Afkalving winkelbestand baart zorgen Kooplustig publiek en 41 ondernemers Aandacht voor fietspad naar Stavenisse Van Dijke wil dominee worden Centralisatie autowrakken in Zeeland Concentratie militaire administratie Voorzitter H.J. Bosman na 35 jaar in St. Philipsland afgezwaaid Bij start snelheidscampagne Ken je limiet 809 in Sint-Maartensdijk 12 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 26 april 1990 Voorstraat Ontmoetingspunt Streep gezet Meten Verhuizing Burgemeester Dorst Bestuur verkleind Ds. Ledeboer Wethouders Veroordelingen Dreigend Neem nu een abonnement. Voor slechts 73 cent per week wordt volop informatie over Tholen en St. Philipsland verstrekt. Bel nu 01665-2752 of vul de bon in en u krijgt de Eendrachtbode een maand gratis. Na 35 jaar deel te hebben uitgemaakt van het bestuur van de middenstandsvereniging St. Philipsland/Anna Jacobapolder is voorzitter H.J. Bosman afgezwaaid. Bij een terugblik constateert hij met zorg de terugloop van het aantal winkels. Bij de start voor de Zeeuwse verkeerscampagne 'Ken je limiet 80', vorige week in Sint-Maartensdijk, werd aandacht gevraagd voor het fietspad tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk. Gemeentevoorlichter P.A.M. Bakx (die een dag ervoor filmopnamen had gemaakt van fietsende scholieren op het traject Stavenisse- Bergen op Zoom) vroeg aan gedeputeerde J.D. de Voogd (voorzitter van het regionaal orgaan verkeers veiligheid) of de provincie aan het verzoek van de ge meente Tholen om tussen deze twee dorpen een fiets pad aan te leggen, gevolg wil geven. LEDEBOERIANEN (25): "In 1959 deden er nog 41 bedrij ven mee aan de winkelactie van 30 november tot en met 5 december. Het waren er 28 uit St. Philips- land en 13 uit Anna Jacobapol- der. Wanneer je nu ziet dat we 17 leden hebben - en dat is bijna honderd procent van de winkelbe drijven - dan is er toch sprake van een afkalving waar je stil van wordt. Je vraagt je af, wanneer is ■de middenstand in een kleine plaats als St. Philipsland verdwe nen? Alleen een ontwikkeling in de lichte industrie of een of ande re vorm van recreatie die verband houdt met onze natuurwaarden, kan dit getij keren", aldus Bosman. In de Voorstraat sloot onlangs modehuis Ligtendag haar deuren, nadat eerder klusbedrijf Verwijs in dezelfde straat was gestopt. Beide zaken werden door burge meester Vogel officieel geopend, maar het perspectief ontbrak. Sinds de opening van de Philips- dam zijn de keuzemogelijkheden voor de consumenten vlakbij huis zodanig vergroot, dat er ter plaat se koopkracht afvloeit naar Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. "Men winkelt graag een dagje elders", constateert de vertrekkende middenstands voorzitter. "Steenbergen is wat dat betreft al vele jaren een fuik waar de palingen zo in zwem men." Het aantrekkelijker maken van de Voorstraat zou volgens Bosman een bijdrage kunnen leveren aan het verbeteren van de winkelstraat van St. Philipsland. "In de tijd van burgemeester Van den Berg werd er al over gesproken, maar nog steeds is er geen straatmeubi- lair, hoewel er al veel is beloofd. Inmiddels zijn er een aantal pan- Volgens Bakx is het een gevaarlijk stuk. Bakx zei, zich tijdens de op namen voor de videofilm te heb ben moeten verplaatsen in de rol van de schoolgaande jeugd. "Slechts weinig automobilisten houden zich aan de 80 kilometer. Het is een jungle op de Provincia- leweg naar het West-Brabantse". De