Dreft en pekel ontregelen waterzuiveringsinstallaties Harder dan 80 op Tholen. Dakannie! Politiebureau nieuw heet hangijzer van kernenbeleid 3C2O -fi AL 45 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Door Budelpack Poortvliet en Polderman St. Maartensdijk Vierde plaats jeugdvissers Donderdag 19 april 19' 46e Jaargang no. 23 Sint-Philipsland koopt halve muur Wedstrijden Rode Kruis in Annaland Door een gebarsten leiding met het afwasmiddel Dreft bij de de contactverpakkingsindustrie Budelpack is zaterdag de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Bur- gemeet in Poortvliet onuegeld. Eerder blijkt de instal latie in St. Maartensdijk al buiten werking te zijn geraakt, vermoedelijk door pekel van het zilveruien- verwerkende bedrijf Gerard H. Polderman. Meters schuim Onschadelijk Biologisch evenwicht In april en mei wordt door de Thoolse politie extra ge controleerd op de snelheid van de weggebruikers. Via radar-snelheidscontroles, gebruik van foto-apparatuur en gerichte controle op het rijgedrag worden overtre ders opgespoord en meteen bekeurd. De verkeersgroep van de rijkspolitie Zeeland zal daarbij ondersteuning geven. Groepscommandant D. Coppoolse zei dat gisterenmiddag in Haestinge, waar het startsein werd gegeven voor de provinciale campagne 'Ken je limiet 80; te hard rijden kost te veel'. "Harder dan 80 op Tholen. Dakannie!!!" lanceerde Coppoolse als slogan voor de actie. Kentekens Dode hoek DEZE WEEK Tholen lijdt niet onder vertrekSt. Maartensdijk heeft impuls nodig9 'Met stelligheid' stellen b en w vast, dat nieuwbouw van een politiebureau in St. Maartensdijk 'verre de voorkeur verdient' boven handhaving in Tholen. De grootste kern heeft volgens het college al zoveel 'na tuurlijke aantrekkingskracht' dat die 'geen schade wordt gedaan' als het nieuwe politiebureau in St. Maartensdijk komt. Helft voor, helft tegen Geen voorkeur Centraal Beste condities Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers 11,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij de renovatie van het pand Voorstraat 16 heeft de gemeente Sint-Philipsland gebruik gemaakt van de helft van een muur van de naastgelegen woning Voorstraat 14. Deze is eigendom van dhr. Van der Est. B. en w. stellen de ge meenteraad voor, de helft van de ze nu gemeenschappelijk geworden muur aan te kopen. Ook wordt de raad woensdag voorgesteld om een groenstrook in 't Slaak te verkopen aan P.C.A. Versluijs. Die wil daarmee de tuin bij zijn woning vergroten. De he ren v.d. Velde en Kempeneers wil len een kavel grond kopen op de plaats van de Pr. Marijkeschool, om er premie A-woningen te bou wen. De agenda vermeldt verder een verzoek van Noad '67 om vrijstel ling te verlenen van het geldende bestemmingsplan in verband met de aanleg van een tweede voetbal veld. Ook vraag de voetbalclub de gemeente garant te staan in ver band met een geldlening van 100.000 gulden hiervoor. Beide voorstellen aan de raad hebben niet de steun van wethouder Wal pot. In deze laatste vergadering van de huidige gemeenteraad wordt afscheid genomen van raadslid L. den Engelsman en wethouder A. Kosten. In de Wellevaete in Sint-Annaland worden zaterdag de provinciale wedstrijden gehouden van het Ro de Kruis Korps Zeeland, 's Mor gens om tien uur is de opening en een half uur later beginnen de wedstrijden, die tot twaalf uur du ren. Van half twee tot drie uur is het tweede gedeelte van de wedstrijden. Aansluitend licht de provinciaal verpleegkundige de si tuaties toe, waarna om half vier de