Vierde lustrum van zwembad Haestinge Majorettes jongleren Tholen rond Garantie SVRZ verdeelt raad OPEN DAGEN Weer zending van Tholen naar Polen Eerste prijs drie koren Mondharmonica nieuw leven ingeblazen Voor nieuwe costuums op 19 mei in Oud-Vossemeer SCHOOL BEDRIJF Oosterschelde zonder een voorlichter CDA en SGP tegen; PvdA, VVD en RPF/GPV voor Donderdag 26 april 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Zaterdag begint het zwemseizoen in de gemeentelijke zwembaden. Haestinge in Sint-Maartensdijk, dat twintig jaar bestaat, en De Spetter in Tholen zijn die middag vrij toegankelijk. In de smalstad geeft wet houder P. van Schetsen van sportzaken acte de presen ce, terwijl in Tholen burgemeester Van der Munnik en Neptunus (en Concordia) het seizoen officieel in luiden. Waterpolo Kringgroep Tholen wint Zeebra bokaal 4fs Op 19 mei, wanneer de Oud-Vossemeerse muziekvere niging (OVM) haar 65-jarig bestaan viert zullen ze in het nieuw gestoken worden: de majorettes die zaterdag al een deel van hun nieuwe costuum bij elkaar jong leerden tijdens de optredens met de tamboersteken in de zeven kernen van de gemeente Tholen. Het voorstel van b. en w. van Tholen, om niet garant te staan voor een geldlening van 17 miljoen gulden aan de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, moet nog een tweede keer door de gemeenteraad worden besproken. Maandagavond staakten de stemmen (8-8) door afwezigheid van het SGP-raadslid Th. Aarnoudse. De geld lening is bedoeld om de bouw van het verpleeg- en verzorgingstehuis Ten Anker in Tholen te financieren. SGP en CDA steunden het collegevoorstel, maar b. en w. waren zelf verdeeld doordat wethouder P. van Schetsen een minderheidsstand punt innam. De dupe VRIJDAG 27 APRIL A.S.VAN 13.00TOT 22.00 UUR ZATERDAG 28 APRIL A.S.VAN R.OOTOT 12.30UUR LEREN WERKEN STREEKSCHOOL 'WEST-BRABANT' 01 64042550 De Schutse Instrumenten Verrassing Kindertehuizenparochie, Rode Kruis, ziekenhuis De stichting Tholen helpt Polen heeft weer een tran sport met hulpgoederen georganiseerd voor drie kin dertehuizen, een parochie, een provinciale afdeling van het Rode Kruis en een ziekenhuis. Kindertehuizen Spuiten en luiers Enthousiast Sopranen prachtig Muziekleraar Om twee uur staan in Sint- Maartensdijk ook muziekvereni ging Euterpe en de trouwe trim- zwemmers gereed voor de opening. Door uitvoering van de nodige onderhoudswerkzaamhe den en aanpassingen verkeert het bad in optimale staat. In het jubi leumjaar besteden badmeester H. Bocxe en zijn medewerkers extra aandacht aan diverse activiteiten, zoals een zwemmijl, dauwzwem- men, zwemvierdaagse en midzomernacht-zwemmen. In groepsverband kan worden mee gedaan aan het trimzwemmen. In september staat de jaarlijkse tri athlon op het programma. Kinde ren vanaf zes jaar kunnen zwemles volgen voor alle di ploma's. In Tholen wil men komen tot de oprichting van een club wedstrijd zwemmers en waterpoloërs. Vanaf volgende week kan men daarover bij De Spetter informatie krijgen. Het Thoolse zwembad organiseert ook weer de nodige evenementen. Dat begint op 30 mei met de ge- zinstriathlon (500 meter zwem men, 8 km fietsen en 2 km hardlopen). Op 25, 26 en 27 juni zijn er schoolzwemsportavonden, op 24 augustus dauwzwemmen, 1 september de Oosterscheldetocht, 3 tot 7 september de zwemvier daagse (tevens sponsorzwemmen voor een goed doel). In de school vakantie (9 juli t/m 19 augustus) is er wekelijks een speldag. De Spetter wil ook meedoen aan het marathonzwemmen in Dinteloord en de jeugdmarathon in Klundert. Vanaf maandagochtend is