Voogd herinnerde er in zijn toespraak aan dat de aan te leggen fietspaden op een provinciaal lijstje staan dat aangeeft welk tra ject eerst aan de beurt komt. De weg tussen Stavenisse en Sint- Maartensdijk staat niet hoog ge noteerd maar De Voogd beloofde dat hij zijn opvolger eraan zal Popkensburg. De woongemeen schap van ouderen 't Hof Pop kensburg te Sint Laurens houdt op 28 april en 25 mei van tien tot vijf uur open dagen. Bezoekers kunnen dan kennis nemen van het reilen en zeilen en er is gelegen heid het complex aan de Kasteelstraat te bekijken. den opgeknapt, maar toch is de Voorstraat een kale, dode straat." Bosman noemt winkels zowel in economisch als in sociaal opzicht belangrijk voor een gemeenschap. "Mensen ontmoeten elkaar in de winkels en spreken daar met el kaar. Je krijgt een dode gemeen schap wanneer er steeds meer van die ontmoetingspunten verdwij nen. Nuchter gedacht zullen er nog winkels dicht gaan; dat leert' de ervaring hier en dat is de prak tijk elders. Opvolging speelt o.a. een rol. Over tien jaar zal het er in St. Philipsland dan weer anders uitzien, maar dat is voor mijn op volger, drogist Jansen. Ik ben blij dat het voorzitterschap zo opge lost is. Jansen is een capabel on dernemer." Bosman zag voor de blijvende bestuurders en ondernemers een belangrijke uitdaging om zich aan te passen aan de wensen van de negentiger jaren. "Een winkel moet je niet voor je hobby doen, daar moet je al je krachten aan geven. Een hulpmiddel om alert te blijven, is gebruik te maken van de informatie die van vele kanten wordt aangereikt. De detailhandel dient zo sterk mogelijk te blijven omdat die als geen ander directe waarde kan toevoegen aan de ge hele samenleving", aldus Bosman. Bosman kwam vermoedelijk na de ramp van 1953 in het bestuur, maar de juiste datum bleek niet te achterhalen. In 1958 zat hij met juwelier Stouten en bakker Van Dommelen in het bestuur en Bos man kreeg in de loop der jaren al le functies: secretaris, penningmeester en voorzitter. Hij organiseerde mede de winkelacties houden dat 'het eraan komt'. De Voogd loste overigens wel een an dere belofte in. Tijdens het uitrei ken van de verkeersprijs van 5000 gulden aan de burgemeester van Tholen, vorig jaar in Middelburg, had De Voogd beloofd om een 'plumobiel' die tijdens een alco holcontrole op Tholen was ont vreemd (een soort gevarendrie hoek met lichtgevende randen en letters 'Controle') te vervangen door een nieuw exemplaar. "Het heeft wat lang geduurd door de lange levertijd maar ik ben blij dat ik u hier de nieuwe plumobiel kan overhandigen". De dag voordat de campagne be gon had de rijkspolitie tussen Poortvliet en Tholen gemeten hoe hoog de gemiddelde snelheid van de weggebruikers boven het maxi mum van 80 kilometer per uur was uitgekomen. Het bleek dat 59% van de automobilisten zich niet aan de 80 kilometergrens had gehouden. Dit gegeven wordt da gelijks bijgehouden en is te lezen rond Sinterklaas, de jaarlijkse braderie in de zomer en tussen tijds was er nog eens een mid- denstandsbeurs in dorpshuis de Wimpel. Ook met de braderiecommissie is op een bord dat bij het meetpunt even buiten de bebouwde kom van Poortvliet langs de kant van de weg is geplaatst om automobi listen eraan te herinneren dat de maximumsnelheid wel of niet is overschreden. Het praktische ge deelte van de campagne werd op de Sportlaan afgewerkt. Onder leiding van J. van Popering van Veilig Verkeer