Lamsoor van de vollegrond Onderwijs speciaal Almanak Fuiken in de Pluimpot Paas-uitersten tussen sneeuw en 30 graden Na 18 jaar Inspraak kust West Zeeuwsch-Vlaanderen Open dagen streekschool Bedrijvig Donderdag 19 april 1990 Vijftig duizend gulden wil het dagelijks bestuur van de provin- IVlaf iiiir pn IrUlHhnilW cie besteden aan een proef voor het telen op commerciële ■■«lUUl Gil lullUUUUW basis van zeeaster of lamsoor. Het blad van de plant wordt als 7|| jH.Rpi/pIfinH .groente gebruikt. UGVGIC1IIU Proefveld ÏN BE HO Hl' (OM M I SS I i;s Lindhout Assurantiën neemt kantoor over Thoolse Bovag verkoopt 65 auto's PAK EVEN UW ZAKBOEKJE STEMMEN M IfZERS ABDIJ Recreatie, landbouw en natuur zijn de belangrijkste elementen in het gebied tussen Breskens en Het Zwin. Dat staat in de streekplanuitwerking Kust West Zeeuwsch-Vlaanderen, die het dagelijks bestuur van de provin cie in ontwerp heeft vast gesteld. Tot 15 juni kunnen reacties op de uitwerking wor den ingediend bij gedeputeerde staten. Tussen de gebruiksmogelijkhe den voor recreatie, landbouw en natuur moet een goed even wicht komen. De groei van de verblijfsrecreatie is niet overal even gunstig in het - van oor sprong agrarische - landschap ingepast. Mogelijkheden om er weer meer lijn in te krijgen, zijn gebieden aan te wijzen, waar de nadruk op een van de gebruiksmogelijk heden ligt. De recreatie blijft in de kuststrook, direct achter de duinen, maar er moeten uitló-> pers komen. Dat kan door bos aan te leggen of andere voorzie ningen voor dagrecreatie te ma ken, zoals routes voor wande laars, fietsers en ruiters. In totaal zou hiervoor vierhonderd hecta re beschikbaar moeten komen, waarvan driekwart bebost zou moeten worden. De bereikbaarheid van de kust moet via een route (Breskens- Groede-Nieuwvliet-Cadzand) worden geregeld, opdat opstop pingen op drukke dagen zoveel mogelijk worden vermeden. Op de eindpunten moet worden ge zorgd voor voldoende parkeer ruimte. De landbouw heeft behoefte aan herverkaveling en op sommige plaatsen aan verbetering van de waterhuishouding en ontsluiting van de percelen. In het landinrichtingsplan moet een goede afweging worden ge maakt tussen de belangen van recreatie, landbouw en natuur. Dan ook kan worden bekeken met welke vorm van landinrich ting het gebied het meest is gediend. De natuurlijke waarden moeten worden versterkt, wat kan ge beuren door de huidige gebieden beter te beheren en nieuwe tot ontwikkeling te brengen. De streekplanuitwerking is voor f 7,50 te koop bij het provinci aal informatiecentrum. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, 01180-31400. Reacties op de uitwerking kun nen schriftelijk worden inge diend tot 15 juni bij Gedepu teerde staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg. M IEUWS Meer begeleiding en zorg voor leerlingen in het basis- en het voort gezet onderwijs leiden ertoe, dat minder kinderen moeten over stappen naar het speciaal onderwijs. Zes leerkrachten verspreid over de hele provincie besteden hun tijd aan de extra begeleiding van leerlingen. Bovendien kunnen de schoolbegeleidingsdiensten gemiddeld vijf uur per week extra besteden aan kinderen, die moeite hebben met de leerstof. Dat blijkt uit het project groeibeheersing/zorgverbreding Zeeland. De provincie is voor het project in regio's verdeeld: Oosterscheldege- bied, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. De