er we kelijks van half acht tot negen uur een trimgroep. Ook op maandag is van tien tot twaal uur en na twee uur 's middags het kleuter- bad geopend voor kinderen tot zes jaar met begeleiding. Maandagavond besloot de ge meenteraad om voor elk van de baden een hogedrukreiniger aan te schaffen, alsmede een voorzie ning voor reinigings- en desinfec- teermiddelen. Per zwembad worden de kosten daarvan op 2.000 gulden geraamd. De kringgroep Tholen van de ver eniging van fokkers en liefhebbers van Duitse herdershonden is win naar geworden van de Zeebra bo kaal. De wedstrijden daarvoor werden in Scherpenisse gehouden. Er hadden zich zeven deelnemers aangemeld: vijf VH III, een VH II en een VH 1 hond. Individuele winnaar was C. Duindam met Barro vom Damplatz, hij was de beste in de afdelingen A en B. In afdeling C was dat C. Raaphorst. De organisatie was bijzonder te spreken over de medewerking die de aanwezigen verleenden. Wedstrijdleider was C. v.d. Vee- ren, keurmeester de heer Van Eek, pakwerker G. van Aert en spoor- legster C. Luitwieler. De speurvel- den lagen er als een plaatje bij, aldus voorzitter J. Benningshof. Uitslag VH I: J. Verwey uit Sint- Maartensdijk met Pascha of the Happy House 258 p.; VH II: M. van Loenhout (Halsteren) met Beatrix van Rien Nelly Hof 252 p.; VH III: C. Duindam (Etten- Leur) met Barro vom Damplatz 279 p.; J. Geerads (Oudenbosch) met Valk van de Blitsaerd 263 p.; C. Raaphorst (Valkenswaard) met Lars van Haus Wilau 255 p. en S. Martens (Roosendaal) met Canto van Melchior 248 p. m- Majorettes van de Oudvossemeerse muziekvereniging treden op tijdens hun sponsortocht op de Hoge Markt te Scherpenisse. majorette-korps een rondgang over Tholen maakte: 14 showtjes, in elke kern 2, op marsmuziek die De nieuwe costuums krijgen de zelfde kleuren -zwart-rood- als de huidige pakjes die na vijf jaar dragen aan vervanging toe zijn. Gesponsord door ouders, familie, vrienden en kennissen begonnen de 2 groepen meisjes aan een rondje Tholen in Sint-Annaland via Stavenisse en zo verder om op het eind van de middag weer in Oud-Vossemeer aan te komen voor het slotoptreden. Het was za terdag de eerste keer dat het De meerderheid van het college vond, dat die garantstelling een taak is voor rijk en provincie. De ze twee instanties stoten dat echter af, waardoor een toenemend aan tal aanvragen uit de gezondheids sector gevreesd moet worden. B. en w. willen geen grote financiële risico's nemen en merken op dat de gemeente geen enkele zeggen schap heeft in deze sector. Boven dien adviseert de VNG een terughoudend beleid. Wethouder Van Schetsen vond het financiële risico voor de gemeente gering en wees op het gemeente lijk belang bij zo laag mogelijke tarieven voor de burger (Van Schetsen maakt deel uit van het dagelijks bestuur van de SVRZ). Hij kreeg de steun van zijn fractie bij monde van I.C. Moerland. Die vond een 40 tot 60 gulden lagere pensionprijs voor een aantal ouderen beslist geen klein bedrag. Wanneer de gemeente niet garant staat, moet de SVRZ meer rente betalen. "Iets hoger", aldus b. en w., maar Moerland rekende voor dat een half procent van 17 mil joen toch 85.000 gulden is en dat vond hij niet weinig. Het faillisse ment van de SVRZ - want in dat geval zou het de gemeente pas werkelijk geld gaan kosten - noemde hij 'een zeer theoretisch geval'. Bovendien meende hij dat de regels van de VNG mogelijkhe den bieden om het risico te ver kleinen. J.L. van Gorsel (VVD) meende dat de ouderen de dupe worden van een strijd tussen rijk, provin cie en gemeente, maar de burge meester