Inspraak WOV Klachten bejaardenoorden eiland bewoners Verder leren Vorige week donderdag heeft gedeputeerde W. Don de com- Publikatie monumenten Tentoonstelling verkeer Provinciale gebouwen dicht Hulde van peuters in gemeentehuis Donderdag 26 april 1990 IX BK HOUl> missie klachten en geschillen bejaardenoorden geïnstalleerd, ill Zeeland De commissie heeft alle bejaardenoorden in de provincie tot haar werkterrein. 30 april Schroom Bemiddeling Fietsveer Gorishoek door j. van der slikke PAK EVEN UWt ZAKBOEKJE ABDIJ IEUWS Middelburg Maandag 7 en woensdag 9 mei houdt de commissie van overleg voor de wegen uit de raad van de waterstaat hoorzittingen over de tracénota/milieu-effectrapportage vaste oeververbinding Wester- schelde. Maandag 7 mei zijn er zittingen in De Stenge, Stengeplein 1, Heinkenszand, om 15.00 en 19.30 uur. Woensdag 9 mei, 15.00 uur is de commissie in de Opstan- dingskerk, Bellamystraat 74, Terneuzen. In Terneuzen wordt volstaan met één bijeenkomst. De hoorzittingen zijn bedoeld voor degenen, die bezwaren of andersoortige reacties op de no ta hebben ingediend bij de raad van de waterstaat. De schriftelijk geuite argumenten kunnen er mondeling worden toegelicht. De middagzitting in Heinkens- De tweede kamer uit gedepu teerde staten hoort een inwoner van Terneuzen over zijn beroep tegen de beslissing van het ge meentebestuur op een aanvraag algemene bijstand. Het gemeen tebestuur krijgt eveneens gele genheid de zaak toe te lichten. De zitting is openbaar en wordt gehouden dinsdag 1 mei, 10.20 uur, in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. M zand is vooral bedoeld voor in stanties. De hoorzitting van half acht is voor particulieren. Overi gens wordt de scheiding niet zo sterk doorgevoerd, dat een par ticulier 's middags de mond wordt gesnoerd of een verte genwoordiger van een instantie of instelling 's avonds niet aan bod zou komen. De hoorzitting in Terneuzen is voor alle catego rieën bezwaarden. De commissie uit de raad van de waterstaat heeft als voorzitter burgemeester mr. G.Ph. Brokx, burgemeester van Tilburg. Erin vertegenwoordigd zijn onder meer het rijk, de gemeenten, de Nederlandse Spoorwegen, het overleg goederenvervoer NOB, de eigen vervoersorganisatie EVO, de ANWB, de KNAC, de commissie overleg personenver voer, de stichting Natuur en Mi lieu, het Landbouwschap, de landinrichtingsdienst en de Uni versiteit Delft. De commissie maakt vooraf gaand aan de hoorzittingen een rondrit door de tracégebieden. Op 7 mei is dat dus aan de noordkant van de Westerschel- de en op 9 mei aan de zuidkant. Verder leren in Zeeland 1990 - 1991 is een brochure voor leer lingen die na het voortgezet on derwijs verder willen leren of leren en werken met elkaar wil len combineren. Het is een uit gave van de provinciale onder wijsraad. Vervolgopleidingen zijn naar be roepsgroep ingedeeld. Zo zijn er aparte hoofdstukken voor land en tuinbouw, techniek en infor matica, verzorgende beroepen, verkeer, vervoer en visserij, poli tie, douane, defensie en brand weer, onderwijs en sport, ge zondheidszorg en civiele dienst, horeca en uiterlijke verzorging. Het leerlingwezen, kort middel baar beroepsonderwijs, vor mingsinstituten en studie- en beroepskeuze instanties zijn on derwerpen, die ook aan de orde komen. De brochure wordt besloten met een adreslijst van alle opleidin gen die erin voorkomen. De brochure is voor f 2,50 te koop bij het bureau onderwijs van de provincie, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31358. Op de meeste scholen is de brochure ook via de schooldekaan te koop. Op