Herindeling goed voor Scherpenisse' Raadscommissie wil geen geluidsscherm Proef met teelt van broccoli Nieuwe tractor gemeente Tholen plannen? A. Jasperse veertig jaar bestuurslid SGP Scherpenisse In Buitenzorg 115 m lang scherm van 5.5 m hoog met beplanting Nieuwe kans voor akkerbouwers Ouderen willen trapleuning bij Strijenham Eilandelijke bedrijven krijgen kans Donderdag 5 april 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 "Met de herindeling zijn we een eind opgeschoten. Voor 1971 werd er weinig gedaan aan bijvoorbeeld de straten of nieuwbouw, want er was niets." Aan het woord is A. Jasperse uit Scherpenisse, winkelier in ruste, oud-raadslid en bestuurslid van de plaatselijke kiesvereniging van de SGP. Dat laatste al vanaf de oprichting in 1950, op 24 maart precies veertig jaar ge leden. Gezellig Nauwgezet Jubileumrede De raadscommissie openbare werken wil, als het maar enigszins kan, geen geluidsscherm van 5 1/2 meter hoog over een lengte van 115 meter in de Thoolse nieuwbouwwijk Buitenzorg III. Anders hadden er daar geen huizen gebouwd mogen worden. De Amerikaanse president Bush lust het wel niet, maar vele andere wereldburgers wel en daarom is broc coli steeds populairder bij de consument. In Tholen, Scherpenisse en St. Annaland wordt er een proef ge nomen met de teelt van deze gewilde groente. Na de oogst van vroege aardappelen zouden dan de grond en de beschikbare tijd beter benut kunnen worden. Provincie Welzij nskwestie Eerder Ondingen Harde eisen Geen klachten Koeling Asperges De gemeente Tholen gaat weer een nieuwe tractor ko pen en uit het verleden is bekend, dat men dan niet over één nacht ijs gaat. De voorkeur gaat uit naar een Renault, maar ben w zijn daaraan niet gebonden. Nog niet op De 71-jarige Jasperse is de enige nog in leven zijnde oprichter van kiesvereniging 'Tot de Wet en tot de Getuigenis'. Ze kwam in Scher penisse tot stand tijdens een ver gadering, belegd door meester C. Boender uit Tholen. In het eerste bestuur was Jasperse secretaris, Joh. v.d. Jagt voorzitter, H.Z.A. Quaak Azn. penningmeester, L. Bijnagte algemeen adjunct en H. Jasperse (broer van de jubilaris) bestuurslid. Vijftien jaar lang voerde Jasperse het secretariaat en in die tijd schreef hij 130 keer no tulen, zo had de huidige secretaris G.M. Quaak uitgerekend. Negen jaar lang beheerde de jubilaris vervolgens de penningen van de vereniging en sindsdien is hij alge meen adjunct. Vóór 1950 zat.en de SGP-ers op ei gen titel in de gemeenteraad. Ze stelden zich kandidaat door vol doende handtekeningen te laten verzamelen en werden vervolgens gekozen. "Dat rondgaan met die lijsten deed ik ook al," vertelt Jasperse. Na de oprichting van de kiesvereniging kozen de leden de raadskandidaten (zo werden Joh. v.d. Jagt, P.M. v.d. Werff, L. Bij nagte, C. de Goffau, A. Jasperse, L.A. Polderman en M. Dijke raadslid in Scherpenisse. Na de herindeling werd Polderman lid van de Thoolse raad, in 1974 op gevolgd door Dijke. Vanaf 1 mei maakt ook M.J. Klippel uit Scher penisse daarvan deel uit). De SGP begon met 12 leden, maar tijdens de oprichtingsverga dering kwamen er nog drie bij. Op dit moment zijn er 31 leden. "En ik breng er waarschijnlijk nog een bij," aldus Jasperse. Hij geeft toe dat de SGP-kiesvereni- ging er weinig nieuwe leden bij krijgt, met name weinig jongeren. "Vroeger was er nog een ballota ge, dan moest over toelating wor den gestemd door de leden. Het is nooit gebeurd dat iemand werd afgewezen." In de herfst- en winterperiode ver gadert de kiesvereniging Scherpe nisse maandelijks in het verenigingsgebouw van de Gere formeerde Gemeente. Twee keer per jaar wordt een tijdrede gehou