ontkende dat ten stelligste. Van Gorsel vond verder dat de gemeente zich moet aan trekken, dat ze kan helpen de kosten voor een behoorlijk aantal ouderen omlaag te brengen. Ook P. van Belzen (RPF/GPV) was voorstander van een zo laag mo gelijke pensionprijs. "Als we nu negatief beslissen, wat is dan het effect voor de uitbreidingen in Sint-Maartensdijk en Sint- RINGERSWEG 14 4612 PT POSTBUS 485 4600 AL BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. Annaland", vroeg hij zich af. M. Dijke (SGP) constateerde dat er een misverstand bestond over het tot stand komen van de pensi onprijs. Die stelt de provincie na melijk vast aan de hand van de begroting van de instelling. Dijke zei dat het niet garant staan beslist geen gevaar op zou leveren voor de ouderenzorg. Maar hoe laag het risico voor de gemeente ook is, in zijn ogen gaat het om een provincietaak. Diezelfde mening was M.A. van Beek (CDA) toege daan. Hij was bang dat er anders een open-eind regeling zou ont staan. Daarnaast legde hij een re latie met de financiële reserves van de gemeente. Van Beek vond dat de liquide middelen toerei kend moeten zijn om een dergelij ke garantstelling te kunnen financieren. "En als het risico voor de gemeente puur theore tisch is, waarom wil de bank dan die garantie?" zei hij. Van Beek's opmerking dat bij een eventuele tegenvaller het woon-zorg project weieens in gevaar zou kunnen ko men, werd door Van Schetsen van de hand gewezen. "Dat komt op geen enkele wijze in het gedrang. Het heeft er zelfs totaal niets mee te maken", zei de wethouder. I.C. Moerland verlangde uiteindelijk stemming over het college voorstel. PvdA, VVD en RPF/GPV waren tegen, CDA en SGP voor. Met algemene stemmen besloot de raad om een uit 1967 daterende hypotheekstelling van de voorma lige gemeente Sint-Annaland - in verband met de financiering van bejaardencentrum De Schutse - te royeren. Het bestuur wil een nieu we lening aangaan om te investe ren in de aanpassing van het gebouw en de installaties, alsmede omvangrijke dakreparaties. De gemeente staat nu garant voor een lening van 1.7 miljoen gulden die loopt tot het jaar 2007 én voor een lening van 500.000 gulden. Deze laatste wil De Schutse ineens af lossen. De financier van de nieu we lening - Rabobank St. Annaland - wil het recht van eer ste hypotheek op de eigendom men van het bejaardencentrum. I.C. Moerland steunde het voor stel wél, maar vond dat er een ver ruiming van het risico was voor de gemeente. "Het is niet precies het zelfde als het voorstel betreffende de SVRZ. Maar daar wilde de raad niet meer risico en hier doen we dat wel. 't Klopt niet hele maal", zei hij. via een geluidswagen ten gehore werd gebracht. Na de twee optre dens kregen de meisjes 2 stempels van voorzitter Hans Vroegop van de activiteitencommissie van OVM. Het korps trof fantastisch weer; liet Vroegop weten. "De sponsorshow is helemaal uit de meisjes zelf voortgekomen. Alle 26 majorettes zijn meegegaan. Er zitten winkelmeisjes bij die speci aal voor deze gelegenheid vrij hebben genomen. En dat zegt wel iets over hun enthousiasme", al dus Vroegop die uitlegt dat het majorettenkorps uit Oud- Vossemeer zich mag verheugen in een grote belangstelling: "Er bestaat momenteel een wachtlijst voor. De leeftijd hebben we al ver laagd van 8 naar 6 en verhoogd van 16 naar 18. Ik heb er geen ver klaring voor. Het is gewoon de spontaniteit van de meiden". Een gelukkige bijkomstigheid voor het muziekkorps is dat de meisjes, nadat ze als majorette zijn gestopt, doorstromen naar de drumband of fanfare. "We