reformatorische scho len vormen gezamenlijk ook een regio. Per deelgebied doen alle scholen voor (voortgezet) speciaal onderwijs mee en een aantal scholen voor basis- en voortgezet onderwijs. Het project duurt drie schooljaren, waarvan er nu een bijna is verstre ken. In dat jaar is al gebleken, dat er minder leerlingen van school moeten veranderen. Ook de opheffing van de leerlingstop in het spe ciaal onderwijs heeft in Zeeland niet geleid tot groei van deze onder wijsvorm. In de provincie volgen 2518 léertïngen speciaal onderwijs. Het aantal is ongeveer gelijk aan 1987 toen er 2512 leerlingen waren. Dat liep in 1988 op naar 2606 en in 1989 daalde het naar 2513. De resultaten van het project zijn gemeld aan het ministerie van on derwijs en wetenschappen. WÊÊ De Latijnse naam voor de zee aster is Aster tripolium, de Zeeuwse benaming is lamsoor. Ook wordt de plant aangeduid als zulte. Commerciële kweek van lams oor is mogelijk, mits de grond wordt bevloeid met zeewater of door het nabootsen van zulke zilte omstandigheden. Dat is een van de bevindingen, die een werkgroep in de loop van het jaar naar buiten zal brengen. Een andere voorwaar de is, dat een selectieprogram ma wordt opgezet om goed teeltmateriaal te krijgen, waar bij moet worden gekeken naar resistentie tegen ziekten en pla gen ook als wordt uitgegaan van meerdere oogsten per jaar. De afstand tussen de planten onderling en tussen de rijen moet zo worden bepaald, dat onkruid geen kans krijgt. Aan de grond hoeven geen speciale ei sen te worden gesteld: de plant groeit op zand en op klei. In de werkgroep, die het onder zoek heeft gedaan, zijn verte genwoordigd het Delta Instituut voor hydrobiologisch onderzoek, het instituut voor cultuurtech niek en waterhuishouding, de landbouwmaatschappij De Bath- polders, het proefstation akker bouw en vollegronds groente teelt, de landbouwuniversiteit, het consulentschap voor de tuinbouw en Kon. Kweekbedrijf DJ. van de Have. De stichting Mariene cultures Oosterschelde wil op basis van de onderzoekuitkomsten een proefveld aanleggen voor semi- commerciële teelt. In de stich ting zitten de agrarische sector, wetenschappelijke instellingen, banken en de Grontmij Zeeland. De kosten zijn in eerste aanleg een ton. De provincie wil hiervan de helft voor haar rekening ne men. De andere helft moet wor den opgebracht door het be drijfsleven. Gedeputeerde staten schrijven aan de statencommissies voor economische zaken, bestuurlijke zaken en milieuhygiëne, dat door de commerciële teelt beter aan de toenemende vraag naar de groente zal kunnen worden vol daan. De landbouw krijgt er een nieuw produkt bij. Verder kan worden onderzocht of de teelt ook in de derde wereld toepas sing kan vinden. Het betreden van slikken en schoren voor het snijden van de wilde zeeaster kan worden te- Tot en met 20 mei kunnen schriftelijke reacties worden in gediend op de uitbreiding van het beheersplan Zuid-Beveland. In het plan wordt aangegeven of en in welke mate landbouw kan worden bedreven in landschap pelijk waardevolle gebieden. In een beheersgebied moet de landbouw rekening houden met de landschappelijke waarden. In reservaatsgebieden moet de landbouw voor de natuur wijken. De indeling is gebaseerd op uit gangspunten van het rijk: de Re latienota. De uitbreiding behelst het ge- gengegaan als er voldoende are aal