den. De bestuursvergaderingen waren om toerbeurt bij de bstuursleden thuis. "Dat was ge zellig en er kwam nog weieens een vergadering achteraan," zegt Jasperse lachend. Eén keer vergat hij dat er een bijeenkomst van de kiesvereniging was. "Toen belden ze me op." In mei 1969 kwam Jasperse zelf in de gemeenteraad, tussentijds na het overlijden van Joh. v.d. Jagt (vader van de huidige SGP- lijsttrekker). "Het traktement was niet best," herinnert hij zich nog. Dat hij als winkelier zo'n duidelij ke politieke voorkeur had, daar had hij nooit last van. "Wél toen hier in het dorp de christelijke school kwam. Mensen dachten dat ik in het bestuur zat omdat ze wisten dat ik in de kiesvereniging zat. Maar dat was niet zo. Toch gaf het vijandschap en kostte het me klanten." Zijn raadslidmaatschap was maar van korte duur, want op 1 juli 1971 kwam Scherpenisse bij de nieuwe gemeente Tholen. "In de raad kon ik met iedereen goed op schieten. Je kunt toch je principes wel verdedigen." Een foto van de laatste raad van de zelfstandige gemeente Scherpenisse en één van het voormalige gemeentehuis resten Jasperse als herinnering aan die twee jaar. Behalve in de kiesvereniging en de gemeente raad was hij actief in verschillende zangverenigingen (ook bestuur lijk). Eén baantje voert hij nog steeds plichtsgetrouw uit, alweer elf jaar lang: het luiden van de kerkklokken bij begrafenissen in Scherpenisse. Het bestuursjubileum van A. Jasperse werd door de kiesvereni ging niet vergeten. Tijdens een in formele herdenkingsavond stond voorzitter M. Dijke er uitvoerig bij stil. Hij zei ondermeer dat, door het nauwgezet schrijven van de notulen, Jasperse eraan heeft meegewerkt dat er nu nog veel be kend is over de geschiedenis van de vereniging. Als blijk van waar dering overhandigde Dijke een huisbijbel met koperen sloten en het boek 'Woord en Wet', waarin ondermeer de geschiedenis van de SGP van 1918 tot 1988 beschreven wordt. Voor mevrouw Jasperse- v.d. Jagt waren er bloemen. Tweede voorzitter M.J. Klippel sprak voorzitter Dijke nog toe, die ook al 37 jaar lid van de kiesver eniging is, waarvan 32 jaar be stuurslid. Sinds 22 jaar is hij eer ste voorzitter. De aanwezigen zon gen vervolgens staande het eerste en zesde couplet van het Wil helmus. Elk lid kreeg een - genummerd - aardewerk schaal met het op schrift 'SGP Scherpenisse 1950-1990' en het stempel van de voormalige gemeente Scherpenis se erin. Veel leden maakten van de gelegenheid gebruik om oude no tulenboeken en een oud kasboek van de vereniging in te zien. De avond werd geopend door ds. P. van Bergen Bravenboer met een meditatie naar aanleiding van Deuteronium 8:2. Ds. J. Beens sloot de bijeenkomst. Het huidige bestuur van de kies vereniging bestaat uit M. Dijke (voorzitter), G.M. Quaak (secreta ris), J. Tijssen (penningmeester), M.J. Klippel (2e voorzitter) en A. Jasperse (algemeen adjunct). Het veertigjarig bestaan van 'Tot de Wet en de Getuigenis' (de naam is wellicht afgeleid van de woorden uit Jesaja 8:20) werd op 22 maart herdacht met een jubi leumrede in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente. En kele honderden belangstellenden - waaronder genodigden van ande re kiesverenigingen, de provinciale vereniging van de SGP, wethouder L.J. Koopman en fractievoorzitter ing. J. v.d. Jagt - hoorden hoe ds. Chr. v.d. Poel uit Yerseke sprak over Habakuk 3 vers 2; het gebed van Habakuk. Hij ging daarbij in op een gegronde vrees, een heilig pleiten en een ootmoedig smeken. "Habakuk zag met smart het ver val van zijn volk aan. Hij had geen gestalte van lauwheid! Hij mocht aan Gods zijde staan en Zijn eer bedoelen, maar was ook begaan met het