raken ze niet kwijt, we houden ze als lid en dat is mooi voor de vere niging". De gehele vereniging telt ruim 80 leden. Nieuwe leden betekent ook nieuwe muziekinstrumenten. OVM is momenteel bzig instru menten, die hun beste tijd hebben gehad, te vervangen.Tijdens de optredens werden er in de ver- Er komt geen gemeentelijke bij drage voor het aanstellen van een coördinator voor de Oosterschel de. Voor de tweede maal trachten de stemmen (8-8) over het voorstel een jaarlijkse bedrag van 1530 gulden beschikbaar te stellen (8,3 cent per inwoner) om een voor lichter te benoemen. In maart ge beurde dit evenzeer. Gezien de gemeentewet konden de be raadslagingen hierover maanda gavond hervat worden. Uit de discussie bleek, dat geen van de partijen van standpunt was veran derd. SGP en CDA tegen, inclu sief de wethouders Koopman en Versluijs, PvdA, VVD, RPF/GPV, plus wethouder Van Schetsen voor. De Bres vond dat de gemeente het zich niet kan permiteren dat de burgemeester (die lid is van de stuurgroep Oosterschelde) nee moet verkopen. (De burgemeester zelf is voor het verlenen van de ge meentelijke bijdrage). Van der Munnik zei dat geen punt te vinden: "Het gaat om de zaak zelf". W.C. van Kempen (CDA) verwees naar de provincie, die ook nog geen beslissing zou hebben geno men. Van Kempen ziet liever niet dat er een aparte voorlichter van buiten wordt aangetrokken. J.L. van Gorsel (VVD) vond het 'ty pisch een voorstel waar de ge meente aan deel moet nemen'. Die constatering leverde aan de over zijde bij de SGP geen nieuwe ge zichtspunten op. K.A. Heijboer zei wel voorstander te zijn van het aanstellen van een voorlichter, maar hij vond dat de lasten niet door de gemeente gedragen moe ten worden. En daarmee kwam hij in aanva ring met Van der Munnik: "Het mag wel, als het maar geen geld kost". schillende kernen ook loten ver kocht om de aankoop van deze instrumenten mogelijk te maken. De groep majorettes met de jongste meisjes werd geleid door Karin Verhees, de oudere meisjes door Margareth Scheepers die de majorettes elke week traint. Het jongleren met de sterrestok (met een lengte van 48 of 54 centime ter) is haar geleerd in een Roosen- daals korps waarmee ze ruim 5 jaar geleden tijdens Nederlands kampioenschappen op een vijfde plaats eindigde in de ere-divisie. Ook op Europees niveau gooide Margareth met hetzelfde korps hoge ogen toen ze op de vierde plaats eindigde. Sinds een jaar of vijf is ze nu instructrice in Oud- Vossemeer. het korps heeft enkele keren meegedaan aan concoursen in de derde divisie maar het wedstrijdelement staat niet voor op. "Het is gewoon een leuke be zigheid", aldus Margareth. Op 19 mei zullen de meisjes in het nieuwe costuum acte de presence geven in de hal van Barenbrug. Aan het jubileum zullen zo'n 10 muziekkorpsen uit Tholen en om geving deelnemen. De viering be gint met een optreden in de hal waarna een rondgang door het dorp gemaakt wordt, 's Avonds verzorgt het korps uit Vossemeer een concert waarbij de majorettes hun nieuwe pakjes zullen presen teren. ("Voor de meisjes is het ook een verrassing hoe de unifor men eruit zullen zien", aldus Vroegop. Na het concert is er bal met levende muziek door een sho workest. Donderdag en vrijdag werd er ge laden in de twee opslagruimten in St. Annaland. Voorlopig kan men nog gebruik blijven maken van de te slopen woning van de gemeente aan de Ring en een container bij de veiling. Dankzij de inzet van vele vrijwilligers was de auto snel vol. De vrachtwagencombinatie werd gratis beschikbaar gesteld door transportbedrijf