'St. Philipsiand nooit bij Tholen, anders wordt de SGP te groot' Parkeren in binnenstad Tholen opnieuw onder de loupe nemen We zaten op één lijn Viering 1 mei Afscheid L. den Engelsman(SGP) na 24 jaar raadslidmaatschap Burgemeester bij opening Inema Mode aan de Botermarkt: De Meestoof is zaterdag open Donderdag 26 april 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 SGP-raadslid L. den Engelsman is al sinds eind 1988 aan het afbouwen, maar gisteravond nam hij echt af scheid na 24 jaar deel te hebben uitgemaakt van de St. Philipslaridse gemeenteraad. Ondernemingsraad Ds. Gebraad Spelelement Scholenbouw Klankbord Geen herindeling Meer bestuurskracht Scheepsramp oefening voor Rode Kruis "Zo'n winkel zou in een grote stad niet misstaan". Met deze uitroep van bewondering gaven belangstel lenden bij de opening aan dat Inema Mode aan de Bo termarkt in Tholen een schitterende zaak heeft. Vogel tot scheidende wethouder Kosten: "Wij hebben als wethouder en burgemeester, als het over gemeentelijke belangen ging, meestal op één lijn gezeten. Dat kwam niet omdat u het meestal met mij of dat ik het meestal met u eens was, maar omdat wij het samen eens waren over wat voor de gemeente van belang was." Burgemeester T.A. Vogel zei dat gistere navond tot de scheidende Sint-Philipslandse wethou der A. Kosten. Scheepsbrand Nieuwe cursussen Rode Kruisloop Bijna 10 jaar Herenafdeling Welzijn Duizend gulden voor oud-strijders 1 den Engelsman voor het gemeentehuis in St. Philipsiand. Na 24 jaar nam hij gisteravond afscheid als raadslid, ter gelegenheid waarvan hij een koninklijke onderscheiding ontving. "Je staat er paf van hoe snel het allemaal gaat", vertelt Den En gelsman in zijn woning aan de Deldensestraat. Hij kijkt terug op een actieve raadsperiode van 1966 tot 1990, waarvan het grootste deel als fractievoorzitter, een paar jaar als reserve-wethouder en een paar weken in juli 1986 als loco burgemeester. Tijdens de raadsvergaderingen had Den Engelsman een duidelij ke inbreng. Hij nam geen blad voor zijn mond. Als fractievoor zitter was hij bij debatten als de begrotingsbehandeling in zijn ele ment. Hij bleef praktisch. De principiële discussies liet Den En gelsman meestal over aan wethou der L. Walpot, die in het college van b en w vaak een minder heidsstandpunt vertolkte, waarbij de fractie zich aansloot. Hoewel Den Engelsman vorig jaar november 65 jaar werd, had hij zich onder normale omstandighe den graag in maart herkiesbaar la ten stellen. "Ik voel me bijzonder goed en ik heb dit werk altijd heel graag gedaan, maar in oktober verhuis ik naar mijn dochter in Dordrecht. Ruim drie jaar gele den is mijn vrouw overleden en la ter de man van mijn enige dochter. Daar ga ik naar toe en vandaar uit zal ik de raadsversla- gen zeker blijven volgen." Den Engelsman is een geboren en getogen Fluplander. Zes jaar woonde hij nog in Anna Jacoba- polder, de overige jaren in St. Phi lipsiand. Aanvankelijk werkte hij in de landbouw, maar dat kon Leen den Engelsman niet beko ren. Na een tijdje bouwvakker te zijn geweest, ging hij acht jaar naar de Rotterdamse havens. Daar viel al op, dat Den Engels man geen moeite had met het spreken in het openbaar. Vijf jaar zat hij in de ondernemingsraad en dat gebeurde ook bij zijn volgen de werkgever, Cindu Key en Kra mer in Maassluis. Gedurende 24 jaar was Den Engelsman daar pijpbewerker en 22 jaar maakte hij deel uit van de