Markt Tholen voor film terug in de oorlogsjaren AK Tholen is veel beter gelegen Broccoli modern gewas na vroege aardappelen De Betho bevordert in Tholen arbeidsgeschiktheid van mensen Politiebureau moet neerwaartse spiraal St. Maartensdijk stoppen Groepscommandant Coppoolse: Scholing staat hoog in het vaandel van sociale werkplaats Tholen kiest voor WOV bij Kruiningen Donderdag 19 april 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Woensdagochtend half tien. Alles is gereed, de ruim 200 figuranten hebben hun instructies gekregen, het muziekkorps heeft op de binnenplaats van de Gast huiskapel al diverse keren "In naam van Oranje" gespeeld, legerauto's en soldaten staan er nog stille tjes bij want een ding werkt tegen: het weer! Regisseur Bram van Erkel wacht, zittend op de travaille, rustig af. Want wellicht komt vandaag toch nog het oranje zonnetje. autobedrijf krebbekx "Tholen is veel beter gelegen, zowel qua dienstverle ning richting bevolking als wat de interne politie organisatie betreft", zegt groepscommandant D. Cop poolse van het korps Tholen van de rijkspolitie. Youth for Christ wandelde over het eiland Minder reisuren Weihoek centrum Oesterdam Lyrisch Keep 'm rolling 1 i iü "Broccoli kan in het zuid-westen een voorbeeldfunctie hebben. Het is een modern gewas dat in heel Europa in de belangstelling staat en waarvan nu maar l°7o van de produktie in Nederland geteeld wordt." 1 Sociale doelstelling Menselijke winst Bij verhuizing Heitje voor een karweitje Raakvlakken Toiletpapier Gunstig klimaat Niet alleen de Thoolse school jeugd, maar ook volwassenen kij ken hun ogen uit bij het gereedmaken van de set voor de opnames van de NCRV serie "De zomer van 1945". Hoofdrolspeler David Phallfy, een Canadees (een echte), is deze dag wel present, de beide vrouwelijke hoofd rolspeelsters Will van Kralingen en Rene Fokker zijn vandaag niet op de set. David is voor Neder land een onbekende. Will zagen we eerder in "Armoede" en "Het PRINS REINIERSTRAAT 3 STEENBERGEN - TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Advertentie I.M. "Tholen is de grootste kern die een politiebureau dient te hebben. Zet je dat in St. Maartensdijk, dan is dat maar voor 3000 in plaats van 6000 mensen. Wij wil len geen tweede bureau, zowel ge zien de organisatie als de kosten. Daarvoor zijn de rayonbureaus in St. Annaland en St. Maartensdijk immers ook verdwenen." Vrouwenstrijd. Onder de naam 'Vrouwenstrijd en effectiviteit' wordt op 10 mei in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg een werkconferentie georganiseerd door het Zeeuws Ontwikkelings bureau voor vrouwenEmancipa- tie. Bekeken worden thema's die in de jaren negentig een belangrij ke rol gaan spelen bij het realise ren van de eisen van de vrouwenbeweging. Onweer, hagel en regen hielden de Youth for Christ op 2e Paasdag niet binnen. Er waren ongeveer 60 jongelui uit heel Zeeland naar het gereformeerd verenigingsgebouw het Visnet gekomen om van daar uit te starten voor de jaarlijkse wandeltocht. Meestal wandelde men op het strand te Vlissingen, maar een tocht over de Oesterdam leerde dat het ook op het eiland Tholen goed toeven is. Reden voor de Thoolse afdeling om deze paaswandeling eens naar hier te halen. In het Visnet stond koffie gereed en met regenjassen en pa raplu's met een uitstekend hu meur begon men de tocht richting Scherpenisse voor de eerste kof- fiestop. Nauwelijks voorbij het vi aduct klaarde het al op en de rest van de tocht verliep onder redelijk goede weersomstandigheden. Via