prijzen worden uitgereikt. Het Jeugd Rode Kruis organiseert dit jaar weer vakantie-activiteiten voor jongeren met en zonder han dicap, die samen op stap gaan. Voor niet-gehandicapte jongeren zijn nog plaatsen vrij in een aan tal vakantieweken: 20 t/m 27 juli Brabantweek in Veldhoven (14 tot 18 jaar), 22 t/m 28 juli vaarweek op de J. Henri Dunant (10 tot 14 en 18 tot 24 jaar), 29 juli t/m 4 au gustus Veluweweek in Rheden (14 tot 18 jaar), 5 t/m 11 augustus na- tuurweek Wijlre (18 tot 24 jaar) en sport- en spelweek Wezep (14 tot 18 jaar) en 11 t/m 18 augustus sport- en spelweek Grouw (14 tot 18 jaar). Aanmelden kan tot 15 mei, informatie tel. 070-3846666. Door voortdurend water te spuiten op het schuim in de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Poortvliet probeerde de brandweer het af- wasmiddel weg te krijgen. De vrijwillige brandweer uit St. Maartensdijk was zaterdag met zes mensen van half elf 's mor gens tot half negen 's avonds in de weer om het schuim in de Poort- vlietse installatie weg te krijgen. Het waterschap heeft in beide ge vallen de gemeente aansprakelijk gesteld omdat die aan de twee be drijven een lozingsvergunning heeft verleend. De gemeente schuift die schadeclaim op haar beurt weer door naar de twee on dernemingen, zo laat burgemees ter H.A. van der Munnik weten. De lozing van de pekel bij Polder man blijkt - naar nu pas bekend is geworden - eind maart al gebeurd te zijn. De lekkage bij Budelpack werd vrijdagmorgen ontdekt. In beide gevallen trok het waterschap op onderzoek uit nadat de zuive ringsinstallaties onklaar waren ge raakt. Gemeente en politie werden ingelicht, waarna de bedrijven werden bezocht. "Het was verstandig geweest om beide zaken tijdig te melden", vindt burgemeester Van der Mun nik. "Nu moesten er zaterdag nogal wat mensen in het geweer komen. Laat bedrijven toch niet schromen om ons direct in te lich ten als er calamiteiten zijn." "We hebben ons niet gerealiseerd dat de Dreft in de zuiverings installatie zulke gevolgen zou heb ben", liet Budelpack-directeur E.Ph. Nieuwkerk desgevraagd we ten. Hij werd nu zaterdagmorgen ook geconfronteerd met schuim van 1.25 tot 1.50 m hoog. "Had den we dit vermoed, dan hadden we een kolkenzuiger laten komen, maar vrijdag was er in onze eigen riolering of putten niets te zien. Daarom was er geen reden om ie mand te waarschuwen." Een barst of een snee in de leiding die van de container met af wasmiddel buiten de fabriek, over het dak naar het vulstation in de fabriek liep, heeft naar schatting tussen de 5 tot 15 liter Dreft doen weglopen. Budelpack was nog maar een paar dagen met dit pro- dukt begonnen en voor Dreft was een nieuwe leiding gemaakt, zoals dat bij elke produktwisse- ling(stroop, wijn, afwasmiddel, e.d.) gebeurt. Een zwakke, dunne plaats in de leiding is vermoede lijk onder de druk bezweken. Op het dak en onder de goot kwam er Dreft vrij, dat werd weg gespoeld. "Vrijdagavond is het echter flink gaan regenen en toen is het schuim ontstaan", aldus Nieuwkerk. "Aan één theelepeltje heb je genoeg voor vele borden, dus zeker met liters van dat gecon centreerde spul. Het was een nieuw soort, milieuvrienderlijker Dreft dat binnenkort op de markt komt. Het is een absoluut veilig produkt." Nieuwkerk noemt het vervelend, dat mensen zaterdag extra moesten werken om het schuim weg te krijgen. "Dat is lastig, maar gelukkig is het spul totaal onschadelijk. De verantwoorde lijkheid voor dit ongelukje berust bij ons. We hebben nog nooit een gebarsten leiding