstkringen Tholen/St. Philipsland en Schouwen- Duiveland tot de dienstkring Noord-Zeeland. Gevolg daarvan was, dat uw hoofdkantoor van het vertrouwde Tholen verhuisde naar het verder af gelegen Zierik- zee. Die afstand hebt u gaandeweg zelf mee helpen verkorten door de aanleg van de weg over de Philips- dam. Een half jaar na het ont staan van de dienstkring Noord-Zeeland konden we de weg officieel openen. De Krabbekree- kweg hebben we niet zo vlot voor elkaar weten te krijgen." Gedeputeerde De Voogd stelde, dat Van der Jagt zijn werk steeds tot volle tevredenheid had uitge voerd. Hij citeerde daarbij uit een brief van hoofdingenieur directeur ir. T.G. van der Meer aan de burgemeester van Tholen om Van der Jagt voor te dragen voor een koninklijke onderscheiding: 'De dienstkringen fungeren als de oren en ogen van het hoofdkan toor en vertegenwoordigen de pro vinciale belangen in de regio. Vanuit die positie heeft de heer Van der Jagt in hoofdzaak voor de regio Tholen en Sint- Philipsland, maar de laatste jaren ook voor het gebied Schouwen- Duiveland, een duidelijke rol gespeeld. Hij heeft de hem opge dragen werkzaamheden uitste kend vervuld.' "Ik kan het niet mooier zeggen", aldus de gedeputeerde "en sluit mij daarom graag bij deze woor den van waardering aan. Ik vind, dat het ook wel eens zo in het openbaar gezegd mag worden. Veelal is het in werksituaties zo, dat je over en weer wel merkt, dat er waardering is voor wat wordt gedaan, maar zo expliciet word je dat meestal niet gemeld. Vandaag is het een goede gelegenheid om dat wel te doen." Niet alleen het dagelijks werk, ook de maatschappelijke functies waren aanleiding om Van der Jagt in aanmerking te laten komen voor een koninklijke onderschei ding. Van 1948 tot 1966 organist van de Gereformeerde Gemeente in Scherpenisse. In Tholen lid van de bouwcommissie van de Gere formeerde Gemeente voor nieuw bouw van de Rehobothkerk. Van 1976 tot 1977 daar diaken en van 1977 tot 1985 ouderling. Verder van 1979 tot 1984 lid van het alge meen bestuur van het psychia trisch ziekenhuis Vrederust te Halsteren. "U zult zich gedurende de vele ja ren van arbeid op het kerkelijk erf gesterkt gevoeld hebben door uw geloofsovertuiging. In die jaren is er steeds weer die datum geweest van uw verjaardag: 25 decem- ber(Eerste Kerstdag). Ik neem aan, dat de vreugde van uw per- .soonlijke feest werd overtroffen door het Feest van de Geboorte, van wanten Vanuit uw overtuiging bent u ook politiek betrokken. Sinds 1975 voorzitter van de kiesvereniging van de SGP Tholen en sinds 1986 gemeenteraadslid; sinds 1 decem ber 1988 fractievoorzitter voor de SGP. We zijn nog maar enkele da gen van uw hernieuwde installatie op 1 mei verwijderd. Het raads werk is u niet onbekend, maar de nieuwe zittingsperiode is voor u ook het begin van een nieuwe functie binnen het gemeente raadswerk. Zoals het zich laat aanzien, wordt u 1 mei gekozen tot wethouder en bent u kandi daat voor de portefeuilles openba re werken, verkeer en vervoer, grondzaken en milieu. Ik kan u voor de eerste twee, vanuit mijn ervaring bij de provincie verzeke ren: het is mooi werk. En het is u toevertrouwd. Tholen mag zich op zijn beurt verheugen in een kandidaat die van wanten weet en dat kun je te genwoordig niet van alle wethou ders zeggen. Technische tekeningen, bestemmingsplannen, straatprofielen en rioleringsplan nen zullen voor u geen geheimen bevatten. Ik verwacht, dat wij elkaar op de op ons belendende terreinen nog vaak zullen tegenkomen. Ik denk, dat als groot werk eerst de bocht verbetering Scherpenisse aan bod komt. Of wij gezamenlijk de Krabbenkreekweg nog kunnen aanpakken, is niet te voorzien. De reconstructie is gepland voor 1995/96 of zoveel eerder als een ander werk zou uitvallen of wen selijk is,-maar ik betwijfel of dat lukt." Gedeputeerde De Voogd kwam tot een afronding en vroeg Van der Jagt de onderscheiding met eer te dragen. "Met enige terug houdendheid