koninginnedag - maandag 30 april - zijn alle kantoren van de provincie gesloten. In Middelburg gaat het om pro vinciehuis, provinciale water staat, inclusief dienstkring Wal cheren, en de provinciale plano logische dienst. In Vlissingen is het kantoor van de provinciale stoombootdiensten gesloten. De kantoren van de dienstkringen van provinciale waterstaat in Zierikzee, Goes en Axel zijn die dag eveneens dicht. De veerboten over de Wester- schelde varen volgens zondags dienst. Bewoners van de bejaardenoor den in Zeeland kunnen bij de commissie terecht met klachten en geschillen die in eigen huis niet tot een oplossing kunnen worden gebracht. Elk verzorgingstehuis moet wer ken met vaste regels voor het indienen en vervolgens oplos sen van klachten. Als die proce dure niet tot een goed einde leidt, kunnen de bewoners een beroep doen op de commissie klachten en geschillen. Bij de installatie van de commis sie zei gedeputeerde Don, dat nogal wat ouderen schromen om een klacht in te dienen. Voor een deel komt dat, doordat de bewoners en de gebruikers van de bejaardenoorden (bijvoor beeld voor dagverzorging) hun rechten niet goed kennen. Ande ren zijn bang om hun ongenoe gen te uiten over de verzorgers, omdat zij daarna toch weer met dezelfde mensen te maken krij gen en van hen afhankelijk zijn in hun verzorging. Ook zijn er men sen, die menen, dat het uiten van een klacht toch niet helpt of die denken, dat je eigenlijk niet mag klagen. Maar als ongenoegens of klach ten niet bekend worden ge maakt, kunnen bestuur, directie en verzorgenden in de bejaar dentehuizen er ook niets aan doen om het ongerief uit de we reld te helpen. De provinciale klachten- en ge- De leden en plaatsvervangend leden bij de installatie. schilllencommissie voor bewo ners van verzorgingstehuizen treedt op als bemiddelaar. Zij probeert de partijen bij elkaar te brengen en in goed overleg als nog een oplossing te vinden. De commissie moet daarom niet worden gezien als rechter maar als "vredestichter". De bewoners van de bejaarden oorden en de Vereniging van Ne derlandse Bejaardentehuizen (VNB) hebben elk twee leden en plaatsvervangend leden voorge dragen voor de commissie. De bewoners worden vertegen woordigd door iemand, die in een bejaardentehuis woont en iemand namens de ouderen bonden. De voorzitter en diens plaatsver vanger zijn rechtstreeks door ge deputeerde staten benoemd. De secretaris is de provinciaal in Provinciale staten beslissen 1 juni over een subsidie van 25 duizend gulden voor een publi katie over vijf monumenten. Het gaat om de monumenten die in opdracht van de stichting Mo numenten Walcheren 40-45 worden gemaakt. De gedenktekens voor de oor log in Zeeland moeten komen in Vlissingen, Westkapelle, bij fort Rammekens in Ritthem, bij Oostwatering in Veere en in Middelburg. De kunstenaars zijn respectievelijk Mari Boeyen uit Haarlem, Rudi van de Windt uit Den Helder, Steef Roothaan uit Rotterdam, David van de Kop uit Dreischor en Sigurdur Gudmonsson uit Amsterdam. Verwacht wordt, dat de kunst werken in mei kunnen worden geplaatst. De provincie heeft al eerder uit de subsidieregeling beeldende kunst per opdracht een subsidie van tienduizend gulden ver strekt. Andere bijdragen zijn ont vangen van het Anjerfonds Zeeland, het rijk, het praktijkbu reau beeldende kunst en de ge meenten, waar een momument komt. Particulieren en het be drijfsleven leverden sponsorbij dragen. Met de opdrachten is in totaal vijf ton gemoeid. De stichting Monumenten Wal cheren 40-45 wil een drieledige publikatie maken om de kunst werken in brede