in cultuur is gebracht. Als voorwaarde stellen gs, dat provinciale waterstaat bij de proef wordt betrokken. De dienst kan, tegelijk met de ont wikkeling van het proefveld, na gaan of kwelwater voor de teelt kan worden gebruikt. Het kwel- schermenproject voor de land bouw kan hierdoor mogelijk voordeliger in praktijk worden gebracht. Volgens provinciale waterstaat kan de brakwaterteelt het best zijn beslag krijgen in de strook langs de Oosterschelde - tussen de natuurgebieden aan de kust en de landbouwgronden. Dinsdag 24 april houdt de twee de kamer uit gedeputeerde sta ten vijf zittingen met als onder werp aanvragen algemene bij stand. De eerste zitting is 10.00 uur. Een Vlissinger vecht de beslis sing van zijn gemeentebestuur aan. Twee inwoners van Honte- nisse worden respectievelijk ge hoord om 10.20 en 10.40 uur. Een Terneuzenaar is om 11.00 uur aan de beurt en de rij wordt gesloten met een inwoner van Tholen. Ook de gemeentebesturen wor den gehoord. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De statencommissie welzijn vergadert maandag 23 april, 14.00 uur, in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Agendapunten zijn de on dersteuningsstructuur volwas seneneducatie, stembureaus in bejaardenoorden, subsidies voor een brochure Monumenten Walcheren '40-45 en voor de stichting Begeleidend wonen. Het plan jeugdhulpverlening en erkenning van instanties in de jeugdhulpverlening, het Roose velt studiecentrum en uitbrei ding van het studiecentrum Open Universiteit komen ook ter sprake. De vergadering is openbaar en begint met spreekrecht voor het publiek. bied van de Yerseke Moer en een aantal inlagen en karrevelden. Het ontwerpbeheersplan Zuid- Beveland ligt ter inzage in het provinciehuis (afdeling ruimtelij ke ordening. Sint Pieterstraat 42, Middelburg), in de gemeen tehuizen van Borsele, Goes, Ka- pelle en Reimerswaal en in de kantoren van de waterschappen Noord- en Zuid-Beveland, De Damespolder en de Hoger- waardpolder. Tot en met 20 mei kunnen schriftelijke reacties op het ont werp worden ingediend bij Ge deputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middel burg. De inzage-termijn sluit ook op 20 mei. IH De provinciale almanak voor Zeeland 1990-1991 is onlangs verschenen. Het is de 52ste af levering van het boekwerk met adressen en achtergrondinfor matie over allerlei organisaties en instellingen in de provincie. Gegevens over provinciale dien sten, gemeenten, waterschap pen, nutsbedrijven, politieke partijen, de rechterlijke macht en notariaten zijn opgenomen. Organisaties op het gebied van welzijn, natuur en milieu, sociaal-cultureel werk, onder wijs, kunst en cultuur, volksge zondheid, zorg, sport, recreatie en toerisme, vrouwenwerk, emancipatie en levenbeschou wing worden met de secretari aatsadressen vermeld. Ook de ministeries zijn opgeno men. De almanak is voor f 32,50 te koop bij de kantoorboekhandels, enkele warenhuizen in Zeeland en bij het provinciaal informatie centrum. pi Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Lindhout Assurantiën/NMS, met vestigingen in Sint-Maartensdijk en Stavenisse heeft een admi nistratiekantoor en NMS-bank in Heerjansdam overgenomen. De vennoten F. Lindhout en J. Eer- land waren door het hoofdkan toor van NMS benaderd om de vestiging in het Zuid-Hollandse dorp over te nemen. "Deze uit breiding paste precies in ons be