ondernemings raad, waarvan 17 jaar van de cen trale ondernemingsraad. Alles bij elkaar pendelde hij 32 jaar naar Rotterdam en Maassluis. Binnen de Oud Gereformeerde Gemeente kreeg Den Engelsman 26 jaar geleden de functie van kerkmeester(kerkvoogd). Dat was hij 10 jaar, waarna hij diaken werd, welk ambt hij inmiddels 16 jaar bekleedt. Ook daarmee gaat Den Engelsman straks stoppen. Via het kerkewerk kwam hij ei genlijk in de politiek. "Ik heb het zelf nooit gezocht, maar ds. Ge braad vroeg me destijds of ik op de kandidatenlijst van de SGP wilde staan. Ik was pas lid en werkte samen met Bram Nelisse, de toenmalige fractievoorzitter van de SGP en later ook wethou der. Ik wist helemaal niet hoe het werkte, maar als nieuweling kwam ik direct op een tweede plaats. De toen zittende wethouder M. Reijn- goudt werd als lijstaanvoerder ge passeerd. Nelisse werd nummer één en ik verrassend tweede. Reijngoudt kwam op de derde plaats en bedankte diezelfde avond nog. Dat had ik ook ge daan. Reijngoudt kwam met een eigen lijst uit en haalde het als nog. Samen met Nelisse werd hij bovendien weer wethouder van 1966 tot 1970. Daarnaast maakten Joh. de Boer, Jan Verwijs, Willem Beurkens en Bram Rijstenbil deel uit van de gemeenteraad. "Ik wist helemaal niets van het raadswerk, zodat ik 't vanaf het begin moest leren. Rijstenbil was daarbij een goede leermeester. Hoewel op en top VVD'er, was hij een edel mens, fijn om mee om te gaan. Ik zat altijd met hem op het stembureau in Anna Jacobapol- der en hij leerde me, na zakelijke meningsverschillen toch goed met elkaar om te gaan. Ik kon dat niet in het begin, maar het is me ge lukt en ik vind het heel belang rijk. Als de laatste hamerslag gevallen is, moet je elkaar de hand kunnen geven. Ik scheidde altijd als vriend." Den Engelsman legt gemakkelijk contacten, heeft een opgeruimd karakter en is welbespraakt. Die eigenschappen hebben hem 24 jaar mede geholpen bij zijn raads werk, dat hij ook min of meer als een 'sport' beschouwde. "In het raadswerk zit een zeker spelele ment, de Thoolse wethouder Koopman heeft dat ook al eens gezegd. Ik hou niet van dat tam me, er dient leven in de brouwerij gebracht te worden en daarvoor moeten Kornaat en Den Braber van de PVAB de komende vier jaar gaan zorgen. Bij principiële punten zal de SGP zich zeker niet onbetuigd laten. Ik krijg het ge val, dat men ons de laatste jaren maar heeft laten praten en dat vind ik niet zo prettig. Dan praat je tegen een muur en die zegt niks terug." Den Engelsman houdt van debat teren. "Ik ben nooit een ja knikker geweest. Tijdens de frac tievergaderingen hadden we flinke discussies en in die 24 jaar zaten er wel eens scherpe stekels aan de rozen. In de periode 1974-1978, toen we met vier SGP'ers in de raad zaten, ben ik wel eens bewust thuisgebleven. Toen zat het niet zo lekker. Burgemeester Van den Berg, met wie ik overigens heel goed kon opschieten, heeft me bij een discussie over de openbare kleuterschool wel eens het zwijgen opgelegd. Van de huidige raad heb ik met Walpot 20 jaar samenge werkt en dat is altijd buitenge woon goed gegaan. Ook met het gemeentepersoneel had ik vele en goede contacten. Het is dikwijls de toon die de muziek maakt." De belangrijkste resultaten in 24 jaar raadslidmaatschap vindt Den Engelsman de bouw van drie nieuwe basisscholen in St. Phi lipsiand. "Scholen vormen één van de voornaamste voorzienin gen in een gemeente." Hij