kring bekend heid te geven. Het eerste deel is al gepubliceerd, de twee andere worden voorzien in mei volgend jaar. De kosten bedragen ruim 70 dui zend gulden, waarvan zo'n 14 duizend gulden wordt terugver wacht via verkoop van de publi- katies. Aan de staten wordt gevraagd in de kosten 25 dui zend gulden bij te dragen. specteur van de bejaardenoor den. De commissie ziet er zo uit: voorzitter J. Stenvert (J.J. van Willigen); bewoners Th.J.C.D. van Bavel (A.L. den Haan); oude renbonden mr. F.G.A. Huber (L.J. Reuvers); VNB A.F. Aertssen (drs. G.C. de Bruijn), J. van den Hoven (mr. C. Kool); secretaris H.D. Sul. De namen tussen haak jes zijn die van de plaatsvervan gend leden. Voorzitter J. Stenvert zei tijdens de installatiebijeenkomst, dat als in de bejaardentehuizen in goede harmonie wordt geleefd, er weinig te doen zal zijn voor de commissie. De klachten en geschillen die aan de commissie worden voorgelegd, zullen met alle zorg worden behandeld. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is deze week een tentoonstelling te zien over ver keer en verkeersveiligheid. Bezoekers kunnen er hun ogen en hun reactievermogen laten testen. Veilig Verkeer Nederland (VVN), rijks- en provinciale waterstaat, rijks- en gemeentepolitie, de brandweer, het regionaal orgaan verkeersveiligheid, de spoorwe gen, de openbaar vervoersmaat schappij Zuid-West-Nederland en de Eigen Vervoers Organisatie (EVO) laten zien wat zij met ver keer en verkeersveiligheid van doen hebben. Scholieren kunnen terecht in een verkeerstuin. Er zijn fietskeurin- gen, behendigheidsproeven en een verkeersquiz. Deze activitei ten zijn achter de Griffioen- school, Olmenlaan 6-8, Middel burg. Alleen scholen die zich hebben aangemeld, kunnen er aan meedoen. 1 Vrijdag houdt ouderenvoorlich- ter J.W. van Popering van VVN van twee tot vier uur in de Zeeuwse Bibliotheek een inlei ding met als titel "Hoe komt u nog veilig door het drukke ver keer?" De causerie wordt met diabeelden ondersteund. De activiteiten zijn in het kader van het 55-jarig bestaan van de afdeling Middelburg en omstre ken van Veilig Verkeer Neder land. Tot de afdeling horen Middelburg, Veere, Domburg, Westkapelle, Valkenisse en Ma- riekerke. v'jèsilfy Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie; bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 De dag van de waterrecreatie is geen succes geworden, las ik maandag in de PZC. Dat is ook geen wonder gezien mijn ervaringen met het fietsveer Gorishoek-Yerseke. Volgens de in formatiepagina in de Eendracht- bode van 19 april, kon men om 10, 12 en 14 uur bij Gorishoek te recht voor gratis vaartochten met het pontje de Harpoen. Bij de VVV hebben wij dat nog nage vraagd en dat klopte. Ondergete kende was met nog enkele andere mensen om tien voor tien op Go rishoek aanwezig, maar om half elf was er nog geen pontje. Vol gens één van de omstanders was het niet de eerste keer dat hij dit meemaakte. Geen wonder dat op die manier de belangstelling ge ring wordt. JJ. van Houdt Noordstraat 13 Scherpenisse De peuters van speel zaal Turn Turn in St. Philipsland troffen het vrijdagmiddag evenmin als hun leidster Corina Verkamman en haar bruidegom Marco Lind- hout. De regen maakte een erehaag voor het ge meentehuis onmogelijk, zodat de peuters en de moeders in de hal maar voor de huldeblijken zorgden. De stemming was er niet minder om. De peuterleidster en de verkoper uit het Beve- landse Kapelle gaan in St. Philipsland wonen, zodat Turn Turn haar leidster behoudt. Eigenlijk hadden ze wel een mooie tijd gehad, als klein groepje, weinig