Poortvliet, Scherpenisse ging men naar Oud-Vossemeer en de eerste wandelaars arriveerden rond drie uur weer in Tholen. De laatste deelnemers kwamen rond kwart voor vijf binnen. In het Visnet stond, dankzij Rachel van Hui zen, een versterkende kop soep klaar. De contacten onderling ble ken deze dag zeer positief, er werd veel gepraat, gezongen en af gesproken dat er volgend jaar ze ker weer gewandeld zal worden. De opbrengst van deze sponsor- tocht is bestemd voor de uitwisse- lingsweek Tholen-USA deze zomer. Medewerking werd ver leend door de Christengemeente Tholen, met als voorganger broe der M. Pieper, de E.V. gemeente de Schuilplaats met voorganger A. Nieuwkerk, de Ë.V. gemeente de Synagoge uit Bergen op Zoom die D. Euser als voorganger heeft. Deze laatste opende en sloot de bijeenkomst en kondigde ook de opwekkingsliederen aan. De tekst daarvan kon door alle 200 aanwe zigen worden meegezongen dank zij een duidelijk projectiescherm. Tevens luisterde men naar de drie voorgangers die het Paasevangelie verkondigden. Een leeuwenaan deel in deze avond, die voor het eerst op deze basis werd georgani seerd, was in handen van de Youth for Christ. Met een stemmenspel, mime en dans "wandelden" zij door de Bijbel. Een muzikale bij drage was er ook van de gospel band New Town. De samenzang werd begeleid door Henrico Ter Beek, Martine Ter Beek en Caroli ne Uijl. De bezoekers konden deze avond artikelen kopen bij de Stichting "Goed Werk" en "Is raël produkten". Coppoolse wijst er verder op, dat het korps Tholen enerzijds te ma ken heeft met de naburige korp sen Halsteren, Bergen op Zoom en Steenbergen en anderzijds met de schietopleiding Ossendrecht en het district in Middelburg. "Dan is Tholen veel beter gelegen dan St. Maartensdijk. Vanuit Tholen heb je minder reisuren." Feit blijft, dat een enquete onder het personeel vorig jaar heeft uit gewezen, dat de ene helft voor Tholen en de andere helft voor St. Maartensdijk kiest. "Gezien per- soneelsmutaties, zou een stem ming op dit moment in het voordeel van Tholen uitpakken", zegt Coppoolse. "Men moest een mening geven, ongeacht de eigen woonplaats, maar dat is moei lijk." Volgens Coppoolse hebben de bei de adjudanten en de opperwacht meesters, kortom de staf, voor Tholen gekozen. "De politie heeft een eigen stem in het kapittel, ook als de raad voor St. Maartensdijk zou kiezen." Ligt St. Maartensdijk qua uitruk in kilometers wat centraler dan Tholen, Coppoolse noemt dat 'geen echte steekhoudende argu menten'. "Zuiver op Tholen ge zien, is St. Maartensdijk niet het centrum van het eiland. Niet qua wegen en niet wat bevolkingsaan tallen betreft. Dan kom je eerder in Poortvliet/Scherpenisse, de Weihoek terecht." De groepscommandant is niet on der de indruk van de rij instellin gen die b en w in hun raadsvoorstel opnoemen als argu ment om ook naar St. Maartens dijk te gaan. "Met het gemeentehuis hebben we frequent contact, maar minder met het wa terschap en met Beter Wonen. Met het arbeidsbureau of het Groene Kruis hebben we helemaal geen binding, laat staan met het ziekenfonds. Met het Riagg in Tholen hebben we net zoveel te maken als met Beter Wonen in St. Maartensdijk." Coppoolse vindt verder, dat b en w voorbij gaan aan de recreatie op de Oesterdam. "Daar is ook poli tiezorg nodig en daar ben je snel ler vanuit Tholen dan vanuit St. Maartensdijk." De groepscommandant vindt Tholen de meest geschikte plaats voor het politiebureau, ook al zit hij aan de Hofstraat nu te krap en vindt hij het eventueel vrijkomen de PZEM-kantoor aan de