gebr. Hendrikse uit Kerkwerve. De truck is be mand door twee chauffeurs. Als begeleiders gingen met eigen ver voer de bestuursleden H.Q. Janse uit St. Annaland en het echtpaar Vroegop uit St. Maartensdijk mee. Zeven garagebedrijven/tankstati ons van Tholen en twee onderne mingen daarbuiten leverden de dieselsolie voor het transport. Voor de hulpgoederen was er weer veel medewerking van particulie ren, winkeliers en bakkers, waar door er brood, andere levensmiddelen, kleding e.d. naar Polen kon. Van een bedrijf uit Ca- pelle a/d IJssel kreeg de stichting een grote partij nieuwe truien. Naar het tehuis Panstwowy Dom Dziecka in Tomza, waar 130 wees kinderen van 3 tot 20 jaar verblij ven, gingen 181 dozen gebruikte kleding, 15 dozen levensmiddelen, 4 dozen speelgoed en 4 dozen si naasappelen. Voor Panstwowy Dom Pomocy Spoteczej in Tomza waren 166 do zen gebruikte kleding, schoenen en dekens, 13 dozen levensmidde len, 4 dozen speelgoed en 3 dozen sinaasappelen. In dit tehuis wo nen 103 gehandicapte meisjes van 3 tot 18 jaar. Naar Panstwowy Dom Dziecka gingen iri Zambrow, waar 82 meis jes en jongens van 7 tot 20 jaar verblijven, gingen 132 dozen ge bruikte kleding, schoenen en de kens, 11 dozen levensmiddelen, 4 dozen speelgoed en 2 dozen sinaa sappelen. Voor het provinciale Rode Kruis in Tomza waren 490 dozen ge bruikte kleding, schoenen en de kens. Naar de r.k. parochie in Tomza gingen 486 dozen met gebruikte kleding, schoenen en dekens. Voor het ziekenhuis Szpital dia Neravowoi Psychicznie chorych in Mietzyrzecz waren 16 dozen met medicijnen, spuiten en luiers, 5 dozen met medicijnen, spuiten en verband van General Electric Plastics uit Bergen op Zoom en nog 61 dozen met gebruikte kle ding. VZOS en Maranatha uit Sint-Philipsland en het Smalstads mannen koor uit Sint-Maartensdijk hebben zaterdag allen een eerste prijs be haald op het Zeeuws zangersmanifest in Middelburg. Het Smalstads Mannenkoor kreeg bovendien de wisselbeker voor het hoogste aantal punten. De drie koren kwamen uit in de afdeling I categorie A. Het Smurdiekse koor behaalde in totaal 266 punten en kreeg voor de twee uitgevoerde nummers van elk van de twee juryleden een 10 voor zowel ritme, nuancering als opvatting. Ecce Quomodo van A. Diepenbrock leverde 133 1/2 punt op. "De concentratie is groot. Dat in die spanning hier en daar een kleine onzuiverheid te bespeuren valt, kan dan niet zo storen," al dus het juryrapport. Ook werd het koor gecomplimenteerd met de zeer goed verzorgde houding en kleding. Het tweede stuk, Der Tambour van H. Distier, kreeg waardering voor de goede uitwer king van het ritme. Dirigent J. Wesdorp kreeg een extra pluim: "Een hele goede dirigent met een zeer goede interpretatie van beide stukken." Het Smalstads mannenkoor werkt op 4 mei mee aan een herden kingsdienst in de N.H. kerk in Oud-Vossemeer. Dezelfde maand treedt het koor ook op in Oost- voorne en Goes. Maranatha trad met 19 leden on der leiding van C. van Dis aan in de Concert- en Gehoorzaal. Als inzingnummer koos men voor Psalm 25 naar een zetting van C. Goudimel. Het verplichte num mer, Nun fanget an van H.L. Hassler, werd beloond met 111.5 punten. Koorklank,, tempo en sfeer waren goed en het werd en thousiast gebracht. Toch miste de jury wat spontaniteit. "Misschien te intensief gestudeerd. Maar u bent hier heel duidelijk mee bezig geweest, er gebeuren dan ook veel goede dingen." Het vrije werk, The lark in the clear air van S. Ferguson, was volgens de jury goed geschikt voor het koor. "Een goede opvatting van het tempo," aldus het