lot van het volk. De schuld van het volk werd zijn schuld. Vanuit die gestalte ging hij heilig pleiten bij de Heere. Pleiten is geloofswerk, daar moet de Hee re een mens toe verwaardigen. Habakuk werd ingeleid in Gods heiligdom en mocht zich in zijn pleiten onvoorwaardelijk vast klemmen aan Gods Woord. Daar in mocht Habakuk niet het richterlijke maar het vaderlijke in Gods doen ervaren. Habakuk's gebed werd verhoord. Niet óm zijn gebed, maar óp zijn gebed. De Heere schikke de SGP zulke jonge mannen toe, die onbe schroomd op durven komen voor Zijn naam en zaak. Hij geve hen de voorzichtigheid van de recht vaardigen, de oprechtheid van de duiven en de bekwaamheid uit Hem vandaan," aldus ds. Van der Poel. Aan de Meanderlaan in de nieuwbouwwijk Buitenzorg III in Tholen wil de gemeente een geluidsscherm met een hoogte van 2.50 tot 5.50 m over een lengte van 115 m aanbrengen. Op de voorgrond rechts het nieuwe huis van de fam. Laban met daarachter de bedrijfsgebouwen van Overbeeke. Links in aanbouw zijnde nieuwe huizen. Het scherm zou gecamoufleerd worden met een haag coniferen en langs uienhandel Overbeeke aan de Postweg moeten komen, maar wethouder L.J. Koopman be luisterde dinsdagavond bij de commissie openbare werken van de Thoolse gemeenteraad geen hoerastemming. Hij gaat op verzoek van de com missie met Overbeeke praten of er toch geen compromis te vinden is. Zo zouden de ventilatoren met speciale voorzieningen geluids- Het monteren van een trapleuning bij de dijkovergang Strijenham en het dichter bij de woningen aan het Pr. W. Alexanderplein (Scher penisse) krijgen van de vuilnisau to zijn twee wensen, die het regiobestuur van de Anbo in een brief aan b. en w. van Tholen heeft kenbaar gemaakt. Daar naast zal op korte termijn het on genoegen van de ouderen aan het college kenbaar worden gemaakt over het feit dat zij niet zijn verte genwoordigd in de stuurgroep voor het woon-zorgproject. Dat niet alle Anbo-besturen daarin zitting kunnen hebben was begrij pelijk, maar enkele afgevaardig den moet volgens de Anbo mogelijk zijn. De Anbo heeft in elke plaats op Tholen, uitgezonderd Stavenisse, een afdeling. De besturen daarvan vormen samen het regiobestuur, dat twee keer per jaar vergadert. Vooraf wordt met de stichting Welzijn voor Ouderen de agenda besproken en namens die stichting trad Marianne van Buijten op als gespreksleider. Namens de afde ling Oud-Vossemeer verwelkomde voorzitter EG. v.d. Zande in totaal 22 personen. Als gastspreker was de voorzitter van het gewestelijk bestuur aan wezig, de heer H. Asma uit Zie- rikzee. Hij vertelde over de wijkbus, een initiatief dat in zijn woonplaats tot ieders genoegen functioneert. Hoewel de totstand koming, de kosten en de mate van gebruik voor de toehoorders inte ressante stof vormde, was men het erover eens dat een dergelijke voorziening op Tholen weinig toe komst heeft. arm gemaakt kunnen worden. Overlast van vrachtauto's wordt dan voor lief genomen. Gedeputeerde staten van Zeeland verleenden destijds goedkeuring aan de woningbouw in Buitenzorg III, mits er tijdig voorzieningen tegen de geluidshinder van een opslagbedrijf aan de westkant van het bestemmingsplan werden ge troffen. Het raadgevend ingenieursbureau Terbodin stelde een akoestisch on derzoek in naar de geluidsbe lasting. Als het bedrijf volgens de verleende Hinderwetvergunning in werking is, dan is een scherm nodig van 5.50 m hoog over een lengte van 115 m van de eerste fase van Buitenzorg III. Het scherm wordt aangebracht op een funde ring en uitgevoerd met stalen staanders. Afgaande op de huidige ge- luidsproduktie kan nu worden volstaan met een lager scherm van 2 1/2 tot 