vindt het jammer, dat het gemeente bestuur er niet in geslaagd is om meer industrie aan te trekken. "Bedrijven als Clysan en potten bakker Prosman kunnen we meer gebruiken, hoewel de Fluplander evenmin als de Tholenaar een he kel heeft aan pendelen. Men kijkt veelal eerst naar de portemonnee.' Een onvervulde wens van Den En gelsman is de aanleg van een tun nel door de Oostdijk. "Van Hekken is destijds met het idee gekomen en voor de oudere inwo ners van de Sluisblok zou dat een uitkomst zijn." Over Anna Jacobapolder maakt Den Engelsman zich zorgen om dat er ondanks de nieuwbouw toch weinig jongeren blijven. "Als de laatste winkel daar ook maar niet verdwijnt, want dat zou toch een verarming zijn." Veel tijd en energie heeft het SGP- raadslid gestoken in het voorko men van het uitbreidingsplan Krabbenkreek bij landbouwer M. van Dijke en de jachthaven van kanaalschap de Eendracht in de voormalige werkhaven aan de Krabbenkreekdam. "In die perio de sprak raadslid Den Braber de woorden 'het is 5 voor 12, anders het oordeel over u'. Het ging er soms heet aan toe en van 1970 tot 1974 kreeg St. Philipsiand het 'monsterverbond' met Rijstenbil en Walpot als wethouder. G.J. de Jager en A.W. Beurkens vormden toen de oppositie en C. den Bra ber zat voor het eerst in de raad. Thuis vond Den Engelsman altijd een klankbord. "Zo laat kon het niet worden, samen met mijn vrouw nam ik de (raadsvergade ring altijd nog door. Ik besprak alles met haar, want je moet een uitlaatklep hebben. Wanneer je dat als bestuurder niet hebt, dan heb je een zwaar leven. Het thuis front moet achter je staan. Mijn dochter leeft nog steeds sterk mee. Ze vindt het eigenlijk jammer dat ze vrouw is, want ze zou graag in de gemeenteraad willen." Den Engelsman zegt veel vertrou wen te hebben in de jeugd. "In 24 jaar is de politieke situatie in St. Philipsiand eigenlijk stabiel geble ven. Er zijn wel eens SGP'ers on gerust geweest omdat de ouderen steeds wegvallen, maar jongeren vingen dat op. Ook in onze frac tie. In 1988 heb ik bij de begro tingsbehandeling 1989 het voorzitterschap overgedragen aan Henk Geluk en hij doet het zeer goed.' Nu Gemeentebelang bij de laatste raadsverkiezingen uit de boot is gevallen, gelooft Den Engelsman in een blijvend drie partijenstelsel in St. Philipsiand. "Of de ge meente moet 9 in plaats van 7 raadsleden krijgen, dan komen er weer kansen voor kleine groepe ringen." Over de toekomst van St. Philips- land is het vertrekkende SGP- raadslid hoopvol gestemd. "Boer den is onze gemeente gunstig ge zind. Zolang hij commissaris is, zal er van herindeling geen sprake zijn. Het zou ook een buitengewo ne verarming zijn, maar als het onontkoombaar zou zijn, ligt sa menvoeging met Tholen voor de hand. Den Haag zal St. Philips- land echter nooit bij Tholen voe gen, anders wordt de SGP in de nieuwe gemeente te groot." Over het nieuwe college van b en w is Den Engelsman hoopvol gestemd. "De Jager als wethou der betekent een bestuurlijke ver sterking voor St. Philipsiand. Ik had deze combinatie eigenlijk vier jaar geleden al gewild." De SGP'er heeft altijd gestreden voor het behoud van de rechten van de gemeenteraad. Het delege ren van bevoegdheden zoals wo ningtoewijzing kreeg nooit de instemming van Den Engelsman. "Je moet je als raad nooit mond dood laten maken en daarom was ik sterk tegen het uit handen ge ven van bevoegdheden." In tegenstelling tot voorspellingen