Nederland mochten leerlingen van de openbare basis school 'de Rieburch' de rem- afstand schatten van een motor rijder en een vrachtwagen. de slager nu gestopt. Hij maakt alleen nog deel uit van de gemeen telijke commissie midden- en kleinbedrijf. Verder kan Bosman alle aandacht besteden aan zijn ei gen bedrijf. "De jaren gaan ook Overtreding van de maximum snelheid wordt bestraft met een boete, oplopend van 50 tot 140 gulden. Wanneer de maximum snelheid met meer dan 30 kilome ter wordt overschreden, wordt inf overleg met de officier van justitie de boete bepaald. Datzelfde geldt wanneer iemand vaker op te hard rijden wordt betrapt of wanneer er gevaar is voor andere wegge bruikers. Dinsdag reed op de La- geweg bij Poortvliet 34% van het verkeer harder dan de toegestane 80 km/u. meetellen. Als je 60 wordt, moet je gaan afbouwen. Die streep heb ik tevoren al gezet en ook als voorzitter is er een tijd van komen en gaan. Overigens heb ik dat werk altijd graag gedaan en als Weet u waarom Pieter dat wil? Omdat we in aflevering 23 en 24 zagen dat Budding gevangen zat, en de Budding-kerken zon der dominee zitten. Er is maar één oefenaar: Pieter van Dijke, die met zijn gemeente eenzelfde gedragslijn gekozen heeft als Budding. Vroeger, op zijn kerkboerderij, had de gemeente weieens be zoek gehad van de dorpsveld wachter, maar dat had niets te betekenen. Begin februari 1842, als de gemeente aan het verhui zen is naar de Achterstraat, in de bebouwde kom, gaat dat ver anderen. De schuurkerk wordt gereed gemaakt. De mestput er achter wordt gedempt met stro dat in de schuur, toen er nog koeien stonden, was opgesla gen. De timmerman maakt een partij nieuwe banken en zorgt voor vijf ramen. Wanneer de schoonmaakploeg geweest is, blijkt de schuur veranderd in een eenvoudig kerkzaaltje. Marinus Dorst, de oude burge meester, mag Pieter niet. En zijn gemeente mag hij óók niet. Hij is als boer vele jaren ouderling ge weest: op en top hervormd. Op eerste Paasdag, 27 maart 1842, begint ook in Sint-Philipsland de vervolging. De oude veldwach ter Engel Endhoven wordt er op af gestuurd, en een dag later gaan drie processen-verbaal naar Zierikzee, waar op 22 april vonnis geveld zal worden. En niet één keer, nee, iedere zon dag kost rond de honderd gul den. Maar ook Van Dijke denkt niet aan betalen. Degene die dit wél doet, stelt de Kerk onderge schikt aan de wereldlijke over heid en verloochent de Koning der Kerk. En dat doen Ledeboer, Budding en Van Dijke niet. bestuur vormden we een vrien denclub, zodat ik die contacten wel zal missen." Behalve voorzitter Bosman is ook Maar er is meer narigheid dan al leen de vervolging. De Flupland- se kerkeraad heeft problemen. Het waarom ervan is niet duide lijk, maar de moeilijkheden kun nen niet meer intern worden op gelost. Want wat is het geval? Pieter van Dijke blijkt (even) niet te mogen preken. Flupland's vooraanstaande ouderling Kunst ligt dwars en komt niet meer in de kerk. Ouderling Van Farowé uit Nieuwerkerk treedt op als ad viseur en hij staat vierkant ach ter Van Dijke, die, zo schrijft hij in zijn notulen, 'door een buiten gewone bewerking door de Goddelijke Heilige Geest een bij zondere gave geschonken is naar den woorde Gods een woord tot stichting te spreken'. De argumenten van de 'be zwaarde' ouderling worden nie tig verklaard, maar ter ge ruststelling van beide partijen wordt besloten - Budding zit ge vangen - ds. Ledeboer