gehinderd door militaire gedragsregels. Zij hadden veelal zelf de dienst kunnen uitmaken. Ze hadden veel plezier gehad samen. Er waren na tuurlijk ook wel eens kleine onenigheden geweest, over met verlof gaan bijvoorbeeld op feestdagen. Ook hier zat weieens iemand tussen die al te veel aan zichzelf dacht, maar dat werd hem dan in gezamenlijk over leg wel afgeleerd, bijvoorbeeld die altijd de meeste pap wilde hebben. Er was al verschillende keren een opmerking over gemaakt maar het hielp niet tot er op een gegeven moment één van de jongens zei: zou je ze niet allemaal alleen opeten. Oh, dat kon hij makkelijk beweerde hij maar hij deed het niet voor niks. Als beloning moest hij een pakje sigaretten hebben. Nou dat was goed, maar als hij het niet kon dan moest hij ieder van de andere jongens een pakje sigaretten geven. Daar had hij geen bezwaar tegen. Hij was er zo van overtuigd dat hij veel pap kon eten dat hij er geen rekening mee hield dat hij wel eens genoeg kon krijgen. Hij begon dus vol ijverig te lepelen en dat bleef de eerste borden goed gaan, maar daarna daalde het tempo aanzienlijk tot hij, - er was hoog stens nog een half bordje over - de lepel er bij neergooide onder de uit roep: stik met je pap. De sigaretten hebben de jongens allemaal niet gehad maar pap hadden ze voortaan wel genoeg. Toch was er door de dagelijkse omgang met elkaar die meer dan een jaar geduurd had een hechte band met elkaar onstaan, waarvan men juist in de afgelopen vijf oorlogsdagen de echtheid had ervaren. En dan was er ook nog de band met het boerengezin waar men de eerste tijd ingekwartierd was geweest. Naderhand waren ze in een lege woning in de buurt getrokken. Maar in de oorlogsdagen waren ze weer terugge keerd naar de stal op de boerderij, omdat de kans kleiner was dat er op een boerderij geschoten zou worden dan op een alleenstaande wo ning waar alleen maar soldaten in zaten. Maar het kwam de jongens ook wel erg goed van pas om in de spannende oorlogsdagen in de ver trouwde omgeving van het boerengezin te verkeren. Dat bleek ook op de avond van de capitulatie weer. De boerin had voor iedereen koffie. Ondanks haar grote gezin en drukke werkzaamheden had ze daar alle maal nog tijd voor. En als er eens een van de jongens met wat moeilijk heden zat, dan had ze daar ook nog een woordje voor. Maar ze kon er ook best één, die in haar ogen over de schreef ging op een nette manier terecht wijzen. Het was goed zo samen bij elkaar in de boerenkamer. De jongens had den nu niet het hoogste woord. Ieder had zo zijn eigen gedachten, maar de goede zorgen en de wijze woorden van de boerin waren als van een moeder die troost. En de boer had toen ook nog sigaren genoeg en die hield hij zoals ge woonlijk niet voor zichzelf alleen. Tot nu toe hadden jongens nog nooit een Duitse soldaat gezien. De ca pitulatie was door hun eigen officieren geregeld. Die kwamen vrij regel matig langs het peloton en dan werd er altijd uitvoerig gediscussieerd wat er nu met hen zou gebeuren. Daar waren de meningen zeer verdeeld over. De militaire dokter die regelmatig zijn ronde langs de pelotons maakte en die de hele mobilisatie een toonbeeld van moed en levensblij heid geweest was, die was daar zeer pessimistisch over. Jongens zei hij dan: vergeet niet we zijn allemaal krijgsgevangen, en daar had hij gelijk aan. Dat was één van de capitulatievoorwaarden geweest, waarin gene raal Winkelman had moeten toestemmen, en bovendien zei hij, van een satanische figuur als deze Hitier kun je nooit iets goeds verwachten, wij gaan straks allemaal naar Duitsland. Zijn