Ten An- kerweg te klein. "We hebben 1000 m2 nodig voor een nieuw politie bureau en daarvoor weet ik in Tholen wel een aantal plaatsen." Van de mogelijke bouwterreinen in St. Maartensdijk die b en w aan de politie kenbaar gemaakt heb ben, is Coppoolse niet enthousi ast. "Aan de Oostvest kijk je op oude pakhuizen uit, dat is een vlag op een modderschuit. Als nieuw politiebureau wil je toch een representatieve vestiging heb ben. Het oude kantoor van Beter Wonen aan de Molenstraat vind ik ook ongeschikt en in de oude kleuterschool aan de Radda Bar- nenstraat zitten vele andere huur ders. Het politiebureau moet echter in Tholen blijven en gezien de groei zal daar eerder de helft van de bevolking van het eiland wonen, dan andersom. Gezien de serviceverlening naar de burger toe, het goed onderzoeken van in braken, e.d. moeten we zo weinig mogelijk reistijd hebben", aldus Coppoolse. wassende water". Rene is een veel belovende speelster die drie jaar geleden van de toneelschool kwam. Dinsdag is de bedrijvig heid al begonnen. Een team met 6 mensen van "Holland-Wood productions" ar riveerde in Tholen met decorstuk ken waarmee men het pand van de Fa. Quist-Duine omtoverde tot een door oorlog en brand geha vend pand. Want dit was eigenlijk het enige 'ontsierende' pand op de markt, aldus van Erkel. Over de rest van Tholen is hij zelfs lyrisch "een verschrikkelijk gaaf marktplein, met leuke straten". De taak van de decorbouwers, die free-lance zijn, bestaat er uit dat men alle sporen uitwist van de moderne tijd. De decorstukken worden opgebouwd uit veel hout, steenstrips, verf en piepschuim. Het materiaal dient er niet alleen echt uit te zien, maar moet tevens zeer handelbaar zijn in verband met het vervoer. Toch is de muur rond de travaille zo echt dat een van de mensen van de ingehuurde bewakingsdienst opmerkt: 'Jullie hebben je toch wel wild ge sjouwd', en dat is koren op de mo len van Holland Wood producti ons, zo echt hoort het te zijn. Ook bij de onlangs vertoonde se rie De Brug waren zij bezig en er staat een groot karwei op stapel: "Last Island", een film van Mar leen Goris met Dick Maas (First Floor Productions). Over de me dewerking heeft men niet te kla gen, hoewel Jan Quist wel schrok toen hij de metamorfose zag die zijn winkel onderging. Pleister op de wonde is het vermelden van de naam op de gevel met aan de voorzijde de aankondiging "de winkel is weer open". Ook de Fa. Melse komt in beeld en is evenals de rest van de panden pp de Markt en de muziekkiosk versierd met vlaggen en ballonnen. Leuk detail is dat op de hoek van de R.K. Kerk een bewegwijzering staat naar o.a. Zierikzee. De legervoertuigen, zo vertelt de regisseur worden gebruikt van een stel enthousiaste verzamelaars die zich verenigd hebben in de club 'Keep 'm rolling'. Zij vertroetelen tanks, legervoertuigen, jeeps, e.d. zodanig dat film en t.v. over au thentieke materialen kunnen be schikken. De Gasthuiskapel is een grote kleedruimte voor de figu ranten, terwijl de vergaderruimte is veranderd in de make-up afde ling. Niet dat men na de oorlog al zoveel make-up droeg, met uit zondering van een felrode lipstick, maar de schaar wordt fiks gehanteerd, een pruik kan veel doen, maar dat zg. bloempot kapsel is helemaal echt. Tussen muzikanten en soldaten loopt een burgemeester. De opnameleiding is het er nog niet over eens of hij in de jeep moet, dan wel in voor de muziek. Gelukkig dat er enkele dames zijn die in alle rust voor de inwendige mens zorgen, want zo'n opname eist geduld. Voor enkele jeugdige