Blauwe leger blijft in Tholen Gouden medaille L. den Engelsman Scheepsramp oefening voor Rode Kruis Mb"| AL 45 JAAR DÈ THOOLSE COURANT SGP krijgt RO niet van burgemeester Laatste jaar zelfstandig Groene Kruis A-C Ko Stoutjesdijk gemeentebode Verhuizing politie naar St. Maartensdijk met 10-6 verworpen Korps Tholen vijfde bij provinciale wedstrijden in St. Annaland Wethouder legt eerste rioolbuis Donderdag 26 april 1990""~ 46e Jaargang no. 24 "Het Thoolse blauwe leger is het meest functioneel in Tholen." Die uitspraak van P. van Belzen gaf maanda gavond de mening wee- van de meerderheid van de Thoolse gemeenteraad. Met 10 tegen 6 stemmen koos men voor handhaving van het politiebureau en nieuw bouw in Tholen. Tweede computer club op Tholen VERKOOP BIJ EXECUTIE Gerechtsdeurwaarder, F.W.J. van Veen, Zierikzee. Volle tribune Grootste verkeersdrukte Boodschappenlijstje Afscheid gemeenteraad St. Philipsland Na bijna 24 jaar deel te hebben uitgemaakt van de St. Philipslandse gemeenteraad is L. den Engelsman gis teravond ter gelegenheid van zijn afscheid koninklijk onderscheiden. Burgemeester T.A. Vogel speldde hem tijdens de laatste raadsvergadering de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. In detail Ondernemingsraad De Thoolse colonne van het Rode Kruis is zaterdag bij provinciale wedstrijden in de Wellevaete te St. Anna land van de 10 deelnemende ploegen op de vijfde plaats geëindigd. Dat was een evenaring ten opzichte van vorig jaar, maar Tholen II sloot toen de rij. Zater dag was er maar één Thoolse ploeg. Nuchter en moedig DEZE WEEK Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax Q1665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs t 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening t 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De SGP is er niet in geslaagd om voor haar nieuwe wethouder J. van der Jagt de oorspronkelijke portefeuille van wethouder L.J. Koopman terug te krijgen. Burge meester H.A. van der Munnik heeft de belangrijke taak ruimte lijke ordening behouden. Naast openbare werken en grondzaken krijgt Van der Jagt milieuzaken en verkeer/vervoer. Die laatste twee taken behartigt nu de burgemees ter nog. De wethouders P. van Schetsen en J. Versluijs behouden na 1 mei hun huidige portefeuilles. De voorgestelde verdeling(zie Tholenderwijs) is door alle frac ties aanvaard, zegt PvdA- lijsttrekker Van Schetsen, initia tiefnemer van de besprekingen over de bezetting van de wethou derszetels. De wens van de PvdA om volksgezondheid naar de bur gemeester over te hevelen en volkshuisvesting naar Van Schet sen, is bij de laatste bespreking nauwelijks meer aan bod geweest. "Ik denk dat ik werk zat heb", zegt de aanstaande wethouder Van der Jagt. "Ik wilde ruimtelij ke ordening erbij en onroerende zaken liever niet, maar r.o. was al in het Groningse land een stok paardje van de burgemeester. Al les bij elkaar ben ik toch tevreden. Milieu, tot voor enkele jaren nau welijks van belang, wordt steeds belangrijker. We hebben er al een aparte ambtenaar voor en je krijgt contacten met buurgemeen ten, zodat er werk genoeg is op dat terrein." M. Dijke wordt de nieuwe fractie voorzitter van de SGP. "Voorlo pig zal ik dat gaan doen om te kijken of het te combineren valt met mijn werk als statenlid", zegt de Scherpenissenaar. In 1991 zijn er weer statenverkiezingen en dan staaf" Dij ke(60) weer voor de be slissing of hij zich herkiesbaar zal stellen. Raadslid K.A. Heijboer is de plaatsvervangend voorzitter bij de SGP-fractie. Bij de PvdA wordt I.C. Moerland de nieuwe fractievoorzitter met M.A.J. van der Linde als plaats vervanger. Bij