verwijs ik daarbij naar de woorden uit Prediker: 'Ik heb ingezien, dat het niet in hun eigen macht staat, maar als men zich verheugt en zich te goed doet in zijn leven, kortom als iemand eet en drinkt en het goede geniet Al in 1954 werd Vroegop secreta ris van de toenmalige Landarbei- dersbond, waaruit in januari 1959 de Bouw- en Houtbond in Sint- Annaland voortkwam. Vanaf het eerste uur was Vroegop voorzitter, secretaris en penningmeester. Het voorzitterschap duurde tot 1983. Secretaris was hij tot 1979, maar sinds 1982 bekleedt Vroegop die functie opnieuw. Het penning meesterschap, met daaraan ver bonden plaatselijk vertegenwoordiger van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, is al die jaren in handen van Vroegop ge weest. Hij is ook plaatsvervan gend rayonvertegenwoordiger. De vakbondsman begon in 1959 met 7 leden en heeft dat uitge bouwd tot 35 op de dag van van daag. "Gelukkig kwam bij al zijn zwoegen, dan is dat een gave Gods.' Ik mag u meedelen, dat Hare Ma jesteit de Koningin u heeft be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het is mij een eer en een genoegen u bij deze benoe ming als eerste mijn gelukwensen te mogen aanbieden. Geniet het goede", zo besloot gedeputeerde De Voogd, waarna hij de onder scheiding opspeldde. Ir. Van der Meer sprak vervolgens een felicitatie uit en noemde Van der Jagt 'de stabiele factor' in de dienstkring Tholen en later Noord-Zeeland. In zijn dankwoord zei Van der Jagt 'zeer vereerd' te zijn met de koninklijke onderscheiding. "Ik ben Hare Majesteit dankbaar voor het toekennen van dit eerbe wijs. Het is een hoge decoratie waarmee ik uitermate blij ben. De initiatiefnemers dank ik voor deze toegift op mijn afscheid. Er wordt wel gesproken over lintjesregen, maar dat heeft een wat negatieve klank omdat het onevenwichtig is. Het kan een stortbui zijn of het druppelt hier en daar. Voor mij is dit in elk geval een onvergetelijke dag met familie, collega's, vrien den en relaties. In een samenleving is sprake van samen leven en daarom wil ik de aandacht vestigen op hen die me in staat hebben gesteld om dit werk te doen: provinciale wa terstaat, collega's, chefs. Door hun samenspel en hun loyaliteit heb ik kunnen functioneren. Dank ook voor de steun en het be grip van mijn vrouw." Van der Jagt bevestigde de woor den van gedeputeerde De Voogd over zijn kandidaat wethouderschap. "Zoals het er naar uitziet, hopen we elkaar dan zakelijk te ontmoeten. De ge meente Tholen en mijn belangen wil ik hierbij al heel hartelijk in uw welwillendheid aanbevelen", aldus de kandidaat-wethouder. Hij besloot met de dank aan God, Die hem de kracht gaf gedurende zoveel jaren zijn werk voor pro vinciale waterstaat alsmede kerke lijke, politieke en maatschappelijke functies te doen. Dat werd Van der Jagt te veel. "Ik raak een snaar aan die me emotioneel raakt", zei een ontroerde Ridder in de Orde van Oranje Nassau, die daarna van ve le kanten de gelukwensen in ont vangst nam met zijn koninklijke onderscheiding. Ir. Van der Meer bood mevr. Van der Jagt nog een royaal boeket bloemen aan. naderhand J. Boulogne in het bestuur en sinds kort J. van Dijke. Dat geeft wat verlichting," zegt Vroegop. In verband met zijn p.v.- erschap woont hij regelmatig in- structiedagen bij en volgt cursus sen. "Anders loop je achter." Vroegop heeft gewerkt als machi nist/grondwerker, eerst bij Gebr. Moerland in zijn woonplaats en vanaf december 1969 bij Hommel in Oud-Vossemeer. Op 1 juli 1988 maakte hij gebruik van de vut regeling. Verrast was de bondsbestuurder niet, toen burgemeester Van der Munnik vrijdagmorgen om half tien aanbelde in de Schoolstraat. Hoewel de onderscheiding onver wachts kwam, had Vroegop al iets gemerkt. "Belangrijke gebeurte- Bevelander trad op 16 april 1951 in dienst van de PTT als reserve hulpbesteller/lokale kracht, bij kantoorhouder Dubois in zijn woonplaats. Vanaf 1953 werd hij vervangend kantoorhouder. Als