Thoolse figuranten wordt het morgen de grote dag, om 9 uur moet o.a. Wim Bal present zijn. Boft hij even dat hij in de maat 146-152 valt, dat was in zijn geval belangrijk. De serie overlapt een periode van veertig jaren, kinderen groeiden op, situaties veranderden. Dingen, die heel duidelijk te zien zijn op deze 2 opname-dagen. De winkel van Quist-Duine aan de markt in Tholen is gecamoufleerd met een voorgevel die meer past in de oorlogsdagen van 40-45. Poortvliet komt volgende week aan de beurt, daar heeft men de beschikking over echte afbraak panden, 'en we mogen die zelfs nog verder afbreken', aldus de re gisseur. Daar worden dan ook vechtscènes opgenomen. 't Is een enerverende tijd voor het anders zo rustige eiland Tholen. En degenen die denken dat de kij kers na de serie Tholen kennen hebben het mis, wij zijn slechts een onderdeel van het geheel om dat we zo'n schitterende locatie hebben! Voorzitter Kooijman van veiling ZHZ uit Barendrecht zei dat Een serie van vier artikelen, die in de loop van dit jaar gepubliceerd zul ten worden, gaat nader in op de sociale werkvoorziening in onze streek. Dit eerste artikel in deze serie is gewijd aan de algehele doelstelling van de Sociale Werkvoorziening. Vrijwel niemand is erop voorbereid of gaat er vanuit er ooit zelf mee geconfronteerd te worden: arbeidsongeschiktheid. De nuchtere verkla ring van de doktoren, dat je niet meer in staat zult zijn je dagelijks werk te verrichten. Daar denk je normaal gesproken toch niet over, al leen...als je ooit voor dat voldongen feit komt te staan, wat dan: Klusjes doen in huis, wandelen in het park, koffiedrinken bij de buren? Of, zijn er andere mogelijkheden? Trouwens, wat wil dat eigenlijk zeg gen 'arbeidsongeschikt'? Niet meer in staat om het werk te verrichten dat je voorheen deed, maar er zijn toch nog zoveel andere dingen, die je wel kunt doen in plaats van klusjes, wandelen en koffiedrinken. De sociale werkvoorziening bijvoorbeeld. De Betho is één van de vijf Zeeuwse SW (sociale werkvoor- ziening)-bedrijven met een vesti ging in Goes en één in Tholen. In totaal telt De Betho 400 medewer kers, die in het kader van de Wet Sociale Werkvoorziening een vol ledige baan van 38 uur per week, of een deeltijd-job vervullen. In Tholen zijn deze mensen werk zaam in het industrieel toeleve ringsbedrijf (houtbewerking, elektromontage, verpakking) of in het hoveniersbedrijf. Het voor oordeel, dat er binnen de SW- bedrijven alleen maar geestelijk gehandicapten worden 'bezigge- I W/*— houden', is nog steeds de wereld niet uit en stamt wellicht uit het midden van deze eeuw toen de 'werkverschaffing' aan gehandi capten als een vorm van armen zorg en liefdadigheid werd gezien. Sinds die tijd echter is er heel veel veranderd. "Dit soort vooroorde len zijn anno 1990 volkomen misplaatst", zegt directeur A.W. Leenhouts. In de Universele Ver klaring voor de Rechten van de Mens is vastgelegd en erkend, dat elk mens recht heeft op arbeid. Dat wil niet zeggen, dat mensen die in het gewone bedrijfsleven niet meer kunnen werken, bij de sociale werkvoorziening alleen maar eenvoudig en saai werk krij gen te verrichten. Nee, De Betho streeft ernaar alle werknemers volwaardig werk te bieden op hun eigen niveau. De sociale doelstelling van De Betho is de bevordering en ontwikkeling van de arbeidsongeschiktheid van de medewerkers. Dat wil dus zeg gen: Er wordt bij de Betho al het mogelijke gedaan om te bereiken, dat de mensen goed en voor zich zelf prettig kunnen werken. Van 'minderwaardig' werk is binnen