die toch net in Zeeland is, een uitspraak te laten doen. Deze komt en be kijkt de zaak heel nuchter. Hij stelt voor 'op de wenken des Heeren te letten, en de stemme der gemeente, en de naburige kerkeraden, maar niet de stem me der tegenstaande 2 ouderlin gen'. Pieter krijgt gelijk en preekt dus (wettig) gewoon door, en (- u was me net voor-) de Budding- kerken komen in een Ledeboeri- aanse sfeer terecht. Want kijk maar. Zeeland wil Pieter van Dijke dus dominee maken en daarom heb ben ze opnieuw Ledeboer op het oog, 'ter onderzoeking en be proeving opdat hij als gewettigd herder en leeraar der gemeenten Jezum Kristum kan erkend wor den'. Ds. Ledeboer blijkt echter richting Benthuizen vertrokken en Van Dijke's leraarschap gaat voorlopig over. Na de processen-verbaal van de Paasdagen lijken de problemen voor Van Dijke grote vormen te gaan aannemen. Marinus Dorst is vastbesloten. Medewerking van zijn beide wethouders heeft hij echter nog niet gehad. Dat verwondert niet, want vader Van Dijke is wethouder. Ook wethouder Van Oeveren is, hoe wel hervormd, steeds te vinden in de schuurkerk. In deze tijd schrijven de beide assessoren (stiekem, maar begrijpelijk) een rekest naar de koning, waar ze pleiten voor Pieter. Dat loopt op een van de vergaderingen van B W volledig uit de hand. De wethouders weigeren vervol ging! Uiterst gespannen staan beide partijen tegenover elkaar. De burgemeester dreigt met zijn ontslag en de wethouders met het hunne, maar die willen het ontslag niet aanvragen. Het overleg loopt muurvast. Tenslot te komt men eruit door de dis penningmeester W.C. Neele als bestuurslid gestopt. Voor hen zijn er geen opvolgers gekozen, waar mee het bestuur verkleind is van vijf naar drie mensen: voorzitter N.J.G. Jansen, secretaris K. Kra mer en penningmeester P. v.d. Reest. Tijdens de jaarvergadering in de Druiventros gaf de vertrekkende voorzitter nog een overzicht van de goede braderie en winkelactie, zij het dat de omzet in de winkel- trictscommissaris in Zierikzee in te lichten. Ondertussen is met de Pinkster dagen de drukte overweldigend. Wat vroeger naar Budding trok, komt nu naar Van Dijke. Men staat en zit met meer dan vier honderd mensen te luisteren en lieden uit heel Beveland en Wal cheren lopen tussen de diensten door de straten. Ondertussen gaan de veroordelingen de rest van het jaar gewoon door en af en toe schrijft Van Dijke met zijn kerkeraad een 'rekest' of ver zoekschrift aan de koning, waar in hij zakelijk stelt over die on rechtvaardige vervolging: 'Het is toch onloochenbaar, Koning! Dat de Gereformeerde Gods dienst eene tijdens de opmaking der grondwet bestaande, en dus bij diezelfde wet bescherming toegezegde godsdienst iè...' Budding, die vanaf 10 maart in Middelburg uit de rijksschotel eet, komt eind juli 'zomaar' vrij. Zeeland verkeert in opschudding en uit heel Zeeland trekt de heil- zoekende menigte naar de Wijn gaardstraat in Goes. Veertien dagen later preekt hij in St. Phi lipsland en doopt daar negen kinderen. Maar het slot van het lied is dat Van Dijke aan het ein de van 1842 ongeveer driedui zend gulden schuldig is. Globaal gezien 27 zondagen voor een bedrag meestal iets boven de honderd gulden. En opnieuw komt er een aanma ning. Over een enkele dag is de laatste betalingstermijn verstre ken. Daarom dreigt er opsluiting voor hem als vader van vijf jon ge kinderen. Zo eindigt 1842. week iets lager uitviel dan ver wacht