voorspellingen zijn gelukkig niet allemaal uitgekomen, maar de kijk die hij op Hitier en diens re giem had, bleken achteraf helaas maar al te waar. Er brak nu voor de jongens een tijd aan, die vrij zinloos leek. De wa pens moesten ingeleverd worden in een depot bij de kazerne in de stad en daar moest dan om beurten 's nachts wacht bij gehouden worden, ongewapend uiteraard. Overdag hielpen ze maar wat bij de boer, maar het ging niet meer van harte. Af en toe was er wat afleiding als er fami lieleden van één van de soldaten kwamen, die soms dagen gefietst had den. Het vervoer was allemaal nog wat ontregeld. Er reden nog geen treinen, er moesten omwegen gemaakt worden omdat er bruggen opge blazen waren, maar velen die een zoon, man, verloofde of een broer in dienst hadden waren nieuwsgierig hoe het daar mee was, en zodoende werden heel wat fietstochten ondernomen. Ook bij het peloton van Gil les kwam dat één- en andermaal voor. Deze mensen werden altijd zeer gastvrij ontvangen ook door het gezin waar de jongens ingekwartierd waren en wanneer ze van ver kwamen, dat ze dezelfde dag niet meer te rug konden dan was dat nooit geen probleem, de boerin zorgde voor onderdak. Na een paar weken begonnen er geruchten door te dringen, dat solda ten die in bepaalde beroepen werkzaam waren, o.a. in de bouwvakken en in de landbouw in aanmerking konden komen voor groot verlof. Het leek velen aanvankelijk een te mooie droom, vooral ook omdat de offi cieren van de staf, zeiden nog niets van de een of andere regeling ge hoord te hebben en vooral, zij die een afschuw hadden van alles wat Duits was konden eigenlijk niet geloven dat van die kant iets goeds te wachten was. Maar toch vergisten ze zich daarin, dat wil zeggen niet in het feit dat er van een dergelijk regiem geen goeds te verwachten was, maar wel in de methode die daarvoor gebruikt werd. Als men maatrege len kon nemen, die de bezetter geen schade berokkenden en tevens de overwonnenen niet onaangenaam troffen dan was dat alleen maar in hun voordeel. En dat was in dit geval te combineren. De vernielde ge bouwen, wegen en bruggen moesten zo spoedig mogelijk hersteld wor den het land moest bebouwd worden, kortom de economie moest zo gauw mogelijk weer op gang komen, want hoe langer de oorlog duurde, zou steeds meer duidelijk worden dat Duitsland daar enorm veel belang bij had. Duitsland had zijn eigen mensen bitter hard nodig en had geen enkel belang bij een leger krijgsgevangenen, die niet productief waren en toch gevoed en bewaakt moesten worden, die konden beter in eigen land productief werk doen. En dat was de reden dat onder het mom dat de Führer van het Grootduitse Rijk zo grootmoedig was dat hij krijgs gevangenen van bezette gebieden niet in krijgsgevangenschap naar Duitsland voerde, maar dan ook verwachtte dat hij door zo een groot moedige daad mocht rekenen op een loyale houding van de bevolking van de bezette gebieden, met andere woorden, jullie mogen heel blij zijn dat je door Duitsland bezet bent, anders zou je wel wat anders overkomen. WORDT VERVOLGD THOLEN 26 apr Natuurver, be zoek Heemtuin 29 apr Viswestr. De Pieterman mei Expos. 