De Betho beslist geen sprake. Wel vindt men bijvoorbeeld bij dit be drijf een verpakkingsafdeling, waar vele geestelijk gehandicap ten werkzaam zijn, maar dat kan beslist niet als minderwaardig werk worden aangeduid, als men ziet hoe zorgvuldig er door deze medemensen wordt gewerkt op die verpakkingsafdeling. Scholing staat hoog in het vaandel van De Betho. In samenwerking met diverse scholingsinstellingen, zoals het Centrum Vakopleiding Volwassenen (C.V.V.), het Regio naal Educatief Centrum (R.E.C.) De vestiging van De Betho aan de Wattstraat in Tholen. en de Groene School in Kapelle, worden specifieke cursussen gege ven voor de medewerkers van dit SW-bedrijf. Naast de sociale doelstelling, kent men binnen De Betho ook een commercieel beleid en moet er ge concurreerd worden met het ge wone bedrijfsleven. De Betho is in dit opzicht een gewoon bedrijf, maar met een bijzondere produk tie en een bijzondere doelstelling. Net als bij elk ander bedrijf is het de bedoeling, dat er winst wordt gemaakt, maar het belang van de werknemers zal altijd voorop staan. Zij zullen niet onder grote werkdruk worden gezet, omdat er bijvoorbeeld een order dringend de deur uit moet. Goede kwaliteit is voor De Betho het belangrijkste middel om te kunnen concurreren met het gewone bedrijfsleven. De medewerkers van dit bedrijf zijn verplicht mee te werken aan de doelstellingen. Dus...meewer ken in het streven de arbeidsge schiktheid te vergroten. Er wordt van hen verwacht, dat ze een aan vaardbare hoeveelheid werk leve ren onder aangepaste omstandig heden. Zij ontvangen daar een normaal salaris voor en secundai re arbeidsvoorwaarden als een pensioenregeling en dergelijke. Er is sprake van een volwaardige dienstbetrekking en een vast loon. Eenmaal bij De Betho wil niet voor iedereen zeggen altijd bij De Betho; soms vindt er doorstro ming plaats, weer naar het gewone bedrijfsleven. Het doel van dit be drijf is immers de arbeidsonge schiktheid van mensen te bevorde ren, te ontwikkelen en indien mo gelijk te herstellen. Zo kent De Betho een economische eneen menselijke winst. woensdagavond in de Wellevaete tijdens een voorlichtingsavond van de gezamenlijke Thoolse vei lingen. Vijftig belangstellenden kregen zowel mondeling als schriftelijk heel wat informatie en dit jaar wordt er op drie plaatsen ook al praktisch ervaring opge daan met de teelt van broccoli. Deze op bloemkool lijkende groente wordt als proef op 1 ha geplant in de Mosselhoek bij Tho len. Dit in het kader van een proef met zoet water. Beregening is een belangrijke voorwaarde voor de broccoliteelt, maar ZHZ- voorzitter Kooijman meende, dat de planten 'met 1 giet beurt met behoorlijk wat chloor al aan de gang komen'. Voor de proef in Tholen viel het niet mee om telers te pakken te krijgen. Uiteindelijk lttkte dat in Halsteren, waar Kees van Tiggele en Sjaak Rockx de broccoli in de a.u.h. tijdig een adreswijziging sturen aan: Kendrachlhodc, Postbus 5, 4697 Z(i SI. Annaland of aan uw bezorger. Iedereen weet het ondertussen al. In de Paasvakantie kan ik mijn klusjes uitstellen, want dan ko men ze van scouting Heentrecht aan de deur om te vragen voor een heitje voor een karweitje. Dan wordt eindelijk de auto weer eens gewassen, het gras gemaaid en gaan al die lege flessen naar de glasbak, enz. enz. De jongens en meisjes komen donderdag (van daag) en morgen (vrijdag) vanaf 9 uur langs in de kernen waar kin deren van scouting wonen. Ze zijn gewapend met boekjes, zegels en de bekende gele shawls. En de op brengst van de klusjesdag, want