rapport. Voor het klank gehalte kreeg men vier keer een 9. Met 112.5 punten kwam Marana tha op een totaal van 224, precies genoeg om voor het eerst na lange tijd weer een eerste prijs te beha len. Het koor repeteert elke zon dagavond van half acht tot half tien in het jeugdgebouw en kan nog nieuwe leden gebruiken. VZOS behaalde 249 punten met de werken Jubilate Deo van O. Lassus en Gebet van M. Bruch. De jury gaf geen lager cijfer dan een 8 pp de verschillende onderde len. Bij het eerste nummer viel de jury op dat dirigent J. Wesdorp goed leiding gaf. De sopranen werden 'prachtig' genoemd en er was een goede balans. "Goed dat u het stuk een toon hoger zong," aldus een van de juryleden. De uitvoering van het tweede nummer vond de jury prachtig en heel zuiver gezongen. "De diri gent ademt mee. Prachtige samen zang. Goede beheersing, jullie staan erboven," zegt het rapport. Niettemin werden een paar onge lijkheden en onzekere inzetten ge constateerd. Joop ii inter berg, organisator van het mondharmonica-festival in Anna Jacobapolder, stemt de apparatuur af, voordat Jan van der Nent (meer malen Nederlands kampioen en oud-wereldkampioen) uit Winterwijk gaat optreden. Van heinde en verre kwamen ze zaterdag naar Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder. De door ini tiatiefnemer Joop Winterberg als reünie aangekondigde bijeen komst werd een mondharmonica festival dat bij de zestig belang stellenden prima aansloeg. Door het zonnige weer was het snikheet in Ons Dorpshuis, waar de lampen van een cameraploeg die het gehele programma op vi deo opnam, de temperatuur ver hoogden. Winterberg liep glunderend rond. Niet alleen door het weerzien van oude bekenden, maar ook omdat zijn initiatief zo goed was aan geslagen. "Het is een beetje in- en uitlopen, we knoeien eerst maar even wat", vertelt de inwoner van Anna Jacobapolder. Toen hij nog grafisch ondernemer in Rotterdam was, speelde hij in zijn vrije tijd voor de Nederlandse militairen in Duitsland. "Voor de lol", zegt Winterberg, maar met zijn groep the Multicats ging 't er toch serieus aan toe. In 1960 maakte hij zijn eerste plaat. "In Rotterdam kon je voor 1 gul den lessen volgen en dan kreeg je er een mondharmonica bij. Daar mee maakte men toen furore. Het 'Bravootje' van vroeger is echter niet meer te vergelijken met de mondharmonica van nu. Dat is een volwaardig instrument, waar mee zelfs met groot orkest wordt gespeeld. De mondharmonica is te lang ondergewaardeerd", aldus Winterberg. Onder de aanwezigen waren o.a. muzikanten uit Brielle, Rotter dam, Heerjansdam, Boven- karspel, Hoogvliet, Schoorl en Winterswijk. Uit die laatste plaats kwam Joh. van der Nent, meer malen Nederlands kampioen en oud-wereldkampioen op dè mondharmonica. Vroeger solist met the Three Spots met o.a. Joop Winterberg. Na een conservatorium-opleiding, klari net en piano is hij toch tot een oude liefde weergekeerd: de mondharmonica. Momenteel do ceert hij aan de Winterswijkse muziekschool naast klarinet en saxofoon ook mondharmonica. Met groot orkest speelt Van der Nent op mondharmonica zelfs een vioolstuk. De meeste deelnemers zijn vijfti gers. Een enkele jongere heeft de liefde voor de mondharmonica overgenomen van ouders of grootouders. "Het leuke is, dat ie dereen aan bod komt", zegt Win terberg. "De meesten vormen het topje van toen", waarmee hij de de periode van 1945 tot circa 1970 bedoelt. In Ons Dorpshuis te Anna Jaco bapolder werd de mondharmoni ca zaterdag echter weer nieuw leven ingeblazen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 17