drijfskundige plannen. Het is een bestaand kantoor en we gaan de administratie-, bank- en assuran tiediensten daar verder uitbou wen. Heerjansdam is een dorp met bijna 5000 inwoners en gaat voor ons een springplankfunctie naar de randstad vervullen", zegt dhr. J. Eerland uit Tholen. Het Thoolse bedrijf heeft momenteel 5 mensen in vaste dienst. Van het kantoor in Heerjansdam neemt men 1 personeelslid over. De slagzin 'Rij met Pasen een rondje Tholen' is prima aangesla gen gezien de tevreden geluiden van de Thoolse Bovag- ondernemers over hun eerste ge zamenlijke autoshow, ieder op zijn eigen bedrijf. Volgens de Thoolse Bovag- voorzitter Dekker zijn er 65 auto's verkocht, waarvan 33 gebruikte en 26 nieuwe. "Er was overwegend meer belangstelling van kopers. In de hal van Barenbrug hadden we vorig jaar ook wel kijkers, maar toen zijn er maar 10 tot 12 auto's verkocht. Daarom is deze nieuwe opzet voor herhaling vatbaar. We willen de volgende keer wel een paar taxateurs aanstellen om de waarde van inruilauto's vast te stellen", zegt Dekker. De 10 Thoolse autobedrijven hiel den de show zaterdag en Tweede Paasdag. Met het weer trof men het goed, want temperaturen om naar de waterkant te trekken, wa ren er beslist niet. TWeede Paasdag regende het 's morgens nog flink, maar na het middaguur kwamen er brede opklaringen. Ook voor de meubelshows was het goed weer. Uit alle aankooporders werd dins dagavond de extra prijs getrok ken: een c.d.-speler of magnetron ter waarde van 500 gulden. Win naar werd R. Oerlemans uit Steenbergen. Twee palingfuiken een een hoe veelheid paling zijn maandagmor gen door de politie in beslag genomen. De eigenaar, A.V. uit Sint-Maartensdijk, werd op heter daad betrapt bij het lichten van de fuiken in het natuurgebied de Pluimpot. V. wordt overtreding van de visserijwet ten laste gelegd. Hij had geen vergunning van Staatsbosbeheer; overigens mag in het natuurgebied niet worden gevist. De politie hield V. al enige tijd in de gaten op verdenking van visstroperij. In de Pluimpot wer den nog elf fuiken aangetroffen. De eigenaren daarvan zijn niet be kend, maar wie de laatste tijd een fuik is kwijtgeraakt, kan op het politiebureau in Tholen komen kijken of zijn fuik er bij is. (door J.H. Pelleboer) Pasen valt als regel tussen 23 maart en 23 april. Dat ligt aan het tijdstip van volle maan na de len tedag 21 maart. Er tussenin is Pa sen zo rond 8 april, zodat wij dit keer eens een iets latere Pasen hadden. Verleden jaar viel Pasen in de laatste week van maart. Wat het weer betreft kan, zoals verleden jaar met veel zon en op Paasmaandag meer dan 20 gra den, een late Pasen soms slechter en kouder zijn dan een vroege. Bekijken we de 45 na-oorlogse Paasdagen, dan komen we als ui tersten een Pasen met sneeuw als ook een Pasen met een tropische topper tegen. De vier slechtste Pa- sens waren: 1951, eind maart met sneeuw; 1964, op 29 en 30 maart 3 a 4 graden overdag; 1977, op 10 en 11 april, met 6 a 8 graden veel te koud en 1982, de laatste winter se Pasen op 11 en 12 april met sneeuwbuien en een maximum tussen 6 en 8 graden. Een afknapper was de Paasmaan dag in 1979. Nadat de zondag nog ruim 20 graden te zien gaf, sloeg Paasmaandag toe met kou van 9 a 10 graden. Een zonnige en warme Pasen viel ons ten deel in 1949, 1952, 1969, 1976 en 1984. Pasen 1949, op 17 en 18 april, is nog steeds de warmste van