deze naam is veel toepasselijker, is bestemd voor het clubgebouw in Tholen dat bij de afgelopen stor men veel schade leed. VERVOLG VAN PAG. 1 Maartensdijk. Daarbij komt, dat aan de westkant van onze gemeen te alle kampeer- en zomerwonin genterreinen zijn gelegen, evenals het merendeel van de watersport voorzieningen. In de weekends en zomerperiode geeft dit een extra bevolkingsdruk van circa 15.000 zielen. Gevoegd bij het feit, dat het zwaartepunt van de dagrecrea- tieve voorzieningen ook aan de westkant van onze gemeente ligt, moet worden geconcludeerd, dat Tholen geografisch gezien in het verzorgingsgebied minder cen traal ligt. Dit betekent, dat de concrete dienstverlening aan de burger onder de beste condities plaatsvindt in St. Maartensdijk." B en W houden de gemeenteraad verder voor, dat naast de relatie burgers/politie ook een samen hang aanwezig is tussen de politie en andere overheidsinstellin gen/publieksvoorzieningen. "In toenemende mate moet rekening gehouden worden met korte en doelmatige lijnen en een goede communicatie tussen eerstelijns voorzieningen. Gezien de diverse raakvlakken met gemeentelijke in stellingen zal de politie behoefte hebben aan snel contact. Datzelf de geldt voor het waterschap, Be ter Wonen en arbeidsbureau. De doelmatigheid en doeltreffend heid van het politieapparaat vra gen daarom een plaats die optimaal contact waarborgt. St. Maartensdijk voldoet het best aan die voorwaarde." Als derde argument noemen b en w de nota 2000 'gericht op een meer evenwichtige groei van het westelijk deel van Tholen'. "Zon der toevoegingen belandt de west kant van de gemeente in een neerwaartse spiraal en om dat proces een halt toe te roepen, is het gewettigd om nieuwe voorzie ningen aan de westkant van het ei land te projecteren. Eenvoudigweg omdat dit allerlei impulsen geeft aan de leefge meenschappen aan die kant. Tho len daarentegen heeft zoveel potenties en natuurlijke aantrek kingskracht of uitstraling, dat de ze woonkern geen schade wordt gedaan als het nieuwe politiebu reau in St. Maartensdijk zou wor den gezet. Als wij op grond van vorenstaan de beschouwingen de balans op maken, dan moet met stelligheid worden vastgesteld, dat vestiging van het politiebureau in St. Maar tensdijk verre de voorkeur ver dient. Op grond daarvan geven wij de gemeenteraad in overwe ging deze voorkeur over te nemen. Vervolgens kan in overleg met het korps rijkspolitie het nader over leg volgen over de verschillende varianten in St. Maartensdijk", aldus b en w in hun voorstel aan de raad, dat maandagavond be handeld wordt. ZHZ-voorzitter Kooijman zei in het proefveld bij Tholen drie sei zoenen energie en kapitaal te wil len steken. Zijn streven was om aan de kostprijs 5 of 10 cent per kilo te sleutelen. "Daar valt nog wat te verdienen, meer dan aan de verkoopprijs." Kooijman stelde vast, dat het ver voer van de broccoli naar Baren drecht vanuit Tholen goed te doen valt, evenals het verpakken met een sealmachine die bij de veiling St. Annaland gestald wordt. Het verpakken gebeurt nog met pvc- rekfolie, maar er wordt gezocht naar een milieuvrienderlijker oplossing. Voor spreiding van het werk wordt het proefveld bij Tholen in twee tot drie keer met broccoli- planten volgezet. De St. Annalandse veilingvoorzit ter A.C. Wessels concludeerde, dat het een leerzame avond was ge weest, hoewel de spreekster van de tuinbouwvoorlichtingsdienst tot zijn spijt verstek had laten gaan. In een volgende bijeenkomst zul len de teelttechnische kanten van broccoli nader bekeken