'vakantiefoto's', openb. bibliotheek 3 en 5 mei Badmintonkampioen schappen, Meulvliet 19 en 9 u. 4 mei Dodenherdenking, monu ment wandelpark 19.45 u. 5 mei Zangavond n.a.v. 45 jaar be vrijding, N.H. kerk 19.30 u. 5 mei Brandweerwedstrijden 8.30-17 u. 10 mei Reis Anbo 21 mei Vistocht Anib, Oesterdam 8 u. 15 mei Reisje NCVB 16 mei Bijeenkomst Platte- landsvr., patronaatsgebouw 16 mei Bingo bejaardensoos 19 mei Oriëntatierit Mac, Zoek weg 19 u. 19 mei Excurs. natuurver, naar eendenkooi 20 mei Viswedstr. De Pieterman 30 mei Busreis Anib, Grindweg 7.30 u. 31 mei Reis bejaardensoos, ver trek 12.30 u. OUD-VOSSEMEER 27 en 28 apr Occasionshow SPV, hal Barenbrug 28 apr Concert Garfield, Vossen- kuil 21 u. 2 mei Kaart- en sjoelavond AVB, Vossenkuil 20 u. 5 mei Volendamse avond SPV, hal Barenbrug 20 u. 9 t/m 11 mei Fietsavönddriedaag- se (20 en 40 km), start 18.30-19.30 u. 11 mei Prestatieloop v.v. Vosmeer, afstanden 1, 2, 5, 10 en 15 km, start Vossenkuil 11 mei Halve marathon v.v. Vosmeer, start Vossenkuil 19 mei Muziekfestival 65 jaar OVM, hal Barenbrug 14 u. SINT-ANNALAND 14 t/m 17 mei Avondwandelvier daagse, sportveld 18.15-18.45 u. 28 mei t/m 28 jun Expos, aquarel len en tekeningen M. v.d. Meer- Witte, openb. bibliotheek STAVENISSE 5 mei Viswedstr. De Zeebaars 14-17 u. 5 mei Viswedstr. 't Scharretje 11-14 u. 12 mei Viswedstr. 't Scharretje 14.30-17.30 u. 21 t/m 23 mei Fietsdriedaagse (20 km), Voorstraat 18.30 u. 24 mei Deltaviswedstr. 14-17 u. 26 mei Viswedstr. De Zeebaars 15-18 u. Binnenmilieu. De GGD-Zeeland, Het Zeeuwse Kruis, de PZEM en de stichting Consument en Veilig heid organiseren een bijeenkomst over het door hun ontwikkelde project 'Gezond en veilig binnen milieu'. De bijeenkomst wordt ge houden op 2 mei om 13.45 uur in De Stenge te Heinkenszand. SINT-MAARTENSDIJK 30 apr Rommelmarkt (8 u.) en play-back show (19 u.) Sint Maar- tenshof mei Expos. 'Verkeer', openb. bi bliotheek 17 mei Rode Kruisloop, inschrij ven v.a. 18.30 u. Rode Kruis- gebouw 31 mei Plattelandsvr., reis naar Arcen, Haven 8.15 u. SCHERPENISSE 12 mei Prov. africhtingskamp. VDH, Langeweg 8 u. 22 mei Plattelandsvr., reis Zaanse Schans/Volendam, Spuidam 8 u. 26 mei Rommelmarkt Philadel phia, Langeweg 13.30-17.30 u. POORTVLIET 22 mei Plattelandsvr., reis Zaanse Schans/Volendam, Tolrust 7.50 u. SINT-PHILIPSLAND 28 apr Ruil-, hobby- en verkoop beurs, School m.d. Bijbel AJP 13.30-15 u. 18 mei Bloedafnameavond Rode Kruis 30 mei Busreis Anib, Wimpel 6.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 6 mei Noord-Zuid project, Paul Gees, Markiezenhof tot 1 mei Expos, schilderijen L. Imandt, Markiezenhof 28 apr Messina Support Akt, Botte Hommel 22 u. 28 apr Concert Belcantorium, Hofzaal Markiezenhof 20 u. 28 en 29 apr Rommelmarkt, Ma nege 'Jos de Graauw' 29 apr t/m 27 mei Expos. Uit cel en kamp (40-45), Markiezenhof 6 mei Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. 12 mei Jewel, Botte Hommel 21 u. 19 mei t/m 15 jul Expos, grafiek, Markiezenhof 24 mei Dreadline, Botte Hommel 22 u. 27 mei Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. film+ +film+ +film-t- ROXY 1: Shirley Valentine - a.L, vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Honey, I shrunk the kids - a.l, za t/m ma en wo 14 u. ROXY 2: Young Einstein - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. Taran en de toverketel - a.l., za t/m ma en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Koko Fla nel - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30, ma 14, 19 en 21.30 u., di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Look who's talking - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19, 21.30 en 23.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u„ ma 14, 19 en 21.30 u., di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: The war of the roses - a.l., vr, za en ma 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., di t/m do 20 u. Oliver and compa ny - a.l., za t/m ma en wo 14 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7