deze eeuw. met zomerse dagen boven 25 graden; in Maastricht op Paasmaandag rond 30 graden, dat is tropisch. De laatste Paastopper noteerden wij in 1984, op 22 en 23 april met veel zon. De kranten meldden dat ons land op die lente-Pasen 800.000 toeristen had te verwer ken gekregen. Voor de komende Pasen op 15 en 16 april, is nor maal een maximum rond 13 gra den, met per dag 5 uren zon. De Streekschool West-Brabant, aan de Ringersweg te Bergen op Zoom, houdt vrijdag 27 en zater dag 28 april open dagen. De school en het regionale bedrijfsle ven tonen de mogelijkheden van het werkend leren in de volle breedte. De Streekschool biedt meer dan 135 vakopleidingen in vijftien verschillende branches. Tijdens de open dagen tonen ver voersbedrijven hun nieuwste ma terieel, bouwbedrijven laten kranen en bekistingsmaterialen zien. Diverse autobedrijven tonen de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van autotechniek. Er is een motorcircuit uitgezet, er zijn demonstraties kappen, mode shows en optredens van diverse artiesten. Tijdens de open dagen kan per helicopter een rondvlucht worden gemaakt boven Bergen op Zoom. Vorig jaar trokken de open dagen zo'n zesduizend bezoekers. De manifestatie is geopend op vrijdag van twee tot tien uur en op zaterdag van negen uur tot half een. THOLEN 24 apr Plattelandsvr. over de Ned. Hartstichting 24 apr Anbo, inschrijven voor- jaarsreis, zaal Schuttershof 10-12 u. 26 apr Natuurver. bezoek Heemtuin 29 apr Viswedstr. De Pieterman 3 en 5 mei Badmintonkampioen schappen, Meulvliet 19 en 9 u. 4 mei Dodenherdenking, monu ment wandelpark 19.45 u. 5 mei Zangavond n.a.v. 45 jaar be vrijding, N.H. kerk 19.30 u. 5 mei Brandweerwedstrijden 8.30-17 u. 8 mei Reis Anbo 12 mei Vistocht Anib, Oesterdam 8 u. 15 mei Reisje NCVB 16 mei Bijeenkomst Platte landsvr., patronaatsgebouw 16 mei Bingo bejaardensoos 19 mei Oriëntatierit Mac, Zoek weg 19 u. 19 mei Excurs. natuurver, naar eendenkooi 20 mei Viswedstr. De Pieterman 30 mei Busreis Anib, ^-'ndweg 7.30 u. 31 mei Reis bejaardensoos, ver trek 12.30 u. OUD-VOSSEMEER 23 apr Dia-avond geraniumplan SPV, Vossenkuil 20 u. 25 apr bingomiddag Anbo, Vos senkuil 14 u. 27 en 28 apr Occasionshow SPV, hal Barenbrug 28 apr Concert Garfield, Vossen kuil 21 u. 2 mei Kaart- en sjoelavond AVB, Vossenkuil 20 u. 5 mei Volendamse avond SPV, hal Barenbrug 20 u. 9 t/m 11 mei Fietsavonddriedaag- se (20 en 40 km), start 18.30-19.30 u. 11 mei Prestatieloop v.v. Vosmeer, afstanden 1, 2, 5, 10 en 15 km, start Vossenkuil 11 mei Halve marathon Vosmeer, start Vossenkuil 19 mei Muziekfestival 65 OVM, hal Barenbrug 14 u. SINT-ANNALAND 14 t/m 17 mei Avondwandelvier- daagse, sportveld 18.15-18.45 u. STAVENISSE 21 apr Viswedstr 't Scharretje 10.30-13.30 u. 5 mei Viswedstr. De Zeebaars 14-17 u. 5 mei Viswedstr. 't Scharretje 11-14 u. 12 mei Viswedstr. 't Scharretje 14.30-17.30 u. 21 t/m 23 mei Fietsdriedaagse (20 km), Voorstraat 18.30 u. v.v. jaar 24 mei Deltaviswedstr. 14-17 u. 26 mei Viswedstr. De Zeebaars 15-18 u. SINT-MAARTENSDIJK 21 apr Ophalen spullen rommel markt Sint Maartenshof 10-12 u. 25 apr Plattelandsvr. kettingen rij gen, Haestinge 9.30 tot 11.30 u. t/m 21 apr Tentoonstelling Indo nesië, Haven 10 19 apr Concert Euterpe, Sint Maartenshof 19 u. 30 apr Rommelmarkt (8 u.) en play-back show (19 u.) Sint Maar tenshof 31 mei Plattelandsvr., reis naar Arcen, Haven 8.15 u. SCHERPENISSE 21 apr Viswedstr. De Zeebaars, Gorishoek 12.30-15.30 u. 12 mei Prov. africhtingskamp. VDH, Langeweg 8 u. 22 mei Plattelandsvr., reis Zaanse Schans/Volendam, Spuidam 8 u. 26 mei Rommelmarkt Philadel phia, Langeweg 13.30-17.30 u. POORTVLIET 23 apr Plattelandsvr., Tolrust 20 u. 22 mei Plattelandsvr., reis Zaanse Schans/Volendam, Tolrust 7.50 u. SINT-PHILIPSLAND 30 mei Busreis Anib, Wimpel 6.