worden. Belangstellenden kunnen zich daarvoor opgeven bij de veilingen St. Annaland en Scherpenisse, ook niet-leden. rntLmL'^'- Broccoli gaan telen wanneer aardappelen zijn Mosselhoek de vroege gerooid. Ook de veiling St. Annaland neemt een halve hectare aan de Langeweg voor haar rekening en verder neemt voorzitter Versluijs van de veiling Scherpenisse op het eigen bedrijf een proef. Inmiddels hebben zich bij veiling St. Annaland zeven landbouwers gemeld die zich ook verder willen oriënteren op de teelt van broccoli. G.J. Kornet van het Centraal Bu reau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland wees erop, dat het verpakken van broccoli een be langrijk punt is omdat de houd baarheid daardoor wordt verlengd. "Er is een gestandaardi seerde kwaliteit nodig, want de handel ziet groenten als toiletpa pier", zei Kornet. Hij adviseerde de belangstellen den om zowel te kijken naar de wensen van de consumenten en de overheid, als naar de eigen be- drijfsmogelijkheden. Broccoli heeft heel goede prijzen van 3.35 tot 3,50 per kilo op gebracht, maar vorig jaar'kwam er de klad in met prijzen van f 1.77 per kg. Kornet schreef dat onder meer toe aan het feit, dat er een groot deel buiten de veiling om werd verkocht. Bij ZHZ haal de men in verband met de kleine aanvoer en het grote kopersareaal in de randstad nog 2.35 per kg. De kostprijs is f 2,10 per kg, inclu sief 50 cent per kilo voor het ver pakken en koelen op basis van een uurloon van 27,50. Het klimaat speelt een belangrijke rol bij de broccoliteelt en wat dat betreft is de kust met minder hoge temperaturen in het voordeel. In augustus zijn dan al goede prijzen mogelijk. Een vaste verbinding over (of on der) de Westerschelde kan het bes te worden aangelegd tussen Kruiningen en Perkpolder. Dat schrijven burgemeester en wet houders aan de Raad van de Wa terstaat. Het Thoolse standpunt wijkt af van dat van gedeputeerde staten, die kiezen voor het traject Ellewoutsdijk-Terneuzen. Een verbinding bij Kruiningen is voor Tholen het dichtstbij en geeft daardoor een optimaal eco nomisch rendement. "De directe aansluiting met Zeeuws- Vlaanderen wordt structureel ver beterd. Tevens worden de verbin dingen met België, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk aanzien lijk gunstiger?' schrijven b. en w. Maar ook vanuit de hele provincie bezien komt Tholen tot een keuze voor Kruiningen-Perkpolder. B. en w. wijzen op een studie van de rijksplanologische dienst, die aan een verbinding op die plaats een internationale functie toekent. In de tweede plaats vindt het college, dat in de milieu effectenrapportage wordt voorbij gegaan aan het feit, dat hun voor keur de meeste verkeerscontacten tussen Zeeuws-Vlaanderen en overig Zeeland oplevert, wat tege lijk gepaard gaat met het kleinste aantal autokilometers. Dat de keuze voor Kruiningen verreweg het goedkoopst is, krijgt volgens b. en w. te weinig aan dacht. Dat in dit geval een vol waardige veerverbinding tussen Vlissingen en Breskens blijft bestaan, kan volgens het Thoolse college van belang zijn wanneer de vaste verbinding door een cala miteit langere tijd onbruikbaar zou worden. B. en w. bestrijden de voorgestelde kosten van exploita tie: Kruiningen zou qua tolheffing gunstiger uitvallen en bovendien is ook de interne rentevoet gunsti ger. Tenslotte voert het Thoolse gemeentebestuur aan, dat plano logisch gezien bij Kruiningen veel eerder met de aanleg van een vaste oeververbinding kan worden be gonnen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11