gehad, maar dit heeft geleerd, dat we een extra be veiliging zullen moeten aanbren gen." Volgens de burgemeester zal het gemeentebestuur nagaan of zowel bij Budelpack als bij Polderman de lozingsvergunning en de ver gunning volgens de Hinderwet aanpassing behoeven. "Bij Pol derman is de Hinderwetvergun ning al niet zo jong meer. Verder bekijkt de politie in beide gevallen of er iets bekeurenswaardig is", aldus de burgemeester. De rijkspolitie van Tholen onder zoekt de aard en omvang van het VERVOLG PAG. 9 Groepscommandant Coppoolse bij start snelheidsactie: In zijn toespraak liet de Thoolse groepscommandant er geen twij fel over bestaan, dat een mentali teitsverandering bij de weggebruiker noodzakelijk is. Ook burgemeester H.A. van der Munnik was 'het grote ongeduld en het gebrek aan discipline' bij veel weggebruikers opgevallen. Gedeputeerde J.D. de Voogd (voorzitter van het regionaal or gaan verkeersveiligheid Zeeland - ROVZ) zei dat "eigenlijk iedereen er wel van overtuigd is, dat te hard rijden levensgevaarlijk is. Maar zo weinigen handelen naar die we tenschap, terwijl toch je leven er mee gemoeid kan zijn én dat van anderen.' Coppoolse zag mogelijkheden om de sociale controle als wapen in de strijd te gooien tegen de te hoge snelheden. "Een snelle rijder en jakkeraar mag, nee móet door an deren aangesproken worden op zijn rijgedrag." Hij toonde met cijfers aan, dat in de jaren 1986 t/m 1988 op Tholen het aantal ge wonden bij verkeersongevallen buiten de bebouwde kom drie keer zo hoog was als binnen de be bouwde kom. En de kans op een dodelijk ongeval was buiten de bebouwde kom zelfs vijftien keer groter. Van alle ongevallen vond 38% buiten de bebouwde kom plaats, terwijl dat landelijk niet meer is dan 22%. Een groot aan tal ongevallen met gewonden komt voor op de provinciale weg tussen Tholen en Stavenisse en op de wegen zuidelijk daarvan, die naar Schelphoek en Gorishoek voeren. De groepscommandant benadrukte dat op Tholen alleen de Oesterdam en de Nieuwe Post weg een wettelijke maximumsnel heid kennen van 100 km/u. Op alle andere wegen mag slechts 80 km/u. worden gereden (en door vrachtverkeer maar 60 km/u.). Gedeputeerde De Voogd noemde te hard rijden op de 80 kilometer wegen een belangrijke oorzaak van de vele verkeersongelukken. Ook de verscheidenheid aan weg gebruikers (met ieder z'n eigen snelheid) en de bochtige wegen hebben een ongunstige invloed. "Maar de weggebruiker heeft de veiligheid ook zelf in de hand, of beter gezegd: in de voet." De Voogd kondigde aan dat Veilig Verkeer Nederland op verschillen de plaatsen de kentekens van snel heidsovertreders zal noteren en die automobilisten vervolgens een briefje stuurt. Ook wordt een dis play aan radar-controle appara tuur gekoppeld, waarop automobilisten zelf kunnen zien hoe roekeloos ze rijden. Zo'n dis play werd door De Voogd en Van der Munnik de aanwezigen in Sint-Maartensdijk getoond. Een verdere maatregel in het kader van de campagne is het gebruik van affiches en van borden waarop is te zien hoe groot het percentage automobilisten was dat zich een dag eerder niet aan de snelheidsli miet hield. De bijeenkomst werd op de Sportlaan afgesloten met demonstratie van een aantal rem proeven met verschillende voertui gen. De actie op Tholen wordt uitgevoerd door de rijkspolitie, ROVZ, werkgroep -25% Tholen, VVN en de wegbeheerders. VVN-consulent F.J. Bal maakte leerlingen van de openbare basis school de Rieburch uit St. Maar tensdijk^ klas van meester Van der Klugt) en de genodigden