eerste in Sint-Maartensdijk, daar na in Tholen, Oud-Vossemeer en Bergen op Zoom. In 1966 kreeg hij de rang van schrijver, daarna die van employé-loketbediende. Sinds 1977 is Sint-Philipsland Be- velander's vaste standplaats. "In het postbedrijf toonde hij zich een uiterst flexibel medewerker, waar nooit tevergeefs een beroep op gedaan werd," aldus De Vilder. De flexibiliteit en mobiliteit kwa men tot uitdrukking bij Bevelan- der's inzetbaarheid als vervanger op alle kantoren. Zijn militaire nissen werpen hun schaduw voor uit," zegt hij. In zijn woning vulden familieleden en bonds- bestuurders dan ook de woonkamer. Burgemeester Van der Munnik zei, dat de onderscheiding was toegekend op grond van Vroe- gop's langdurige en trouwe dienst en verschillende nevenfuncties. Naast de functies in het CNV noemde de burgemeester: sinds 1945 lid van de zangvereniging Vooruitgang Zij Ons Streven, waarvan tussen 1957 en 1982 se cretaris; in 1979 enige tijd notabel en aansluitend tot nu toe kerk voogd van de N.H. kerk. "Ik hoop nog lang de belangen diensttijd meegerekend is hij dit najaar veertig jaar in overheids dienst. Ook op kerkelijk terrein was en is Bevelander actief. Van 1960 tot 1971 en van 1988 tot heden als ouderling-kerkvoogd van de Her vormde Gemeente in Oud- Vossemeer. Daarnaast was hij lid van het Welzijnsorgaan Tholen en ook is hij al een aantal jaren bestuurslid van streekmuseum De Meestoof. Bevelander is een ver woed genealoog en geschiedkun dige. Hij schreef in het verleden in de Eendrachtbode artikelen over de geschiedenis van de postdienst en de rooms-katholieke parochie in Oud-Vossemeer. Ook een boek je over de Hervormde kerk in Vos- semeer is van zijn hand. van het CNV te behartigen," aldus Vroegop, die het woord 'waarde' in de door vakbondsmensen veel gebezigde uitdrukking 'waarde vriend' wilde onderstrepen. Hij bedankte de koningin, de burge meester, zijn collega-bestuurders, familie en vrienden en zei dat hij dit alles niet had kunnen doen zonder de steun van zijn vrouw. "Ook de kerkelijke en culturele interesse vraagt veel van mijn vrije tijd. Daarom bovenal dank aan Hem, die kracht en wijsheid gaf." CNV-rayonvoorzitter J. Broek fe liciteerde Vroegop namens de vak bond. "Ik ken je bijzondere inzet en weet, dat je de boel hier op po ten hebt gezet. Bedankt daar voor." Hij overhandigde een bloemstuk. Vroegop uit St. Annaland onderscheiden met Koninklijk zilver. De huiskamer stond vol kinderen, kleinkinderen, vertegenwoordi gers van het waterschap Tholen (waar Giljam tot 1 februari aan is verbonden geweest) en de pers. De burgemeester stelde dat het waterschap Tholen in de persoon van Giljam een 'buitengewoon be kwaam medewerker' had die zich 'op meer dan normale wijze vele jaren dienstbaar heeft gemaakt voor het veilig wonen en werken van de inwoners in het water- schapsgebied'. Giljam maakte ge bruik van de regeling vervroegde uittreding en werd eind januari tijdens een drukbezochte receptie in Haestinge in het zonnetje ge zet. De burgemeester herinnerde daaraan toen hij Giljam's staat van dienst voorlas. Giljam begon zijn loopbaan bij de voormalige waterschappen Sint-Annaland en Stavenisse als opzichter bij het herstel van de zeeweringen als ge volg van de watersnoodramp in 1953. Dit dienstverband duurde tot 1 februari 1954. Volgens de burgemeester was deze taak voor Giljam geen vanzelfsprekendheid omdat hij na de lagere school bij zijn vader op het landbouwbedrijf moest werken. "In die tijd toonde hij al spoedig zijn ware aard en doorzettingsvermogen, hetgeen hem in zijn latere leven van groot nut is geweest". Naast het werk op het boerenbedrijf studeerde Giljam 's avonds voor het diplo ma weg- en waterbouw Zeeland. Met het behalen van dat diploma begon Giljam aan 'een welver diende ambtelijke carrière'. Vanaf 1 februari 1954 tot 31 okto ber 1955 werkte Giljam bij de Ne derlandse Heidemaatschappij. Daarna kwam hij te werken als waterbouwkundige bij het voor malig waterschap Sint- Maartensdijk, tot 1 januari 1959 toen de Thoolse waterschappen fuseerden. Een vast dienstverband dat tot 1 februari 1990 zou duren. Vanaf 1977 was Giljam hoofd technische dienst. 