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 6 mei Noord-Zuid project, Paul Gees, Markiezenhof tot 1 mei Expos, schilderijen L. Imandt, Markiezenhof 24 apr Dia's over orchideeën, Kon. Mij. Tuinbouw/Plantkunde, zaal Bolwerk (Th. de Rouckstr.) 20 u. 28 apr Messina Support Akt, Botte Hommel 22 u. 28 apr Concert Belcantorium, Hofzaal Markiezenhof 20 u. 28 en 29 apr Rommelmarkt, Ma nege 'Jos de Graauw' 29 apr t/m 27 mei Expos. Uit cel en kamp (40-45), Markiezenhof 6 mei Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. 12 mei Jewel, Botte Hommel 21 u. 19 mei t/m 15 jul Expos, grafiek, Markiezenhof 24 mei Dreadline, Botte Hommel 22 u. 27 mei Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. film film film ROXY 1: Young Einstein - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. Honey, I shrunk the kids - a.l, vr t/m zo en wo 14 u. ROXY 2: Always - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Taran en de toverketel - a.l., vr t/m zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Koko Fla nel - a.l., vr en za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en'21.30, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. Au revoir les enfants ma 20.15 u. CINEMACTUEEL 2: Look who's talking - a.l., vr 14, 19 en 21.30, za 14, 19, 21.30 en 23.30, zo 14, 16.30, 19 en 21.30, ma, di en do 20 u. wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Turner and Hooch - a.l., vr en za 19, zo 16.30 en 19 u. The war of the roses - a.l., vr, za en zo 21.30 u. ma t/m do 20 u. Oliver and company - a.l. vr en za 14 u., zo 15 u., wo 14 u. Doctor Zhivago zo 11.30 u. De Rozeboom is op 2 februari 1972 geopend door burgemeester Van Velzen en toen is door de ge meente bepaald, dat gemeente werken de vuilniszakken van de eerste etage zou brengen en ook de zakken van beneden bij elkaar zou zetten. Maar nu mag het met ingang van 1 mei niet meer. De burgemeester motiveert het zo, dat elders de gemeente het ook niet doet, bij voorbeeld Ten Anker en Sint Maartenshof in de ge meente Tholen. Maar daar doet de tuinman het. En voor De Roze boom is de gemeente Sint- Philipsland de tuinman, want te gen betaling door de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland maait gemeentewerken het gras en moet ze ook de tuintjes voor de woningen onderhouden. Maar aan die tuintjes doet de gemeente nooit iets, want dat doen de bewo ners zelf. Dus het geld wat de ge meente daarvoor krijgt, gaat lekker in de gemeentekas. Als wij de kranten goed gelezen hebben, dan sloeg de gemeente Sint- Philipsland zich op de borst dat er zoveel voor de ouderen wordt ge daan. Maar nu laten ze de Roze- bomers in de kou staan. Dat is toch mooi van de gemeente hé. De Rozebomers, G. Hooglander, Eendrachtstraat 36, Sint-Philipsland. Wachtmeester le klasse R.H. Veenstra van de rijkspolitie Tholen toont enkele van de fuiken, die in natuurgebied de Pluimpot wer den aangetroffen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7