van collega's kon hij de laatste maanden toch gemakkelijk af stand doen van de politiek. "Aan de samenstelling van de kandida tenlijst voor de SGP heb ik niet meegedaan en evenmin heb ik me bemoeid met het overleg over de bezetting van de twee wethou- dersposten. Na de besprekingen heb ik natuurlijk wel geïnfor meerd naar de resultaten!" Zo blijft Den Engelsman straks ook de nieuwe gemeenteraad vol gen, nog vijf maanden vanuit St. Philipsiand en dan vanuit zijn nieuwe woonplaats Dordrecht. Burgemeester Van der Munnik opent de nieuwe winkel van Inema Mode aan de Botermarkt in Tholen onder het oog van de zusters Ineke en Magda Moerland en andere belangstellenden. Het bedrijf was eerder in de Kerkstraat gevestigd en tijdelijk even in de Bakstraat. VERVOLG VAN PAG 1 juryleden en nog een vijftiental organisatoren van de staf. Commandant Even constateerde, dat de Rode Kruisgedachte in Zee land levendig wordt gehouden. "Mogelijk komt dat mede door de hulp die onze provincie tijdens de ramp heeft gekregen, hoe dan ook, Zeeland neemt met deze pro vinciale wedstrijden een unieke plaats in. Deelname van tien ploe gen uit verschillende delen van onze provincie is een belangrijke zaak. Het kweekt een stuk saam horigheid, want zo vaak zien we elkaar nu ook weer niet. Ten twee de geeft 't een uitstralingseffect op de geoefendheid. Het is geen voetbalcompetitie, maar toch is het goed om elkaar's deskundig heid te testen. De situaties die hier gespeeld worden, kunnen bij rampsituaties voorkomen: gewon dennest, verzamelplaats gewon den, EHBO en opvang/verzorging", aldus de provinciaal commandant. De rondvaartboot Zierikzee had volgens het oefenplan door de zware storm moeten aanleggen in de jachthaven van St. Annaland. Op een naastliggende olietanker was brand ontstaan, wat door de wind oversloeg op de rondvaart boot. Van de 170 passagiers en be manningsleden waren op het moment van het ontstaan van de brand nog 110 mensen aan boord. Door de snel om zich heen grij pende brand liepen velen brand wonden op. Het Rode Kruis was binnen korte tijd aanwezig om hulp te bieden in de gewonden nesten die op de kade gemaakt waren. De verzamelplaats gewon den was in de nabij gelegen sport zaal de Wellevaete ondergebracht. Deze accommodatie bleek groot genoeg om de overige, niet gewon de slachtoffers op te vangen en onderdak te bieden voor de nacht, zo luidde het oefenplan. Zowel 's morgens als 's middags kreeg elke ploeg twee opdrachten, waarvoor steeds een kwartier beschikbaar was. Oefengewonden van de Lotus-kring Midden- en Noord- Zeeland verleenden hun medewer king o.l.v. Tjidde Heijboer. Ina Menheere-Burgers en Gommert Heijboer van de Lotus werkten o.a. mee, evenals nog een paar vrijwilligers onder wie Ria Je- roense van het Rode Kruis en Dirk van de EHBO. Het Thoolse Rode Kruis leverde drie juryleden: Leen Niemantsverdriet uit Poortvliet, Lamert v.d.Lugt uit Oud- Vossemeer en Henk Moerenhout uit Steenbergen. In de kleine zalen van de Wellevaete werden de ploe gen in quarantaine gehouden tot dat ze aan de beurt waren. De Thoolse ploeg bestond uit Piet den Braber uit St. Philipsiand, Piet Hage uit Poortvliet, Neeltje Houke uit Scherpenisse en Miene- ke Geuze uit Poortvliet. Kapelle, vorig jaar kampioen, ver dedigde de titel met verve, maar uiteindelijk werd Middelburg win naar. De Rode Kruisploeg uit de Zeeuwse hoofdstad mag 6 okto ber in Baarn meedoen met de lan