3 m. Ter camouflering van deze wand zal een haag coni feren worden geplant. In de grondprijzen voor de woningen in de eerste fase van Buitenzorg III zit voldoende financiële ruimte om dit geluidsscherm te bekosti gen, stelden b en w in hun voorstel aan de raadscommissie. Als het uit financiële en prakti sche overwegingen aanbeveling verdient de uiteindelijke hoogte van 5.50 m in één keer te verwe zenlijken, wordt niet eerst een scherm van 2 1/2 tot 3 m hoogte gezet. P. van Belzen noemde dinsdaga vond het scherm meer een wel zij nskwestie dan een zaak van de geluidstechnici. "Is een geluids scherm wel de geëigende oplos sing voor dit probleem? Is dit een aanvaardbare oplossing? Zijn hier geen huizen geprojecteerd waar het eigenlijk niet kan? Is de schut ting niet verschrikkelijk hoog ten opzichte van de huizen die een goothoogte hebben van niet meer dan 5 m? Moet dit nou wel?" Volgens het RPF/GPV-raadslid is de beslissing over het aanbrengen van een geluidsscherm 'van enor me invloed op het gehele bestem mingsplan Buitenzorg'. "Is zo'n hoog scherm uit het oogpunt van welstand wel aanvaardbaar? Het is ook niet goedkoop en daarom moeten we naar een andere oplos sing zoeken. We zouden de ge luidsbronnen op bepaalde punten(de ventilatoren) moeten aanpakken. Van een scherm kun nen we later spijt krijgen", zei Van Belzen, die wethouder Koop man een foto liet zien uit een Duitse krant 'hoe het niet moet'. J. v.d. Heuvel zei opgekeken te hebben van dit voorstel. "Waar om is hier niet eerder over gespro ken en waarom is er bij de bouw van de huizen geen rekening mee gehouden? Is niet overwogen om het bedrijf van Overbeeke aan te kopen? En als het scherm er moet komen, kan het publiek dan mee denken bij de keuze?" Het VVD-raadslid was benieuwd, onder welke voorwaarden het pro vinciaal bestuur toestemming ver leende voor de woningbouw in Buitenzorg III. Volgens hem had deze zaak al eerder in de commis sie ruimtelijke ordening behan deld dienen te worden. "Dit roept inderdaad vragen op", zei J. van der Jagt. Ook hij bracht de aankoop van het bedrijf ter sprake en zocht evenals Van Bel zen naar de verhouding van een scherm van 5 1/2 m hoogte met huizen van 6 m. Gezien de voor waarden van de provincie ging het SGP-raadslid toch accoord met de keuze van het scherm. "Maar 5 1/2 m is niet niks, maar de nor men van geluidshinder zijn er en er is toch geen scherm dat mooi is", aldus Van der Jagt. J. de Bres stelde voor om dit voor stel terug te nemen voor nader be raad. Hij vroeg zich ook af, of het scherm destijds al bij de vaststel ling van bestemmingsplan Buiten zorg III bekend was. "Anders zijn we als raad niet bij de hand ge noeg geweest", zei het PvdA- raadslid. W.C. van Kempen keek ook op te gen de hoogte. "Bovendien zijn de schermen esthetisch ondingen en je zit opgesloten tot en met. Er zijn toch wel technische mogelijk heden om andere oplossingen te zoeken voor de geluidshinder van de ventilatoren. Met de heden daagse technieken is daar nogal wat aan te doen. De normen zijn in deze zaak ook vrij scherp gesteld. Hinder van vrachtauto's komt op zoveel plaatsen voor, daarom gaat mijn voorkeur uit naar beperking van de hinder van de ventilatoren", aldus het CDA- raadslid. "De commissie staat niet te trap pelen, merk ik", concludeerde wethouder L.J. Koopman. "De provincie heeft echter uitdrukke lijk voorwaarden gesteld om bij het bedrijf wat te doen. Er is ook overleg met Overbeeke geweest, maar dat is nog niet uitgekristalli seerd. Het bedrijf is wel met harde financiële eisen gekomen, die praktisch niet aanvaardbaar zijn voor de gemeente. We zouden sa men een compromis moeten kun nen vinden om