dui delijk, hoe lang het duurt voordat een (vracht)auto tot stilstand komt. Snelheid heeft namelijk ook te maken met remweg, stop afstand, een nat en een droog wegdek, overstekende kinderen, e.d. Een lege tankwagen van De Rijke uit Sluiskil, die al vele jaren gratis meewerkt aan activiteiten van Veilig Verkeer, demonstreerde de remafstand bij een snelheid van 60 en 80 km. Dit gebeurde ook door een personenauto en een politiewagen. De leerlingen moesten de stop afstand van de vrachtwagen in schatten, zowel een beladen als een een onbeladen auto. Ook de dode hoek kwam aan de orde en iedereen was verbaasd, dat er wel 50 kinderen passen in de dode hoek van een vrachtwagen. Na de theoretische uitleg in Haestinge volgde aan de Sport laan de praktijk. Met veel geweld en geraas gaf de vrachtwagen een demonstratie van de remproeven, waarbij paaltjes werden geplaatst bij de denkbeeldige oversteek plaats van de kinderen. Markt Tholen voor filmopna men terug in staat oor logsjaren Chr. mavo Tholen is interker kelijk Scheepswerf, fietsveer en wa tersportverenigingen doen mee aan open dag waterre creatie Innovatiecentrum: markt vraagt milieuvriendelijke pro- dukten De Betho bevordert arbeids geschiktheid Scholieren centraal in ver- keersfilm Politie haalt Pluimpot fuiken uit Noad 2 enige voetbalkampi oen bij senioren; Smerdiek en SPS 2 bekerfinalisten Ter Tolne plaatst zich voor landelijke finale school- dammen Noad '67 neemt nieuwe kleed lokalen in gebruik OP WEG NAAR DE MOND VERDWAALT DE HAND NIET Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Bij het wereldkampioenschap kustvissen in Frankrijk is het Ne derlandse team op de vierde plaats geëindigd. Gisterenmiddag kwam de ploeg, met daarbij de 15-jarige Ilja Graauwmans uit Oud-Vossemeer, terug in ons land. Een woordvoerder van de NWS, die overigens nog geen enkele in lichting over het tournooi kon ver strekken, noemde de vierde plaats 'wat teleurstellend'. Na de eerste wedstrijddag stonden de Neder landse vissers op een gedeelde eer ste plaats. Ilja Graauwmans eindigde toen zelfs op de tweede plaats. Een minder goede vangst op de derde en laatste dag deed het team duikelen naar de vierde plaats in de eindrangschikking. Over individuele resultaten was gisteren nog niets bekend. Aan het kampioenschap in Roscoff deden acht landen mee. De eindstand: 1. Spanje, 2. Italië, 3. Frankrijk, 4. Nederland, 5. Engeland, 6,. Joe goslavië, 7. Ierland en 8. Portugal. De gemeenteraad mag zich maan dagavond over die voorkeur van b en w uitspreken, maar bouwen doet uiteindelijk de rijkspolitie zelf. En als het aan de Thoolse groepscommandant D. Coppool se ligt, gebeurt dat alleen in Tho len. "Persoonlijk vind ik St. Maartensdijk een slechte keuze", aldus de groepscommandant. "Het accent van de politie activiteiten ligt in Tholen en Oud- Vossemeer. Dat is ongeveer de helft van het werk en in dat gebied woont ook bijna de helft van de eilandelijke bevolking. Verplaats je het bureau, dan sla je een kern met 6000 inwoners over, die moet je dan vanuit St. Maartensdijk gaan bedienen. Het gemeente bestuur van St. Philipsland kiest ook heel nadrukkelijk voor Tho len", aldus Coppoolse. B en W noemen in hun voorstel aan de gemeenteraad een brief van de districtscommandant van het korps rijkspolitie in Zeeland van 28 november 1989, waarin hij melding maakt van binnen het korps Tholen levende opvattingen inzake de vestigingsplaats van een nieuw groepsbureau. De districts commandant kondigt in die brief ook aan, dat de twee betrokken