de andere drie fracties zijn er geen wijzigingen. Op dinsdag avond 1 mei worden de zeventien Thoolse raadsleden beëdigd en worden de drie wethouders offi cieel gekozen. Ook worden er dan vele andere benoemingen gedaan voor commissies. Zie ook Tholen derwijs. Ko Stoutjesdijk(37) uit St. Maar tensdijk is door b en w van Tho len benoemd tot gemeentebode als opvolger van dhr. M.J. Moer- land(59) uit Stavenisse. Er waren dertig sollicitanten. Stoutjesdijk is sinds 1983 in het zwemseizoen assistent badmeester in het gemeentelijk zwembad Haestinge in zijn woonplaats. In de sportwereld is hij een goede be kende. Ko Stoutjesdijk was actief voetballer bij o.a. Smerdiek en WHS en trainer bij Noad en Vosmeer. In het nieuwe seizoen gaat hij naar Moe in Bergen op Zoom. Stoutjesdijk wordt gemeentebode naast dhr. Weijler en mevr. Deur- loo. Moerland maakt na bijna 24 jaar gemeentedienst gebruik van de VUT-regeling. Hij kwam op 1 september 1966 in dienst bij de toenmalige (kleine) gemeente Tholen, die dat jaar het 600-jarig bestaan vierde. Bij de gemeentelij ke herindeling van 1 juli 1971 ver huisde Moerland mee naar St. Maartensdijk. In verband met zijn gezondheid moest hij enige jaren geleden vaart minderen. Collectanten. De AVO (integratie gehandicapten) vraagt collectan ten in alle kernen. Belangstellen den kunnen contact opnemen met H. Polderman in Sint- Maartensdijk, tel. 01666-2326. Leerlingen van de basisschool krijgen uitleg over 'de dode hoek' bij een vrachtwagen op de Sportlaan te St. Maartensdijk waar de start plaatsvond van de verkeerscampagne "Ken je limiet". De poging van b en w om ook de-, ze voorziening na het arbeidsbu reau naar St. Maartensdijk over te plaatsen, strandde op argumenten als het grootste aantal inwoners, het meeste werk, de gunstige lig ging en de voorkeur van buurge meente St. Philipsland voor Tholen. Burgemeester H.A. van der Mun nik gaf zich na het aanhoren van de vijf fractiewoordvoerders snel gewonnen. Hij noemde hun me ning wel 'merkwaardig'. "U maakt zich meer zorgen over An na Jacobapolder dan over de af standen van de kernen in onze eigen gemeente naar het politie bureau in Tholen. En over het op heffen van de rayonbureaus in St. Annaland en St. Maartensdijk heb ik de raad helemaal niet ge hoord." Raadslid J.L. van Gorsel liet zich niet in de hoek zetten. "We heb ben goede, verstandige argumen ten om het politiebureau in Tholen te houden", zo benadruk te hij nog eens. Hij achtte het zin nig om stemming te vragen, wat een 10-6 uitslag opleverde. Voor handhaving van het politie bureau in Tholen stemden J. van der Jagt en M. Dijke Van de SGP, mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven, W.C. van Kempen en M.A. van Beek van het CDA, P. van Naast de al bestaande Philips computerclub komt er mogelijk een tweede computerclub op Tho len. Initiatiefnemer is Ron Bakker uit Sint-Annaland, die voor 10 mei een oprichtings-vergadering heeft uitgeschreven om te komen tot de Thoolse Computer Club. Op de bijeenkomst, om half acht in de Wellevaete, kunnen aanwezi gen wensen en ideeën aandragen. Bij voldoende belangstelling vindt ook een bestuursverkiezing plaats. Op VRIJDAG 4 ME11990, des voormiddags te 11.00 uur, zullen in het pand Noordstraat 18 te Poortvliet (gemeen te Tholen), ten laste van A.M. VERHEEZEN-WAGE en P. DE JONG, enige meubilaire en andere goederen in het openbaar worden verkocht. De verkoop wordt gehouden bij opbod en de toewijzing zal geschieden aan de meestbiedende en tegen gerede betaling, zonder opgeld. Advertentie I.M. Belzen van de RPF/GPV, J.L. van Gorsel en J. v.d. Heuvel van de VVD, alsmede M.A.J. van der