delijke wedstrijden, waarna er 26/27 oktober nog Europese wedstrijden van het Rode Kruis in Heidelberg (West-Duitsland) vol gen. Volgens Henk Moerenhout, jurylid en cursusleider van het Thoolse Rode Kruis, was de op vang van mensen in een benarde situatie een heel moeilijk onder deel van deze provinciale wed strijd. "Praten om de gewonden op hun gemak te stellen en tege lijk hulp verlenen, dat is een kunst". Hij hoopt dat er hiervan weer een stimulans uitgaat voor de nieuwe cursussen in september. "Tholen is de enige afdeling in de provincie met de opleiding module III, zo benadrukte de regionaal verpleeg kundige nog eens en dat is toch plezierig om te horen. We kunnen weer nieuwe cursisten gebruiken. Bij Tiny de Vos in Stavenisse kan men zich nu al aanmelden". Nadat regionaal verpleegkundige mevr. Boone een toelichting had gegeven bij de oefeningen, reikte provinciaal commandant Van Even de prijzen uit. Ploegen: 1. Middelburg 456 p. 2. Kapelle 441 p. 3. Bruinisse 428 p. 4. Reimerswaal 409 p. 5. Tholen 408 p. 6. Souburg/Ritthem 407 p. 7. Vlissingen 391 p. 8. Goes/Bor- sele II 378 p. 9. West-Zeeuws- Vlaanderen 363 p. 10. Goes/Bor- sele I 362 p. Commandanten: 1. Kapelle 118 p. 2. Souburg/Ritthem 117 p. 3. Middelburg 108 p. 4. Tholen 103 p. 5. Vlissingen 102 p. 6. Reimers waal 95 p. 7. West Zeeuws- Vlaanderen 95 p. 8. Bruinisse 91 p. 9. Goes/Borsele II 89 p. 10. Goes/Borsele I 88 p. In de hal van de Wellevaete was nog een stand van het Thoolse Jeugd Rode Kruis ingericht. Bestuurslid J. Kurvers gaf daar in formatie, onder meer over de nieuwe B-cursus voor de jeugd. Om de drempel te verlagen, biedt het Thoolse Rode Kruis aan om de jongeren thuis op te halen en na de lessen in het Rode Kruisge- bouw te St. Maartensdijk ook weer terug te brengen. Op 17 mei is de Rode Kruisloop over 5, 10 en 15 km. De start bij het Rode Kruisgebouw in St. Maartensdijk is om zeven uur 's avonds. Ieder een mag meedoen. De Thoolse afdelingen van PvdA, FNV en Vara houden een geza menlijke 1 mei viering in café Smerdiek aan de Markt te Sint- Maartensdijk. Die begint pas om half negen 's avonds, omdat eer der die avond de nieuwe Thoolse gemeenteraad wordt geïnstalleerd. PvdA-voorzitter J. van Akkeren opent de avond om 9 uur, felici teert de nieuwbenoemde raadsle den en overhandigt elk van hen een rode roos. Verdere sprekers zijn de nieuwe fractievoorzitter I.C. Moerland en wethouder P. van Schetsen, terwijl J. de Bres een voordracht verzorgt. Het ge heel wordt afgewisseld met mu ziek van Jan v.d. Velde. Burgemeester H.A. van der Mun nik verrichtte donderdagavond op verzoek van Ineke Kleinjan- Moerland en Magda van Poppel- Moerland, in het bijzijn van fami lie en genodigden, de openings handeling. Voordat hij het lint doorknipte waarmee de toegang tot de moderne kledingzaak was afgesloten, ging de heer van der Munnik in op de gunstige ontwik keling van de bedrijvigheid in het centrum van Tholen. Hij noemde een positief saldo van 11 bedrijven in drieënhalf jaar en dan nu een geheel nieuwe modezaak. Burgemeester Van der Munnik had zich goed laten informeren over de beide zussen. Hij wist dat zij in 1981 in St. Annaland met een boetiek begonnen waren, in 1985 kwamen ze naar Tholen. "Het eerste vijfjaren-plan zat er op, nu na bijna het 2e lustrum en vandaag opent Inema Mode, op het mooiste plekje van Tholen, zoals de beide dames zelf zeggen. Goed bereikbaar voor de klanten, die