de aanleg van een geluidswal te voorkomen. Het scherm was in de eerste planopzet van Buitenzorg niet berekend, maar in de grondexploitatie is er nu wel voldoende financiële ruim te", zei de wethouder. Hij was het met Van Kempen eens, dat bewegingen van vracht auto's op het terrein van Overbee ke 'best aanvaardbaar' kunnen zijn, maar het werken van de ven tilatoren ten opzichte van de hui zen niet. Overigens hield hij de boot wat af omdat verschillende vragen van de commissie volgens de wethouder op het terrein van ruimtelijke ordening lagen. Die portefeuille beheert de burge meester. Van Belzen bracht daar tegenin, dat deze zaak zo verwe ven was, dat openbare werken en ruimtelijke ordening niet duide lijk te scheiden zijn. Op een vraag van raadslid Van den Heuvel antwoordde Koop man, dat er tot op dit moment geen klachten over geluidshinder zijn. "We moeten echter aan de voorwaarde van de provincie vol doen, maar we willen ook niet ten koste van alles het bedrijf uitko pen. Als we met het bedrijf tot een andere oplossing komen, dan is er eerst ook overleg met de pro vincie nodig", zei Koopman. "Ik zeg niet dat dit de oplossing is voor de problemen in de akker bouw", zegt de St. Annalandse veilingvoorzitter A.M. Wessels, "maar we moeten toch wat nieuws aanpakken om de bedrij ven draaiende te houden. Als er maar wat werk door komt en er wat aan verdiend wordt, want met demonstraties en subsidies red je het toch niet." Wessels maakt met veilingdirec teur D.L. Hage, voorzitter J. Ver- sluijs en secretaris M.L. Schot van de veiling Scherpenisse, alsmede voorzitter Kooijman en directeur Kerstens van de veiling ZHZ uit Barendrecht deel uit van de werk groep volle grondsteelt voor de akkerbouw. Woensdag 11 april om half acht organiseert die werk groep een voorlichtingsavond in de Wellevaete te St. Annaland, met name over de teelt, afzet en prijs van broccoli. Sprekers zijn Gerrit Jan Cornet van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen, ZHZ- medewerker Jac. v.d. Heykant en een nog onbekende tuinbouw- voorlichter van de DLV. Dit jaar wil de werkgroep op drie plaatsen al proeven nemen met de broccoliteelt: in het proefgebied voor zoet water in de Mosselhoek bij Tholen, op het akkerbouwbe drijf 't Wulpdal van de familie Versluijs in Scherpenisse en naast de veiling in St. Annaland. In Tholen wordt nog naar telers ge zocht. Broccoli wordt in juli geplant op aardappelland en heeft dan 1 of 2 keer water nodig. Vandaar het be lang van zoet water voor een vlot te groei van mooie kolen. De oogst is in september/oktober. De veiling St. Annaland dient als aanvoerplaats, waar de telers hun produkt zelf kunnen inpakken Van Kempen pleitte nogmaals voor een lager scherm en techni sche voorzieningen bij de ventila toren. Uiteindelijk werd tot uitstel voor nader overleg besloten. Ook Van der Jagt stemde daarmee in. "Misschien had ik door mijn ambtelijk verleden eerst wat aar zelingen bij dit uitstel, want zijn we door de provincie aan een scherm gebonden?" Uit de toe lichting van de wethouder bleek van niet, als de geluidsoverlast maar opgelost wordt. Voor wethouder Koopman was het zijn laatste vergadering als voorzitter van de commissie open bare werken. Met een kort 'be dankt' richtte hij zich nog tot de commissieleden, de medewerkers en de pers. Raadslid J. de Bres, die zijn fractiegenoot M.A.J. van der Linde verving, was dinsdagavond ook met één van zijn laatste op tredens in bestuurlijk Tholen be zig. met een sealapparaat, dat door ZHZ uit Barendrecht beschikbaar wordt gesteld. De kolen van elk 300 gram moeten snel in de koe ling en daarvoor heeft de veiling St. Annaland na de droogbloe