gemeenteraden een mening zal worden gevraagd met het oog op de besluitvorming. Uitgangspunt bij het interne on derzoek onder het Thoolse poli tiepersoneel was, dat een vestigingsplaats wordt gekozen die een goede politiezorg waar borgt voor de inwoners van het werkgebied. Klantgerichtheid, dienstverlening en bereikbaarheid speelden daarbij mee. Volgens b en w geeft de enquete aan, dat globaal de ene helft van het korps voor Tholen kiest en de andere helft voor St. Maartens dijk. Verder heeft een uitgebreid onder zoek plaatsgevonden naar de aan- rijtijden, het aantal meldingen, bezoeken aan de bureaus, opera tionele inzet, enz. B en W vinden dat de resultaten daarvan 'onvol doende aanknopingspunten geven om een absolute voorkeur uit te spreken'. "Het onderzoek geeft aan, dat een aantal argumenten pleit voor vestiging in Tholen, terwijl tegelij kertijd ook een aantal belangrijke argumenten wordt genoemd die tot voorkeur voor St. Maartens dijk leiden." B en W noemen 't 'in het oog springend dat het onderzoek aan geeft, dat een centrale vestiging midden in het verzorgingsgebied voor de hand lijkt te liggen'. "Daarnaast wordt gewezen op het gegeven, dat alle dienstverlenende instanties al in St. Maartensdijk gevestigd zijn en dat daarom een toevoeging in de vorm van een po litiebureau gewenst is. Daar staat tegenover dat Tholen de meeste inwoners heeft en dat daar een goede politiezorg moet zijn", zo citeren b en w de districtscom mandant. Het college schrijft de gemeente raad, dat de algemene conclusie van het onderzoek is, dat op grond van de verschillende facto ren 'geen absolute voorkeur kan worden uitgesproken en dat zelfs bij het hanteren van objectieve wegingsfactoren zowel Tholen als St. Maartensdijk verantwoord is' als vestigingsplaats voor het nieu we politiebureau. 'Naar objectieve maatstaven ge meten', zijn er volgens b en w 'een aantal argumenten die resulteren in een 'positieve waardering of score voor St. Maartensdijk'. Als eerste wordt daarvoor het bestuurlijk centrum genoemd. "Op grond van concrete plannen zal dat in de toekomst verder ver sterkt worden." Het college noemt naast het gemeentehuis de ook in dat gebouw aanwezige stichting Welzijn voor Ouderen. Verder het ziekenfonds MZB, het water schap, de woningstichting Beter Wonen en het arbeidsbureau. Als drie afzonderlijke instellingen worden gezinsverzorging, maat schappelijk werk en Groene Kruis genoemd. (Het bestuur van het Welzijnsorgaan Tholen heeft nog helemaal geen beslissing over ver huizing naar St. Maartensdijk ge nomen gezien de financiële onzekerheid over het bouwplan van het Groene Kruis. Men ver keert, zeker na het vertrek van de Riagg, ook niet in ruimtenood in het Thoolse stadhuis-red). "Het feit dat vele publieksvoor Dreigende wolken boven het politiebureau aan de Hofstraat in Tholen. Links de huizen die al bij het bureau getrokken zijn en rechts achter het hek een kantoorcontainer om de Thoolse politie uit de ruimtenood te helpen. zieningen in St. Maartensdijk ge concentreerd zijn, is niet toevallig. De simpele verklaring daarvan ligt in het feit, dat deze kern het meest centraal ligt in het totale verzorgingsgebied. Daarbij laten wij St. Philipsland gemakshalve buiten beschouwing omdat de af stand Tholen/St. Philipsland ten opzichte van St. Philipsland/St. Maartensdijk nauwelijks afwijkt. Het merendeel van de inwo- ners(circa 11.000) is het meest ge baat bij een politiebureau in St. VERVOLG PAG. 11

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1