was. De komende braderie werd vast gesteld op 23 juni 1990. Tijdens de jaarvergadering zorgde de Rabobank voor informatie over fraudebestrijding. Via video beelden werd dat nog verder toe gelicht. Voorzitter Bosman gaf aan de hand van cijfers en trends 1989-90 van de Rabobank nog ontwikkelingen aan in het midden- en kleinbedrijf. Vanaf 1 januari beschikt de pro vincie Zeeland over een provinci aal inleverterrein voor autowrakken. De provinciale wa terstaat heeft hiervoor een over eenkomst gesloten met de firma Stouten (W) als een uitvloeisel van het provinciaal autowrak- kenplan. Op het terrein is een 1500 m2 grote betonvloer aangelegd. Deze 150 mm dikke vloer is glad en vlak ge schuurd en is vloeistofdicht. Bo vendien zijn er voorzieningen getroffen opdat het afvalwater niet in de dichtsbijzijnde sloot af vloeit maar via een benzine- en olieafscheider op het riool. Onder deze vloer zijn controledrains aangebracht. Door het regelmatig nemen van watermonsters uit deze drains kan worden gecontroleerd of er geen olie, benzine of zuren door de vloer dringen. Tevens kan een lek of breuk in de vloer wor den opgespoord en gerepareerd. Illegaal achtergelaten autowrak ken en wrakken afkomstig van opruimacties, in afwachting van de verdere gerechtelijke procedu re, kunnen naar Serooskerke wor den gebracht. Ook wrakken van autosloperijen die zich niet aan de regels hebben gehouden en wer den ontruimd, horen daarbij. Het opruimen van de autowrakken wordt gefinancierd door het rijk. De provincies krijgen hiervoor bijdragen. De huurovereenkomst tussen provincie en fa. Stouten is voor drie jaar gesloten met een optie voor nog eens zeven jaar. Na de vaststelling van het auto- wrakkenplan in oktober 1987, hebben 45 bedrijven een vergun ning aangevraagd voor de opslag van autowrakken. Op grond van de afvalstoffenwet moet elk slo persbedrijf (met meer dan 5 wrak ken) een vergunning aanvragen bij gedeputeerde staten. Uit een in ventarisatie in 1984 bleek dat 77 bedrijven zich bezighouden met autowrakken. Wanneer een be drijf niet aan een aantal milieu- eisen voldoet, zal het moeten sluiten. Minister A.L. ter Beek van Defen sie heeft het provinciaal bestuur van Zeeland en het gemeente bestuur van Middelburg dinsdag meegedeeld, dat het Opleidings centrum Militaire Administratie (OCMA) in de Zeeuwse hoofd stad gevestigd blijft en zelfs zal worden uitgebreid. Deze uitbreiding betreft de B- compagnie, die nu nog in Ossen- drecht gelegerd is. De minister heeft zijn keus ge maakt uit efficiëncy- overwegingen: twee compagnieën van de OCMA zijn in Middelburg ondergebracht, één in Ossen- drecht. Het besluit van de minister houdt in, dat in Middelburg extra ruimte dient te worden gevonden voor ca. 300 mensen. Hiervoor is het oog gevallen op het gebouw van de Streekschool Zeeland, dat vlakbij de huidige vestiging - de Gen.maj. Berghuijskazerne - staat. De on derhandelingen over de overname van het complex moeten nog be ginnen. De minister meende dat de overdracht tegen een "redelijke prijs" zou dienen plaats te vin den. De keuze voor Middelburg is volgens de minister ook gebaseerd op argumenten van werkgelegen heid en op het feit dat de OCMA geïntegreerd is in de Middelburgse samenleving. Dinsdag bracht de minister van Defensie een bezoek aan Zeeland. Aan de OCMA in Middelburg werden enkele inlei dingen gehouden over respectieve lijk "de geschiedenis van de Berghuijskazerne en de