Linde en J. de Bres van de PvdA. Voor verplaatsing naar St. Maar tensdijk waren de drie wethouders P. van Schetsen(PvdA), L.J. Koopman(SGP) en J. Ver- sluijs(CDA), alsmede I.C. Moer land en mevr. J.A. Snoep-Overbeeke van de PvdA en K.A. Heijboer van de SGP. Daar mee waren de twee grootste frac ties verdeeld. De adjudanten Coppoolse en Ver- kerke maakten de voor hen posi tieve beslissing op de volle publieke tribune mee. Het was al maanden geleden dat er in het ge meentehuis te St. Maartensdijk zoveel belangstelling was voor een raadsvergadering. De afsluiting van de zittingsperiode van de raad speelde daarbij een rol, maar ook de agenda met voorstellen als het politiebureau, subsidie voor de lo kale radio Sloth en de fusie van PZEM en WMZ, alsmede het af scheid van wethouder Koopman en de raadsleden De Bres en Aar- noudse. Door de drukte en de roy ale energie was het maandagavond snikheet in de raadszaal. De eerste spreker, SGP- fractievoorzitter J. van der Jagt, was heel kort, maar zette met zijn ja tegen Tholen de toon van het debat in. "Gelet op de we genstructuur, de relatie van de po litie met anderen, de 6000 inwoners in Tholen en de voor keur van St. Philipsland geeft ook de meerderheid van de SGP- fractie de voorkeur aan Tholen", aldus Van der Jagt. Ook CDA-woordvoerder mevr. Deurloo bracht dat wat uitgebrei der onder woorden. Zij had in het voorstel van b en w geen doorslag gevende argumenten kunnen ont dekken om voor St. Maartensdijk te kiezen. "Het door b en w ge noemde verband tussen de politie en een aantal instellingen is ons niet helemaal duidelijk. Wij vin den die relatie soms niet noemens waard en overigens zijn er altijd nog moderne communicatiemid delen." Ze noemde de voorkeur van St. Philipsland en Anna Jacobapol der voor Tholen en het feit, dat veel recreanten over de brug en de Oesterdam het eiland inrijden. Het recreatiegebied de Speel mansplaten en het eveneens vlak bij Tholen gelegen Schelde-Rijnkanaal, het knoop punt van het openbaar vervoer, de grootste verkeersdrukte en de me ning van de politiestaf waren voor het CDA voldoende argumenten voor handhaving van het politie bureau in Tholen. Mevr. Deurloo zei niet te zien, welke impulsen er voor St. Maartensdijk van een po litiebureau zouden uitgaan. "Waar komt de politiezorg voor de inwoners het meest tot zijn recht, daar gaat het om", zei raadslid Van Belzen. "Dienstver lening die direct is, die is geloof waardig. Je hoort nogal eens - onterecht - zeggen: als je de poli tie nodig hebt, dan zijn ze er niet en ik vind, dat het Thoolse blau we leger het meest functioneel is in Tholen. Als ik de door b en w genoemde objectieve maatstaven tegen het licht houd, constateer ik, dat de inwoners niet langs het ziekenfonds, de woningstichting en het politiebureau gaan alsof iet een boodschappenlijstje is. Feit is, dat in Tholen en Oud- Vossemeer 8000 mensen wonen, waarvan de meesten op loop afstand van het politiebureau zit ten. De harde gegevens uit het jaarverslag van de politie tonen verder aan, dat de meeste delicten in het rayon Tholen/Oud- Vossemeer voorkomen. B en W voeren de recreatiedrukte in het westen aan, maar de echte optre dens daar vallen mee. In Brabant heeft de Thoolse politie in theorie niets te maken, maar praktisch is dat toch anders. Verder geeft St. Philipsland de voorkeur aan Tho len en de aanwijzing door de pro vincie van Tholen als groeikern - VERVOLG PAG. 13 De burgemeester schetste Den En gelsman als een praktisch raadslid dat rake opmerkingen plaatste en zonder omwegen of aanloopjes aan de discussies deelnam. "Bij dat directe en oprechte had u een groot gevoel voor