'Op zeer be kwame wijze heeft hij zich aan de ze taak gewijd, met een groot gevoel voor verantwoordelijkheid en plichtsbetrachting'. Giljam is het voorbeeld van ie mand die zich 'van onderop' heeft opgewerkt, 'een self-made man van het zuiverste water'. In de jaren 1976-1981 heeft Gil jam zijn grote inzet en bekwaam heid getoond bij de dij k verzwaringswerkzaamheden die in die periode langs de Ooster- schelde werden uitgevoerd en waarbij ook de Thoolse-en Flup- landse zeewering over een lengte van vele kilometers is aangepast. In het kader van de Deltawet droeg Giljam zijn steentje bij aan de waterstaatkundige werken voor de waterbeheersing. "Bij al deze werken heeft hij meer dan zijn plicht gedaan. Zonder meer mag daarbij worden gesteld dat door zijn buitengewone kennis van za ken en inzet de uitvoering van de werken bijzonder goed en snel verlopen. Daarop zijn het dagelijks-en algemeen bestuur van het waterschap met recht trots", aldus Van der Munnik. Ook om de zorg om de waterkwa liteit (sinds 1976 een taak van de Zeeuwse waterschappen) heeft Giljam zich op bijzondere wijze verdienstelijk kunnen maken. De meeste nieuwe werken (zoals de bouw van rioolzuiveringsinstalla ties) werden in eigen hand uitge voerd, mede door Giljam's grote deskundigheid die van dien aard was' dat hij -met vele uren extra arbeid- de dienstverlening van ar- beidsbureau's op dit terrein tot een minimum heeft weten te be perken. Het behoeft geen betoog dat deze extra zorg in rede niet van hem mocht worden verlangd, doch hij stelde er een eer in zoveel moge lijk in eigen hand te nemen". Giljam heeft zich de laatste jaren ingezet voor het zoet waterproject op Tholen ten behoeve van de land- en tuinbouw. 'Onvermoeibaar is zijn streven er op gericht dat deze voor de Thoolse land- en tuinbouw voor de toekomst van wellicht levensbe lang zijnde voorziening werkelijk heid te doen worden'. Landelijk bleef Giljam geen onbe kende; sinds een aantal jaren nam hij zitting in vele landelijk- en re gionale commissies en werkgroe pen (onder meer via de Unie van Waterschappen). Naast zijn werk als hoofd technische dienst zag Giljam kans om (op vrijwillige basis) medewerking te verlenen aan de bouw van het nieuwe kerk gebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Schoolstraat in Scherpenisse 'hoewel hij door zijn taakopvatting nauwelijks tijd kon besteden aan andere maatschap pelijke functies'. Na de toespraak speldde Van der Munnik Giljam de versierselen op behorende bij het Ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. De burgemeester herinnerde er de aanwezigen aan dat hij Giljam ooit eens had ontmoet op de zee dijk na het dichten van het Tho- lensche Gat waardoor de stroomsnelheden in de Schelde- Rijnverbinding door de opening in de Philipsdam zodanig toe wa ren genomen dat de oevers werden aangetast. "Ik heb het ze ge zegd", was Giljam's uitleg tegen over de burgemeester. Giljam op zijn beurt bedankte de koningin voor de medaille alsme scheiding. Voor de middag kwamen medewerkers van het wa terschap hun oud-hoofd van de techniche dienst gelukwensen met de ridderorde. de de mensen die hem voor deze onderscheiding hebben voorge dragen. Giljam zei blij te zijn met het feit dat hij zijn werk heeft kunnen en mogen doen: "Ik heb gedaan wat normaal bij me op kwam te doen in goede gezond heid en met God's kracht". Tijdens de huldiging waren Gil jam's drie kinderen en 7 kleinkin deren aanwezig. Collega Bruinsma van de opleiding voor steenzetters uit Stellendam kwam samen met zijn echtgenoot Gil jam feliciteren met zijn onder Burgemeester Van der Munnik feliciteert Ridder Giljam in zijn woning te Scherpenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13