organisa tie OCMA (lt. kol. P. Brink) en over "Opleidingen Militaire Ad ministratie en enige ontwikkelin gen" (majoor J.G. van Zwieten). Na de lunch met het college van gedeputeerde staten werd een be zoek gebracht aan De Schelde in Vlissingen met een rondleiding door de marinemagazijnen en een bezoek aan het M-fregat Karei Doorman. Tijdens het bezoek werd de minis ter begeleid door de commissaris van de koningin, dr. C. Boertien. Het bezoek aan de OCMA werd bijgewoond door de burgemeester van Middelburg, mr. C.G.J. Rut ten. Het middagbezoek aan De Schelde door de burgemeester van Vlissingen, dhr. J.C.Th, van der Doef. Naam Adres Woonplaats Slager Bosman heeft na een bestuursperiode van zo'n 35 jaar het voorzitterschap van de middenstandsvereniging St. Philipsland over gedragen aan drogist Jansen. "Wanneer men ziet, wat elders wordt gedaan om het kooplustige pu bliek aan te trekken, kan en mag men in Anna Jacobapolder en Sint- Philipsland niet achterblijven", schreef burgemeester L.J. de Jonge in 1959 in een voorwoord van een winkelweekkrant. "Wat in andere plaatsen ten verkoop wordt aangeboden, is hier ter plaatse ook te koop. Bij het kopen in eigen gemeente steunt men de ne ringdoenden of liever gezegd de plaatselijke middenstand. De op brengst van de winkelactie komt, na aftrek van de onkosten, geheel ten bate van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis. Een prachtige geste, die door mij op zeer hoge prijs wordt gesteld", aldus burgemees ter De Jonge. In deze vierde winkelweek waren een centrifuge van 200 gulden en een waardebon van 100 gulden de hoofdprijzen. Deelnemers waren toen uit: St. Philipsland: bakkerij en kruidenier J.P.C. Beneker, café en slijterij D. Verwijs, kruidenier j. van Oeveren, drogist P. v.d. Berg, winkelier C.M. Neele, slagerij wed. Bosman, horlogerie en optiek C.M.Stouten, schoenhandel J.P. Kramer, melk- en zuivelhandel M. Verwijs, bakkerij M.A. Stols, bakker en kruidenier J. Everaers, groentehandel C. Mol, slagerij P. Reijngoudt, kapper/parfumerieën/rookartikelen A. Eve raers, kruidenier J.M. Neele, elektriciteitsartikelen en rijwielhandel P. Neele, bakker en kruidenier W. van Dommelen, kapper/parfume- rieën/rookartikelen W. Meijer, elektriciteitsartikelen en rijwielhandel P. Wolse, emaille- en huishoudelijke artikelen W.D. Faasse, emaille- en huishoudelijke artikelen en rijwielhandel wed. A.W. Verwijs, kruidenier wed. Kaashoek, melk- en zuivelhandel A. Filius, kruidenier wed. M. den Braber, kruidenier dames Stols, huishoudelijke artikelen W. Ver meulen, hotel de Druiventros W. Rijstenbil en kolenhandel Abr. Faasse. Anna Jacobapolder: slagerij P. de Kok, bakker en kruidenier W. Roelse, kruidenier M.J. v.d. Velde, bakkerij gebr. Everaers, melkhandel M. Lindthoud, elektriciteit enz. wed. v.d. Velde, huishoudelijke artikelen en ijzerwaren J. Zuidweg, kruidenier P.C. v.d. Reest, kantoorboekhandel enz. M. Nelisse jr., rijwielen en aanverwante artikelen Joh. Quist, café Fr. Quist, schildersbedrijf M. Wesdorp en conciërge dorpshuis M. Nee le. Een speciale camera meet de snelheid van de motorrijder en is zichtbaar op het bord in het busje. Op deze manier kunnen automobi listen gewezen worden op de overschrijding van de maximum snelheid. Naast de cameraman gedeputeerde De Voogd. Verderop burge meester Van der Munnik en gemeentevoorlichter P. Bakx. door J.M. Vermeulen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 12