door hen vriendelijk ontvan gen worden. Deskundig, niet op dringerig, goed adviserend en vooral genoeglijk pratend. "Met dit laatste had de burge meester naar zijn zeggen kennis gemaakt toen hij 'even binnen wipte' in verband met de opening. Een uur was zo voorbij... De bur gemeester ging niet voorbij aan de beperkte bereikbaarheid en de moeilijke afwikkeling van het per sonen en toeleveringsverkeer. "Het zou goed zijn om, nu de druk van het verkeer langzaam maar zeker toeneemt, nog eens de gehele situatie van de binnenstad aan een nader onderzoek te on derwerpen", aldus Van der Mun nik. Maar deze 19e april, de verjaardag van de burgemeester was de opening van Inema Mode het belangrijkste. Er volgde een zeer druk bezochte, gezellige re ceptie. Vrijdag en zaterdag bleken de klanten de nieuwe winkel goed te kunnen vinden. Belangrijk is vooral de aparte her enafdeling. Had men al eerder een uitgebreid aanbod in vrijetijdskle- ding, nu is het assortiment voor zowel de jongeren als de heren de moeite waard. De jeans waren nog niet eens allemaal binnen, maar er hingen veel jacks, truien, schitte rende stropdassen, fleurig getinte gedessineerde overhemden, en modieuze colberts. De winkel, die uitgevoerd is in rustig grijs en zalm, telt vier pas kamers. In de smaakvolle etala- ge's, een karwei dat door de ondernemers zelf geklaard wordt, krijgt het publiek alvast een voor proefje van de overweldigende keuze binnen. "Hoe meer we naar de zomer gaan, hoe feller de kleuren wor den, en Inema Mode gaat mee", aldus Magda en Ineke. Verder kan de klant kennis maken met de marine-look en dankzij de mid denpresentatie kan men nu alles op kleur weghangen, zodat de wat twijfelende bezoeker zich wat ge makkelijker een beeld van een to tale aanschaf kan vormen. Daarbij is vooral belangrijk dat Inema Mode ook voor de jonge vrouw met grote maat een mo dieus assortiment heeft. Ook de wat oudere dame, die soms pro blemen heeft met de tussenmaat, komt uitgebreid aan haar trekken. "Een betaalbare mode, van een goede kwaliteit, daar streven we naar", is de mening van Ineke en Magda, die wekelijks de beurs in Amsterdam bezoeken. Mede dankzij de uitstekende ad viezen van Boomgaards, een be drijf dat de kneepjes van inrichting van mode-zaken kent, heeft Tholen er op de Botermarkt een schitterende winkel bij. Hoe groot het oppervlak is? Dat kan nog tot het einde van deze maand geraden worden en daarmee valt zelfs een flinke prijs te winnen. Zaterdagmiddag tussen een en vijf uur kan iedereen voor half geld terecht in streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. In het kader van het nationaal mu seumweekend opent De Meestoof zijn deuren een dag extra, want de officiële opening van de ten toonstelling 'Messen en flessen' gebeurt pas op 1 juni door notaris mr. J. Schot. In mei kunnen groe pen van minimaal twaalf perso nen op afspraak terecht. 'Messen en flessen' geeft een over zicht van Zeeuwse boerenmessen met besneden palmhouten heften. Daarnaast is een collectie flessen en ander schenkmateriaaf te zien. Behalve de wisseltentoonstelling Kosten werd twaalf jaar geleden raadslid en meteen wethouder. Dat was namens het CDA, maar in 1982 kwam hij met een eigen lijst Gemeentebelang uit. Met het vertrek van Kosten is die partij nu uit de gemeenteraad verdwenen. "Een dubbele salto mortale: geen wethouder, geen raadslid,'zo om schreef burgemeester Vogel het. "Ik heb u 3/4 