men de capaciteit. Broccoli is in een betrekkelijk kor te tijd uitgegroeid tot een volwas sen teelt. In 1979 bedroeg het areaal nog maar 15 ha, in 1988 was dat al 408 ha! De teelt is ge concentreerd in Friesland en Noord-Holland. Er is veel export naar West-Duitsland en België. Groeimarkten zijn Engeland, Frankrijk, Finland, Denemarken en Arabië. Behalve aan broccoli denkt de werkgroep ook aan groene asper ges, maar bij die teelt ben je als akkerbouwer je land zeven jaar kwijt. Veilingvoorzitter Wessels zegt de nieuwe kansen toch te willen on derzoeken. Hij is ermee ingeno men, dat de geplande 8 ha voor de teelt van droogbloemen is bereikt. Er zijn niet alleen telers van Tho len, maar ook uit Yerseke en Wil lemstad. De vorig jaar begonnen proef met kleinverpakking van aardappelen blijft beneden de verwachtingen. "Er wordt te weinig voor be taald", constateert Wessels. "Al leen via de veiling Breda leveren we nog en dan voor onze ophoud- prijs. Bij ZHZ kwam er flinke weerstand van de handel en daar zijn we met de levering gestopt. We zingen dit seizoen nog uit en dan bespreken we de resultaten om te zien of we wel of niet door gaan. Je moet echter elke moge lijkheid aangrijpen omdat onze veiling niet alleen van vroege aardappelen kan bestaan", aldus voorzitter Wessels. Dat bleek dinsdagavond tijdens de behandeling van het voorstel in de commissie openbare werken van de Thoolse gemeenteraad. Op het verlanglijstje stond een Re nault 70-36 PX tractor met Mullié E-5 kipkar. Momenteel is bij de plantsoenen dienst een Renault 551 S uit 1983 in gebruik, die aan het einde is van zijn technische levensduur. B en W hebben in de gemeentebe groting 1990 voor vervanging al 72.000 gulden geraamd. Bij enkele landbouwmechanisa- tiebedrijven zijn inlichtingen inge wonnen. Met inachtneming van een aantal vereisten die van be lang zijn bij de aanschaf van een tractor(gewicht, hefvermogen, draaicirkel) is de Renault 70-36 als de meest geschikte naar voren ge komen. De huidige tractor is even eens van dit merk en de gemeente heeft daarmee goede ervaringen, aldus b en w. Zowel de bestaande tractor als de kipkar worden ingeruild. W.C. van Kempen keek wat tegen de formulering 'eind technische levensduur' aan. "De trekker is met zijn 6000 draaiuren nog niet op, maar vorig jaar zijn er on kosten geweest en voordat er grote kosten komen, willen we tot ver vanging overgaan. Maar deze Re nault is nog niet aan het eind van zijn latijn", aldus wethouder Koopman. Van Kempen informeerde ook naar de offertes en eventuele pro blemen met de prijzen gezien het dealerschap. "U weet wat de plaatselijke bedrijven voor ons betekenen", antwoordde de wet houder. "Er is een erkende Re nault dealer buiten het eiland, maar als we daar alleen informe ren, staan de Thoolse leveranciers bij ons op de stoep." Van Kempen vond, dat de plaatse lijke landbouwmechanisatiebe- drijven mee moeten kunnen doen. Raadslid J. de Bres ging daarop door en concludeerde, dat de keu ze dus helemaal open was. "Onze voorkeur gaat uit naar een Re nault, maar we zijn daaraan niet gebonden. Andere merken kun nen ook aan bod komen", zei wet houder Koopman. (Ver)Bouwplannen krijgen al snel vaste vorm bij dg Schelde. U vindt er niet alleen bouwmate rialen; u wordt er ook nog 'ns uiterst vakkundig geadviseerd en ze weten alles van de nieuwste systemen en produkten. Loop dus eerst 'ns vrijblij vend de bouwinfo van de Schelde binnen. Dat kost niksen levert heel wat op. Advertentie I.M. A. Jasperse op de trappen van het voormalige gemeentehuis in Scherpenisse waar hij enige jaren raadslid was voor de SGP.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9