humor. Een grapje of een woordspeling had u onmiddelijk door en aan een pla gerijtje deed u graag mee." Den Engelsman kwam op 6 sep tember 1966 gelijk als fractievoor zitter de gemeenteraad in en Vogel maakte hem sinds l juni 1981 mee, een dikke 100 raadsvergade ringen. "Het wel en wee van de gemeente St. Philipsland ging en gaat u zeer ter harte. U volgt alle ontwikkelingen tot in detail." De burgemeester schetste de bre dere belangstelling van Den En gelsman, die sinds 22 januari 1975 diaken van de Oud Gereformeer de Gemeente is. "Ook het zen dingswerk, alsmede de ouderenzorg vanuit die kerkelijke gemeenschap kan op uw belang stelling rekenen. Vanaf 1981 bent u bestuurslid van de SGP Zeeland en tevens was u een aantal jaren bestuurder van de stichting Prin ses Marijke kleuterschool." Vogel noemde verder de loopbaan van Den Engelsman in het be drijfsleven. Nadat hij om gezond heidsredenen zijn werk in de Rotterdamse haven moest beëin digen, trad Den Engelsman op 26 april 1965 als pijpbewerker in dienst bij Key en Kramer te Maassluis, waar hij 31 oktober 1986 werd gepensioneerd. "Dat u oog had voor het bedrijf en voor uw collega's moge blijken uit het feit, dat u met ingang van oktober 1970 tot aan uw vertrek deel hebt uitgemaakt van de ondernemings raad. Tevens vanaf 1974 lid van de centrale ondernemingsraad van het concern Cindy, Key en Kra mer. Daarbij was u lid van de financieel-economische commis sie, het overlegorgaan tussen on dernemingsraad en de Raad van Bestuur. Vanaf 1976 tot aan uw pensionering bent u lid geweest Was voor de groep het resultaat meegevallen, commandant P. den Braber uit St. Philipsland had voor zijn klassering nog wat meer verwacht dan een vierde plaats. Bij één van de opdrachten was echter nog een oefen-gewonde weggelopen dat scheelde ook in de punten. Bij de eerste oefening was de tiltechniek niet goed. "Toen we een belletje hoorden, dachten we dat we geen tijd meer hadden", vertelt commandant Den Braber. "Toen zei een jurylid dat we nog vijf minuten beschik baar hadden, maar toen moesten we nog een patiënt met rugletsel op een brancard leggen. Dat heb ben we in de consternatie toen met de zweefmethode in plaats van de liftmethode gedaan en dat kostte ons punten". De provinciaal commandant van het Rode Kruis Korps Zeeland, dhr. P.G.M. van Even, begroette 's morgens zo'n 100 deelnemers en begeleiders in de Wellevaete. Tien ploegen van elk 4 deelnemers en daarnaast nog reserves. Verder 12 VERVOLG PAG. 11 van de bedrijfsledengroep, sinds 1981 als voorzitter. U was ook lid van het Christelijk Nationaal Vakverbond CNV. Uit deze lange staat van dienst blijkt uw brede belangstelling. Uw betrokkenheid bij de sociale kant van de samen leving is voor een deel te verklaren uit de omgeving en de omstandig heden waarin u opgegroeid bent. U hebt meer van het leven gezien dan mensen in een tijd van weel de. Hoe dan ook meneer Den Engels man, u bent vlot van begrip en hebt al lang begrepen, dat uw ver diensten ook in Middelburg en Den Haag bekend zijn geworden. Het heeft Hare Majesteit de Ko ningin behaagd u de eremedaille in goud toe te kennen", zei burge meester Vogel, die de onderschei ding vervolgenst opspeldde. Hij sprak zijn bewondering uit voor het feit, dat Den Engelsman in Dordrecht met zijn dochter en kleinzoon 'nuchter en moedig aan een nieuwe levensperiode begint'. "De laatste jaren waren voor u niet de gemakkelijkste. U hebt een moeilijke tijd achter de rug. Even wichtig als u bent hebt u zich ech ter door de jaren na het overlijden van uw vrouw moedig heengesla gen. Voor het oog van de buiten wacht dan. U hebt met uw verdriet niet