tijd van die 12 jaar meegemaakt. Ik ben blij dat wij, hoewel een enkele keer niet dezelf de mening toegedaan zijnde, nooit grote meningsverschillen hebben gehad." Vogel noemde het vertrekkende raadslid 'vlot van begrip'. "U hebt ook niet veel woorden nodig om uw mening vorm te geven, bent bescheiden in woorden. Bo vendien bescheiden in de tijd die u vraagt." Desondanks was Kosten volgens de burgemeester duidelijk aanwezig met zijn mening. Ook niet iemand die over zich liet lo pen. Daarentegen wel iemand bij wie kwinkslagen bijzonder snel en vaak over de lippen kwamen. Ver volgens sprak Vogel over de porte feuilleverdeling binnen het college. Daardoor vertegenwoor digde Kosten de gemeente in zo'n twaalf gemeenschappelijke rege lingen. Ook kwam hij via het ge meentelijk ouderenwerk in de stichting Welzijn voor Ouderen Tholen en Sint-Philipsland en de Zeeuwse Raad voor Ouderen. De stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, de Intergemeentelijke Sociale Dienst, de Betho en het Woonwagenschap waren verder instellingen waarin de scheidende wethouder Sint-Philipsland verte genwoordigde. Bijzonder prees Vogel de invulling van sociale zaken en welzijn. "Met name de welzijnscommissie is hierdoor in een rustig vaarwater terecht gekomen." Hij bedankte zijn er de vaste collecties. In ver nieuwde vitrines op de bovenver dieping liggen merklappen, kanten mutsen en kinderkleding van rond de eeuwwisseling. Verder de stijlkamers, meekrapvitrine, visserijkamer, Reimerswaalcollec- tie en een schoollokaal oude stijl. Dit laatste krijgt alom waar dering. De Meestoof is geopend van 1 ju ni tot 15 oktober, dinsdag t/m za terdag tussen 14.45 en 17.00 uur. Gertrudiskerk. Vanaf koninginne dag is de Sint Gertrudiskerk in Bergen op Zoom weer van dins dag t/m zaterdag tussen '12.30 en 16.30 uur geopend voor bezich tiging. A. Kosten Kosten daarvoor en ook voor wat hij deed voor het bejaardenwerk. Namens de gemeente overhandig de Vogel een dasspeld en bijbeho rende manchetknopen, met daarin gegraveerd het wapen van Sint-Philipsland, alsmede een fo toalbum waarin opgenomen hoogtepunten uit de bestuursperi ode. Dezelfde geschenken ontving raadslid L. den Engelsman. Me vrouw Kosten en mevrouw Van Ockenburg (dochter van Den En gelsman) kregen bloemen. Zonder op- of aanmerkingen heeft de Thoolse gemeenteraad besloten om duizend gulden be schikbaar te stellen voor de stich ting Nederland-Amerika. Ter gelegenheid van het 45-ste bevrij dingsjaar zullen honderd Ameri kaanse oud-strijders veertien dagen op kosten van genoemde stichting in ons land verblijven. Hen wordt een huideprogramma aangeboden waarvan onder ande re de dodenherdenking en ont vangsten door leden van het voormalig verzet deel uitmaken. De stichting Nederland-Amerika wil op deze wijze de dankbaar heid laten zien voor de inspannin gen die de oud-strijders 45 jaar geleden hebben gedaan om Ne derland te bevrijden. In 1985 stel de Tholen voor ditzelfde doel ook duizend gulden beschikbaar. De raad stelde voor zowel Stave nisse als Poortvliet 500 gulden be schikbaar om extra activiteiten te organiseren in het 45-ste bevrij dingsjaar. De SGP-fractie was te gen de subsidieverlening, men zag de noodzaak ervan niet in. De or ganiserende comité's hebben een begroting ingediend. Wethouder Versluijs zei, dat ook uit een derde kern een verzoek was binnen gekomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11