te koop gelopen, dat is uw stijl niet en daarin bewonder ik u ook. Het tekent uw karak ter", aldus burgemeester Vogel. Pagina 13: St. Philipsland nooit bij Tholen, anders wordt SGP te groot De Thoolse ploeg aan het werk bij de provinciale wedstrijden van tien Zeeuwse Rode Kruisco/onnes, zaterdag in de Wellevaete te St. Annaland; v.l.n.r. Neeitje Houke, Piet Hage, commandant Piet den Braber en Mieneke Geuze. Aandacht voor fietspad naar Stavenisse tijdens start snel heidscampagne Garantie SVRZ Thoolse raad verdeelt Drie zangkoren halen eerste prijs op zangersmanifest Zeeland-waterland op Tholen een waterschip Programma's Koninginnedag en Bevrijdingsdag Van Beek in Sint-Annaland huldigt zilveren medewerker Brandweerkorps Sint- Philipsland doet mee aan wedstrijd in Tholen Koopman, Aarnoudse en De Bres afgezwaaid in Tholen; Kosten en Den Engelsman in Sint-Philipsland Majorettes OVM jongleren Tholen rond SPS neemt revanche op Noad '67 SLUIT VRIENDSCHAP MET HET GOEDE VAN EEN MENS, NIET MET DE GOEDEREN VAN EEN MENS Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De vereniging het Groene Kruis Tholen/St. Philipsland is aan zijn laatste zelfstandig jaar bezig. Langzaam maar zeker wordt het Kruiswerk rondom de Ooster- schelde gevormd door een fusie van vier verenigingen: Tholen/St. Philipsland, Schouwen- Duiveland, Oost-Zuid-Beveland en West-Zuid-Beveland/Noord- Beveland. "Er is nog een behoor lijk lange weg te gaan voor het zo ver is", zegt voorzitter M.C. Noorthoek. "We hebben regelma tig voorzitters-overleg, maar er zijn toch nog verschillende zaken vaag. Dat geldt onder meer voor het tijdstip van de fusie. Eerst is 1 juli genoemd, maar dat zou nu al najaar worden. De vakbonden moeten zich ook nog uitspreken over een sociaal beleidsplan. Op Tholen/St. Philipsland vallen er geen ontslagen". Volgens Noorthoek eist de over heid als financier van het Kruis werk grotere verbanden. "Beneden de 100.000 leden krijg je minder geld van het AWBZ. Wanneer er in Zeeland drie vereni gingen gevormd worden (rondom Oosterschelde, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen), dan levert dat 600.000 gulden meer op. We kunnen dus niet anders dan een fusie aangaan", aldus voorzitter Noorthoek. Hij denkt dat er van de huidige 8 bestuursleden op Tholen/St. Philipsland maar 2 naar de grotere eenheid rondom de Oosterschelde zullen overgaan. Voor de nieuwbouw van het wijk- gebouw in St. Maartensdijk ver wacht Noorthoek geen gevolgen van de fusie. Overigens heeft hij uit Den Haag nog geen groen licht ontvangen en na de recent aange kondigde bezuinigingen van het kabinet is de hoop daarop niet toegenomen. Het leggen van de eerste steen bij een bouw is de normaalste zaak van de wereld. En datzelfde geldt voor het slaan van de eerste paal. Maar het gemeentebestuur van Tholen heeft beslist de 'primeur' met een variant hierop. Woens dagmiddag 2 mei legt wethouder Van der Jagt in de Slabbecoorn- polder te Oud-Vossemeer name lijk de eerste rioolbuis! Het gaat om het bouwrijp maken van de laatste (vierde) fase van het in dustrieterrein in die polder. Voor Van der Jagt wordt het zijn eerste officiële optreden als wethouder. Op het terrein van acht hectare moet ongeveer 700 meter riolering worden aangelegd, 2.550 m2 straatwerk worden verricht, als mede egalisatiewerk, zandaanvoer e.d. B. en w. hebben het werk ge gund aan Jaartsveld uit Steenber gen voor f. 282.500,-. Andere inschrijvers waren Gebr. Moer land te Sint-Annaland (f. 289.000,-), Hollandse Wegenbouw Zanen te Goes (f. 292.000,-) en J. Heijmans te Roosendaal (f. 296.000,-). I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1